Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια,

και εγω γέννησα το πρωτο μα φυσιολογικο και το δευτερο με καισαρικη γιατι τυλιχτηκε στο λωρο. Και στις δυο περιπτωσεις πονάς. Στην πρωτη κατα τη διαρκεια του τοκετου, στη δευτερη μετα. Η εμπειρια ομως ειναι το ιδιο συναρπαστικη ειδικα τη στιγμη που κρατας το μωρο αγκαλια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γεια σας κ απο μενα.εγω γεννησα με καισαρικη λογο επειδη εχω καποιο προβληματακι στην καρδια μου.την επομενη ημερα σηκωθηκα,πληθηκα,3 ημερες μου κρατησε ο πονος,μετα ημουν καλα.οι γιατροι δεν με αφηναν να ξαπλωνω πολυ,μου ελεγαν να περπαταω για να γινω γρηγορα καλα κι ετσι εγινε.την πρωτη ημερα δεν μπορουσα να παρω τα ποδια μου,περπατουσα στο διαδρομο και βογκουσα απο τον πονο.δυσκολευομουν να σηκωθω απο το κρεβατι.εσερνα τα ποδια μου για να περπατησω.δευτερα γεννησα,την παρασκευη ετρεχα.ειναι και στην γυναικα ποσο αντεχει τον πονο.την πρωτη ημερα δεν μπορουσα να κοιμηθω απο τους πονους.φυσιολογικο τοκετο κοριτσι μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land έγραψε:

ιιιιιιιιι........οσο το σκεφτομαι το πιπι!!!ιιιιιιιιι..... :laugh:

bourique1983 ουτε ενα ραμμα?? :blink: πως τα καταφερες??ποσο γεννηθηκε???

γεννηθηκε 2800..αλλα και ο πρωτος μου γιος τοσο γεννηθηκε και εκανα ραμματα...δεν παιζει και πολυ ρολο...ουτε αν θα κανεις επισκληριδιο...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zouzou21 έγραψε:

bourique1983 έγραψε:

δεν συγκρινεται ο φυσιολογικος τοκετος με τιποτα με την καισαρικη...εξαλλου το λεει και η λεξη..φυσιολογικο ;)

Προσωπικα,περα τον πονο κ την ταλαιπωρια που περασα..

η γεννα ηταν μια απιστευτη εμπειρια για μενα ..αφου τα ζουσα ολα..καθως ημουν ξυπνια!!!

Το γεγονος οτι γεννανε γυναικες με καισαρικη,δε σημαινει οτι ειναι κατι ''αφυσικο''..

ΕΥΤΥΧΩΣ που υπαρχει κ η καισαρικη κ σωζει ζωες.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΔΑΓΚΩΤΟ!!!!!

ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΟ ΛΕΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙ

10ΩΡΕΣ!!!ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΒΓΕΙ Η ΜΠΕΜΠΑ!

ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΖΩΗΣ....

Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΝΑ

ΣΩΖΕΙ ΖΩΟΥΛΕΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΑΤΥΧΙΕΣ Η ΜΕΓΑΛΕΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bourique1983 έγραψε:

bourique1983 έγραψε:

ζουζου απαντησα για το τι διαλεγεις...φυσιολογικο η καισαρικη...εννοειται οτι η καισαρικη ειναι αφυσικο...ειναι παραφυσην..γιατι η φυση εχει προνοησει οι γυναικες να γεννανε φυσιολογικα..οποτε ειναι αφυσικο...

:blink: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φυσιολογικος και παλι φυσιολογικος.....τοκετος!!

εκτος βεβαια αν υπαρχει καποιο προβλημα και αναγκαστικα πας για καισαρικη ετσι??!

εγω και τα 2 μου τα παιδακια τα γεννησα φυσιολογικα και ευκολα...

και ΧΩΡΙΣ ΕΠΙΚΛΗΡΙΔΙΟ!!!!!!!!!!!!!!!!

δεν υπαρχει καλυτερο πραγμα απο εναν φυσιολογικο τοκετο,,,αξεχαστη εμπειρια! ;);)

ασε που ο πονος ειναι πολυ μικροτερος σε συγκριση με μια καισαρικη ετσι?/

με τον φυσιολογικο τοκετο σηκωνεσαι κατευθειαν και περπατας,τις περισσοτερες φορες τουλαχιστον!με την καισαρικη δυσκολευεσαι!!πονας και τραβαει η τομη!!! :ohmy::ohmy::ohmy:

εγω σε ενα μηνα γενναω το τριτο παιδακι μου και ,εκτος απροοπτου,θελω να γεννησω παλι φυσιολογικα!!!και χωρις επισκληριδιο φυσικα!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Όχι δε το έχω δει αυτό το ντοκιμαντέρ ούτε ήξερα ότι υπάρχει... Απλά έμαθα για το 1 στις 4, εφόσον μου συνέβη κι εμένα. Τώρα όμως όπως λες πάμε γι αλλά, είμαστε εγκυουλες και προτεραιότητα έχει η ψυχική μας υγεία κι αρμονία ❤️ μας άξιζε αυτό το θαύμα και όλα θα πάνε καλά ✨🙏
    • Εμένα πρόσφατα ο σύντροφος μου έκανε υπερηχο και κάποιες εξετάσεις στον ανδρολογο ουρολόγο εδώ της περιοχής γιατί είχε κάποιες ενοχλήσεις αλλά τελικά ήταν όλα καλά απλά ήταν λίγο πιο βαριά η δουλειά και τον έπιασε κάπως ο πόνος χαμηλά , για σπερμοδιαγραμμα δεν ειχε πει κάτι,  όμως είχα ρωτήσει τον γιατρό αν αναλαμβάνει και από αυτά και θυμαμαι πως ναι , θα τον καλέσω ξανά την Δευτέρα,  όπως είπαν και τα κορίτσια ας ξεκινήσω με τον γιατρό της περιοχής και ύστερα βλέπουμε αν χρειαστεί και κάποιο κέντρο... Περιμέναμε πως το σποράκι θα μας έκανε την επίσκεψη του τόσο σύντομα όπως την πρώτη φορα αλλά μέχρις στιγμής αποτυχημένες προσπάθειες 
    • Κορίτσι μου Εμένα είναι πολύ πρόθυμος να προβεί σε εξετάσεις,  θα μιλήσω με τον ανδρολογο από Δευτέρα Εμείς είχαμε μια εγκυμοσύνη που ήρθε εύκολα σε 2 μήνες που είχαμε ελεύθερες επαφές,  τώρα προσπαθούμε από Φλεβάρη που είχα και την αποξεση αλλά πιο στοχευμενες επαφές είχαμε τις 2 τελευταίες περιόδους που παρακολουθουσα την ωορρηξία με τεστακια 
    • Ααα εντάξει τότε δικαιολογούνται κάνε λίγο υπομονή θα στα στείλουν πιστεύουν σε λίγο καιρό  η σκόνη απλά δεν διαλύεται εύκολα τουλάχιστον στο δικό μου πληντηριο 
    • εε το αφήνω λίγο γιατί περάσανε ενα πρόβλημα υγείας...και δεν θέλω να τους επιβαρύνω επιπλέον...θα δείξει σε λίγο καιρό! εγω απορρυπαντικό που πήρε η πεθερά μου Αρκάδι...θα χρησιμοποιήσω αυτό για αρχή και αν δεν μείνω ευχαριστημένη θα το αλλάξω στην πορεία!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...