Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...?


Recommended Posts

:woohoo: ...Ιδού η απορία!!!ρωταω όλες τις μανούλες που εχουν γεννήσει και 'οχι μόνο...εφοσον η ιατρική σου κατάσταση, σου επιτρέπει να διαλέξεις..τελικά τι να διαλέξεις??

...οι γιατροί σε κατατοπίζουν, αλλα η εμπειρία μιας μάνας είναι πιο σημαντική!

όσο λοιπόν περνά ο καιρός αναρωτιέμαι...

είναι αλήθεια οτι με την καισαρική πονάς και για πόσο..??ειναι αλήθεια ότι δεν μπορείς να σηκωθείς αμέσως, να πλυθεις, κλπ??μετα απο πόσο καιρό επιστρέφεις στα νορμαλ??μετα απο ποσο καιρό μπορεις να σκυψεις, να σηκώσεις βάρος, να γυμναστεις??

και αν επιλέξεις φυσιολογικό τοκετο...μετα ποναει??ποσο καιρο κάνει να γιατρευτεί το πιπι?? :blush: όσο καλά και αν σε ράψουν επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν πριν??είχατε επιπτώσεις??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

γέννησα φυσιολογικά και

1)πονούσα για καμία 15αρια μέρες κυρίως λόγω επισκληριδίου που έκανα. Επίσης για όλες αυτές τις μέρες δεν μπορούσα να κάτσω καλά.

2)πήγα αμέσως στην τουαλέτα χωρίς προβλήματα

3)επανέρχεσαι στην προηγούμενη κατάσταση πλήρως

4)δεν είχα καμία επίπτωση.

Ελπίζω και στην δεύτερη εγκυμοσύνη που διανύω τώρα να μην χρειαστεί να κάνω καισαρική.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πριν γεννήσω την μπεμπούλα μου φοβόμουν όσο τίποτα άλλο την γέννα και μάλιστα τον φυσιολογικό τοκετό.... Έλεγα ότι δεν θα τα καταφέρω και έλεγα μακάρι να γίνει κάτι και να πρέπει να γεννήσω με καισαρική.

Τελικά όχι μόνο γέννησα με φυσιολογικό τοκετό αλλά και μάλιστα χωρίς επισκληρίδιο και τελικά δεν το αλλάζω με τίποτα όλο αυτό, είναι απίστευτη εμπειρία.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ Αρτεμη για τις info..!!αλλα γράφοντας "πονούσα για καμία 15αρια μέρες κυρίως λόγω επισκληριδίου που έκανα" τι εννοείς??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω φοβόμουν πάρα πολύ άστα να πάνε, αλλά τελικά ο Θεούλης σου δίνει δύναμη εκείνη την στιγμή....

Δεν μπορούσα να κάνω επισκληρίδιο γιατί είχα κάνει την ένεση για την θρομβοφιλία που έχω πολύ κοντά και έπρεπε να περάσουν κάποιες ώρες οπότε δεν είχα και άλλη επιλογή.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ γέννησα 2 φορές φυσιολογικά χωρίς επισκληρίδιο άνετα.

Καθόμουν καλά και δεν πονούσα καθόλου. Μάλιστα στις 20 μέρες κυνηγούσα τον άντρα μου για σεξ :woohoo: :woohoo: :P:P:P

Και εννοείται αν όλα πάνε καλά και μπορείς να επιλέξεις ας επιλέξεις φυσιολογικό τοκετό :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

....μπρρρρρρρρ.....είμαι πολύ μπερδεμένη!!!είχα δει ενα ντοκυμαντερ που γεννούσαν με φυσιολογικο τοκετό αλλα μέσα στο νερό και τα έδειχνε όλα τόσο ωραια, χαλαρά και μαγικά...αλλες πάλι μου λένε "γέννα με καισαρική!γιατί να παιδευτείς?"

μετα σκέφτομαι και αμα γεννήσω με καισαρική και το μετανιώσω που δεν έζησα την μοναδικότητα της γέννας???

αστε τα...ζω ένα δράμα η γυναίκα!!! :blink::ohmy:

too complicated... :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα με καισαρικη..γιατι εκλεισα 13 ωρες με ορο κ εκτος

οτι ημουν πολυ στενη,ειχα αιμοραγια κ δεν το ρισκαραν οι γιατροι..

Τελικα ευτυχως που μου το πηραν με καισαρικη γιατι δεν ειχα αναφερει στους γιατρους οτι μικρη ειχα δυσπλασια κοτυλης κ ισως να ''εμενε΄΄το ποδαρακι μου στην καρεκλα του φυσ.τοκ. :woohoo:

Μου στοιχησε παααρα πολυ ομως..γιατι δεν ειχα καν στο μυαλο μου την καισ.κ ολα κυλουσαν μια χαρα..

Παρεμιπτωντος περασα πολλα κ πονο μετα το χειρουργειο..δεν ειναι απολυτο οτι επειδη γεννας με καισαρικη οτι ''γλυτωνεις''καταστασεις..

Αλλες παλι περπατησαν αμεσως μετα το χειρουργειο..εγω ισως ειμαι απο τις εξαιρεσεις..

Αν δεν υπαρχουν επιπλοκες..να παλεψεις μεχρι το τελος να γεννησεις φυσιολογικα..Να μη φοβασαι τιποτα..ολα θα πανε υπεροχα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΤΙΚΑ!

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΜΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ! ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΕΤΣΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΝ ΤΙΠΟΤΑ!

ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΟΥΝ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΑΛΛΑ ΩΣ ΓΝΩΣΤΟΝ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΧΕΔΙΑ Ο ΘΕΟΣ ΓΕΛΑΕΙ!

ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΜΕ ΡΑΧΙΑΙΑ ΝΑΡΚΩΣΗ! ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΗΤΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ΑΛΛΑ ΕΖΗΣΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΟ ΤΗΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ! ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΗΜΟΥΝ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΦΡΟΝΤΙΣΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ, ΝΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΛΑΦΡΙΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ!

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεννησα με φυσιοκογικο χωρις επισκληριδιο οχι απο επιλογη αλλα απο καθαρη συμπτωση!!!!ηθελα φυσιολογικο με επισκληριδιο αλλα ενψ για 5-6 ωρες πονουσα αρκετα μετα κουραστηκα με πηρε ο υπνος και το πρωι που ηυπνησα μετα απο μιση ωρα σπασαν τα νερα και γεννησα μετα απο 10 κεοτα γρηγιρα και ευκολα!!!!!οποτε παλι φυσιολογικο και χωρις επισκληριδιο παλι θα επελεγα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

οσο για μετα πονουσα καμοια 15 ρια μερες που τραβιοταν τα ραματα αλλα σε ανεκτα επιπεδα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α κι εγώ φυσιολογικά όχι από επιλογή.. Μάλιστα παρακαλούσα τον γιατρό την πρώτη φορά να γεννήσω με καισαρική. Είχα φοβηθεί πολύ. Αλλά γιατί είχα φοβηθεί. Γιατί ο πόνος δεν ήταν τόοοσο τεράστιος όσο άκουγα και συνέχεια ρωτούσα "θα πονέσω πιο πολύ πότε πότε???" και "κάτι δεν κάνω καλά.."

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

..πωπωπωωωω...κοριτσια τι τραβαμε για τα μωρα μας!!! :silly: :silly:

zouzou21 και γιωργια όντως όλα είναι σχετικά και κυρίως θέμα οργανισμού!ισως να φοβάμαι γιατι είμαι μικροκαμωμένη και νομίζω οτι θα παιδευτώ πολύ...λένε βέβαια οτι τον πόνο τον ξεχνάς!!αλλα...

ΕλένηΧ πως καταφερες να κοιμηθείς βρε θηρίο??? :blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφόσον έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις δεν το συζητώ καθόλου γέννα με ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΟΚΕΤΟ. Εγώ δυστυχώς έκανα δυο γέννες με καισαρική γιατι στο πρωτο παιδί είχε τυλιχτει ο ομφάλιος λωρος στο λαιμό του. Απο τις μεγαλύτερες βλακείες που λένε στις έγκύους είναι ότι με την καισαρική ξεμπερδέυεις και δεν πονάς. Είναι χειρουργείο θα στο πω ωμα: Σου σχίζουν την κοιλια στου σχίζουν τη μήτρα και μετά σε ράβουν. Είναι δυνατόν να μην πονάς μετα΄? Η κόρη μου είναι 4,5 μηνών και η περιοχή της καισαρικής είναι ακόμα μουδιασμένη όπως και η περιοχή στο μπούτι όπου μου έκαναν τις παυσίπονες. Μετά την καισαρική σηκώθηκα την επομενη μέρα, πονούσα πολύ αλλά έπρεπε να πάρω τα πάνω μου γιατί είχα και ένα δευτερο παιδί να φροντίσω. Ήμουνα πολύ καλύτερα την πέμπτη μέρα όταν γύρισα σπίτι έκανα και κάποιες δουλειες. Όμως πονούσα. Μου πήρε 2 μήνες να συνέλθω εντελώς. Η φίλη μου που γέννησε με φυσιολογικό τοκετό σηκώθηκε την ίδια μέρα, περπάτησε, έφαγε κανονικά. Μπορεί η γέννα να μην είναι ευκολή και να μη γεννήσεις σε 10 λεπτά. Αλλά μολις γεννήσεις είσαι σε ΠΟΛΥ καλύτερη κατάσταση απο μια μαμά που έχει γεννήσει με καισαρική. Ό,τι και να διαλέξεις καλή λευτερια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

1 τα ξημερωματα ειχα κουραστει τα ματια μου εκλειναν και βρηκα την σταση στα 4 σαν το σκυλακι χωρις να ξαπλωσω τελειως πανω στο κρεβατι και κοιμηθηκα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ημουνα κατηγορηματικη για φυσιολογικο για να νιωσω αυτην την εμπειρια που θα μου αλλαζε τη ζωη κλπ κλπ.

τελικα καισαρικη μετα απο ωρες τεχνητων πονων και θα το ξανακανα γιατι:

1) δεν ρισκαρα το να παρω ενα μωρακι με καποιο προβλημα λογω περιτυλιξης

2) ειδα το μωρο οπως βγηκε απο την κοιλια και το φιλησα αμεσως ηταν το πιο συγκινητικο πραγμα στη ζωη μου!!!!

3) γεννησα 14.30 και την επομενη στις 7.30 ειχα σηκωθει και εκανα βολτες (γιατι αλλιως με απειλησε ο γιατρος οτι δεν θα φαω μεσημεριανο!!! μεγαλο κινητρο)

4) την επομενη μερα μπορουσα να καθομαι ανετα σε πολυθρονα ή κρεββατι και να θηλασω χωρις να ποναω μονο μια ενοχληση σαν να εχω κανει πολλους κοιλιακους

5) βγηκα απο το μητερα την 3η μερα το μεσημερι και γυρισα σπιτι περδικι

Το μονο οτι δεν ητανε μεσα ο αντρας μου αλλα απ την αλλη ισως και καλυτερα που δεν ειδε τιποτα γιατι σιχαινεται ευκολα να μην ειχαμε και τιποτα παρατραγουδα μετα!!!! ;)

Σε ολα αυτα παιζει ρολο και ο γιατρος γιατι ειδα και αλλες κοπελες απο καισαρικη να πεθαινουνε στο πονο οσες μερες ητανε στο μαιευτηριο και μου εξηγησε οτι δεν μου εκοψε και εραψε τους μυς στην κοιλια απλα τους ανοιξε μια χαραμαδα και περασε απο κει το μωρο γιατι αν τους εκοβε δεν επανερχονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το αλλό που μου πρότεινε φιλη είναι να πάω για φυσιολογικό με ραντεβού και να μου κάνουν τεχνητούς πόνους!Πρώτον ξέρεις πότε θα γεννήσεις και δευτερον αν το μωρό είναι μεγάλο ήδη δεν το "αφήνεις" να γίνει ΓΙΓΑΣ οπότε δεν σου αλλάζει τα φώτα..υποθέτω... :unsure:

MariaIoanna φαντάσου πόσο μας προϊδεάζουν για αυτόν τον πόνο!!

mariagl ακόμα μουδιασμένη??

ΕλένηΧ στα υπνος στα 4???φαντάζομαι την κούρασή σου....και όπως θα έλεγε και ο Ψινάκης "Είσαι Θεά αγάπη μου" :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land έγραψε:

:woohoo: ...Ιδού η απορία!!!ρωταω όλες τις μανούλες που εχουν γεννήσει και 'οχι μόνο...εφοσον η ιατρική σου κατάσταση, σου επιτρέπει να διαλέξεις..τελικά τι να διαλέξεις??

...οι γιατροί σε κατατοπίζουν, αλλα η εμπειρία μιας μάνας είναι πιο σημαντική!

όσο λοιπόν περνά ο καιρός αναρωτιέμαι...

είναι αλήθεια οτι με την καισαρική πονάς και για πόσο..??ειναι αλήθεια ότι δεν μπορείς να σηκωθείς αμέσως, να πλυθεις, κλπ??μετα απο πόσο καιρό επιστρέφεις στα νορμαλ??μετα απο ποσο καιρό μπορεις να σκυψεις, να σηκώσεις βάρος, να γυμναστεις??

και αν επιλέξεις φυσιολογικό τοκετο...μετα ποναει??ποσο καιρο κάνει να γιατρευτεί το πιπι?? :blush: όσο καλά και αν σε ράψουν επανέρχεται στην κατάσταση που ήταν πριν??είχατε επιπτώσεις??

Γεννησα με φυσιολογικο τοκετο! ΤΕΛΕΙΑ! Μετα δεν πονουσα σχεδον καθολου μονο μια μικρη ενοχληση σαν φαγουρα. Γεννησα και μετα σπο 2 ωρες σηκωθηκα πηγα τουαλετα και εφαγα κανονικα. Δεν θα το πιστεψεις ποσο γρηγορα γιατρευεται το πιπι. Σαν παρθενα νοιωθεις μετα B) :laugh: Καλη ελευθερια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω και τα δυο τα παιδακια μου φυσιολογικα τα γεννησα...

στο πρωτο ποναγα λιγο απο κατω μεχρι 10 μερες,αλλα με το που γεννησα μετα απο μια ωρα πηγα στο καφε του μαιευτηριου..

στο δευτερο ουτε ενα ραμα...πεταγα απο την πρωτη στιγμη...

δεν συγκρινεται ο φυσιολογικος τοκετος με τιποτα με την καισαρικη...εξαλλου το λεει και η λεξη..φυσιολογικο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ. ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΩΡΑΙΟΤΕΡΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΑΥΤΗ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΟΤΑΝ ΣΥΝΤΡΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ ΣΟΒΑΡΟΣ Η ΚΑΠΟΙΑ ΕΠΙΠΛΟΚΗ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΑΗΔΙΑ. ΒΓΑΖΕΙ ΤΟ ΜΠΛΟΚ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΛΕΕΙ¨ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΙΑ? ΠΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ? ΤΟΤΕ ΩΡΑΙΑ ΕΛΑ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.ΟΧΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΒΓΕΙ ΟΤΑΝ ΕΠΙΛΕΞΕΙ ΕΞΚΕΙΝΟ ΚΑΙ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΤΟΥ.ΟΧΙ ΟΠΟΤΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΣΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΘΕΣ ΝΑ ΠΑΣ ΤΑΞΙΔΙ Η ΕΧΕΙΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zouzou21 "ΕΥΤΥΧΩΣ που υπαρχει κ η καισαρικη κ σωζει ζωες.."

αυτο ξαναπες το...!!!οπως διευκρίνησα στην αρχη του post ρωτώ την εμπειρία απ οσες είχαν την επιλογή να διαλέξουν.αμα εχεις ή προκύψει πρόβλημα στην εγκυμοσύνη δεν το συζητω.... :):):) βουρ για καισαρικούλα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραντεβού για φυσιολογικό ανέφερα mairybaggelhs ...σου κάνουν τεχνητούς και γεννάς!!και πάλι αν το παιδί έχει πάρει βάρος.

δηλαδή πες οτι είσαι στην 37η εβδομάδα και το παιδί είναι πλήρως αναπτυγμένο, εχει παρει θέση και είναι ήδη 3 κιλά και πάει για 4.μήπως ταλαιπωρηθείς λιγότερο και εσυ και το παιδί??ρωτώ δεν υποστηρίζω... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...