Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ...?


Recommended Posts

Αχ βρε κορίτσια να είστε καλά!!! Διαβάζω αυτά που γράφετε και παίρνω λίγο θάρρος γιατί είμαι στην ίδια θέση με την Land!!!!

Μέχρι τέλη Μαρτίου πρώτα ο Θεός, θα έχω γεννήσει τον μπεμπουλάκο μου. Επειδή δεν έχω κάποιο πρόβλημα, θα πάω με φυσιολογικό τοκετό και επισκληρίδιο εννοείται, ΑΛΛΑ παρόλα αυτά ΦΟΒΑΜΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥΥ!!!!!

Αφήστε που ο μπέμπης μου ειναι τροφαντός και εγώ μικροκαμωμένη!

Πώς θα χωρέσει καλέ;;; :-)

Εκτός όμως από την ώρα του τοκετού, φοβάμαι και το μετά γιατί έχω ακούσει κοπέλες να υποφέρουν για μέρες από τον πόνο και να μην μπορούν να κάτσουν!

Πάλι καλά που υπάρχουν και οι απαντήσεις σας και παίρνω λίγο θάρρος! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΗΓΕΝΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΙΣΤΟΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ.ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΣΤΟΙ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΩΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟ.Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΠΟΙΟ ΝΩΡΙΣ ΑΝ ΠΟΝΑΣ ΠΟΛΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕ! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΗΓΕΝΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΟ ΝΑ ΕΠΑΝΕΡΘΟΥΝ ΟΙ ΙΣΤΟΙ ΠΛΗΡΩΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ.ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΕ Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ.ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΣΤΟΙ ΔΕΝ ΕΠΑΝΕΡΧΩΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΣΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΜΕΧΡΙ 2 ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ. ΤΟ ΤΡΙΤΟ ΜΕ ΕΠΙΦΥΛΑΞΗ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΟ.Η ΦΥΣΗ ΕΧΕΙ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΚΕΨΟΥ ΟΤΙ ΠΑΛΙΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑΝ ΣΤΑ ΣΠΙΤΙΑ ΟΠΟΤΕ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ!ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΟΝΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΠΟΙΟ ΝΩΡΙΣ ΑΝ ΠΟΝΑΣ ΠΟΛΥ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟΣΟ ΤΡΑΓΙΚΟΙ ΒΕΒΑΙΑ ΜΗΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕ! :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΕΒΑΙΑ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΜΕ.ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ 4ΚΙΛΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΜΕΡΑ ΠΗΤ. 24/12/2007.ΕΝΤΕΛΩΣ ΤΥΧΑΙΑ ΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΗΤΑΝ ΑΔΕΙΟ.ΜΕ ΒΑΛΑΝΕ ΣΕ 4ΚΛΗΝΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕ ΨΥΧΗ.ΑΥΤΟ ΕΝΝΟΩ ΤΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ.ΛΟΓΟ ΗΜΕΡΩΝ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΩΝ ΟΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πάντως για την επισκληρίδιο στον φυσιολογικό τοκετό, αυτό που ξερω είναι ότι πρέπει να φτάσεις διαστολή 3 για να μπορέσεις να την κάνεις, γιατί αλλιώς σταματάει ο τοκετός!

Εμ, αυτούς τους πόνους φοβάμαι! Μέχρι να έρθει η ώρα της επισκηρίδιου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΑΦΕΡΕΣΕ ΣΤΟ ΧΑΠΙ OXYTOCIN ΠΟΥ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΣΤΗΝ ΜΗΤΡΑ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ.ΝΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΥΠΕΡ ΕΙΜΑΙ ΑΦΟΥ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΟΙ ΤΕΧΝΙΤΟΙ ΠΟΝΟΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΦΕΡΝΟΥΝ ΠΛΗΡΗ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΠΟΙΟ ΑΜΕΣΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΕΙΜΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΡΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΛΕΠΤΩΜΕΡΙΕΣ.ΤΩΡΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ ΤΑΙΝΙΕΣ ΣΟΥ ΤΙΣ ΤΟΠΟΘΕΤΕΙ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΝΕ ΟΙ ΠΟΝΟΙ. ΑΛΛΟΙ ΓΑΙΤΡΟΙ ΤΟ ΒΑΖΟΥΝ ΣΕ ΟΡΟ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΕΙΝΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω γεννησα πολυ γρηγορα ουτε επισκληριδιος ουτε τιποτα,φυσιολογικα,μονο που εφαγα 5 ραματα απο το αριστερο ποδι γιατι για τα κυβικα μου βγηκε μεγαλο το παιδι,και εκανα να περπατησω 1 μηνα.Ημουν 'στενη'.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΕΓΩ ΕΦΤΑΣΑ ΣΤΟ 5 ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΓΙΑΝΑ ΜΗΝ ΤΑΛΕΠΩΡΗΘΩ.ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΠΟΝΑΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΑΝ ΕΝΑΣ ΣΦΑΚΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΡΧΕΤΕ ΑΠΛΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Η ΕΝΤΑΣΗ ΚΑΙ Η ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ.ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΟΙ ΠΟΝΟΙ.ΟΙ ΠΡΩΤΟΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΣΕ ΠΟΝΑΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΕΝΤΕΡΟ ΠΡΙΝ ΠΑΣ ΤΟΥΑΛΕΤΑ.ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τιποτα δεν θα γινει σαν παπαρουνα ρε!!!!!! ολα καλα θα ειναι εγω ειχα και 30 ραμματα εκανα 15 ωρες να γεννησω και δεν το αλαζω με τιποτα.τωρα μπαινω στον 8 και το μονο που φοβαμαι ειναι μην τυχει κατι και δεν γεννησω φυσιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κανόνισε mairybaggelhs να με πεισεις...και μετα να περπαταω σαν το Σαραβάκο...ιιιιιιιιιιιιιι.......... :blink::S :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :):cheer: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land αντε καλε,σιγα που θα γινει σαν παπαρουνα το πιπι,πλακα εχεις πως τα λες ετσι! :laugh: :laugh: :):) :)

και φυσικα να επιλεξεις φυσιολογικο τοκετο,και μη φοβασε τους πονους δεν ειναι τοσο τρομαχτικοι οπως τους παρουσιαζουν καποιοι,στο κατω κατω πατας μια επισκληριδιο η μια ραχιαια αν φοβηθης η πανηκοβληθης εκεινη τη στηγμη(λεω εγω τωρα)και ολα καλα.και γω αυτο ψυφιζω και ετσι θελω να γεννησω αλλα με εμενα παιζετε,κατα πασα πιθανοτιτα θα γεννησω με καισαρικη,θα δειξει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Mairybaggelhs μήπως να σε έπαιρνα μαζί μου την ώρα που γεννάω;;; :-)

Δηλαδή μέχρι διαστολή 3 (πριν κάνω την επισκληρίδιο) αντέχεται ο πόνος;;;;

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο πόνος στην διαστολή δεν είνα συγκεκριμένος! Θέλω να πω ότι μπορεί κάποιος να έχει διαστολή 3 και να πονάει λίγο και κάποιος να πονάει πολύ, αλλά παρόλα αυτά να μην έχει καθόλου διαστολή!

Ουφ! Αγχώθηκα πάλι! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ γέννησα φυσιολογικά και με επισκληρίδιο και δεν θα ήθελα μια καισαρική γιατι πωσ να το κάνουμε είναι χειρουργειο. Το μόνο μειονέκτημα απο οτι μου είπαν για την επισκληρίδιο είναι ότι συνήθωσ κάνεισ πιο πολλά ράμματα γιατι στισ εξωθήσεισ επειδή δεν πονάσ ζοριζεσαι με πιο ένταση. Οσο για την αποκατάσταση αν και εκανα 15 ώρεσ να γεννήσω έφαγα με το που με ανεβάσανε στο δωμάτιο έκανα μπάνιο μετα απο λίγεσ ώρεσ και η ενόχληση απο τα ράματα εφυγε στο δεκαήμερο. Οσο αφορά την καισαρική ειναί θεμα οργανισμού και γιατρού. Μια φίλη μου στισ 10 μέρεσ πήγε για καφέ και άλλη έκανε μήνα για να συνελθει. Αλλά και στον φυσιολογικό ειναι θέμα γιατρού και μαίασ για την καλή έκβαση του τοκετού και τησ αποκαταστασήσ μετά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν ειναι οι πονοι τοσο τρομεροι η διαρκεια των πονων που ερχονται και φευγουν ειναι κουραστικοι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :P ειδικα οταν ερχονται καθε 2 λεπτα και κρατανε 1 εναμιση λεπτο δεν προλαβαινεις να ξεκουραστεις και ξεφυσας συνεχεια αυτο οσο να ναι κουραζει :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν όλα πάνε καλά και δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα νομίζω οτι δεν θα έπρεπε να βλέπουμε την καισαρική ως επιλογή!Η καισαρική πρέπει να είναι επιλογή του γιατρού μας(οταν βλέπει οτι προκείπτει κάποιο πρόβλημα) και οχι δική μας!

Προσωπική εμπειρία δεν έχω ακόμα αλλά όσες φίλες έχω δει που έκαναν καισσαρική (πάντα για κάποιο ιατρικό λογο)πονούσαν και ταλαιπωρίθηκαν για ερκετό καιρό.Οπως και να το κάνεις είναι κανονική επέμβαση, ίσως ρουτίνας για τους γιατρούς αλλά επέμβαση.

Είναι και λίγο θέμα τύχης και οργανισμού.Εχω και φίλη που ταλαιπωρίθηκε πολλές ώρες για να γεννήσει φυσιολογικά και μετά τους πόνου τις γέννας καταλλήξαν να κάνουν καισαρική!Είναι και θέμα ...γιατρού.

Εύχομαι να μπορέσω να γεννήσω φυσιολογικά (και να έχω την γέννα που είχε η μάνα μου...2 ωρες άνετες!! :P ).Ο μόνος λόγος ανησυχίας είναι η μυωπία μου αλλά ο γιατρός μου είπε οτι δεν είναι απαγορευτικό!

Να έχουμε όλες μια καλή εγκυμοσύνη,μια υπέροχη εμπειρία γέννας και ένα υγειές μωράκι ,όπως και να είναι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εγω αυτο πιστευω..πρεπει να ειναι επιλογη του γιατρου και οχι δικη μας..

ας μην παρεμβαινουμε τοσο πολυ σε αυτα τα θεματα..οπως ερθει το μωρακι...αν κρινει ο γιατρος εκεινη τη στιγμη οτι πρεπει να γινει καισαρικη,τοτε ας γινει..αλλα οχι και να το προγραματισουμε απο πριν χωρις λογο να μπει μαχαιρι..ειμαι πολυ αντιθετη σε αυτο..οτι πει ο γιατρος..δε θα το κρινω εγω.δεν ειμαι γιατρος..

απο την αλλη λογικες και οι ανησυχιες,κι εγω εχω χεστει απο τωρα με την ιδεα της γεννας..!!!θα παω σαν προβατο στη σφαγη!!! :laugh: :laugh: αλλα τι να κανω??οσο για την επαναφορα,νομιζω οτι με το φυσιολογικο τοκετο,το σωμα επανερχεται πιο γρηγορα,(δεν ξερω κιολας σιγουρα,απο γνωστες που εχουν γεννησει το διαπιστωσα)

με το καλο να ερθουν τα μωρακια μας κοριτσια,και να ειναι γερα,οπως και να γεννηθουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Αχ βρε Mairybaggelhs μήπως να σε έπαιρνα μαζί μου την ώρα που γεννάω;;; :-)

Δηλαδή μέχρι διαστολή 3 (πριν κάνω την επισκληρίδιο) αντέχεται ο πόνος;;;;

Αυτό που με ανησυχεί είναι ότι ο πόνος στην διαστολή δεν είνα συγκεκριμένος! Θέλω να πω ότι μπορεί κάποιος να έχει διαστολή 3 και να πονάει λίγο και κάποιος να πονάει πολύ, αλλά παρόλα αυτά να μην έχει καθόλου διαστολή!

Ουφ! Αγχώθηκα πάλι! :-)

Γιατι αγχωθηκες καλε?

Εμενα σπασαν τα νερα και πηγα στη κλινική με πολυ λιγους πονουν ουτε που τους ενιωθα. Με το που πηγα με εξετασε η μαια και ειχα 3 διαστολή. Ηρθε και ο αναισθησιολογος και μου ειπε οταν θελεις εισαι ετοιμη και μπορουμε να κανουμε την επισκληριδιο. Την εκανα αμεσως και πονους ενιωσα λιγους στο τελος. Γεννησα το μωρακι μου 3800 και εκανα 3 ραμματα!

Και οι πονοι δεν ειναι τραγικοι μετα τα ξεχνας ΟΛΑ!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τόμα έγραψε:

ΟΛΓΑ ΚΟΚ έγραψε:

Γιατι αγχωθηκες καλε?

Εμενα σπασαν τα νερα και πηγα στη κλινική με πολυ λιγους πονουν ουτε που τους ενιωθα. Με το που πηγα με εξετασε η μαια και ειχα 3 διαστολή. Ηρθε και ο αναισθησιολογος και μου ειπε οταν θελεις εισαι ετοιμη και μπορουμε να κανουμε την επισκληριδιο. Την εκανα αμεσως και πονους ενιωσα λιγους στο τελος. Γεννησα το μωρακι μου 3800 και εκανα 3 ραμματα!

Και οι πονοι δεν ειναι τραγικοι μετα τα ξεχνας ΟΛΑ!! :)[/quote:ml5j8wd3]

Άντε βρε Τόμα! Να΄σαι καλά!!! :-)

Πόνους όμως, γιατί ένοιωσες στο τέλος;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΘΕΣΗΣ ΤΗΣ ΜΠΕΜΠΟΥΛΑΣ ΜΟΥ!!!ΔΕΝ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΗΚΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΝΑΡΡΩΣΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΒΓΗΚΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΗΜΟΥΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΕΡΠΑΤΟΥΣΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ!!!ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΜΕ ΕΠΗΡΕΑΣΕ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ, ΚΑΙ ΔΟΞΑ ΤΩ ΘΕΩ ΘΗΛΑΖΩ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΓΙΑΥΤΟ!!!ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΕΝΑ ΥΓΕΙΕΣ ΜΩΡΑΚΙ !!!ΕΙΤΕ ΕΤΣΙ ΕΙΤΕ ΑΛΛΙΩΣ!!! ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΟΤΑΝ ΚΡΙΘΕΙ ΟΤΙ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ !!!!ΕΧΟΥΝ ΣΩΘΕΙ ΠΟΛΛΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ!!!! ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΟΥΣΑ ΚΙ ΕΓΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΛΑ..... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Zouzounitsa2 εννοείται πάνω από όλα να γεννηθεί ένα φυσιολογικό μωράκι ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ πως!!! Η αδερφή μου γέννησε πριν 4 χρόνια με καισαρική και επισκληρίδιο και την άλλη μέρα ήταν μια χαρά! Απλά σκέφτομαι, σε περίπτωση που μπορούμε να επιλέξουμε, ποιο τελικά είναι το καλύτερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και απο μενα. εγω εχω γεννησει με καισαρικη επειδ το μωρακι μου ειχε προβλημα. ουσιαστικα την πρωτη μερα πονας λιγο στην εγχειρηση αλλα το σπασιμο ειναι οτι σε βαζουν και σηκωνεσαι την πρωτη μερα απο το κρεβατι για να λειτουργησουν τα εντερα και να φυγει το πολυ αιμα για να μην λερωνεσαι συνεχεια. εγω την δευτερη μερα κιολας σηκωθηκα και πηγα τουαλετα αλλα εκαιγε λιγο το σημειο...και γενικως περα απο λιγο πονακι που εχεις σε καιει εκει το σημειο λιγακι οταν περπατας...

παντως εγω θα ηθελα να γεννησω φυσιολογικα...σιγουρα ειναι μοναδικη εμπειρια..αν εχεις την δυνατοτητα να γεννησεις φυσιολογικα καν'το, εγω θα ηθελα αλλα επειδη γεννησα στην πρωτη εγκυμοσυνη με καισαρικη δεν μπορω να γεννησω φυσιολογικα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙΚΙΤΣΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΟΠΩΣ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΟΚΕΤΩΝ!!ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ !!!ΔΥΟ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ!!!!! ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΓΑΚΙ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ Ο ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΟΣ ΤΟΚΕΤΟΣ!!!ΠΟΙΑ ΘΕΛΕΙ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΑ!!ΑΠΛΑ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΝΝΟΙΑ ΟΤΙ Η ΚΑΙΣΑΙΡΚΗ ΔΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΡΟΜΑΖΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ!ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ!!! ;) ΦΑΒΤΑΣΟΥ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΜΕ ΚΑΤΕΒΑΖΑΝ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΤΑΜΠΗΞΑ !!ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΠΡΟΣΜΟΝΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΦΟΒΟ ΜΟΥ!!! :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ZOUZOUNITSA2 έγραψε:

ΚΙΚΙΤΣΑ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΕΙΣ ΜΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ, ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΚΑΛΟΥ ΚΑΙ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΠΟΙΩΝ ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΩΝ ΟΠΩΣ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΩΝ ΔΥΟ ΤΟΚΕΤΩΝ!!ΡΩΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΘΕΙΣ !!!ΔΥΟ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΤΑΤΑ!!!!! ΚΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΝ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ!!!!

εχει περασει καπου εναμισης χρονος. ειναι αρκετο διαστημα να γεννησεις φυσιολογικα?? εμενα ο γυναικολογος μου ειπε ουτε να το σκεφτομαι :unsure::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Γενικά ναι. Αλλά φέτος που είναι σε έξαρση είναι επικίνδυνο για τα νεογέννητα.
    • υπάρχει συγκεκριμένο χρόνος που σου λέει μέχρι ποτε πρέπει να ανακτήσει το βαρος γεννήσεις του αλλά δεν θυμάμαι ποσο χρόνο σου λένε 2-3  βδομάδες ; Δεν θυμάμαι τώρα 😅
    • Κορίτσι μου ούτε εμένα μου είπαν να το κάνω και δεν το έκανα ούτε στην πρώτη εγκυμοσύνη ούτε τώρα όλοι οι γιατροί δεν έχουν κοινή γραμμή σε αυτά, για αυτό σου είπε και όχι.. τώρα αν εσυ θέλεις να το κανείς πες του ότι θα το κανείς με δικιά σου ευθύνη και λογικά θα στο δώσει παιδιατρος δεν νομίζω ότι μπορεί να το συνταγογράφηση στην φάση που είσαι τώρα 🤷‍♀️
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Καταρχάς χαίρομαι που νιώθεις πιο ήρεμη με την εγκυμοσύνη σου σήμερα ✨✨🌈🌈❤️❤️ Απ' αυτά που μας περιγράφεις ίσως αυτή η στάση των πεθερικών σου να σ έκανε κι εσένα υποσυνείδητα να αμφιβάλλεις για το μωράκι σου. Η απουσία της χαράς και της ενθάρρυνσης από την μεριά τους είναι δικό τους θέμα, σημασία έχει εσύ κι ο άντρας σου πως νιώθετε με το γεγονός ότι μεγαλώνει η οικογένεια σας και ποιο είναι το δικό σας πλάνο. Η απόκτηση ή μη παιδιών είναι μια απόφαση που αυστηρά αφορά εσάς και κανέναν άλλο. Μη στέκεσαι και αφήσεις να σε βασανίζει το ότι χάρηκαν λιγότερο ή περισσότερο, αν σε προβληματίζει τόσο πολύ κάνε μια κουβέντα με τον άντρα σου για να δεις και να τσεκαρεις ποια είναι η δική του στάση. Όχι να του πεις ευθέως αν συμφωνεί ή όχι με τον πατέρα του, απλά να τσεκαρεις μαζί του ότι εξακολουθείτε να είστε σύμφωνοι ότι θέλετε τα ίδια πράγματα (γεγονός που πιστεύω ήδη το ξέρεις, μιας κι αν είχε ο ίδιος ενδοιασμούς για το δεύτερο παιδί, θα σου το είχε πει). Σε κάθε περίπτωση, άσε τα πεθερικά εκεί που είναι, η αντίδραση τους είναι σεβαστή οποία κι αν ειναι, δε μπορείς να την αλλάξεις, αλλά εσύ να είσαι αφοσιωμένη στο στόχο και το πλάνο που έχεις δημιουργήσει με το σύντροφό σου για την οικογένεια ΣΑΣ.
    • ναι το έχω πάθει και εγω ειχα θετικο τεστ εγκυμοσυνης αλλά μετά από 2 μερες μου ήρθε περιοδος όπως και σε εσενα η χοριακη την μέρα που μου ήρθε το αίμα ήταν 8  δυστηχως λογικά είναι βιοχιμικη και συμβαίνει συχνα  😕 κρατησε το θετικό ότι υπήρχε σύλληψη αλλά για κάποιο λόγο δεν προχώρησε η φύση ξέρει και καλύτερα που έγινε νωρίς γιατί αργότερα είναι ακόμα χειρότερο  Παρε το χρόνο σου και όταν είσαι έτοιμη σήκωσε τα μανίκια και προχωρά δυνατά  εγω σκέψου περσυ τον Αύγουστο είχα παλινδρόμηση 8 εβδομάδων και έπρεπε να κάνω αποξεση άσχημη εμπηρια αλλά τον επόμενο μήνα με το που ήρθε η πρώτη περιοδος άρχισα αμέσως προσπάθειες και ξανά μενω εγκυος τώρα είμαι 7,5 μηνών τον Αύγουστο γεννάω   Σου εύχομαι σύντομα ένα θετικό αποτέλεσμα 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...