Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΜΗΤΡΑΣ ΣΤΟΝ ΕΚΤΟ ΜΗΝΑ


Recommended Posts

καλησπερα κοριτσια ειμαι στον 6ο μηνα κι μερικες φορες νιωθω την κοιλια μου σφικτη και μετα παλι επανερχεται.το μωρο το ακουω δεν μπορω να πω απλα φοβαμαι λιγο.δεν το παθαινω πολυ συχνα αλλα ειναι φυσιολογικο αυτο.?εντωμεταξυ νιωθω καποιες φορες πονακια αμηλα σαν περιοδο.τα ι καμια ποτε αυτα? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου αν είναι όντως συσπάσεις, μίλησε με το γιατρό σου!

Ίσως χρειαστείς νοσηλεία! πές του τι ακριβώς αισθάνεσαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΙΣΩΣ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ!

ΜΗΝ ΤΟ ΑΜΕΛΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ!

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΩ ΟΙ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΟΥΡΟΥΣ ΤΟΚΕΤΟΥΣ! ΕΠΙΣΗΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΗΡΕΜΙΑ ΚΑΙ ΞΕΚΟΥΡΑΣΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να ενημερωσεις τον γιατρο σου και να του πεις τι ακριβως νιωθεις...αυτος θα σε καθοδηγησει στο τι πρεπει να κανεις ακριβως....αλλα προς θεου μην το αμελησεις.......και ολα θα πανε καλα.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ta ponakia dn einai tipota!!koitaxe na deis min to afineis an to peis sto giatro sou poly pithano einai na sou dosei ta prepar alla pes tou to grigora min sou po na ton pareis k tora!!einai poly noris gia na exeis syspaseis!!min tromazeis omos!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τι να σασ πω ρε κοριτσια απλα παθαινω κατι σαν κραμπες στην κοιλια αυτο νιωθω.το μωρο το ακουω.οι συσπασεισ ειναι σαν τα κλωτσιδια που ριχνει το μωρο? μηπωσ νομιζω πωσ το ακουω να κλωτσαει και τελικα ειναι η μητρα?

ποπο παναγια μου βοηθα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτες οι κρμπες ειναι οντωσ συσπασεισ η κατι αλλο?

μηπωσ τα χω κανει κουλουβαχατα και τα χω μπερδεψει λιγο.?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαράκι αυτές οι συσπάσεις είναι φυσιολογικές σύμφωνα με όλα τα βιβλία εγκυμοσύνης, είναι η μήτρα σου που κάνει ασκησούλες για τον τοκετό!!! απλά αν κρατάνε πολύ ώρα, ή αν ακολουθούνται από πόνο, ή αν έχεις πολλές (πάνω από 10 ας πουμε) μεσα στην μέρα, τότε πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου!!! αλλά μην αγχώνεσαι... εξάλλου το αγχος κάνει κανό στο μωράκι!!! με το καλό το μωράκι σου και με το καλό όλα τα μωράκια μας να έρθουν!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι ειχα και εγω την ιδια ανυσηχια για το αν εχω συσπασεις και δεν το καταλαβαινω.λοιπον αν τα χτυπηματακια ειναι ρυθμικα ειναι συσπασεις και οχι κλωτσιες.αν εχεις κραμπες στην κοιλια σε ολη περιμετρικα δεν ειναι καλο,επισης τα πονακια δε σημαινον κατι θα πρεπει να πεις στο γιατρο σου κατα λεξη τι αισθανεσαι για να σου δωσει αν χρειαστει χαπια και βεβαια ξαπλα και ολα καλα μην ανυσηχεις,συσπασεις ειναι φυσιολογικες οταν συμβαινουν λιγες φορες την ημερα κατω απο 10

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια.μιλησα με το γιατρο μου στο τηλεφωνο και του ειπα τι ακριβωσ αισθανομαι.μου πε να μην φοβαμαι απλα μου πε να παρω να πιω μαγνησιο.ευχομαι ολα καλα

:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Μαράκι. Άν αύτό που νιώθεις είναι πέτρωμα της κοιλιας, τότε ναι είναι συσπάσεις. Εγώ είχα συσπάσεις καθ'όλη τη διάρκεια της δευτερης εγκυμοσύνης μου και έπαιρνα utrogestan και τις τελευταιες 2 εβδομάδες utopar. Τα πονάκια που αισθάνεσαι μπορεί να είναι αρκετά πράγματα, όπως η μήτρα που μεγαλώνει και σε πιέζει. μήπως τα νιώθεις κάθε φορά που αλλάζεις μήνα? Πάντως για τις συσπάσεις μίλα με το γιατρό σου. Η άλήθεια είναι ότι γέννησα πρόωρα, αλλά μη σε τρομάζει αυτό η κάθε εγκυμοσύνη είναι διαφορετική. ο γιατρός σου ξέρει και θα σε συμβουλεψει σωστά. Καλή λευτεριά! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοπελα μου να σαι καλα.μιλησα με τοι γιατρο μου και μου πε να μην αγχωνομαι απλα να πιω μαγνησιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα συσπασεις μολις μπηκα στον τεταρτο..δεν ενιωθα πετρωμα,αλλα ενα πραγμα σαν να σφιγγοταν και να χαλαρωνε..ευτυχως την πρωτη μερα που το παρατηρησα,πηγα και στο γιατρο ( σαν αλαφιασμενη!!!! :laugh: )

και μου συστησε ξεκουραση και trofocard 3 φορες την ημερα και δοξα τω θεω απο τοτε δεν ειχα ξανα τετοιο θεμα..μην ανησυχεις,θα πιεις το μαγνησιο και θα εισαι μια χαρα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ είχα συσπάσεις από τον 6ο μήνα και μάλιστα πολλές την ημέρα. Πήγα στο γιατρό ο οποίος μέτρησε το μήκος τραχήλου και το βρήκε μεγάλο οπότε δεν υπήρχε για την ώρα πιθανότητα πρόωρου τοκετού. Μου έδωσε και μαγνήσιο αλλά δεν είδα βελτίωση και γι'αυτό μετά μου έδωσε prepar και μου μειώθηκαν αρκετά. Τα παίρνω μέχρι σήμερα αλλά σε 1 εβδομάδα που θα κλείσω την 34η εβδομάδα θα τα κόψω.

Εγώ ένιωθα πετρώματα στην κοιλιά και παράλληλα δυσκολία στην αναπνοή και κάποιες φορές πίεση στην κύστη.

Σίγουρα όμως θέλει ξεκούραση.

Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά και καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ κοριτσια και σεισ γερα τα παιδακια σας.τι να πω απλα εμενα ισως επειδη ειναι το πρωτο φοβαμαι ετσι τι να πω? παντωσ ο γιατροσ αν φοβοταν για κατι θα μου το λεγε ετσι δεν ειναι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α και κατι αλλο.το μωρο το ακουω μαλλον το νιωθω να κλωτσαει μερικες φορες και χαμηλα στην κοιλια γινεται αυτο? παει και τοσο κατω.και μετα τσουπ μπορει να κλωτσησει στην κοιλια η ψηλα πανω.παιζει αυτο?

δηλ μετακινειται παντου?.σορρυ αν σας κουραζω :S:(:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nai:D

sto teleytaio mina na deis pou tha nomizeis oti se xtypaei k apo kato alla tha einai epeidi to kefali tou einai xamila!!logiko einai na anisixeis ego prin mpo ston ogdoo nomiza oti mou eixe spasei ta nera alla telika eixa katourithei!!ok sou fainetai periergo alla kapoies fores piezetai i ourithra k dn to katalavaineis!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 13 years later...

Καλημέρα.  Πόνος ψιλά και δεξιά (εκεί που τελειώνουν τα πλευρά ξεκινάει η κοιλιά) έχει τύχει σε κάποια κοπέλα.  Η γυναίκα μου ξύπνησε από τον πόνο χθές και πίεζε στο σημείο του πόνου για να την ανακουφίσει. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις On 12/7/2023 at 11:02 ΠΜ, ο/η Κωνστνος είπε:

Καλημέρα.  Πόνος ψιλά και δεξιά (εκεί που τελειώνουν τα πλευρά ξεκινάει η κοιλιά) έχει τύχει σε κάποια κοπέλα.  Η γυναίκα μου ξύπνησε από τον πόνο χθές και πίεζε στο σημείο του πόνου για να την ανακουφίσει. 

Ναι εμένα μου έχει τύχει τέτοιος πόνος στιγμιαία και ήταν το παιδί. Με κλωτσούσε εκεί.

Αλλά γενικά ένιωθα πόνο στα πλευρά στην εγκυμοσύνη.  Όσο προχωρούσαν οι εβδομάδες ένιωθα τα πλευρά μου να ανοίγουν προς τα έξω.

Δεν ξέρω αν νιώθει κάτι από τα 2 η γυναίκα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...