Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσουδια!!! Τι μου κανετε?

Εμενα σημερα το αγγελουδακι μου ειναι ολο γκρινια!!! Εχει ξυπνησει απο τις 10 και δεν εχει κοιμηθει σχεδον καθολου. ολη την ωρα στο βυζακι ειναι...εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως δεν χορταινει με το γαλα μου και τρελαινομε...τι να κανω δεν ξερω....Τα κοριτσια που θηλαζουν ας με βοηθησουν λιγο...σας παρακαλω

Φιλακια σε ολες!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

maryloo κατα την γνωμη μου δεν παραλογιζεσε!!! Το θεμα ειναι πως νιωθεις εσυ και οχι τι πρεπει να κανεις. εγω δεν το νιωθω ετσι αλλα δεν μου φενεται παραλογο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

KONNA έγραψε:

Καλημέρα σε όλα τα μωράκια.....

αχ, καλέ πότε θα μπούμε σε πρόγραμμα? να κοιμόμαστε κ εμείς τη νύχτα?

Mpempoulina_mou κ εμένα πίνει 120-150ml αλλά ξυπνάει. Επίσης κ μες στη μέρα τρώει όποτε θέλει, πότε κάθε 2,5 ώρες, πότε κάθε 3 , πότε κάθε 3,5. Εσείς που είστε πιο μπροστά για πείτε μου πότε μπήκαν σε πρόγραμμα?

όχι τίποτα άλλο αλλά σε μια εβδομάδα που σαραντίζουμε θέλω να βγούμε βόλτα κ εμείς... ζήλεψα που βγαίνετε βολτίτσες.... θέλω κ εγώ να κυκλοφορώ με καρότσι...

όσον αφορά τους κολικούς εμάς μάλλον χτες μας ξεκίνησαν. Τι κάνετε? κ πόσο κρατάνε? όταν λένε μέχρι 3 μηνών εννοούν κάθε μέρα? ή θα σταματήσουν νωρίτερα?

φιλιά

KONNA καλησπέρα...Εμείς έχουμε σαραντίσει από μεγάλη Πέμπτη,αλλά η μικρή μου πίνει 90 γραμμάρια στο κάθε γεύμα.Είναι λίγο,αλλά τόσο θέλει,και παίρνει κανονικά βάρος.Γεννήθηκε 21-2 3130 γραμμάρια,και είναι 4700 τώρα.Μου είπα η παιδίατρος να μην την πιέζω γιατί δεν τρώνε όλα τα ίδια..Και με αυτά τα γραμμάρια γάλακτος που σου λέω,ξυπνάει κάθε 2,5 με 3 ώρες.Οπότε το βράδυ κατά τις 11 που την κάνω μπάνιο,όταν στις 11.30 την έχω πια ντύσει και της έχω κάνει όλον τον καλλωπισμό,τρωει τα 120 και ξυπνάει το πρωί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

stasa_mich όσον αφορά το θέμα αυτό δεν ξέρω γιατί εγώ βγάζω με θήλαστρο κ βλέπω πόσο βγάζω.Ομως κ εμένα δεν τον φτάνει κ πίνει συμπλήρωμα. Μήπως πονάει? αν δεν βλέπεις κάποια άλλη αλλάγη ίσως να μην χορταίνει, ρώτα τον παιδίατρο καλύτερα

anthropaki ακόμα κ στην καισαρική δεν κάνει να έχεις επαφές για 40 ημέρες πριν σε δει ο γιατρός σου. άλλωστε κ στην καισαρική μπορεί να μην έχουμε τομή από κάτω αλλά έχουμε τα λόχεια, δηλ το αίμα στην μήτρα που φεύγει σιγά-σιγά κ η μήτρα έχει αλλάξει καθώς κ ο τράχηλος. καλύτερα να σε δει ο γιατρός σου πριν ξεκινήσετε συστηματικά τις επαφές.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maria 76 έγραψε:

manm καλημερα

Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις τις τιμες της χολερυθρινης που εχετε?

Εμεις βγηκαμε απο το μαιευτηριο με 10,5 στις 48 μερες ηταν 7 και στις 56 4,5 (οι τιμες της εμμεσης οχι της ολικης).Περιμενω τον παιδιατρο και γι αυτο βιαζομαι.

Ευχαριστω!! :kiss::kiss:

maraki mu emeis eimaste peripou 3 minon,otan vgikame apo to maieutirio eixame 11,5,epeidi den ipie katholou xeno,den tou epefte...meta apo 1,5 mina pou exakolouthouse na einai polu polu kitrinos,ton metrisame 8..stadiaka efyge...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stasa_mich έγραψε:

Καλησπερα κοριτσουδια!!! Τι μου κανετε?

Εμενα σημερα το αγγελουδακι μου ειναι ολο γκρινια!!! Εχει ξυπνησει απο τις 10 και δεν εχει κοιμηθει σχεδον καθολου. ολη την ωρα στο βυζακι ειναι...εχω αρχισει να φοβαμαι μηπως δεν χορταινει με το γαλα μου και τρελαινομε...τι να κανω δεν ξερω....Τα κοριτσια που θηλαζουν ας με βοηθησουν λιγο...σας παρακαλω

Φιλακια σε ολες!!!!!!!!!!

pernaei fasi taxeias anaptixis,,dine tou gala oso thelei gia osi ora thelei!mia xara xortainei me to galataki sou!ypomoni se liges meres auto pernaei..ypomoni kai pine polla ygra!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mpempoulina_mou έγραψε:

[

KONNA καλησπέρα...Εμείς έχουμε σαραντίσει από μεγάλη Πέμπτη,αλλά η μικρή μου πίνει 90 γραμμάρια στο κάθε γεύμα.Είναι λίγο,αλλά τόσο θέλει,και παίρνει κανονικά βάρος.Γεννήθηκε 21-2 3130 γραμμάρια,και είναι 4700 τώρα.Μου είπα η παιδίατρος να μην την πιέζω γιατί δεν τρώνε όλα τα ίδια..Και με αυτά τα γραμμάρια γάλακτος που σου λέω,ξυπνάει κάθε 2,5 με 3 ώρες.Οπότε το βράδυ κατά τις 11 που την κάνω μπάνιο,όταν στις 11.30 την έχω πια ντύσει και της έχω κάνει όλον τον καλλωπισμό,τρωει τα 120 και ξυπνάει το πρωί.

Μπεμπουλίνα, οι κόρες μας ταιριάζουν!! Έτσι ακριβώς είναι και η Αθηνά, χιχιχι!! Λιτοδίαιτη και υπναρού!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Mpempoulina_mou έγραψε:

Μπεμπουλίνα, οι κόρες μας ταιριάζουν!! Έτσι ακριβώς είναι και η Αθηνά, χιχιχι!! Λιτοδίαιτη και υπναρού![/quote:3v3cmic0]

Γεια σου τρομερή μαμά Ολίβια με την υπέροχη κόρη(Παρεπιμπτόντως,απίστευτο το βίντεο της γέννας σου,μπράβο σας!)...

Πέραν του ότι είναι ομοϊδεάτισσες τα κορίτσια μας,θυμάμαι είχαμε και την ίδια ΠΗΤ,απλά εμένα λόγω διαβήτη μου έδιναν πιο λίγες εβδομάδες κυήσεως!

Κορίτσια κι εμένα είχε η μπέμπα ίκτερο!Κι αυξημένο,στο τσακ γλυτώσαμε την λάμπα.Όταν ήταν 2 ημερών και την είδε ο παιδίατρος είχε 13,3 και μετά από 3 μέρες 12,9...Σταδιακά,έπεσε,αλλά την έβαζα κάθε μέρα για μια ωρίτσα στον ήλιο όπως μου είπαν.Νομίζω βοήθησε.Δεν ήθελα να φύγω από το μαιευτήριο χωρίς το μωράκι μου με τίποτα,είχα στεναχωρηθεί πάρα πολύ παρότι δεν είναι τίποτα πλέον ο ικτερος!

Manm,εγώ παρότι λόγω διαβήτη ήταν σίγουρη η καισαρική μου,πήγα με φυσιολογικό.Βέβαια,αν διάβασες την εμπειρία τοκετού μου,παρακαλούσα τον γιατρό να μου την πάρει με καισαρική από τους πόνους!Κι εκείνος δεν μου έκανε το χατήρι.Τώρα αν με ρωτήσεις δεν αλλάζω τον φυσιολογικό για τίποτα στον κόσμο,είναι η πιο όμορφη εμπειρία που είχα ποτέ..Αν και ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera koritsakia moyti moy kanetai saranthsame o mikroylhs htan ksipnios kai evgaze thn glwssa ston papa :P meta ton phre sta xeria toy gia na ton valei ston iero kai otan ton evgale ton krathse na toy pei akoma liga logia kai o mikroylhs akoma ligo kai tha toy travage ta gennia :laugh:

manm poia koritsia gennisan me fysiologiko toketo;egw

egw gennhsa me fisioligoko toketo,

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας και απο μενα!!

manm ευχαριστω για την απαντηση, ιδια φαση ειμαστε λοιπον, εμας μας ειπε απλα στον ηλιο και να μην ξαναασχοληθουμε θα φυγει σιγα σιγα!!

Το μεσημερι ηρθε ο παιδιατρος και καναμε το πρωτο μας εμβολιο, το απογευμα ειμασταν ολο γκρινια τωρα κοιμηθηκε, ευτυχως δεν ανεβασαμε πυρετο μεχρι στιγμης αλλα πρεπει ολο το βραδυ να εχω τον νου μου!!

Εγω γεννησα με καισαρικη λογω προηγηθησας.Α!!! δεν σας ειπα ο μικρος μου ειναι6230 βαρος και 61,5 εκ υψος μεγαλο μωρο ειπε ο παιδιατρος (το εχω καμαρι γιατι ο πρωτος μου γιος ηταν τσιλιβιθρας)!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Stasa συμφωνω με την manm δεν πρεπει να ανυσηχεις ειτε εχει μεγαλυτερη αναγκη απο γαλα και με αυτον τον τροπο θα σου αυξηση την παραγωγη ειτε τον ενοχλει η κοιλιτσα και θελει αγκαλιτσα και θαλπωρη στο στηθος!!

Εμενα μου το εκανε αυτο και μερικες φορες και τωρα τις απογευματινες ωρες!!!

και απο οτι διαβαζω και απο τις αλλες κοπελες τον πρωτο καιρο θηλαζαν πολλες ωρες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστω πολυ για την απαντηση κοριτσια...μακαρι γιατι αγχωνομαι συνεχεια μηπως δεν ειναι καλο το γαλα μου...μηπως δεν χορταινει....το ιδιο μου εκανε και πριν απο λιγες μερες και μου το ξανακανε τωρα και αγχωνομαι..

Το μονο καλο ειναι οτι εβαλα σε ψιλοπρογραμμα το εντερο μου με γιαουρτακια activia και με αχλαδια και ετσι δεν δυσκολευεται τοσο και το αγγελουδι μου....!!!!! Επιτελους!!!

Μολις κοιμηθηκε και παω και εγω για υπνο γιατι σε κανα 3ωρο θα εχουμε εγερτηριο....μακαρι να κοιμοταν παραπανω...θα ηταν ονειρο!!!

Φιλακια πολλα σε ολες και σας ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκια μου τί κάνετε; Συγχαρητήρια στα κορίτσια που γέννησαν!!

Έχω ξεκινήσει να σας γράφω από την 1 αλλά ξύπνησε η κόρη..Αχ! Πόσο ζηλεύω τα μωράκια που κοιμούνται 5 με 6 ώρες!! Εμένα την νύχτα όταν είναι στα καλά της ξυπνάει κάθε 3 ώρες και τρώει 90γρ. Κάποιες φορές όμως τρώει μόνο 60γρ. γιατί κοιμάται ενώ την ταϊζω και δεν μπορώ με τίποτα να την ξυπνήσω. Την μέρα μπορεί να φάει και 150γρ! Πάλι όμως κοιμάται το πολύ μέχρι 3 ώρες......

Όσο για τους κολικούς, διάβαζα στο ίντερνετ ότι όλα τα μωράκια μέχρι τον 3ο μήνα περνάνε κολικούς. Δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για να τους αποφύγουμε αλλά μπορούμε να τους 'ελαφρύνουμε' κάνοντας τους μασάζ στην κοιλίτσα, σηκωνοντάς τους τα ποδαράκια και ταϊζοντάς τα καθιστά και όχι ξαπλωμένα, με την θηλή του μπιμπερό γεμάτη γάλα. Επίσης, όταν κλαίνε να τους ανοίγουμε τον απορροφητήρα! Κι όμως είναι αλήθεια! Το δοκίμασα και πιάνει! Ο θόρυβος του απορροφητήρα μοιάζει με τον θόρυβο που κάνει κάποιο όργανο μας (δεν θυμάμαι ποιό..) ενώ τα μωρά βρίσκονται στην κοιλιά μας!

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω δύο πραγματάκια:

Το μωρό μου όταν της δίνω χαμόμηλο πάντα μου πνίγεται..μάλλον δεν της αρέσει.. :( Τώρα τελευταία της το βάζω στο γάλα (το διάβασα κάπου στο ίντερνετ). Γνωρίζει κάποια κοπέλα εάν είναι σωστό; :huh:

Επίσης, το γάλα τους το δίνετε ζεστό ή χλιαρό; Εμένα μέχρι να πιει όλο της το γάλα έχει παγώσει..Η παιδίατρός μου, μου είπε ότι πρέπει να είναι χλιαρό προς το κρύο γιατί το ζεστό γάλα δεν το χωνεύουν εύκολα και σε θερμοκρασία δωματίου να είναι δεν πειράζει. Εγώ κάποιες φορές της το ζεσταίνω λίγο γιατί φοβάμαι ότι σε θερμοκρασία δωματίου ίσως της δημιουργήσει κολικούς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthropaki έγραψε:

Καλημέρα! ... Είμαι πολύ προβλημάτισμένη..Αφου μπορώ κ βάζψω τη μικρή μου στο στήθος με αυτές τις ψευδοθηλες, είπα να μειώσω τις αντλήσεις με το θηλαστρο κ να την βάζω στο στήθος, αποφεύγοντας τελείως το ξένο γάλα. Ομως δεν χορταίνει οση ώρα κ να μείνει στο στήθος κ δείχνει πολύ αναστατωμένη μετά:( . Πως είναι δυνατόν, π.χ απο τις 5:00 το πρωί μέχρι τις 6:30 την θήλαζα ασταμάτητα κ μετά όταν σταματήσε, πεινούσε κ γρίνιαζε:( . Στις 7:00 τις έδωσα 120 μλ κ ύπιε 100.. Π ως είναι δυνατον? Μετά απο λίγο ηρέμησε κ κοιμήθηκε. Μετά στις 10:00 ξυπνησε κ την θήλασα μέχρι τις 11:50 :unsure: , με 5 λεπτά διάλειμμα, ( τότε αφησε λίγο το βυζι και κοιμήθηκε)μετά πήγα να την βάλω στο λίκνο της κ μετά κλάμμα κ να δείχνει οτι πειν΄΄αει. Στις 12:15 τις έδωσα 120μλ κ τα υπιε μονορούφη..Δεν ξέρω είμαι σε απόγνωση..είναι δυνατόν να την εχω τόση ώρα στο βυζι, να δειχνει οτι ρουφάει, να τρέχουν γαλατάκια απο το στοματάκι της όταν σταματάει η ψευδοθηλή να είναι γεμάτη γάλα κ μετα να είναι πεινασμένη? Νιώθω οτι την ταλαιπωρω :( . Ηρθε η αδερφη μου που ζει στην Αγγλία κ θηλασε κ τα 2 της παιδιά μέχρι 2 χρονων η οποία λεει οτι πίνει αρκετό η μικρή αλλά πως είναι δυνατον να πίνει κ να χορταίνει κ μετά να χαλάει το κόσμο απο την πεινα? :( . Όταν την ταιζα με το μπουκάλι το γαλατάκι απο το θηλαστρο, επινε κ μετά την άλλαζα κ τραγουδούσαμε κ μετά νανι της για 3 ωρίτσες κ ήταν ικανοποιημένη κ χαρούμενη. Δεν ξέρω τι θα κάνω..μέχρι τώρα είχαμε καταφέρει με το θηλαστρο, στήθος κ ξένο να εχει μεικτή διατροφή με περισσότερο απο το δικό μου γάλα. Τώρα δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω ..ο καθένας λεει τα δικά του..Δεν μπορώ να την βλέπω ετσι..Θα το προσπαθήσω να την βάζω με τις ώρες στο στήθος λίγο ακόμα, αλλά αμα δω οτι πεινάει το παιδί, σκέφτομαι να την βάζω κάποιες φορές στο στήθος απο 40 λεπτά , να πέρνει οτι πάρει απο γαλατάκι κ να ενεργοποιεί το στήθος με τις θηλαστικές κινήσεις, να βγάζω με το θηλαστρο κ να της δίνω κ συμπλήρωμα το υπολοιπο.. Αχ βαρέθηκα να ακούω το καθένα με απόλυτη βεβαιότητα να λεει τα δικά του..ειδικά η μια μου αδερφη που θηλασε κ η ξαδέρφη μου..μα είναι δυνατόν ??ξέρω ποτε πεινάει το παιδί μου, κοροιδευόμαστε τώρα αφου πίνει 120 μονορούφη μετά απο τους ατελείωτους θηλασμου..Αχ κορίτσια μου.. Την Δευτέρα έχουμε παιδίατρο, να δούμε τι θα μας πει.Σας φιλώ

anthropaki κι εγώ το ίδιο πρόβλημα είχα με σένα! Θήλαζα με τις ψευδοθηλές 1 με 1.30 ώρα και η μικρή συνέχιζε να πεινάει! Κοιμόταν μόνο με συμπλήρωμα. Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί γινόταν αυτό..

Τώρα με το που την πλησιάσω στο στήθος κλαίει ασταμάτητα..

Έχεις προσπαθήσει να θηλάσεις χωρίς ψευδοθηλές; Εγώ τελευταία βάζω τις ψευδοθηλές και μόλις μου βγάζει την θηλή μου, τις βγάζω και ξαναβάζω το μωρό. Πιάνει το στήθος αλλά δυστυχώς έχει μάθει τόσο πολύ στο μπουκάλι που σχεδόν αμέσως με αφήνει..μία φορά κατάφερα να την θηλάσω έτσι και στο μισάωρο είχε χορτάσει και είχε κοιμηθεί. Αυτό έπρεπε να κάνω από την αρχή αλλά που να το ήξερα.. Και μην ακούς κανέναν! Εσύ ξέρεις το παιδί σου καλύτερα από τον καθένα. Το ότι κάποιες στάθηκαν τυχερές στον θηλασμό δεν σημαίνει ότι εσύ κάνεις κάτι λάθος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

maryloo28 έγραψε:

ΕΡΩΤΗΣΗ: Ο παιδίατρος σας έγραψε να κάνετε ένα πόσιμο εμβόλιο (ροτατεκ) για την γαστρεντερίτιδα; Εγώ είμαι σφαλισμένη στο ΤΕΒΕ και το ταμείο μου δεν το δικαιολογεί γιατί είναι ακόμα προαιρετικό εμβόλιο. Οπότε θα το πληρώσουμε κανοικά. Εκτός αυτό, η παιδίατρος μας, που είναι συμβεβλημένη στο ΤΕΒΕ μας είπε πως αν το κάνουμε θα της πληρώσω επίσκεψη. Εμένα μου φάνηκε παράξενο, πήγα χθες στα γραφεία του ΤΕΒΕ να ρωτήσω, και μου είπαν πως είναι παράνομο να μου πάρει επίσκεψη και έτσι αμέσως την έβγαλα από το βιβλιάριο και έβαλα κάποιαν άλλη. Με τσάτησε πολύ... :angry:

Νικη μου εσύ ποιόν παιδίατρο έχεις;;;

maryloo εγώ πηγαίνω στην νεογνολόγο-παιδίατρο που με παρακολουθούσε στο Ασκληπιείο γιατί έμεινα πολύ ικανοποιημένη. Ιωαννίδη λέγεται. Το μόνο κακό είναι ότι δεν έχει σύμβαση με το ΙΚΑ. Για τα εμβόλια μου είπε αν θέλω να τα κάνω στο ΙΚΑ ή να τα αγοράσω και να τα κάνει αυτή, δεν την ρώτησα όμως αν θα μου πάρει επίσκεψη.. Σήμερα πάντως που πήγα στο ΙΚΑ για να πληρωθώ την καισαρική, προσπάθησα να κλείσω ραντεβού για το πρώτο εμβόλιο και μου είπαν να πάρω τηλέφωνο την Τετάρτη στις 07:30 το πρωί! Παράξενο μου φάνηκε..μα 07:30;; Α! Το καλύτερο ήταν που ρώτησα μία παιδίατρο και μου είπε ότι θα με καθυστερήσουν πάρα πολύ στο ΙΚΑ και αν θέλω να πάω στο ιατρείο της το απόγευμα και θα μου τα κανονίσει αυτή αλλά να μην πώ τίποτα σε κανέναν!! Ήμαρτον!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια μου..εχω πολυ καιρο να μπω..συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε !! να σας ζησουν τα μωρακια σας!! παντα γερα κ δυνατα!!

εμεις ειμαστε σπιτι απο τις 31 μαρτη..κατσαμε ενα μηνα στο παιδων..θα ξαναπαμε την αλλη πεμπτη για να τον δει ο νευροχειρουργος και να κανουμε μια νεα μαγνητικη για να μας πειποτε θα γινει το 3ο χειρουργειο..κατατ'αλλα ειμαστε καλα ..ο μικρος μου εισχς φτασει 3160 ενω γεννηθηκε 3400, οταν φυγαμε απ το νοσοκομειο ηταν 3580 κ μεσα σε 10 μερες εφτασε εδω στο σπιτι 4500!! νικη μοτ κ μενα σαν κ σενα ξυπανει σχεδον καθε 3 ωρες..τρωει απο 80 γραμμαρια εως 150..εχει συγκαει κιολας το καημενο λογω κατακλισης κ παλευουμε να συνεφερουμε το κωλρακι του..εκτος ολων των αλλων εχει κ παλλινδρομηση στα ουρα κ θα πινει ενα φαρμακο μεχρι 12 μηνων κ μαλλον θα θεραπευτει αλλιως θα θελει κ αυτο επεμβαση..ελπιζω πως οχι..

παντως παρ'ολη αυτην την ταλαιπωρια ειναι τοσο υσηχο μωρακι..δαν αγγελουδι κοριτσια μου..τα 2 πρωτα χειρουργεια εχουν παει καλα δοξα το θεο, η βαλβιδα δουλευει καλα..αλλα παντα θα εχω το αγχος της επιπλοκης(μηπως βουλωσει κανα σωληνακι) τωρα φαινεται πολυ στο κεφαλακι του αλλα καθως θα μεγαλωνει θα ενσωματωθει κ δεν θα φαινεται..του εχουν ξυρισει κ το κεφαλακι...οποτε οταν θα μακρυνουν τα μαλλακια παλι δεν θα φαινεται τοσο πολυ..καλα αυτο ειναι το λιγοτερο βεβαια , σημασια εχει που ειναι καλα..ειμαστε 45 ημερων σημεραα!

θα σας βαλω κ φωτο να τον δειτε...ειμαι πολυ ιασιοδοξη κ πιστευω στον θεουλη..ολα θαπανε καλα..

σας τρελανα συγνωμη!!ειχα καιρο να σας τα πω..φιλακια πολλα σε ολες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή μου Νίκη εδώ το σύστημα με το ΙΚΑ είναι ανυπόφορο! Σου είπαν να πάρεις στις 07:30 γιατί αν πάρεις στις 08:00 δεν θα βρεις ραντεβού αλλά ούτε και κάποιον να σε εξυπηρετήσει.. :blink: Γνώμη μου να ξεκινήσεις τα τηλέφωνα από 07:15 για να πιάσεις γραμμή.

Επίσης δεν αξίζει να αγοράζεις τα εμβόλια γιατί είναι αρκετά ακριβά. Εφόσον πληρώνουμε για να έχουμε ασφάλεια ας οφεληθούμε. Επειδή όμως ίσως σου βάλουν το ραντεβού σου αρκετά μακριά, αγόρασε το εμβόλιο από φαρμακείο (που να γνωρίζεις) και θα κρατήσουν το κουπόνι του εμβολίου και όταν τους πάς την συνταγή σου επιστρέφουν τα χρήματα. Η μητέρα μου έτσι το κάνει οταν θέλει φάρμακα και το ραντεβού της στο ΙΚΑ είναι για ένα μήνα αργότερα.

Όσο για να ησυχάσει το μωρό δεν κάνει δουλειά μόνο ο αποροφυτήρας... το πιστολάκι για τα μαλλιά και η ηλεκτρική σκούπα τον δικό μου μπέμπη τον κοιμίζουν!!!!

matakiaefh μου πολύ χαίρομαι που είστε σπιτάκι σας και η υγεία του μωρού είναι όλο και καλύτερα! Είχα λυπηθεί πολύ οταν έμαθα για το μπεμπάκι σου και αγωνιούσα να μάθω τα νέα σας. Δοξα το Θεό είναι καλά!!!! Μπράβο!!! Εύχομαι να συνεχίσουν ολα να πηγαίνουν υπέροχα!!! Δώσε πολλά πολλά φιλάκια στην κοιλίτσα του μπεμπάκου!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nickis έγραψε:

Βρε κορίτσια, να σας ρωτήσω δύο πραγματάκια:

Το μωρό μου όταν της δίνω χαμόμηλο πάντα μου πνίγεται..μάλλον δεν της αρέσει.. :( Τώρα τελευταία της το βάζω στο γάλα (το διάβασα κάπου στο ίντερνετ). Γνωρίζει κάποια κοπέλα εάν είναι σωστό; :huh:

Επίσης, το γάλα τους το δίνετε ζεστό ή χλιαρό; Εμένα μέχρι να πιει όλο της το γάλα έχει παγώσει..Η παιδίατρός μου, μου είπε ότι πρέπει να είναι χλιαρό προς το κρύο γιατί το ζεστό γάλα δεν το χωνεύουν εύκολα και σε θερμοκρασία δωματίου να είναι δεν πειράζει. Εγώ κάποιες φορές της το ζεσταίνω λίγο γιατί φοβάμαι ότι σε θερμοκρασία δωματίου ίσως της δημιουργήσει κολικούς..

Νίκη μου, εγώ της δίνω μια φορά τη μέρα χαμομηλάκι ΜΕ γάλα, δηλαδή αντί για νερό, βάζω χαμομηλόνερο... Το κάνω γιατί ζορίζεται λίγο με τα κακάκια της. Δοκίμασέ το έτσι.

Η θερμοκρασία πρέπει όντως να είναι χλιαρή... Μην ανησυχείς που "κρυώνει", δεν τους ενοχλεί.

Η θερμοκρασία του νερού δεν παίζει κανένα ρόλο στους κολικούς.

Κολικούς ΔΕΝ παθαίνουν όλα τα μωράκια... Εμάς για παράδειγμα δεν είχε ούτε δείγμα! Αν δεν σου έχει εμφανίσει μέχρι τώρα, το πιο πιθανό είναι να μην σου κάνει καθόλου! Τις περισσότερες φορές τα μωράκια ξεκινούν να έχουν κολικούς τις πρώτες μέρες της ζωής τους!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

matakiaefh έγραψε:

καλημερα κοριτσια μου..εχω πολυ καιρο να μπω..συγχαρητηρια σε οσες γεννησατε !! να σας ζησουν τα μωρακια σας!! παντα γερα κ δυνατα!!

εμεις ειμαστε σπιτι απο τις 31 μαρτη..κατσαμε ενα μηνα στο παιδων..θα ξαναπαμε την αλλη πεμπτη για να τον δει ο νευροχειρουργος και να κανουμε μια νεα μαγνητικη για να μας πειποτε θα γινει το 3ο χειρουργειο..κατατ'αλλα ειμαστε καλα ..ο μικρος μου εισχς φτασει 3160 ενω γεννηθηκε 3400, οταν φυγαμε απ το νοσοκομειο ηταν 3580 κ μεσα σε 10 μερες εφτασε εδω στο σπιτι 4500!! νικη μοτ κ μενα σαν κ σενα ξυπανει σχεδον καθε 3 ωρες..τρωει απο 80 γραμμαρια εως 150..εχει συγκαει κιολας το καημενο λογω κατακλισης κ παλευουμε να συνεφερουμε το κωλρακι του..εκτος ολων των αλλων εχει κ παλλινδρομηση στα ουρα κ θα πινει ενα φαρμακο μεχρι 12 μηνων κ μαλλον θα θεραπευτει αλλιως θα θελει κ αυτο επεμβαση..ελπιζω πως οχι..

παντως παρ'ολη αυτην την ταλαιπωρια ειναι τοσο υσηχο μωρακι..δαν αγγελουδι κοριτσια μου..τα 2 πρωτα χειρουργεια εχουν παει καλα δοξα το θεο, η βαλβιδα δουλευει καλα..αλλα παντα θα εχω το αγχος της επιπλοκης(μηπως βουλωσει κανα σωληνακι) τωρα φαινεται πολυ στο κεφαλακι του αλλα καθως θα μεγαλωνει θα ενσωματωθει κ δεν θα φαινεται..του εχουν ξυρισει κ το κεφαλακι...οποτε οταν θα μακρυνουν τα μαλλακια παλι δεν θα φαινεται τοσο πολυ..καλα αυτο ειναι το λιγοτερο βεβαια , σημασια εχει που ειναι καλα..ειμαστε 45 ημερων σημεραα!

θα σας βαλω κ φωτο να τον δειτε...ειμαι πολυ ιασιοδοξη κ πιστευω στον θεουλη..ολα θαπανε καλα..

σας τρελανα συγνωμη!!ειχα καιρο να σας τα πω..φιλακια πολλα σε ολες!!

Εφάκι μου, τι καλά που μας έγραψες!! Ο γιος σου είναι κούκλος -τον έχω δει στο FB- και απ' ότι μας λες υπέροχο, δυνατό αγοράκι!! Να μου τον φιλήσεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

  • Απαντήσεις

    • Ευχαριστω πολυ Ελισσαβετ μου για τις ευχες!!!❣️❣️❣️ Μακαρι να πανε ολα καλα αυτη τη φορα κ να ερθει/ουν τ@ θαυματακι@ μας γερ@ στην αγκαλια μας!!!!🙏🥹✨️🧿 Κ να γεμισει η ομαδα μας απο δακρυα ευτυχιας κ τελειομηνες εγκυμοσυνες!!🙏🙏🙏🌈
    • Με το καλο ολα Λευκη μου!!!! Ευχομαι καθε υπερηχος ν σε κανει κ πιο ευτυχισμενη!!!✨️🤰🙏❤️🧿 Ειδα ανοιξες κ το θεματακι για μωρακια κ συγκινηθηκα!!!🥹 Ολα με το καλο κ με Υγεια!!!   
    • Λυπάμαι για την εξέλιξη αυτήν κορίτσι μου 😞 Έχεις μιλήσει μαζί με τον γιατρό ; Τι σου είπε; Θα περιμένεις να αδιαθετήσεις ; 
    • Μου είπε ότι πλέον το κεφάλι του μωρού έχει περάσει κάτω από τον τράχηλο και πως πιστεύει πως θα ανέβει κι άλλο τις επόμενες βδομάδες. Θέλει λέει πάνω από 2.5 εκ απόσταση από τράχηλο και εμένα έφτασε στα 2.  Θα πάμε στις 32 βδομάδες για Doppler και θα το ξαναδούμε. Ο εμβρυολογος που μου έκανε και τη β επιπέδου είχε πει ότι θα το δούμε τότε (32 εβδομάδες) αν ανέβηκαν και βαριά στις 36 εβδομάδες. Αν ούτε τότε ανέβει θα πάω για καισαρική! Πιστεύω ότι έστω και τελευταία στιγμή θα ανέβει! 
    • Συνέχισε  τα τεστ μέχρι την 19 ημέρα του κύκλου σου.. να τα κρατάς έστω και τώρα σε τετράδιο να τα κολλάς πάνω  η εφαρμογή δεν είναι πολύ βοηθητική εγω δεν την χρησιμοποίησα καμία φορά είναι λίγο μπέρδεμα  και είναι αρχή ακομα μην σε παίρνει από κάτω με τα τεστ θέλει λίγο χρόνο 😊 Για αυτό λέμε να κρατάς και τα τεστ να μας στέλνεις φωτο εκείνα να μπορούμε να σε βοηθαμε και εμείς από την εφαρμογή δεν μπορούμε να καταλάβουμε να τα δούμε καλά 🥰
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...