Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Καλησπερα μανουλες!!!!!!!!!! Τι κανουν τα αγγελουδια σας?? Εμεις δοξα το Θεο ειμαστε πολυ καλα.

Ποπη μου και εμενα η μπεμπουλα μου απο εχθες ολο γουλιτσες βγαζει....μου ειπε ο παιδιατρος οτι δεν υπαρχει λογος να ανυσηχω αλλα μονη δεν την αφηνω ουτε λεπτο...τουαλετα με ανοιχτη τη πορτα παω μπας και δεν την ακουσω....Πωςω τα πας με το θηλασμο?? και εμενα μια τρωει 10 λεπτα και κοιματε 3 ωρες μια τρωει 30 λεπτα και μετα απο μια ωρα θελει παλι..εσυ πως τα καταφερνεις??

Αγνη μηπως εσυ να μας πεις λιγο τη γνωμη σου για το θηλασμο και τα ανωμαλα ωραρια τωρα που μεγαλωσατε?? Τωρα που λες οτι εχετε προγραμμα...δηλαδη καθε ποσο τρωει??? Με το θηλασμο σε δημοσιους χωρους πως τα καταφερνεις ??? ειναι μεγαλο αγχος γαμωτο....

Οι φωτογραφιες ολες ειναι υπεροχες...να χαιρεστε τα ζουζουνακια σας!!!!!!!

Φιλακια σε ολα τα πατουσακια!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας μανουλες και μωρουλινια!!!

οπως κι εσεις ειμαστε συνεχως στην πριζα... φουλ το προγραμμα της μερας μας!!!

σημερα ειμαστε ακριβως 20 ημερων!!! ποσο γρηγορα περναει ο καιρος... και που ειμαστε ακομη!!!

Ανθρωπακι οι θηλες μου δεν εκαναν αιμα... πληγες εκαναν... και δεν παιζει ρολο η μαρκα... αλλα γενικα τα θηλαστρα κανουν γενικα τη ζημια στις θηλες...

εχω της μεντελα, που θεωρειται κορυφαιο

Ανθρωπακι προσπαθησε αφου μπορεις να την θηλαζεις... κι αν πεινασει θα την ταϊσεις ξανα σε 1 ωρα παλι...

να ξερεις πως ο λογος που παραγουμε γαλα ειναι επειδη το μωρο ρουφαει απο τις θηλες.... κι ετσι δραστηριοποιειται μια ορμονη η οποια παραγει το γαλα...

για αυτο το λογο οσες βγαζουν απο το θηλαστρο μονο, οπως εμενα θα σταματησει η παραγωγη γαλακτος πολυ πολυ πολυ πιο γρηγορα απο οτι μια μανουλα που θηλαζει+βγαζει απο το θηλαστρο ταυτοχρονα και φυσικα με μια μανουλα που θηλαζει αποκλειστικα!

ηδη εμενα αρχισε παααρα πολυ και μειωνεται...

gai μου σ'ευχαριστω για την ενημερωση περι γυμναστικης! πραγματι εχεις δικιο, εξαρταται απο κοπελα σε κοπελα! σημερα ειμαστε 20 ημερων, ...στις 40 που θα παω στον γιατρο μου θα τον ρωτησω φυσικα... απλα ανυπομονω γιατι οπως λες κι εσυ η κοιλια μου ειναι ζελε.... σακουλιασμενη... μπλιαχ-μπλιαχ-μπλιαχ... και φυσικα το ειδος ασκησης .... δεν μπορουμε να ανεβουμε στο ελλειπτικο μηχανημα κατευθειαν...φανταζομαι πρωτα θα αρχισουμε με απλες ασκησεις εδαφους...

οσο για τα κιλα της εγκυμοσυνης τα εχασα οοολα,... βεβαια 7-8 κιλα εβαλα, αλλα μην με ζηλευετε γιατι ειχα παραπανισια πριν την εγκυμοσυνη!!! οποτε εχω δουλεια να κανω με τα κιλα!!!

Ανθη καλως ηλθες και να σου ζησει το μωρακι σου|!!!

Ποπη μου ωραια τα νεα σου με τον ικτερο που επεσε και τα γραμμαρια που βαλατε!

παμε κι εμεις αυριο παιδιατρο, και ανυπομονω κι εγω για το βαρος γιατι τις πρωτες 11 μερες απο την μερα που γεννηθηκε δεν εβαλε τιποτα ουτε 1 γραμμαριο... λογω της παλινδρομησης...

για να δουμε αυριο τι θα γινει με τα κιλακια μας....

popi. εγραψε

Κορίτσια μου μια συμβουλή: κάντε υπομονή και όλα θα στρώσουν! Είμαστε στην αρχή ακόμα και σίγουρα έχουμε πολλά να μάθουμε αλλά θα τα καταφέρουμε όλες πολύ καλά! Δεν θα ακούμε κανέναν πέρα από τον εαυτό μας! Πιστεύω ότι το ένστικτό μας θα μας οδηγήσει στις σωστές επιλογές για τα μωράκια μας. Αυτό που είναι λάθος για τη μία δεν σημαίνει ότι είναι για όλες, οπότε καμία να μη νιώθει άσχημα για τίποτα. Το λέω γιατί κάποιες (ευτυχώς όχι από μας!!) είναι πολύ απόλυτες στις απόψεις τους λες και δεν έχουμε το δικαίωμα να πιστεύουμε κάτι διαφορετικό!!! Αυτό που μετράει είναι η καλή μας ψυχολογία και η ισχυρή θέληση να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Τα μωρά χρειάζονται κυρίως υγιείς μαμάδες!!!

Σας φιλώ όλες στα μαγουλάκια και τα μικρούλια στα πατουσάκια!!!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ!!!!!!

σιγα-σιγα οσο περναει ο καιρος θα ειναι πιο ευκολα τα πραγματα, που θα μπουνε τα μωρακια σε κανονικο προγραμμα υπνου-φαγητου, οταν μεγαλωσουνε λιγουλακι...

Αγνη μου φιλακια στην κουκλιτσα σου! τι ομορφιες καλε ειναι αυτες!!! καλες βολτες και ετοιμη για τα καλοκαιρινα μπανακια ε? και πολυ καλα κανετε!!! ωραιες και γλυκες οι οικογενειακες σας φωτο!

Τζενακι τι ομορφη φατσουλα!!! του γυμναστηριου το μωρακι σου!

λοιπον σας αφηνω να ξαπλωσω να ξεκουραστω... ελπιζω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsakia mu!!!!!!!!!!

agnoula den exo logia gia tin mikroula sou...!

tzenaki na sou zisei to antraki sou!!!!!!!!!!!!!koukli!!!!!!

xaroula exeis dikio me to thilastro....!pera apo tis medela polu kalo einai to philips avent..gia tis pliges polu kali krema einai i zinco,,!

anthropaki sou esteila pm peri tou thematos!

tha prospathiso na valo k go fwto..an den mporeso..agni voitha!

gai,popi stasamich sas skeftomai..kai as exo xathei!

exete nea apo matakiaefi;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου!!!!Πως είστε???

stasa μου για το θηλασμο που με ρωτας για τα ωραρια δεν εχουμε ωραριο συγκεκριμενο απλα η μικρη εχει φτιαξει το προγραμμα της δηλαδη τι εννοω ολο το πρωι τρωμε ανα 2,5-3 ωρες και το απογευμα μετα τις 7 συγκεκριμενα τρωει ανα μια ωρα μεχρι να κανει το μπανακι της μετα πεφτει για υπνο μεχρι το πρωι!!!!Βεβαια μπορει και να αλλαξει μονη της το προγραμμα ανα πασα στιγμη ετσι ειναι ο θηλασμος!!!!!Και μια χαρα θηλαζω σε δημοσιους χωρους εχω παρει απο την Prenatal ωραιοτατες μπλουζες θηλασμου και ουτε σεντονια ουτε κουβερτες χρειαζομαι να σκεπαζω την μικρη και να εκνευριζεται ,θηλαζω παντου και ανα πασα στιγμη για αυτο και κανουμε συνεχεια βολτες,ολο εξω ειμαστε!!!!!!!!

manm μου σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια!!!!Ο παιδαρος τι κανει????λοιπον για να βαλεις φωτογραφια διαλεγεις την φωτο που σου αρεσει και την ανοιγεις με την ζωγραφικη,εκει στη μπαρα εργαλειων πας εκει που λεει εικονα και μετα στην αλλαγη/παραμορφωση και τα δυο πρωτα που ειναι 100% τα κανεις 50% η 25% αναλογα ποσο μεγαλη ειναι η φωτογραφια σου μετα κανεις αποθηκευση και ειναι ετοιμο να το περασεις οπου θες!!! ελπιζω να σε βοηθησα!!!!!!

Σας αφηνω τωρα παμε βολτα !!!!!

φιλακια πολλα σε ολες!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανούλες και όμορφα μωράκια!!

Έχω καιρό να γράψω, μιας και είμαστε στη Χαλκιδική από τη Μ. Πέμπτη! Το πρώτο ταξίδι της Αθηνάς!! Κάναμε τη διαδρομή σε 9 ώρες, μιας και έπρεπε να σταματάμε για να φάει και να την αλλάξουμε, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν πολύ άνετο!

Εμείς βγαίνουμε συνέχεια από δύο εβδομάδων... Προχθες σαραντίσαμε και πήραμε και την ευχούλα και έτσι πλέον δεν θα μας μαλώνουν οι διάφοροι που βγάζαμε το μωρό ασαράντιστο, χαχαχα!

Η μικρή είναι σε φάση αλλαγής...τρίχας!! Αρχίζουν και πέφτουν τα μαλλάκια της από μπροστά προς τα πίσω... Κατά τ' άλλα, μας έχει τρελάνει με τη γλυκύτητα και την ηρεμία της! Κάθε μέρα ομορφαίνει και γίνεται και πιο... ανθρωπάκι! Όπου να 'ναι θα σκάσει και το πρώτο πραγματικό χαμογελάκι! Ανυπομονώ!!

Φιλάκια σε όλες! Μόλις επιστρέψω Αθήνα θα τα λέμε και πιο συχνά!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουνίνη το ξέρω και έχεις απόλυτο δίκιο, γιαυτό και προσπαθώ να την βάζω στο στήθος οσο περισσότερο γίνεται (έστω και με τις ψευδοθηλές) και να βγάζω και με το θηλαστρο οσο συχνότερα γίνεται. Σήμερα με το θηλαστρο έβγαλα 400 μλ! Το παλεύω με κάθε τρόπο..

Αχ βρε κορίτσια έχουμε χαζέψει τελείως με τον αντρούλη μου με την Νεφελίτσα, την χαζεύουμε ακόμα κ οταν κοιμάται :blush: . Είναι τόσο καλό παιδάκι, τόσο γλυκιά και σκέφτομαι οτι αυτό είναι ευλογία!!! Οτι πολυτιμότερο!!! Είμαστε ευλογιμένες που το ζούμε αυτό.

Βάζω και μια χτεσινή φωτογραφία της Νεφελίτσας μας, που της έβγαλε ο μπαμπάς της να δείτε πόσο μεγαλώσαμε! Μου μοιάζει σας μεγάλο κορίτσι σε αυτή!

P06-04-10_1226.jpg :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ!!!!!ΤΙ ΟΜΟΡΦΑ ΜΟΥΤΡΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ???ΝΑ ΤΑ ΧΑΙΡΕΣΤΑΙ :laugh: ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ :blush: ΔΕΝ ΤΑ ΠΑΩ ΚΑΛΑ ΜΕ ΑΥΤΑ.ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ.ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Κ ΕΧΕΙ ΑΡΧΙΣΕΙ ΤΑ ΧΑΜΟΓΕΛΑ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΡΕΛΛΑΘΕΙ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ :woohoo: :woohoo: ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΠΟΤΕ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ Κ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΜΑΣ :silly: ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΑΚΙ ΣΕ ΛΙΓΟ.ΦΙΛΙΑ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anthi kalos irthes stin parea mas!kale ti kouklia einai ayta?to exoun oi mines fenetai kai bgikan omorfa ta morakia mas!koritsia mou skaei kati xamogela to despoinaki me exei steilei adiabasti den xsekolao apo pano tis tin exo mourlanei sta filia!hahahah!popi mou ta kaltson ta eida sto mothercare kai eprepe na ta paro oposdipote einai trendy hahahaha!filakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια! τι κανουνε τα μωρουλινακια???

σημερα θα παμε στον παιδιατρο... αντε και ελπιζω να εβαλε κανενα γραμμαριο αυτη τη φορα!

manm σ'ευχαριστω που μου συστησες κρεμουλα για θηλες,...πλεον οι πληγες επουλωθηκαν... αλλα το μωρακι συνεχιζει και δεν πιανει το στηθος λογω των θηλων μου αλλα και του οτι εμαθε στο μπιμπερο... μειωθηκε και δραματικα η παραγωγη μου γαλακτος....

Αγνη μου καλες βολτουλες! τελειο το προγραμματακι της μικρουλας! βολικο!

Μαμολι μου μπηκα μια στιγμουλα στο σάιτ σου... φοβερο ε!!!

οσο για τις ... τριχες... η Νάγια μου ειχε καταμαυρα μαλλια... και παααρα πολλα!!! τοοοσα πολλα που ο παιδιατρος μας ειπε να τα ξεβγαζουμε με νερο και πολυ συντομα θα χρειαστουμε σαμπουαν!

ετσι γεννηθηκα κι εγω κι ο αντρουλης μου.... και στη συνεχεια τα δικα μου εγιναν ξανθα... οποτε και της μικρουλας μου αρχισανε και αλλαζουνε χρωμα...

καλη διασκεδαση στη Χαλκιδικη!

Ανθρωπακι κουκλιτσα η μικρουλα σου! συνεχισε τις προσπαθειες με τον θηλασμο!

Γωγω μου κι εμενα χαμογελαει, ειδικα μετα το φαγητο....χαζεψαμε ολοι μας εντελως!!!

φιλια σε οοοολα τα μωρουλινακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera manoyles me ta omorfa kai glyka mwra :cheer:

xara moyon ante kala apotelesmata apo ton paidiatro

anthropaki koykla h nefelitsa ontos miazei gia megalo ninaki

gwgw100, gai einai trela otan mas gelane kai xazevoyme kai niothoyme h poio eythxhsmenes mhteres toy kosmoy otan ta xhlakia toys mas gelanee kai se ligo kairo poy tha arxizoyn na gelane dynata na ta akoyme kiolas ekei sas thelw THA XAZEPSOYME TELEIOS..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάρες και μπεμπεκια!!!!!!!

Κορίτσια η πριγκίπισσα μου έχει αρχίσει και λέει αγκου και ουγκα και γελάει πλέον με χαχανητά έχουμε πάθει πλάκα γενικότερα βγάζει κραυγουλες και μιλάει στα κουκλάκια της, ζουμε υπεροχες στιγμες!!!!Οταν αρχισουν τα μωρακια σας να επικοινωνουν μαζι σας θα χρειαστείτε περισσοτερες πανες για σας γιατι θα κατουρηθείτε απο την χαρα σας :lol::lol::lol::lol: σας το λεω εκ πειρας :lol::lol::lol:

Ειναι ονειρεμενες οι στιγμες που περναμε κοριτσια μου!!!!!Ευλογημενα να ειναι ολα τα παιδακια!!!!!!!

σας φιλω γλυκα ολες και πολλα φιλια στα μωρακια σας!!!!!!!! :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσακια μου!!!!

Χρόνια πολλά σε όλες!!!! Λαμπρινή μου πολύχρονη να χαίρεσαι την οικογένεια σου....

Έχω πολύ καιρό να μπω και μου λείψατε πολύ... Ο λόγος είναι κυρίως ότι δεν προλαβαίνω και ότι ψυχολογικά δεν ήμουν στα καλυτερα μου...περάσαμε ζόρια...

Γεννηθήκαμε 05/03/10...(λόγω ενός προβλήματος που παρουσιάστηκε τη τελευταία εβδομάδα) στις 35 κ 5 με βάρος 2080 και ύψος 46.

Η στιγμή που την είδα για πρώτη φορά απλά δεν περιγράφεται.....η απόλυτη ευτυχία...Είμαι ερωτευμένη και απόλυτα εξαρτημένη από την κόρη μου...Εσείς κορίτσια με καταλαβαίνετε...

Οι δύο πρώτες εβδομάδες ήταν πολύ δύσκολες...μιας και όταν γυρίσαμε σπίτι η μπέμπα ήταν 2040 και έπρεπε ναμην πέσει κάτω από 2 κιλά...Σε αυτή την περίπτωση θα έμπαινε πάλι στο νοσοκομείο και θα τρεφόταν με σωληνάκι...άρα καταλαβαίνετε πως είμασταν...

Δεν κατάφερα να τη θηλάσω...δε με άφησαν οι γιατροί...μιας και θα κουραζόταν περισσότερο και θα έχανε βάρος...και έπρεπε να ξέρουμε πόσο τρώει...η ψυχολογία χάλια...κατάφερα να της δώσω 20 μερες δικό μου που έβγαζα με θήλαστρο....μετά μου σταμάτησε!!!!

Τώρα όλα καλά...έχουμε φτάσει τα 3200 και τρώμε πολύ!!!!

Αυτά εν συντομία τα νέα μου....

Ελπίζω να είστε όλες καλά!!!

Δεν κατάλαβα τι έχει το μωρό της Έφης...αν μπορεί κάποια να με ενημερώσει...

Εύχομαι να είναι περαστικά!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!!!

imanth σε καταλαβαινω απολυτα, εχω περασει τα ιδια και χειροτερα με τον πρωτο μου γιο!!! Ευτυχως με βοηθησε ο θεος και στο δευτερο πηγαν ολα καλα!!

Ηδη ομως ειναι ολα καλυτερα, ετσι? και συνεχως θα βελτιωνονται, θα σου φυγει σιγα σιγα το υπερβολικο (στα ορια της υστεριας) αγχος, (εγω ετσι ημουν,βεβαια εμενα ειχε αλλεργια στο γαλα και ΓΟΠ) βγηκα απο το σπιτι οταν ο μικρος ηταν 2,5 μηνων, δεν τον εμπιστευομουνα σε κανεναν!! Οσο για τον θηλασμο και μενα μου κοπηκε πριν σαραντησω απο την μια το θηλαστρο και απο την αλλη το αγχος,τι να σου κανει?

Ο μικρουλης μου τωρα ειναι ενας κυριος τις δυο τελευταιες μερες καναμε πολλες βολτουλες και τον πρωτο μας θηλασμο σε δημοσιο χωρο!! Κοριτσια δεν ντραπηκα καθολου, σαν να ειναι το πιο φυσικο πραγμα στον κοσμο να βγαζεις το στηθος και να θηλαζεις (που εδω που τα λεμε ΕΙΝΑΙ) :) Η εφη επεστρεψε σπιτι απο οτι ξερω και αν καταλλαβα καλα ειχε μηνιγγοκηλη ή κατι τετοιο και χειρουργηθηκε!!

Για την μπουσουλιτσα εχετε μαθει κατι?

:kiss::kiss::kiss: σε ολες και στα μωρακια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες και Χρόνια Πολλά. Να χαιρόμαστε όλες τις οικογένειές μας! Σας ξαναβρίσκω μετά από λιγο καιρό. Να σας πω τα νέα μας εν συντομία: γεννηθήκαμε κι εμεις στις 29/3, 3330 γρ. Ο γιατρός περίμενε μέχρι τις 27/3 μήπως και με πιάσουν οι πόνοι αλλά η μικρή δεν ήθελε να κάνει την εμφανισή της. Έτσι με εβαλε μέσα στις 28/3 για πρόκληση. Τελικά η μπουμπού μου ήρθε στον κόσμο 22 ώρες μετά με φυσιολογικό τοκετο (στο τσακ γλιτώσαμε την καισαρική) . Με το θηλασμό δεν τα 'έχω καταφέρει κι έχω πάρει και θήλαστρο για να δοκιμάσω τι θα γίνει αλλά δεν είμαι και πολύ αισιοδοξη. Από τη Μ. Παρασκευή το μεσημέρι ειμαστε σπιτακι μας. Σας χαιρετώ γιατι ξύπνησε η ζουζουνίτσα μου. Φιλάκια σε όλες. Δεν έχω προλάβει να διαβάσω τα νέα σας. Εύχομαι όλες να έιναι καλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γυρισαμε απο τον παιδιατρο αισιοδοξα!

καταρχην ΕΥΤΥΧΩΣ εβαλε βαρος η πριγκιπεσσα, 420γρ σε 1 βδομαδα!!! δηλ τωρα ειμαστε 3420 και ειμαστε σημερα 21 ημερων...πολυ καλα! :cheer::cheer::cheer:

οσο για το γαλα, τοσο καιρο επινε(σε συνδυασμο με το δικο μου απο το θηλαστρο) S-26 Lactose Free, δηλ χωρις λακτοζη γιατι την πονουσε το στομαχακι-εντερακια της... :(

επισης η παλινδρομηση συνεχιζεται οποτε και οι εμετοι.... πααααρα πολλοι, οποτε και σταματησαμε αυτο το γαλα απο σημερα και αρχισαμε αλλο γαλα το οποιο σταματαει τους εμετους ΑΛΛΑ προκαλει πονο-κολικους......... και θα δουμε ποσο θα αντεξει η γλυκουλα μας...

βεβαια θα βαζουμε και σταγονες για τους κολικους και το τσαγακι μας θα το πινουμε και θα δουμε... αλλιως και δεν αντεχει .... αν ειναι υπερβολικοι οι πονοι θα επιστρεψουμε στο αλλο γαλατακι....

πλεον η ...δικια μου παραγωγη μειωθηκε παααααααρα πολυ....σχεδον καθολου πλεον...

ολα τα υπολοιπα στον γιατρο πααααρα πολυ φυσιολογικα!

ξεχασα να τον ρωτησω.... μεχρι το καλοκαιρι θα επιτρεπονται μπανια στη θαλασσα εεε???

TZENAKI1 πραγματι οπως τα λες... οσο περναει ο καιρος θα χαζευουμε περισσοτερο!

Αγνη μου ονειρεμενες στιγμες δεν λεει τιποτα,,, και που ειμαστε ακομη!

βεβαια εσυ θα μας ενημερωνεις και θα μας προετοιμαζεις αναλογως... πχ για τις πανες που θα χρειαστουμε εμεις!!!

Ιωαννα μου (imanth) μην στεναχωριεσαι για τον θηλασμο... τελικα πολλες απο μας για ... ¨τεχνικες¨ δυσκολιες δεν καταφεραμε να θηλασουμε, μαζι κ μενα, και οπως και συ εβγαζα απο το θηλαστρο... εξ'αρχης σε συνδυασμο με το ξενο γαλα... τελικα αυτες τις μερες μειωθηκε το δικο μου δραματικα... και μενα με πειραξε ψυχολογικα.... αλλα η ουσια ειναι να ειναι καλα στην υγεια τους τα μωρακια μας!!!

ετσι και το δικο σου μωρακι, οπως σου ελεγα, μια χαρουλα ειναι!!! φιλακια στα πατουσακια!

fzerkef γεια σου και να σας ζησει το μωρακι σας! αντε και θα τα λεμε απο δω περα πλεον!

Γωγω πολυ γλυκουλης ο γιοκας σου!!!

κοριτσια, ειδικα εσεις που κανατε καισαρικη,... εχετε πονους στα εντερα? και ειδικα οταν θελετε να πατε τουαλετα? σας ενοχλουν καποια φαγητα που πριν δεν σας ενοχλουσαν(στα εντερα?)

ετσι νιωθω εγω... ειναι φυσιολογικο ή λετε να το πω στον γιατρο μου? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ τί όμορδα μωράκια βλέπω; Φτου μην τα ματιάσω! Κορίτσια να τα χαίρεστε! Είναι πανέμορφα!! :kiss:

Εμείς σαραντίσαμε εχθές και πήραμε και την ευχούλα του παπά! Βέβαια, είχαμε βγει από το σπίτι δύο φορές λόγω παιδιάτρου και από σήμερα μπορούμε και επίσημα να βγαίνουμε, όπως λέει και η Ολίβια, χωρίς 'μουρμούρα' από διάφορους!

Σήμερα λοιπόν πήγαμε στην παιδίατρο και μας βρήκε 4.300γρ και 55 εκ.!! Όταν γεννηθήκαμε ήμασταν 3.080γρ και 52εκ.! Μεγαλώνουμε! :laugh: Στις 11/05 κάνουμε τον υπέρηχο ισχύων και 2 μήνων το πρώτο μας εμβόλιο!

Κορίτσια διάβασα αυτά που γράφετε περί θηλασμού..δυστυχώς κι εγώ δεν κατάφερα να θηλάσω αποκλειστικά για πολλούς λόγους και με έχει πειράξει πάρα πολύ.. :( έχω ρήξει πολύ κλάμα..από το άγχος μου έβγαλα έπρη ζωστήρα..δεν έτρωγα και το αποτέλεσμα είναι τώρα να μην έχω γάλα..την βάζω δύο φορές στο στήθος μου για καθαρά ψυχολογικούς λόγους. Κάποιες φορές δεν θέλει και κλαίει τόσο πολύ που κλαίω κι εγώ μαζί της..τέλος πάντων, προσπαθώ να το ξεπεράσω γιατί χάνω πολλά από την καθημερινότητά της..

Χαρά εγώ ο μόνος πόνος που είχα όσο ήμουν στο νοσοκομείο ήταν όταν πήγαινα τουαλέτα για 'ψιλό' μου.. πονούσα λόγω του καθετήρα.. μετά που ήρθα σπίτι όλα καλά! Δεν έχω προσέξει κάτι το διαφορετικό. Μήπως πρέπει να μιλήσεις με τον γιατρό σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

haroullini mou teleia ta nea apo to giatro!ax bre nicki mou mi stenaxoriesai!i loxeia koritsia telika einai diskoli!ego pou imoun kai proetoimasmeni kai elega mia xara tha ta pao...xtypisa mpiela!mou dinane simboules gia to moro kai ego eklaiga nomiza oti den ta kataferna!tora doxsa to theo oi ormones mou epanilthan kai egina pali i ioanna pou imoun prin 10 mines!de sikono koubenta!eidika gia tin diatrofi kai anatrofi tis despoinoulas!nickis mou ipomoni!kale ti omorfo agoraki einai ayto?bre koritsia ta matia tou paidiou pote pernoun to kanoniko xroma?ta dika mas einai prasina kai eyxomai na meinoun etsi,san tou papouli mas kai twn propapoulidwn mas!kalo brady se oles!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημεραααα!!!

Τι κανετε ευτυχισμενες μανουλες?

gai λενα οτι πρεπει να περασουν 3 μηνες, αλλα αν ειναι τωρα πρασινα μου φαινεται λιγο απιθανο να γινουν καστανα μετα!!Εμας εχει ο μπαμπας μας μπλε ματια και του μικρου μου ειναι σκουρα γκριζο- μπλε και περιμενω και γω να περασει ο καιρος να δουμε σε τι αποχρωση θα μεινουν!!

Χαρουλα ειναι νωρις ακομα μπορει να ειναι πονοι απο την μητρα που μικραινει και παει στην θεση της (οπως λενε) εγω δεν ειχα πονους στα εντερα ή κατι αλλο (το μονο που εχω ειναι μουδιασμα στο δερμα απο τον αφαλο και κατω μεχρι την τομη, το οποιο αρχισε να περναει τωρα πια)!!Μια χαρα η Ναγια σου αρχισε να περνει βαρος και μαλιστα πολυ καλα, μπραβο σας!!!

Κουκλακια τα μωρακια σας, εγω ουτε καν προσπαθω να βαλω γιατι ειμαι τελειος ασχετη με αυτα και θα χασω τον χρονο μου :(:dry:

Φιλακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα γλυκιές μανούλες!

Η μικρή μου έφαγε και κάνει νάνι κ φυσικά μπήκα να δω τα νεα σας!

Χαρουλίνη, απο την πρώτη εβδομάδα κ μετά και για καμιά εβδομάδα περίπου και εγω είχα πόνο στο έντερο, μετά πέρασε.

Μαρια 76, αρα είναι πράγματι οκ το μούδιασμα..Εγω ένιωθα μέχρι πριν καμιά εβδομάδα πολύ έντονα μουδιασμένη οχι την κοιλιά μου αλλά στην μέση μου και τον γλουτό μου, είχε μειωθεί πολύ η αισθητικότητα σε αυτές τις περιοχές. Ευτυχώς μου είπε η αδερφή μου οτι μπορεί να συμβει αυτό κ είναι οκ (γιατί αρχικά ανησύχησα) αλλά χαίρομαι που το ακούω κ απο εσένα..

Πόπη που είσαι καλέ??? Σε πεθύμησα!

Nickis, όμορφα τα νεα απο τον παιδίατρο! Μια χαρά μεγαλώνει το βλασταράκι σου. Με το θηλασμό, προσπάθησε να το διαχειριστείς. Είσαι μια υπέροχη μανούλα και κάνεις οτι καλύτερο μπορείς για το μπεμπάκι σου και προσπάθησε να μην σκέφτεσαι στιγμή το αντίθετο. Και μην διαβάζεις μερικά άτομα εδω (οχι απο εμας ευτυχώς), που έχουν απόψεις περι θηλασμου πολύ απόλυτες.. δεν είναι εύκολο και εφικτό για όλες τις γυναίκες να θηλάσουν για όσο καιρό θέλουν ή και καθόλου και αυτό δεν σημαίνει ούτε οτι δεν το προσπαθούν ούτε οτι δεν το θέλουν.

Και εμείς περιμένουμε να δούμε την χρώμα θα έχουν τα ματάκια της μικρούλα μας (προς το παρόν είναι βαθυ μπλε). Ο μπαμπάς της και η μαμά μου έχουν καταγάλανα ματάκια, εγω καστανά και η πεθερά μου πράσινα ..θα δείξει!

καλημέρες σε εσας και στα μπεμπούδια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα μανουλες!!!!!!Τι κανετε???Εμεις μια χαρουλα!!!!!!!Σημερα γιναμε 3 μηνων!!!

Δεν ξερω αν το βλεπω μονο εγω αλλα τα μωρακια Φεβρουαριου-Μαρτιου ειναι ολα κουκλια ζωγραφιστα!!!!!Φτου Φτου μην τα ματιασω!!!!

Και εμας τα ματακια μας ειναι ανοιχτοχρωμα εχουν ενα γαλαζογκρι χρωμα ελπιζουμε να μεινουν ετσι!!!

Κοριτσια να σας πω κατι για τις πανες γιατι με ρωτησε η Haroullini, λοιπον οι πανες γραφουν πανω για ποσα κιλα ειναι ε να μην το κοιτατε μονο αυτο για να ξερετε ποτε θα αλλαζετε νουμερο πανας θα κοιτατε πρωτα απο ολα αν η πανα σφιγγει το μωρο και δευτερο κριτηριο να μην ξεχειλιζουν τα κακακια (συγνωμη κιολας) απ'εξω!!!!!!Φανταστειτε εμεις φορουσαμε οταν βγηκαμε απο το μαιευτηριο το νουμερο 1 που ειναι μεχρι 5 κιλα,σε ενα μηνα πηγαμε στο νουμερο 2 γιατι δεν μας χωρουσαν πια παρολο που η μικρη μου ηταν 3500 κιλα και οχι 5 οπως εγραφαν οι πανες!!!!!

Αυτα απο μας σας φιλω γλυκα ολες και τα πανεμορφα μωρακια σας!!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...