Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

xristos anesth omorfes manoyles xronia polla lamprinh moy na xeresai thn oikogeneia soy :)

kolritsakia moy oso anafora gia to gala kai egw texniko thinasmo kanw kai etsi apo ta 6 geymata ta dyo einai dika moy sthn arxh den eimoyn katholoy kala klamaa alla ok twra tha to synexiso mexri na sarantiso kai otan paw ston giatro tha toy pw na to stamathso koritsia den ginetai na to synexiso etsi einai poly dyskolo psixoforo ena apsixo pragma na travaei kai to diko moy toy to dinw ta messanhkta to kalo einai na toy to doso alla den ginetai egw den eipia katholoy apo thn mama moy kai egina oloklhros koritsaros :P ti na kanoyme sto tipota gia to mikro moy kalo einai kai h 2 sxedon mhnes 2 geymata :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!

ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΣΟΥ ΠΟΛΛΑ!!! ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΕ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΣΕ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ!!!

Ευχαριστωγια τις ευχες κοριτσακια μου αλλα δεν γιορταζω σημερα! Γιορταζω στις 22 Δεκεμβριου (Αγιας Αναστασιας της Φαρμακολυτριας) Σας ευχαριστω παντως πολυ!!!

Σας χαιρετω γιατι κλαιει η μικρη....θελει μαμ! Ισως ξαναμπω αργοτερα!!!

Φιλακια σε ολες και σε ολα τα μωρακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια Πολλά!!!! Χριστός Ανέστη!!!

Χρόνια πολλά Λαμπρινή μου να χαίρεσαι την γιορτούλα σου!!! Να είσαι γερή δυνατή! Ελπίζω να μην ξεχνάω κάποια άλλη :S

Κορίτσια μην αγχώνεστε για τον θηλασμό, είτε συμπλήρωμα, είτε μεμέ, το σημαντικότερο είναι να είναι γερά τα μωράκια μας, σίγουρα η καθεμιά μας κάνει το καλύτερο που μπορεί, και ως μαμάδες θα βρούμε πολλές προκλήσεις στο μέλλον μπροστά μας, οπότε κρατάτε δυνάμεις !! Όλες μας τα αγαπάμε και είναι ότι πολυτιμότερο για εμάς!! :) Δεν υπάρχει αμφιβολία για αυτό!

Εγώ προσωπικά ξεκίνησα να τον δίνω αποκλειστικά στήθος, αλλά γύρω στις 20 μέρες ελλατώθηκε το γάλα μου, πήρα βότανα (μάραθο κτλ αλλα μου έφερε πόνους στην μήτρα και το σταμάτησα) ο μικρός δεν κοιμόταν πάνω απο μισή ώρα για ένα 24ωρο, ο καημένος πεινούσε γιατί μόλις του έδωσα συμπλήρωμα ηρέμησε το παιδί.Οπότε του δίνω και 2 γεύματα συμπλήρωμα. Από εβδομάδα θα πάμε και στην παιδίατρο να μας μετρήσει και να μας πει πως θα συνεχίσουμε. Πάντως 1 φορά που έβγαλα με το θήλαστρο το ένα στήθος μου έδωσε 70ml. Το σημαντικότερο όλων είναι να είμαστε και εμείς καλά με τον εαυτό μας για να μεταδίδουμε και καλή ψυχολογία στα μικρά μας, αυτό το κομμάτι είναι πιο σημαντικό από οτιδήποτε κατά την γνώμη μου. Οπότε απενοχοποιηθείτε όλες, γιατί όπως λέει και το ρητό

Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΕΤΡΑΕΙ!!!

Πολλά φιλάκια σε όλες και μακάρι το Θείο Φως να φωτίσει τις καρδιές όλων μας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιωαννα...κουκλαρα!!!θεα η μικρη!!!! ;) ...Μια και ειμαστε και εμεις Ροδιτακια....πρεπει να γνωριστει οπωσδηποτε με τον Μιχαηλαγγελο!!!θα βαλουμε και φωτο μολις τις περασουμε στον υπολογιστη για να μας δει η μικρουλα σου!!! ;) Να την χαιρεσε!!!!!!!!!!

Κοριτσια τι κακο αυτο με τον θηλασμο..Και για εμενα δεν ειναι καθολου ευκολο,η ψυχολογια εχει πεσει κατω στο πατωμα και προσπαθω με χιλιους δυο τροπους να επανελθω λιγο :(. Αχ Χαρουλα μου ποσο σε σκεφτομαι που πονας τοσο πολυ και στεναχωριεσαι..Δεν πρεπει!!!Εσυ προσπαθησες οσο μπορουσες!!Εχουν δικιο τα κοριτσια και εμεις με ξενο μεγαλωσαμε και μια χαρα τα πηγαμε!!!

Σας πεθυμησα πολυ..βεβαια ξερω οτι οοοολες ειμαστε λιγο αλλου :P ,αλλα θα στρωσουν τα πραγματα ευχομαι καθως περνανε οι ημερες..Διαβαζω τα νεακια σας και χαιρομαι πολυ...ασχετα που δεν προλαβαινω να γραψω και πολλα...Σας φιλω........... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyxaristw poly michellangelo na xeresai ki esu ton gioka sou se talaiporise ap oti diabasa e?fantazomai i pio glukia talaipwria tis zois sou e?ennoeitai na gnoristoun ta morakia mas molis me to kalo sarantosete kai parete ta pano sas na kanonisoume kamia boltoula me ta karotsakia:-)oso gia to thilasmo koritsia mi sas pernei apo kato oti mporei i kathe mia mi stenaxorieste giati to noiothoun ta morakia sas!apo tin alli deytera tha pame kai ston giatrouli mas pali(gynaikologo)na mou dosei to ok gia agalitses pali me ton antrouli mou!anupomonw!michellangelo na sou zisei kai pali!perimenoume foto!filakia!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί κάνουν τα κορίτσια μου και τα μωρούδια τους;

Φάγαμε καλά σήμερα;

Χρόνια πολλά σε όσες γιορτάζουν και δεν τους τα είπα,να χαίρεστε την οικογένειά σας!!!

Μπήκα να πω μια καληνύχτα...

Να είστε όλες καλά,φιλιά πολλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια πολλά κορίτσια!!! Με υγεία!

Ξυπνήσαμε για φαγάκι κ ειπα να μπω να ευχηθώ!

Ολες μου τις ευχές μου για υγεία και καλή ανάρρωση στα μπεμπάκια της Εφούλας κ την Μπουσουλίτσα μας! Τις σκέφτομαι πολύ έχουμε κανένα νέο?

Λαμπρινή μου χρόνια πολλά και οτι επιθυμείς για την γιορτούλα σου!

Mpempoulina_mou, είναι υπέροχη η κορόυλα σου, να σου ζήσει και ολα τα καλά εύχομαι!!! Λατρεύω τα μαλλάκια της :laugh: !!!

Gai και εσένα μια γλύκα η μικρή σου!!! Γερή και καλοτυχη να είναι!!!

Σήμερα κάναμε την πρώτη μας βολτούλα!!! Στα 500 μ είναι το σπίτι της μαμάς μου κ δίπλα της αδερφής μου και το μεσημεράκι όταν γύρισε ο μπαμπάκας της απο την δουλειά ( ναι είχε βάρδια μέχρι και σήμερα :( ) κατεβήκαμε για καμιά ωρίτσα για να δει την μικρή ο μπαμπάκας μου που είναι με εγκεφαλικό κ εχει να δει την μπέμπα απο την μερα που την εφερα απο το μαιευτήριο. Τους πετύχαμε στην χώνεψη απο το αρνάκι! Είχα φοβερό αγχος κορίτσια, με τα παιδάκια που ήθελαν να την χαιδέψουν (χωρίς να έχουν πλύνει χέρια :angry: ), μην κρυώσει, μην πάει ο ήλιος στα ματάκια της κ.α, σαν υστερική έκανα :huh:, αλλά είναι μόνο 25 ημερών ακόμα..Εγω απο εχτές το απόγευμα κ μετά επιτέλους συνήρθα αλλά ταλαιπωρήθηλα πολύ.

Βάζω κ μια φωτό την Νεφελίτσα μας με τον μπαμπά της, απο την 4η ημέρα της ζωής της, που ήμασταν ακόμα στο μαιευτήριο κ κάποια στιγμή θα βάλω κ μια πρόσφατη να δείτε τι μεγέλες κοπέλες γίναμε :laugh: ! Φιλάκια στα υπέροχα μπεμπάκια σας! :laugh:

P15-03-10_110501.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και πάλι από μένα μετά από πολύ καιρο... ήταν να γεννήσω μέχρι 26 Φεβρουαρίου η ΠΗΤ μου. το μωρό όμως αποφάσισε να μεινει λίγο ακόμα μέσα (αμ μέτρα Παπανδρέου, οικονομική κρίση...)δεν έβγαινε από μόνη της και είπαμε να την βοηθήσουμε λίγο την κοπέλα. μπήκα για πρόκληση τοκετού στις 4 Μαρτίου. Ξεκινήσαμε για φυσιολογικό (από την αρχή της εγκυμοσύνης) αλλά μετά από καμιά 8 ώρες προσπάθειας, ο τράχηλος δεν ήταν προετοιμασμένος, δεν έκανε διαστολή, η μπουμπού ερχόταν με το κεφαλάκι μπροστά... δεν άλλαξαν τα πράγματα καθόλου και με την πρόκληση, τράβηξα βέβαια πόνους τοκετού, μου βάλαν και 4-5 χέρια για να δουν αν ελιχα διαστολή (τζίφος). και καταλήξαμε ότι θαταν πιο ασφαλές να κάνουμε τελικά καισαρική. ε... αρκετά δεν περίμενα στο κρεβάτι του τοκετού για φυσιολογικό και δεν γινόταν τίποτα; το μγωράκι μου γεννήθηκε στις 21:οο το βράδυ της 4 Μαρτίου. ήταν μια ολοφρεσκια ροδομαγουλού μπουμπού, που μου έχει πάρει όλο το μυαλό! είμαι πολύ ευτυχισμένη... άλαξε η ζωή μας. ολοκληρωθήκαμε! Θηλάζω αποκλειστικά από την πρώτη μέρα - την πρώτη ώρα μάλλον της γέννησής της. με την καισαρική όλα πήγαν καλά. είχε και πλάκα ο γυναικολόγος μου, ρίξαμε ψιλή κουβεντούλα την ωρα της εγχείρησης... δεν θα το ξεχάσω ποτέ! ήταν μια εμπειρία ανεπανάληπτη!

σας δείχνω και τη μπουμπού μου στην φωτογραφία, να την καμαρώσετε όπως την καμαρώνω εγώ κάθε δευτερόλεπτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΣΑΣ.ΝΑ ΣΥΣΤΗΘΩ Κ ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ Η ΓΩΓΩ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΙΣ 4 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ ΤΟΝ ΑΓΓΕΛΟ ΜΟΥ :woohoo: ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 2720(ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 4400)ΚΑΙ 48ΕΚ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΛΟΓΩ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΖΑΧΑΡΟΥ ΚΥΗΣΗΣ.ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ 2 ΜΗΝΩΝ ΤΡΩΜΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΑΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΠΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΠΛΕΟΝ.ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ :) ΚΑΝΟΥΜΕ ΒΟΛΤΟΥΛΕΣ Κ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΑΣΕΙ Κ ΘΑ ΒΓΑΛΟΥΜΕ Κ ΤΑ ΜΠΟΥΤΑΚΙΑ ΜΑΣ ΕΞΩ ΤΡΕΛΛΑΙΝΟΜΑΙ :woohoo: :woohoo: :woohoo:ΕΧΩ ΨΥΧΩΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΝΑ ΤΟΝ ΦΙΛΑΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΜΟΝΟ ΣΤΑ ΠΟΔΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΟΠΟ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΜΟΝΟ ΠΑΝΩ ΑΠ ΤΑ ΡΟΥΧΑ. :blush::blush: ΣΑΣ ΦΙΛΩ ΟΛΕΣ ΓΛΥΚΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΤΑΙ.ΕΛΠΙΖΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΠΑΙΝΩ ΟΛΟ Κ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΚΑΜΑΡΙ ΜΟΥ :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗΗΗΗ!!!

ΛΑΜΠΡΙΝΗ ΚΑΙ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΤΕΕΕ!!!

Ποπη μου οταν βγαζεις με το θηλαστρο βαζε το στην χαμηλη ενταση... και παντα μετα να βαζεις κρεμουλα! παιζει ρολο η μαρκα!!! βρηκα διαφορα μεγαλη στη μαρκα μουστελα και λανσιλολ!!! δοκιμασε και τις 2!!!

προσεξε να μην βγει αιμα απο τις θηλες, γιατι τοτε σημαινει μολυνση και για σενα και το μωρο... οποτε προσοχη με το θηλαστρο!

το σημαντικο ειναι πως προσπαθησες με τον θηλασμο!

προσεξε μην σε παρει απο κατω...δεν ειναι δυσκολο...

Ιωαννα-γκάι μου σαραντονετε με το καλο κιολας ε? αντε με το καλο και καλες βολτουλες!κουκλαρα η μικρουλα! να την χαιρεστε!

μιας και θα εισαι του αθλητισμου και θα σαραντησετε τωρα και θα πας γιατρο, μηπως ξερεις ποτε μπορουμε να αρχισουμε να γυμναζομαστε? βεβαια εγω εκανα καισαρικη... και συγκεκριμενα ενδιαφερομαι για το μηχανημα το ελλειπτικο...

μηπως ξερει καμια αλλη?

Τζενακι, δικιο εχεις, ενα αψυχο μηχανακι να τραβαει το γαλα σου...ψυχοφθορο ειναι αλλα απο την αλλη ειναι τοοοσο θρεπτικο για το μωρο μας....

serene μου εχεις δικιο που λες για την δικια μας ψυχολογια... και πραγματι,... η προσπαθεια μετραει!

Λιζετα τι να κανουμε με τον θηλασμο.... οπως λεει και η |Ειρηνη... η προσπαθεια μετραει!

Ανθρωπακι κουκλιτσα το μωρουλινι σου! αντε καλες βολτες! περαστικα στον μπαμπα σου! υπομονη και το εγκεφαλικο θελει τον χρονο του!

Αθηνακι να σου ζησει το μωρακι σου! να την χαιρεστε!

Γωγω μου φιλακια στα πατουσακια του γιοκα σου!!!

περι θηλασμου ψυχολογικα ειμαι καλυτερα...το χωνεψα πλεον....

ξερετε ποτε μπορουμε να αρχισουμε την γυμναστικη? οχι πως εχουμε την πολυτελεια του χρονου βεβαια...

σας αφηνω τωρα!

φιλακια πολλα απο την Νάγια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μικρούλα μου κοιμάται, ο μπαμπάς της έχει νυχτερινή βάρδια και εγώ μόλις τελείωσα το <<άρμεγμα>> κ έχω έτοιμο γαλατάκι για την μικρούλα μου! Κορίτσια με κάτι άλλες θηλές που πήρα (είχα της chicco, αλλά είχα μικρό νούμερο - δεν μου είχε πει κανένας ότι βγαίνουν σε νούμερα και το ανακάλυψε ο αντρούλης μου όταν κοίταζε πριν λίγες ημέρες το κουτί από αυτές που είχα, και πήρα τελικά της madela to large και κάνει δουλειά)! Η μικρή τρώει απο το στήθος (με αυτές της ψευδοθηλές το πιάνει κατευθείαν σχετικά εύκολα κ εγώ δεν πονάω), αλλά ρε κορίτσια την βάζω μισή ώρα από το ένα στήθος κ μισή από την άλλη, τρέχουν γαλατάκια από το στοματάκι της όταν την σταματάω κ ρεύεται αλλά πεινάει κ άλλο κ πίνει 90-100 ml συμπλήρωμα για να χορτάσει. To γεύμα της είναι συνήθως 120 και άλλες φορές 130 μλ. Αναρωτιέμαι μια ώρα στο στήθος κ πίνει μόνο 30-40 ml :unsure: ??? Λέτε να δουλέψει καλύτερα το βυζί όσο περνάει ο καιρός τώρα που καταφέρνουμε και το πιάνει κ πίνει? Σε κάθε άρμεγμα μπορεί να βγάλω 60, αλλά μπορεί να βγάλω κ 110 ml κάθε φορά και έτσι για να χορτάσει της δίνω αυτό συμπλήρωμα. Η διατροφή της είναι ακόμα μικτή, αλλά έχουμε καταφέρει κ πίνει πολύ λιγότερο ξένο και το περισσότερο είναι από το δικό μου, είτε από το βυζί είτε από το μπουκάλι. Το παλεύουμε πολύ, γιατί είναι δύσκολο, την έχω ή στο βυζί ή αρμέγομαι ή την ταΐζω με το μπουκάλι, ένα στόμα είναι :laugh:. Όσο αντέξουμε και όπως τα καταφέρουμε.. Στο μεταξύ ρε κορίτσια ρουφάει με τόση όρεξη (είναι ένα μικρό βαμπιράκι :laugh: ), από την πρώτη ημέρα τρελαίνεται για το γάλα, νεογέννητη έπινε 110-120 μλ!

Χαρουλίνη μου, σε ευχαριστώ πολύ! Ο μπαμπάκας μου έχει πάθει Αγγειακό Εγκεφαλικό επεισ. από το 1997 και έχει σοβαρή ημιπληγία, ότι ήταν να αποκατασταθεί έχει αποκατασταθεί εδώ κ χρόνια, τώρα ελπίζουμε απλά σε συντήρηση των δεξιοτήτων που έχει και χαιρόμαστε που τον έχουμε κοντά μας. Φαντάσου ότι οι γιατροί του είχαν δώσει το πολύ 5 χρόνια ζωής κ εμείς ευτυχώς είμαστε στα 13, γιατί τον προσέχουμε από όλες τις απόψεις πάρα πολύ. Του έχω τρελή αδυναμία!

Άσχετο, πιο θήλαστρο έχεις? Γιατί διάβασα για αίμα..Πως εγινε αυτό, μήπως αγχώθηκες και για να βγάλεις περισσότερο το έβαλε στο τούρμπο? Ηρεμία με τον θηλασμό, είπαμε ότι πιει από το δικό μας κ όσο πιει δεν θα πεθάνουμε κιόλας. Εγώ δεν ήπια ούτε μια σταγόνα από της μαμάς μου το γάλα κ μια χαρούλα γαϊδάρα έγινα, σημασία έχει ότι το προσπαθούμε με κάθε τρόπο και ότι γενικά προσπαθούμε να κάνουμε το καλύτερο μπορούμε σε όλους τους τομείς για τα μωρούλια μας. Φιλάκια πολλά στην μικρούλα Νάγια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

eyxaristoume oles sas gia ta kala sas logia!haroullinii koumpara mou molis sarantise pige tin exsetase kai tis eipe oti mporei na arxisei gym kai podosfairo(eimaste kai simpaixtries!)kai ekane kaisariki gi ayto sou to leo,alla kalytera na rotiseis to giatro sou..gunaika me gynaika diaferei!nomizo exsartatai ap to an i mitra exei paei sti thesi tis!ti deytera pou tha pao pantos ennoeitai oti tha rotiso dioti i koilia mou exei ginei zeles mpliax!xaxaxa!euxomai na epaneltho sintoma!filia se oles kai sta aggeloudia sas!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα φιλενάδες και χρόνια πολλά!!!!!!!! ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ!!!!!

Λαμπρινή μου χρόνια σου πολλά, να χαίρεσαι το όνομα σου και την οικογένειά σου!

Καλέ τι κουκλιά είναι αυτά;;; Τέλειες φατσούλες!!!!! Να τα χαίρεστε!!!!!

Θα προσπαθήσω να βάλω και εγώ μια του μπέμπη μου απο την Καθαρά Δευτέρα (15 ημερών ηταν).

Φιλάκια!!!!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες και μωράκια! Τι κάνετε; Καλέ τι όμορφες φωτό είναι αυτές;;;

Ιωάννα το Δεσποινάκι σκέτη τρέλα!!! Καλέ φοράτε και καλσόν;;; Γυναικάρες γίνατε!!! :kiss:

Η δε Μπεμπουλίνα junior... αποθέωση το μαλλί!!! Κούκλα!

Ανθρωπάκι η μικρή όντως μοιάζει του μπαμπά της (απ'ότι θυμάμαι από την άλλη φωτό που είχες βάλει!). Κουκλάκι! Εύχομαι ότι καλύτερο για τον μπαμπάκα σου... :kiss:

Όσο για τον θηλασμό... γνώμη μου είναι να το προσπαθήσεις λίγο με τις ψευδοθηλές γιατί πιστεύω ότι όσο θα τραβάει το μωρό θα αυξάνεται και το γάλα. Το θήλαστρο δεν τραβάει τόσο όσο η μπουμπού! Θα της δίνεις βέβαια και συμπλήρωμα αλλά σταδιακά θα αυξηθεί πιστεύω και δεν θα χρειάζεται ξένο. Φυσικά αν δεις ότι δεν τη παλεύεις και δεν γίνεται τίποτα, βγάζε μόνο με το θήλαστρο και μη τη βάζεις καθόλου. Σημασία έχει να είσαι εσύ καλά κυρίως γιατί έτσι θα είναι και η γλυκιά Νεφελιτσα! :kiss:

Χαρουλάκι ευχαριστώ για τις συμβουλές!! Βέβαια θα το σκεφτώ πολύ πριν βάλω πάλι το θήλαστρο πάνω μου!!!

Εμείς με τον θηλασμό τα πάμε αρκετά καλά, οι θηλές μου δεν πονάνε τόσο και οι πληγούλες που μου είχε κάνει το θήλαστρο περνάνε επιτέλους! Έχω και αρκετό γάλα και συνήθως χορταίνει. Εκτός από κάποιες φορές που τον πιάνουν τα νεύρα του και δεν μπορεί να πιάσει καλά τη θηλή και κλαίει, οπότε του δίνω συμπλήρωμα. Είμαι και καλύτερα ψυχολογικά γιατί ήρθε χθες η παιδίατρος να μας δει και βάλαμε 360 γρ. σε 10 μέρες! Φτάσαμε τα 3220. Είχα άγχος γιατί την άλλη φορά δεν είχε καλύψει τα γρ. που έχασε από το αρχικό βάρος και φοβόμουν μήπως δεν τρέφεται σωστά, αλλά ανακουφίστηκα όταν μας είπε ότι πήρε πολύ καλά βάρος. Πήγαμε και μετρήσαμε και τον ίκτερο σήμερα... έπεσε στο 8,8 επιτέλους. Ήταν επειδή δεν είχε πάρει βάρος στην αρχή το καημενούλι, έτσι μας είπαν. Οπότε τωρα που παίρνει θα πέσει σιγά σιγά εντελώς! Αυτά τα δικά μας... εύχομαι να είστε όλες πολύ καλά... και εσείς και τα μωράκια!!

Κορίτσια μου μια συμβουλή: κάντε υπομονή και όλα θα στρώσουν! Είμαστε στην αρχή ακόμα και σίγουρα έχουμε πολλά να μάθουμε αλλά θα τα καταφέρουμε όλες πολύ καλά! Δεν θα ακούμε κανέναν πέρα από τον εαυτό μας! Πιστεύω ότι το ένστικτό μας θα μας οδηγήσει στις σωστές επιλογές για τα μωράκια μας. Αυτό που είναι λάθος για τη μία δεν σημαίνει ότι είναι για όλες, οπότε καμία να μη νιώθει άσχημα για τίποτα. Το λέω γιατί κάποιες (ευτυχώς όχι από μας!!) είναι πολύ απόλυτες στις απόψεις τους λες και δεν έχουμε το δικαίωμα να πιστεύουμε κάτι διαφορετικό!!! Αυτό που μετράει είναι η καλή μας ψυχολογία και η ισχυρή θέληση να κάνουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Τα μωρά χρειάζονται κυρίως υγιείς μαμάδες!!!

Σας φιλώ όλες στα μαγουλάκια και τα μικρούλια στα πατουσάκια!!!

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάρες μου!!!!Χρόνια Πολλά Χριστός Ανέστη με υγεία!!!!!Ελπίζω να περάσατε όλες καλά!!!!

Λαμπρινή μου χρόνια πολλά να χαιρεσαι την οικογένειά σου!!!!!

Κορίτσια μου εμείς περνάμε μέγαλες στιγμές με την μπέμπα εχει αρχίσει και μας μιλάει και μας γελάει και εμείς έχουμε τρελαθεί από την χαρά μας δε σας λεω τίποτα την δευτέρα θα πάμε και στον παιδίατρο να μας δει!!!!!!!

Όσες έχετε πρόβλημα με το θηλασμό να μην στεναχωριέστε κάνετε ότι καλύτερο μπορείτε για τα μωράκια σας και σημασία έχει ότι προσπαθήσατε!!!!!

Εμείς συνεχίζουμε με αποκλειστικό θηλασμό και σιγά σιγά φτιάχνει μόνη της το πρόγραμμά της!!!Εχουμε τρελαθει στις βολτες και όσο φτιάχνει ο καιρός τόσο καλύτερα της αγοράσαμε και μαγιουδάκι για την θάλασσα όνειρο είναι έτσι μικροσκοπικό πολύ γέλιο!!!!

Σας φιλώ όλες γλύκα και πολλά φιλάκια στα νινάκια!!!!!

:kiss::kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!!!

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας! μόλις έφαγε η γλυκούλα μου και έπεσε για νάνι. Σας διαβάζω αλλα δεν προλαβαίνω να γράψω, εμένα πάντως η μπεμπούλα μου θηλάζει καθε 3 ωρες πια και μόνο 8-10 λεπτάκια την ζύγισα πριν και μετά το γεύμα για να δω την ποσότητα που τραβάει και διαπίστωσα ότι τρώει 70ml το πολύ 90ml σε κάθε θηλασμό μήπως είναι λίγο; πάντως βάρος παίρνει κανονικά σε 30μερες ακριβώς 1.100gr Μεθαύριο έχουμε και παιδίατρο να δούμε και το ύψος μας.

Άγνή τέλεια η μικρούλα σας μοιάζει πολύ με την δική μου.

Harroulini η μπέμπα σου είναι ένα όνειρο ε; όπως όλα τα μωράκια της παρέας μας είναι πανέμοργα.

Gωgω μπέμπαρος μια χαρα κι εγώ εξωσωματική αλλα όλα πήγαν καλά τώρα έχω αρχίσει να σκέφτομαι την επόμενη προσπάθεια αν και η μικρή μου με έχει καλύψει 1000 τις 100.

Popi έχεις δίκιο για το θηλασμό όσο το παλέψουμε. Το μάτι δεν το πιστεύω πολύ η παναγιά φυλάει τα αγγελούδια μας,αλλα καλό είναι να τους φοράμε ματάκι.

Ιωάννα έχεις μια κούκλα αχ θα τρελαθώ τι τέλεια μωράκια μας έδωσε ο θεός.

Antropaki η Νεφελίτσα είναι πανέμορφη όπως η μαμά της φαντάζομαι φτου φτού σκόρδα μην την ματιάσω, Μην αγχώνεσαι με το θηλασμό κι εγώ που θηλάζω μεσα στην ανασφάλεια είμαι πόσο τρώει αν είναι βαρύ το γάλα, αν την θρέφει καλά αστα να πάνε.

Πανεμορφες όλες οι φωτο. Θα βάλω κι εγώ αργότερα να δείτε πόσο μεγαλώσαμε.

Σας φιλώ όλες γλυκά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα και χρονια πολλα σε ολους!!!

Αγνη μου αληθως ανεστη συγνωμη που δεν σου απαντησα αλλα ειναι καινουργιο το κινητο μου και δεν εχω μαθει να στελνω μηνυματα!! κουκλα η μπεμπουλα σου!!!! να σας ζησει!!!

Εμεις μετρησαμε χθες την χολερυθρινη και ηταν η εμμεση 4,5 ευτυχως κατεβαινει σιγα σιγα!! :) Ποπη φλεβικο αιμα περνουμε για την μετρηση!!

Λαμπρινη καπου ειχα διαβασει οτι τα βρεφη πρεπει να πινουν 150ml/kgr βαρους σωματος την ημερα δηλαδη εμενα ειναι 6 κιλα πρεπει να πινει 900 ml την ημερα.Δεν ξερω αν τα πινει και εγκατεληψα και την ζυγιση πριν και μετα το φαγητο αφου περνουν ικανοποιητικο βαρος, μαλλον τρεφονται καλα, 1100 μεσα σε ενα μηνα ειναι πολυ καλο.

:kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγνούλα κουκλίτσα η μικρούλα σου!!!! Είναι μια γλύκα και εσεις είστε σε πελάγοι ευτυχίας!!! Τυχερή η μικρή, θα μεγαλώσει υπέροχα!!!

Τζενάκι (είμαστε και συνονόματες), να σου ζήσει ο μικρούλης σου!!! Καλέ γυμναστήριο εκανε μέσα στην κοιλίτσα :laugh: ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κοριτσάκια μου! Μπήκα πάλι που ο μπεμπούλης κοιμάται. Αγχώνομαι βέβαια γιατι βγάζει γουλίτσες... όλο το μυαλό μου σ'αυτόν είναι!

Αγνούλα και Τζενάκι πολύ όμορφες φωτό! Μπρατσαράς ο μικρούλης Τζενάκι εεε;;; Μάλλον από τις μπουνίτσες που σου έδινε μέσα στην κοιλιά!!

Ανθρωπάκι που είσαι εσύ καλέ; Αχ πόσο καιρό έχω να σε πετύχω... όλες δλδ! Μια μπαίνει η μία, μια μπαίνει η άλλη... πάνε οι μεταμεσονύκτιες συζητήσεις!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...