Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

καλημερουδια!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

εμας ο παιδιατρος δεν μασ αφηνει για μπανακι στη θαλασσα .... :angry: βεβαια το μωρουλινι μου τωρα θα γινει 3 μηνων... και φυσικα η θαλασσα στην ελλαδα ειναι πολυ πολυ πιο καθαρη απο οτι εδω.... καμια σχεση βασικα...και το μωρουλινι μου ειναι ΚΑΤΑΣΠΡΗ.... οπως το χιονι το δερματακι της...οποτε.... του χρονου θα κανει μπανακι και θα παιζει και στην αμμουδια! B)B)B)

Ποπη μου σιγουρα θα εχω τα πιο ομορφα γενεθλια φετος! :silly: :silly: :silly:

υπομονη με την δυσκοιλιοτητα.... τωρα που αλλαξες γαλα θα δεις διαφορα σε 2-3 μερες! να του δινεις επισης και τσαγακι καθημερινα(οπως διαβασα του δινεις) και θα του περασει! θελει λιγες μερες για να αρχισει να "λειτουργαει" το καινουριο γαλατακι! ;)

Κοννα μου τελικα τι εκανες με το θεμα νονας-νονου?

Αναστασια ακολουθησα τις συμβουλες σου περι υπνου...δηλ δεν την αφηνω να πολυ-κοιμαται την μερα για να κοιμαται το μεσημερακι και το βραδακι! σ'ευχαριστω! :kiss:

ολες οι συμβουλες-τιπς και τρικς περι υπνου.... ΟΛΕΣ καλοδεχουμενες!!! ;););)

Ιωαννα μου πως παει το Δεσποινακι? φιλακια! :kiss:

Λαμπρινη μου (στο ξαναλεω και ελπιζω να μην με παρεξηγησεις) αν κουραστηκες να θηλαζεις τοτε βγαζε το γαλατακι σου και βαζε το στην καταψυξη οπως η Κοννα, το Ανθρωπακι...και πολλες αλλες και οπως ειπε η Ποπη να ζεσταινεις λιγο καθε φορα ωστε να μην το πετας!

με το να δινεις ταυτοχρονα συμπληρωμα-ξενο, δεν ειναι λυση!

μην παθεις και καμια μαστιτιδα!

και παλι στο ξαναλεω.... :dry:

για ρωτησε και εμας που δεν θηλαζουμε... :(:(:(

για ρωτησε και εμας που δεν εχουμε γαλατακι... :(:(:(

ξυπνησε η πριγκιπισσα! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

γειαααααααααααααααααααααααααααααα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα κορίτσια μου, θα σας ζαλίσω πάλι με το νέο μου θέμα!

Χτές το βράδυ πάλι τα ίδια με τον μικρό, δηλαδή 20:30 έφαγε κανονικότατα, 21:30 έκανε μπάνιο και 22:15 γκρίνια και κλάμα μέχρι να του δώσω στήθος, να φάει λίγο και να τον πάρει ο ύπνος. Τϊ να κάνω ρε κορίτσια? Να τον αφήσω να κλάψει μέχρι να τον πάρει ο ύπνος εφ΄όσον δεν πεινάει και για να καταλάβει ότι το στήθος μου δεν είναι πιπίλα? Μιά κουβέντα είναι αυτή βέβαια γιατί δεν αντέχω να τον ακούω να κλαίει αλλά μήπως πρέπει? Συγνώμη που σας πρήζω αλλά με απασχολεί έντονα το θέμα. Haroullini έχεις δίκιο ότι αλλάζουν οι συνήθειές τους όταν είναι με παππού-γιαγιά αλλά η κακομοίρα η πεθερά μου δεν αλλάζει το πρόγραμμά του, ίσα-ίσα που εκείνη αντέχει περισσότερο να τον ακούει να γκρινιάζει και δεν ενδίδει, κρατάει το πρόγραμμα όπως της το λέω. Αλλοίμονο από μένα που είμαι λιπόψυχη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντριαννή μου καλημέρα! Το ίδιο περίπου θέμα είχα κ εγώ πριν ημέρες αλλά λίγο βελτιώθηκαν τα πράγματα :) . Ενώ μπορεί να έχει θηλάσει του σκασμού, μετά από λίγο μπορεί να θέλει να πιπιλίσει για 3 λεπτάκια το βυζάκι σαν τρελή, για να ηρεμήσει κ να νανουριστεί... Στρίβει το κεφαλάκι της κ το ψάχνει με μανία (μάλιστα επειδή συνήθως θηλάζουμε ξαπλωτές, γυρίζει το κεφάλι της κ τσαντίζετε τόσο όταν δεν το βρίσκει -λες κ νομίζει ότι το βυζί φυτρώνει στο μαξιλάρι δίπλα της :laugh: . Ακριβώς το ίδιο δίλημμα με εσένα είχα κ εγώ. Αγόρασα όλες τις πιπίλες κ δεν γουστάρει καμία. 3-4 φορές μόνο κράτησε πιπίλα για να ηρεμήσει κ αυτό μετά από υπομονετικές προσπάθειες. Έχει αρχίσει κ βάζει τον αντίχειρα στον στόμα (ξέρω ότι αυτό δεν κόβεται εύκολα) αλλά τι να κάνουμε ...(ακόμα το προσπαθώ με τις πιπίλες γιατί το προτιμώ από τον αντίχειρα). Τώρα κούλαρε λίγο περισσότερο. Πάντως τα βρεφάκια έχουν έμφυτη ανάγκη για πιπίλισμα κ είναι σημαντικό, αλλά από την άλλη κ το στήθος μας δεν γίνεται να είναι η πιπίλα τους... :laugh:. Εγώ προσπαθώ να βρίσκω εναλλακτικές τις περισσότερες φορές, αλλά κάποιες άλλες οχι :) .

Σε σχέση με το μπουκάλι, εμείς επειδή είχε αρχίσει κ έκανε μερικά κόλπα κ το έσπρωχνε με την γλώσσα της (παρόλο που πρώτα έμαθε να πίνει στο μπουκάλι κ μετά στο βυζάκι..), απλά καθιερώσαμε ένα γεύμα την ημέρα να της το βγάζω κ να της το δίνει ο μπαμπάκας της με το μπιμπερό για να μην ξεχνιέται, σχεδόν πάντα βραδάκι. Κάντο κάθε μέρα, μια συγκεκριμένη ώρα, καθιέρωσε την ώρα του μπιμπερό (βάζε κάποιον άλλον καλύτερα).

σε φιλώ γιατι ξύπνησε κ με ψάχνει :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΟΥ ΧΑΘΗΚΑ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΟΥ ΓΗΣ!!!!!

ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΑΤΕ ΟΛΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΡΧΙΣΑΤΕ Κ ΤΑ ΜΠΑΝΑΚΙΑ ΤΕΛΕΙΑ!!

ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΠΑΝΙΟ ΦΕΤΟΣ... :(:(

ΑΝΔΡΙΑΝΗ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΔΟΚΙΜΑΖΕΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΔΙΝΕΙΣ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑ ΣΤΙΣ 8:30 ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΓΕΥΜΑ ΤΟΥ ΝΑ ΝΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ??

ΕΜΕΝΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΤΑΙΖΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΜΠΑΝΙΟ ΕΚΑΝΕ ΠΟΛΥΩΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ...

ΕΥΤΥΧΩΣ ΒΑΛΑΜΕ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΝ ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ ΥΠΝΟ 3 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ΝΑ ΧΑΛΑΡΩΣΩ Κ ΕΓΩ.

ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΠΟ ΤΙΣ 11 ΞΥΠΝΑΕΙ ΣΤΙΣ 5 ΓΙΑ ΦΑΓΑΚΙ Κ ΞΑΝΑΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 9.ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΕΥΤΥΧΩΣ!!

ΦΙΛΑΚΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alhspera filenadew moy!!

χαθηκα κ γω!!

τι κανετε??

ευχομαι να ειστε ολες καλα!!!εμεις ειμαστε καλα δοξα το θεο!!

ο μπουμπουκος μου ειναι 6400 κ 63 ποντους!!!τρωει πολυ κ ειναι μπουλουκος!!!τρωει απο 170 εως 210 καθε φορα!!

τελευταιο γευμα ειναι στις 23:00 κ μετα παλι στις 7 το πρωι!!

ουτε εμεις θα κανουμε μπανακια!!του χρονου με το καλο!!

ειναι υσηχο μωρακι, δεν γκρινιαζει..ολο γελαει..ειναι χαχας!!!

ξεκαρδιζεται στα γελια. λεει αγκου κ αλλα φωνηεντα..αρχιζει να πιανει πραγματα με τα χερακι α του κ τρεχουν τα σαλια του!!εχει πολυ πλακα!!

του πηρα κ ενα παρκοκρεβατο κ το εχω βαλει στο σαλονο κ του αρεσει πολυ πολυ

εκει κοιμαται την μερα, εχει κ τα παιχνιδια του κρεμασμενα κ ξετρελαινεται!!!

στις 25 σεμπτεμβρη πρωτα ο θεος θα τον βαφτισουμε!!

αυτα κοριτσακια μου..σας φιλωωωωω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα κοριτσαρες !! Τι κανετε ? Ολα καλα?

Εμεις σημερα καναμε εμβολιο και το ποσιμο!! Ειχε πολυ γελιο στο ποσιμο...της αρεσε η νεα γευση!!! Ειμαστε 58 ποντους και 5340!!! Του εσκασε τρελα χαμογελα του γιατρου και χαζεψε!!! Τον ρωτησα για κλιματιστικο και μου ειπε τα ιδια με την Ποπη...στους 37-38 με ενα ανοιχτο παραθυρο στο χωρο (στην ανακληση) και βεβαια να μην το χτυπαει...και στο αμαξι επιτρεπεται αρκει να εχεις ανοιχτει την ανακυκλωση του αερα!!! Για μπανακι και εμας δεν μας αφηνει για φετος :(:(:( αλλα θα το ξανασυζητησουμε αργοτερα...εξαρταται και απο τα κιλα του μωρου μου ειπε...μακαρι να μας αφησει!!!Κατα τα αλλα ολα μια χαρουλα!!

Andriani δοκιμασε καλυτερα το γευμα μετα το μπανακι. Εγω οταν θηλαζα αυτο εκανα και την επαιρνε ο υπνος στο στηθος πανω! Οσο για το να το αφηνεις να κλαιει για να καταλαβει την διαφορα εαν το αντεχεις δοκιμασε το...αλλα δυσκολο το κοβω..εγω δεν θα αντεχα πιστευω!!! Μακαρι να διορθωθει γρηγορα!!!

Εφη μου πολυ χαιρομαι που πανε ολα καλα!! Αξιζεται και οι δυο σας ξεκουραση!!! Πολλα φιλακια απο το Μαρακι μου στο αστερακι σου!!!

Ποπη μου αντιηλιακη εγω της βαζω καθε μερα γιατι ο ηλιος ειναι πολυ επικινδυνος πλεον και εχω παρει της Frezyderm ,μου την προτεινε και ο παιδιατρος και η φαρμακοπειος. Της εχω παρει και μια για τα κουνουπια επειδη μενουμε διπλα σε ποταμι και γινεται της μουρλης...ειναι επισης τησ frezyderm. Πολλα φιλακια στον πριγκηπα σου απο το Μαρακι μου!!!

Χαρα χαιρομαι παρα πολυ που επιασαν τοπο οι προτασεις μου περι υπνου!!! Τελικα το ταξιδακι της μικρης μου στον υπνο της μεχρι την Κυπρο επιασε τοπο...τα ειπανε οι φιλεναδες!!! :P:P:P

Φιλακια σε ολα τα μωρακια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera manoyles

sthn oikogeneia mou kshmeromata paraskevhs mia zwoyla eirthe ston kosmo h anhpsoyla moy kai kshmeromata triths shmera exasa thn giagiaka moy etsi einai h zwh soy dinei alla soy pernei kiolas as ta afhso ayto to thema giati me peirakse arketa kai mhn barino to thema tha empena na sas pw gia to deytero emvolio poy kaname kai thn deytrh fora periodos poy eida loipon

gia thn priodo: koritsia ti aima htan ayto? nomiza oti eixa aimoragia shkonomoyna kai to bradi kai hmoyn leromenh olo to brakaki moy eytasa se shmeio na mhn eixa alla brakakia einai h deyterh fora poy moy eirthe h proth fora htan ligo gia 1o meres twra eimai h trith mera kai tora to apogeyma einai san na eimai adiatheth prin genna-egkymoshnh sths 1-2 mera aima arketo alla oxi plymhra poy eixa kai kommatia phra ton gynaikologo moy kai moy eipe etsi einai katharizw ante na doume eytasana valw servieta ths loxeias poy moy eixan perisepsh

moro kai paidiatro

kaname to deytero emvolio eixame ligo gkrinia ayto mono o mikroylhs moy einai den to phstevwwww 7540 kai 67 ek h paidiatros moy eipe na parameinoyme sta 180 gr na mhn ta aytkshsoyme gia arketo kairo :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:

filakia koritsakia moy

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια! τι κανετε καλε?

ποσο γρηγορα μεγαλωνουν τα παιδακια μας εεε! θαυμα ειναι! και που ειμαστε ακομη!

Ανθρωπακι μου να'σαι καλα για τις θετικες σου σκεψεις περι του σωματος μας, ... μου ανοιξες τα ματια!!!

Ανδριανη μου παντοτε να αφηνεις το γευμα του μωρου μετα το μπανιο!!! φαντασου τον εαυτο σου,... να φας ενα ολοκληρο πιατο φαγητο και αμεσως να κανεις αφρολουτρο και να σου τριβουν και την κοιλια σου και να σε γυρνανε και μπρουμυτα για να σου τριψουνε την πλατη σου.... δεν νομιζω να μπορουσες...!!!

κι εγω παντα αφηνω το γευμα ακριβως μετα το μπανιο!

Εφη μου χαρηκα που διαβασα τα νεακια σας! να μπαινεις να τα λεμε! φιλακια στον Δημητρο!

Αναστασια να μας επισκεπτεστε.... να μας θυμιζετε τα περι του υπνου!!!

Τζενακι μου συλληπητηρια για την γιαγια σου!

κι εμενα η δευτερη περιοδος ητανε... πλημμυρα....

Ποπη μου οσο αφορα την αντιλιακη, πηρα της Αβεν...

φιλια σε ολες!

Υ.Γ. θα πατε ταξιδακι το καλοκαιρακι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κορίτσια, τί ζέστη ήταν αυτή σήμερα, ούτε που τόλμησα να ξεμυτίσω με το μωρό..όλη μέρα σπίτι τη βγάλαμε!

anthropaki σε ευχαριστλω πάρα πολύ για την απάντησή σου, μου έδωσες ελπίδα ότι μπορεί κι ο δικός μου να περνάει μιά φάση και να το ξεπεράσει το θέμα με το στήθος για να νανουριστεί. Λές ότι το μωράκι σου τώρα κούλαρε περισσότερο, νομίζεις ότι αυτό απλά συνέβη ή λόγω των προσπαθειών που έκανες με τις πιπίλες ή/και τον αντίχειρα που βάζει?

stasa mich και aglikeria σας ευχαριστώ κι εσάς για τις συμβουλές, αν τα καταφέρω θα προσπαθήσω να τον θηλάζω μετά το μπάνιο όμως όπως ξέρετε με τον ηθλασμό δεν είναι και τόσο εύκολο θέμα το πρόγραμμα..

Σήμερα κατά τη διάρκεια της ημέρας και επειδή είμασταν σπίτι λόγω ζέστης ασχολήθηκα αποκλειστικά με τις πιπίλες..πήρε τη λαστιχένια της τσίκο τελικά και του άρεσε αρκετά, μάλιστα το μεσημέρι κοιμήθηλε με αυτή και αναθάρεψα..δυστυχώς όμως το βράδυ τα ίδια..τον έκανα μπάνιο στις οκτώ και μισή, έφαγε εννιά και κάτι και αποκοιμήθηκε. Μετά από είκοσι λεπτά, ξύπνησε πάλι, άρχισε γκρίνια και να μη σας τα πολυλογώ κατέληξα για άλλη μιά βραδυά να του δώσω στήθος για να κοιμηθεί.

Είμαι πολύ στρεσαρισμένη κορίτσια..μέχρι τώρα θήλαζα γιατί το ήθελα πραγματικά..χτές ήταν η πρώτη φορά που σκέφτηκα τα προτερήματα του μπουκαλιού με αυτή τη κατάσταση με τον μικρό..θα κάναμε πρόγραμμα, θα κοιμότανε αμέσως κλπ.κλπ..

Ας ελπίσουμε ότι αύριο θα είναι μιά καλύτερη μέρα..Σας φιλώ όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ηello hello!!! Nα μαι πάλι!!! Αργησα??...δεν άργησα???.. :laugh: !

Αρχικά να πω οτι είμαι λίγο γαιδουρίτσα, Τζενάκι 1, να σας ζήσει το καινούργιο μέλος της οικογένειας (συγνώμη που δεν ευχήθηκα) αλλά σηκώθηκα αρον αρον απο τον υπολιγιστή κ δεν είχα προλάβει!!!

Andriani μου σου έστειλα pm.. :kiss:

Matakiaefh, χαιρομαι πολύ που είναι καλά ο μπεμπούλης σου, τα νεα σου είναι πολύ ευχάριστα!!! Φιλάκια στα πατουσάκια :kiss: !!!

Τα νεα μας είναι τα εξής: την Παρασκευή έχουμε τελικά ραντεβού με την παιδίατρο (γιατί έλειπε..). Θα κάνουμε τα επόμενα εμβολιάκια μας (αουτσ)..! Η μικρούλα εχει μεγαλώσει πολύ (σας βάζω φωτο)! Σήμερα πρώτη ημέρα, ξύπνησε στην 9:30 :woohoo: απο τις 11:30 που την είχα θηλάσει :laugh: !!! Συνήθως ξυπναει 6:30 ή 7:30 αντε 8:00 (εκτός απροόπτου) το αργότερο..πρώτη φορά ξύπνησε στις 9:30 :laugh: !!! Ο αντρούλης μου εχει τελειώσει απο την σχολή κ κάθε μερα είναι σαν γιορτή, επιτέλους έχουμε τον χρόνο μας!!! Νιώθω τόσο χαρουμενη!!!

Η ζέστη είναι ανυπόφορη..ευλογημένος αυτό που ανακάλυψε τα air-contision!!! Aυριο έχουμε το πρώτο μας παιδικό Παρτυ :cheer: !!!

Πόπη, αλήθεια σου είπε οκ για μπανάκι κ τώρα !!!! Καλοοο!!!! Εγω βλέπω να την βάζω σε 1-1,5 μήνα, πρώτα ο θεος (ανεξάρτητα τι θα πει η παιδίατρος μου). Της εχω πάρει εδω κ 2 μήνες μαγιουδάκι!!! Ολόσωμο με κερασάκια. Λατρεύει το νερο κ θα περάσει φίνα!!!

Φιλάκια :kiss::kiss::kiss:

DSC01443.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μανούλες καλησπέρα! Τι κάνετε; Εμείς πολύ καλά, ζεσταινόμαστε!

Ανθρωπάκι τέλειες φωτό! Μεγάλωσε το Νεφελάκι σου! :kiss:

Έφη χαίρομαι που είστε καλά! Μεγαλώνει το αντράκι σου εεε;

Τζενακι συλληπητήρια για τη γιαγιά σου :( Όπως είπες, έτσι είναι η ζωή... σου δίνει αλλά σου παίρνει κιόλας δυστυχώς.

Ανδριανή εύχομαι να μπει σε πρόγραμμα γρήγορα... μη σκέφτεσαι τα προτερήματα του μπουκαλιού. Κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου. Εγώ που σταμάτησα να θηλάζω έχω τύψεις ότι δεν το προσπάθησα αρκετά, ότι διάλεξα την εύκολη λύση κτλ... μη μπαίνεις στη διαδικασία να σκέφτεσαι εναλλακτικές. Μόνο προσπάθησε σ'αυτό που ήδη κάνεις και θα στρώσουν τα πράγματα, θα δεις. Πίεσε τον για πιπίλα. Θα τη μάθει, που θα πάει!! Και τότε θα είσαι πολύ πιο χαλαρή αλλά και χαρούμενη πιστεύω που δεν παράτησες το θηλασμό και τα κατάφερες. :kiss:

Χαρα η Ναγια σου τι κανει;

Λαμπρινή που είσαι καλε;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια!

Ανθρωπακι τελειες φωτο! η Ναγια μου εχει αρκετα κοινα χαρακτηριστικα με την Νεφελη!

μεχρι τωρα, τα ματια της ειναι γκριζο-πρασινα και αλλαζουν αναλογα με το φως της μερας και τα ρουχα που φοραει! τα πηρε απο τον μπαμπα της,...ελπιζω να μεινουνε ετσι!!! ο γιατρος μου πε πως μεχρι τον 6ο μηνα αλλαζουν ακομη χρωμα ματιων...

η παλινδρομηση συνεχιζεται.... υπηρξε ελαφρως βελτιωση και επισης ελαφρως βελτιωση στην αλλεργια της λακτοζης....πολυ ελαχιστη βελτιωση!

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα μανούλες!!!

Ευχαριστούμε για τα καλά λογάκια!

Σήμερα πήγαμε στην παιδίατρο κ κάναμε εμβολιάκια! Μεγαλώσαμε πολυυύ!!! Η παιδίατρος μας μέτρησε 2 φόρες γιατί η μικρή πήρε 5 πόντους σε ενα μήνα κ δεν το πίστευε!!! Είμαστε 65 πόντους κ 6.650 κιλάκια!!! Ολα πολύ πολύ καλά :laugh: !!! Μολις της έκανε το εμβόλιο, πλάνταξε το πουλάκι μου στο κλάμμα αλλά έπρεπε να γίνει. Ηπιαμε κ το πόσιμο για την γαστρεντερίτιδα (δεν μπορώ να πω οτι της άρεσε πολύ)...

Κορίτσια να πάρετε μπαλόνακι με ιλιον, η δική μου (αν κ το μπαλόνι,εχει ψιλο ξεφουσκώσει), είναι ξετρελαμένη!!! Δεστε το στα ποδαράκια του κ θα ξετρελαθούν να παίζουν!!!

Χαρουλίνη, χαίρομαι πολύ που είναι καλύτερα η μικρή σου τσουπούλα!!! Θα ήθελα πολύ να την δω!!! Αν θέλεις να σου γράψω το εμαιλ μου να στείλεις φωτο εκει :kiss: !!!

Πόπη μου, φιλάκια στον παίδαρο τον Γιάννο :kiss: !!! :kiss:

χχχ φιλάκια σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας κοριτσια τι γινεται! ηρθε ο καυσωνας και σε εμας! ναι τωρα ηρθε!!!

λιωσαμε σημερα! θα πηγαινα και για κατι εξωτερικες δουλειες-βολτα αλλα που!!! εμεινα σπιτι με το συστημα κλιματισμου!!!

αυριο, σαββατο, ειναι τα γενεθλια της Ναγιας μου αλλα και τα δικα μου!!! ΟΕΟ!!!

ειμαι κουρασμενη, αν και το απογευμα κοιμηθηκα και εγω και η Ναγια για 2 ολοκληρες συνεχομενες ωρες!

φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia sas ki apo mena koritsia!haroullini mou xronia polla se sena kai stin koroula sou!koritsia balame trapazi exso stin ayli kai tora kathomaste exso mias kai to despoinaki einai kai koutsompola kai gyroulou!trelainetai gia boltes!i nefelitsa einai mia thea den to suzhtw!simera to brady pou tha pame xorio tha sas steilo ki ego foto na diabaso kai analitika ta nea sas na sas po ki ego ta dika mou!filoures!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!!!!!!!!!!

Χαρά Χρόνια Πολλά κ Καλά εύχομαι!!!!

Να είστε πάντα καλά μαμά κ κόρη κ μπαμπάς!!!!

Εμείς μια χαρά είμαστε, μόνο που μου κάνει κ εμένα γκρινίτσες το βράδυ. Τον έφαγε κ η ζέστη πιστεύω.Επίσης έχω παρατηρήσει ότι γκρινιάζει όταν τον κρατάνε τα πεθερικά μου επειδή όπως λέτε τον κάνουν συνέχεια βόλτες κ μετά τα λούζομαι εγώ, κλαίει κ χτυπιέται κ δεν κοιμάται αν δεν τον κάνεις βόλτα πρώτα. Τι θα κάνω?

Σε δύο εβδομάδες πάω για δουλειά :( , έχω αρχίσει κ μετράω σαν τους φαντάρους...

φοβάμαι επειδή θα μου τον κρατάνε τα πεθερικά μου ότι το παιδί θα κακομάθει πολύ. Κ δεν με πειράζει να τον κάνω βόλτες αλλά να τον ακούς να κλαίει κ να υποφέρει κ να ξέρεις ότι φταίνε οι άλλοι?

κ η αλήθεια είναι ότι θέλω να τον μάθω να κοιμάται νωρίς (ειδικά τον χειμώνα) κ όχι στις 12 ώστε να κοιμάμαι κ εγώ κ να έχουμε κ χρόνο ελεύθερο σαν ζευγάρι που τώρα για να μιλήσουμε ήσυχα οι δυο μας το βράδυ ή να πιούμε το ποτό μας (χαχα λέμε τώρα...)κάνουμε άίτηση

Με το θέμα νονού-νοάς τίποτα ακόμα...κ με την κρίση που υπάρχει το σκέφτεται ο κόσμος να αναλάβει τέτοια υποχρέωση..

Σήμερα έχουμε το πρώτο μας πάρτυ...

Α, κορίτσια εγώ δεν ρώτησα τη γιατρό για μπάνιο γιατί διάβασα από εσάς που οι περισσότερες είπατε όχι.

Λέτε να την ρωτήσω ? παίζει ρόλο ποτ είναι αγοράκι? (τα κορίτσια νομίζω είμαστε πιο ευαίσθητες)

Πάω γιατί με φωνάζει...Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!! Τι κάνετε; Εμείς πολύ καλά! Κοιμάται ο μπουμπούκος μου!!

ΧΑΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΣΑΣ ΠΟΛΛΑ!!! Να είσαι πάντα ευτυχισμένη και να σε χαίρονται η κόρη και ο άντρας σου! Μεγάλωσε η Νάγια εεε;Πότε πέρασαν 3 μήνες ρε κορίτσια;;;

ΚΟΝΝΑ εμάς μας είπε να κάνουμε μπάνιο πάντως. Εδω έρχονται οι ξένοι και τα βουτάνε από ημερών τα μωράκια... ο ηλιος τα πειράζει, δεν κάνει να είναι στον ηλιο. Βεβαια αυτό αλλάζει από γιατρό σε γιατρό.

Φευγω, ξυπνησε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xara na ta ekatosthshs na sai panta eytixhsmenh mazi me thn nagia kai ton antroylh soy h nagia 3 mhnes :)

megalonoyne ta ninakia mas mera me thn mera prepei na ta zoyme kathe stigmh toys giati einai monadikes

xara moy diavasa oti elatothike ligo h palidromhsh ante na fygei teleios poy taleporh thn mikroyla ante ksoy ksoyt na geinh teleios kana :)

anthropaki ola ta leyta h koroyla soy :kiss::kiss: pws ta paei h mhtera soy ? h kopelia sas vohthaei?

KONNA prepi na to peis me wraio tropo giati sthn poreia tha koyrastoyn kai ta petherika soy giati allo na sto kratoyn gia ligo kai allo na to exoyn oses wres eisai sthn doyleias prepei na toys peis to programma poy akoloytheis pystevw oti etsi tha toys dieykolhneis kiolas. oso gia thn gkrinia exei kai odikos moy alla ayto mallon tha exei na kanei me thn zesth

popi. h ethmasies entaksei?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!

Να μαι κι εγώ φύγαμε ξαφνικά γιατί δεν αντέχαμε την ζέστη και πήγαμε κιατο έκανα και μπανάκια όλα καλά γυρίσαμε γιατί έχουμε μια βάφτιση αύριο πρωί πρωί.

Πήγαμε στο γιατρό την Τετάρτη η μικρή μου είναι 64cm και 6,450Kg τέλεια πήρε 5 πόντου και 650gr όλα καλά είπε ο γιατρό τον επόμενο μήνα ξεκινάμε ρυζάλευρο.

Χαρα ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ να χαίρεσαι την όμορφη οικογένεια σου και την Κουκλίτσα σου!!!

Αδριανή μου κουράγιο κι εγώ τα χω παίξει με το θηλασμό τώρα ηρεμήσαμε λιγάκι που πήρε την πιπίλα ευτυχώς οσο για το γάλα έχετε απόλυτο δίκιο και σας ευχαριστώ δεν θα το μπερδέψω με ξένο λίγος καιρός έμεινε ακόμη αφού ξεκινάμε και ρυζάλευρο υπομονή θέλει το πράγμα. Ο γιατρός μου είπε να δίνω και νερό να το βράζω και να το δίνω αλλα το θέμα είναι το μπιμπερό κάτι πήγε να κάνει με το nuk αντε να δούμε.

ΜatakiaEfi πολύ χαίρομαι που όλα πάνε καλά να δώσεις πολλα φιλάκια στον μπέμπη σου.

Tzeni μου συλληπητήρια, μεγαλάλωσε πολύ ο μπουμπούκος σου μπάβο καλέ.

Ποπη θέλω κι εγώ γαμήλιο ταξίδι, αντε με το καλό να περάσετε τέλεια και να σου μείνουν όλα αξέχαστα θα είσαι ΚΟΥΚΛΑ!!!

Anthropaki τέλεια η ανάπτυξη σας μπάβο!!! πως τα καταφέρνετε και κοιμάστε συνεχόμενα τι κάνω λάθος και ξυπνα κάθε 3-4 ώρες και το βράδυ;;; Καλά ΚΟΥΚΛΑ Η ΔΙΚΙΑ ΣΟΥ ΘΕΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ!

Konna με το μαλακό όλα θα γίνουν εξήγησε τους το αν και εμένα το ίδιο κάνουν.

Φιλάκια σε όλες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαμπρινή κ Τζενάκι, ευχαριστούμε για τα κοπλιμέντα!!! :kiss:

Λαμπρινή μου μην ακούω κουφα...Φυσικά δεν κάνεις τίποτα λάθος. Κάθε παιδάκι είναι διαφορετικό. Αλλα κοιμούντε περισσότερο κ άλλα λιγότερο. Αλλα θέλουν το βραδάκι μαμ κ αλλα οχι. Το μόνο που ίσως μπορείς να προσπαθήσεις είναι να της δίνεις οσο είναι εφικτό ερεθίσματα να μένει ξύπνια μεχρι αργά μήπως το πάρει σερι μετά. Επίσης αν την θηλαζεις ξαπλωμένη θα είναι σίγουρα ξεκούραστα. Εμένα αν τύχει κ ξυπνήσει κάποιο πρωι π.χ στις 6:00, λεω στο αντρα μου να μου την φέρει στο κρεβάτι μας κ αυτή πίνει κ εγω λαγοκοιμάμαι κ μόλις τελειώσει κοιμάμαι μια χαρά ξανα. Γενικά αυτή η θέση μας εχει βολέψει απίστευτα.

Η μικρή σου μεγάλωσε πολύ!!! Θα γίνει ψηλή κοπέλα!!! Εαν ξεκινήσεις ρυζάλευρο το επόμενο μήνα, υπάρχει ενα βιολογικό που το φτιάχνεις βάζοντας μέσα κ δικό σου γαλατάκι. Μου εχουν πει πολύ καλά λόγια. Εαν σε ενδιαφέρει στείλε μου p.m να σου πω λεπτομέρειες.

Τζενάκι, της μαμα μου της έχουν σπάσει τα νεύρα που είναι με τον γύψο ( γιατί γενικά δεν βάζει κώλο κάτω). Η κυρία που έχουμε κ βοηθάει, γενικά οκ είναι (μόνο λίγο παρεξηγιάρα).. Αφου τα βρίσκουν μετάξυ τους ..μια χαρά. Εγω είχα την ανηψούλα μου εδω κ 2 εβδομάδες σπίτι, μέχρι σήμερα που γύρισε η αδερφή μου.

Η Νεφελίτσα, παιζει κ χαμογελάει σχεδον συνέχεια ρε κορίτσια (φτου φτου). Μας εχει πάρει τελείως τις καρδίες!!! Το μεσημέρι κοιμηθήκαμε κ οι 3 μαζί πάλι (μαμα-μπαμπάς-Νεφελάκι) κ ήταν πολύ όμορφα!!!. Εχει ξετρελαθεί κ με το γυμναστήριο που της πήραμε κ λυσσάει :laugh:. Πραγματι μεγαλώνουν γρήγορα κ πρέπει να ζούμε κάθε στιγμή τους γιατί είναι μοναδική (ποσο δίκιο εχεις Τζενάκι)!!!

Χαρά κ μικρή Νάγια να τα εκατοστήσετε!!! Χρόνια σας πολλά κ ΥΠΕΡΟΧΑ!!! Χαρα είναι τα πρώτα σου γενέθλια σας μανούλα, πως νιώθεις???

Σας φιλώ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα! τι γινεται?

σας ευχαριστουμε για τις ευχες σας!!! :kiss::kiss::kiss:

στα γενεθλια μου βγηκαμε εξω οι 2 μας, και αφησαμε την Ναγια στην γιαγια και παππου για διανυχτερευση!!! η πρωτη φορα! οταν ημασταν εξω, μονο με την ιδεα πως θα γυρνουσαμε σπιτι χωρις το μωρακι μας,.... μας ...γυριζε! βλεπαμε φωτογραφιες της στο κινητο...και μας επιανε συγκινηση.... τοτε ομως ηταν ηδη αργα για να παμε να την παρουμε.... και η Ναγια και γιαγια-παππους ηδη θα ειχαν κοιμηθει.... η Ναγια ηταν συνεχεια στην σκεψη μας...την πεθυμησαμε παρα πολυ και το "εξω" δεν ειχε τοση σημασια...πλεον!

οποτε... οι επομενες εξοδους ΜΟΝΟ μαζι με την Ναγια!

φετος που ητανε τα γενεθλια μου ενιωθα διαφορετικα λογω της Ναγιας!!! αλλο ... πραγματικο νοημα στη ζωη!!!

Κοννα μου οσο για τα πεθερικα, μπορεις να τους εξηγησεις περι του προγραμματος του μωρου, και να τους πεις πως ειναι για το καλο του μωρου κτλ κτλ κτλ... τωρα αν δεν καταλαβαινουν, ή και παλι βρισκουν την ευκολια να κοιμαται αμεσως και χωρις κοπο και συνεχισουν να κανουν τα δικα τους, τοτε δυστυχως δεν μπορεις να κανεις τιποτα αλλο! παλι καλα που δικοι σου ανθρωποι μπορουν αλλα κυριως ειναι διατεθειμενοι να σου προσεχουν το μωρο σου! και απο πλευρας ψυχολογιας-συναισθηματων-μεγαλωμα αλλα και απο πλευρας οικονομικου!

δυστυχως εμεις θα την παρουμε σε νταντα, αναγκαστικα, μιας και οι 2 γιαγιαδες ακομη δουλευουν! βρηκαμε μια νταντα, συστημενοι απο δικους μας ανθρωπους, αλλα παλι... οσο να'ναι "ξενη" ειναι, δηλαδη δεν ειναι της οικογενειας..... και κυριως δεν ειναι η γιαγια του παιδιου!!!

οποτε Κοννα μου,.... στο τελος εισαι πολυ τυχερη και ας μαθει το μωρο στην αγκαλια, στην βολτα και σε πολλα πολλα αλλα!!!

οσο για το θεμα του νονου-νονας, θα βρεθει! θα σου στειλει ο Θεος! ισως και οταν με το καλο επιστρεψεις στην δουλεια μαλιστα! μην αγχωνεσαι! υπομονη! και δεν ειναι αναγκη να ειναι συγγενης!

Ανθρωπακι μου υπομονη με την μαμα σου! αντε και να περασει και αυτη η φαση!!!

και η Ναγια εχει το γυμναστηριο της Fisher Price και τρελλαινεται!!!!

Τζενακι μου και μενα η Ναγια μου ιδιοτροπιαζει λογω ζεστης!!!

μεγαλωσε ο δικος σου! μπραβο!

Λαμπρινη μου μπραβο και σε σας για την αναπτυξη σας!!!

οσο για το οτι ξυπναει το βραδυ,.... να σου πω πως την εκανα να μην ξυπναει το βραδυ,.... της ειχα δωσει το φαγητο της πολυ αργα και μετα οταν ξυπνησε τα ξημερωματα της εδωσα την πιπιλα της..... και συνεχισε τον υπνο της κανονικα, μεχρι τις 5 το πρωι.... μετα εγινε 5.30 μετα 6, μετα 6.30 και φτασαμε στις 7.30 το πρωι. δοκιμασε το!!! ομως το ειχα δοκιμασει ξανα,... νωριτερα, 2 βδομαδες και δεν επιανε την πιπιλα και εκλαιγε για φαγητο....

ΑΑΑ!!! δεν σας ειπα! η Ναγια,...εχει πολυ καιρο τωρα,... χανει αρκετο μαλλακι,... παααρα πολυ μιλαμε.... αν και γεννηθηκε με παααρα πολυ μαλλι... ελαχιστο εμεινε πλεον που κι αυτο πεφτει... οποτε λιαν συντομως θα ειναι φαλακρουλα! το μαλλι-χνουδι που ηδη βλασταει τωρα ειναι ξανθο... αυτο που πεφτει ειναι καστανομαυρο.... και το δερματακι της κατασπρο!

για να καταλαβετε, την παιρνω αγκαλια και πανω στον αγκωνα μου βρισκω καμια δεκαρια τριχες μετρημενες!!!.... την καθε φορα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλησπέρα κορίτσια!!!!

Ιωάννα !!!!!!!! Απλά είναι Υ-Π-Ε-Ρ-Ο-Χ-Η η μικρή σας!!! Πολύ φατσάκι κ στήνετε κιόλας στον φακό το σκατούλι :laugh: (μοντελάκι παιδί μου)!!!

Νομίζω οτι μοιάζει περισσότερο στην μαμά της!!! Να χαίρεσαι τις αγάπες σου!!! Κούκλος κ ο μπαμπάκας!!! Και πάλι να είστε πάντα τόσο ευτυχισμένοι κ χαρούμενοι!!!

Χαρουλίνη κ εμείς της Fisher price το γυμναστήριο έχουμε (εχει 2-3 διαφορετικά μοντέλα), αυτό μου άρεσε περισσότερο. Εχω βρει πατέντα κ της εναλλάσω παιχνίδια επάνω για να μην βαριέται. Και πάλι ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! Αλήθεια στα πόσα μπήκες?

Χρόνια πολλά στους μπαμπάδες!!!! Οι αντρες μας γιορτάζουν φέτος πρώτη φορά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...