Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Κάλο μήνα καλή πρωτομαγιά γλυκιές μανούλες!!!

Πριν κανα 2 ωρίτσες γυρίσαμε :) . Ηρθε η πεθερά μου που μένει στην Αθήνα για μια ημέρα να δει την Νεφελίτσα κ απο το μεσημέρι είμαστε εξω B) . Αχχ επίτέλους είχα ανάγκη κ εγω μια τόσο μεγάλη βολτούλα. Πήγαμε για φαγητό ( και εφαγα σαν γουρουνάκι :laugh: ) κ μετά για γλυκό κ χτύπησα μια βάφλα με παγωτό (σας το είπα το γουρούνιασα..αλλά ήταν ολα υπέροχα κ το ευχαριστήθηκα τρελά)!!! Η Νεφελίτσα την περισσότερη ώρα κοιμόταν στο καρότσι της κ μετά ξύπνησε κ της είχα μαζί το γαλατάκι, εφαγε κ μετά μας τρέλανε στα γελάκια :woohoo: . Τρέλα είναι :laugh: !!! Και μόλις γυρίσαμε, επειδή ήμασταν εξω για 4 ωρες, ετρεχα να βγάλω γαλατάκι γιατί είχα καθυστερήσει πολύ, τι αγχος κ αυτό...

Κοννα πόσο σε καταλαβαίνω... Τρελό το τρέξιμο όταν προσπαθείς να αυξήσεις παραγωγή. Και εγω είμαι συνέχεια ανάμεσα σε αντληση, αποστείρωση, ταισμα, αλλαγμα, δουλίτσες σπιτίού και παλι αντληση αποστείρωση κ.τ.λ.. Ειδικά η βραδυνή αντληση είναι πολύ ταλαιπωρία. Αλλά δεν πειράζει. Η μικρή πίνει μόνο ενα γευματάκι ξένο γάλα (ή 2 το πολύ εαν μια ημέρα πιει πολύ ή βγάλω λιγότερο κ δεν μας φτάσει). Και ετσι να μείνουμε είμαι ικανοποιημένη. Προς το παρόν κάνω 6 με 7 το πολύ αντλήσεις γιατί είμαι μόνη ολη μέρα κ δεν προλαβαίνω. Αλλά σε λίγες ημέρες θα χαλαρώσει το πρόγραμμα του ο αντρούλης μου κ θέλω να προλαβαίνουμε για περισσότερες 7 ή 8 καθημερινά θα είναι σούπερ!. Πως σου φάνηκε το symphony??Den είναι τέλειο?

Εφάκι μου, καλή δύναμη βρε κορίτσι! Θα καλυτερέψουν τα πράγματα δεν γίνετε. Αμαν πια τι γκαντεμια. Περαστικά σου κ καλή επιτυχία στο χειρουργείο του μικρού κούκλου σου! Ολα θα πάνε καλύτερα.

Δήμητρα, σημαντική η πληροφορία για το εμβόλιο!!! θα το εχω υπόψιν μου.

:kiss: σε ολες κ στα μπεμπάκια σας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

kalhmera koritsakia moy, kalo mhna , o mikroylis moy ekane taxipnia ta mesanhkta ths pemprth nrthe h paidiatros kai mas esteile nos phgame sto iaso paidon kai nrthame ektes to meshmeraki tha shnexisoyme thn therapeia sto spiti me antibiosh kai maskoyla akoma mia vdomada makari na einai to teleytaio toy mwro moy ayto poy egeine mesa se 2 mhnes 2 fores nosokomeio na mas vohthnsei h panagitsa mas

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φιλάκια σε όλα τα μωράκια!!!!!!!!

Antropaki ΄το θάλαστρο αυτό είναι πολύ καλό έχεις δίκιο μόνο που τραυματήστηκαν οι θηλές μου( έβαλα το μωρό στο στήθος) κ άστα να πάνε...

στο τέλος εγκατέλειψα κάθε προσπάθεια να πιάσει το στήθος το μωρό κ συνεχίζω με το θάλαστρο...

γενικά όμως βρε κορίτσια ώρες ώρες αισθάνομαι πόνο στο στήθος σαν βελονιές, το νιώθετε αυτό?

κλαίει το μωρό μου, μας πιάσανε κολικοί πάλι, φεύγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konna mou teleio to arthro euxomai ayrio na bro xrono na to diabaso me kathe leptomeria!xaroullini ayto to tsai pou les to briskeis sta farmakeia?ennoeitai oti me tin kaisariki apagoreyetai na kaneis koiliakous kai raxiaaious!i koumpara mou kanei liga pragmata!ego gennisa fisiologika kai mou eipe o giatros meta tis 40 na kano oti thelo!pantos koritsia noiotho polu kalitera me to gym!efi mou euxomai ola na pane kala kai pali!ti na po bre koritsi mou ipomoni!kalo brady se oles!filia sta ninakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!

ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ?

ΠΙΑΣΑΤΕ ΤΟΝ ΜΑΗ?

ΕΜΕΙΣ ΚΑΛΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ!ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ....

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΡΚΕΤ5Α ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ Μ ΑΝΥΣΗΧΕΙ ΑΥΤΟ.

ΣΑΣ ΕΧΕΙ ΤΥΧΕΙ ΑΥΤΟ?ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΑΛΛΑ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΝΥΣΗΧΩ.ΣΗΜΕΡΑ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΡΩΤΗΣΩ.

ΕΦΑΚΙ ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ 2ΣΑΣ.

GAI ΖΗΛΕΥΩ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΝΑ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΚΡΑΤΗΣΕΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια τι γινεται? αδιαθετησα.... ευτυχως δεν εχω πονους!

αναβαλα το ραντεβου μου στον γυναικολογο και θα παω στις 19 του μηνα!... αντε και ανυπομονω τι θα μου πει με το θεμα της γυμναστικης!

Τζενακι μου ελπιζω να πανε ολα καλα με το μωρακι σου! περαστικουλια!

Εφη μου σας σκεφτομαι μαζι με τη Ναγια!

Ιωαννα μου τα τσαγακια τα πηρα σε καταστηματα που πουλανε αγνα-βοτανικα τσαγακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!

Tι κάνετε, πως είναι τα μωρούλια σας? Εμείς καλά, η μικρούλα μου κάνει νανάκια! Εγω εχω μια ατονία κ μια βαριεμάρα απίστευτη σήμερα. Μονο με οτι εχει να κάνει με την μικρούλα μου θέλω να ασχοληθώ. Αγκαλίτσα, ταισματάκι κ να βγάζω το γαλατάκι της. ούτε δουλειές σπιτίου θέλω να κάνω σήμερα ούτε τίποτα. Και επειδή είμαι ψυχαναγκαστική με την καθαριότητα, σημαίνει οτι είμαι τελειώς off για να τα αφήσω ετσι.. Με το ζόρι μαγείρεψα. Άλλον μου βγήκε κούραση, θα κοιμηθώ κ εγω κ θα συνέρθω :).

Κοννα είσαι καλύτερα τώρα?

Χαρουλίνη καλώς τα δέχτηκες! Για το γυμναστήριο δύσκολο το βλέπω να σου πει οκ απο τώρα. Εμενα μου είπε σε 5-6 μήνες ελεύθερα γυμναστική, αλλά θα το ρίξω στο κολύμπι κ οσο μπορώ περπάτημα. Η αλήθεια είναι οτι εχω καμία εβδομάδα που εχει ανοίξει η ορεξή μου κ πρεπει να συγκατηθώ γιατί θα γίνω σαν βόδι.

Αχ βρε Τζενάκι, την αγχος κ ταλαιπωρία περνάτε ρε γαμώτο.. Περαστικά κ γρήγορα εύχομαι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερουδια|!

σημερα πηγα με το μωρουλινι μου βολτουλα με το αυτοκινητο και αργοτερα με το καροτσι! ...πηγαμε για ψωνια σε μερικα καταστηματα καλλυντικων και ρουχων... περασαμε πολυ ωραια! γυρισαμε πισω την ωρα του φαγητου!

αρχισα σιγα-σιγα να διοργανωνω την βαπτιση! ... ετσι στα χαλαρα...

Ανθρωπακι κ σε εμενα ανοιξε τελευταια πολυ η ορεξη... δεν ξερω που να ριξω το "φταιξιμο"... χιχιχι

φιλια σε οοοολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλέ που είστε όλες? Ααα εγω αν δεν μπώ εστω μια φορα να δω τα νεα σας δεν μπορώ. Μόλις κοιμήθηκε η Νεφελίτσα κ εγω τσουπ στο mammy.

Χαρουλίνη, για πότε η βαπτιση?? Εμεις θα αργήσουμε λίγο, λέμε για του χρόνου τον Απρίλιο (μετά το Πάσχα).

Βρε κορίτσια σήμερα το πρωι έβγαλα 240 ml με την μια με το θήλαστρο :woohoo: :woohoo: :woohoo: , παρόλο που είχα αντλήσει κ στις 4:30 το βράδυ :cheer: . Συνήθως τώρα βγάζω 100-120 ml σε κάθε αντληση, εκτός απο μερικές φορές που βγάζω μόνο 60 ή 90μλ συνήθως το βράδυ. 150 μλ είναι το περισσότερο που εβγαζα σε μια αντληση εως τώρα και αυτό πρωι. Ξαφνιάστηκα τόσο με την ποσότητα που ξυπνησα τον αντρα μου(που ήταν βραδυνος) και κοιμόταν ο καημένος..και του εδειχνα σαν χαζή χοροπηδόντας το μεγάλο μπουκάλι της chicco γεμάτο! Λέτε να αυξήθηκε επίτελους η παραγωγή??

Κοννα, εκανα κάτι που είναι λάθος κ τελικά μπορεί γιαυτό να ειχε κάνει στοματίτιδα η μικρούλα μου. Στο λεω επειδη κ εσένα η μικρούλα σου πίνει μητρικό που βγάζεις με το θηλαστρο, να το εχεις υπόψιν σου μην κάνεις την ίδια βλακεία. Ζεστενα το γάλα στον θερμαντήρα κ μέτα όταν έπινε η μικρούλα π.χ 80 ml γαλατάκι και είχα στο μπουκάλι 120, τα υπόλοιπα 40 τα διατηρούσα στο θερμαντήρα το πολύ για 30 λεπτά μήπως κ τα ξαναθέλει (π.χ όταν έκανε κακάκια, σταματούσε κάποιες φορές να πίνει για λίγο και μετά απο ενα 15-20λεπτά ήθελα το υπόλοιπο). Επειδή όμως το ήθελε ζεστό κ για να μην πετάξω το γαλατάκι (είναι απο το βυζάκι κ ξέρεις πως το βγάζουμε..), το διατηρούσα όταν ακόμα ήταν ζεστό στον θερμαντήρα σε περιπτωση που το έπινε. Απαγορεύεται να ξανά βάζουμε το γάλα στο θερμαντήρα όταν εχει πίει το παιδί, ακόμα κ εαν είναι ακόμα ζεστό όταν το βάλουμε. . Εγω δεν το ήξερά η χαζή.. Μπορεί να αναπτυχτούν μυκητες στο γάλα, οπότε καλύτερα να ΄χωρίζουμε μικρότερες μερίδες και ζεστένουμε κ άλλο εαν χρειάζεται.

Πως είναι οι θηλές σου? Είσαι καλύτερα?

Πόπη μου είσαι ρε κορίτσι????

φιλάκια σε ολές κ στα μωρούλια σας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειαααααααααααα!

τι γινεται???

εμεις σημερα το πρωι πηγαμε βολτουλα.... επιστρεψαμε για φαγητο και αργοτερα το απογευμα ξανα βολτουλα!!! περασαμε υπεροχα!!!

πως ειστε εσεις? τι νεακια?

φιλακια σε ολα τα μωρουλινια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες...

όλες καλά?

Τζενάκι ελπίζω να είστε καλύτερα κοριτσάρα μου...

Αnthropaki ευχαριστώ για τη συμβουλή. Εγώ το γάλα το ζεσταίνω σε μπεν μαρί δεν έχω θερμαντήρα. Αναρωτιόμουν όμως αν βολεύει, σε πόση ώρα ζεσταίνει το μπιμπερο?.

Οι θηλές είναι λίγο καλύτερα το στήθος όμως με πονάει, όταν το αδειάζω αισθάνομαι σαν βελονιές.

καλά, τι τρελή αύξηση γάλακτος ήταν αυτή? μπαμ κ κάτω έβγαλες τόσο πολύ? χωρίς να αυξηθεί σταδιακά πήγε από 120 στα 240? μπράβο

Εφη μου καλή επιτυχία, σε σκέφτομαι πολύ.

Χαρά ο γιατρός μου είπε για γυμναστική από Ιούλιο κ μετά.

Κορίτσια εγώ παρόλο που θηλάζω δεν χάνω κιλά.Εχω ακόμα 4 .

Όσα είχα 10 μέρες μετά τη γέννα. Από τότε όμως δεν χάνω.Τι να κάνω?

η αλήθεια είναι πως δεν τρώω πολύ απλά δεν έχω χρόνο για ενδιάμεσα γεύματα ,το δεκατιανό κ το απογευματινό τα παραλείπω πολλές φορές κ αυτό νομίζω παίζει ρόλο. Θα προσπαθήσω να οργανωθώ...

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑΑΑΑ!!!

ΠΩΣ ΕΙΣΤΕ?ΤΑ ΜΠΕΜΠΑΚΙΑ??

ΠΗΓΑΜΕ ΧΘΕΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΚΟΥΦΑΘΗΚΑ ΕΒΑΛΕ Σ ΕΝΑ ΜΗΝΑ 1300.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΗΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΟΝΤΡΟΥΛΗΣ???ΕΣΑΣ ΠΟΣΟ ΠΗΡΑΝΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ/?

ΚΑΤΑ Τ ΑΛΛΑ ΚΑΛΑ ΑΡΧΕΣ ΙΟΥΝΙΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΡΩΤΗ ΜΕΡΑ ΕΒΓΑΛΑ 100 ΓΡ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ!!!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΙΛΑ ΕΧΑΣΑ ΟΛΑ ΤΗΣ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΑ 2!

ΑΛΛΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΛΑΠΑΣ....

ΚΟΝΝΑ ΕΤΣΙ ΝΙΩΘΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΑΝ ΒΕΛΟΝΙΕΣ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΤΑΝ ΑΔΕΙΑΖΕΙ.ΑΠΟ ΤΙ ΛΕΣ ΝΑ ΝΑΙ?

ΦΙΛΑΚΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μου καλησπέρα! Τι κάνετε; Πως είναι όλα τα μωρούλια μας;; Εμείς πολύ καλά! Αν και δεν μπαίνω συνεχεια να ξέρετε ότι σας σκέφτομαι όλες!! Κορίτσια εμένα ο γιατρός μου είπε για γυμναστική ότι μπορώ να κάνω διάδρομο και κοιλιακούς αλλά όχι και πολύ φυσικά. Αλλά δεν μου το απαγόρευσε και εντελώς! Πάντως κι εμένα η κοιλιά είναι.... ζελεδάκι!! Σας φιλώ, κλαίει ο μπουμπούκος μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και από εμένα!! Απόψε δεν έχω ύπνο..

Διαβάζω τα νέα σας και χαίρομαι που όλα τα μωράκια είναι καλά!

Τζενάκι και Εφούλα περαστικά στα μωράκια σας! Εφούλα σου εύχομαι γρήγορη ανάρρωση! Αυτό σου έλειπε τώρα βρε κορίτσι μου! Τεσπα!

Εγώ την Παρασκευή πηγαίνω στην δουλειά..πίκρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια :) !!!

Σήμερα πετάω απο ευτυχία!!!. Το πρωι ήμουν στο κρεβατάκι με την μπεμπούλα (το βράδυ κοιμηθήκαμε μαζι γιατί δουλευε ο μπαμπάκας της) κ τώρα το πρωι που ανοιξε τα ματάκια της κ πεινούσε, όπως την είχα πάνω στο στέρνο μου κ δεν φόραγα μπλούζα άρχισε να πιπιλάει την θηλή κ λεω δεν δοκιμαζω μέχρι να ζεστάνει ο αντρούλης μου το γαλατάκι της κ έπιασε (την καλή θηλη) κ νομίζω κορίτσια οτι χόρτασε πρώτη φορά με θηλασμό απο το βυζάκι :woohoo: :woohoo: :woohoo: , μέσα σε 10 λεπτα!!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo:!!!! Δεν το πιστεύω, μακάρι να γίνει το θαύμα κ να τα καταφέρουμε με κανονικό θηλασμό γιατι με αποστειρώσεις κ θηλαστρο αντε 1-2 μήνες το πολύ να αντέξω ακόμα.. Κορίτσια απο εκείνη την ώρα κοιμάται!!!(δεν μπορώ να το πιστέψω :laugh: ), εδω παλιότερα την είχα κ 2 ώρες στο στήθος κ μετά έπινε 120 μλ.. Αλλά εκτός του οτι κοιμάται, έκανε κ γουλίτσα μετά τον θηλασμό, κ όταν αντλησα με το θηλαστρο ενω πάντα βγάζω πολύ περισσότερο απο εκείνο το στήθος, σήμερα εβγαλα πολύ λιγότερο μετά τον θηλασμό της μικρής! Αρα ύπιε και χόρτασε!!! Λέτε να γλιτώσουμε απο το θηλαστρο??? Μακάρι αν και μου φαίνεται απίστευτο!

aglikeria, καλέ άντρακλας θα γίνει ο παίδαρος σου :laugh: !!!

Konna, συνήθως εβγαζα 150μλ τα πρωινα τις τελευταίες ημέρες (άντε 120), αλλά οταν είδα τα 240 χαζεψα :woohoo: ! Δεν ξανα εβγαλα 240 μλ αλλά απο παραγωγή πάμε πολύ καλά!!!. Σχεδόν δεν πίνει καθόλου σκονίτσα (αντε 1 γεύμα εαν δεν μου φτάσει) :laugh: .

Για τον πόνο σαν βελονιές.. σαν βελονιές το ενιωθα κ εγω όταν με είχε κολλήσει η μικρή καντιντίαση ..αν κ ελπίζω να μην είναι τίποτα. Δες τα συμπτώματα κ τσεκαρέ το:

Συμπτώματα

Ροζ, ή κόκκινες θηλές

Ματωμένες ή σκασμένες θηλές (σαν ελαφρύ ξεφλούδισμα)

Φαγούρα ή κάψιμο στις θηλές

Πόνος σαν να βγαίνουν κομματάκια γυαλιά μέσα απο το στήθος.

Πόνος που συνεχίζεται σε όλη τη διαρκεια του θηλασμού

Λευκά σημάδια μέσα στο στόμα του μωρού (μπορεί να μην εμφανιστούν).

οκίμασε να βάλεις κομπρέσες με σόδα μετά τις αντλήσεις μερικές φορές, αν σε ηρεμεί μπορεί να είναι αυτό. Αν κ το μόνο που μπορεί να στο σιγουρέψει 100% είναι τα ασπράκια στο στοματάκι του μωρού (αν κ δεν βγαίνουν πάντα). Ο θερμαντήρας δεν αργεί να ζεστάνει (εξαρτάται απο την ποσότητα του γάλατος)κ βολεύει πολύ, εχει κ στο τζάμπο πολύ οικονομικο (δεν χρειάζεται να πάρει ακριβό, είναι πεταμένα λεφτά). :kiss:

Ποπάκι, αλήθεια επέτρεψε κοιλιακούς ο γιατρος σου ?? Θα ρωτήσω το γιατρό μου πάλι :) . Καλέ πότε θα τα πούμε??? :kiss:

Κορίτσια ακόμα κοιμάται και έχουν περάσει 2 ΩΡΕΣ.. κ η Νεφέλη δεν μας χαρίζεται με το γαλατάκι της κ 10 μλ να της λείψουν θα σηκώσει το σύμπαν :laugh: ρε λέτε να χορτασε???Δεν μπορώ να το πιστέψω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσαρες!!! Μου λειψατε βρε!!! Εχω να μπω καμια εβδομαδα γιατι ειχα κατι δουλειες και οταν γυρνουσα σπιτι ημουν χατζομενη στη κουκλιτσα μου!!! Σημερα την αραξα σπιτι και τωρα το κοριτσακι μου κοιμηθηκε και μπηκα επιτελους να δω τα νεα σας και χαιρομαι που ολα τα μωρακια μας ειναι καλα!!

Τελικα με το θηλασμο δεν τα καταφερα. Την προηγουμενη Τεταρτη πηγα στο γιατρο και μου εγραψε χαπι γιατι η ζουζουνα μου δεν επιανε πλεον το στηθος , εκλεγε και ουρλιαζε....βολευτηκε στο μπιμπερο και ετσι στις 42 μερες κοψαμε το γαλατακι γιατι φοβηθηκαμε για καμια μαστιτιδα! Τουλαχιστον εδωσα 42 μερες και τωρα πλεον μονο ξενο....αναγκαστικα!!

Ανθρωπακι στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να κοψεις το θηλαστρο...ειναι πολυ κουραστικο οντως!!

Εφη μου περαστικα και στους δυο σας βρε...ολα μαζι κουκλιτσα μου σας επεσαν...υπομονη και να ξερεις οτι σας σκεφτομαστε!! Φιλακια πολλα!!!

Εκλεισα και την βαπτιση της κουκλιτσας μου ...5/9! Σε λιγο καιρο θα αρχησω και τις προετοιμασιες....αχ τι καλα!!

Σας φιλω ολες γλυκα...ελπιζω να ξαναμπω το βραδακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσια χαθήκαμε! Είχα πάει στο Κιάτο και έμεινα έως την Τρίτη λόγω αδειας του συζήγου, γυρίσαμε για να πάμε στην πορεία. Θήλασω το μωράκι μου και πήγα να διαδηλώσω για την αδικια και την αναξιοκρατεια καθώς επίσης και για τους ατιμώρητους κλέφτες που μας οδήγησαν στο σημέιο που είμαστε σήμερα, τι να κάνει κι ο γιωργάκης είναι και μαλακός άνθρωπος το κατέβασε εύκολα το παντελόνι του στο ΔΝΤ. Τελος παντων δεν περίμενα να εξελιχθεί έτσι η πορεία, τρόμαξα κοιτάζοντας την λύσα και την οργή στα μάτια των παιδιών με την κουκούλα γιατί για παιδιά έως 25 ετών πρόκειται τα είδα με τα μάτια μου μπήκα στο μποκ τους να δω τις φάτσες που ταχα δεν γνωρίζει η αστυνομία, τίποτα 30 χαμενες ψυχές που είχαν μαστουρώσει απο το χασίσι και επινα μπύρες τύφλα έσπαγαν και φώναζαν, πάμε για ψωνια , πάμε να κάψουμε το κεφάλιαο πάμε να βάλουμε φωτιά στον κλέφτη που πουλάει παπούτσια 200€ το ζευγάρι. Έφυγα με την πρώτη φωτιά που μπήκε στον παπουτσάδικο adam's στη σταδίου ήταν η πρώτη μεγάλη φωτιά. Αυτό που τέλος έχω να μαρτυρύσω είναι ότι αυτοί οι χούλιγκανς γιατί δεν πρόκειται για ιδαιολόγους αναρχικούς έχουν χάσει το δρόμο τους απο την πείνα την ανεργεία τους χωρισμενους γονείς και την έλλειψη ονείρων ποιος φταίει αραγε; πάντως δεν τους διακαιολογώ σε καμία περίπτωση απλα τους λυπάμαι, όμως η αστυνομία είμαι σίγου΄ρη ότι μπορούσε να τους συλλάβει μπορούσε να βάλει ανάμεσα τους 5 μυστικούς μπορούσε να επέμβει με την πρώτη φωτιά αλλα....

Συγγνώμη σας ζάλισα αλλα κάπου ήθελα να τα πω.

2ο θέμα με πήραν απο τη δουλειά τηλέφωνο και με ρώτησαν τι θα κάνω εάν θα πάρω το 6μηνό φοβούμενη μην με διώξουν εάν τους απαντήσω κοφτά ναι απαντησα πολύ θα το ήθελα γιατί θηλάζω και δεν έχω και που να αφήσω το παιδί μου και ξέρετε τι μου απάντησαν. Α καλά κάτσε ένα μήνα ακόμη την καλοκαιρινή σου άδεια και φτάνει το γάλα αρκετά είπιε 3 μήνες άλλες δεν θηλάζουν καθόλου,εκνευρίστηκα τόσο πολύ που δεν ήξερα τι να απαντήσω βέβαια η διευθύντρια προσωπικού της εταιρίας είπε το ξέρω ότι έχεις το δικαίωμα του 6μήνου αλλα και εμείς έχουμε διώξει πολύ κόσμο και επειδή εσύ έχεις αλλάξει 2-3 πόστα και ξέρεις και την δουλέιά του marketing και των πωλήσεων και του key acount σκεφτόμαστε να έρθεις πίσω να καλύψεις και τις 3 αυτές θέσεις, συνεπώς έλα και άμα σχολάσεις ποτέ 2 ώρες νωρίτερα γράψε μου...

Δεν ξέρω τι να κάνω εάν αυτό δεν είναι ψυχολογική βία και τρομοκρατία τότε τι είναι; προσπαθώ να έρθω στη θέση τους αλλα ξέρω ότι είναι μεγάλη εταιρία με 250 άτομα μπορεί να καλύψει μια θέση 3 ΄τουλάχιστον ακόμη.

Τέλος θα ήθελα να ρωτήσω έχετε ακούσει κάτι ότι απο τον Απρίλη και μετά κόβεται το 6μηνο; οσες γέννησαν έως τον Απρίλη θα το πάρουν είδατε προλάβαμε, αλλα τι προλάβαμε αφού εάν το πάρουμε θα θυμώσουν και θα μας απολύσουν μετά όπως έκαναν ήδη με 2 συναδέρφισσες μου.

Αυτά Κόννα τα τσιμπηματάκια γύρω γύρω απο το στήθος τα νίώθω κι εγώ όταν έχει αδειάσει το στήθος και αρχίζει να ξαναγεμίζει αυτά είναι τα τσιμπηματάκια του γεμίσματος μην ανησυχείς το διάβασα και σε βιβλίο. Θήλασε όσο μπορείς.

Anthropaki πολύ χάρηκα με την επιτυχία του θηλασμού σου, θήλασε όσο μπορείς για΄τι εγώ που τα κατάφερα δεν θα μου το επιτέψουν να συνεχίσω λόγω δουλειάς τι να πω τα έχω πάρει εντελώς.

Εφη μου εύχομαι η ταλαιπωρία να σταματήσει εδώ και όλα να πάνε καλά. Μετά την δυνατή καταιγίδα βγαίνει πάντα το ουράνιο τόξο αυτό να σκέφτεσαι.

Τζένη μου πολλα φιλάκια όλα θα πάνε καλά.

Σας φιλώ και σας ζητώ και πάλι συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.

Ο ΘΕΟΣ ΝΑ ΑΝΑΠΑΥΣΕΙ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΤΩΝ ΑΘΩΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΤΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ ΑΥΤΗΣ, ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mou ti kanete?afiste exo liosei sto gum alla noiotho poli kalitera koritsia molis breite xrono ki eseis na pate sas to sinisto anepifilakta!oi ormones mou epanerxontai ki exo kalmarei polu me to gum!koiliakous koritsia kanoume alla ego kano tous misous kai aytous mre to zori kai na fantasteite tous eixa gia plaka prin tin egimosini!euxomai pantos na epaneltho grigora!i mikroula mou exei arxisei na mou xamogelaei na mou bgazei ti glossa kai me exei trelanei

thelo na tin filao sinexeia(kai ayto kano)hehehe filakia apo mena!pame gia to bradino mpanaki!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερούδια κοριτσάρες μου...!Τί κάνετε;

Έτρεχα ολο το πρωί για να τακτοποιήσω το 6μηνο του ΟΑΕΔ..Τελείωσε εχθες η άδεια λοχείας μου!Το ξέρατε ότι παίρνουμε συμπλήρωμα μητρότητας από τον ΟΑΕΔ γύρω στα 1000-1300 ευρώ;Εγώ δεν το ήξερα,με ενημέρωσαν,κατέθεσα τα χαρτιά και θα τα πάρω 3 Ιουνίου.

Κατά τ'άλλα είμαστε μια χαρά,η μπουμπούκα μου κοιμάται 12 το βράδυ και ξυπνάει 7 το πρωί..Χορταίνω ύπνο.Αφήστε που κάθεται όλη μέρα στο ρηλάξ κι ακούμε μουσική και ξελυγώνεται στα γέλια.Ποτέ δεν φανταζόμουν ότι ενα τόσο απλό χαμόγελο θα γέμιζε τόσο σημαντικά τη ζωή μου! :blush:

Πήγα σήμερα στην Prenatal και της πήρα διάφορα σετάκια σορτσάκια-μπλουζάκια,φορεματάκια,παπούτσια,κοκαλάκια,και μια τσαντούλα για την μεταφορά των πραγμάτων της.

Με το θέμα του θηλασμού όπως τα ξέρατε..Δεν μπορώ ακόμα να θηλάσω,μόνο ένα μήνα τη θήλασα.Υποφέρω,κορίτσια. :( Το βγάζω με το θήλαστρο και της το δίνω,το κάθε στήθος βγάζει γύρω στα 280ml.Καλά είναι.

Επίσης,να σας πω ότι ετοίμασα πλήρως την Γαμοβάπτισή μας,και μόνο το νυφικό έχω αφήσει.Δεν θέλω να το βάλω ακόμα,να σφίξω λίγο.Πηγαίνω στη σχολή χορού κανονικά πλέον,δεν με πτοεί τίποτα...Είχα μείνει έγκυος 59 κιλά,γέννησα 67,και είμαι 54 τώρα.Να σφίξω λίγο θέλω ακόμα,κι όλα καλά!Να σας πω ακόμα ότι με βοήθησε το Wii...Είχα την απλή κονσόλα,και για το θέμα των κιλών πήρα και το Fit Plus.Καταπληκτικό,πραγματικά.

Να είναι τα μωρούδια μας καλά και το σώμα φτιάχνει.

Σας γλυκοφιλώ....Να μου φιλήσετε τα μωρούδια σας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαλημέρα μανούλες!!!

labrinip πόσο δίκιο έχεις... Η κατάσταση στην χώρα μας είναι πλέον εμφανέστατα τραγική κ την πληρώνουν μόνο αυτοί που πραγματικά δεν φταίνε. Κοιτάζω την κόρη μου στα μάτια κ νιώθω ντροπή για την προίκα που θα της <<παραδώσω>> αν κ δεν έχω φταίξει. Μια χώρα χωρίς μέλλον, πνιγμένη στην διαφθορά που ποτέ δεν τιμωρήθηκε κ δεν πρόκειται να τιμωρηθεί. Αναρωτιέμαι τι θα πω στο παιδί μου αύριο μεθαύριο? Διάβαζε παιδάκι μου να σπουδάσεις κ όσο προσπαθείς τόσο θα ανταμείβεσαι :( ??? :unsure: Και 4 πτυχία να έχει δεν ξέρω αν επί της ουσίας θα έχουν αντίκτυπο στην οικονομική της κατάσταση. Αν θέλω να είμαι ειλικρινής μαζί της θα πρέπει να της πω:.. Διάβαζε παιδάκι μου, να πάρεις γνώση (γιατί έχουμε ξεχάσει πόσο σημαντικό είναι αυτό), αλλά μην νομίζεις ότι απαραίτητα θα εκτιμηθεί η γνώσει που έχεις.. Εχε την κ αν έχεις τύχη, τσαγανό κ μπάρμπα στην Κορώνη κάτι θα γίνει.

Θα ζήσει σε ένα απόλυτα μολυσμένο περιβάλλον σε μια χώρα που δεν ξέρω αν θα της επιτρέψει να κάνει όνειρα κ να έχει έστω την παραμικρή ευκαιρία να τα πραγματοποιήσει. Εγώ από την πλευρά μου (όπως κ πολλές, πολλές μανούλες) θα κάνω ότι μπορώ. Θα ζωγραφίζω τον κόσμο της με χρώματα για να μην βλέπει να μην ζεί μόνο στα χρώματα που επέβαλαν κ επέλεξαν κάποιοι άλλοι για το μέλλον της. Να αναφέρω κ εγω οτι λυπάμαι πολύ (αν κ αυτό δυστυχώς δεν αλλάζει κάτι) για τους 4 ανθρώπους (η μια κοπέλα ήταν εγκυος) που έχασαν την ζωή τους στην τράπεζα χωρίς κανένα λόγω και για αυτους που ποτέ η ζωή τους δεν θα είναι ιδια, όμορφη γεμάτοι με αυτόυς που εχουν αγαπήσει. Δεν θα είναι ιδια ούτε για τις μανάδες τους, ούτε για τους πατεράδες, συζύγους..

labrinip, γνωρίζεις οτι δεν μπορούν να σε απολύσουν εαν κάνεις χρήση του 6μήνου, αλλά καταλαβαίνω οτι θα στην φυλάνε κ μπορεί να το κάνουν άνετα στην συνέχεια. Αν κρίνεις οτι θα χάσεις την δουλειά σου κ πρέπει να επιστρέψεις, δεν χρειάζεται να σταματήσεις να θηλάζεις το μωρούλι σου. Θήλαζαι το πριν φύγεις απο το σπίτι, κ για τις ώρες που λείπεις προσπάθησε να εχεις αντλήσει νωριτερα το γαλατάκι που θα χρειαστεί. Οταν επιστρέφεις, μπορείς κ πάλι να θηλάζεις κανονικά. Αν βγάζεις καλή ποσότητα με το θήλαστρο, τότε θα είναι εφικτό. Καλή δύναμη με την δουλειά.

Mpempoulina_mou, καλέ σούπερ η παραγωγή σου 280μλ σε μια άντληση το κάθε στήθος :woohoo: ??!!!!!!!!!!! Δεν υπάρχη λόγος να στενοχωριέσαι. Σούπερ κ τα κιλάκια ;) , θα είσαι μοντελάκι στην γαμοβάπτιση!!!!!!!!!!!!!!!

Και εγω σήμερα το πρωι ξανα έβγαλα σούπερ ποσότητα 250 μλ :woohoo:και απο τα 2 βυζάκια όμως!!!!! Το βυζάκι μου, μου το μάτωσε το μικρό μου βαμπιράκι :( κ τώρα πάλι δεν μπορώ να την βάλω και το ψάχνει σαν τρελή). Οπότε θηλαστρο κ πάλι για την ώρα κ ολα μια χαρά :laugh:! Τρελαίνομαι να την χαζεύω, να μυρίζω τα μαλάκια της κ να της δίνω μικρά φιλάκια στα μαγουλάκια!!!

:kiss: σε ολα τα μωρούλια μας!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρααααα

αχ, κορίτσια πόσο δίκιο έχετε...

τι να κάνουμε? έτσι είναι τα πράγματα σήμερα...

ούτε απεργία μπορούμε να κάνουμε, ούτε χρήση του 6μήνου χωρίς να φοβόμαστε μήπως μας απολύσουν...]

με αυτή την κρίση έχουμε τον φόβο αν θα έχουμε δουλειά του χρόνου κ μας πατάνε κάτω...

αυτοί που δεν τόλμησαν να κάνουν απεργία προφανώς επειδή δεν μπορούνε δείτε τι έπαθαν...τι έφταιγαν?

Mpempoulina εγώ δεν κάνω χρήση του 6μήνου, άρα δεν δικαιούμαι το επίδομα σωστά? μήπως ξέρεις πάνω σε αυτό?

βοηθάει το fit plus? πόσες φορές την εβδομάδα γυμνάζεσαι με αυτό κ από πόση ώρα για να δεις αποτελέσματα?

βοηθείστε...ψάχνω τρόπο να γυμναστώ στο σπίτι λόγω έλειψης χρόνου...

antropaki τα τσιμπιματάκια ελπίζω να μην είναι τίποτα αφου΄τα νιώθουν κ η λαμπρινή κ η αglikeria, ίσως είναι από το γάλα που γεμίζει.Ωστόδο επειδή με ανησύχησες πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι δεν έχω αυτό που λες (καντιτίαση νομίζω)?

από συμπτώματα απλά με πονάνε λίγο οι θηλές μου όταν ξεκινάω...ισως επειδη είχανε ματώσει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

α, ξέχασα...

aglikeria τι είναι αυτά που λες ότι θα γίνει χοντρούλης ο μπέμπης σου?

σεν ισχύει τίποτα καλέ... εμένα πήρε 2 κιλά τις πρώτες 40 ημέρες...

μέχρι 2 ετών τα μωράκια μπορούν να τρώνε όσο θέλουν..

γι άλλες χτυπάει η καμπάνα....χαχαχαχα

άντε να ΄χασουμε κανα κιλό...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κόννα αν εχεις λίγο πόνο μόλις ξεκινάς το θηλασμό πιθανότατα να μην είναι τίποτα. Αυτό είναι φυσιολογικό. Λίγο πόνο στην αρχή του θηλασμού εχω κ εγω κ τώρα που είμαστε μια χαρά κ πριν πάθουμε την καντιντίαση. Οταν υπάρχη καντιντίαση ο πόνος είναι συνεχόμενος, δυνατός,σαν να περνάνε μικρά κομμάτια γυαλί απο μέσα, σαν βελονίτσες. Αυτο που περιγράφεις δεν είναι τίποτα. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειααααααααααα!!!

επιτελους καταφερνω να μπω! μετα απο 3 μερες!

εμεις γυριζουμε συνεχεια για ψωνια και γενικοτερα βολταρουμε!!! ... και οι 2 μας αλλα και με παρεα γενικως!!! περναμε υπεροχα!!! B)B)B)

αρχισα να διοργανωνω την βαπτιση την Ναγιας μου σιγα-σιγα.... κλεισαμε ημερομηνια ... στις 10/10/10!!! ωραια ημερομηνια ε??? ;););)

Ιωαννα μου κι εγω φιλαω την κορουλα μου συνεχεια... και ασε... την εμαθα να μου δινει φιλακια! απιστευτο!

Ανθρωπακι μου συγχαρητηρια και καλη συνεχεια!

Στασα μου δεν πειραζει, τουλαχιστο θηλασες οσο μπορεσες!

Δημητρα μου κι εγω φροντισα για την καλοκαιρινη κολλεξιον της μικρουλας!

φιλια σε ολεςςςςςςςςς!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...