Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΦΛΕΒΑΡΗ - ΜΑΡΤΗ 2010 !!!


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια!

εριξα μια ματια στα γρηγορα αυτα που γραψατε...

Ποπη μου το πρωτο σου λεω κι εγω με διαφορα!

απολαυσε οσο μπορεις την διοργανωση του γαμου σου και...χαλαρα! ... παρεα με το λιονταρακι σου! κι η Ναγια μου ειχε παααρα πολλα μαλλακια...οπως τον πριγκιπα σου,... πλεον ομως εχουμε τριχοπτωση... αλλα και αλλαγη τριχας! απο μαυρη τριχα σε ξανθη!

οσο για το γαλατακι σου μην σε αγχωσει...και κυριως μην σε παρει απο κατω!

καλες βολτουλες!!!

Μαρια86 μου χαρηκα που διαβασα τα νεακια σου! παντα μες την θετικη ενεργεια, με μονο χαρα και θετικα λογια! φιλακια στο μωρακι σου και να'στε καλα ολοι σας οικογενειακως! :kiss:

και γω πλεον πολυ δυσκολα μπαινω...

ακομη να αδιαθετησω... για να δουμε αν θα ποναω λιγοτερο!

ψες η κορουλα μου ποναγε αρκετα...εκτος των υπολοιπων ποναγε και στα κακακια της...τις τελευταιες μερες ητανε καλυτερα... :(:(:( εκανε και εμετο ενω πινει ειδικο γαλα για να μην κανει εμετο... ελεος μ'αυτην την παλινδρομηση.... και φυσικα δεν κοιμηθηκα αλλα δεν με νοιαζει, καλα να'ναι το μωρο μου... δεν μπορουσα....μηπως κανει εμετο... απο τους πονους που ειχε... τουλαχιστον πλεον οι πονοι δεν ειναι ασταματητοι οπως πριν αλλα σπανιοι... και ευτυχως πλεον βαζει βαρος και σπανια κανει εμετο!

Τζενακι μου περαστικουλια και γρηγορη αναρρωση για να'σαι με το μωρακι σου! υπομονη! αντεξε! τι να κανεις!!! καλες βολτες τωρα που σαραντησατε!

κι εμεις συντομα θα σαραντησουμε και μας περιμενουνε κι εμας οι ... καλεσμενοι!!!

Μαρια76, Αγνη, Ποπη, Τζενακι ευχαριστω για το ενδιαφερον για την Ναγια μου! σας στελει τα φιλακια της!

:kiss::kiss::kiss:

:kiss::kiss:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 970
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαρούλα μου τι κάνεις; Βρε κοπέλα μου αμάν μ'αυτό το πρόβλημα που ταλαιπωρεί το ζουζούνι σου :( . Τουλάχιστον όπως λες έχουν μειωθεί πολύ οι εμετοί... αλλά το στομαχάκι της προφανώς είναι ακόμα ευαίσθητο. Μη στεναχωριέσαι, θα περάσουν όλα! Υπομονή!

Τζενάκι στεναχωρήθηκα μ'αυτα που είπες... αλλά θα περάσουν μωρέ οι παλιοαρρώστιες! Και θα πάρεις το παιδάκι σου που θα σε έχει πεθυμήσει. Δεν πρόκειται να συνηθίσει την πεθερά σου, μην ανησυχείς. Η μανούλα του είναι ότι πιο ανεκτίμητο και πολύτιμο έχει. Ξέρω ότι δυσκολεύεσαι που δεν τον έχεις αλλά είναι για το καλό του, αυτό να σκέφτεσαι. Περαστικά σας κοπέλα μου και υπομονή! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Hello μανούλες!!!

Τι κάνετε πως πάει? Τι κάνουν τα μωραδάκια σας???

Τζενακι1 (συνονόματη), το πιο πιθανόν είναι να μην κολλήσεις τίποτα το μωράκι σου. Απο τότε που γεννήθηκε η Νεφελίτσα πέρασα 2 ΓΕΡΕΣ ιώσεις (μια στο μαιευτήριο και την άλλη μετά απο λίγες ημέρες που βγήκαμε) και άλλη μια ο αντρούλης μου, αλλά η μικρούλα βράχος. Είναι πιο ανθεκτικά απο οτι νομίζουμε :) . Χαρουλίνη περαστικά στην μικρή Νάγια :kiss: !

Πόπη μου και εμένα το πρώτο μου αρέσει πολύ περισσότερο!!! Θα είσαι μια υπέροχη νυφούλα!!!

Για το γαλατάκι τα μοναδικά θήλαστρα που είναι κατάλληλα για άντληση εφόσον δεν εχει εδραιωθεί η γαλουχία και υπαρχουν προβληματα με την παραγωγή του γάλακτος ή με τον θηλασμό είναι τα νοσοκομειακά. Με τα υπολοιπα, (ακόμα και με το swing της Medela) που υποτίθεται ότι είναι το καλύτερο απο αυτά που μπορούμε να αγοράσουμε (είναι για περιστασιακή χρήση)και σιγά σιγά (εφόσον δεν θηλάζει το μωρο) μειώνεται πολύ το γαλατάκι. Επίσης είναι πολύ κουραστικό γιατί μπορεί να χρειάζεται να αντλείς και μια ώρα για μερικά ml. Εγω επειδή με το θηλασμό είχα πολλές δυσκολίες (τα εχω γράψει, ξέρετε), μίλησα με σύμβουλο θηλασμου και με θηλάζουσες μανούλες απο το φόρουμ και βοηθηθηκα πολύ. Το κορυφαίο θήλαστρο στα νοσοκομειακά είναι το symphony της medela, μέσα σε 20 λεπτά το πολύ εχω βγάλει το γαλατάκι. Αν θέλεις να αυξήσεις την παραγωγή πρεπει άμεσα να ακολουθήσεις προτοκολλο αντλήσεων (δηλαδή κάθε 3 ώρες, oσο αυτό είναι δυνατόν- οσο πιο συχνά τόσο καλύτερα). Θέλει σχετικό τρέξιμο αλλά με αυτό το θήλαστρο είναι εφικτό, γιατί αντλείς το γαλατάκι πολύ γρήγορα και ξεκούραστα. Και εγώ αυτό κάνω και μέχρι τώρα (μέσα σε 3 ημέρες) που το εχω κατάφερα να δίνω μόνο 1 με 2 ξένα γευματάκια στην Νεφελίτσα. Και με αυτό είμαι πολύ ευχαριστημένη και για οσο καιρό μπορέσουμε, δεν αγχώνωμαι :cheer: . Αν αποφασίσεις σχετικά ενημέρωσε με να σου δώσω τηλέφωνα. :kiss: . Οτι και να αποφασίσεις το μωρούλι σου ηπιε απο το γαλατάκι σου τις πρώτες ημέρες και πήρε αντισώμα :).ΑΑαααα και μην ξεχάσω..εχεις απόλυτο δίκο η μικρή είναι φτυστή ο μπαμπάκας της!!! Σε ολη μου την εγκυμοσύνη χαιδευα την κοιλίτσα μου και της έλεγα.. γερή να βγείς κ να μοιάζεις στο μπαμπούλη σου! :kiss: πολλά!

Αγνούλα φιλάκια στα πατουσάκια της Ειρηνούλας σας!!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα μανούλες....

Πόπη κ εγώ το πρώτο ψηφίζω.Το έχω δει κ φορεμένο το στυλ αυτό κ είναι τέλειο. Η ώρα η καλή!!

Όσο αφορά το θηλασμό κ εγώ με θήλαστρο της meleda το απλό βγάζω κ δεν έχω δει μείωση γάλακτος, για την ώρα τουλάχτιστον. Επίσης το βγάζω γρήγορα σχετικά μόνο που είναι μονής άντλισης.Αν δεν έχεις σκοπό θα θηλάσεις έτσι καιρό θα σε βολέψει αν θες να το κάνεις για μήνες πάρε το νοσοκομειακό το οποίο βοηθάει κ στο να αυξηθεί το γάλα εφόσον δεν έχει εδραιωθεί ακόμα η γαλουχία.

Αnthropaki σε αυτό θέλω να ρωτήσω, έχεις δει αύξηση στο γάλα?

γιατί σκέφτομαι να νοικιάσω νοσοκομειακό για δύο λόγους 1. επειδή είναι διπλής άντλισης κ σε 10 λεπτά θα έχω βγάλει κ από τα δύο ενω τώτα βάζω 10+10 λεπτά κ 2. για να αυξηθεί που λένε το γάλα. πες μου τη γνώμη σου αν μπορείς. Κ επίσης πόσο καιρό το χρησιμοποιείς? γιατί χρειάζεται λένε λίγος καιρός (2 εβδομάδες +)

Τζενάκι εύχομαι να είναι καλά το μωρό. Είναι απαραίτητο να το αποχωρηστείς? γιατί κ άλλες γυναίκες αρρώστησαν αλλά οι γιατροί τους είπαν ότι δεν υπάρχει μεγάλο πρόβλημα, ειδικά αν θηλάζεις. Επίσης λένε ότι μέχρι να εκδηλώσεις την ασθένεια έχεις τον ιο οπότε θα μπορούσες ήδη να είχες κολλήσει το μωρό, άρα ελπίζω να είναι οκ.

Χαρά κ gai είστε καλύτερα?

εμείς νομίζω ναι, από κολικούς είμαστε καλύτερα...

στον ύπνο τη νύχτα μας έχει τσακίσει δυο μέρες, ξυπνάει συχνά κ χτες ξύπνησε στις 4 κ άφο΄τ έφαγε, έκανε κακα, τον έπλυνα κτλ είχε όρεξη για κουβέντα κ δεν κοιμότανε.. πήγε 7.30 κ μετά σηκώθηκα...

ώρες ώρες νηστάζω πολύ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερουδια σε ολες!

ετσι στα πεταχτα, χθες ηταν πολυ-πολυ καλυτερα η κορουλα μου!

Ποπη και Κοννα σας ευχαριστω για τις ευχουλες!φιλακια στα μωρακια σας!

Τζενακι περαστικα παλι, ελπιζω σημερα να εισαι καλυτερα!

να σας ρωτησω... ποτε ακριβως σταματαμε την αποστειρωση... ξερω γενικα 4ο-6ο μηνα... δηλ οταν αρχιζουν τις κρεμουλες...αλλα ποτε ακριβως? επειδη σκεφτομουνα πως πλησιαζει το καλοκαιρακι... για καμια εκδρομουλα... σιγουρα χωρις την αποστειρωση ειναι πολυ πιο απλα τα πραγματα... οχι τοσο στο να κουβαλησω την αποστηρωση(παιζει ρολο βεβαια κι αυτο!) αλλα με το πως διατηρεις τα μπιμπερο αποστειρωμενα... πχ να πας εκδρομουλα και να χρειαστεις τα μπιμπερο μετα απο 3 ωρες για παραδειγμα...

Η Ναγια μου θα ειναι 4ων μηνων τον Ιουλιο... βεβαια θα ρωτησω τον παιδιατρο την επομενη φορα, οπως και για τα μπανακια στη θαλασσα... ελεγα να τον ρωτουσα την προηγουμενη φορα αλλα ειχαμε σοβαροτερα θεματα με την παλινδρομηση και τη λακτοζη!

αντε τα λεμε αργοτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι καλημερα ..να ρωτησω απο χθες το βραδυ ο μπεμπης μου ενω ετρωγε 120-150 εφαγε 60-100 στα γευματα κ εχω τρελαθει ..ενω πειναει τρωει λιγο κ μετα σταματαει..κλαψουριχει κ τεντωνει τα ποδαρακια του ..μια τα μαζευει μια τα τεντωνει κ σφιγγεται λες κ θελει να κανει ακακ ..αλλα δεν κα νει..αυτο λετε να ειναι κολικοι?οταν εχουν κολικους ετσι δεν τρωνε??εχω τρελαθει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα, επιτέλους κοιμήθηκε η γλυκιά μου ευτυχώς είναι πολύ ήσυχο και ήρεμο μωράκι. Την Δευτέρα κάναμε το εμβόλιο και έκλαψε πολύ πρώτη φορά την είδα έτσι και στεναχωρήθηκα πολύ, ευτυχώς είναι πολύ καλά είναι 5,200κg και 58cm συνεχίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό και σε ένα μήνα πάμε για το 2ο εμβόλιο.

Matakiaefi δεν ξέρω αν είναι κολικοί γιατί δεν είχαμε αλλα απο ότι έχω ακούσει και άπο πληροφορίες του γιατρού μου μάλλον είναι, ειδικά αν τεντωνει και μαζέυει τα ποδαράκια του. ¨Οσο για τηνποσότητα του γάλακτος εμένα την ζυγίζω καμίά φορά πριν και μετά το θηλασμό έχει τύχει να φαέι και 50ml αλλα ποτέ δεν ξεπέρασε τα 120ml ο γιατρός μου είπε οτι τα μωράκια δεν τρώνε πάντα την ίδια ποσότητα τρώνε όσο θέλουν και έχουν ανάγκη. Ευτυχώς δεν κάναμε πυρετο στο εμβόλιο ούτε μετα είχαμε γκρίνια όπως πιθανώς είπε ο γιατρός μας. Γερό σκαρί το μωράκι μου φτου φτου φτου.

Τζενακι περαστικά σας σύντομα να πάρετε το μωράκι σπιτάκι σας μην ανησυχείς μάνα είναι μόνο μια δεν πρόκειται να σε ξεσυνηθίσει ποτέ! Πολλα φιλάκια στο μπουμπούκο σας.

Χαρά μου πολύ χαίρομαι που είστε καλήτερα, εύχομαι κάθε μέρα να είστε και πολύ πολύ καλήτερα΄!

Ποπη κι εγώ το πρώτο νυφικό ψηφίζω! Θα είσαι υπέροχη νύφη θα σε καμαρώνει ο γιος σου τυχερούλα. Φιλάκια πολλα.

Αγνούλα φιλιά στην μπεμπούλα σου κι εμείς βγαίνουμε συχνά θα πάμε στο mall κανένα απογευματακι απο βδομαδα αν θες κανονίζουμε και οποια αλλα κορίτσια θέλουν.

Koννα υπομονή με τον ύπνο δεν πειράζει θα περάσει κι αυτό σημασία έχε ότι είστε καλήτερα και δεν πονάτε.

maria 86 σε χάσαμε να μπαινεις συχνότερα μας έλειψες. Πολλα φιλάκια στο παιδάκι σου.

καλημέρα σε όλες πάω γιατί με καλεί το καθήκον!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο εμας! Εχω να μπω 2 μερες και μου λειψατε βρε!!!

Ελπιζω ολα τα αγγελουδια της παρεας μας να ειναι καλα!!!

Την Δευτερα ηρθε το μεσημερι ο παιδιατρος για να δει το μωρακι μου που εκλεισε μηνα και τελικα η γκρινια που ειχε το αγγελουδι μου ηταν απο την πεινα!!! Δεν φτανει το γαλατακι μου και δυστυχως το μωρο δεν εβαλε το απιτουμενο βαρος στο πρωτο μηνα. :( Το αποτελεσμα οτι πρεπει να προσθεσουμε 2 γευματα ξενο και ετσι κανουμε. Το στηθος μου οντως εγω το ενιωθα αδειο αλλα νομιζα οτι ηταν στο μυαλο μου αλλα τελικα ηταν πραγματικοτητα. Οντως απο τη Δευτερα το απογευμα ειναι πιο ηρεμο το κοριτσι μου...γκρινιαζει μονο αμα θελει να κανει κακουλια...κοκκινιζει και μετα ακουγετε η εκτωνωση....χιχιχι!!!! Στεναχωρηθηκα που δεν τα καταφερνω με το θηλασμο αλλα τωρα εχω ψιλοσυνελθει...οσες δεν τα καταφερατε με το θηλασμο με καταλαβαινεται απολυτα...οσες τα εχετε καταφερει μπραβο κοριτσια...συνεχηστε και για εμας!!!

Να ρωτησω μονο ποσο βαρος εβαλαν τα αγγελουδια σας το πρωτο μηνα?

Ποπη μου το πρωτο νυφικο ειναι απλα υπεροχο...και σιγουρα θα εισαι μια κουκλα!!!!Ουτε εσυ τα καταφερες γαμωτο με το θηλασμο...δεν πειραζει τουλαχιστον προσπαθουμε...

Χαρουλα μου τι κανει η μικρη μας φιλεναδα? Χαιρομαι που μειωθηκαν οι εμετοι...αντε βρε και να μηδενιστουν!! Πολλα φιλακια απο το Μαρακι στη γλυκια Ναγια!!1

Οσο για το σαραντισμο εμεις περιμενουμε να παρουμε την ευχουλα του Παπα για να βγει η μικρη βολτα!! Οσο για εμενα ειχα παει και ειχα παρει μιση ευχη και ετσι βγηκα λιγουλακι....

Περαστικουλια Τζενακι και συντομα με το ζουζουνι σου αγκαλια!!!

Φιλακια σε ολες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες! Τι κάνετε; Εμείς πολύ καλά!! Θα πάμε στις 5.30 στην εκκλησία να σαραντίσουμε και μετά βολτούλα!!! Πρέπει μας είπαν να παμε σε 3 σπίτια μετά τον σαραντισμό!! Το έχετε εσείς αυτό;

Τζένη, ΚΟΝΝΑ και Στάσα για τον θηλασμό που μου είπατε... ευχαριστώ για τις συμβουλές όμως, δυστυχώς, δεν πάει άλλο :(:(:( Όπως είπε και η Στάσα δεν γεμίζει το στήθος εδώ και πολλές μέρες, το νιώθω ότι είναι άδειο...όσο και να έβαλα το μωρό... άδικος κόπος! Αυτό που λένε ότι όσο πιο πολύ το βάζεις τόσο πιο πολύ γάλα κατεβαίνει, δεν έπιασε σε μένα!

Τις πρώτες 3 βδομάδες θηλάζαμε αποκλειστικά. Ζήτημα να έδωσα ξένο 10 φορές(σαν συμπλήρωμα, όχι αποκλειστικό γεύμα) και αυτό πιο πολύ στο νοσοκομείο. Μετά τις 3 βδομάδες μειώθηκε πολύ και τα γεύματα ήταν μισά μισά. Τον έβαζα πρώτα στο στήθος για λίγο και μετά ξένο. Τώρα πια φτάσαμε σε σημείο να τρώει ξένο και το δικό μου να είναι συμπλήρωμα!! Μετά βίας βγάζω 100ml το πρωί και άλλα 50 το βράδυ :( Τα 100 βγαίνουν σχετικά εύκολα, τα 50 με πολύ ζόρι. Μια φορά τη μέρα γεμίζει καλά το στήθος. Και πάλι αυτά τα 100 ml δεν τον πιάνουν καλά. Μετά από μια ώρα πεινάει πάλι. Το ξαναείπα ότι είναι θέμα ψυχολογίας. Πολλά νεύρα κορίτσια... μου κάνανε σπασίματα γι'αυτό... δεν είχα επιλόχεια κατάθλιψη ή κάτι τέτοιο... Αλλά νευριάζω πιο πολύ με τον εαυτό μου που τους άφησα να με φτάσουν σ'αυτό το σημείο... Στο επόμενο μωρό, πρώτα ο Θεός, θα πάω 40 μέρες σε ξενοδοχείο και δεν θα ξέρει κανείς που είμαι. Μόνο έτσι θα βρω την ησυχία μου! Τώρα δεν σεβάστηκαν τίποτα, ούτε το μωρό, ούτε εμένα που ήμουν και εγχειρισμένη. Χτυπούσε το κουδούνι σε ανύποπτες στιγμές και γω έπρεπε να μαλώσω ή είμαι χαμογελαστή και μες στη τρελή χαρα... έκανα το δεύτερο και δεν μιλούσα,τα μάζευα μέσα μου, η ψυχολογία στο υπόγειο και τα νεύρα... ταράτσα!! Όμως έφτασα στα όρια μου... άλλον έναν να μου στείλουν απροειδοποίητα θα χεστούμε!Σας κούρασα το ξέρω, αλλά ήθελα να το μοιραστώ... αχ εύχομαι να μη κάνει καμία άλλη αυτό το λάθος που έκανα εγώ. Όταν θέλετε την ησυχία σας, μη δίνετε σημασία σε κανέναν και ας παρεξηγηθούν. Τον εαυτό σας και το μωρό σας ΜΟΝΟ!!! Σας φιλώ γλυκούλες μανούλες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi. έγραψε:

Το πρώτο μας εμβόλιο θα το κάνουμε 2 μηνών ακριβώς και το δεύτερο εμβόλιο 3 μηνών. Εσείς πότε θα κάνετε το πρώτο;

Και μένα η παιδίατρος μου είπε ότι από ιατρικής άποψης είναι καλό να βγαίνουν τα μωρά μια βόλτα από τις πρώτες κιόλας μέρες όταν το επιτρέπει ο καιρός, απλά να μη μείνουν σε κλειστό χώρο με πολλά άτομα (πχ καφετέριες)…

Και για τους κολικούς που λέτε… εμένα μέχρι στιγμής δεν έκανε. Μόνο μια φορά όταν ήρθαμε από το νοσοκομείο που είχε να ενεργηθεί 3 μέρες… εκεί πονούσε πολύ και έκλαιγε ασταμάτητα ( και εγώ μαζί του!!) αλλά μετά από κει καθόλου… αυτό δε ξέρω καν αν ήταν κολικός. Υπάρχει περίπτωση να του αρχίσουν πιο μετά; Έχω ακούσει ότι αν δεν έρθουν τις πρώτες μέρες, συνήθως δεν έρχονται καθόλου. Ισχύει;

Παρέθεσα πάλι αυτά που έγραψα χθες γιατί δεν μου απαντήσατε :( και έχω ακόμα απορίες!!!

Το πρώτο εμβόλιο που θα κάνουμε είναι το pentavac και η πρώτη δόση από το rotatec (προαιρετικό. Είναι 3 δόσεις) Αυτά δεν κάνατε-θα κάνετε κι εσείς; Το προαιρετικό θα το κάνετε; Εμείς ναι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια! βρηκα λιγακι χρονο τωρα που κοιμαται η μικρουλα αν και ειναι ωρα της να ξυπνησει!

Εφη μου συμβαινει να πιει λιγοτερη ποσοτητα γαλατος και δεν ειναι καθολου ανησυχητικο. οπως τα περιγραφεις,... μαλλον ειναι κολικοι! υπομονη και θα περασουν!

Λαμπρινη μου φιλακια στην κουκλιτσα μαγουλο-γλυκουλα σου! κι η δικια μου εχει μαγουλακια.. αλλα διαφορετικου ...στυλ!!!

Ποπη μου αντε να παρετε την ευχουλα... για την επισκεψη σε 3 σπιτια δεν το εχουμε εδω περα...

οσο για τον θηλασμο,... σημαντικο ειναι που θηλασες μεχρι τωρα... αλλα πανω απο ολα που προσπαθησες!

κι εμενα "προσπαθησαν" καπιοι συγγενεις να'ρθουν πριν 2 βδομαδες (σε 1 βδομαδα θα σαραντησω ακομη!) και τους το εκοψα! δεν αφησα κανεναν!

τωρα νιωθω παααααααρα πολυ καλυτερα ... γενικως,. ..οποτε θα αρχισω να δεχομαι πλεον επισκεψεις.... μιας και σε λιγες μερες παιρνουμε και μεις την ευχουλα με το καλο!

οσο για το εμβολιο/α δεν γνωριζω για αυτο δεν σου απαντησα.... την ερχομενη πεμπτη, (οχι αυριο, στις 29 του μηνα) εχουμε το ραντεβουδακι μας στον γιατρο... βλεπεις την προηγουμενη φορα που πηγαμε γιατρο ειχα πολλες αποριουλες να τον ρωτησω...πχ για εμβολια, αποστηρωση, μπανια στη θαλασσα κτλ... αλλα λογω θεματος με την παλινδρομηση και τη λακτοζη τα ξεχασα ολα τα υπολοιπα τα "ασημαντα"!!!

Αναστασια μου μην αγχωνεσαι με το βαρος του μωρου σου! και μεις τις πρωτες 10 μερες δεν ειχε βαλει ΤΙΠΟΤΑ βαρος... λογω παλινδρομησης, δηλ εμετων... στην συνεχεια .... μεσα σε 1 βδομαδα ακριβως εβαλε 420 γρ λογω του οτι αλλαξαμε το γαλατακι και μειωθηκανε οι εμετοι.

τα μωρακια μας εχουνε 1 μερα διαφορα,.... αλλα προσφατα πηγαμε παιδιατρο, θα παμε ξανα την ερχομενη πεμπτη στις 29 του μηνα... τωρα που εκλεισε τον 1 μηνα δεν ξερω ακριβως ποσο ειναι, δεν εχω ζυγαρια, αλλα την προηγουμενη φορα στον παιδιατρο ηταν 3420.

τωρα που θα δινεις και συμπληρωμα να δεις ποσο πανευκολα βαρος θα βαλει! ολα θα πανε καλα!

ξυπνησε η πριγκιπισσα μου!

τα λεμε μετα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόπη μου εμείς κάναμε το infunix IPV HIU αν το διάβασα καλά kai σε ενα μήνα θα κάνουμε το Synyanix καπως έτσι το έγραψε στο συνταγολόγιο το ROTATC δεν το κάνουμε γιατί είναι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

popi ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΜΟΛΙΣ ΚΛΕΙΣΟΥΜΕ ΤΟΝ 2ο ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΔΩΣΕΙΣ ΚΛΠ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ...

ΧΑΡΟΥΛΙΝΙ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΠΩΣ ΠΑΕΙ????ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΗΝΑΓΙΑ??

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΙΟ ΣΚΕΥΑΣΜΑ ΣΗΔΗΡΟΥ ΠΕΡΝΕΤΕ?

ΦΙΛΑΚΙΑΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας μανουλες!!

Ποπη στον 2 μηνα καναμε το pentavac και τον 3ο θο κανουμε το prevenar. Το rotatec ειναι για καποιους ιους γαστρεντεριτιδας rota virus οι οποιοι προκαλουν σοβαρα συμπτωματα σε νεογνα και ρεφη, εμεις δεν θα το κανουμε (κανουμε μονο τα υποχρεωτικα εμβολια) και ο παιδιατρος μου ειπε οτι θα το καναμε αν το μεγαλυτερο αδελφακι παει σχολειο!

Κοριτσια χθες το βραδυ ανεβασα αιφνιδια πυρετο με εντονο ριγος και πονο στον μαστο μαλλον ηταν απο συμφορηση γαλατος,ολο το βραδυ με 38 ακατεβατο σημερα ειμαι απυρετη αλλα το στηθος ποναει (προσπαθω να το αδειαζω στο μπανιο αλλα δεν τα πολυκαταφερνω και το θηλαστρο με πονουσε παρα πολυ χθες που προσπαθησα)

Εφη τα μωρακια δεν πινουν σε ολα τα γευματα το ιδιο, μην ανυσηχεις αν βρεχει 6,7 πανες την μερα συτιζεται καλα!!

Εγω χθες στα κακα του ειδα δυο τριχουλες αιματακι και βλεννη τον παρακολουθω προς το παρων και βλεπουμε(εχω ασχημη εμπειρια με τις αλλεργιες γ...το.)

Μαριλου εσυ πως τα πας,επισκευτηκες παιδογαστρεντερολογο ? τι σου ειπε? Μαλλον θα αρχισουμε να τα λεμε και απο το ποστ ¨μωρακια με αλλεργια ..τι τρωει η μαμα¨?

:kiss: :kiss: σε ολες

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα, κάνουμε βόλτες με τον Δημήτρη και σας αμελήσαμε..αλλά σας σκεφτόμασταν!

labrinip εμείς εμβόλιο θα κάνουμε στις 10/5 κι ελπίζω να το αντιμετωπίσει ψύχραιμα ο Δημήτρης σαν κι εσάς..για να δούμε..κι ό Δημήτρης είναι πολύ ήσυχος, όλο χαμογελάει, παίζει μόνος του, κοιμάται στο κρεβάτι του και γενικά είναι η πιό υπέροχη παρέα!

matakiaefh τελικά ήταν κολικός? Εμείς περάσαμε δύο κολικούς, ένα το Σάββατο κι ένα τη Κυριακή και για μισή ώρα πλάνταξε στο κλάμα..τα παίξαμε εντελώς..ευτυχώς δεν έχει άλλον κι ελπίζω επειδή θηλάζω αποκλειστικά να μην μας ξανασυμβεί! Ελπίζω κι εσείς να μην το περάσετε καθόλου!

Τζενάκι μην ανησυχείς μάτια μου αποκλείεται να σε ξεσυνηθίσει το μωρό..είσαι το πάν για αυτό..ελπίζω να περάσουν όλα σας τα βάσανα το γρηγορότερο!

popiτο πρώτο νυφικό ασυζητητί..θα σκίζεις! Συγχαρητήρια για το σαράντισμα, ξεκινήστε τις επίσημες βόλτες!

stasamich λυπάμαι για τον θηλασμό..αλλά μην σε παίρνει από κάτω..έκανες το καλύτερο για το μωράκι σου και θα συνεχίσεις να κάνεις το ίδιο! Εμείς βγήκαμε από το μαιευτήριο 3.700 (όσα γεννήθηκε δηλαδή) και στο μήνα περίπου είχε πάρει 1.350 γραμμάρια με τον θηλασμό.

Haroullini ελπίζω να έχουν σταματήσει οι εμετοί τελείως..όσο για το σαράντισμα, να ξέρεις ότι θα αισθάνεσαι άλλος άνθρωπος μόλις σαραντίσει η Νάγια..θα είσαι ξανά όπως πρίν..θα δείς τί εννοώ..

aglykeriaπαίρνω πρωί-βράδυ fysiofol πρίν το φαγητό και μου είπε ο γιατρός ότι όσο θηλάζω, θα το παίρνω.

Περάσαμε ενα-δυο κολικούς το Σαββατοκύριακο και πάθαμε ΠΑΝΙΚΟ, έκλαιγα με μαύρο δάκρυ..ευτυχώς δεν ξαναπάθαμε τίποτα και ελπίζω ότι έτσι θα μείνει γιατί δεν είμαι ψύχραιμη..ο άντρας μου δε ούτε να ακούσει για φάρμακα..έχει και το δίκιο του βέβαια..μάλλον σ εμένα πρέπει να δώσουν φάρμακα αν μας ξανασυμβεί (ΦΤΟΥ ΦΤΟΥ!)!

Σας φιλώ όλες και καλό βράδυ στα μωράκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas eyxaristw poly koritsakia moy gia ts kala sas logia thelw na prosxeythite gia ton mikro giannakh moy telika arwsthse ligaki me fonakse h pethera moy kai afoy phra thn adeia ths paidiatroy ton katevasa spitaki moy hrthe ton eksetase ton eide akefo kai na royfoynizei entona kai eixe kai vhxa mia to proi 3 to mes kai twra alla mia eimai mazi me thn pethera moy den koimame mazi me to paidi giati fobamai gia to paidaki moy mas eipe ana dyo wres na toy pernw thermokrasia kai na toy kano me fysiologiko oro moy eipe na proseyxomai na mhn kanei pyreto giati einai poly mikroylhs exw skasei den antexw mia to iktero kai phgame sto nosokomeio twra ayto mesa se 50 meres den mporo giati toso kakia mana eimai ti kanw lathos? prepei megalh parakoloythisei gia na mhn ekselekth se broxhtida koritsakia moy sas parakalo mazi me ths proseyxes ton paidion sas valte ligo kai ton giannakh moy sas eyxaristw ektoproteron

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζενακι, μη στεναχωριεσαι ολα θα πανε καλα για το μωρακι σου και προς Θεου μη ξαναπεις οτι δεν εισαι καλη μανα! Κανεις το παν για το παιδακι σου και δεμ πρεπει να νοιωθεις ενοχες. Δεν γινετε να μην ανησυχεις, το καταλαβαινω αυτο, αλλα ειμαι σιγουρη οτι ο Γιαννακης σου ειναι σκληρο καρυδι και θα ειναι μια χαρα. Ο Θεος τα προστατευει. θα προσευχηθω κι εγω αυριο να ξυπνησει και να ειναι εντελως καλα και να σου χαμογελαει.

Κι ο δικος μου ο μπεμπουλης σημερα ηταν ανησυχος κι εκλαιγε συνεχως, παροτι ειναι πολυ ησυχο μωρακι. Ο παιδιατρος μου ειπε οτι τα μωρακια που θηλαζουν δεν εχουν κολικους , αλλα απ οτι διαβαζω εδω μαλλον δεν ισχυει κατι τετοιο. Επισης φοβαμαι μηπως δε χορταινει( του δινω μονο δικο μου) αλλα παιρνει πολυ καλο βαρος. Δε ξερω , θα δω αυριο πως θα ειναι, παντως σημερα μονο αγκαλιτσα ηρεμουσε. Μπορει να ηταν απλα ματιαγμενος οπως λέει η μανα μου!

Πόπη μου κι εμενα μου ερχονταν πολλοι ακαλεστοι και ακομη ερχονται και μου σπανε τα νευρα! Τωρα αυτο που κανω ειναι να βαζω το μωρακι στο δωματιο γιατι δε θελω ερχετε σε επαφη με οποιον να ναι! Κιας με παρεξηγησουν, με τοσους ιους που υπαρχουν , προεχει η ασφαλεια του μωρου. Καλο κουραγιο παντως και με το καλο ο γαμος σου. Θα εισαι τελεια νυφουλα οποιο νυφικο και να διαλεξεις!

Φιλακια σε ολες

Αν και δεν γραφω συχνα σας διαβαζω καθημερινα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζενακι μου ολα θα πανε καλα!!! θα προσευχηθω για τον Γιαννακη σου! θα μπορουσε να συμβει στο οποιοδηποτε μωρακι οποτε μην το παιρνεις προσωπικα! μην αφησεις να σε παρει κατω!

αυριο θα ειναι καλυτερα! υπομονη και δυναμη!!! και ολα θα πανε καλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζενακι, παραλογιζεσαιιιιιιι!!!!!!!

Τι σχεση εχει το αν εισαι καλη μανα με το αν αρρωστησε το παιδι σου (ασε που ενα μπουκομα δεν ειναι αρρωστια,ειναι και η εποχη τωρα με τις ιωσεις) ολα τα παιδια αρρωσταινουν. Βαζε του και ορο στη μυτουλα για να αναπνεει ανετα και να τρωει και θα ειναι μια χαρα!!

Εμεις ολες προσευχομαστε να ειναι περαστικα!!!!

Στασα ο μικρουλης μου γεννηθηκε 3870 ,βγηκαμε απο το μαιευτηριο 3600 και 1 μηνων ηταν 4900. Μην αγχωνεσαι ομωσ το αναμενομενο ειναι 30 γρ την μερα νομιζω, και τωρα που θα δωσεις συμπληρωμα θα παιρνει πολυ πιο γρηγορα και θα το αναπληρωσεις.

Εγω ειμαι καλυτερα περιμενω ομως με αγωνια τον μικρουλη μου να κανει κακα και καθα φορα τα εξεταζω εξονυχιστικα :blink: για να δουμε :(

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες!

Τζενάκι, μην ανησυχείς καθόλου, κορίτσι μου, θα μπορούσε πραγματικά να έχει συμβεί στον οποιονδήποτε!

Για κολικούς δεν έχω να προτείνω τίποτα κορίτσια, ευτυχώς η Αθηνά δεν πέρασε...

Γενικά δεν είχαμε θέματα, με εξαίρεση ότι δεν έπαιρνε βάρος στην αρχή με τον αποκλειστικό θηλασμό... Για τους εμετούς που έγραψε η Χαρά αν θυμάμαι καλά... Χαρά, ίσως στο είπαν και άλλες κοπέλες, προσπάθησε να την έχεις αρκετή ώρα αγκαλιά όρθια πριν τη βάλεις στο κρεβατάκι ή στο ριλάξ... Αυτό σε συνδυασμό με όσα σας είπε ο/η γιατρός σας, θα βοηθήσει!

Εμβόλιο θα κάνουμε και εμείς τη Δευτέρα και έχω απίστευτο άγχος!!!!

Κατά τ' άλλα είμαστε καλά! Κάνω έναν ακόμα διαγωνισμούλη στο blog μου με δώρο ένα φοβερό σύστημα ανίχνευσης παιδικής άπνοιας + ενδοεπικοινωνία! Όσες θέλετε, πάρτε μέρος εδώ: http://blog.eimaimama.gr/2010/04/angelcare-ac401.html

Φιλιά σε όλες σας!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεία σας μανούλες!

Τζενάκι περαστικά στο μωρουλί σου!

Κοννα με το συγκεκριμένο νοσοκομειακό θα γλιτώσεις πολύ χρόνο και θα εχεις καλυτερη παραγωγή αν αντλέις καθε 3 ώρες.

φιλάκια σεόλες με φωνάζει η μικρούλα μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα στα κουκλακια!!!

Εμενα καθε μερα το κοριτσι μου ειναι και πιο ησυχο! Το καημενουλι πεινουσε βρε για αυτο γκρινιαζε!!! Επιτελους γεμιζει το στομαχακι και ειναι πιο ηρεμο!! Το μονο που με κανει εντυπωση ειναι οτι ακομα και 2 ωρες μετα απο το γευμα μου βγαζει γουλιτσες!!! Το κανουν και εσας αυτο? Ειναι φυσιολογικο? Η μηπως παρατρωει και για αυτο βγαζει τοσες φορες?

Ποπη μου ελπιζω να ηρεμησες λιγο με τους ακαλεστους....οσο για τα εμβολια δεν ξερω φιλεναδα...ακομα δεν μιλησαμε με το γιατρο για αυτο το θεμα.

Χαρα μου τι κανει η Ναγια μας? ΕΕλπιζω να το κραταει το γαλατακι και να μην εχει πονακια!! Φιλακια στα πατουσακια!!!

aglikeria εγω παιρνω το gyno-Tardyferon

Tzenaki μου μακαρι να ειναι μια χαρα το μωρακι σου σημερα!!! Σου ευχομαι μεσα απο την καρδια μου περαστικουλια και μην ξαναπεις ηνχαζομαρα οτι δεν εισαι καλη μανα :angry::angry: ...τετοια περιοδο ειναι πολυ ευκολο να αρρωστησουν τα μωρακια μας!! Πολλα φιλακια και κουραγιο!!!

Andriani και Μαρια ευχαριστω για τις απαντησεις οσο αφορα τα κιλα ...απλα εμενα πηρε μονο 470 γρ και ο παιδιατρος μου ειπε οτι επρεπε να βαλει τουλαχιστον 800 και ηθελα να δω ποσο πηραν τα δικα σας...πεινουσε η ψυχουλα μου...τωρα ελπιζω να τα καλυψουμε τα κιλα και να μεγαλωσουμε!!!

Φιλακια σε ολα τα πατουσακια της παρεας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

na stai kala manoyles moy :kiss::kiss: sas eyxaristw poly

o giannakhs exei ftasei 37.7 to anotero to polemame mazi me to gioka moy na mhn shkosoyme phreto ana mia wra fysiologiko oro tora gia to vhxa to parakoloythoyme exei ayksithn ligo alla einai me thn eidia sixnotita eytixos ayrio tha diksei filakia se ola ta ninakia kai h panagia na einai konta toys

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα φιλενάδες! Τι κάνετε; Εμείς μια χαρούλα. Χθες πήγαμε βόλτες και γυρίσαμε 10.30 το βράδυ. Τέντωσε ο καημένος ο μπεμπούλης από την κούραση!!

Τζενάκι μου είσαι άψογη μανούλα. Κι αν αρρώστησε το μωράκι σου λίγο δεν είναι κάτι τρομερό. Κι εμένα είχε μπουκώσει στην αρχή επειδή είχα πολύ ζέστη στο σπίτι από φόβο μη κρυώσει! Όλες θα προσευχηθούμε να του περάσει γρήγορα αλλά κι εσύ να γίνεις καλά για να τον απολαύσεις!

Μαρία το rotatec κι εμένα μου είπε ότι το κάνουν κυρίως όσοι έχουν παιδί στο σχολείο αλλά εγώ είπα να το κάνουμε γιατί ούτως ή άλλως προστατεύει και αργότερα… έτσι το σκέφτηκα. Εσείς δεν θα το κάνετε ε; Ελπίζω να είσαι καλύτερα, να έπεσε ο πυρετός και να υποχώρησε ο πόνος στο στήθος. :kiss:

Λαμπρινή, όπως είπε και η Μαρία, το rotatec είναι για ιούς γαστρεντερίτιδας. Είναι όμως προαιρετικό.

Aglikeria εγώ παίρνω το plus fer , είναι πόσιμο.

Ανδριανή κι γω πανικό έπαθα τη μια και μοναδική φορά που είχε κολικούς (αν ήταν!) Πάντως έκλαιγα πιο πολύ απ’ το μωρό!

Στάσα μου ηρέμησα με τους επισκέπτες… αφού όλοι κουβαλήθηκαν από τις πρώτες μέρες!!!

Χαρά πως είστε σήμερα; Φιλάκια στο κοριτσάκι σου!

Ολίβια πως μπορούμε να πάρουμε μέρος στην κληρωση;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia mou egrapsa extes to brady kai me petaxse exso gmt!ti kako ki ayto!eimaste mia xaroula ayrio exoume giatro na sas po ta neotera!popi ki ego to proto nifiko tha elega!tzenaki ki ego perasa ayto to stadio eimai den eimai kali mana,stis arxes einai kai oi ormones tora min stenaxoriesai eisai teleia mama!proseyxithika kai gia to giannaki sou!matakia efi to moro prepei na pernei imerisios 35-40 gr opote min anisixeis!anthropaki koukli to moraki sou!tha balo foto to sabato kiriako apo to xorio!xaroullini pos pane oi kolikoi?eyxomai kalutera!filakia se oles!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Guest
Η συζήτηση έκλεισε, δεν μπορούν να γίνουν νέες απαντήσεις

×
×
  • Προσθήκη...