Μετάβαση σε περιεχόμενο

βοηθεια παρακαλω!!!!


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 92
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

εια σας και παλι!! Δεν εχετε παραπονο ε? Μπαινω και σας ενημερωνω συχνα πυκνα! Ετοιμαζω τα παιδια να βγουμε βολτιτσα που εχει ωραια μερα μολις ερθει ο συζηγος για το διαλλειμα του! Ολα καλα και σας ευχαριστω. Μονο που κουραστηκα λιγακι... Λεω να το κρατησω το μικρο και να δωσω το δικο μου! :P Ειναι πιο καλο μου φαινετε :laugh: :laugh: :laugh: Πλακα κανω... chri μηπως την φωτο με την μαμα που θηλαζει ενα πιθηκακι? Την εχω δει κι ειναι τελεια!!! Φιλακια!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναίιιιιι αυτή τη φώτο έλεγα(δεν έχω πετύχει ακόμα να την ανεβάσω,άμα ξέρει κάποια άς μου εξηγήσει πώς γίνεται)!!!!!!!!!!!!!!!!

Είναι η μαμά κ το ένα της στήθος έχει το μωράκι της κ στο άλλο ένα νεογνό πιθηκάκι !!!!!!!Κορίτσια φοβερή είναι!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας!!

Το εσημερι τελικα δεν πηγαμε βολτιτσα γιατι το μωρουλινακι εκλαιγε πολυ. Πηρε τον μπεμπη μονο ο μπαμπας και πηγανε μια βολτιτσα για να ηρεμισω εγω τον αλλον... Κλαιει πολυ ρε γμτ κι οταν υσηχαζει κλαιει το δικο μου. Λετε να του λειπουν οι γονεις του? :( Με πηραν και τηλεφωνο. Αυριο βραδυ θα ερθουν να μου τον παρουν. Η μαμα της δεν εχει βγει απο το νοσοκομειο αλλα δεν μπορουν να κρατησουν αλλο το μαγαζι κλειστο. Απο την μια χαιρομαι γιατι κουραστηκα πολυυυυυυ αλλα απο την αλλη λιγο στεναχωριεμαι. Δεθηκα με αυτο το πλασματακι μωρε... Αφου ηθελα να το βαφτησω αλλα θα μου βαφτησει η ελενη το δικο μου και δεν ξερω αν γινετε. Αυτα τα νεα. σας αφηνω γιατι αρχισαν τα ταμπουρλα! (Ευτυχως που εχω πολλα παιχνιδια, κουνιες, στρατες κτλ γιατι αλλιως με εβλεπα με λουμπαγκο)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Η μαμα της δεν εχει βγει απο το νοσοκομειο αλλα δεν μπορουν να κρατησουν αλλο το μαγαζι κλειστο.

:blink:

Με νυχια και με δοντια κρατιεμαι να μην πω τιποτα .....

Καληνύχτα Αννα , ηρεμο βράδυ να εχετε :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχω γνώση επί του θέματος αλλά θέλω να σου πω ένα μεγάλο μπράβο. Πολύ συγκινητικό που σκέφτηκες κάτι τέτοιο..Μακάρι όλοι να είχαν φίλους σαν και εσένα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

Λετε να του λειπουν οι γονεις του? :( Με πηραν και τηλεφωνο. Αυριο βραδυ θα ερθουν να μου τον παρουν. Η μαμα της δεν εχει βγει απο το νοσοκομειο αλλα δεν μπορουν να κρατησουν αλλο το μαγαζι κλειστο.

πιθανοτατα του λειει η μαμα του και μπραβο σου που του εδωσες μια ζεστη αγκαλια που τοσο ειχε αναγκη!!!!!

οσο για το κλεισιμο του μαγαζιου????μ αρεσει που βαζουν σωστες προταιρεοτητες!!!!δηλαδη αν μπορουσαν να το αφησουν ποσο ακομα θα ελειπαν χωρια απο το μωρακι??? :side: lol

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!

αΧ ΔΕΝ ΤΟ ΓΡΑΨΑ ΣΩΣΤΑ!!!! Τα παιδια εχουνε ανθοπωλειο και εχουν γαμους και βαφτησια. Εννοουσα οτι ενω και φυσικα τους εχει λειψει το μωρακι τους ειναι σχετικα υσηχοι που το εχω εγω. Θα μπορουσαν να κατσουν 1-2 μερες παραπανω να δουν πως θα εξελιχθει η υγεια της μαμας που οπως μου πανε δεν ειναι καλα τα πραγματα... Απλα κλεινοντας εναν γαμο ας πουμε 2 μηνες πριν για στολισμο εκκλησιας ανθοδεσμες κτλ δεσμευοντε σ αυτους τους ανθρωπους. Τι φταιει κι η νυφουλα να μεινει χωρις λουλουδια? :laugh: Παντως ανα μιση ωρα με παιρνουν τηλεφωνο. Τους εχει λειψει τρελα το μαναρακι τους!! :)

Αυτα! Ειμαι κομματια αλλα παιρνω κουραγιο οτι σημερα τελειωνουν τα βασανακια μου!! (γλυκο βασανακι) Θα σας γραψω το βραδυ που θα εχουν τελειωσει ολα!!! Φιλια κι ευχαριστω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο Τρις που τα καταφέρνεις τόσο καλά...άντε κάνεις και εκπση για τυχόν δικά σου διδυμάκια!!!! :laugh: :laugh:

πάντως μου ακούγεται πολύ δύσκολο!!!

όσο για το μαγαζί κανένα σχόλιο!!! συμφωνώ με την ΛαΛα (που δεν μίλησε αλλά ήξερα τι θα πει) και την ΕλένηΧ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν με το καλο γυρισει το μωράκι στους γονεις του θα γραψω καποια πραγματα για να τα γνωριζουμε ολες . Χαιρομαι που στηριξατε την προσπαθεια της Αννας αλλα καμια φορα μεσα στον ενθουσιασμο μας δεν σκεφομαστε σωστά και οι συμβουλες ειναι λαθος .

Φυσικά και δεν εχω να πω τιποτα για σενα Αννα , εσυ εισαι αξια συγχαρητηριων και εκανες πραγματα περαν του δεοντος . Ουτε για τη φιλη σου θα γραψω κατι αλλα θα ευχηθω με ολη μου την καρδια να μην ξαναφησει ποτε το μωρο της .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελειωσε κοριτσια... Τα καταφεραμε!

Ηρθαν πριν καμια ωρα. Η Ελενη εκλαιγε το αγκαλιαζε, το φιλαγε. Χιλια ευχαριστω μου ειπε η καυμενη. Μ εκανε και ντραπηκα. :blush: Ο γλυκουλης μου οταν τον πηρε αγκαλιτσα να δειτε πως κουρνιαξε... Τα σκατουλια τελικα καταλαβαινουν ακομα και απο τοσο μικρα..

Ολα ειχαν αισιο τελος αν και απο το βραδυ με βλεπω να τρεχουν τα στηθη και να μην μπορω να τα κανω καλα... Μεχρι να ξαναρυθμιστει θα χω μπελα μου φαινετε...

Παντως ηδη μου λειπει αλλα πλεων το ενα παιδι μου φαινετε παιχνιδακι!! Τωρα θα ασχοληθω πολυ με τον δικο μου γιατι μια κριση ζηλιτσας σιγουρα την εχει παθει!! :S Σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση αν και οταν ανοιγα το ποστ ηλικρινα δεν πιστευα οτι κανω κατι σημαντικο. Ουτε τωρα το πιστευω!!! θα ηθελα να μπορει καποιος να το κανει αυτο για μενα.. και γιατι οχι αλλωστε?

Σκεφτομουν οτι αν ποτε ειχα χρηματα θα εκανα μια εταιρια που θα μαζευε μπουκαλια με μητρικο γαλα απο γυναικες που θελανε η γυναικες που εχουν καταψυξει και τελικα δεν χρειαστηκε ποτε και θα τα εστελνα στην Αφρικη που θα εσωζε ζωες! Γιατι δεν υπαρχει? Ξερω οτι ειναι θεμα εμποριου αλλα υπαρχουν και φιλανθρωπικες οργανωσεις! Και ναι μεν το ξενο γαλα ειναι καλο αλλα σιγουρα δεν εχει τα αντισωματα που χρειαζονται αυτα τα παιδια. ευαισθητοποιηθηκα πολυ μετα απο αυτην την εμπειρια. Κουραστηκα ακομα περισσοτερο αλλα το αποτελεσμα με εχει δικαιωσει. Ενα μωρακι θα συνεχισει να θηλαζει εξαιτιας μου! :)

Σας ευχαριστω πολυ για την συμπαρασταση! Δεν το περιμενα σε καμια περιπτωση!!!

ΥΓ Μου ανεβασατε ειδα και το καρματακι ε? :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννουλα μου αφου επεζησες !!! Μπραβο σου!!

να ξερεις οτι εννωειται οτι τα μωρα καταλαβαινουν αλλη η μυρωδια της μαμας και αλλη ηδικη σου.

ΛΑΛΑ αναμενω τα σχολια σου, ενδιαφεροντα οπως παντα...ειμαι πολυ περιεργη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο και πάλι Αννα , εισαι αξιοθαυμαστη !

Θελω να γραψω καποια πραγματα και διστάζω ... Το μονο που θα πω ειναι πως να προσπαθειτε να μην αποχωριζεσται για μερες τα μωρά σας ειδικά σε τοσο μικρες ηλικιες . Το μωρο δεν ξερει τι σημαινει χρονος και νομιζει οτι το χουν εγκαταλείψει οι γονεις .. :(

Να συζητήσουμε τωρα τα "λαθη" που διαβασα στην προσπαθεια σας να εμψυχωσεται την Αννα (και που μεταξύ μας καλα κανατε!) . Θα αναφερθω μονο στο θεμα θηλασμου .

1) Θα ειναι σαν να θηλάζεις διδυμα .

Αυτο ειναι λαθος . Τα διδυμα μωρα θηλάζουν και τα δυο απο την πρωτη μερα . Η παραγωγή της μητέρας εχει ρυθμιστει ωστε να ταιζει τα δυο της μωρα . Σε μια μητέρα που θηλάζει ενα μωρο η παραγωγή της ειναι για ΕΝΑ μωρο . Για να ρυθμιστει η παραγωγή χρειαζονται 3-4 μερες , αναλογα τις ηλικιες των μωρων .

2) Οι γιαγιαδες μας θηλάζαν και ξενα μωρα .

Σαφως και συνεβαινε κατι τετοιο αλλα ηξεραν ποια εχει μωρο κοντινης ηλικιας . Τα βρεφη θηλαζαν σε μητέρα που ειχε γεννησει προσφατα και τα μεγαλυτερα μωρα σε μητέρα που θηλαζε μεγαλύτερα .

Συνεβαινε βεβαια αυτο που εγραψα πιο πανω , η παραγωγή ρυθμιζοταν σε λιγες μερες και δεν δημιουργοταν προβλημα γιατι το μωρο συνέχιζε να θηλάζει για αρκετο διαστημα ετσι ωστε και η θηλάζουσα δεν αντιμετωπιζε προβλημα με την αυξηση της παραγωγής και το μωρο αναπληρωνε το βαρος που πιθανον εχανε κατα το μεταβατικό σταδιο της προσαρμογης .

Δεν ειναι κατι ευκολο και κατι απλο αυτο που εκανε η Αννα . Θελει πολλη προσπάθεια και προσοχή !

Να μην το ξεχασω κιολας , Αννα κρυες κομπρέσες να βαζεις , κανε και μασαζ στο μπανιο και βγαζε λιγο γαλα με το χερι μολις νιωσεις πρησμένη . Να ξεκουραστεις, να ξεκουραστες και ν ξεκουραστες τις επομενες μερες !

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σαι καλα!! Σε συμπαθω πολυ και σε ευχαριστω La la μου...Οτι μου λες το ακολουθω να το ξερεις... :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...