Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΗΛΑΣΜΟΣ.ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΕΛΩ.


Recommended Posts

ΝΕΦΕΛΗΠ ΚΑΙ ΑΝΘΗ παρόλο που έχω ξαναγράψει σ΄αυτό το θέμα θέλω να πω ότι μ΄αυτά που γράψατε συμπληρώσατε πλήρως αυτά που σκέφτομαι κι εγώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 237
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τέλεια!!Θα μαζεψεις πολλες αποδειξεις για το αφορολογητο!!

Ξεχαστε αυτα που ξερατε περι θηλασμου, Αν θηλασετε και εισπρατετε πολλα εισοδηματα με τα νεα μετρα δεν προκειται να μαζεψετε τις αναλογες αποδειξεις!Αρα εισαι πλουσιος-αρα πληρωνε φορο....Ενω αν δεν θηλαζεις ετσι οπως εχει παει το ξενο γαλα, σε ενα 6μηνο καταφερνεις να εχεις φοροαπαλλαγη με τοσες αποδειξεις!!

Ειναι επιχειρημα-δε νομιζω να εχει καμια αντιρρηση!!

Καλημερα

x ntou να σαι καλά γέλασα!βρε κορίτσια γιατί σφάζεστε;δεν υπάρχει λόγος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΠΟΥ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΑΠΕΡΙΓΡΑΠΤΟ... ΑΣΕ ΠΟΥ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΑΚΡΑΝ... ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΘΕΜΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας διαβασα με πολυ ενδιαφερον και ενα εχω να πω!

Μπραβο στο "Μαρακι"! ;)

Σιγουρα ειναι καποια γνωστη αγνωστη, που ηξερε το φλεγον θεμα του μαμμυ, και μπηκε για να μας κανει μπαχαλο και να γελαει μαζι μας!

Αν ειναι να συνεχισετε να απαντατε, να φερω σπορακια για τις υπολοιπες, να παρακολουθησουμε θεαμα!

Ασε που ειναι και θρασης! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleny2 έγραψε:

Αν ειναι να συνεχισετε να απαντατε, να φερω σπορακια για τις υπολοιπες, να παρακολουθησουμε θεαμα!

Όχι σποράκια γιατί μου έχει κάνει αλλεργία η μπέμπα και τα φοβάμαι :P

Δε θα λέγα όχι σε πτατάκια όμως :laugh:

Δεν έχει γίνει και κανας μεγάλος καβγάς πάντως...περίμενα μεγαλύτερη ένταση... τστστστστσ :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl έγραψε:

Δεν έχει γίνει και κανας μεγάλος καβγάς πάντως...περίμενα μεγαλύτερη ένταση... τστστστστσ :P

λολ!!!!!!!!!!! :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μονο και μονο που ρωτάει ενα μάτσο άγνωστους τη γνώμη τους για κάτι που αφορά στο παιδι και την ίδια της τη ζωή μαζι του ..απο εκεί να καταλαβετε...για το θηλασμό θλίβομαι πολύ...εχουμε κάνει τη ζωή μας τόσο μίζερη...τα αυτονόητα εγιναν πια άθλοι..το φυσιολογικ¨ο.. θυσία...αναρωτιέμαι αν δεν υπήρχαν άλλα γάλατα τι θα κάναμε;και εγώ δεν χαιρομαι με τα κατορθοματα μου..σταματησα το θηλασμο στους 5 μιση μήνες..να χάσω τα κιλα και να κανω τα τσιγαρακια που τόσο μου έλειψαν..ε λοιπον νιωθω χάλια και πολυ εγωιστρια...μακαρι να γυρνουσα τον χρονο πίσω...εννοείται πως οι κόπέλες που αντιμετωπίζουν δυσκολίες στο θέμα του θηλασμου δικαιολογούνται ΑΠΟΛΥΤΑ το θεμα είναι να μπορείς αλλα να μη θές να ταισεις το παιδι με αυτο το θείο δωρο που λέγεται το γάλα της μάνας... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όλες Pebi μου είναι σίγουρες ότι κάνουν το σωστό για το παιδί τους. Όσο για αυτό που είπες ότι αρπάζονται αυτές που δε θηλάζουν, δε νομίζω ότι αρπάζονται επειδή πιστεύουν ενδόμυχα πως δεν κάνουν το σωστό αλλά γιατί κάποιες κοπέλες έστω και έμμεσα (όπως εσύ τώρα που ειρωνέυεσαι) κατακρίνουν ή ακόμα και προσβάλλουν τις κοπέλες που δε θηλάζουν. Εγώ λοιπόν αυτό δεν το ανέχομαι γιατί ποτέ δεν άσκησα κριτική στις κοπέλες που έχουν πόρωση με το θηλασμό παρόλο που θεωρώ το θηλασμό υπερεκτιμημένο για διάφορους λόγους που δε θα κάτσω να αναλύσω. Κάθε μία λοιπόν ας έχει τις απόψεις της, ας μεγαλώσει το παιδί της όπως γουστάρει και ας λείπουν οι ειρωνίες και τα κακόβουλα σχόλια του τύπου αρπάζονται γιατί προφανώς ξέρουν πως δεν κάνουν το σωστό. Με κούρασε πια αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ανθή έγραψε:

Όλες Pebi μου είναι σίγουρες ότι κάνουν το σωστό για το παιδί τους. Όσο για αυτό που είπες ότι αρπάζονται αυτές που δε θηλάζουν, δε νομίζω ότι αρπάζονται επειδή πιστεύουν ενδόμυχα πως δεν κάνουν το σωστό αλλά γιατί κάποιες κοπέλες έστω και έμμεσα (όπως εσύ τώρα που ειρωνέυεσαι) κατακρίνουν ή ακόμα και προσβάλλουν τις κοπέλες που δε θηλάζουν. Εγώ λοιπόν αυτό δεν το ανέχομαι γιατί ποτέ δεν άσκησα κριτική στις κοπέλες που έχουν πόρωση με το θηλασμό παρόλο που θεωρώ το θηλασμό υπερεκτιμημένο για διάφορους λόγους που δε θα κάτσω να αναλύσω. Κάθε μία λοιπόν ας έχει τις απόψεις της, ας μεγαλώσει το παιδί της όπως γουστάρει και ας λείπουν οι ειρωνίες και τα κακόβουλα σχόλια του τύπου αρπάζονται γιατί προφανώς ξέρουν πως δεν κάνουν το σωστό. Με κούρασε πια αυτό.

Πες τα ρε ΑΝΘΗ, έλεος πια! Οι καλές μάνες που θηλάζουν και οι κακές που δεν θηλάζουν και πρέπει να τις στείλουμε στο πυρ το εξώτερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΡΧΗΝ ΚΑΛΗ ΣΟΥ ΜΕΡΑ...ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!

ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΜΟΝΟ 6 ΜΗΝΕΣ..Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΣ...ΚΟΥΡΑΖΕΤΑΙ Η ΜΑΝΑ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΜΑΝΟΥΛΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΕΙΣ!!!ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ!!!!

ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΣΥ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΔΕΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΘΕΜΑ!!!!

ΑΠΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕΜΙΑΣ!!!!ΔΙΑΒΑΣΕ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΘΗΛΑΣΜΟ ΚΑΙ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΘΕΛΕΙΣ...ΤΟΤΕ

IT'S UP TO YOU!!!!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ....!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Θηλασμός πιστεύω είναι οτι καλύτερο για το μωρό.

Τα αγελαδάκια πίνουν αγελαδινό γάλα και τα μωράκια μας με βάση το νόμο της φύσης το μητρικό μας γάλα μας.

Το θέμα όμως είναι ένα να μην γίνει ο Θηλασμός έμμονη ιδέα και είσαι με το φόβο θα θηλάσω ή δεν θα θηλάσω;

Να μην σε πάρει από κάτω αν δεν τα καταφέρεις γιατί το μωρό θέλει μια χαρούμενη και ξεκούραστη μαμά χωρίς άγχος.

Εγώ δυστυχώς ήμουν από τις μητέρες με άγχος.

Τελικά Μόνο 2 μήνες θήλασα.

Αλλά κατάλαβα οτι το μωρό θέλει μια ευτυχισμένη μαμά και όχι να είναι στην τσίτα συνέχεια για το να θα καταφέρει να θηλάσει αν χορταίνει το μωρό κοκ.

Εγώ μάλιστα στενοχωριόμουν γιατι πίστευα οτι το παιδί κουράζεται από την υπερ προσπάθεια που έκανε να θηλάσει και πίστευα οτι έμενε νηστικό.

Πιστεύω λάθος μου. Αλλά ένοιωθα τύψεις.

Γενικά βγάζω το καπέλο στις κοπέλες που τα κατάφεραν

Αλλα και γιας μας που δεν τα καταφέραμε τα μωράκια μας μια χαρά μεγαλώνουν.

Το θέμα είναι να μεγαλώνει το παιδί σε ένα υγειές και ήρεμο περιβάλλον και όλα τα άλλα θα έρθουν.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzef -"το μωρό θέλει μια χαρούμενη και ξεκούραστη μαμά χωρίς άγχος.-Γενικά βγάζω το καπέλο στις κοπέλες που τα κατάφεραν

Αλλα και για μας που δεν τα καταφέραμε τα μωράκια μας μια χαρά μεγαλώνουν.

Το θέμα είναι να μεγαλώνει το παιδί σε ένα υγειές και ήρεμο περιβάλλον και όλα τα άλλα θα έρθουν."

συμφωνώ απόλυτα!!!

πρώτα ο Θεος μέχρι 2-3/8 θα έχω γεννήσει...αλλα και εγώ δεν θέλω να θηλάσω.η μαμα μου που δεν είχε γάλα μια χαρά μας μεγάλωσε και τον αδερφό μου και εμένα.το ίδιο συνέβη και στην πεθερά μου καθώς ο αντρας μου ήρθε τρίτος απ τ αδερφια του και δεν είχε γάλα.είμαστε υγιεστατοι και οι 3!!οπότε..περι ορέξεως ...κολοκυθοπιτα!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ :)

ΕΓΩ ΔΕ ΘΗΛΑΣΑ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΣΧΕΔΟΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ...ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ Κ ΕΔΙΝΑ Κ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ.

ΕΙΧΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕ ΘΗΛΑΣΤΡΑ Κ ΛΟΙΠΑ..ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΜΑΡΤΙΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ(ΜΕ ΧΑΠΙΑ)ΕΝΙΩΣΑ ΑΝΑΚΟΥΦΗΣΗ

ΠΛΕΟΝ ΟΜΩΣ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ Κ ΜΕΤΑΝΟΙΩΝΩ ΠΟΥ ΔΕ ΘΗΛΑΣΑ..ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ ΜΙΑ ΜΑΝΟΥΛΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥΣ ΠΡΩΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΤΟΥ..

ΟΣΩΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΑΛΕΣ Κ ΚΑΚΕΣ ΜΑΜΟΥΛΕΣ..ΔΕ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΚΙΑ ΜΑΜΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΚΟΜΗ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

tzef πολυ ομορφα το εθεσες μπραβο σου!!!!! :kiss::kiss:

Ελένη thanks

Η αλήθεια είναι οτι παρόλο που είχα διαβάσει πολλά για το θηλασμό τελικά δε τα κατάφερα.

Η αλήθεια είναι οτι είχα φτάσει σε ένα σημείο που ήμουν πολύ στενοχωρημένη και ξέρεις πως είναι οι ορμόνες τότε και στενοχωριόμουν ακόμα πιο πολύ γιατί πίστευα οτι το παιδί το καταλάβαινε.

Έφτασα σε σημείο που κατάλαβα οτι κατι δεν πάει καλά

η κατάσταση άρχιζε να ξεφεύγει.

Η αλήθεια είναι είχα πολύ λίγο γαλα αν και από την αρχή δεν έδινα συμπλήρωμα και θήλαζα αποκλειστικά είχα διαβάσει τόσα πολλά...

Ήμουν αρκετά ενημερωμένη αλλά...τίποτα όπως η πράξη

Τέλος πιστεύω οτι ο κάθε άνθρωπος έχει κάποιες αντοχές άλλος έχει περισσότερες σε κάτι άλλο που ο άλλος πχ δεν έχει αλλά τα καταφέρνει καλυτέρα σε κάτι που άλλος δε μπορεί.Δηλαδή μια μάνα μπορεί να δείξει

την αγάπη και την φροντίδα της με πολλόυς τρόπους.

Δεν πρέπει να ξεπέρνιουνται τα

όρια γιατί αυτό ξεσπάει αργότερα στο σώμα και την ψυχή μας.

Μέχρι εκεί που μπορούμε μέχρι εκεί που μας παίρνει δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι.

Μάνα είναι μόνο μία είτε θηλάζει είτε όχι.

Μανούλα σε αγαπάω... :) Άσχετο :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...και όσο αφορά το αν θα είσαι κακιά μανα ή όχι, ένα θα σου γράψω :μακαρι το παιδί μου να εισπράξει απο εμένα οση αγάπη πήρα και παίρνω απ'τη μανα μου-που δεν με θήλασε-!!!είμαι πραγματικά ευτυχισμένη και περήφανη για τη μανα μου.

μανούλα σ αγαπώ πολύ!!!(αχ!!συγκινιθηκα πρωϊ-πρωϊ!)Ασχετο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρακι 2 έγραψε:

καλησπερα.πρωτα ο θεοσ γενναω τον ιουνιο αλλα δεν θελω να θηλασω.ετσι μου χει κατσει.μηπωσ ειμαι κακια μανα τελικα?

Καλημέρα με το καλό να γεννήσεις και να ζήσεις αυτή την πανέμορφη εμπειρία (της γέννας εννοώ).....

δεν κατάλαβα την δημοσίευση ακριβώς.......αν δεν θέλεις να θηλάσεις ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ, εμάς γιατί μας τα π.....ς?!!!!

αν έχεις προβλήματα του τύπου αν είσαι καλή ή όχι θα σε συμβούλευα να πας σε ψυχολόγο μήπως και σε βοηθήσει να απαντήσεις μόνη σου στο ερώτημά σου!!!!!

Μην περιμένεις από ένα φόρουμ να σου το απαντήσουν αφού 1ον: δεν σε ξέρουν και 2ον: δεν έχεις καν γεννήσει!!!!!! άρα δεν είσαι μάνα ακόμη!!!

περίμενε να πάνε όλα καλά με την γέννα σου - που το εύχομαι - και μετά αποκτάς τέτοιου είδους προβλήματα-ερωτήματα!!!!

κάτσε, ηρέμησε και απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου...... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Argi -δεν κατάλαβα την δημοσίευση ακριβώς.......αν δεν θέλεις να θηλάσεις ΜΗΝ ΘΗΛΑΣΕΙΣ, εμάς γιατί μας τα π.....ς?!!!!

αν έχεις προβλήματα του τύπου αν είσαι καλή ή όχι θα σε συμβούλευα να πας σε ψυχολόγο μήπως και σε βοηθήσει να απαντήσεις μόνη σου στο ερώτημά σου!!!!!"

Αγαπητή Argi το φορουμ υπάρχει για ν ανταλλασουμε απόψεις και να θέτουμε τους προβληματισμούς μας.Κανεις δεν τα πρήζει σε κανέναν.Οποιος δεν θέλει να συμμετάσχει πολύ απλά δεν συμμετέχει.Τέλος θα ήθελα να επισημάνω οτι καλό θα ήταν να είμαστε πιο ευγενικοι και να θέτουμε τις απόψεις μας πιο κομψα,καθότι όπως υποστηρίζεις και εσυ Argi δεν γνωρίζουμε η μια την άλλη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ..ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΣΤΡΩΝΟΥΝ...ΑΥΤΗ Η ΕΠΑΦΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ Η ΜΗΤΕΡΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΕΤΑΙ!!!ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΙΣΧΥΡΟ ΔΕΣΙΜΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως για να ειμαι ειλικρινης ουτε και η φιλη μας το μαρακι2 ειναι και τοσο ευγενικη στις δηλωσεις τις δεν ξερω μπορει να ειναι ιδεα μου αλλα καπως εριστικη και επιθετικη μου φανηκε κασι ειδικα στην αρχη ολες οι δηλωσεις ηταν δηλωσεις τυπου οκ σε κατανοουμε κανε οτι θες βλεπεις δεν σε κρινει καμοια

και δεν νομιζω να πειραξε την Argi και τις αλλες κοπελες οτι δεν θελει να θηλασει αλλα ο τροπος εκφρασης της :S

προσωπικα εμενα με ενοχλησε παρα πολυ ασχετα που δεν ειπα κατι για πολλες πολλες σελιδε :side::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera...

as po kai go tin gnomi mu,se kamia periptosi den simainei oti den eisai kala mama an dn thilaseis to moro sou..yparxoun polles manoules pou den thilasan kai omos eginan yperoxes manoules..!vevaia tha sou po kai to exis mias kai go exo moraki 35 imeron to opoio thilazo..katalavaino tin anisixia sou peri ponou alla pistepse me kanoume tosa alla stin kathimerinotita mas pou poname..pou o thilasmos den einai tipota...!kai i apotrixosi ponaei..alla tin kanoume...kai diafora alla!!o thilasmos stin ousia..einai i proti thisia pou kanei i mana gia to paidi!einai kati fysiologiko...kai oti einai fysiologiko den ponaei!einai theio doro...kai idiaitera stin epoxi mas..einai eulogia gia to moro na piei galataki tis mamas tou...!einai i ypermetri ekdilosi agapis...olo auto..ta vlemata pou antalaseis me to moro..oi murodies...ta xadia...den yparxoun!

i mitera mu me thilase mexri 2 xronon...kai tin latreuo gia auto...!

filakia!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω ότι η ένταση ξεκίνησε από το "στυλ" του αρχικού μηνύματος. Δεν εξηγούσε η κοπέλα τους λόγους που δεν θέλει να θηλάσει, ίσως είχε ήδη φορτιστεί από άλλες συζητήσεις και ήταν λίγο σαν το ανέκδοτο άντε και εσύ και ο γρύλλος σου....

Η γνώμη μου είναι πως επειδή πρόκειται για ένα πολύ σοβαρό θέμα, πριν αποφασίσει μια γυναίκα πρέπει να είναι απολύτως ενημερωμένη για τα υπέρ και τα κατά του θηλασμού, να γεννήσει και να δοκιμάσει. Οπωσδήποτε τα "κατά" αφορούν τη μάνα και όχι το παιδί και συνήθως έχουν να κάνουν με πόνο ή με περιορισμό δραστηριοτήτων (συχνά όμως η δραστηριότητα αυτή είναι η ίδια η απαραίτητη δουλειά μας!) και πιο σπάνια με θέματα υγείας.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι: ενημερώσου, όχι από εμάς αλλά από ιατρική πηγή, για το τι προσφέρει ο θηλασμός στο μωρό και σε σένα (προστατεύει και από τον καρκίνο του στήθους λένε), εάν πειστείς ότι κάνει καλό, μόλις γεννήσεις κάνε μια προσπάθεια και μετά αποφάσισε. Οσο για τον πόνο που είχες στο στήθος καιπριν γεννήσεις, πράγματι θα έπρεπε να συμβουλευτείς γιατρό.

Κατά τα άλλα, μια μαμά (και πολλοί μπαμπαδες πια) κάνει πολλά πράγματα που δεν της αρέσουν για το παιδί της, αναγκαστικά (στερείται ύπνου, βάζει συνέχεια πλυντήρια, βράζει κάθε μέρα πατάτες και καθαρίζει φρούτα, δεν μπορεί να βγει όσο θέλει, κλπ κλπ)... Ετσι είναι η ζωή, για τους μέσους ανθρώπους τουλάχιστον...

Με το καλό το μωράκι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2 συμβουλες:

1: "οβασον και μετα κακαρισον" που λένε και οι πόντιοι! Κοινώς γέννα το και μετά κακαρισε (μιλα)!!! Μπορεί τώρα να μη θες και στην πορία να εξελιχθείς η πιο φανατική θηλάζουσα! Μπορεί και να του δώσεις από την πρώτη μέρα μόνο ξένο. Ποτέ δεν ξέρεις πως θα ενεργήσεις αν δεν αντικρύσεις πρώτα το μωρό σου και ερθεις αντιμέτωπη με συναισθηματα πρωτογνωρα. Εγώ να δεις πόσα έλεγα πριν γεννήσω τύπου "το παιδί από την πρώτη μέρα θα πάει στο κρεβάτι του" (ακόμα μαζί μου κοιμάται ) :woohoo: :woohoo: και πόσα άλλα τέτοια ουουουουου ατελείωτα!!!

2: Ενημερώσου, ψάξου, αναρωτήσου μην χανεις χρόνο με ερωτήσεις και συζητήσεις. Εκμεταλλεύσου το χρόνο που έχεις τωρα. Να ξέρεις τα υπέρ και τα κατα και του ξενου γάλακτος και του θηλασμού και αποφασίζεις. Έτσι θα είσαι τουλάχιστον ενημερωμένη μάνα. Το κακια θα το κρίνει το παιδί σου στο τέλος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...