Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωρο με αλλεργια...Τι τρωει η μαμα?


Recommended Posts

γεια σας συμπασχουσες....

λοιπον τα νεα μας...η γιατρος ηταν παρα πολυ καλη...αλλα ακριβη....80 ευρω η επισκεψη :ohmy:

μας επερνε ιστορικο σχεδον μια ωρα...πολυ ψειρας..βεβαια το αποτελεσμα ειναι οτι σιγουρα εχει αλλεργια...αλλα μου ειπε οτι εχει και στο σουσαμι :( και γενικως στους ξηρους καρπους....μας εδωσε ενα σωρο εξετασεις....για να δουμε ακριβως που εχει και τι εχει και κοριτσια πηρα στο παιδων και ραντεβου εχουν τον απριλιο :blink::S και μεχρι να βγουν η εξετασεις θα παει καλος μαιος :(

πηγα και απο το ιασω να ρωτησω ποσο παει το μαλλι και ειναι 760 ευρω...και επειδη εχω εκπτωση λογω προσωπικου ειναι 380...ενα σωρο λεφτα :( ...αλλα τι να κανουμε...γεροι να ειμαστε και εχει ο θεος...

κατα αλλα μου ειπε οτι το μοσχαρι δεν ειναι τοσο αλλεργιογονο οσο το θεωρουν ολοι και μου ειπε να δοκιμασω...εφαγα λοιπον και εγω ενα μπιφτεκι την τριτη και μεχρι στιγμης δεν φαινεται να τον πειραξε..αχ!!!μακαρι...επισης μου ειπε να δοκιμασω ψαρια και μαυρη σοκολοτα...αλλα σιγα σιγα....αυτα τα νεα μας..σορυ για την καθυστερηση αλλα δεν ειχα το λαπτοπακι μου :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 725
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

γεια σας συντροφισσες! :P

να σας πω οτι φτιαχνω μια κατα-σοκολατενια τουρτα απ'την οποια δε θα φαω ουτε ψιχουλο!!!!! :blink::blink:

κουραγιο λοιπον!!!!!!

Μπεμπινι θα περιμενουμε νεα σου! :)

Λινακι αν φτιαξεις την ταχινοπιτα ερχομαι ΑΜΕΣΑ! :laugh: :P

Γιωτα μου...τι να πω?

Ελλαδαρα!τοσο καιρο ε?

να σου ξαναπω ομως πως ετσι κ αλλιως δεν ειναι κ σιγουρο πως θα βρειτε ολα οσα μπορει να τον πειραζουν... :dry:

τεσπα!υπομονη!

με το σουσαμι αποκλειονται δυστυχως πολλες τροφες αλλα...που το καταλαβε η γιατρος???? :unsure:

επισης.... με παραξενεψε που σου εκοψε ξηρ.καρπους κ σου επετρεψε κουβερτουρα που μπορει να περιεχει ιχνη τους!!!

το μοσχαρι...αφου δεν εκδηλωσε κατι 3 μερες πιστευω πως δεν εχεις προβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελα μου ντε!!! Ξηρους καρπους;;;;;

Σε ποιον αλλεργιολογο πηγες Θεσσαλονικη;;;;;

και εμας μια ωρα μας επαιρνε ιστορικο..αλλα πριν καταλυξει σε αποτελεσμα μας εβαλε να κανουμε εξετασεις για ανοσοσφαιρινες, ρασ τεστ και κατι αλλες αιματολογικες που δεν καταλαβα τι ειναι.

Επισης μου ειπε κατι το οποιο με τρομαξε αρκουντος, επειδε λεει εγω εχω αναπνευστικες αλλεργιες, στην γυρη στην σκονη κλπ, υπαρχει πιθανοτητα το μωρο να αποκτησει ασθμα μεγαλονοντας, και να προσεχω πολυ ειδικα με κατοικιδια κλπ.

Επισης μου ειπε οτι σε μωρα κατω των 3 ετων δυσκολα φαινονται οι πραγματικες αλλεργιες, εκτος απο αυτα που εχουνσοβαρη αλλεργια στηνπρωτεινη του αγελαδινου...σε μας αν ετρωγε γαλα σκονη θα εκανε αιμα στα κακα εμετος κλπ κλπ επειδη θηλαζε εκανε μονο εκζεμα και κοκινηλα στον πισινο καθως και μερικες εντερικεςδιαταραχες οχι τοσο βαριας μορφης.

Αν βεβαια εχει τωρα αλλεργια σε κατι αυτη ειναι πολυ πιθανον να ατονισει μετα τον χρονο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκάκι υπομονή σιγά σιγά θα βρείτε που είναι αλλεργικός απο ότι φαίνεται.Άντε τουλάχιστον να τρως μοσχαράκι! :)

Αναστασία χαράς το κουράγιο σου με τέτοια τούρτα!

εμείς κρύωμα είχαμε τελικά αλλά βρε κορίτσια απο τότε που έκοψα τα γαλακτοκομικά παρατήρησα ότι εξαλίφθηκαν σχεδόν και οι κολικοί!τι να πω;η γιατρός πάντως μου είπε να φάω γαλακτοκομικά.Θα φάω λίγο τυράκι σήμερα και θα περιμένω να δώ τα αποτελέσματα! :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια....

λοιπον κατεληξε οτι εχει αλλεργια στο σουσαμι λογω χαλβα αλλα και απο αλλα που ετρεγα με σουσαμι γι αυτο και το "συγκαμα" στο ποπο του δεν εφευγε..και με το που σταματησα να τρωω σουσαμι εφυγε ως δια μαγειας...

αυριο θα παμε για τις εξετασεις...

αναστασια και εγω τις ειπα οτι συνηθως αυτες δεν δειχνουν αλλα εκεινη μου ειπε οτι σιγουρα θα δειξουν..τι να πω...ελπιζω τουλαχιστον να μην δωσω τοσα λεφτα τσαμπα...

σεσιλια ιδιες εξετασεις με σενα μου εχει γραψει...αλλα δυστυχως εμενα εχει σοβαρη αλλεργια...

χθες εφαγα κατι μπισκοτακια με κουακερ μελι και καρυδα και τον πειραξαν,παλι βλεννες με αιμα :( ...τι να πω πια και ηταν πολυ ωραια...ομως τι τον πειραξε αυτη τη φορα;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bembini έγραψε:

μπουρεκάκι υπομονή σιγά σιγά θα βρείτε που είναι αλλεργικός απο ότι φαίνεται.Άντε τουλάχιστον να τρως μοσχαράκι! :)

Αναστασία χαράς το κουράγιο σου με τέτοια τούρτα!

εμείς κρύωμα είχαμε τελικά αλλά βρε κορίτσια απο τότε που έκοψα τα γαλακτοκομικά παρατήρησα ότι εξαλίφθηκαν σχεδόν και οι κολικοί!τι να πω;η γιατρός πάντως μου είπε να φάω γαλακτοκομικά.Θα φάω λίγο τυράκι σήμερα και θα περιμένω να δώ τα αποτελέσματα! :S

τι να σου πω...ξεκινα να δοκιμασεις και βλεποντας και κανοντας...ελπιζω οντως να ηταν κρυωματακι :)
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Τι να σου βρε μπουρεκακι..για να σε παρηγορησω να σου πω οτι εμεις τα ξεπερναμε σηγα σηγα!!!!
παρηγορια στον αρρωστο :laugh: :laugh: :laugh: παντως θα ελπιζω μετα το χρονο :P;):side::S
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σημερα με γιωσε μια παιδιατρος..μου ειπε οτι γ να αρχισουμε να εισαγουμε νεες τροφες γ να δουμε εαν ξεπερασε την αλλεργια θα πρεπει να πινει συνολικα 2 χρονια το ειδικο γαλα!!!οιμε οιμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουρεκάκι υπομονή μετά το χρόνο θα ηρεμήσουν τα πράγματα τώρα θα μου πεις τι μου λές;κάπως έτσι είναι αλλά θα περάσει! :)

savropiguinos δεν θηλάζεις;πίνει υποαλλεργικό;

πάντως εγώ κορίτσια ξεκίνησα τα γαλακτοκομικά και τον πιάνουν κολικοί και το πρωί και το βράδυ :S:blush::(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

σημερα με γιωσε μια παιδιατρος..μου ειπε οτι γ να αρχισουμε να εισαγουμε νεες τροφες γ να δουμε εαν ξεπερασε την αλλεργια θα πρεπει να πινει συνολικα 2 χρονια το ειδικο γαλα!!!οιμε οιμε!!!
γιωτουλα αυτο δεν ισχυει...μηπως να ρωτησεις και καπου αλλου;;;

μπεμπινι κοψε τα παλι....εγω πιστευω οτι εχει αλλεργια το παιδακι... :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kaλημερα!!!

Πως ειστε???

Πειναμε καθολου??? :P

Μπεμπινι μου δεν ξερω...μακαρι να εχει δικιο η γιατρος κ να ειναι ενα κρυωματακι!στο ευχομαι ολοψυχα!να περασει κ να ηρεμισετε! :)

Κ αν πραγματι ισχυει....θα φας για χαρη μου μια ολοκληρη τουρτα σοκολατινα κ μια πιτσα??? :P :laugh:

Μπουρεκακι μαζι στο "η ελπιδα πεθαινει τελευταια"!!!!!!

χθες μου ειπε ο γιατρος πως θα βαλουμε γαλακτοκομικα στη διατροφη της μετα τον 1,5 χρονο!!!! :woohoo:

Ουτε μοσχαρακι θα φαει..... :huh::huh::huh:

ααααχ!!!

Γιωτα περαστικα!!!2 χρονια ε?γτ ετσι?στο εξηγησε?

Κοριτσακια μου δοκιμασα 1 κουταλια απο την τουρτα που εφτιαξα!!!!

Μεγαλη ευχαριστηση!!!Ευτυχως δεν ειδα τπτ στο μωρακι μου!!!! ;)

Α!!!Οσες τρωτε κουβερτουρα....

Φτιαξτε τη ζυμη για κορμο,καντε μπαλακια κ βουτηξτε τα σε λιωμενη κουβερτουρα!!!Αντεεεε καντε το κ φατε να ευχαριστηθω!!! :P :laugh: Μπορειτε να χρησιμοποιησετε μπισκοτα τυπου digestive που δεν εχουν γαλα!(ελεγξτε το πρωτα!!! ;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.ΑΚΟΥ.ΣΗΜΕΡΑ ΗΜΟΥΝΑ ΑΚΟΜΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΛ ΣΤΟΝ ΘΑΛΑΜΟ ΜΟΥ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΡΩΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΚΟΨΑ ΤΑ ΓΑΛΑΚΤΟΚΟΜΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ?35 ΗΜΕΡΩΝ ΜΩΡΟ.ΑΚΟΥ ΕΡΩΤΗΣΗ.ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΟΨΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ?ΚΑΡΑΦΛΙΑΣΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλ θα ακουσεις πολλα κουφα..αστο...μην το ψαχνεις.

Εγω που θηλαζω ακομα ειμαστε πολυ καλα.

Το εκζεμα εχει εξαφανηστει τελειως απο τα μαγουλα, που και που κανει κανενα ροζουλι αλλα του βαζω ειδικη ενυδατικη και φευγει, στο κεφαλακι ακομα επιμενι αλλα ειναι πολυ αχνο.

να φανταστεις ομως οτι μπορω εγω να φαω μοσχαρακι και να ποιω λιγο γαλα η να φαω πχ μια σοκολατα.

Λιγο ομως..αμα φαω πολυ φουντωνει

Και αυτος ακομα δεν μπορει, του εδοσα γιαουρτακι και αμεσως φουντοσε..αλλα τρωει το κατσικισιο..μπλιαξ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

καλο κουραγιο!!! :)

Πατσυ καλως ηρθες στο κλαμπ!

Ελπιζω ολες μας να βγουμε συντομα!!!! ;)

ο θηλασμος ειναι φαρμακο για τα αλλεργιακια μας κοριτσια!

μην το ξεχνατε αυτο!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ.ΑΝ ΚΑΠΟΙΑ ΔΕΝ ΒΑΡΙΕΤΑΙ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΑΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ.ΤΙ ΝΑ ΠΙΝΩ,ΤΙ ΦΡΟΥΤΑ,ΠΟΙΟ ΒΟΥΤΥΡΟ,ΤΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΚΛΠ ΚΛΠ,ΤΟ ΚΟΥΤΑΛΑΚΙ ΤΟΥ ΓΛΥΚΟΥ?ΟΛΑ...ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ..ΑΣ ΠΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΩΙΝΟ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη!

ΣΙΓΟΥΡΑ πρεπει να αποκλεισεις γαλακτοκομικα,αλλαντικα,ξηρους καρπους και οτι περιεχει τα παραπανω!

Πχ..κουβερτουρα,ψωμι του τοστ(τα περισσοτερα),πατατακια με γευση κλπ!

Να κοιτας παντα τα συστατικα αυτου που τρως!

Βεβαια βλεποντας κ κανοντας...Μπορει το μωρακι σου να εχει αλλεργια και στο μοσχαρακι(πολυ πιθανο) ή στα αυγα η στο χοιρινο κ 1002 αλλα! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Διαβαζα πως καποιο μωρακι εμφανισε αλλεργια(ή καλυτερα δυσανεξια :huh: )κ στο ρυζι!!!

Ισως να υπαρχει αλλεργια κ στη γλουτενη!(αλευρια κλπ!!! :woohoo: :woohoo: )

Συμπερασμα: Μην τρως/πινεις τπτ εκτος απο νερο κ.....μηλα!!!Αν κ γτ οχι?μπορει να υπαρξει αλλεργια και στα μηλα!!!Και...ισως το νερο της περιοχης σου δεν ειναι καταλληλο!!! :laugh: :laugh: :P:P

Σοβαρα τωρα...

Θα παρεις μαργαρινη(τυπου βιταμ) αυτην με την ελια!

Φρουτα....Εγω τρωω μηλα-αχλαδια-μπανανες(ειμαι 27 ετων κ τωρα μπαινω στις...στερεες!!! :laugh: )

Λαχανικα τα παντα εκτος κ αν παρατηρησεις κατι...Ή αν εχει κολικους.... :huh:

Το κουταλακι του γλυκου=γλυκο του κουταλιου??? :P :laugh:

Αν ναι....Προτεινω να φας οποιο θες εκτος απο εσπεριδοειδη κ καρυδακι... :huh:

Δοκιμασε κ αυτα που περιεχουν σουσαμι πχ χαλβας,ταχινι!

Οταν λεω δοκιμασε,εννοω να φας κ να δεις πως αντιδραει τις επομενες 1-3 μερες!

Βεβαια πρωτα πρεπει να καθαρισει ο οργανισμος απο τα γαλακτοκομικα! ;)

Γενικως...Αν δεν μπορεσεις να βγαλεις ακρη κ μπερδευτεις με το τι ενοχλει κ τι οχι..... Κοψε τα παντα(τρωγε πχ μονο μακαρονια ολικης,πατατες,φρουτα) κ προσθετε 1-1 κατηγοριες φαγητων!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν χρειαζετε να σας πω οτι οταν εκοψα ολα αυτα..συν δαμασκινα βερικοκα σηκα..γιατι δεν ξεραμε ακομα σε τι ακριβως εχει αλλεργια..ειχα κανει μια δυσκοιλιότητα αλλο πραγμα..και ετρογα ακτινιδια τα οποια μπλιαξ..δεν μπορω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια και απο μενα!σημερα ο μικρουλης εβγαλε και αιμα στα κακα του,τρεις κουκιδες και εφαγα πριν καταιφι και ειχε πανω λιγους ξηρους καρπους!ειναι ολοφανερη πλεον η αλλεργια του θα το πω και στην γιατρο την Πεμπτη που θα παμε και για εμβολιο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...