Μετάβαση σε περιεχόμενο

1η σπερματέγχυση


Recommended Posts

Για πείτε για πείτε για να μαθαίνουμε και εμείς … και να ξέρουμε τι μας περιμένει …

Καλή επιτυχία κοριτσάκια και να το κάψουμε μετά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλημερα και απο εμενα.θα θελα πολυ να μου πειτε με τι ποσοστο κινητικοτητασ μπορει να κανει μια γυναικα σπερματεγχυση?το λεω αυτο γιατι εγω εχω κανει 4 εξωσωματικεσ στο ιδιο κεντρο αλλα δεν πετυχε καμια.εγω ειμαι μια χαρα.οταν ανακαλυψαμε το προβλημα του συζηγου πριν εναμισυ χρονο ειχε κινητικοτητα 2%.πριν ενα μηνα που επαναλαβαμε αλλα 2 η κινητικοτητα ειχε ανεβει στο 12% χωρισ φαρμακα.ο ουρολογοσ τωρα του εδωσε αρκετεσ βιταμινεσ και μασ ειπε να κανουμε παλι σε 2 μηνεσ.ευελπιστω να εχει ανεβει.αν εχει παει στο 20% κινητικοτητα και με αριθμο 60.000.000(απο αυτα εχουμε καλα)μιασ και το οριο ειναι > 20.000.000.πιστευεται οτι θα μπορουμε να κανουμε σπερματεγχυση?ο ουρολογοσ μασ ειπε ΝΑΙ.ακομα μασ εδωσε ελπιδεσ και για φυσιολογικα.τιποτα δεν αποκλειει μασ ειπε.εχει τυχει σε καμια σασ με τετοια κινητικοτητα να εκανε σπερματεγχυση και να πετυχε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω που εκανα τωρα την πρωτη μου σπερματεγχυση εχω προβλημα με πολυκυστικες,περιοδος οτι να ναι και προβλημα ωορρηξιας.ο αντρας μου ειχε χειρουργηθει για κιρσοκηλη το καλοκαιρι βεβαιατο αποτελεσμα αλλαξε στο ελαχιστο....εχει κινητικοτητα 35%,αριθμο 95,000,000,ζωτικοτητα 45% και φυσιολογικα 45%....οταν πηραμε το δειγμα πριν παμε στην γυναικολογο για να το βαλει μεσα μου ο μικροβιολογος μου ειπε οτι ειναι καλο το δειγμα και η γυναικολογος μου ειπε οτι βρισκομουν σε πολυ καλη φαση εκεινη την ωρα..........αυτα απο εμενα

ομως ας συζητησουμε και το αλλο θεμα στο προηγουμενο μηνυμα μου,πειτε μου την δικη σας περιπτωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι, πες τον ουρολογο να σας γραψει καρνιτινη κανει θαυματα!!! εμεις ειχαμε κινητικοτητα 10% και μεσα σε 1,5 μηνα ανεβηκε στο 55%!!!!!

3 αμπουλες την ημερα

καλη επιτυχια!!!

πλακα μου κανεις;;; εμεις με 3 εκατομυρια και καναμε σπερματεγχυση!!! οχι εσεις με 60;;;;;; ολα θα πανε καλα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ksenioulaki,

καλη επιτυχια και καλα αποτελεσματα σου ευχομαι!!!

και γω εκανα χτες σπερματεγχυση και ο γιατρος μου μου εκανε την pregnil 1 ημερα νωριτερα,

η καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε η γιατρος σου για να σου τη χορηγησε 1 ωρα πριν θα εχει υπολογισει προφανως το χρονο που θα σκασει το ωοθηλακιο για να ερθει σε επαφη το σπερματοζωαριο με το αυγουλακι σου.

και παλι καλη μας επιτυχιαααααα!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα!!!!!!νομιζω πως ολες εχουμε δικαιωμα στην ελπιδα να πετυχουμε τον στοχο μας με οποιοδηποτε τροπο αρκει να μην τα βαζουμε κατω και να ειμαστε οσο πιο αισιοδοξες μπρουμε και οχι αγχος ολα θα γινουν!αν μπορειτε λυτ μου την απορια εμεις οπως εχω γραψει και παραπανω εχουμε ηπια ολιγοσπερμια δηλαδη 15000000 απο κινητικοτητα ειμαστε καλα υπαρχε ελπιδα με την σπερματεγχυση η καλυτερα να παμε σε εξωσωματικη λογω του οτι βρισκομαι και γω σε θεραπεια με σερπαφαρ λογω πολυκυστικων και πολυ αστατου κυκλου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γνώμη μου είναι να επιμείνετε μ' αυτή την μέθοδο. Εξαντλήστε δηλαδή όλα τα περιθώρια με την σπερματέγχυση πριν πάτε στην εξωσωματική. Στην δική μου περίπτωση είδα θετικό αποτέλεσμα στην 4η προσπάθεια!!!! Δεν ήθελα με τίποτε να πάω στην εξωσωματική. Θα την έκανα βέβαια μόνο αν ήμουν σίγουρη οτι είχα εξαντήσει κάθε περιθώριο. Σ' αυτό βέβαια παίζει ρόλο και ο γιατρός. Εμένα δόξα το θεό ήταν εξαιρετική και επέμενε να κάνουμε ακόμη μιά τελευταία προσπάθεια με κλομιφαίνες. Γι' αυτό σας λέω μην τα παρατάτε και μην απελπίζεστε. Η προσπάθεια είναι πανεύκολη και εντελώς ανώδυνη. Να προσθέσω βέβαια οτι δεν είχαμε κανένα πρόβλημα παρα μόνο εγώ είχα πολυκυστικές και άστατη περίοδο. Να έχετε πίστη και όλα θα πάνε καλά. 4 χρόνια περίμενα και ήρθε τώρα !!!! :woohoo: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΕΟRE ,

καλησπερα,

το ωοθηλακιο ηταν ετοιμο μια μερα νωριτερα (23 mm) και τελικα μπηκα αρων αρων και τελικα το σπερμα ηταν 2,5 ημερων!! και φυσικα το αποτελεσμα ηταν σοβαρη ολιγοσπερμια μολις 3 εκατ. αλλα τελεια κινητικοτητα 100%

οχι δε πηρα απολυτως καμια ορμονη μονο την Pregnyl 30 ωρες νωριτερα

ουτε θερμοκρασια εχω ανεβασει ουτε τιποτα...

:blink:

ξερω γω...ειμαι ετοιμη για ολα ενω ο γιατρος μου ηταν πολυ ευχαριστημενος εγω παραμενω πολυ ουδετερη γιατι πρεπει να βρω τροπο να κινητοποιηθω σε περιπτωση που ΔΕΝ...

κοριτσια το πιο σημαντικο ειναι να μη μας γινει εμμονη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συμφωνω με τη Λενα!!

ειδικα κοπελες που ειστε 30 και 32 γιατι πανικοβαλλεστε;;;;

για ολους εχει ο Θεος!!

μη πατε σε εξωσωματικες εφοσον οι γιατροι λενε οτι η σπερματεγχυση μπορει να βοηθησει

good luck to everyone!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ κοριτσια ευχομαι ολες να γινουμε συντομα μανουλες και οι κοποι μας,οι προσπαθειες μας να πιασουν τοπο........εμεις προσπαθουμε ηδη 3,5 χρονια με μια αποβολη πριν 2,5 χρονια που ειχα μεινει φυσιολογικα και απο τοτε τιποτα.........ας το συμπαν ολο να συνομοτισει ολες να μεινουμε με την 1η σπερματεγχυση...........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΚΑΝΑΝΕ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ!ΝΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΜΙΑ?ΕΧΩ ΜΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΡΓΑΣΙΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΠΡΟΣ ΕΚΠΛΗΞΗ ΜΟΥ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΚΑΙ ΓΕΝΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΟΥΝ ΤΗΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ?ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΚΕΙ ΑΛΛΑ ΛΟΓΩ ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΑΦΕΝΤΙΚΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ ΣΕ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΠΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ!ΑΝ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΜΕ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα σε ολες

Καναμε μα τον άντρα μου την δεύτερη σπερματεγχυση στις 23/02 μετα απο θεραπεια με ενεσεις. Ο γιατρός ηταν πολυ ευχαριστημενος με την διαδικασια και μου ειπε οτι παμε καλα. απο εκεινη την μερα ποναει το στηθος μου και η κοιλια μου ειναι πρησμενη και με ποναει λιγο.

απο την εμπειρια σας ειναι καλό σημάδι ή τσαμπα χαιρομαί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotini83 δεν γνωριζω κατι για αυτο που ρωτας....καποια αλλη αν ξερει.

ninavas εμενα μολις εβαλε το δειιγμα μεσα μου με επιασε ενας πονος στη μεση στη κοιλια,σαν να ειχα περιοδο,αυτο κρατησε 15 λεπτα,οταν γυρισα σπιτι ειχα 2 σταγονιτσες αιμα και ελαχιστα καφε υγρα μεχρι την αλλη μερα το μεσημερι,αυτα τιποτα αλλο........και στην πρωτη που εκανες ειχες τα ιδια συμπτωματα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

ΟΥΟΥΟΥ ΙΡΕΝΕ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ!!

απετυχε παταγωδως η πρωτη μου φορα και αδιαθετησα

την επομενη εβδομαδα θα κλεισω ραντεβου με το γιατρο.... αλλα να σου πω την αληθεια ισως και να βιαστηκα με τοσο σοβαρη ολιγοσπερμια ηταν πολυ δυσκολο να συλλαβω, ισως επρεπε να περιμενω να αποδωσει η θεραπεια που κανει ο συζυγος απο 20-01.

σκεφτομαι τοσο το οικονομικο, οσο και το ψυχολογικο κομματι. Το θεμα ειναι να παω με ενα ευσεβες ποσο σπερματοζωαριων. Δε τολμω να κλεισω ραντεβου με το γιατρο μου ..ασε που μ επιασε θυμος....

ουτε χοριακη δε προλαβα να κανω!!! :unsure:

σ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου-εκανες και μια δηλωση πριν δε προλαβα να τη διαβασω... :huh: τωρα μπαινω στο forum

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια να σας ρωτησω κατι; Γιατι οι γιατροι επιμενουν να συστηνουν σπερματεγχυση οταν εχει τραγικα ποσοστα αποτυχιας; Ειδικα οταν υπαρχουν προβληματα κινητικοτητας η ολιγοσπερμιας οπου στην ουσια η διαδικασια ισοδυναμει με την εκσπερματιση κατα τη σεξουαλικη πραξη. Δεν θελω να αποθαρρυνω καμμια, καταλαβαινω οτι η προσπαθεια ξεκιναει με ηπιες επεμβατικες δρασεις και προχωραει αλλα μηπως ειναι και προσπαθεια να μας παιρνουν τα λεφτα πουλωντας μας ελπιδα;Αν θυμαστε και εμενα ο συζυγος μου εχει προβλημα και ο ουρολογος του ειπε οτι με 4% κινητικοτητα και 10000000 σπερμ/ρια μονο για μικρογονιμοποιηση κανει το σπερμα του και επειδη ειμαι λιγο απαισιοδοξη δεν πιστευω οτι θα εχει βελτιωση- λογω ηλικιας- και θα περασω κι εγω απο την ιδια διαδικασια. Σκεφτομαι σοβαρα να παρακαμψω την σπερματεγχυση αν προταθει.

Ειναι καποιες σκεψεις μου μιας και βρισκομαι στην ιδια θεση με καποιες απο εσας, μπορει να σκεφτομαι λαθος, θα χαρω να ακουσω γνωμες και μακαρι να αποδειχτει οτι εγω κανω λαθος!

ΚΑΡΚΙΝΑΚΙ ευχομαι οτι καλυτερο για το επομενο βημα σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα σου πω.

Η σπερματέγχυση έχει μόνο 2 περιοχές επιτυχίας:

• όταν υπάρχει πολύ μικρό πρόβλημα σπέρματος

• όταν υπάρχει ανεξήγητη υποτονικότητα

Εμείς ανήκουμε και στις 2 περιπτώσεις οπότε γιατί να μην κάνουμε μια προσπάθεια εφόσον το κόστος το χρηματικό αλλά και το ψυχοσωματικό είναι ελάχιστο;

Ο δικός μας ο γιατρός βέβαια μας έχει πει μόνο για μια προσπάθεια και πως δεν αξίζει να κάνουμε 2η και μάλιστα δεν κάνει εξωσωματικές οπότε δε μπορούμε να του καταλογίσουμε λόγους σκοπιμότητας.

Επίσης οι εποχές έχουν αλλάξει και οι γρήγοροι ρυθμοί μας κυνηγούν.

Έχω και φίλη μαία και μου λέει πως πολύ συχνά συναντά ζευγάρια που αφού αποτύχουν στις 3-4 φυσιολογικές προσπάθειες επιλέγουν της σπερματέγχυση για να έχουν το επιθυμητό αποτέλεσμα (ή και για να ξεμπερδεύουν όπως θα μπορούσε να πει κάποιος)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ιρενε σ ευχαριστω πολυ για την αμεση ανταποκριση σου,

γιατι ο γιατρος σας προτεινε μονο μια προσπαθεια; αφου η σπερμ-ση ειναι μειωμενης επιτυχιας(μολις 20%) πιστευω οτι ενδεχομενως αν δε πετυχει η πρωτη να πετυχει η 2η ή η 3η.

εχω ραντεβου τη δευτερα με το γιατρο να συζητησουμε την πιθανοτητα να πρεπει να περιμενω λιγο ακομα για να βελτιωθει το σπερμα με ορμονες-καρνιτινη - εβιολ γιατι τα ποσοστα μας ηταν τραγικα(3 εκατομυρια μονο με κινητικοτητα 100%) βεβαια η νοσηλευτρια ειπε μονο 1 θελουμε!!! ξερω Εγω.. γενικα ειμαι ψυχραιμη αλλα τωρα νιωθω οτι δε μπορω να σκεφτω καθαρα και λογικα, αλλο λεει η λογικη και αλλο το συναισθημα

εσεις περιμενετε αποτελεσματα (εννοω χοριακης;) αν ναι σου ευχομαι ΝΑ ΣΑΣ ΡΘΕΙ ΠΑΣΧΑΛΙΑΤΙΚΟΣ ΜΠΟΥΝΑΜΑΣΣΣΣΣΣ!!!!!!! :silly: :silly: :blink: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ναι ναι...έχω κάτι μικρές ενοχλήσεις πολύ χαμηλά από το κεφαλάκι θεωρώ και πιο πάνω γίνεται πάρτυ με τα ποδαράκια να χτυπάνε όπου βρουν 😁😁🧿🧿
    • Μακάρι μακάρι μακάρι...αν κ δύσκολο!! Είχαμε δύο επαφές μόνο 😭 που να φανταστώ ότι αποφάσισε να κάνει στην ώρα του ωορρηξία 🤣🤣🤣 ήταν κ λίγο άκυρες!! Δλδ  φαντάσου 8η και 11η ημέρα κύκλου...πφφφφ
    • Ναι μακάρι γτ όντως είναι πολύ δύσκολο... Χμμμμμ δεν ξέρω κατά πόσο ήταν καλές οι επαφές γτ λόγω δουλειάς καταφέραμε μόνο δύο και ίσως άκυρες μέρες!! Με λίγη βοήθεια όμως 🙏🏼 και ελπίδα....αυτή πεθαίνει τελευταία δεν λένε;; Χαχα  Μου είπε η γυναικολόγος πως λογικά σε 10 με 12 ημέρες θα πρέπει να έρθω περίοδο αν όντως έγινε η ωορρηξία!!   Για να δούμε;;!!!!
    • Αγαπη μου καλη επιτυχια ευχομαι κ το μικρακι σας να φωλιασει στην κοιλιτσα σου για 9 μηνες!!! 🙏🙏 Εγω δν ειχα καθολου συμπτωματα... ισως μια καποια συχνοουρια αλλα δν ξερω αν ηταν απ την εμφυτευση ή λογω του νερου π επινα... λιγο τα φατμακα, λιγο υο οτι πινω αρκετο νερο κ με τοση ζεστη επινα τλχ 2-3 λιτρα νερο τη μερα. Κ νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι συστηνεται μετα την ετ αρκετο νερο γ να ενυδατωνεται η μητρα... Αλλα ουτε στηθος, ουτε κτ αλλο... α! Κι 1-2 βραδια ειχα εξαψεις.. εκει κοντα στη χοριακη... αλλα ισως φταινε κ τα φαρμακα.. μ τοση προγεστερονη.. Κι εγω προτεινω ν μεινεις σπιτι ν ξεκουραστεις!! Κι εγω πηρα την αδεια ειδικου σκοπου κ ξρκουραστηκα!! Βεβαια ολο ξυπνητηρια ειχα το πρωι γ τα φαρμακα αλλα τλχ ημουν ηρεμη...
    • Κοίτα η μπανάνα μυρίζει και "περίεργα". Η δικιά μου τους πρώτους μήνες της σιχαινόταν 😅 Νομίζω το ψωμί και τα μπισκότα τα λατρεύουν. Τουλάχιστον η δικιά μου τρελένεται. Οπότε αν θες άσε της ένα κομμάτι ψωμί κόρα ή ένα μπισκότο και άσε να δεις αν θα το φάει. Επίσης φροντίσε να πεινάει λίγο όταν θα της τα δώσεις. Να δεις αν θες δείξει περισσότερο ενδιαφέρον ετσι.  Μπράβο για την υπομονή και την ψυχραιμία 💪💪💪 Έτσι θέλει! Το χεις μανούλα!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...