Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τσιμπολογαει συνεχεια!!!


Recommended Posts

Ερωτηση προς ποιο εμπειρες μανουλες. Ο μπεμπης ειναι 5 μηνων. Και δεν κανει σωστα γευματα. Δηλαδη θηλαζει 39875678897 φορες την ημερα. Τρωει συνεχεια και λιγο... Γεννηθηκε 3450 και τωρα ειναι περιπου 7100. Δεν ξερω αν παιζει ρολο το βαρος το αναφερω γιατι μαλωνει η La la!! :P εμενα δεν με πειραζει, ουτε φυσικα τον αφηνω να πεινασει για να φαει καλα. Το θεμα ειναι πως με εχουν ψιλοπρηξει. Οτι το παιδι δεν κοιματε το βραδυ γιατι εχει το νου του στο μεμε, οτι δεν τολμαει να κανει κιχ και τον βαζω σκουλαρικι στο μεμε και τετοια :angry: . Και αναρωτιεμαι εγω... μηπως τελικα ειναι λαθος ολο αυτο? Μηπως πρεπει να του φτιαξω ενα προγραμμα? Δεν ξερω, μπερδευτικα... Helppppppppp!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kalhspera apo emena ...emas to problhma mas htan oti den etroge kai den troei einai 8 mhnon kai kati kai einai 8 kg mexri stigmhs...Den ksero basika ego tha prospathousa na to balo se programa alla kai pali afou thelei etsi ti na po den ksero...Me ta mora den ksereis pia pos na ta simperifertheis ..ti na po!!!!! Mhpos na rothshs thn paidiatro sou kalitera???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

emeis den thulazoume k eimaste k megaluteroi alla mi tolmisei na faei kaneis sto spiti tsoup k i kon apo kato me anoixto to stoma.....kereis polu kala oti o thulasmos den exei programma,astous na lene...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσάκι μου καλησπέρα...Καταρχήν να πω άσε τους άλλους να λένε,ΚΑΝΕΝΑΣ δε ξέρει καλύτερα απο εσένα τι θέλει το μωράκι σου!!!!!!!!!

Ύστερα να πω οτι δε μπορώ να μιλήσω απο προσωπική εμπειρία γιατι εγώ αποκλειστικά θήλασα 1μιση μήνα περίπου,αλλα ακούω διάφορα απο πολλές μανούλες κ μπορώ με σιγουριά ν σου πω οτι πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να του μάθεις να παίρνει πιπιλίτσα...Γιατι ευλογία ο θηλασμός,απίστευτο δέσιμο κ συναίσθημα η αγκαλιά κ το πιπίλισμα,αλλα νομίζω οτι θα σε βοηθήσει πολύ κυρίως όσον αφορά τα...νυχτοπερπατήματα!!!Το προσπάθησες????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω για τις απαντησεις!!

mummydi επαιρνε πιπιλα μεχρι 2μηνων. Μετα.... με τιποτα.. Κανει πως αναγουλιαζει, αηδιαζει και την φτυνει. Γενικα δεν κανει πιπιλα στο στηθος. Οταν τον πιανει η χαζομαρα του θελει να το εχει στο στομα χωρις ομως να πιπιλαει. :blink: Και φυσικα δεν τον αφηνω... Θα ρωτησω και τον παιδιατρο αλλα μου ειχε πει οτι μπορω να τον βαλω σιγα σιγα σε προγραμμα αν αυτο με βολευει. Απλα δεν με ενοχλει. Οταν σταματαει να τρωει δεν υπαρχει περιπτωση να φαει οσο κι αν προσπαθησω. Το πολυ πολυ να κανει πιπιλα.. που δεν κανει. Μονο αν τον πολυπρηξω να συνεχισει να τρωει θα κανει πως τρωει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρις εμένα μέχρι να αρχίσει να τρωει κανονικά (αρχισαμε 5 μιση μηνών) εκανε τα ίδια.

ΚΑι εμένα η μάνα μου :angry: ,μου έλεγε τα ίδια.

Εγώ δεν ακουγα κανεναν. Τον κότσαρα στο στηθος για όσο και όποτε γούσταρε.(δε δουλευα)

Το μονο αρνητικο είναι ότι έμαθε να κοιμαται μαζί μου και τώρα άντε να το κόψεις.

Ενα σου λέω. Το μεμε κοβεται.Η κουνια όμως δε μαθαινεται παναθεμα της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:P:P

Τα μωρα εχουν προσωπικότητα ! Οσο πιο νωρις το καταλάβουμε και το σεβαστουμε τοσο πιο ευκολη θα κανουμε τη ζωη του μωρου μας αλλα και τη δική μας .

Ολοι οι ανθρωποι δεν τρωνε το ιδιο . Αλλοι τρωνε 2 τεραστια γευματα την ημέρα και αλλοι τσιμπολογάνε καθε ωρα . Ετσι και τα μωρά !

Εμενα τωρα που ειναι 21 μηνων και συνεχίζει αυτο που εκανε απο ημερων . Τρωει ΣΥΝΕΧΕΙΑ απο λιγο φαγητο . Ετσι θηλαζε απο ημερων . Καθε μιση ωρα για 5 λεπτα . Πιπιλα πηρε και την πέταξε , το στηθος ποτε δεν το εκανε πιπιλα , δεν εφαγε ποτε μα ποτε οταν δεν ήθελε και εφτιαξε οπως ηθελε το προγραμμα της .

Πως θα μπορουσες να το βαλεις σε προγραμμα? Να το αφησεις να πειναει και να μην δινεις στηθος γιατι δεν πηγε ακομα η ωρα για φαγητό ?

Ποιος ενοχλειτε και για ποιον λογο εφοσον εσυ που εισαι η μητέρα δεν εχεις προβλημα ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

:P:P

Τα μωρα εχουν προσωπικότητα ! Οσο πιο νωρις το καταλάβουμε και το σεβαστουμε τοσο πιο ευκολη θα κανουμε τη ζωη του μωρου μας αλλα και τη δική μας .

Ολοι οι ανθρωποι δεν τρωνε το ιδιο . Αλλοι τρωνε 2 τεραστια γευματα την ημέρα και αλλοι τσιμπολογάνε καθε ωρα . Ετσι και τα μωρά !

Εμενα τωρα που ειναι 21 μηνων και συνεχίζει αυτο που εκανε απο ημερων . Τρωει ΣΥΝΕΧΕΙΑ απο λιγο φαγητο . Ετσι θηλαζε απο ημερων . Καθε μιση ωρα για 5 λεπτα . Πιπιλα πηρε και την πέταξε , το στηθος ποτε δεν το εκανε πιπιλα , δεν εφαγε ποτε μα ποτε οταν δεν ήθελε και εφτιαξε οπως ηθελε το προγραμμα της .

Πως θα μπορουσες να το βαλεις σε προγραμμα? Να το αφησεις να πειναει και να μην δινεις στηθος γιατι δεν πηγε ακομα η ωρα για φαγητό ?

Ποιος ενοχλειτε και για ποιον λογο εφοσον εσυ που εισαι η μητέρα δεν εχεις προβλημα ???

ε δεν ξερεις πως ειναι? Παραπονιεσαι για την ελλειψη υπνου και σε αρχιζουν στον λιθοβολισμο για τον θηλασμο... κι επειδη ειμαι γενικως δεκτικη στις συμβουλες των μεγαλυτερων χωρις να σημαινει οτι τις ακολουθω ελεγα μηπως τελικα εχουν δικιο... :dry: Μηπως πρεπει να αραιωνω σιγα σιγα τα γευματα. Οταν ειμαστε εξω βολτα δεν ζηταει στηθος... Μπορει να ειμαστε και 3 ωρες εξω και τοτε να αρχισει λιγο την γκρινια. Γιαυτο λεω μηπως δεν ειναι πεινα αλλα επιβεβαιωση...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρισ μονο αν το ξεγελας παιζοντας μπορεις να αραιωσεις καπως γευματα.

Μην νομιζεις και εμενα αρχησε να κανει ενα υποτυποδες προγραμμα οτα πηγα στην δουλεια. Ακομα και τωρα οταν ειμαι σπιτι μπορει να φαει ολο το μεσημεριανο του και να "απαιτησει " στηθος σε 10 λεπτα και να φαει οχι να πιπιλησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρις εγώ θα σου πώ από την προσωπική μου εμπειρία.

Η μικρή άρχισε να αραιώνει τα γεύματα γύρω στον 6ο

που άρχισε να κάθεται και να ασχολείται με παιχνίδια

και διάφορα άλλα. Νομίζω ότι με αυτά άρχισε να ξεχνιέται.

Τώρα που κοντεύει να γίνει 11 μηνών στη διάρκεια της ημέρας

αν δεν την βάλω εγώ στο στήθος συνήθως δεν ζητάει εκτός αν

θέλει να κοιμηθεί ;) Βέβαια το βράδυ βγάζει τα αποθημένα :laugh:

Βέβαι κάθε μωρό είναι διαφορετικό και οφείλουμε να το σεβόμαστε

όπως λέει και η Lala.

Οπότε αν εσύ δεν έχεις πρόβλημα ασε τους υπόλοιπους να λένε

ότι θέλουν. Εγώ από τότε που σταμάτησα να ακούω τον περίγυρο

είμαι μια χαρά ;)

Να φανταστείς ότι και για το βράδυ όταν με ρωτάνε τους λέω

ότι κοιμάται σερί 10 ώρες και δεν έχει κανείς να πεί τίποτα :P

Ελπίζω να μην πάω στην κόλαση :woohoo: ένα αθώο ψεματάκι είναι :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ένα πράγμα θα σου πω: τα μωρα ΔΕΝ έχουν πρόγραμμα στο φαγητό. Εμένα η δικιά μου μέχρι 6,5 μηνών που θήλασα έτρωγε κάθε 1,5 ώρα, δεν μπορούσα ούτε για μια δουλειά να βγω έξω και τσουπ ξανά στο σπίτι για μαμ. Αλλά την έπαιρνα και μαζί μου και θηλάζαμε και στα καφέ χωρίς ντροπή.

Τώρα που μεγάλωσε πάλι τρώει ακατάσχετες ώρες άλλοτε λιγότερο και άλλοτε περισσότερο. Σημασία έχει να καταλαβαίνεις εσύ το παιδάκι σου και τις ανάγκες του και άσε τους άλλους να λένε ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αληθεια ειναι οτι καμια φορα ξεχναω οτι το μωρο ειναι δικο μου!! :laugh: Αφου εφευγα απο το μαιευτηριο και ελεγα "μα καλα θα με αφησουν να φυγω με το μωρο??" Και κοιταζα πισω μου!! :woohoo: :woohoo: :woohoo: Ενταξυ τους αφηνω να λενε απλα ελεγα μηπως ειναι λαθος... Αφου εχω και την επιβεβαιωση απο τις ειδικες του μαμμυ δεν φοβαμαι τιποτα!!!!!! Σας ευχαριστωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kαρμπον κι ο δικος μου...

καθε μια ωρα αντε 1.30, θελει στηθος ..ακομη κ τη νυχτα!!!εχει καταπιει το ρολοι...βρηκα τους δεικτες στα κακα του!! :laugh: :laugh:

νεογεννητο καλυτερο προγραμμα ειχε!!!

μερικες φορες μου περναει απ το μυαλο ο νομος της προσφορας κ της ζητησης...Λεω βρε μπας κ προσφερα παραπανω?

πιπιλα επαιρνε μεχρι 3μ.....τωρα κανει σαν να μην την εχει δει ποτε!!!

αναγουλιαζει,τη μασαει..!!!!

τωρα αρχισαμε το φρουτο...Σιγα να μη του αρεσε!!...γκρινιαζει κ τριβεται στο στηθος μου..οποτε...ενδιδω!! :) θα προσπαθω λιγο λιγο καθε μερα..κ θαφαει κ φρουτακι...

Υπομονη....κάαποτε θα κοιμηθουμε κι εμεις!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρις θα συμφωνησω με τη Λαλα. Ακολουθησε το προγραμμα του και καποια στιγμη θα αλλαξουν τα πραγματα. Κι εμενα ο δικος μου ετσι κανει. 2,5 μηνων ειναι και τρωει ανα 1,5 ωρα το αργοτερο! αυτοι που τα λενε προφανως δε θηλασαν ή θηλασαν για πολυ λιγο και δεν εχουν ιδεα πως ειναι. Ασε που το καθε παιδι ειναι αλλιως. Πιπιλα κι εγω του δινω και τη φτυνει. Αλλα και με την πιπιλα τοσο πολυ θα ξεχαστει;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης, συνεχιζω, κι εμενα μονο οταν ειμαστε εκτος σπιτιου καθετε παραπανω απο 1.5 ωρα. τωρα που θα ερθει η ανοιξη θα παιρνουμε τα καροτσακια να πηγαινουμε εξω και θα ξεχνιουνται καπως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α τρις ξέχασα να σου πω ότι 5 μιση αρχισαμε και φτάσαμε 7 μιση να αναπληρώσουμε γευμα.

Και στην αρχή επειδη είχε συνηθησει πολλά και μικρα γεύματα μου έκανε εμετο που πριν δεν έβγαζε ούτε γουλίτσες.

Το γράφω για να μην πανικοβληθείς ότι δε σου τρώει.

Γενικώς θάλει πολύ υπομονή.

Α και όταν μου έλεγαν καμία βλακεία τους έλεγα "Εσύ το στόμα σου καθε 4 ωρες το ανοιγεις;;Δεν πίνεις νερό; Δεν τρως γλυκάκι ή φρουτο; Το μωρό μου έχει το γαλα μου για όλα αυτά!!!!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άσε τους άλλους να λένε!!!

και εγώ τα παιδιά μου δεν τα έβαλα σε πρόγραμμα!! ο γιος μου μόνος του είχε βάλει, θήλαζε κάθε 4 ώρες!!! η κόρη μου πιο συχνά γιατί θήλαζε μόνο για 10 λεπτά!!

άλλωστε σε λίγο θα αρχίσετε και τις στερεές (εκεί να δεις πρήξιμο που θα σου κάνουν!!!)

μην ανησυχείς και για να μην τους ακούς απλά μην τους παραπονιέσαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

giati πρεπει να βαλουμε τα παιδια σε προγραμμα?

κανουν αυτο που θελουν

εκεινα!

εμεις θηαλζουμε 22+ μηνες κια τρωει ολη την ωρα οτι βρει και οπου το βρει!

απο κιλα ειμαστε καλα!

13κιλα!

προπσαθω αυτα που τρωει να ειναι σωστα!

αν και μου το χαλανε λιγο το θεμα!(παπουδογιαγιαδες)

αλλα ο θηλασμος ειναι οποτε εκεινη θελει και για οση ωρα εκεινη θελει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπημένη μου Τρις γιαυτο δεν μιλαμε σε ανθρωπους που δεν καταλαβαινουν και εχουμε τα φορουμς :laugh:

Η μικρη μου οταν ηταν 5 μηνων δεν θηλαζε ετσι και ειμασταν εξω . Ετυχε μια μερα που ειχα εξωτερικες δουλειες και μετα βρεθηκα με μια φιλη και περιμενε 6!!!! ωρες να γυρισουμε σπιτι και να θηλάσει . Την εβαζα στο στηθος και γυριζε αλλου . Φυσιολογικο γιαυτη την ηλικια ...

Παντως και γω οταν ειμαι εξω και εχω διαφορα να κανω ξεχναω το φαγητο . Αν μεινω σπιτι ολο εξω απο το ψυγειο κατασκηνωνω :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τρισευτυχισμένη μήπως έχουν κάποιο δίκιο? Μήπως κάθε φορά που κλαίει δεν πεινάει αλλά θέλει κάτι άλλο, άλλαγμα, αγγαλια, παρέα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...