Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΑΣΤΟ ΑΥΓΟ


Recommended Posts

καλησπερα κορίτσια!

Ο γιος μου κοντευει να γινει ενος ετους.Σε λιγεσ μερεσ θ αρχισουμε τ αυγο.Ποσα λεπτα το βράζουμε και με πιο τροπο του το δινουμε?Ρωταω γιατι εχω ακουσει πωσ πρωτα δινουμε τον κρόκο και μετα το ασπράδι.Πρωτα ομως κροκο και μετα κροκο και ασπραδι μαζι ή πρωτα κροκο,μετα τ ασπραδι μονο του και μετα μαζί?Εχω μπερδευτεί!Ελπίζω να μην μπέρδεψα και σας.Ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατα τη γνωμη μου μετα τον χρονο δεν χρειάζεται να περασετε απο τη διαδικασια πρωτα κροκος κλπ . Μετα το χρονο τρωνε ολα τα μωρα ασπράδι .

Ταυτοχρονα λοιπον θα δωσεις και κροκο και ασπράδι .

Τωρα ποσο το βραζεις τι να σου πω ποτε δεν χρονομετρω , νομιζω 2 λεπτα μετα που θα αρχιζουν να βραζουν ειναι οκ . Εμενα δεν το τρωει βραστο και το κανω σαν σκραμπλ . Μη κολλας οτι πρεπει να το φαει βραστο , ειναι αρκετα μεγάλος τωρα και μπορεις να πειραματιστεις και αλλιως :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι αμερικανικες σειρες εχεις δει που τρωει η οικογενεια το πρωι ? Πριν τα μπεικον και τα πανκεικς κανουν και σκραμπλ :laugh:

Νιανια αυγα στο τηγάνι !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμείς αρχίσαμε το αυγό σε ηλικία 9 μηνών και ξεκινήσαμε πρώτα με τον κρόκο και μετά από μερικές μέρες προσθέσαμε και το ασπράδι. Ο λόγος ήταν ότι σε περίπτωση αλλεργικής αντίδρασης θα ξέρεις ποιο από τα δύο είναι ο υπεύθυνος καθώς το αυγό θεωρείται αλλεργιογόνα τροφή.

Εγώ τους το έβραζα για κανένα δεκάλεπτο για να σφίξει καλά, το έλιωνα με το πηρούνι και το πρόσθετα στη φρουτόκρεμα. Αργότερα που μεγαλώσανε και μασούσανε καλά τους το έδινα μεμονωμένο και κομμένο σε μικρά κομματάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πεινασα πρωι πρωι και δεν μου αρεσει και το αυγο !

Κυριακη ο εντελως λαθος τροπος ειναι αυτος που προτεινεις ! Αυγο στη φρουτοκρεμα !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Πεινασα πρωι πρωι και δεν μου αρεσει και το αυγο !

Κυριακη ο εντελως λαθος τροπος ειναι αυτος που προτεινεις ! Αυγο στη φρουτοκρεμα !!!!

Αυτό το τρόπο μου είχε προτείνει ο παιδίατρός μας από την άποψη ότι το βραστό αυγό από μόνο του μπορεί να κολλήσει στο λαιμό του μωρού και να το πνίξει ενώ μέσα στην φρουτόκρεμα δεν υπάρχει τέτοις κίνδυνος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα η παιδιατρος μου ειπε να το βραζω 7 λεπτα. τον κροκο για 4 - 5 μερες (την πρωτη μερα 1 παιδικο κουταλακι μονο) και μετα το ασπραδι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!! Κ ΕΜΕΙΣ ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟ ΚΡΟΚΟ Κ ΜΕΤΑ ΤΟ ΑΣΠΡΑΔΙ ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΕΛΕΙ ΣΦΙΚΤΟ ΑΛΛΑ ΜΕΛΑΤΟ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΒΡΑΖΩ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 3 ΛΕΠΤΑ ΤΙΣ ΤΟ ΒΑΖΩ ΣΕ ΠΟΤΗΡΑΚΙ Κ ΤΟ ΑΝΑΚΑΤΕΥΩ ΜΕ ΜΙΚΡΕΣ ΜΠΟΥΚΙΤΣΕΣ ΨΩΜΑΚΙ (ΨΙΧΑ) Κ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΝΑ..... ;);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυγουλάκι λοιπόν...

Εμείς τρώμε εδώ και λίγο καιρό, βέβαια δεν αρεσκόμαστε πολύ...

Μοιάσαμε του μπαμπά μας...

Καταρχάς πρώτα τον κρόκο και έπειτα από λίγες ημέρες το ασπράδι.

Από τη στιγμή που βράζει 3 λεπτά για να είναι μελάτο!!!

Επίσης Κυριακή ο παιδίατρός μας πρότεινε ότι σε περίπτωση που δεν το τρώει, τί γίνεται;;;Μέσα στη φρουτόκρεμα σφιχτό.

Αύριο θα έχουμε αυγά τηγανητά με ντοματούλα για πρωϊνό και μεσημέρι μπακαλιάρο σκορδαλιά!!!Θα τα φάει άραγες;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Αύριο θα έχουμε αυγά τηγανητά με ντοματούλα για πρωϊνό και μεσημέρι μπακαλιάρο σκορδαλιά!!!Θα τα φάει άραγες;;;

Συμπεθερούλα ξενυχτάς και εσύ;; Αυγά για πρωινό;; Αντί για γάλα ή μετά το γάλα ως πέμπτο γεύμα;; Έχεις φαντασία στα φαγητά..Εγώ νιώθω ότι κάνω τα ίδια και τα ίδια...Να μου πεις ιδέες ;)

Φιλάκια πολλά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ :)

ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΣΧΕΤΙΚΟ-ΑΣΧΕΤΟ.. :blush:

ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΛΕΟΝ ΤΑ ΔΙΝΟΥΝΕ ΤΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ ΓΥΡΩ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ..ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΡΧΙΖΑΝ ΑΠΟ 7-8 ΜΗΝΩΝ..ΜΟΝΟ ΚΡΟΚΟ-ΜΕΛΑΤΟ,ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΣΑΝ ΕΝΔΙΑΜΕΣΟ.. :dry: (ΤΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΗΨΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΤΟΤΕ ΤΟΝ ΚΡΑΤΑΓΕ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ Κ ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ ΑΚΟΜΗ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ Κ ΤΟΥ ΔΙΝΑΜΕ "ΗΜΕΡΑΣ-ΧΩΡΙΑΤΙΚΟ")

ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΟΨΑΝΕ ΠΛΕΟΝ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ??ΛΟΓΩ ΧΟΛΙΣΤΕΡΙΝΗΣ?

ΝΟΜΙΖΑ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΦΕΛΕΙΜΟ :blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ντίνα!!!

Λοιπόν το αυγουλάκι σταμάτησαν να το δίνουν τόσο νωρίς

για να αφήσουν να ωριμάσει λίγο καλύτερα το πεπτικό σύστημα των μωρών και γενικά να περιορίσουν τις αλλεργικές αντιδράσεις...

Αν κάποια μανούλα είναι περισσότερο κατατοπισμένη,παρακαλώ να με διορθώσει.....

Οσο αφορά το φρέσκο αυγό απο τις κοτούλες τις αυλής,θέλω να αναφέρω πως αυτα τα αυγουλάκια θέλουν πολύ μεγάλη προσοχή γιατι πολλές φορές παρουσιάζεται σαλμονέλα,κάτι το οποίο δεν συναντάμε στα συσκευασμένα διότι τουλάχιστον από αυτό ελέγχονται!!!

Φιλιά , μπράβο σε όσα παιδάκια το τρώνε , εμείς ακόμα το παλευουμε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕVI!!

ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΡΧΙΖΟΥΜΕ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ Κ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΝΔΙΕΦΑΙΡΕ ΤΟ ΘΕΜΑ..

ΔΛΔ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΦΡΕΣΚΑ?? :(:(

ΤΕΣ ΠΑ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΕΣΑΣ..Κ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΤΗ ΜΑΝΟΥΛΑ (ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΛΕΥΕΤΕ!) ;);):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ντίνα μου σίγουρα τα φρέσκα είναι πολύ πιο

θρεπτικά αλλα έχουν πάντα τον κίνδυνο της σαλμονέλας ή τουλάχιστον εγώ δεν ξέρω πως μπορούμε να προστατευτούμε,εκτός από το σχολαστικό πλύσιμο

πού πάντα κάνω..... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα!!

Εμεις θα φαμε αυγο μαλλον τον αλλο μηνα..λεω μαλλον γιατι ειμαστε ολιγον αλλεργηκοι και το φοβαται η παιδιατρος μας, θα δουμε αναλογα με την πορειε του.Αλλα μας ειπε να του το δινουμε μελατο και μονο τον κροκο τρεις φορες την ευδομαδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Χρύσα!

Και εμείς αν και δεν είμαστε προς το παρών αλλεργικοι το

ξεκινήσαμε 10 μηνών.

Τρεις φορές την εβδομάδα,ξεκινάς από τον κρόκο και

πολύ σύντομα δίνεις και ασπράδι.

Να ξέρετε οτι τις αλλεργίες τις προκαλεί το ασπράδι ,το άτιμο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...