Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΟΣΟ ΑΛΛΑΖΕΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΙ?


ΑΡΤΕΜΗ

Recommended Posts

εμενα τα μικρα μου εχουν 19 μηνες διαφορα....οι πρωτες μερες ειναι δυσκολες...μετα ολα μπαινουν σε μια σειρα....δε μπορω να πω οτι δεν εχω προσωπικο χρονο..απλα μου ειναι δυσκολη η μεταφορα μας...

το καλο ειναι οτι ο ταλιμπαν μου δεν ζηλευει τον μικρο...ολα καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄αυτό που λες έχεις δίκαιο. Κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό. Είναι δύσκολο και να τα μεταφέρεις και να βρεθείς σ΄ένα χώρο που να μπορείς να έχεις τη προσοχή σου και στα δύο. Όποτε αν υπάρχει δυνατότητα αφ΄νεις το ένα και παίρνεις το άλλο μαζί σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄αυτό που λες έχεις δίκαιο. Κι εγώ το έχω σκεφτεί αυτό. Είναι δύσκολο και να τα μεταφέρεις και να βρεθείς σ΄ένα χώρο που να μπορείς να έχεις τη προσοχή σου και στα δύο. Όποτε αν υπάρχει δυνατότητα αφ΄νεις το ένα και παίρνεις το άλλο μαζί σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θα ξεχασω αυτο που ειδα μια μερα στο σουπερ μαρκετ! Μια μαμα με 3 παιδακια 1,2 και 4 ετων περιπου. το μικρο καθοταν στο καροτσι του σουπερ μαρκετ, το ενα κρατουσε το καροτσι και το αλλο το αδερφακι του. μια χαρα ητανε παντως και η γυναικα εκανε τα ψωνια της ανενοχλητη!

Εγω παντως πολυ δυσκολα θα αποφασιζα και για 2ο τωρα κοντα..Βεβαια αν μου τυχαινε δεν θα ελεγα οχι! Θα ηθελα να εχω 2 ροζ παιδακια!!!(αντε, καλα, και γαλαζιο να ητανε το καινουργιο δεν θα με χαλαγε καθολου)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για φαντάσου να τις έφευγαν ξαφνικά και να πήγαιναν προς διαφορετικές κατευθύνσεις? Προς τα που θα πήγαινε η άνετη μαμά?Τέλος πάντων ο καθένας βρίσκει τρόπους να ανταποκρίνεται και αναγκαστικά να παλεύει την όποια κατάσταση του προκύπτει. Η αλήθεια είναι ότι ούτε εγώ θα μπορούσα να είχα 2 ή 3 παιδιά με ένα χρόνο διαφορά μεταξύ τους. Παρόλο που για τα παιδιά είναι καλά για μένα τουλάχιστον αρχικά θα ήταν πολύ κουραστικό. Επίσης μεγαλώνοντας τα έξοδα θα ήταν πολλά και δεν ξέρω αν θα μπορύσα να ανταποκριθώ. Αν για παράδειγμα(πάω μακριά τώρα) ήταν το ένα β΄λυκείου και το άλλο γ΄λυκείου πως θα μπορύσαν να πληρώνω τόσα φροντιστήρια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εγώ περιμένω το τρίτο και μπορώ να σε διαβεβαιώσω πως η ζωή σας θα αλλάξει.Προς ποια κατεύθυνση όμως είναι καθαρά θέμα της ψυχραιμίας σας και της αγάπης με την οποία θα αντιμετωπίζετε τις δυσκολίες.Αγάπη στο ζευγάρι και πολύ αγάπη στο πρώτο παιδί!Ακόμα και την ώρα που θα ταίζεις το μωρό κράτα το μεγάλο δίπλα σου διαβάζοντας ένα βιβλίο.Ανάθεσέ του και μικρές ευθύνες όπως να φέρει την πάνα, να βάλει κρέμα με το δαχτυλάκι του στον ποπό του μωρού κ.α. Σε κάθε δυσκολία να θυμάστε, ως γονείς και ως ζευγάρι,πως οι υστερίες μόνο χειροτερεύουν τα πράγματα. B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεωργία σ΄αευχαριστώ για τη συμβουλή σου! Ω ςπιο έμεπιρη και σίγουρα όπως ακούγεσαι ήρεμη μαμά έχει δίκαιο σ΄όσα λες. Απλά αγχώνομαι με δύο παιδιά και δεν θέλω να παραμελώ κανένα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ποσο ειναι το 1ο σου?

αυτα που σου λεει η φιλη σου οτι ειναι φρικη μη τα ακους ειναι ανοησιες. τις πρωτες μερες θα ειναι καπως περιεργα λογω της αλλαγης αλλα μεγαλωνοντας θα τα βλεπεις να παιζουν μαζι και θα τα καμαρωνεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν γεννήσω το πρώτο θα είναι 3 ακριβώς. Φαντάζομαι θα είναι κάπως καλή διαφορά και θα καταλαβαίενι. Φαντάζομαι καλύτερα π' το να ήταν 1 ή 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα......φρίκη? ΟΧΙ σε καμμία περίπτωση τα παιδιά μόνοι ευτυχία φέρνουν....ίσως τον πρώτο μήνα να σου φανεί λίγο δύσκολα μέχρι να βρεις τον ρυθμό σου μετά όμως είναι πολύ όμορφα να έχεις 2 παιδάκια....θα τα κοιτάζεις που παίζουν και γελούν και εσύ θα είσαι ευτυχισμένη.....όσο για τις εξόδους και τα ταξίδια εξαρτάται από το ζευγάρι υπάρζζουν ζευγάρια που με 2 παιδιά και ταξιδεύουν και έχουν πολλές δραστηριότητες....εμείς όπου πάμε πάμε με τα παιδιά γιατί δεν έχουμε κανέναν να τα αφήσουμε αλλά δεν πειράζει γιατί μέλη της οικογένειάς μας.....θα δεις που όλα θα είναι ωραία και θα έχεις και χρόνο για τον εαυτό σου αρκεί να συμμετέχει στην οικογένεια και ο άντρας σου!!!

Το 1ο παιδάκι πόσο χρονών είναι?

με το καλό και το 2ο... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τώρα το είδα πολύ καλή διαφορά έτσι είναι και τα δικά μου....μην ανησυχείς καθόλου αφού το 1ο είναι ήδη ανεξάρτητο: τρώει μόνο του, πάει τουαλέτα και αν πάει και παιδικό σταθμό ακόμη καλύτερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο γιος μου θα είναι 3 όταν γεννηθεί η κόρη μου. Σ΄ευχαριστώ για το πολύ αισιόδοξο μήνυμα σου! Μου αποπνέει κάτι πολύ θετικό. Να χαίρεσαι τα παιδάκαι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...