Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ιδεες δημιουργικης απασχολησης!


Recommended Posts

Ενα παιχνιδι που μου αρεσει ειναι να διαλεξουμε μαζι καποια μικροαντικειμενα!

Μια γομα, ενα μολυβι,κτλ.

Τα βαζουμε μπροστα της και της κλεινουμε τα ματακια!

Κριβουμε ενα και της ανοιγουμε τα ματια.

Προσπαθει να μαντεψει πιο παιχνιδι κρυψαμε!

Κλεινουμε τα ματια και της βαζουμε να μυρισει διαφορες μυρωδιες οπως κανελλα, γαριφαλο, δυοσμο, κρεμυδι κτλ.

Τι αλλο?

Με το κλεισημο των ματιων μπορουμε να της δωσουμε ενα αντικειμενο να το ψιλαφισει και να μαντεψει τι ειναι!

Περιμενω κι αλλες ιδεες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧΧΧ..ΚΑΝΤΙΝΟΥ ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ!!!

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΑΛΛΑ ΧΑΖΕΥΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..ΜΕ ΕΝΑ "ΧΑΖΟ"ΧΑΜΟΓΕΛΟ..

ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Κ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΣΕΙΡΑ..ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΑΛΥΘΕΥΣΩ Κ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΙΔΕΕΣ.. ;);)

ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ...ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΛΙΓΑΚΙ "ΨΙΛΟΔΥΣΚΟΛΑ".. :blush:

ΕΙΣΤΕ ΦΟΒΕΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ..ΕΛΠΙΖΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΕΤΣΙ..

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ Κ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΣΟΥΜΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ "ΑΧΡΗΣΤΟ" ΤΟΙΧΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΠΑΤΡΙΚΟ ΜΟΥ..

ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΟΠΟΤΕ ΠΗΓΑΙΝΟΥΜΕ ΝΑ ΖΩΓΡΑΦΙΖΟΥΜΕ ΑΠΟ ΚΑΤΙ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΤΟΙΧΟΣ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ..ΝΑ ΜΗ ΜΕΙΝΕΙ ΠΟΥΘΕΝΑ ΛΕΥΚΟ ;)

ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΑΝ ΘΑ ΤΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ..

ΘΑ ΑΡΧΙΣΩ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΑΜΙΤΣΕΣ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΩΡΑ..Κ ΘΑ ΚΑΝΩ Κ ΕΓΩ ΚΑΤΙ ΜΙΚΡΟ ΣΤΟ ΠΛΑΙ.. :) ΤΙ ΛΕΤΕ??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ, αυτη η παλαμιτσα!

Με πυλο (πουλανε στα βιβλιοπολεια) φτιανεις μια μπαλα και το πιεζεις μεχρι να γινει πλακε.

Βαζεις την παλαμη του παιδιου πανω και αφηνει αποτυπομα.

κανεις και μια τρυπουλα πανω πανω και περνας κορδελιτσα.

Ετοιμο κανδρακι που μπορεις να το ζωγραφισεις με τεμπερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:):):):)

ΠΟΥ ΠΑΤΕ Κ ΤΑ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΑΠΙΘΑΝΑ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ..

ΤΕΛΕΙΟ ΑΝΑΜΝΗΣΤΙΚΟ..

ΠΩ,ΠΩ ΘΕΛΩ ΠΟΛΥ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ Κ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΑΣ ΤΟΙΧΟ-ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ..ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΖΕΣΤΕΣ ΜΕΡΕΣ..ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟΝ ΠΗΛΟ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΣΙΓΟΥΡΑ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολλυ, με κοφτο μακαρονακι μπορουμε να φτιαξουμε και κολιε και βραχιολια!

Δινουμε στο παιδι και περναει τα μακαρονακια σε μια κορδελα!

Μπορουμε να τα βαψουμε πριν τα δωσουμε στο παιδι με χρωματιστο νερο που εχουμε φτιαξει μουσκευοντας και αφηνοντας μεσα στο νερο χαρτι γκοφρε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ntina.ef. έγραψε:

ΑΧΧΧ..ΚΑΝΤΙΝΟΥ ΤΙ ΟΜΟΡΦΟ ΘΕΜΑΤΑΚΙ!!!

ΕΜΕΝΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΑΛΛΑ ΧΑΖΕΥΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..ΜΕ ΕΝΑ "ΧΑΖΟ"ΧΑΜΟΓΕΛΟ..

ΕΚΑΝΑ ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΣΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΩ ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ Κ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΣΕΙΡΑ..ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΠΑΛΥΘΕΥΣΩ Κ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΙΔΕΕΣ.. ;);)

ΑΝΥΠΟΜΩΝΩ...ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ Κ ΛΙΓΑΚΙ "ΨΙΛΟΔΥΣΚΟΛΑ".. :blush:

ΕΙΣΤΕ ΦΟΒΕΡΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ..ΕΛΠΙΖΩ Κ ΕΓΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΕΤΣΙ..

:kiss::kiss::kiss:

Υπάρχουν βιβλία στα μεγάλα βιβλιοπωλεία με πολλές ιδέες και προτάσεις

για δημιουργική απασχόληση.

Εγώ έχω ένα από μια σειρά που έχει 1 βιβλίο από 0-2 χρονών και 1 από 2-5χρονών.Τιμή κάθε βιβλίου περίπου 12ευρώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια πολύ όμορφες οι ιδέες σας για τα παιδάκια σας! Κάτι άλλο που ήθελα να προσθέσω είναι ότι μπορείτε να παίρνετε ιδέες για ότι κάνετε με το παιδί σας από την ανάλογη εποχή χρόνου που είμαστε.. ας πούμε για τα Χριστούγεννα φτιάχνουμε άγιους βασίληδες χιονάνθρωπους για την αποκριά διάφορες μάσκες για το Πάσχα κουνελάκια αυγουλάκια και ότι συμβολίζει το πάσχα. να μιλάτε και να εξηγείται στο παιδί σας τι κάνετε και για ποιο λόγο το κάνετε. όπως αναφέρθηκε ποιο πάνω υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία στο εμπόριο που μπορούν να σας βοηθήσουν. εύχομαι ότι καλύτερο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια, καλησπερα!

Το ξερω οτι υπαρχουν βιβλια, αλλα ισως δεν ειναι ευκολο να τα αγορασουμε.

Αυτος ηταν ο λογος που ανοιξα το θεμα για να περνουμε ιδεες!

Δεν εχω χρονο τωρα, αυριο θα επανελθω για περισσοτερα!

Ευχαριστω πολυ! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ελένη! Εγώ τους έχω πάρει πλαστελίνη (την play doh που είναι μαλακή και πιο εύπλαστη)και διάφορες φόρμες και πλάστη και φτιάχνουμε κουλουράκια(τραγουδώντας το γνωστό τραγουδάκι), ανοίγουμε πιτούλες κλπ.

Επίσης τους έχω πάρει δαχτυλομπογιές και ξετρελαίνονται να ζωγραφίζουν με αυτές. Εφοδιαστείτε με μεγάλες κόλλες από χοντρό χαρτόνι και ξεκινήστε! Μη ξεχάσεις όμως να βάλετε και ποδιές γιατί θα γίνετε χάλια (ωστόσο οι δαχτυλομπογιές καθαρίζουν με νερό και είναι και μη τοξικές).

Επίσης μια άλλη ωραία δραστηριότητα είναι η κηπουρική αλλά για αργότερα που θα ανοίξει ο καιρός. Μπορείς να τις πάρεις μικρά γλαστράκια με λουλουδάκια ή ακόμη και λαχανικά, να τα φυτέψετε μαζί στο κήπο ή σε μεγαλύτερες γλάστρες και να την διορίσεις "υπεύθυνη" για τη φροντίδα, το πότισμα και γενικά την περιποίησή τους. Στα παιδάκια αρέσει πολύ να αναλαμβάνουν δουλειές που κάνουν και οι μεγάλοι και απ' την άλλη τρελαίνονται να παίζουν με τα στοιχεία της φύσης (χώμα, νερό, πέτρες):)

Με αυτό το τρόπο εκτός του ότι απασχολούνται δημιουργικά, μαθαίνουν από νωρίς να αγαπάνε το περιβάλλον. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα ξεκινησαμε τους αριθμους!

Της εφτιαξα ζυμαρακι και φτιαξαμε αριθμους.

Τους εψησα και τα ζωγραφισε με τεμπερα!

Αυτα τωρα θα τα εχουμε σαν εκπαιδευτικο υλικο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...