Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΖΕΙ!!!!!!!


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα σας......

Καιρό έχουμε να τα πούμε.....αλλά που χρόνος!!!!!

Η μπουμπού μου είναι 8μιση και θηλάζει αποκλειστικά.....

και δεν τρώει τίποτα άλλο !!!!!!!

Ούτε κρέμα, ούτε λαχανικά, ούτε φρούτα.....ΤΙΠΟΤΑ!!!

Είχατε ανάλογη εμπειρία? Με προβληματίζει η λήψη σιδήρου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Παιδιατρος τι λεει? Παιρνει κανονικα βαρος? Η τροφη το πρωτο χρονο ζωης του παιδιου ειναι προαιρετικη! Οτι χρειαζετε το παιρνει μεσα απο σενα. Γιατι φοβασαι για τον σιδηο? Εχεις καποια ενδειξη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάρος παίρνει κανονικότατα!!!! Είναι 9μιση και 73εκ υψος.

Η παιδίατρος με άγχωσε!!!

Εγώ ξέρω πως τον πρώτο χρόνο ο θηλασμός καλύπτει το μωρό και πως απλά γίνεται η εισαγωγή των στερεων τροφων με κρέμες κτλ....

Αλλά μου είπε πως αν δεν φάει αυτόν το μήνα να τις δώσω σίδηρο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατι κρεμες...οχι κρεμες, να δινεις φρουτα, λαχανικα, και κρεας...οσο φαει...και εμενα μη φανταστεις δεν τρωει πολυ...και δεν τον πιεζω..οσο φαει. Αλλα φαγακι οχι κρεμες. Τωρα πλεων τρωει 100 γραμμ φρουτα και 100-150 κρεατοσουπα αλλα και παλη ειναι λιγο νομιζω. Το απογευματακι τρωει καμια κολοκυθα, λιγο φαγοπυρο.... πεντε κουταλακια το πολυ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειται φρεσκα φρούτα και λαχανικά απλά κάποια στιγμή δοκίμασα και κρέμες και απλά το κατέθεσα σαν πληροφορία. Οργανική χωρίς ζάχαρη κτλ....

τίποτα....μηδεν εις το πηλίκον!!!!

Μόνο στήθος!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν πειραζει. Ασε την παιδιατρο να λεει. Γιατι να δωσεις σιδηρο? Αφου το παιρνει απο σενα. Εσυ να παρεις σιδηρο αν χρειαζετε. Το βαρος ειναι καλο οποτε μην το πιεζεις για φαγητο γιατι μαλλον θα εχεις τα αντιθετα αποτελεσματα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειναι μια χαρα σε βαρος και υψος. Συμπληρωμα σιδηρου γνωμη μου ειναι να μην δοσεις αν δεν κανει εξετασεις αιματος..αλλα γνωμη μου παντα...θα φαει μην ανισυχεις...τα παιδια ειναι διαφορετικα. Μιας συναδελφου ειναι 20 μερες πιο μικρο απο το δικο μου και τρωει το καταπετασμα...και βαρος δεν παιρνει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φυσικα και εχουμε ανάλογη εμπειρια :laugh:

Τον σιδηρο να τον παρει να τον πιει η παιδιατρος στην υγεια του μωρου σου που εχει ανάπτυξη οσο ειχε η δικη μου στον χρονο !!!!!

Κοριτσια τονιζω ξανα καποια πραγματα γιατι μαλλον εχετε μπερδευτει .

Οι στερεες τροφες ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ του θηλασμου . Προσφέρουμε στερεες μετα τον 6-8ο μηνα !

Τρις ειναι λαθος αυτο που γνωριζεις πρεπει να δωσουμε σωστες στερεες τροφες στο μωρο ! Το ποσο και ποτε θα φαει αυτο ειναι αλλο θεμα εμεις ομως ΠΡΕΠΕΙ να προσφερουμε !

Προσφερουμε καθημερινα , φρεσκα φρουτα , λαχανικά και κοκκινο κρεας . Αφαιρουμε τελειως απο το διαιτολογιο (ειδικα για τα μωρα που δεν ειναι προθυμα να φανε ) τις κρεμες , τα γιαουρτια , τα ρυζάλευρα και ολα αυτα τα αχρηστα για ενα μωρο που θηλαζει .

Οταν το μωρο ειναι ετοιμο θα φαει ! Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ μωρο που δεν εχει φαει εστω και ελαχιστες στερεες μετα τον 8ο μηνα . Ας τρωει εστω μια φορα την εβδομαδα , ειναι αρκετο για τα μωρα που εχουν τοσο καλη αναπτυξη .

Εχει μεγαλη σημασια να επιμενετε σε σωστες τροφες και να μην δινετε γιαουρτια και κρεμες γιατι οχι απλα δεν προσφερετε ΤΙΠΟΤΑ στο μωρο αλλα του δημιουργειτε προβληματα απορροφησης του σιδηρου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Φυσικα και εχουμε ανάλογη εμπειρια :laugh:

Τον σιδηρο να τον παρει να τον πιει η παιδιατρος στην υγεια του μωρου σου που εχει ανάπτυξη οσο ειχε η δικη μου στον χρονο !!!!!

Κοριτσια τονιζω ξανα καποια πραγματα γιατι μαλλον εχετε μπερδευτει .

Οι στερεες τροφες ειναι ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΕΣ του θηλασμου . Προσφέρουμε στερεες μετα τον 6-8ο μηνα !

Τρις ειναι λαθος αυτο που γνωριζεις πρεπει να δωσουμε σωστες στερεες τροφες στο μωρο ! Το ποσο και ποτε θα φαει αυτο ειναι αλλο θεμα εμεις ομως ΠΡΕΠΕΙ να προσφερουμε !

Προσφερουμε καθημερινα , φρεσκα φρουτα , λαχανικά και κοκκινο κρεας . Αφαιρουμε τελειως απο το διαιτολογιο (ειδικα για τα μωρα που δεν ειναι προθυμα να φανε ) τις κρεμες , τα γιαουρτια , τα ρυζάλευρα και ολα αυτα τα αχρηστα για ενα μωρο που θηλαζει .

Οταν το μωρο ειναι ετοιμο θα φαει ! Δεν υπάρχει ΚΑΝΕΝΑ μωρο που δεν εχει φαει εστω και ελαχιστες στερεες μετα τον 8ο μηνα . Ας τρωει εστω μια φορα την εβδομαδα , ειναι αρκετο για τα μωρα που εχουν τοσο καλη αναπτυξη .

Εχει μεγαλη σημασια να επιμενετε σε σωστες τροφες και να μην δινετε γιαουρτια και κρεμες γιατι οχι απλα δεν προσφερετε ΤΙΠΟΤΑ στο μωρο αλλα του δημιουργειτε προβληματα απορροφησης του σιδηρου .

Πρεπει αλλα και να μην φαει δεν πειραζει γιατι τα παιρνουν ολα μεσω του μητρικου γαλακτος. Ετσι δεν ειναι? Λαθος εχω διαβασει? :ohmy:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παιρνουν...και μαλιστα ειναι αφομοιοσημος καλυτερα. Τα γαλατα του εμποριου ειναι μεν εμπλουτησμενα με σουπερ δοση σιδηρου...αλλα αυτος ο σιδξρος δεν αφομοιονετε απο το μωρο παρα σε πολυ μικρο βαθμο, αντιθετα το σιδηρο του μηντριοκου γαλακτος ειναι μεν λιγοτερο σε ποσοτητα αφομοιονετε ομως πληρος απο το μωρο ακριβος στη δοση που χρειαζετε. Η Φυση εχει προνοησει ετσι ωστε τα ανθρωπινα πωρα να παιρνουν τις σωστες αναλογιες ολων των θρεπτικων συστατηκων που χρειαζονται...ειναι μια πραγματικα "μυστιρια" σχεση αναμεσα σε μια μανα και το παιδι της

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αναλογη εμπειρια?

φυσικα!

εμεις ξεκινησαμε τελικα με στερεεη τροφη στο 8ο(φου αλλαξαμε παιδιατρο)

εφαγε για κανα μηνα και μετα στοπ..... μονο θηλαζε..... δεν εβαζε τιποτα στο στομα της!

λιγο πριν τα πρωτα της γενεθλια και ενω εμεις τρωγαμε εκανε και αυτη οτι ανοιγει το στομα να φαει.... της εδωσα λιγο σουπιτα απο την δικη μας(μοσχαροσουπα) και την εφαγε.... την επομενη τιποτα παλι , μετα πο μια εβδομαδα εφαγε 1 μπανανα μικρη σε μικρα κομματακια μονη της!

οταν θα ειναι ετοιμο θα το καταλαβεις!

θα σου το δειξει.... αν χει δοντακια δωσε της και κατι στο χερι(υπο επιβλεψη)μπορει και να το φαει!

σε πολλα παιδια δεν αρεσει το λιωμενο(το δικο μου)

εμεις ειμαστε 22 μηνων και σε σιδηρο ακι αιματοκριτη ειμαστε πανω απο τα ορια, οχι πολυ αλλα πανω απο αυτα!

οχι αγχος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Αλεξάνδρα :)

Έχω περίπου το ίδιο ''προβλημα''.Η μικρή μου είναι 8 μηνών,θηλάζει αποκλειστικά και ξεκινήσαμε την φρουτόκρεμα.Φαγητό δεν της έχουμε δώσει ακόμη γιατί η παιδίατρος μας υποστηρίζει οτι σε ένα μωρό που θηλάζει δεν είναι απαραίτητο και οτι μπορούμε να φάμε μετά το πρώτο έτος...Εγώ να σου πω αγχώνομαι λιγάκι αλλά δεν θα την πιέσω :unsure: Μέχρι τώρα δεν έχει δείξει να θέλει να δοκιμάσει φαγητό.Προχτές της έδωσα λίγη λιωμένη πατάτα(βραστή) και έφαγε λίγο αλλά μετά δεν ήθελε...Κρέμα δεν θέλω να της δώσω

Ουφ... :dry::unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπαρχει 2 φορες το ιδιο θεμα και μπερδευτηκα .

Hope εχουμε ξανασυζητησει για το θεμα της παιδιατρου , εγω επιμενω οτι δεν ειναι σωστη η προσεγγιση της . Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο μηπως να το εψαχνες καλυτερα ? Δηλ μεχρι το χρονο θα τρωει μονο φρουτα ???

Το μητρικο γαλα μετα τον 6ο μηνα εχει λιγοτερο σιδηρο αλλα απορροφησιμο ! Μπορει να καλυψει τις ανάγκες του μωρου ομως παρολα αυτα ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ τη διατροφή του μωρου !

Τα μωρα που δεν θηλαζουν εχουν περισσοτερες πιθανοτητες για αναιμια επειδη η διατροφη τους , εκτος απο το αγελαδινο γαλα που δεν εχει αποροφησιμο σιδερο , ειναι γεματη με γιαουρτια και κρέμες .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα Ερωτηση, σχετικη με το θεμα.

Μας ειπε η παιδιατρος οτι ΑΜΑ ΘΕΛΩ μπορω να του δοσω γιαουρτι...αλλα λευκο κλασικο οχι αυτα τα παιδικα ειδικα. Ισα ισα να δουμε και αντιδραση στην πρωτεινη...μου το φτυσε στα μουτρα..να μην ανισυχω που δεν το θελει καθολου;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εκτος ολων των αλλων που ειπαμε για το γιαουρτι (τροφη χωρις οφελη) να ξερεις οτι πολλες φορες τα μωρα δεν τρωνε κατι λογο αλλεργιας ! Ο οργανισμος τους τα οδηγει και τα προφυλάσει !!!

Μην ασχολεισαι παντως δεν σας χρειαζεται γιαουρτι οποτε καλυτερα να το αφησεις για πολυυυ αργοτερα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε αλξανδρα σε πετυχα :P:P:P

τι μου κανεισ φιλεναδιτσα?

δε τρωει η μικρη ε?

ε κ μενα 11 μηνων στο παιδικο τρωει..σε μενα με τιποτα...

ειδικα μεσημεριανο :angry:

σε φιλω εσενα κ τη μπεμπα :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...