Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΔΗΜΗΤΡΙΑΚΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΦΡΟΥΤΑ (ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ


Recommended Posts

τα δημητριακα ειναι στην βαση της διατροφικης πυραμιδας τοσο για τα παιδια οσο και τους ενηλικες οποτε χρειαζονται καθημερινη καταναλωση. εγω δινω μια μερα κρεμα μια τραχανα μια γιαουρτι και ξανα μετα...αλλα οχι με προγραμμα οτι βολεψει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να ρωτησω εσεις δινετε και 3 ο γευμα γιατι εγω εδινα σπανια αλλατην τελευταια εβδομαδα το καθιερωσα( το θηλαζω και επεμενα στο θηλασμο αλλα ειδα πως δεν επαιρνε βαρος ) παντωσ τις τσακιζει τισ στερεες ειναι παμφαγο κρεμες της holle εδινα που και που αλλα τωρα δε θελει ουτε να τισ δει ,ετσι αρχισα τραχανα ξυνο, απογευματινα λαχανικα με ανθοτυρο πατημενα με το πηρουνι και νιφαδεσ βρωμησ με βρασμενο φρουτο χωρισ γαλα.μεγαλωσε το πουλακι μου ειμαστε στο 10 ο και μας κοιταει με γουρλωμενα ματια οταν τρωμε για να του δωσουμε . :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και καθομαι εγω σαν την χαζη και ψαχνομαι.... :angry:

και η μαμα μου εχει στο ντουλαπι την μπισκοτοκρεμα :angry::angry::angry::angry::angry:

κρυφα δηθεν για αυτην ειναι!!!!!! :S

για χαζη με περναει??? εχω κατι νευρα!!!!!!!!

δεν ειναι για την κρεμα..ειναι για το τι δεν ξερω πλεον τι τρωει... :(

]εχω κατι νευρααααααααααααααααααααααααααααααα

εαν καταλαβω πως του την δινει θα γινουμε κωλος!!!! δεν κανω πλακα!!!

οχι για την κρεμα το ξαναλαεω!!!!! για την κοροιδια!!!!!!!!!!

αλλα να νομιζεις και αλλα να τρωει??? ε οχι ρε γαμωτοΟ!!!!!!!!

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ Βένη πως σε καταλαβαίνω,όλες οι γιαγιάδες τα κάνουν αυτά...

Πιστευω οτι του δίνει,αλλα μην την μαλώνεις.Εξήγησε της για πιο

λόγο προτιμάς να τρώει άλλες τροφές...Μη βιάζεσαι πες της.

Και η δικιά μου γύρω στην ηλικία σας μου τον μπούκωνε με ψωμιά

και κασέρια ή τυριά...Αχ κάθε μέρα τα ίδια λέγαμε και

κάθε μέρα σκασμένη ήμουν...

Τελικά τώρα που ο μικρός είναι 20 μηνών δε με ενοχλεί εφόσον τρώει

σωστά τα υπόλοιπα γευματα.

Απαγορευμένα είναι όλα τα γλυκα,αν και ξέρω οτι κρυφά του δίνει

σίγουρα έστω για να δοκιμάσει( ελπίζω...) :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατερινακη μου βρηκα Φαροπυρο προελευσης Γερμανιας δεν ξερω βεβαια κατα ποσο ειναι οντως Γερμανιας και οχι Ουκρανικο Βαφτησμενο Γερμανιας...θα το διαυκρινισω και θα σε ενημερωσω αναλογος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

και καθομαι εγω σαν την χαζη και ψαχνομαι.... :angry:

και η μαμα μου εχει στο ντουλαπι την μπισκοτοκρεμα :angry::angry::angry::angry::angry:

κρυφα δηθεν για αυτην ειναι!!!!!! :S

για χαζη με περναει??? εχω κατι νευρα!!!!!!!!

δεν ειναι για την κρεμα..ειναι για το τι δεν ξερω πλεον τι τρωει... :(

]εχω κατι νευρααααααααααααααααααααααααααααααα

εαν καταλαβω πως του την δινει θα γινουμε κωλος!!!! δεν κανω πλακα!!!

οχι για την κρεμα το ξαναλαεω!!!!! για την κοροιδια!!!!!!!!!!

αλλα να νομιζεις και αλλα να τρωει??? ε οχι ρε γαμωτοΟ!!!!!!!!

:angry::angry::angry::angry::angry::angry::angry:

Εγω νομιζω οτι καλα θα κανεις να ριξεις ενα καυγα μαζι της ετσι κι αλλιως... ακομα κι αν δε του εδωσε ακομα, γι αυτο την πηρε την κρεμα...

Οι γιαγιαδες τα κανουν αυτα, θα συμφωνησω, αλλα οι μαμαδες οφειλουν να τους κοψουν τη φορα απο την αρχη, απο το πρωτο παραπτωμα... Αλλιως, αν το αφησεις αυτο, επεται συνεχεια...

Βλεπεις οι μαμαδες - πεθεραδες μας... "ξερουν καλυτερα"!!!

Γι αυτο κι εμεις πρεπει να τους θυμιζουμε οτι η σειρα τους για μαμαδες, εχει περασει...

Οι γιαγιαδες δεν παιρνουν αποφασεις για τη διατροφη του παιδιου χωρις να ρωτανε τη μαμα... δεν εκτελουν τις αποφασεις τους κρυφα, αν εχουν αλλη γνωμη για κατι το συζητανε με τη μαμα κι εκεινη αποφασιζει.

Εκτος και εχουν μπερδεψει το ρολο τους... οποτε χρειαζεται το αναλογο ξεμπερδεμα, αν γινεται και ηρεμα ακομα καλυτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα μου κ εγω βρηκα ενα που ελεγε μπροστα γερμανιασ αλλα πισω κινα...οποτε μαλλον καμια πιστοποιηση θα πηραν στη γερμανια εμπαση περιπτωση εγω θα το παρω αλλο δε μπορω να βρω και θα βαζω στο φαγακι αντι για μακαρονια..αυτο δεν εχει γλουτενη?και οπωσ λεει και η φιλη μου η λαλα πολιτεσ της γης ςιμαστε ολοι αν μεναμε εκει δε θα το παιρναμε?και συμφωνω μαζι της εφοσον δεν υπαρχει αλλο οποτε θα το δοκιμασω....σημερα του δωσα κουνουπιδι πρωτη φορα το τσακισε και αυτο παρακαλω.....αυριο θα του δωσω βρωμη να δω μη μου κανει καμια παρενεργεια με το κουνουπιδι αλλα δε νομιζω....

VΕΝΙ ΜΟΥ ΤΙ ΝΑ ΤΙΣ ΠΕΙΣ?ΟΛΕΣ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΒΑΖΟΥΝ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ...ΕΙΔΙΚΑ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΔΕ ΘΕΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΠΤ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΟΥΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΕΕΚΕΙΝΕΣ ΠΕΙΣΜΩΝΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΚΡΥΦΑ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΡΗΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.....ΕΓΩ ΤΗΣ ΔΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΓΡΑΜΜΕΝΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΩ ΣΕ ΩΡΑ ΑΝΑΓΚΗΣ ΤΗΣ ΠΑΩ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΗΝ ΚΑΤΣΑΡΟΛΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΑ ΜΑΓΕΙΡΕΨΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΜΗ ΤΥΧΟΝ ΚΑΙ ΦΑΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΔΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΦΗΣΩ...ΑΛΛΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΦΟΒΑΤΑΙ....ΒΑΛΤΗΣ ΕΝΑ ΧΕΡΑΚΙ ΒΑΣΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΟΙΡΑΣΤΗΚΑΝ ΑΡΚΑΤΑ ΚΑΛΑ ΤΗ ΜΠΙΚΟΤΟΚΡΕΜΑ ΜΕ ΤΟ ΝΙΝΑΚΙ ΣΟΥ...ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΗΣ ΟΤΙ ΔΕ ΘΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σαι καλά ρε Αντρούλα!!ΔΕν ξέρεις πόσο καιρό ψάχνω για τέτοιες συνταγές!!!!!Πιστευω μόνο να του αρέσουνε γιατι είναι και περίεργος!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πωπω κατερινακι το δικο σου ειναι κανονικο παμφαγο! πως θα γινει να κανει παρεα με το δικο μου μπας και φαει κατι!!!!

Το φαγοπυρο το τσακιζει το λυσασμενο, πλεων τρωει και το φαγακι και τα φρουτα αλλα με το θεμμα αλεργια τον φοβαμαι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον κοριτσια η τελεια κρεμα για απογευματινο!!!!!!!!!

λιγο γαλα (ή νερο εαν δεν πινετε φρεσκο, ισα ισα να βρασει για λιγο 2-3 κουταλιες της σουπας κουακερ)

λιγη κολοκυθα, 1 καροτο, 1 κομματι γλυκοπατα

βραζουμε το κουακερ με το γαλα λιγο μεχρι να φουσκωσει και να γινει πολτος.

βραζουμε τα υπολοιπα μεχρι να μαλακωσουνε.

τα ανακατευουμε ολα μαζι στο multi και ετοιμο.

εγωεχω αρχισει και βαζω λιιιιιιιγο βιταμακι στο κουακερ.(πολυ λιγο ομως δινει γευση ωραια)

ο μικρος τον τσακιζει και ανετα και εγω μη σας πω :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

ΚΟΙΤΑ ΑΣΕ ΤΟΝ ΑΤΜΟ Κ ΚΑΝΤΑ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ...ΟΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΟΙ ΤΙ Ν ΚΑΝΟΥΜΕ....ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ ΝΩΡΙΣ Κ ΔΕΝ ΕΑΘΕ ΖΗΜΙΑ ΝΑ ΛΕΣ......ΑΑΑ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΑΒΟΚΑΝΤΟ 3 ΜΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΤΡΩΕΙ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΤΟ ΚΑΤΑΒΡΟΧΘΗΣΕ ΚΙΟΛΑΣ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΦΡΟΥΤΑ

Αντρούλα μου πήρα και γω σήμερα αβοκάντο να το δοκιμάσω στο μικρό μου..Η κοπελιά όμως οπου τα αγόρασα με έφαγε!!!Και θα δώσεις απο τώρα στο παιδί αβοκάντο..δεν θα του αρέσει..να κλεισει τον 3ο χρόνο και μετά..και οτι ειναι σαν λιωμενο βουτηρο και έτσι και το ριξω στη φρουτοκρεμα θα τη χαλάσω!! :(:(:( Εσυ που το έχεις δοκιμάσει τι γνώμη έχεις;;Επειδη είμαι λίγο άσχετη..θέλει βράσιμο πρώτα η σκέτο το καθαρίζω και το ρίχνω μέσα με τα υπόλοιπα φρούτα;;Λές να το ριξω στη κρεατοσουπα;; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI μόλις είδα τη συνταγή σου!!Πολύ καλή μου ακούγεται..Μόνο που εμεις δεν πινουμε ακομα φρέσκο γάλα..αλλα δεν πειράζει.θα βάλω νεράκι..Λέω να κόψω τις έτοιμες κρέμες και να φτιάχνω εγω το απογευμα δικές μου..Σήμερα έφτιαξα σκέτο ξινο τραχανά..Τον έφαγε...μόνο που γινεται σαν λάστιχο ένα πράγμα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

koritsia γεια σας.θελω να σας ρωτησω κατι.το κουακερ εννοειται αυτο το κλασικο που εχει στα σουπερ η εχει ειδικο για μωρα?επισης εχει μια βδομαδα που η μπουμπου μου δεν τρωει τα φρουτα.καμια ιδεα?της δινω μηλο μπανανα πορτοκαλι αχλαδι κ λιγο απο τα δημητριακα τησ ηολλε αναλογα καθε φορα τι εχω.δοκιμασα κ με φαριλ λακτε αλλα τιποτα.... :dry::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • καλησπερα Ελισσαβετ μου!!❤️ η χοριακη της Δευτερας αυξηθηκε κατα 90% και αγχωθηκαμε με τον αντρα μου. ο γιατρος πολυ κουλ και ικανοποιημενος. φσκ εκανα και 3η μετρηση χοριακη την Τεταρτη και ευτυχως 2πλασιαστηκε οποτε μετα ηρεμησαμε.. εχω ενα παραπεμπτικο ακομη αλλα λεω να κατσω στα αυγα μου.. δε χρειαζεται να αγχωθω...  αλλωστε και περυσι οι χοριακες μου ηταν τελειες και 2πλασιαζονταν αλλα δεν υπηρχε εμβρυο... στον υπερηχο θα φανει τι γινεται.... εσυ τι κανεις κοριτσι μου;; εχετε σκεφτει αν θα κανετε αλλη ετ αμεσα; ο γιατρος τι προτεινει;
    • αχ Λευκη μου εχω κι εγω γαμοβαφτιση το Σαββατο πολυ καλης φιλης και εχω την ιδια απορια... φανταζομαι θα μου πει να κατσω στα αυγα μου!!!! 😂 ασε που θα εχω και τον αντρα μου κερβερο.... ολο λεει "στην κατασταση σου" και "στην κατασταση σου" λες και ειμαι αρρωστη.... δε λεω μου αρεσει που με εχει ματια χαδια 🥰 αλλα μην υπερβαλουμε κιολας!!! δεν θα κλειστω και σε γυαλα... επισης ρε κοριτσια, αυτο το να μην σηκωνουμε βαρη θεωρω οτι ο γιατρος εννοει γνκ μεγαλα βαρη... αλλα π.χ. μια τσαντα του σουπερ 3 κιλα δεν ειναι κατι... ενταξει δεν θα παρω και 6αδα νερα αλλα δε νομιζω οτι 3 κιλα ειναι κατι...
    • ναι εννοειταιιι!!!! θα ενημερωνουμε το πινακακι και για αυχενικη και για β επιπεδου και για ΠΗΤ και φυλο!!!! ας πανε ολα καλα και στα της οργανωσης αφηστε το πανω μου!!!! 😇🤓
    • Ευχαριστω κοριτσι μου για τις ευχες σου!!!! ❤️❤️ να χαιρεσαι το μπουμπουκι σου!!!!🤱❤️να ειναι γερο και καλοτυχο!!!!🙏
    • Λευκη μου επειδη γνκ εχω σιδηροπενικη αναιμια και παιρνω καθε μηνα σιδηρο στις μερες της περιοδου, αν παιρνεις χαπι για το θυροειδη, νομιζω πρεπει να εχει καποια χρονικη αποσταση απο το χαπι του σιδηρου..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...