Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΡ


DeniM

Recommended Posts

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ, ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ!

ΓΙΑΤΙ ΣΕ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΑΣ ΡΩΤΑΝΕ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΠΟΤΕ ΕΙΧΑΜΕ ΤΕΡ;;;

ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΠΗΤ ΤΗ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ!

ΚΑΙ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΝΤΑΡ, ΔΛΔ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΛΥΤΟ ΟΤΙ ΩΟΡΗΞΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΗΝ 14η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ!! ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟΥΣ ΥΠΕΡΗΧΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΥΛΛΑΒΕΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ!!!

ΟΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΡΩΤΑΝΕ; ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ;;;

ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΘΥΜΟΜΑΣΤΕ;;; :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η κύηση-λένε-ξεκινάει από την πρώτη μέρα της τελευταίας περιόδου.

Κι εγώ την είχα αυτήν την απορία.Άσε που σε εμένα μια με έβγαζαν πχ 26 εβδομάδων και μια 26w4d από τον υπέρηχο!Ό,τι να ναι...

Οι υπέρηχοι δεν είναι τόσο αξιόπιστοι,δεν μπορείς να ξέρεις με σιγουριά ούτε το πότε θα γεννήσεις,ούτε τα κιλά και το ύψος του παιδιού,ούτε τίποτα.Υπάρχουν πολλες περιπτώσεις με τεράστιο αποκλεισμό.Καμιά φορά πεφτουν μέσα,αλλά συνήθως...

Ίσως θέλουν ένα σημείο αναφοράς για να έχουν για την εγκυμοσύνη σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα, καθε μεγαπηξελ δινει αλλον αριθμο στις μετρησεις. Ο Υπολογιστης υπολογιζει με βαση τις μερτησεις αυτες, το υψος βαροσ κλπ του μωρου. Για τους γιατρους ειναι πιο σηγουτη η ημερολογιακη μεθοδος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τη ζητανε για να βγαλουν την πρωτη "γονιμη" μερα σου -> μερα συλληψης. ΕΙναι ενας μπακαλικος τροπος για τους γυναικολογους να υπολογισουν το ποτε εγινε ακριβως η συλληψη. Αφου εμενα μου ειπε οτι η συλληψη ειχε γινει σε διαστημα 5 ημερων!!! χαχαχα Το μηχανημα εβγαζε οτι ναναι (εχει αποκλισεις γιατι εξαρταται 100% απο το ποσο ακριβης θαειναι στις μετρησεις στο μηχανημα ο γιατρος) και η χωριακη δε βοηθουσε καθολου!!! Τεσπα εσυ λεγε την ΤΕΡ να ησυχαζουν οι αλλοι... κ εγ ετσι εκανα αν κ ηξερα οτι η κυηση μου ειναι λιγες μερες πιο μικρη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΜΠΕΜΠΟΥΛΙΝΑ ΤΟ ΞΕΡΩ! ΑΛΛΑ ΛΕΝΕ ΑΛΛΑ ΑΝΤΙ ΑΛΛΩΝ! ΔΛΣ ΠΩΣ ΣΟΥ ΛΕΝΕ πχ ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΤΡΕΙΣ ΜΕΡΕΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΠΑΜΕ ΠΡΟΚΛΗΣΗ Ή ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ;;;

ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΠΙΑΣΕΙ ΟΙ ΦΙΛΟΣΟΦΙΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ΝΑ ΕΠΕΜΒΑΙΝΟΥΝ ΜΕ ΤΕΤΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΜΙΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ;;; ΔΛΔ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΑ; Η ΦΥΣΗ ΠΑΝΤΑ ΞΕΡΕΙ!!!

ΔΕΝ ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΕΛΕΓΧΟΥΝ ΟΤΙ Η ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΥΛΑΕΙ ΟΜΑΛΑ; ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΑΗΔΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΙΣΤΕΥΩ! ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΣΕΙ!

:angry:

ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΟΝΤΑΙ ΤΗ ΛΑΧΤΑΡΑ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΜΑΣ...

ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΤΟΥΣ ΒΟΛΕΥΕΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοιτα...μερικοι γιατροι το εχουν παραχ...ει.

Αλλοι παλι το κανουν για λογους προγραμματισμου. Ο δικος μου με ειχε στο περιμενε...παρολο που ηταν σχεδον σηγουρο οτι θα καναμε καισαρικη, γιατι φανταζοταν οτι το μωρο ειχε τυληχτει και σφηνωσει γι'αυτο δεν κατεβενε...με εβαζε μερα παρα μερα να κουβαλιεμε μεχρι το ιατριεο του για καρτιοτοκογραφημα. Μονο οταν αρχησαν να πεφτουν οι παλμοι μου ειπε, Αυριο μπαινεις για καισαρικη. Ειναι στον γιατρο πιστευω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΟΡΙ ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ ΑΓΡΙΑ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΕΝΙΚΩΣ! :angry:

ΑΦΟΡΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΣΤ ΗΤΑΝ Η ΑΝΗΣΥΧΙΑ ΤΗΣ ΣΟΦΙΑΣ(ΔΕΙΤΕ ΑΝΑΛΟΓΟ ΠΟΣΤ)!

ΜΑ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΦΤΑΣΕΙ;;; Η ΚΟΠΕΛΑ ΓΕΝΝΑΕΙ ΑΥΡΙΟ ΚΑΙ ΦΟΒΑΤΑΙ! ΓΙΑΤΙ;;; ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΤΡΟΜΑΖΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΕΠΕΜΒΑΙΝΕΙ;;; ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΤΙ ΞΕΡΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΕΞΗΓΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗ ΣΟΦΙΑ ΝΑ ΜΗ ΦΟΒΑΤΑΙ;;;;

ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΑΣ ΤΑ ΤΡΩΝΕ ΞΕΡΟΥΝ;;;;;;

ΤΕΣΠΑ ΒΓΑΖΩ ΤΑ ΣΩΨΥΧΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΦΟΡΜΗ ΑΛΛΟΥΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DeniM μετά από αυτό το θέμα θα πάω να διαβάσω της Σοφίας.

Εμένα και οι δυο μου γιατροί (άλλαξα λόγω αλλαγής πόλης) πρώτα με ρώτησαν για την ΤΕΡ και μετά αν έχω σταθερό κύκλο. Τότε είχα σταθερό κύκλο 30 ημερών και έτσι ήταν έυκολα τα πράγματα. Της κολλητής μου, ο ιδιος γιατρός (ο δεύτερος που είχα) την ρώτησε αν έχει σταθερό κύκλο, απάντησε η κοπέλα όχι (40-50 μέρες) και δεν της έδωσε ΠΗΤ, μέχρι που έκανε τον πρώτο υπέρηχο. Ο υπολογισμός με βάση την ΤΕΡ και ο υπολογισμός από τον υπέρηχο, διαφέρανε κατά 2 εβδομάδες πάντα!

Άσε που και ένα κλικ να κάνει τον δείκτη πιο κει στην οθόνη, και ο υπέρηχος θα δείξει μέρες διαφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα παντως 2 γιατροι μου εβγαλαν την πητ βαση τελευταιας περιοδου κ οχι βασει του υπερηχου,σορρυ αλλα πως ειναι δυνατον να μην θυμασαι ποτε εχεις τελευταια περιοδο?εγω παντα σημειωνω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ σημειώνω αλλά για πολλά χρόνια δεν σημείωνα.

Η ΤΕΡ είναι ο πιο αξιόπιστος τρόπος, γιατί ο υπέρηχος εξαρτάται όπως έγραψαν και τα προηγούμενα κορίτσια από το που θα κάνει κλικ ο γιατρός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κορίτσια η τελευταία περίοδος δεν λέει τίποτα όμως, ούτε στον γιατρο, ούτε και σε εμάς, αν έχουμε ασταθή κύκλο!

Εμένα ο κύκλος μου είναι ασταθής και ποικίλει από 30 μέρες έως 54 (ναι! έχω φτάσει και τόσο!).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sauropiguinosΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ! ΕΓΩ ΘΥΜΑΜΑΙ! ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΕΡΕΣ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ;;; ΑΦΟΥ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η ΟΛΓΑ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ Η ΣΥΛΛΗΨΗ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ 14η ΜΕΡΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ!!! ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΟΤΑΝ Ο ΚΥΚΛΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΣΤΑΘΗΣ!!!

ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΚΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΛΕΟΝ ΑΣΤΑΘΗ ΚΥΚΛΟ ΛΟΓΩ ΘΗΛΑΣΜΟΥ! ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ;;; ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΑΝΤΕΨΙΕΣ;;; :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...