Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΣΤΟΣ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΥΣΤΕΡΟΣΚΟΠΗΣΗΣ ΣΤΟΝ ΠΑΝΤΟ?


Recommended Posts

εγω εκανα εξωσωματικη στον παντο τον σεπτεμβριο που μας περασε και μας κοστισε 3400.μόνο την εμβρυομεταφορα μου εκανε ο ιδιος.

εννοειται οτι εχουνε που κοσμο και ειναι λιγο απροσωπο αλλα στο θεμα εξωσωματικη ειναι πολυ καλοι,κανουν σωστα την δουλεια τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nadiou τελικα δεν καταφερα να παω στο μαστρομηνα γιατι αδιαθετησα 5 μερεσ νωριτερα και μου ειχαν πει απο το κεντρο να μην ειμαι αδιαθετη την ημερα που θα παω για τον υπερηχο.εχω κλεισει στισ 18 στον παντο.πηγε ομωσ ο αντρασ μου στον ουρολογο και μασ εβαλε να κανουμε αλλο ενα σπερμοδιαγραμμα γιατι ενω το 1ο που ειχαμε κανει περισυ ηταν 2%κινητικοτητα με 40.000.000 σπερματοζωαρια το κεντρο μασ ειχα κανει 2 σπερμοδιαγραμματα με την ιδια κινητικοτητα αλλα με αριθμο 5.000.000.ο ουρολογοσ εξεπλαγει με την διαφορα και μασ εβαλε να κανουμε 2 ακομα σε διαφορετικα μικροβιολογικα.τελικα κινητικοτητα εχει ανεβει στο 12% και αριθμοσ 58.000.000.καμια σχεση με το κεντρο.ο ουρολογοσ μου ειπε οτι το κανουν επιτηδεσ για να σε πανικοβαλουν και να σε ριξουν κατευθειαν στη εξωσωματικη.εδωσε τωρα στον αντρα μου μια θεραπεια με βιταμινεσ και σε 2 μηνεσ θα ξανακανουμε να δουμε τι γινεται.μασ ειπε ομωσ οτι μπορει και να μεινω και φυσιολογικα.οχι οτι ειναι αδυνατον που μου ελεγαν στο κεντρο.λεω τελικα να παω μια και καλη το μαϊο στον παντο γιατι σκεφτομαι τα 190 ευρω επισκεψη και στην ουσια δεν θα ξεκινησω κατι τωρα.θα το αφησω μεχρι το μαϊο και αν δεν μου κατσει απο μονο του τοτε θα παω για να κανονισω το ποτε θα ξεκινησω και με τα φαρμακα.στην ουσια τωρα ξερω τι θα μου πει ο παντοσ.θα κανουμε μια προσπαθεια κ.τ.λ. και θα πρεπει να πεσουν τα 1902 ευρω.

φωτεινουλα θα περιμενω να μασ γραψεισ τα ευχαριστα.σου ευχομαι οτι καλυτερο κοριτσακι μου!ο θεοσ ειναι μεγαλοσ!πιστη και αισιοδοξια!

σορρυ για το μεγαλο μυνημα..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρουλίνι μου δυστυχώς τα νέα μου δεν είναι καλά. Αρνητική η χοριακή. Πάμε για την επόμενη προσπάθεια, μπορούμε να κάνουμε κι αλλιώς??

Είδα τα δικά σου ευχάριστα. Να σε ρωτήσω, τεστ Huhner μετά την επαφή έχετε κάνει. Εμάς ο γιατρός που παρακολουθούσε το σύζυγό μου μας είχε πει ότι τα σπερμοδιαγράμματα διαφέρουν πάντοντε μεταξύ τους. Το πραγματικό τεστ για το σπέρμα είναι το Huhner στο οποίο βλέπουν εάν το σπέρμα βρίσκεται ζωντανό μέσα στη βλέννη της γυναίκας 8-24 ώρες μετά την επαφή. Εάν είναι θετικό υπάρχει ελπίδα με φυσιολογικό τρόπο. Εάν είναι αρνητικό είναι δύσκολο. Εμάς τα σπερμοδιαγράμματα ήταν σχετικά οριακά, αλλά κάναμε δύο τεστ Huhner και ήταν αρνητικά οπότε προχωρήσαμε σε εξωσωματική. Εάν το σπερμα δεν καταφέρνει να διαπεράσει τη βλέννη είναι δύσκολο να φτάσει στο ωάριο και να καταφέρει να το γονιμοποιήσει. Καλή επιτυχία πάντως σου εύχομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Fotini73, λυπάμαι για τα νέα σου, τι να πω..., όποιος το έχει βιώσει καταλαβαίνει. Κουράγιο, έχει ο Θεός, θα έρθει και για εμάς, πού θα πάει?

Ρουλίνι, μεγάλη βελτίωση στο σπέρμα!! Κι εγώ έχω ακούσει για το Huhner test. Προσπαθήστε...

Πήγα στον Πάντο θα σου στείλω πμ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια καλησπερα.σορυ που δεν απαντησα εγκαιρα αλλα ελειπα για τριημερο και μολισ ειδα τα νεα σασ.φωτεινουλα λυπαμαι πολυ.ομωσ τιποτα δεν τελειωνει εδω.ασε λιγο καιρο να ξεκουραστεισ ψυχολογικα και σωματικα και μετα προσπαθησε παλι.ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεισ και εσυ οπωσ τα καταφεραν και αλλεσ πολλεσ κοπελεσ απο εδω μεσα.το τεστ αυτο που μου γραφεισ πρωτη φορα το ακουω.πωσ γινεται?παιρνουν παλι σπερμα απο το συζηγο και το εξεταζουν?γιατι δεν καταλαβα καλα.που γινεται αυτη η εξεταση σε μικροβιολογικο?στοιχιζει πολυ?

Nadiou σου στελνω και εγω p.m

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eίναι πολύ απλή εξέταση αλλά θέλει προετοιμασία για να γίνει σωστά. Προγραμματίζεις μία επαφή ακριβώς πάνω στην ωορηξία. Εγώ χρησιμοποιούσα τα τέστ ωορηξίας και μόλις το πρωί έβλεπα ότι το επόμενο 24 ωρο θα έχω ωορηξία κανόνιζα το απόγευμα ένα ραντεβού με το γυναικολόγο γιατί πρέπει να τσεκάρουμε ότι το ωάριο είναι τουλάχιστον 18 εκατοστά. Το ίδιο βράδυ είχαμε επαφή και ιδανικά μετά από 8 ώρες πηγαίνεις και σου παίρνουν δείγμα τραχηλικής βλέννης (πιο απλό και από τεστ ΠΑΠ). Με το μικροσκόπιο βλέπουν εάν 8 ώρες μετά την επαφή υπάρχουν ζωντανά σπερματοζωάρια μέσα.Κάποιες φορές έτσι μπορεί να διαπιστωθεί ότι (όταν δεν υπάρχει σοβαρό θέμα σπέρματος) η βλέννη εμποδίζει το σπέρμα να προχωρήσει και να γονιμοποιήσει το ωάριο. Δεν αρκεί απλά 1-2 ζωντανά για να είναι θετικό το τεστ. Πρέπει να είναι περισσότερα. Εμείς το κάναμε 2 φορές το τεστ, την πρώτη δεν υπήρχε τίποτα και τη δεύτερη 2-3 ανά οπτικό πεδίο, αλλά και πάλι δεν θεωρείται καλό- αρκετό για φυσιολογική σύλληψη. Ακόμα και ένα σχετικά καλό σπέρμα σε σπερμοδιάγραμμα μπορεί στην πράξη να μην αντεχει ενώ αντίστοιχα ένα μέτριο σπέρμα να βγάζει θετικό τεστ. Ο ενδοκρινολόγος αλλά και ο γυναικολόγος μου πριν απευθυνθούμε στην εξωσωματική μας είχαν πει ότι αυτό είναι το τεστ που δείχνει αν πρεπει ένα ζευγάρι να καταλήξει στην εξωσωματική κι αυτό γιατί γενικά υπάρχει έντονη τάση στην Ελλάδα να σπρώχνονται τα ζευγάρια στην εξωσωματική ακόμα κι αν δεν χρειάζεται. Με αδύναμο σπέρμα δεν σημαίνει ότι ένα ζευγάρι δεν έχει καθόλου πιθανότητες φυσιολογική σύλληψης απλά είναι λιγότερες και με αρνητικό Huhner test μάλλον πολύ λίγες για να περιμένει...

Το πρώτο Huhner τεστ το είχα κάνει σε κλινική στο Πύργο Αθηνών - medimall ονομάζεται. Είχε κοστίσει μόλις 60 ευρω. Το δεύτερο τεστ Huhner το επανέλαβα στο Genesis (Πάντο) και είχε κοστίσει 150 ευρώ αν θυμάμαι καλά!!! Αρκετά πιο ακριβό. Αν θέλεις κάποια άλλη πληφορία πες μου. Νομίζω πάντως ότι είναι καλό κανείς να ξέρει αν αξίζει να προσπαθεί και να περιμένει ή όχι.

Εμένα μου είπαν τώρα να κάνω υστεροσκόπηση μετά από 2 αποτυχημένες εμβρυομεταφορές για να δούμε μήπως υπάρχει και θέμα στη μήτρα.

Αν χρειαστείς κάτι άλλο πες μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φωτεινη σευχαριστω πολυ για τισ πληροφοριεσ σχετικα με αυτο το τεστ.εσυ τελικα τι θα κανεισ?θα κανεισ υστεροσκοπηση?αν ναι ποτε λεσ?εγω το ελεγα στον ουρολογο του αντρα μου οτι θα παω για υστεροσκοπηση και με απετρεψε λεγοντασ μου οτι για να κανεισ αυτη θα πρεπει να εχεισ καποια ενδειξη και στον υπερηχο οτι κατι τρεχει με την μητρα.βεβαια δεν βασιζομαι και πολυ στον ουρολογο γιατι δεν ειναι η ειδικοτητα του και μαλλον θα παω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι θα πάω για να αποκλείσω όλα τα ενδεχόμενα. Φαντάζεσαι να προσπαθώ τόσες φορές με φάρμακα και κάτι να αποκλείει την τελική επιτυχία... Θέλω να είμαι σίγουρη. Μου είπε να ξανακάνω και όλες τις ορμονικές εξετάσεις. Ψάχνοντας για την υστεροσκόπηση διάβασα ότι καλό είναι μετά από δύο αποτυχίες να κάνει κανείς. Και δεν πονάει, γίνεται χωρίς νάρκωση ή μέθη παρα μόνο αν χρειαστεί να γίνει κάποια επέμβαση σου κάνουνε μέθη. Ξέρεις αν γίνεται σε συγκεκριμένη φάση του κύκλου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έπίσης από τον υπέρηχο δεν μπορούν να τα δούνε όλα. Ξέρω περίπτωση κοπέλας που προσπάθούσε 2-3 χρόνια χωρίς πρόβλημα με οριακό σπέρμα. Έκανε εξωσωματική πέτυχε με την πρώτη και στη γέννα είδε ο γιατρός ότι είχε ενδομητρίωση. Και άλλες περιπτώσεις με συμφύσεις που δεν αφήνουν το έμβρυο να εξελιχθεί μετά από την εξωσωματική. Εντωμεταξύ αν υπάρχει κάτι στη μήτρα δεν μπορείς να μείνεις ούτε με φυσιολογικό τρόπο. Δεν έχω να χάσω κάτι, τα νεύρα μου είναι έτσι κι αλλιώς σπασμένα... Το κόστος δεν είναι τρελό σε σχέση με αυτά που πληρώνουμε για κάθε προσπάθεια εξωσωματικής...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα θα κανεις Φωτεινη73 γαιτι και σε μενα οι εξετασεισ, οι υπερυχοι και η σαλπιγγογραφια ηταν ολα καλα αλλα στην υστεροσκοπηση μου βρηκανε λιγες συμφησεις και ενα μικρο πολυποδακι και τωρα υστερα κι απο αυτο, θελω να πιστευω οτι ειμαι πιο κοντα στον στοχο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fotini73 έγραψε:

Ναι θα πάω για να αποκλείσω όλα τα ενδεχόμενα. Φαντάζεσαι να προσπαθώ τόσες φορές με φάρμακα και κάτι να αποκλείει την τελική επιτυχία... Θέλω να είμαι σίγουρη. Μου είπε να ξανακάνω και όλες τις ορμονικές εξετάσεις. Ψάχνοντας για την υστεροσκόπηση διάβασα ότι καλό είναι μετά από δύο αποτυχίες να κάνει κανείς. Και δεν πονάει, γίνεται χωρίς νάρκωση ή μέθη παρα μόνο αν χρειαστεί να γίνει κάποια επέμβαση σου κάνουνε μέθη. Ξέρεις αν γίνεται σε συγκεκριμένη φάση του κύκλου?

Φωτεινή μου καλησπέρα, η υστεροσκόπηση γίνεται με ελαφρά νάρκωση η οποία είναι λίγο πιο δυνατή από αυτή της ωοληψίας .η διαφορά είναι στο κόστος αν είναι απλά διαγνωστική ή επεμβατική π.χ κανένας μικρός πολύποδας κ.λ.π. πάντως δεν καταλαβαίνεις όντως τίποτε ούτε μετά την επέμβαση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια να σας πώ κι εγώ ότι έκανα υστεροσκόπηση μετά από κάποιες αποτυχίες και αφαιρέθηκε επί τόπου ένας πολύποδας ο οποίος δεν είχε εμφανιστεί πουθενά μέχρι πρότινος. Στην επόμενη προσπάθεια, έμεινα έγκυος. Φυσικά δεν θέλω να πώ με αυτό ότι η υστεροσκόπηση είναι η πανάκεια, η απόλυτη λύση για την επιτυχία όμως μπορεί να φέρει στην επιφάνεια προβλήματα (και μαζί και τις λύσεις τους) που δεν είχαν αποκαλυφθεί μέχρι πρότινος. Να την κάνετε όσες το έχετε στο μυαλό σας. Καλή επιτυχία εύχομαι ολόψυχα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φωτεινη δεν ξερω σε ποια φαση του κυκλου γινεται αλλα μαλλον τελικα θα την κανω και εγω.εμενα μου καλυπτει τα εξοδα μια ιδιωτικη ασφαλεια που εχω στη δουλεια μου αλλα θα πρεπει να υπαρχει εστω μια διανυκτερευση για να κοπει και εξητηριο και απο οτι καταλαβα στον παντο δεν γινεται να μεινεισ καπου μεσα.δεν θελω να παω αλλου γιατι αφου αποφασισα να παω σε αυτον για την επομενη προσπαθεια λεω οτι ειναι να κανω να το κανω εκει.το σιγουρο ειναι οτι θα του ζητησω να με ναρκωσει γιατι φοβαμαι υπερβολικα.αφου να σκεφτεισ ουτε σαλπιγγγραφια δεν εχω κανει απο το φοβο μου.δεν ξερω τελικα τι να ευχηθω.να μου βρουν κατι(πολυποδα κτλ) και να το αφαιρεσουν και να πω οτι ισωσ να εφταιγε και αυτο ή να μην βρει τιποτα?παντωσ οπωσ και να χει θα την κανω.εσυ ποτε σκεφτεσαι?πηγεσ καθολου να μιλησετε για την αποτυχια?αν ναι τι σου ειπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

δεν ξερω τελικα τι να ευχηθω.να μου βρουν κατι(πολυποδα κτλ) και να το αφαιρεσουν και να πω οτι ισωσ να εφταιγε και αυτο ή να μην βρει τιποτα?παντωσ οπωσ και να χει θα την κανω.

Είμαι ακριβώς στην ίδια φάση και κάνω ακριβώς τις ίδιες σκέψεις...να βρουν κάτι ή να μην βρουν...;

Το βρήκα!!! Να βρουν την αιτία των αποτυχιών και να το διορθώσουν κιόλας με μιάς...και να μην ξαναεμφανιστεί ΠΟΤΕ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...