Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΕΙΑ!ΘΗΛΑΖΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ!


Recommended Posts

Κοριτσια θελω τη βοηθεια σας.Εδω και λιγες μερες το μολις 18 ημερων αγορακι μου θηλαζει (αποκλειστικα)συνεχεια καθε μια ωρα..το βραδυ ειδικα.Τη μερα μπορει να το παει και καθε 2.Εχω ακουσει οτι ειναι φυσιολογικο αλλα ποσο κραταει;;;πορε στρωνει το φσγητο και ο υπνος τους;;;ισχυει αυτο που λενε για τις 40 μερες;;;βοηθηστε με...εχω αρχισει και απογοητευομαι.Εσεις τι εμπειριες εχετε;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πασχαλακι αν σου ζησει..

φυσικα κ να μη απογοητευεσαι... ;)

ετσι ειναι στη αρχη,,, :ohmy:

με τα μεμε απ εξω... :P:P

εγω το πρωτο 2 μηνο θηλαζα εως κ 18 ωρες το 24 ωρο...

προσαπθει αν σου ρυθμισει τη παραγωγη γιαυτο...να σου κατεβασει γαλα θελει... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μην απογοητεύεσαι. Είναι απόλυτα φυσιολογικό και δεν κρατάει πολύ. Κάποια στιγμή τα γεύματά του θα γίνουν πολύ σύντομα. Τώρα το πότε θα συμβεί... θα το μάθεις πρώτη εσύ!!!!

Να σου ζήσει και υπομονη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτο ακριβως. Καθε παιδακι το κανει σε διαφορετικη ηληκια..να σου πω ο δικος μου αρχησε να εχει διαστηματα ηρεμιας κοντα στους τρεις μηνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γυρω στους 3 μηνες αρχισε να μην θελει καθε μια ωρα ηθελε ανα μιαμιση ωρα μαμ!!!!! :P και τωρα ακομα αν δεν θελει μαμ θελει βιζοπιπιλα καθε 2 ωρες περιπου για υπνο :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει τ μωρακι σου :)

Καθε μωρο ειναι διαφορετικο αλλα καπου γυρω στους 2-3 μηνες αρχιζουν να κανουν πιο συντομα και αραια γευματα . Βεβαια μετα αρχιζουν και τα αλματα (τωρα περασατ ενα την 7η μερα και ενα ακομα στην 21η) και παλι εχει ξυπνηματα κα συχνους θηλασμους . Παρακάλα να κοιμαται αμεσως μετα το θηλασμο γιατι η δικια μου ηθελε να πιανουμε και την κουβέντα μετα :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απο την Αννα Πατσουρου :

Μια εμπειρία καταπληκτική για μητέρες και μωρά. Το γεννάς και μετά, αν το βάλεις στο στήθος εγκαίρως, κολλάει εκεί σαν όλη του η ύπαρξη να εξαρτιέται απ αυτό κι εσύ αισθάνεσαι να λιώνεις σταγόνα σταγόνα μέσα του. Μια εμπειρία καθηλωτική: κουράζεσαι, πιάνεσαι σ όλο σου το σώμα, κλαις, λες «μπα, αποκλείεται να τα καταφέρω», κι αυτό μεγαλώνει, παχαίνουν τα δαχτυλάκια, τα μπουτάκια, μακραίνει, αρχίζουν τα χαμόγελα, οι φωνούλες, οι λοξές ματιές ευγνωμοσύνης καθώς περνούν οι μήνες κι αυτό παραμένει γαντζωμένο στο σώμα σου. Κι έρχονται δυσκολίες, μυξούλες, πόνοι, δοντάκια κι άλλα διάφορα. Κι αυτό γαντζωμένο. Και σιγά σιγά δε θέλει να θηλάζει όλη την ώρα. Βρίσκει άλλα ενδιαφέροντα, το στήθος γίνεται πια προσωρινό καταφύγιο, μετά μόνο λίγες γλυκές σταγόνες ζωής. Και έπειτα δε θέλει άλλο να θηλάσει. Εκείνο πάει για άλλες περιπέτειες, με την καρδιά γεμάτη από τη σιγουριά πως αγαπήθηκε στο έπακρο. Κι η μαμά καμαρώνει, αγανακτεί, διαλύεται, φροντίζει, αγαπά. Καλώς ήλθατε στη μητρότητα. Στον πρώτο τόμο αυτού του βιβλίου θα διαβάσετε πώς να καταφέρετε να θηλάσετε για όσο καιρό θέλετε, παρά τις δυσκολίες της καθημερινότητας, την απίστευτη κούραση, τα ξενύχτια και τις αντικρουόμενες γνώμες όλων όσων έχουν άποψη για το μωρό σας, και να το απολαύσετε. Καλώς ήλθατε στο θηλασμό.

Καθε φορα που το διαβάζω , δακρυζω ! Ελπιζω να σε βοηθήσει και σενα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τελειο το κειμενακι LaLa . Αν και εχω σταματησει εδω και ενα χρονο τον θηλασμο διαβαζοντας το ενοιωσα ολα αυτα που περιγραφει .

Κανε υπομονη πασχαλιτσα! Να σου ζησει το μωρακι σου . Ο θηλασμος θελει επιμονη και υπομονη. Θα στρωσει απο μονο του. Να μην απογοητευεσαι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ με συγκινησατε τωρα....εχετε δικιο θα κανω υπομονη και ελπιζω συντομα να στρωσει!τι να κανω; θελω και να τον θηλασ αποκλειστικα τρομαρα μου και απο την αρχη σηκωσα τα χερια ψηλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχεις δικιο να κουραζεσαι. Ο κοπος σου θα ανταμειφθει. Αυτο μπορω να στο εγγυηθω! Ειμουν απο τα ατομα που ελεγα οτι δεν θελω να θηλασω! καθολου. ειμουν απολυτη και καθετη. Τωρα?? Θα το θηλασω μεχρι να μην θελει εκεινος. Δεν ειναι μονο φαγητο που του προσφερεις. Ειναι καταφυγιο, αγαπη, κατανοηση και παρηγορια. Αυτο να σκεφτεσαι καθε φορα που παει να πιασει το στηθος σου. Μπορει να μην πειναει αλλα να θελει την επιβεβαιωση οτι η μανουλα το αγαπαει και θα το προστατεψει. Νοιωθει τοση μοναξια και τοση αμφιβολια... Ηταν στα ζεστα 9 μηνες και τωρα ηρθε στο φως και δεν ξερει και ισως να φοβατε. Στην αρχη εκλαιγα απο τον πονο. Ελεγα δεν θα τα καταφερω. Αλλα η θαλπωρη που εβλεπα στο προσωπο του μου εδινε κουραγιο να συνεχισω. Και τα καταφερα. και ειμαι πολυ περηφανη για μενα!! Οταν θα απελπιζεσαι να σκεφτεσαι ποσα του προσφερεις και πωσ καπια μερα, οταν θα σου χαρισει το πρωτο χαμογελο θα εχεις αυτοματα ξεχασει ολη την κουραση! Να σου ζησει... Και μην εγκαταλειπεις!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πασχαλάκι μου να σου ζήσει, είσαι στο σωστό δρόμο. Δέξου όπως σου έρχονται τα πράματα για να μην σε φάει η αγωνία. Εμένα μου λέγανε ότι θα κοιμηθώ στα 40, μετά στο 2μηνο και πάει λέγοντας. Τελικά δεν κοιμήθηκα ποτέ γιατί ακόμα και τώρα που είναι σχεδόν 1 χρονών ακόμα ξυπνάει ανά 2 ωρο. Η φύση όμως προνοεί και σ'εξοπλίζει με τεράστια αποθέματα κουράγιου που δεν το φαντάζεσαι. Και μένα το παιδάκι μου έτσι ήταν στην αρχή και μετά από μόνο του στο φαί έστρωνε. Από τότε που σταμάτησα να αγχώνομαι για το πότε θα κάνει εκείνο πότε το άλλο απόλαυσα και γω το μωρό μου. Ο θηλασμός είναι ωραία στιγμή της μητρότητας και ειδικά μετά τους 8-9 μήνες που πλέον κάνουν και καραγκιοζιλίκια με το μεμε. Θα δεις που όσο περνάει ο καιρός θα συνηθίσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Απο την Αννα Πατσουρου :

Μια εμπειρία καταπληκτική για μητέρες και μωρά. Το γεννάς και μετά, αν το βάλεις στο στήθος εγκαίρως, κολλάει εκεί σαν όλη του η ύπαρξη να εξαρτιέται απ αυτό κι εσύ αισθάνεσαι να λιώνεις σταγόνα σταγόνα μέσα του. Μια εμπειρία καθηλωτική: κουράζεσαι, πιάνεσαι σ όλο σου το σώμα, κλαις, λες «μπα, αποκλείεται να τα καταφέρω», κι αυτό μεγαλώνει, παχαίνουν τα δαχτυλάκια, τα μπουτάκια, μακραίνει, αρχίζουν τα χαμόγελα, οι φωνούλες, οι λοξές ματιές ευγνωμοσύνης καθώς περνούν οι μήνες κι αυτό παραμένει γαντζωμένο στο σώμα σου. Κι έρχονται δυσκολίες, μυξούλες, πόνοι, δοντάκια κι άλλα διάφορα. Κι αυτό γαντζωμένο. Και σιγά σιγά δε θέλει να θηλάζει όλη την ώρα. Βρίσκει άλλα ενδιαφέροντα, το στήθος γίνεται πια προσωρινό καταφύγιο, μετά μόνο λίγες γλυκές σταγόνες ζωής. Και έπειτα δε θέλει άλλο να θηλάσει. Εκείνο πάει για άλλες περιπέτειες, με την καρδιά γεμάτη από τη σιγουριά πως αγαπήθηκε στο έπακρο. Κι η μαμά καμαρώνει, αγανακτεί, διαλύεται, φροντίζει, αγαπά. Καλώς ήλθατε στη μητρότητα. Στον πρώτο τόμο αυτού του βιβλίου θα διαβάσετε πώς να καταφέρετε να θηλάσετε για όσο καιρό θέλετε, παρά τις δυσκολίες της καθημερινότητας, την απίστευτη κούραση, τα ξενύχτια και τις αντικρουόμενες γνώμες όλων όσων έχουν άποψη για το μωρό σας, και να το απολαύσετε. Καλώς ήλθατε στο θηλασμό.

αχχχ LaLa μου το χω το βιβλίο και τώρα το ξαναπερνάω ένα χεράκι να το θυμηθώ. Άσε που έχω ραντεβού μαζί της για να δει το μωρό και λέω να μου κάνει και μια αφιέρωση να τη θυμάμαι πόσο με βοήθησε. :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...