Μετάβαση σε περιεχόμενο

Διατήρηση Βρεφικού φαγητού.


Recommended Posts

Πως δινεις κρεμα το καλοκαιρι εξω σκεφτομαι... :S Νωρις ακομα βεβαια...

Κατα τα αλλα κι εγω την καταψυξη προτιμω γιατι φοβαμαι καμια αλλαντιαση...

lovie, νομιζω οτι γινεται κοσερβοποιηση και χωρις συντηριτικα...

http://www.radicio.com/forum/index.php?showtopic=4153

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγγελικη εγω ξερω για τα φρουτα, τα πολτοποιειες - τα βραζεις, χωρις ζαχαρη κλπ,προσθετεις απλα δυο στεγονες λεμονι , και ετσι οπως ειναι καυτα τα βαζεις σε ζεστα αποστειρωμενα βαζα και τα κλεινειες με καινουρια καπακια αεροστεργος.

Ασχετα αλλα Κατερινακι...μη μου μηλας για σαλτσες ντοματας, ακομα δνε μπορω να δω ντοματα μποροστα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ Cesilia, ΤΟΥ ΜΑΓΕΙΡΕΥΩ

ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΔΛΔ 2 ΔΟΣΕΙΣ ... ΤΑ

ΑΛΕΘΩ ΜΕ ΛΕΜΟΝΙ ΚΑΙ ΛΑΔΑΚΙ ... ΤΗ ΜΙΣΗ

ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΤΗ ΒΑΖΩ ΣΤΟ ΨΥΓΕΙΟ (ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ)

ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΤΗΝ ΤΡΩΕΙ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ

ΩΡΑ ΦΡΕΣΚΙΑ ... ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΚΑΙ Η ΓΕΥΣΗ

ΕΙΝΑΙ ΙΔΙΑ ΜΕ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ...ΤΩΡΑ ΔΕΝ

ΞΕΡΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ?

ΦΡΟΥΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΧΑΘΟΥΝ :huh:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΟΥΤΑ ΠΑΝΤΑ ΦΡΕΣΚΑ ΤΑ ΔΙΝΩ

ΔΕΝ ΚΡΑΤΑΩ ΤΠΤ ... ΜΑΛΙΣΤΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ

ΤΑ ΔΙΝΩ ΟΣΟ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΝΑ

ΜΗΝ ΜΑΥΡΙΖΟΥΝ ;) ΑΠΛΑ ΑΛΕΘΩ ΜΙΚΡΟΤΕΡΕΣ

ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕΝΕΙ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AΑυτο με ενδιαφερει και εμενα, γιατι και εγω μαγειρευω δυο μεριδες...και επειδη δεν τρωει καμια φορα ειναι τρεις, αν τα κραταω αλεσμενα στο γυαλυνο ταπερακι στην συντηρηση, κρατανε τις βηταμηνες τους για 2-3 ημερες.

ΠΧ χτες του εκανα κοτοπουλο, εβαλα ενα μεσεο στηθος, μια πατα, ενα καροτο μεσεο, ενα μικρο κολοκυθαρι, λιγο ριζα σελινο, και δυο φουντιτσες μποροκολο. Εφαγε χτες- δεν μπορω να πω καλα εφαγε 200 γραμμ, αλλα το υπολοιπο ειναι αλλες δυο μεριδες. Τις εβαλα στο ταπερακι και στο ψυγειο...αυτο με τα φρουτα τοκανω και εγω, αμεσως..και αμα περισεψει το τρωει ο αντρας μου, παλι λιγο τρωει και ειναι κριμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γενικά οποιοδήποτε φρούτο ή λαχανικό ψιλοκόψεις,

καταστρέφεις τις βιταμίνες του.

Τα φρούτα καλό θα ήταν να τα φτιάχνεις εκείνη

την ώρα,γιατί έτσι κι αλλιώς μαυρίζουν μετά από λίγο!

Όσο για την ποσότητα,για να μην πετάς τίποτα,

μπορείς να βάζεις μισή μπανάνα,μισό μήλο μισό αχλάδι.

Τα υπόλοιπα μπορεις να τα φυλάξεις στο ψυγείο και

να τα φάτε εσείς !(οχι αλεσμενα,έτσι?) :laugh: :laugh:

Δεν είναι ανάγκη να τα ζυγίζεις πάντως!Το κάθε παιδί

τρώει σύμφωνα με τις ανάγκες του!

Γιατί δε δοκιμάζεις και

κάποιο άλλο φρουτάκι,έτσι για εναλλαγή μήπως έχει

βαρεθεί τα ίδια και γι αυτό δεν τα τρώει?

Για τις σούπες τώρα,εμένα ο γιατρός μου,

μου έδωσε ένα χαρτί,που λεέι τα εξής:

ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ:Σε 4 ποτήρια νερό,προσθέτουμε

2 μικρές πατάτες,2 μικρά καρότα και 2-3 είδη

από διάφορα χορταρικά εποχής(σέλινο,λάχανο,κολοκυθάκι...)

Τα βράζουμε σε σιγανή φωτιά για 30-40 λεπτά.Επιπλέον

μπορούμε να προσθέσουμε 50-60γρ κοτόπουλο ή μοσχάρι ή ψάρι.

Η σούπα φτιάχνεται για 2 ημέρες.

Νομίζω οτι αυτή η ποσότητα θα είναι αρκετή για το μωρό σου

και δε θα πετάς πολλη!

Θα ήταν καλύτερο πιστεύω να τη διατηρείς στο ψυγείο

χωρίς να την έχεις αλέσει.Αφού τη ζεστάνεις να την αλέθεις.

Το λάδι και το λεμόνι(1 κουταλάκι απ το καθένα)να τα βάζεις

πριν του δώσεις τη σούπα.Να είναι φρέσκα!

Το λάδι δεν πρέπει να είναι μαγειρεμένο με τη σουπα.Το βάζεις

ωμό μετά.Αν το χεις βάλει απο πριν και μετά ζεστάνεις τη

σούπα,θα είναι σα να το μαγείρεψες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω τα φρουτα φρεσκα τα δινω παντα... και γι αυτο εχω αποκλεισει το ενδεχομενο ταισματος εξω απο το σπιτι εκεινη την ωρα... Το υπολειπο το τρωω εγω ή και ο αντρας μου αν ειναι εδω...

Για τη συντηρηση του ψυγειου ξερω πως ειναι καλυτερα να κρατας κομματακια μαγειρεμενα με το ζουμακι τους και οχι ηδη πολτοποιημενα... και οχι περισσοτερο απο 48 ωρες, γιατι ετσι κι αλλιως κατι χανουν απο καθε διαδικασια, κοψιμο, μαγειρεμα, πολτοποιηση...

Ομως επαναλαμβανω, το καλοκαιρι... πως ταιζεις αλλο φαγητο εξω? Τι δινεις να φαει αν ακομα τα τρωει αλεσμενα? Υπαρχει καποιος ασφαλης τροπος, να εχεις μαζι σου αλεσμενη τροφη για 3-4 ωρες σε θερμοκρασια περιβαλλοντος 30 βαθμους C ???

molly, ωραια η συνταγη... αναρρωτιομουνα ποσο νερο να βαλω για να να βρασουν, να μην χρειαστει συμπληρωμα και να μεινει και λιγο ζουμακι... Ευχαριστω!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολι ετσι την φτιαχνω την σουπα...αλλα επειδη δεντρωει μας βγαζει 3 μεριδες...καμια φορα και 4. Για τα φρουτα δεν μπορω να δοκιμασω αλλα ακομα, γιατι μας εβγαλε αλλεργια στο πορτοκαλι, και στο μανταρινι...θα δουμε. ]προς το παρον τα κραταω ετσιμαγειρεμενα και τα πολτοποιει η μαμα του την ωρα που ειναι τνα τον ταισει.

Αγγελικη, το καλοκαιρι τα δικα μας θα τρωνε γιαουρτι, ισσος να σε βολευει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Μολι ετσι την φτιαχνω την σουπα...αλλα επειδη δεντρωει μας βγαζει 3 μεριδες...καμια φορα και 4. Για τα φρουτα δεν μπορω να δοκιμασω αλλα ακομα, γιατι μας εβγαλε αλλεργια στο πορτοκαλι, και στο μανταρινι...θα δουμε. ]προς το παρον τα κραταω ετσιμαγειρεμενα και τα πολτοποιει η μαμα του την ωρα που ειναι τνα τον ταισει.

Αγγελικη, το καλοκαιρι τα δικα μας θα τρωνε γιαουρτι, ισσος να σε βολευει

Τότε εγώ λέω να συνεχίσεις έτσι!

Μην τα κρατάς μωρέ πολτοποιημένα πολλή ώρα!

Τώρα πάλι εσύ ξέρεις....οτι σε βολέψει!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεμα μου ειναι οτι επειδη ειναι απιστευτα ζωηρος και υπερκινητικος, δεν καθετε στιγμη ισυχα, ειναι πολυ περιεργος και η μαμα μου για να πολτοποιησει καινα ετοιμασει το φαγητο του τον καθηζει στον παγκο της κουζινας σε μια γονια, αυτο ειναι κομματακι επικινδινο, ελεγα μηπος τη διευκολινει λιγο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Cesilia έγραψε:

Το θεμα μου ειναι οτι επειδη ειναι απιστευτα ζωηρος και υπερκινητικος, δεν καθετε στιγμη ισυχα, ειναι πολυ περιεργος και η μαμα μου για να πολτοποιησει καινα ετοιμασει το φαγητο του τον καθηζει στον παγκο της κουζινας σε μια γονια, αυτο ειναι κομματακι επικινδινο, ελεγα μηπος τη διευκολινει λιγο

Γι αυτό σου έγραψα οτι σε βολέψει!!!

Το ζουζουνάκι σου!!!Δωσ του ένα

φιλάκι από μένα! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...