Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κύστη και γονιμότητα


Νινα85

Recommended Posts

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας για ακόμη μια φορά.....έχω πολυκυστικές ωοθήκες οι οποίες είναι σε ήπια μορφή.Τον περασμένο Ιούνιο άρχισε να με ενοχλεί μία κύστη η οπόία είχε μεγαλώσει λίγο παραπάνω,με εξέτασαν 2 γυναικολόγοι με διαφορά ενός μήνα μεταξύ τους και οι 2 μου είπαν ότι δεν είναι τόσο μεγάλη που να χρειάζεται αφαίρεση ή να εμποδίζει τη γονιμότητα,απλά είναι σε τέτοιο σημείο που με πονάει,με συμβούλεψαν μόνο να την ελέγχω.Πριν ένα μήνα σίγουρα έσπασε μία κ έχω βάσιμες υποψίες ότι είχε σπάσει κ άλλη μία πρίν από εκείνη,αλλά δεν είχα δώσει σημασία.Μου έδωσε ο γυναικολόγος αντιβίωση και μετά από 5 μέρες ήρθε η περίοδός μου πιο σαρωτική από ποτέ.Έχω όμως δύο απορίες....1ον: Έχω κύκλο 32 ημερών,πότε περίπου να περιμένω την ωορρηξία μου;;...2ον:Είναι αλήθεια ότι αν σπάσει η κύστη μετά είναι πιο εύκολη η σύλληψη;;;Σας παρακαλώ...θέλω τα φώτα σας...αν γνωρίζει κάποια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω για Κύστες θα σου πουν τα κορίτσια που ξέρουν..! Το μόνο που ξέρω είναι ότι η ωορρηξία σου γίνεται κάπου στηνν18 με 19 ημέρα του κύκλου σου.! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η μονη εμπειρια που έχω με κύστη δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να σε βοηθήσει η απάντηση μου ειναι η εξης... Είχα και εγω μια κύστη στις ωοθήκες την ψιλοπαρακολουθουσα..... Οταν την ειχα πρωτοβρει ειχα παρει αντισυλλυπτικα για ενα χρονικο διαστημα για να μικρυνειγιατι ειχα πολυ εντονο πονο .... Την ειχα χρονια.... Ο γιατρος σχετικά με την γονιμοτητα μου έλεγε πως δεν ειναι απαραίτητο πως την δυσκολευει... μπορει ναι μπορει και οχι δηλαδη καπως ετσι το ειχα καταλαβει. Τελικα... οταν γεννησα επειδη γεννησα με καισαρικη... ο γυναικολογος μου εδω που δεν την ειχε δει (δεν την ειχε δει γιατι ηταν γυναικολογος που με ανελαβε οταν ημουν 7 μηνων εγκυος περιπου).... την ειδε στην καισαρικη πανω.... και την αφαιρεσε επι τοπου.. 2 χειρουργεια σε 1... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νίνα85 καλημέρα. Νομιζω κανεις δεν μπορεί να σου δώσει μία απάντηση με σιγουριά για το αν εμποδίζειή οχι. Υπάρχουν φορές που μπορεί να εμποδίσει και φορές που όχι.

Τώρα σε ότι αφορά την πιο εύκολη σύλληψη μετά δεν ξέρω. Περίεργα τα ακούω εγώ αυτά.

Επίσης όταν λες ότι έπσασαν δύο κύστες σου και το κατάλαβες τι εννοείς;; Πώς το κατάλαβες;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sofilia Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι χωρίς τις κύστες θα είχα πιο πολλές πιθανότητες σύλληψης κάθε μήνα και κάπως ου ήρθε στο μυαλό ότι είχα διαβάσει ιστορίες κατα καιρούς για κοπέλες που είτε αντιμετωπίστηκαν ιατρικά,είτε έσπασαν κύστες και τον επόμενο μήνα έγινε η σύλληψη....

Τον περασμένο μήνα ζήτησα την βοήθεια του Αγ. Εφραίμ για να μείνω έγκυος και μέσα σε 3 ημέρες έσπασε σίγουρα η μία (πήγα στο νοσοκομείο και μου το είπαν) κ 2 μέρες πριν πάω στο νοσοκομείο είχα τον ίδιο φοβερό πόνο με εκείνο το βράδυ,αλλά η γυναοκολόγος δεν μπορούσε να μου πει αν όντως έσπασαν 2 ή 1 κύστη.....θέλω να πιστεύω ότι έγινε αυτό για να "ανοίξει" ο δρόμος για το σποράκι μου και να έρθει,ότι ακούστηκαν οι προσευχές μου....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

nikona Ένα βράδυ με έπιασε πολύ δυνατός πόνος,δεν μπορούσα να σταθώ όρθια,αλλά ούτε και να κάτσω καθιστή για περίπου μισή ώρα.Ήταν τόσο δυνατός ο πόνος που νόμιζα ότι θα πεθάνω...μετά το μισάωρο πονούσα πολύ λιγότερο για μερικές ώρες,ο καλός μου ήταν στη δουλειά κ έτσι έκανα υπομονή να περάσει κ όντως πέρασε,μετά από 2 μέρες την ώρα που κάναμε "αγκαλίτσες" με έπιασε πάλι αυτός ο πόνος και για μισή ώρα προσπαθούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι,αλλά δεν μπορούσα...εγώ που αντέχω τον πόνο (ούτως ή άλλως με έχει εκπαιδεύσει η περίοδός μου που ειδικά πιο μικρή είχα αφόρητους πόνους) χτυπιόμουν κ έκλαιγα!!Με βούτηξε λοιπόν και με πήγε στον νοσοκομείο και εκεί αφού με εξέτασε γυναικολόγος,είδε υγρό στην μήτρα και μου είπε ότι έσπασε κύστη,όταν της είπα τί συνέβη 2 μέρες νωρίτερα μου είπε ότι είναι πολύ πιθανό να είχε σπάσει κ εκείνο το βράδυ κ άλλη κύστη,αλλά δεν μπορεί να το πει με σιγουριά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Sofilia Όλοι οι γιατροί μου λένε ότι χωρίς τις κύστες θα είχα πιο πολλές πιθανότητες σύλληψης κάθε μήνα και κάπως ου ήρθε στο μυαλό ότι είχα διαβάσει ιστορίες κατα καιρούς για κοπέλες που είτε αντιμετωπίστηκαν ιατρικά,είτε έσπασαν κύστες και τον επόμενο μήνα έγινε η σύλληψη....

Τον περασμένο μήνα ζήτησα την βοήθεια του Αγ. Εφραίμ για να μείνω έγκυος και μέσα σε 3 ημέρες έσπασε σίγουρα η μία (πήγα στο νοσοκομείο και μου το είπαν) κ 2 μέρες πριν πάω στο νοσοκομείο είχα τον ίδιο φοβερό πόνο με εκείνο το βράδυ,αλλά η γυναοκολόγος δεν μπορούσε να μου πει αν όντως έσπασαν 2 ή 1 κύστη.....θέλω να πιστεύω ότι έγινε αυτό για να "ανοίξει" ο δρόμος για το σποράκι μου και να έρθει,ότι ακούστηκαν οι προσευχές μου....

Γλυκο μου κοριτσι δεν ξερω αν εχεις πολλες κυστες τι συμβαινει..... ! οπως προειπα εμενα ενας γυναικολογος μου ελεγε πως και εμποδιζει και οχι αναλογα δηλαδη δεν ξερω.... Οπως και να χει σου ευχομαι ο Αγιος να εισακουσει τις προσευχες σου στα ουρανια και να υποδεχτεις ενα μικρο σποράκι το οποιο θα μεγαλώσει μέσα σου και θα σε κανει μια τρις ευτυχισμενη μανουλα!!!!! Να εχεις πιστη... !!!! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακαρι κοπελα μου να σε βοηθησει ο Αγιος σου και γρήγορα να μας ανακοινωσεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!Να πανε ολα καλα και να προσεχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ κορίτσια....όλες οι κοπέλες εδώ με έχετε στηρίξει και μου έχετε ανόξει τα μάτια σε πολλά πράγματα.....εύχομαι ολόψυχα όλες το 2018 να το κλείσουμε ζητώντας συμβουλές για τα μωράκια μας πλέον στην κατηγορία "είμαι μαμά"!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 8 ώρες, ο/η Νινα85 είπε:

Κορίτσια θέλω τη γνώμη σας για ακόμη μια φορά.....έχω πολυκυστικές ωοθήκες οι οποίες είναι σε ήπια μορφή.Τον περασμένο Ιούνιο άρχισε να με ενοχλεί μία κύστη η οπόία είχε μεγαλώσει λίγο παραπάνω,με εξέτασαν 2 γυναικολόγοι με διαφορά ενός μήνα μεταξύ τους και οι 2 μου είπαν ότι δεν είναι τόσο μεγάλη που να χρειάζεται αφαίρεση ή να εμποδίζει τη γονιμότητα,απλά είναι σε τέτοιο σημείο που με πονάει,με συμβούλεψαν μόνο να την ελέγχω.Πριν ένα μήνα σίγουρα έσπασε μία κ έχω βάσιμες υποψίες ότι είχε σπάσει κ άλλη μία πρίν από εκείνη,αλλά δεν είχα δώσει σημασία.Μου έδωσε ο γυναικολόγος αντιβίωση και μετά από 5 μέρες ήρθε η περίοδός μου πιο σαρωτική από ποτέ.Έχω όμως δύο απορίες....1ον: Έχω κύκλο 32 ημερών,πότε περίπου να περιμένω την ωορρηξία μου;;...2ον:Είναι αλήθεια ότι αν σπάσει η κύστη μετά είναι πιο εύκολη η σύλληψη;;;Σας παρακαλώ...θέλω τα φώτα σας...αν γνωρίζει κάποια...

Γεια σου Νίνα μου νόμιζα είχε ξεμπερδέψει με τις άτιμες μάλλον είχα μείνει στην προηγούμενη που σε είχε ταλαιπωρήσει τις προάλλες. Δεν γνωρίζω ούτε εγώ κατά πόσο έχει συνέπειες σε σύλληψη εγώ παλιά που τις είχα τις είχα αφαιρέσει λαμπαροσκοπικα αλλά ήταν μεγαλουτσικες.Δεν μίλησες με τον ντοκτορά? Τα πήρες τα τσατάλια ξεκίνησες για αναζήτηση ωορρηξίας   ?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 33 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Μας τα βγάλεις τα μάτια με αυτό μπλε και υπογεγραμμένο κιόλας χέχε θα μας πας για οφθαλμίατρο εσύ. Να μην απογοητεύεσαι καθόλου  δεν υπάρχει λόγος όλα καλά θα πάνε αφήστε τι και λίγο στην άκρη το θέμα αυτό...ολα στην ώρα τους μην πιέζετε και πάτε κόντρα στη φύση.  Αλήθεια με το αμόρε σου πως πάτε όλα οκ ..????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

karen Έλα μου ντε....πώς βγαίνουν έτσι τα γραπτά μου...από τις πρώτες μέρες προσπαθώ να το αλλάξω,αλλά μάταια!!! χαχαχαχα

Αφού έβγαλε άκρη ο κακομοίρης με τις ορμόνες και την τρέλα μου.....άγαλμα θα του στήσω...μου έβαλε τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι....και μάλιστα γόβα...πάντα βέβαια με αγάπη!!!χαχαχαχα

Εσύ πώς είσαι;;Τί έγινε τελικά με τις παρενέργειες,σου άλλαξε χάπια;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 10 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

karen Έλα μου ντε....πώς βγαίνουν έτσι τα γραπτά μου...από τις πρώτες μέρες προσπαθώ να το αλλάξω,αλλά μάταια!!! χαχαχαχα

Αφού έβγαλε άκρη ο κακομοίρης με τις ορμόνες και την τρέλα μου.....άγαλμα θα του στήσω...μου έβαλε τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι....και μάλιστα γόβα...πάντα βέβαια με αγάπη!!!χαχαχαχα

Εσύ πώς είσαι;;Τί έγινε τελικά με τις παρενέργειες,σου άλλαξε χάπια;;

Αμοιβαία τα αισθήματα..... Εγώ τίποτα τσιμέντο να παν να γίνουν όλα ούτε τηλ πήρα τίποτατα συνεχίζω κανονικά ζαλάδες ευτυχώς στοπ  και τσιγάρο φουγάρο όλο τσιμπητα έχω στο στήθος αριστερά  και μου τις και σήμερα η ριμάδα και δότρια πουθενά πάει και αυτός ο μήνας.... 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 53 λεπτά, ο/η karen είπε:

Αμοιβαία τα αισθήματα..... Εγώ τίποτα τσιμέντο να παν να γίνουν όλα ούτε τηλ πήρα τίποτατα συνεχίζω κανονικά ζαλάδες ευτυχώς στοπ  και τσιγάρο φουγάρο όλο τσιμπητα έχω στο στήθος αριστερά  και μου τις και σήμερα η ριμάδα και δότρια πουθενά πάει και αυτός ο μήνας.... 

Τίποτα δεν θα γίνει τσιμέντο.....όλα θα φτιάξουν ....απόλαυσε τις γιορτές με τον άντρα σου και μετά θα βρεθεί δότρια....και του χρόνου τις γιορτές θα τις περάσετε με μωρουδιακή φασαρία!!!

όριστε...έφτιαξαν και τα γράμματά μου....είδες;Αλήθεια λέω!!:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 6 λεπτά, ο/η peacock είπε:

@karen σου στελνω μια μεγαααλη αγκαλια! ?

Το γατί περίμενα  αλλά δεκτή η αγκαλιά  ανταποδίδω  ???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η Νινα85 είπε:

Τίποτα δεν θα γίνει τσιμέντο.....όλα θα φτιάξουν ....απόλαυσε τις γιορτές με τον άντρα σου και μετά θα βρεθεί δότρια....και του χρόνου τις γιορτές θα τις περάσετε με μωρουδιακή φασαρία!!!

όριστε...έφτιαξαν και τα γράμματά μου....είδες;Αλήθεια λέω!!:x

τώρα το πέτυχες εδώ να δεις γκαντεμιά  μας πήγε  τούτος ο μήνας καταδιαολου αλλά δόξα Το Θεό  είμαστε καλά. Ελπίζω να μην μας τριτώσει το κακό. Ευτυχώς γιατί θα μας στραβώνει τελείως  ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 5 ώρες, ο/η Athena D. είπε:

Μακαρι κοπελα μου να σε βοηθησει ο Αγιος σου και γρήγορα να μας ανακοινωσεις μια υπεροχη εγκυμοσυνη!Να πανε ολα καλα και να προσεχεις!

Αθήνα μου που είσαι αφαντη καίρο έχω να σε δω 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 λεπτό, ο/η Νινα85 είπε:

Πάλι μπλε βγήκαν!!!!Κάτι έχουν πάρει τα γράμματά μου!!!

Δεν πειράζει έχουν και αυτά τα ορμόνικα τους. Ναι φεύγει εδώ κοντεύει ο χρόνος μακάρι να ναι  και καλύτερος από τούτον και όχι μόνο θέμα απόκτησης παιδιού  αλλά και πολλά διαφορετικά 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...