Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακό σπερμοδιάγραμμα. Και τώρα τι γίνεται;;;??


Gelie

Recommended Posts

Κοριτσια γεια σας.. είμαι καινούρια στην παρεα.. προσπάθησα και χθες βράδυ να σας γράψω αλλά μάλλον κάτι έκανα λάθος και δεν δημοσιεύτηκε. Διανύω τις πιο δύσκολες μέρες που έχω περάσει ποτέ. Μετά από 6 μήνες προσπαθειών να μείνω έγκυος αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε έναν προληπτικό έλεγχο να βεβαιωθούμε ότι είναι όλα καλά και να χαλαρώσουμε (εγω δηλαδή, γιατί εκείνος ήταν πολύ πιο ήρεμος και με θεωρούσε υπερβολική που αγχώνομαι επειδη στα 32 μου σε τόσο μικρό διαστημα δεν εχω καταφέρει να συλλάβω). Οι εξετάσεις μου ήταν όλες φισιολογικές.. το σπερμοδιάγραμμα όμως χάλι μαύρο!!! 8.500.000 σπερματοζωάρια ανα ml, xωρίς καμία προσθια προωθητική κινηση και από αυτα το 97% έχουν άτυπη μορφή, δηλ είναι ακατάλληλα για γονιμοποίηση.. Και είναι μόλις 31 ετων!!! Οταν βρεθήκαμε στο γραφείο του γυναικολόγου μου να μας λέει ότι με αυτά τα δεδομένα και αν δεν αλλάξει ριζικά κάτι θα πρέπει να προχωρήσουμε σε εξωσωματική,χάσαμε τον κόσμο.. Τον κοιτούσαμε σοκαρισμένοι, μουδιασμένοι, μη μπορώντας να πιστέψουμε  αυτό που μας συνέβαινε..!! Ισως έφταιγε που ήμασταν τελείως απροετοίμαστοι να ακούσουμε κάτι τέτοιο, ή ότι είχαμε συνδυάσει την εξωσωματικού με γυναίκες που γίνονται μανούλες γυρω στα 40+- και έχουν αντιμετωπισει κάποιο θεματάκι γυναικολογικής φύσεως. Ο γιατρός μας εξήγησε ότι λόγω της ανύπαρκτης κινητικότητας του σπέρματος η όποια προσπάθεια για σπερματεγχυση δε θα πετύχε. Συμφωνήσαμε να επισκεφτούμε έναν ανδρολόγο να δούμε την αίτια του προβλήματος και να κάνουμε όποια θεραπεία χρειαστεί ωστε να βελτιώθουν τα πράγματα και να μπορέσουμε να έχουμε περισσότερες πιθανότητες επιτυχίας. Οταν επιστρέψαμε σπίτι ήμασταν διαλυμένοι.. τις επόμενες μέρες μείναμε αϋπνοι, μέχρι που αποφασίσαμε να αντιμετωπίσουμε το θέμα όσο πιο δυναμικά μπορούμε.Σημερα έχουμε ραντεβού στον ανδρολόγο.. Ελπίζω να γίνει μια αρχή για κάτι.. Εχει κάποια κοπέλα από εσας κάποια παρόμοια εμπειρία?? Εχω τεράστια ανάγκη να πάρω κουράγιο και να πιστέψω ότι θα τα καταφέρουμε τελικά να γίνουμε γονείς..  

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ, ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΜΕ ΓΥΡΙΣΕΣ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ. ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 10 ΧΡΟΝΙΑ . Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ. Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.ΕΚΑΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ Ο ΑΝΔΡΑΣ ΜΟΥ, ΠΗΓΕ ΚΑΛΑ Η ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΩΡΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 8,5 ΧΡΟΝΩΝ.ΤΟ ΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΠΑΝΤΑ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΜΑΖΙ.ΟΡΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσι μ μη στεναχωριεστε. Κατ αρχην εκανε καλλιεργεια σπερματος μηοως εχει κπ μοκροβιο π τ επηρεαζει?? Κ μεις θεμα με τ σπερμα εχουμε. Ο γυναικολογος μου μας εδωσε βιταμινη c και γυρη. Θα κανουμε επαναληπτικο κ βλεπουμε. Επισης ξερετε αν πασχει απο κιρσοκοιλη? Πως σας τρομαξε ετσι ο γιατρος? Ο δικος μ ειπε θα τ παμε οσο παει φυσιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας καταλαβαινω απολυτα γτ κ μενα τ αντρα μ τον πηρε πολυ απο κατω. Κ στην τελικη κ εξωσωματικη να κανουμε δε με νοιαζει καθολου. Αν ειμαι εγω υγιης εχουμε παρα πολλες πιθανοτητες ακομη κ ετσι να πιασω πιο ευκολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αην στεναχωριεσαι κοριτσακι ολα καλα θα πανε...η ιατρικη εχει εξελιχθει...υπαρχουν θεραπειες πλεον οπως ειπε και η διωνη πιο πανω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι  κορίτσια  μου.. εύχομαι  κάποτε  να τα θυμάμαι  όλα αυτά σαν ένα κακό όνειρο.. μέσα στην ατυχία μας βέβαια  ειμαστε  τυχεροί που ψαχτηκαμε γρήγορα  κ δεν αφήσαμε  να περάσει ένας χρόνος όπως  μας έλεγαν  φίλοι  κ συγγενείς..!! Επισης το ότι μας σύστησε ο γιατρος  κατευθείαν το σπερμοδιαγραμμα κ δέχτηκε  ο άντρας  μου να το κάνει ειναι πολυ σημαντικό .. γιατί ειναι "ιδιαιτερη"  εξεταση κ καποιοα αντρες την  αποφευγουν!!!   Τον γιατρό  τον έχω τσεκαρει  σε 3 παρόμοιες  περιπτώσεις  από το φιλικό μας περιβάλλον.. δεν τους ανέφερε  καν τη λέξη εξωσωματική.. απέφευγε  ακομη κ τη σπερματεγχυση.. Ειδικά από το τους κουμπάρους μου θα μπορούσε με θεραπείες να έχει  πάρει αρκετά  χρήματα  δεδομένου  οτι  προσπαθούσαν  να συλλάβουν  2,5 χρόνια.. παρόλα αυτά δεν τους έβαλε σε καμία τέτοια διαδικασία κ τελικα τα καταφεραν  φυσιολογικα!! Αρα ειμαι σιγουρη οτι δεν μας κοιτάζει  στην τσεπη. Προφανως ειμαστε πολυ πιο δυσκολη περιπτωση απο τους φίλους  μας. Στο μεταξύ η πεθερά  μου θυμήθηκε  οτι ο αντρας μου 3-4   χρονων είχε περάσει μαγουλαδες κ ότι στα 20 που είχε ένα μικρό  τροχαίο  της είχαν πει στο νοσοκομειο ότι ο γιος της έχει κιρσοκηλη.. Τι να πω;;; αυτά έπρεπε  να τα γνωρίζουμε  νωρίτερα.. και ίσως τώρα να μη βρισκόμασταν  σε αυτή τη θέση.. Ο Θεός  βοηθός για την αποψινή  επίσκεψη.. από τα χείλη  του ανδρολογου  κρεμομαι! Θα σας κραταω ενημερες!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια καλησπέρα.. επιστρέψαμε από τον ανδρολογο αποψε εν μέρει  ανακουφισμενοι..Τελικα ειναι κιρσοκηλη 3ου βαθμου και σε αυτήν οφείλεται  το όλο πρόβλημα. Μας ειπε οτι αν αφαιρεθεί  θα αρχίσει λογικα να βελτιώνεται  η ποσοτητα, η κινητικοτητα κ τελος ακομα κ η ποιοτητα των σπερματοζωαριων. 9 μηνες θα χρειαστουν εως οτου οι τιμές να φτάσουν  στο ανωτερο δυνατον. Μας ειπε οτι δε θα πρέπει  να περιμένουμε  θεαματικά  αποτελεσματα (κυρίως  για να μην απογοητευτουμε) πάντως  καθε αλλαγη θα συμβάλει θετικά  στην προσπάθειά  μας να κάνουμε  παιδί. Οι επαφες επιτρεπεται να αρχισουν μερικες μερες μετα την επεμβαση. Ο άντρας μου πιστεύει ότι μέσα σε αυτό το 9μηνο μπορεί να καταφέρουμε να συλλάβουμε  ακόμα και φυσιολογικά. Εμένα πάλι μου φαίνεται  υπεραισιοδοξο σενάριο. Ειμαι ευχαριστημένη ακόμα και με την πιθανότητα να αποφύγουμε  την εξωσωματική κ να κανουμε σπερματεγχυση.Τώρα πάλι αν δεν την αποφύγουμε.. δεν πειράζει. Το ευχάριστο ειναι οτι ο αντρουλης μου δεν αντιμετωπίζει κάποιο άλλο πιο σοβαρο πρόβλημα υγείας  γιατι όπως μου παραδέχτηκε  με το μυαλό  του είχε φτιάξει τα χειρότερα  σενάρια. Τώρα μένει να γίνει σε 20 μέρες  η επεμβαση και να συμβιβαστω με την ιδέα  οτι πρέπει  να περιμενω λιγο ακομα μεχρι να γινω επιτέλους  κ εγω μητερα.!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε ευχαριστώ  παρά πολύ..!! Ελπιζω ολα να πανε καλα.. προς το παρον εχω ανάμεικτα συναισθήματα.. ανακούφιση, φόβο, άγχος..! Η τελευταία βδομάδα νομίζω  πώς διήρκησε μια αιωνιότητα! Αλλά πιστεύω είναι φυσιολογικό μετα απο τόσα που συνέβησαν. Μακαρι να έχουμε  τουλαχιστον ενα αίσιο τελος

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα! Ενωμενοι να ειστε κ ολα καλα θα πανε!η επιστήμη πλεον εχει προχωρησει παρα πολύ. Υπομονη κ θετικη σκεψη χρειάζεται! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειστε νεοι .. ξερετε το προβλημα ... κ ολα θα πανε καλα αν το ευχεσαι με ολη σου τη ψυχη! 

καλη επιτυχια! συντομα με ενα μωρακι στη κοιλιτσα σου! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα και πο μενα...εμενα ο αντρας μου στο πρωτο σπερμοδιαγραμμα ειχε 400.000 ανα m/l

δε φανταζεσαι τι σοκ και στεναχωρια περασαμε οταν ο γιατρος μου ειπε πως δεν υπαρχει περιπτωση να μεινω εγκυος..

σκοτωθηκαμε να παει στον ανδρολογο..πηγε ξανακαναμε σπερμοδιαγραμμα και ηταν κατι εκατομμυρια...δεν υπηρχε περιπτωση εγκυμοσυνης ουτε καν να προσπαθησω για σπερματεγχυση..

εκανε και εξεταση κιρσοκηλης και κατι υπηρχε...παραλληλα του εγραψε κατι βιταμινες και τις επαιρνε..να μη σε ζαληζω τρεις γιατροι μου ειπαν οτι φυσιολογικα δε θα μεινω σε καμια περιπτωση...και μετα απο 1,5 μηναπου παιρνει τις βιταμινες εμεινα εγκυος και ειμαι 8 εβδομαδων....και να σου πω οτι εχω και πολυκυστικες ωοθηκες....αρα αστατο κυκλο...

εγω του ειχα πει πως δε θα κανει χειρουργειο...θα παμε κατευθειαν μετα το γαμο για εξωσωματικη...και τσουπηρθε...

οοοολα καλα θα πανε....

καλη επιτυχια!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η Diwni είπε:

Αχ τι κουράγιο μ εδωσες κ μένα! Βιταμίνες μας εδωσε κ μας, τωρα τις ξεκίνησε.  Μακαρι να γινει τ θαύμα. ..

στο ευχομαι μεσα απο τη καρδια μου!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλως ηρθες!!!!!καλη επιτυχια να εχετε και μην απογοητευεσε ετσι ηταν και ο ανυρας μου χαπια ολα χαλια αλλα ολα οκ!!!!! Και η εξωσωματικη δεν ειναι κατι τρομακτικο αλλα ειναι δυσκολο μεχρι να το αποφεκτεις γιατι σου φενοντε οοοολα βουνο!!!!εγω εχω κανει τρεις και η αντιμετοπηση μου την πρωτη φορα που το ακουσα ελεγα δεν ειναι δυνατον γιατι ολα μαζεμενα ??????κανε υπομονη και ολα θα γινουν θα το δεις!!!?????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια  μου καλά μου δίνετε  απίστευτο  κουράγιο...!! Δε μπορει κανεις να καταλαβει ποσο με βοηθάνε τα posts σας.. !! Zoi μου χαίρομαι  πολύ που καταφερες να συλλαβεις φυσιολογικά.. Για να δούμε.. θα είμαι εγώ τόσο τυχερή;;;;;!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρωτήσω κατι; όσον αφορά τις βιταμίνες ενίσχυσης  σπέρματος.. έχετε ακούσει  τίποτα για τις profertil???? Οι κουμπάροι  μας οι οποίοι αντιμετώπιζαν παρόμοιο πρόβλημα  με εμάς (η προσθια κινητικοτητα  δηλ ηταν μηδενικη κ η ποιοτητα: 93% ακαταλληλα για γονιμποποιηση) έκαναν παιδί μετά από δύο μήνες λήψης του χαπιού!!! Ενω πιο πριν ταλαιπωρουνταν πολυ καιρο!!!Βέβαια στην περιπτωση αυτη δεν υπήρχε αριθμητικό θέμα..!!! Σκέφτομαστε μολις  γίνει  με το καλό η επέμβαση αφαιρεθει η κηλη κ περασει ενα διαστημα  να τις πάρει  κ ο άντρας μου.!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα Μαριλού!!!! ☀️  Μπράβο κορίτσι μου!!! τέλειες οι εξετάσεις και ξεκινάς!!!!!! Με το καλό!!!! 🙏❤️😍
    • Καλημερα Νεφέλη μου!!! ☀️ Καλή αρχή στη διέγερσή σου και εύχομαι να πάνε όλα καλά μέχρι το τέλος!! 🙏❤️  βήμα βημα με εμπιστοσυνη στο γιατρο και πίστη θα γίνουν όλα!! το σωμα σου κάνει ό,τι καλύτερο μπορεί!! βοήθησε το κι εσυ όσο μπορεις και ευχομαι πολυ συντομα να μας πεις τα ευχαριστα! 🤞🥰
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Σε καταλαβαίνω πάρα πολύ γιατί κι εγώ έχω τον ίδιο φόβο και το μωρό μου είναι ακριβώς στην ίδια ηλικία. Έχω δώσει μπισκοτάκι και πατημενη μπανάνα μόνο κι αυτά με πολύ φόβο. Δε γνωρίζω να σου απαντήσω αν μπορεί κάποιος να σε βοηθήσει σε αυτό, αλλά κάτι που βοήθησε πάρα πολύ εμένα και έχω πλέον περισσότερη σιγουριά όταν του δίνω κάτι, είναι ένα σεμινάριο πρώτων βοηθειών που παρακολούθησα. Με βοήθησε ουσιαστικά ψυχολογικά ότι - πέρα απ' το ότι τον προσέχω πολύ όταν τρώει (να μην πάει να μιλήσει, να μην κλαίει, να μη γελάει) - οτιδήποτε κι αν συμβεί ξέρω τι πρέπει να κάνω.
    • Καλημέρα κορίτσι μου! Κι εγώ δεν μπορούσα να κάνω τίποτα με τους εμετούς τους πρώτους μήνες. Το πρωί μόνο που σηκωνόμουν απ' το κρεβάτι, με έπιανε κατευθείαν έντονη ναυτία και πήγαινα για εμετό. Γι αυτό πέρναγα όλη τη μέρα ξαπλωμένη. Μόνο το βράδυ αισθανομουν λίγο καλύτερα και σηκωνόμουν. Έτρωγα 2-3 πολύ συγκεκριμένα πράγματα και το να τρως πολύ συχνά από πολύ λίγο νομίζω βοηθάει πολύ. Οπότε βρες κάτι που να μπορείς έστω λίγο να φας και φάε πολύ συχνά, μη μένεις πολλές ώρες νηστική γιατί χειροτερεύει η κατάσταση. Εγώ δεν έπαιρνα κάτι, οπότε δε γνωρίζω γι αυτό να σε βοηθήσω. Υπομονή, θα περάσει κι αυτό! Να πάνε όλα καλά στην εγκυμοσύνη σου και με το καλό! ❤️
    • Γκουντ μορνινγκκκκκκκ εβρι μπαντι!! Καλημέρα κορίτσια μου. Επιτέλους σήμερα μετά από πολλές μέρες δεν χρειάστηκα αποσυμφοριτικο  μύτης και χάπια για να μπορώ να λειτουργώ. Την πάτησα άσχημα με κρύωμα και ήμουν κρεβατωμενη.  @Elli13 αρχηγέ μου λιωνωωωω. Λιωνωωωω. Είδα την φωτό και συγκινήθηκα πολύ...αυτό το πλασματακι το ξέρουμε από όταν ήταν κύτταρο ακόμη..αχ υπέροχα συναισθήματα ❤️.  Διάβασα ότι μπόρεσα. Καλή επιτυχία @marinamanoulitsa ξέρω ότι είσαι ένα βήμα πριν το όνειρο σου! Πιστεύω δε σένα και σε αυτόν τον μήνα!  @Kate1992 χαχαχα πέθανα με το σχόλιο σου!! Ναι μαρή εσένα περιμένω εννοείται και βέβαια θα σε πιεσω να μείνεις έγκυος χθες για να πάρω και εγώ σειρά! Χαχαχ κανόνισε την πορεία σου. Μόνο αυτό σου λεω!! @Mpourmpouloεμείς τα λέμε φυσικά και εκτός, αλλά σου στέλνω και από εδώ μια ❤️🤗 @marilouuκαλή σου επιτυχία κορίτσι μου!! Όλα θα σου πάνε υπέροχα ❤️.  @Elk μου αγαπημένη δεν ξέρω κάτι γι αυτό που είπες..όμως σου στέλνω μια ❤️. Τόσο καιρό οπότε μπαίνω πάντα βλέπω πόσο βοηθητική είσαι απέναντι σε όλες μας εδώ! Πάντα εδώ για τις απορίες μας!!    Εγώ κορίτσιαπ μου σήμερα θα πάω για έναν δεύτερο υπέρηχο. Την Δευτέρα ήταν η 7η μέρα του κύκλου μου και είχα ένα ωοθηλακιο 15 χιλιοστά . Αυτή τη φορά ίσως να μη με έπιασε καλά η κλομιφαινη και λόγω κρυωματος. Πρώτη φορά συμβαίνει να κάνω με χάπια μόνο ένα ωοθηλακιο! Ο γιατρός προγραμμάτισε την σπερματεγχυση για την Μ.Δευτερα.  επειδή όμως εγώ αγχώθηκα ότι μπορεί μέχρι τότε να σκάσει ζήτησα να με ξαναδεί και σήμερα θα ξαναπάω. Αγχώνομαι μην τυχόν και γίνει η ωορηξια μου την Κυριακή που είναι κλειστά τα κέντρα και δεν προλάβω να κάνω την σπερματεγχυση 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...