Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μωράκια Μαΐου 2017!!!!!!!!


Recommended Posts

Καλημέρα, νωρίς νωρίς σήμερα...αλλαγή ώρας... Εγώ δεν είμαι κ πολύ καλά ψυχολογικά, έφυγε ο αδερφός μου για το πρώτο του ταξίδι με το εμπορικό ναυτικό.. μου ευχήθηκε καλή λευτεριά το σκασμένο, με το καλό να έρθει η μικρή.. δεν περίμενα να με πειράξει τόσο, δεν μπορώ να σκέφτομαι.. Είμαι που είμαι ευαίσθητη, με τις ορμόνες παραειμαι, δεν μπορώ να μην κλάψω...είναι μεγάλο το διάστημα.. ήθελα κάπου να το μοιραστώ.. Του εύχομαι καλή αρχή!!! Ο Άγιος Νικόλαος μαζί τους... Τον λένε κ Νίκο!!! Τον αγαπώ πολύ κι ας μη του το λέω, είναι ο ένας, μικρός μου αδερφός!!! 

(Θα γίνω κ μαμά τρομάρα μου...εκεί κλάμα που έχει να πέσει...)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 1.4k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα! 

Σε νιώθω. Και εγώ αυτά σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό και συγκινούμαι. Εχω άλλα τρία αδέλφια και τους γονείς στην Αθήνα και εγώ με τον γάμο ήρθα στο Ρέθυμνο. Είμαστε μακριά. Δεν έχουν καν δει πως είναι η κοιλιά μου.Πριν γεννησω θα έρθει η μητέρα μου. Θα κάτσει όσο καιρό μπορεί αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να επιστρέψει στην βάση της. Όταν γεννησε την ανηψια μου η μεγάλη μου αδερφή, θυμάμαι καναμε βολτες όλοι στο μαιευτήριο να χαζεύουμε το μωρό. Μετά στο σπίτι πηγαίναμε κάθε μέρα και τους βλέπαμε από λίγο. Κάναμε δουλειές στην αδερφή μου, νταντευαμε την μικρή. Γενικά το περασε πολύ ανώδυνα η αδερφή μου τότε. Και μόλις επιασε δουλειά ήμασταν τοσα άτομα να προσέχουμε την μικρή. Φοιτητες τότε ολοι.Μαμα μπαμπάς στην σύνταξη. Απειρος ελεύθερος χρόνος. 

Τώρα σε μένα? Ολοι δουλεύουν. Εχουν τις σχέσεις τους. Για τους γονείς έχουν σφίξει τα οικονομικά αρκετά και το ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορουν να έρχονται συχνά. Ας είναι καλά το skype.Ε οσο να πεις, οταν συγκρινω τις δύο περιπτώσεις με πιάνει το παράπονο.Ειναι και οι ορμόνες που παίζουν μαζί μας. Πολύ θέλει? ??Τουλάχιστον σκέφτομαι ότι θα είναι τέλος άνοιξης και αρχες καλοκαιριού που η ψυχολογία θες δε θες ανεβαίνει. Θα τα δούμε όλα θετικά τότε. Μην αγχώνεσαι. Το ελληνικό καλοκαίρι δεν μπορεί να μας το κλέψει κανείς. 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ακριβως κοριτσια! Το καλοκαιρακι δε μπορει να μας το αρνηθει κανεις! θα εχουμε και τα μωρακια μας! Μετα στην ομαδα θα εχουμε να λεμε για τα ξενυχτια μας, αν κοιμουνται ή οχι..χαζομαμαδες ❤❤❤

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η raniasop είπε:

Καλημέρα! 

Σε νιώθω. Και εγώ αυτά σκέφτομαι τον τελευταίο καιρό και συγκινούμαι. Εχω άλλα τρία αδέλφια και τους γονείς στην Αθήνα και εγώ με τον γάμο ήρθα στο Ρέθυμνο. Είμαστε μακριά. Δεν έχουν καν δει πως είναι η κοιλιά μου.Πριν γεννησω θα έρθει η μητέρα μου. Θα κάτσει όσο καιρό μπορεί αλλά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να επιστρέψει στην βάση της. Όταν γεννησε την ανηψια μου η μεγάλη μου αδερφή, θυμάμαι καναμε βολτες όλοι στο μαιευτήριο να χαζεύουμε το μωρό. Μετά στο σπίτι πηγαίναμε κάθε μέρα και τους βλέπαμε από λίγο. Κάναμε δουλειές στην αδερφή μου, νταντευαμε την μικρή. Γενικά το περασε πολύ ανώδυνα η αδερφή μου τότε. Και μόλις επιασε δουλειά ήμασταν τοσα άτομα να προσέχουμε την μικρή. Φοιτητες τότε ολοι.Μαμα μπαμπάς στην σύνταξη. Απειρος ελεύθερος χρόνος. 

Τώρα σε μένα? Ολοι δουλεύουν. Εχουν τις σχέσεις τους. Για τους γονείς έχουν σφίξει τα οικονομικά αρκετά και το ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα μπορουν να έρχονται συχνά. Ας είναι καλά το skype.Ε οσο να πεις, οταν συγκρινω τις δύο περιπτώσεις με πιάνει το παράπονο.Ειναι και οι ορμόνες που παίζουν μαζί μας. Πολύ θέλει? ??Τουλάχιστον σκέφτομαι ότι θα είναι τέλος άνοιξης και αρχες καλοκαιριού που η ψυχολογία θες δε θες ανεβαίνει. Θα τα δούμε όλα θετικά τότε. Μην αγχώνεσαι. Το ελληνικό καλοκαίρι δεν μπορεί να μας το κλέψει κανείς. 

Κατάλαβα..δύσκολη η απόσταση.. ο άντρας μου είναι από Αλεξανδρούπολη εγώ από Λάρισα.. έζησα Έβρο 8 χρόνια, πρώτα σπουδές κ μετά που γνώρισα τον άντρα μου.. μας ήρθε μετάθεση για Λάρισα την κατάλληλη στιγμή, πέρυσι που ήθελα να ετοιμάσω τα του γάμου κ μετά απευθείας ήρθε το μωράκι μας.. Μετά από τόσα χρόνια απουσίας από την πόλη μου νιώθω τυχερή, που κ πάλι μου πήρε κι εδώ καιρό να προσαρμοστώ.. άσε δεν είμαι καθόλου των αλλαγών χαχα διχασμένη προσωπικότητα, Καρκίνος στο ζώδιο. 

Έχω διαβάσει πολλές μαμαδοιστοριες στα site άλλες κοπέλες έχουν τους άντρες τους μακρυά στην εγκυμοσύνη, οπότε εάν σκεφτούμε ότι υπάρχουν κ χειρότερα τότε είμαστε καλά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια θα ήθελα να σας ρωτήσω κάτι ακόμα. Μου ήρθε τώρα και μέχρι να ξαναδω την γιατρό μπορεί να το ξεχάσω. Τα νύχια μου τα φτιαχνω με ημιμονιμο. Μου είπαν λοιπόν ότι πριν μπω στον μήνα μου θα πρέπει να σταματησω αυτή την μέθοδο.Επειδη ποτέ δεν ξέρεις πότε θα έρθει η ώρα να γεννήσεις, καλό θα είναι να είναι αβαφα ή τουλάχιστον με ένα απλό μανό που να φεύγει γρήγορα με ένα απλό ασετον.Απο τα νύχια οι γιατροί μπορούν να δουν πολλά μου είπαν. Όπως το αν μπλαβισαν λογω πίεσης κ.α.Το έχετε ξανακούσει αυτό? Ισχύει κάτι τέτοιο? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ούτε καν θα μου περνούσε από το μυαλό. Αφού σκέφτομαι πόσα ακόμα υπάρχουν που δεν έχω σκεφτεί και θα έπρεπε. Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ! 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η raniasop είπε:

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Ούτε καν θα μου περνούσε από το μυαλό. Αφού σκέφτομαι πόσα ακόμα υπάρχουν που δεν έχω σκεφτεί και θα έπρεπε. Όπως και να έχει, ευχαριστώ πολύ! 

Εγώ τα έκανα ημιμονιμο συνέχεια αλλά τώρα έχω να τα κάνω από το Σεπτέμβριο, είναι ανάλογα στο γιατρό άλλοι αφήνουν άλλοι όχι.. Καλύτερα να τα αφήσεις να μην τα κάνεις γιατί δεν θέλει ειδικά σε χειρουργείο. Όταν έκανα χολή ήταν κ φρέσκα κ τα έβγαλα :-D

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 4 ώρες, ο/η θανασης μου είπε:

Καλημέρα τι κάνετε;Ανινα τι έγινε δεν πιστεύω να γεννήσες κ να μην μας το έχεις πει ακόμα.

Καλησπερααα!! Χαθηκαν τα κοριτσια τα υπόλοιπα!! Εμεις καλα ειμαστε άρχισε η κόπωση παλι κ πονος στην πλατη! Τη Δευτερα ξεκινησα τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου, ωραια ειναι!!! :-) απο σημερα 30η εβδομαδα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 12 λεπτά, ο/η dim_nat11 είπε:

Καλησπερααα!! Χαθηκαν τα κοριτσια τα υπόλοιπα!! Εμεις καλα ειμαστε άρχισε η κόπωση παλι κ πονος στην πλατη! Τη Δευτερα ξεκινησα τα μαθηματα ανωδυνου τοκετου, ωραια ειναι!!! :-) απο σημερα 30η εβδομαδα!!

Κ εγώ πονάω αρκετά χθες όλο το βράδυ μέχρι το πρωί. Κόπωση δεν έχω απλά έχω κακή διάθεση. Κ αρχίζω να κουραζομαι θέλω να γεννησω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι μια χαρά νιώθω. Και στο σχολείο φουλ ενέργεια. Αφού νιώθω ότι δεν χρειάζομαι καν την άδεια κυησης. Αυτό που πονάει είναι τα κιλά. Βρε κορίτσια έχω μια ορεξη να φαω οτιδήποτε κι αν τρώγεται. Αισιως εχω φτάσει τα 15 κιλά. Θέλω να τα παγωσω εκεί αλλά εχω ακόμα 8-9 εβδομαδες.Mission? Impossible!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοντευει ο καιρος τους φαγατε τους μηνες Μελλουσες μανουλες σας ευχομαι σε ολες σας με ενα πόνο και  με υγιεστατα μωρακια στις αγκαλιες σας:x

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η karen είπε:

Κοντευει ο καιρος τους φαγατε τους μηνες Μελλουσες μανουλες σας ευχομαι σε ολες σας με ενα πόνο και  με υγιεστατα μωρακια στις αγκαλιες σας:x

Ευχαριστούμε κ εγώ με τη σειράου σου εύχομαι κάθε επιθυμία σου και όνειρο να γίνει πραγματικότητα 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εγώ έχω πρηστει βρε κορίτσια τα χέρια μου τα πόδια μου κ απογοητευομαι. Κιλά έχω βάλει 6 μέχρι τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 23 λεπτά, ο/η θανασης μου είπε:

Κ εγώ έχω πρηστει βρε κορίτσια τα χέρια μου τα πόδια μου κ απογοητευομαι. Κιλά έχω βάλει 6 μέχρι τωρα

6 μονοοο;;; μπραβοοο!!! Εγω ειμαι στα 12 κ προσπαθω να τα διατηρησω να μην παρω αλλα.. εχασα το 1 αλλα το ξαναπηρα χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο κ να προσπαθήσουμε ότι είναι για να μπει θα μπει αυτό βλέπω εγώ. Εξάλλου όσο περνάει ο καιρός ο οργανισμός κάνει κατακρατηση υγρών οπότε ανεβαίνουν τα κιλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κορίτσια και από εμένα!! Εγώ διανύω την 33η εβδομάδα ,το μικρό μ ακόμα είναι σε ισχιακη θέση και δεν κουνιέται πλέον τόσο έντονα όσο παλιά.... Δεν έχω κουραστεί τόσο σωματικά,έχω βάλει βέβαια 10 κιλά, αλλα ψυχολογικά.Δεν περνάει κορίτσια ο καιρός πλέον θςλω να γεννήσω να δω ότι είναι καλά,να ηρεμήσω κουράστηκα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια, μέλλουσες μαμάδες!! :) Εγώ σήμερα ξύπνησα έχοντας στο νου μου τον εφιάλτη που είδα απόψε..εσείς βλέπετε?? η αλήθεια ότι τώρα που μπήκα στον 8ο μήνα με έχουν κατακυριεύσει οι αγχωτικές σκέψεις...! Αγχώνεστε κι εσείς το ίδιο;; Σκέφτομαι τη στιγμή που θα σπάσουν τα νερά και τι θα κάνω κλπ κλπ.... Είμαι υπερβολική;;;;

 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 18 λεπτά, ο/η ελενα!! είπε:

Καλημέρα κορίτσια, μέλλουσες μαμάδες!! :) Εγώ σήμερα ξύπνησα έχοντας στο νου μου τον εφιάλτη που είδα απόψε..εσείς βλέπετε?? η αλήθεια ότι τώρα που μπήκα στον 8ο μήνα με έχουν κατακυριεύσει οι αγχωτικές σκέψεις...! Αγχώνεστε κι εσείς το ίδιο;; Σκέφτομαι τη στιγμή που θα σπάσουν τα νερά και τι θα κάνω κλπ κλπ.... Είμαι υπερβολική;;;;

 

όχι δεν είσαι καθόλου υπερβολικη!!!! Όλες τα ίδια σκεφτόμαστε ••!?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν ανησυχείς μήπως σπάσουν τα νερά χωρίς ωδίνες ... στο σεμινάριο μας είπαν ότι μπορεί να σε αφήσει ο γιατρος και 24 ωρες για να γεννήσεις... απλώς στις 6 θα σου δώσι αντιβίωση μήπως και περάσει μικρόβιο, μιας και πια δε θα υπάρχει τραχηλικό επίχρισμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακια μου γλυκα! Θανασης μου ειναι περιεργο να σε αποκαλω με αρσενικο ονοματακι βρε! πως σε λενε? Λοιπον το δικο μου ειναι Κατερινα κ το annina βγαινει απτην ανηψια μου που με φωναζει ετσι χιχι! 

Δευτερα 3 απριλιου εχω καρδιοτοκογραφημα παλι και κανονιζουμε καισαρικη! Κοριτσια μεγαλη εβδομαδα θα ελθει ο μπεμπουλης μου!!!!!!!

Εχω ανησυχια για τη μορφη του, την εικονα του, πώς θα ειναι, πώς ειναι δυνατον να χωραει στην κοιλια μου εχω μικρη κοιλιτσα! Απο κιλα ειμαι στα 11,5 περιπου 400-500 γραμ μπαινουν τις τελευταιες εβδομαδες αποτι παρατηρησα. Γενικα ειμαι πολυ περιορισμενη με το φαγητο. Αλλα ειλικρινα κουραστηκα, θελω να ξεφουσκωσω....

Βικυ88  μου κι εγω ισχιακο μωρακι εχω! 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια κοπελα απο προηγουμενη εμπειρια της, ποσο καιρο περιπου κανει η επουλωση των ραμματων της καισαρικης?  φιλια πολλα μανουλες και σε ολες τις μελλουσες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 1 ώρα, ο/η annina είπε:

Κοριτσακια μου γλυκα! Θανασης μου ειναι περιεργο να σε αποκαλω με αρσενικο ονοματακι βρε! πως σε λενε? Λοιπον το δικο μου ειναι Κατερινα κ το annina βγαινει απτην ανηψια μου που με φωναζει ετσι χιχι! 

Δευτερα 3 απριλιου εχω καρδιοτοκογραφημα παλι και κανονιζουμε καισαρικη! Κοριτσια μεγαλη εβδομαδα θα ελθει ο μπεμπουλης μου!!!!!!!

Εχω ανησυχια για τη μορφη του, την εικονα του, πώς θα ειναι, πώς ειναι δυνατον να χωραει στην κοιλια μου εχω μικρη κοιλιτσα! Απο κιλα ειμαι στα 11,5 περιπου 400-500 γραμ μπαινουν τις τελευταιες εβδομαδες αποτι παρατηρησα. Γενικα ειμαι πολυ περιορισμενη με το φαγητο. Αλλα ειλικρινα κουραστηκα, θελω να ξεφουσκωσω....

Βικυ88  μου κι εγω ισχιακο μωρακι εχω! 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερει καποια κοπελα απο προηγουμενη εμπειρια της, ποσο καιρο περιπου κανει η επουλωση των ραμματων της καισαρικης?  φιλια πολλα μανουλες και σε ολες τις μελλουσες!

Μαρία με λένε.δεν έχω εμπειρία από καισαρική. Κ εγώ το σκέφτομαι πως μπορεί να είναι κ όλα αυτά που σκεφτόμαστε όλες λίγο πολύ. Τη Δευτέρα έχω κ εγώ ιατρό. Μεγάλη εβδομάδα συμπληρώνεις τις 40 εβδομάδες.? 

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στις πριν 11 λεπτά, ο/η θανασης μου είπε:

Μαρία με λένε.δεν έχω εμπειρία από καισαρική. Κ εγώ το σκέφτομαι πως μπορεί να είναι κ όλα αυτά που σκεφτόμαστε όλες λίγο πολύ. Τη Δευτέρα έχω κ εγώ ιατρό. Μεγάλη εβδομάδα συμπληρώνεις τις 40 εβδομάδες.? 

Οχι...τις 39 βδομαδες..κανονικα εχω Πητ 20/4 αλλα μου ειπε ο γιατρος οτι στις καισαρικες κ εφοσον εχεις κλεισει τις 38 βδομαδες, το προγραμματιζεις πιο νωρις αν ειναι ετοιμο το μωρακι...τωρα μεταξυ μας πιστευω οτι βολευονται κιολας οι γιατροι με τις ημερομηνιες...ειδατε τι εξωφρενικα ποσοστα καισαρικης διαθετει η Ελλαδα 60% σε σχεση με τις συστασεις του Παγκ Οργ Υγειας...Βεβαια στη δικη μου περιπτωση ειναι επιβεβλημενο το χειρουργειο γιατι το σκατουλι δεν θελει να γυρισει αναποδα. Αλλα αν σας βαλουν νοσοκομειο με διαστολη 1, τεχνητους πονους να ειστε προετοιμασμενες για παν ενδεχομενο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...