Μετάβαση σε περιεχόμενο

μειωμενο ωραριο


thouli

Recommended Posts

κοριτσια θελω να με πειτε οσες γνωριζετε ποσες ωρες βγαινουν το μειωμενο ωραριο

ειναι 1 ωρα για 2 χρονια ή 2 ωρες για ενα χρονο..

αλλασ εωρες ποσο βγαινουν? :huh:

παρασκευη γυρναω δουλεια :angry::angry::angry::angry:

κ θελω να ειμαι ενημερωμενη..

παω τη χειροτερη εποχη κ λογω εορτων δε θα εχω μειωμενο ωραριο.. :(:(:(:(:(:(:(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα σε απογοητευσω

εγω ξερω οτι ειναι 2 ωρες για 6 μηνες και 1 ωρα για αλλους 6 μηνες

τουλαχιστον εκει που δουλευω οι υπολοιπες κοπελες ετσι το εχουν παρει

και γιατι παρακαλω δε θα το παρεις λογω εορτων??

ολα να τα εκμεταλευονται πια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μετά την επιστροφή στην δουλεια δικαιολυσαι μειωμένο ωράριο για 30 μήνες που θα συζητήσεις με τον εργοδότη πως θα το πάρεις , οι επιλογές είναι οι ακόλουθες :

α. 1 ωρα για 30 μήνες

β. 2 ώρες για 1 χρόνο και 1 ώρα για 6 μήνες

γ. 3,5 μήνες άδεια με αποδοχές αντί του μειωμένου ωραρίου

Αυτές είναι οι επιλογές αλλά πρέπει να αποφασιστεί από κοινού με τον εργοδότη .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

FANIKO έγραψε:

Μετά την επιστροφή στην δουλεια δικαιολυσαι μειωμένο ωράριο για 30 μήνες που θα συζητήσεις με τον εργοδότη πως θα το πάρεις , οι επιλογές είναι οι ακόλουθες :

α. 1 ωρα για 30 μήνες

β. 2 ώρες για 1 χρόνο και 1 ώρα για 6 μήνες

γ. 3,5 μήνες άδεια με αποδοχές αντί του μειωμένου ωραρίου

Αυτές είναι οι επιλογές αλλά πρέπει να αποφασιστεί από κοινού με τον εργοδότη .

Θούλη έτσι ακριβώς έχουν τα πράγματα,εργαζομαι με μειωμένο και τα έψαξα!

Πρέπει να τα τακτοποιήσεις με τον εργοδότη σου,συζήτησέ το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δουλεύω στον ιδιωτικό τομέα και εκανα το εξής.

Πήρα όλο το μειωμένο ωράριο σε άδεια και μου βγήκε να κάτσω 3μιση μήνες επιπλέον (να σε ενημερώσω οτι το εξάμηνο που κάθεσαι και πληρώνεσαι απο τον ΟΑΕΔ δεν το πήρα)γιατί σίγουρα δεν θα μπορούσα να φύγω νωρίτερα ειδικά όταν θα εχουμε δουλειά. Οπότε κάθισα έναν μήνα πριν γεννήσω τρεις μετα συν 3μιση μηνες ολο το μειωμένο. Συμβουλή μου πάντως είναι να το πάρεις και εσυ αν μπορείς μαζεμένο να κάτσεις με το παιδάκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον επειδη το εψαξα πολυ :

Θα σου πω την δικη μου περιπτωση

30 μηνες 1 ωρα

30-6μηνες του οαεδ - 1 καλοκαιρινη αδεια = μου έμειναν 23 μηνες 1 ωρα

αρα 11,5 μηνες 2 ωρες.

Και επειδη γνωριζα οτι αποκλειεται να φευγω στις 3 λογω συναντησεων κοκ.και θα εχανα το 2 ωρο

Σε συνενοηση με το αφεντικο μαζαευω της ωρες της εβδομαδας και θα λοιπω καθε Παρασκευη για 11,5 μηνες και επιπλεον μια πέμπτη καθε μηνα εμενα τωρα αυτο τελειωνει 25 Μαρτιου.

Δηλαδή Δευτέρα 2 ωρες + Τριτη 2 + Τεταρτη 2 + Παρασκευη 2 = 8 ωρες καθομαι μια ημερα.Της 2 ωρες της Πέμπτης της μαζευω και μια φορα το μηνα καθομαι και πέμπτη και Παρασκευη

Προσοχή η αργία θεωρειτε χαμενο δύωρο οποτε η Πέμπτη που καθομαι μετατοπιζεται.

Εμενα αυτο με εχει βολέψει γιατι την Παρασκευή κανω ολες μου της δουλειες και βολευει και την πεθερα μου που κραταει το παιδι

Ολα αυτα γινονταισε συννενοηση με το αφεντικο.Δηλαδη το πως θα πάρεις το 2 ωρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι το γ@μώ.. Άντε και πάρεις το μειωμένο.. Αν έχεις δουλειά εκείνη την ώρα... πελάτη... οτιδήποτε... τι κάνεις? Τα μαζεύεις και φεύγεις? Και αφήνεις τον άλλον σύξυλο? Δύσκολα τηρείται το μειωμένο ωράριο και ιδίως σε πόστα που έχουν πάρε δώσε με πελάτες. Και μισή ώρα.. και να τέταρτο να χάσεις... Γιατί?

Γιατί Θούλη δεν επιλέγεις τους 3,5 μήνες να κάτσεις και στις γιορτές?

Δε συμφωνεί ο εργοδότης?

Θα συμφωνήσει να έχεις το μειωμένο τώρα τις γιορτές?

Μην τα θέλει όλα δικά του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ρε κοριτσια ευχαριστω...

θα εχει δουλεια λεει τα χριστουγεννα γιαυτο ακυρο το μειωμενο... :evil::evil::evil::evil:

επισης αυτο που λεε η τζεφ δε μου το κανει...

να λειπω μια μερα την εβδομαδα :angry::angry::angry:

απλως του λεω...

αν ειναι να μη εχω μειωμενο ωραριο τα χριστουγεννα εγω θα μπερδευτω..

ας μαθουμε του λεω ποσες ωρες ειναι κ γω καθε φορα που παω να αφαιρω τις ωρες

καταλαβατε??????????

τζεφ αν καταλαβα καλα απο τη 1 ωρα για 30 μηνες αφαιρω το 6 μηνο του οαεδ κ τη καλακιρινη μου αδεια με μενει 11,5 μηνες απο 2 ωρες?????? :blink::blink::blink::blink:

στο συνολο ποσες ωρεσ ειναι ξερετε?

χιλια ευχαριστω :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝ ΠΗΡΕΣ ΤΟ ΕΞΑΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΕΑΔ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΣΟΥ ΑΔΕΙΑ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ 23 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ Ή 11,5 ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΑΡΓΙΑ ΧΑΝΟΝΤΑΙ ΟΙ ΩΡΕΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΤΡΑΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΤΕ ΜΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΔΗΛ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ.

ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΤΟ 2ΩΡΟ.

ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙΣ ΘΑ ΜΕΤΡΑΣ 2 ΩΡΟ Ή ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΡΠΕΕΙ ΔΗΛ ΝΑ ΣΥΝΕΝΟΗΘΕΙΣ ΑΠΟ ΠΡΙΝ;

ΕΣΥ ΘΑ ΤΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΤΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ.

θΑ ΜΕΤΡΑΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΣΟΥ.

ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΙ.

ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΝΟΜΙΜΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΡΑ Η 1 ΩΡΑ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΝΟΜΟ.

ΑΝ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ 2 ΩΡΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΕΝΟΗΣΗ.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΔΩΣΕΙ ΤΗΝ 1 ΩΡΑ ΝΟΜΙΖΩ.ΔΕ ΠΑ ΝΑ ΚΑΙΓΕΤΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω σκεφτηκα οταμν πηγαινω να αφαιρω τις ωρες..κ ετσι τις αργιες δε θα τισ χανω ;) ε????????/

επισης το μειωμενεο εννοειται το πληρωνομαι κανονικα ε???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΠΡΟΣ ΣΥΝΕΝΝΟΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΕΡΓΟΔΟΤΗ.ΜΙΑ (1) ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΡΙΑΝΤΑ (30) ΜΗΝΕΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ (ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΟΚΕΤΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΛΗΞΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ) Ή ΔΥΟ (2) ΩΡΕΣ ΓΙΑ ΔΩΔΕΚΑ (12) ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ (1) ΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΟΜΕΝΟΥΣ ΕΞΙ (6) ΜΗΝΕΣ.

ΔΕΙΑ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται άδεια μητρότητας συνολικής διάρκειας 17 εβδομάδων.

Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού, και οι υπόλοιπες 9 μετά τον τοκετό. Σε περίπτωση που ο τοκετός πραγματοποιηθεί σε προγενέστερη από την πιθανή ημερομηνία, το υπόλοιπο της άδειας χορηγείται μετά τον τοκετό, ώστε να συμπληρωθούν οι 17 εβδομάδες (Ε.Γ.Σ.Ε.Ε. 2000 - 2001, άρθρο 7).

Οι εργαζόμενες μητέρες δικαιούνται:

Για το χρονικό διάστημα 30 μηνών από τη λήξη της άδειας τοκετού - λοχείας, είτε να προσέρχονται αργότερα, είτε να αποχωρούν νωρίτερα κατά μία ώρα κάθε ημέρα.

Εναλλακτικά με συμγωνία του εργοδότη, το ημερήσιο ωράριο των μητέρων μπορεί να ορίζεται μειωμένο κατά δύο (2) ώρες ημερησίως για τους πρώτους δώδεκα (12) μήνες και σε μία (1) ώρα για έξη (6) επιπλέον μήνες. Ε.Γ.Σ.Σ.Ε. 2002 -2003

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

φιλεναδα σε φανταζομαι να αφηνεις την αλλη με μισες ανταυγειες κ να την κανεις......χαχαχαχα

ανετα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...