Μετάβαση σε περιεχόμενο

na geniso tin ali vdomada i ochi???????


Recommended Posts

koritisia simera echo to rantevou ston giatro mou gia na dume an evale i mikri kanena grammario...

pantos chtes milisa me enan giatro pou ine germania ke ine ginekologos. tou edosa kapia stichia apo to doppler ke tis eksetasisi mu. aftos theori pos ta kila den prepi toso na ton apascholun oso i orimotita tou morou me ta organa tou.. ipe kiolas pos akoma boro na perimeno an pari kati alla ke palli mu ipe efoson ola dichnune mia chara isos i beba na min theli parapano.

aplos mu ipe pos efoson tou echo ebistosini simeni pos kati tha kseri o giatros mu ke ean simera epimini sto na tin parume apo vdomdada tote mu ipe na rotiso an borume na tin parume anti stis 17 stis 21 pu tha echo oloklirosi tin 37 vdomada ke tha bo stin 38. leei pos tote theorite to moro orimo gia mia programatismeni genna...

ke pali perdeftika, ke pali trelenome, ke pali fowame....

tipota telika den ine aplo se afti tin zoi....

ego tha tou po tou giatrou mu an borume na oloklirosume esto tin 37 vdomada...

ennoite oti sas enimerono simera

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Καλημέρα,

αυτά που σου είπε ο γιατρός στη Γερμανία επιβεβαιώνουν ότι τα πράγματα στην ιατρική δεν είναι ή άσπρο ή μαύρο. Σε πολλά θέματα οι γιατροί διαφέρουν χωρίς αυτό να σημαίνει κάτι για τις γνώσεις ή την ηθική τους. Οπωσδήποτε θέλουμε ο γιατρός μας να έχει άποψη - για φαντάσου να σου έλεγε "εσύ τι λες, να την πάρουμε να την αφήσουμε, τι λες;"

Πάντως, από τη στιγμή που έχεις φτάσει στην 37η, η διαφορά μιας εβδομάδας στον τοκετό τεράστια διαφορά δεν θα κάνει - δεν αντιμετωπίζεις δηλαδή ένα δίλημμα ακραίο, οπότε καλύτερα να ακούσεις το γιατρό σου.

Οσο για το θέμα του προγραμματισμού της γέννας, το δέχομαι ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν θα προγραμμάτιζαν γέννα την Κυριακή ή ανήμερα τα Χριστούγεννα, οπότε μπορεί να επισπεύδουν τη διαδικασία κατά μία μέρα ή δύο πολλές φορές (που και αυτό σχετικό είναι γιατί δεν υπάρχει η μοναδική απόλυτα σωστή μέρα - όπως άλλωστε και τίποτα δεν είναι απόλυτο στον οργανισμό μας, από την περίοδο μέχρι τα συμπτώματα κλπ λκπ), αλλά δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί γιατροί που θα στερούσαν χωρίς λόγο μία ολόκληρη εβδομάδα κύησης. Άλλωστε, ακόμα και αν "μετατόπιζαν" όλες όσες έχουν ΠΗΤ σε ημέρα αργίας, πώς μπορούν να "γλυτώσουν" από τις αναπάντεχες πρόωρες γέννες; Οσο κυνικοί και απατεώνες και αν ήταν, πάντα κάποιας θα της σπάσουν τα νερά Χριστούγεννα ή 3 η ώρα τη νύχτα... Ετσι είναι αυτή η δουλειά. Ας μην φτάνουμε λοιπον σε αυτό το σημείο της καχυποψίας πια...

Μη στενοχωριέσαι τόσο πολύ βρε κοριτσάκι, όλα θα πάνε καλά - συν που μπορεί στο τέλος να προλα΄βει να δώσει τη λύση το ίδιο το μωράκι.... ΄Ξέρεις, σκέφτομαι, επειδή έχω περάσει και περνάω το ένα άγχος μετά το άλλο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης, ότι αν τα μωράκια μερικών από εμάς είχαν φωνή θα μας έλεγαν "αμάν βρε μαμά, κούλαρε λίγο.......!"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera liza mou,

ne echis apolita dikeo.. pos stin ousia prepi na borume na ebisteftume ton giatro mas, ke tha to ekana apolita ean ksafnika den epeme se ola afta ta opia isos ine noris gia na parthi mia apofasi. tora dianio tin 36 vdomada ke i mikri sto michanima tou iaso edikse na mi pire varos. sto michanima tou giatrou mou pu pigena ana dio vdomades pia, den iche mini pote stasimi.. kati tis eperne, ke ligo na tane eperne.. giati ontos apo tin archi ta kila tis itane ligotera.. alla na sou po den perimena pachi pedi.. ke ego ke o antras mu imaste arketa psili ke ochi apo tous pachisarkous anthropus..

ego ton ebistevome giati genikos den to echo mesa mou na ime kachipopti. sin to oti ton echo giatro 6 chronia... simera pu tha pame tha ksekatharistun arketa erotimata.. ke to mono pu isos na thelo ke ego, ine ontos an boro na kliso ke tin 37 vdomada olokliri ke molis bo 38 as gini i genna. ase re liza mou pu to toso anchos mou pia den ofeli se kanenan mas.. tora pia mono pou ksero pos iparchi afto to thema emena me pire apo kato.. diladi thelo an ginete vevea na telionume... alla mono gia to kallo tis mikris..

tha sas po simera ta neotera

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα μαρινάκι,πως είμαστε σήμερα??

πες τα βρε Λιζάκι..συμφωνώ απόλυτα!αν κάθε γιατρός κοίταζε το συμφέρον του και πέρναμε εμείς αποφάσεις ζήτω που καήκαμε!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalimera koritsia,

imuna pu imuna achnomeni, fowismeni ke diafora tetia tora pai... chtes lipon ston giatro mu diapistose o giatros mu pos i mikri pire varos. apo tin perasmeni triti pu edichne to michanima tou 2150 peripou chtes tin vgazume 2300-2350g. den sigrino to michanima tou iaso giati ontos to kathe ena diaferi. thelame na elenksume sto michanima pou me parakalothune kathe evdomada schedon.

lipon o sizigos mu ke ego charikame para para poli ke tote aplos tou ipa tou giatrou ean borumen na tin afisume mesa mu. esto ke tin 38 vdomada pou mu protini ke o giatros apo germania. efoson eperne to varos tis diladi.

o giatros epimeni pos tha eprepe na ine 2500-2600 stis arches tis 36 vdomades pou vriskome ego, ke pos akoma ine adinamo.. epimeni gia kesariki, epimeni gia na genniso tin alli pempti..

ksafnika i ebistosini mu apenanti tou kati epathe.. fowame pragmatika pos theli na kseperdewi kati imerules architera.. ke na min alithevi afto, prepi na omologoso pos tora beno se mia alli diadikasia.. prepi na paro defteri gnomi ke analogos na prakso..

afto me echi ricksi para para poli giati eki pou legame gia to varos tis ke telika ola pane kalla, tora den ksero pia ine sosti apofasi. idika o sizigos mou epimeni gia defteri gnomi. tora ante na vro giatro kallo. sas ipa pos ime ligo kero glifada ke den ksero kamia kopela? episis ime ke mono liga chronia germania.. ola afta lipon mu fenonte vouno alla prepi na paro defteri gnomi.... kati mesa mu leei pos den chriazete na mu tin pari aron aron

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι μας καλο!!Καλημερα

Τι να σου πω...ΞΕρεις ποσα παιδια γεννιουνται φυσιολογικα τελειομηνα κατω απο 3 κιλα??Ειναι αυτος λογος για καισαρικη?Συγνωμη κιολας, αλλα 2500-2600 στην 36η εβδομαδα δεν ειναι παντα απαραιτητο.Μπορει η μικρη σας να ειναι μικροκαμωμενη.

Δεν ξερω γιατρο κοντα σου, δυστυχως, αλλα συμφωνω με τον αντρα σου για δευτερη γνωμη, πηγαινε στο Ελενα, εχει καλους γιατρους, μιλα σε καποιον, εξηγησε την κατασταση και κρινε μετα.

Επειδη δε μ αρεσει σε τοσο σοβαρα θεματα να κανω την εξυπνη, σας παραθετω τα παρακατω λινκ για τις αιτιες αχρηστης καισαρικης στην Ελλαδα

http://www.protothema.gr/content.php?id=15259

http://www.gynaikologos.net/kaisariki_tomi.html

http://toketos.wordpress.com/2008/08/05/7/

http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2& ... 26/06/2005

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η γυναικολογος μου ειναι στη βαρη και ξεγενα ιασω και μητερα, και εχω ακουσει και για μια καλη γιατρο που ειναι γλυφαδα και ξεγεναει λητω, αν θες στειλε μου το τηλ σου με πμ να μιλησουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφόσον παίρνει βάρος γιατί επιμένει τόσο;;; Αν εσύ δεν θέλεις να γεννήσεις τόσο νωρίς τι θα κάνει, θα σε αφήσει;;;

Σου είπα ότι και μένα μου την έβγαζαν μικρή και γεννήθηκε 3570γρ! Βεβαια πήρε όλες τις μέρες στην κοιλιά μου. Επιπλέον ο υπέρηχος δεν είναι ζυγαριά. Μια εκτίμηση κάνει που έχει απόκλιση 10%.

Άκουσε το ένστικτό σου γιατί από ότι κατάλαβα δεν υπάρχει ουσιαστικός λόγος να γεννήσεις νωρίτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα Μαρίνα,

καταρχάς χαλάρωσε και μην αγχώνεσαι αφού όλα πάνε καλά με την εγκυμοσύνη σου, έπειτα κι εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις δευτερη γνώμη, δεν είναι κακό, αν δεν ξέρεις που να πας άνοιξε νέο θέμα και ρώτα τα κορίτσια για καλό γιατρό,

είναι κρίμα να φορτωθείς μια καισαρική χωρίς λόγο και είναι κρίμα και για το μωρό να βγει νωρίτερα αν δεν υπάρχει λόγος, αυτό ξέρει καλύτερα πότε θα είναι έτοιμο για να βγει, στο λέω γιατι κάτι αντίστοιχο έτυχε στη φίλη μου, της κάναν καισαρική μόλις μπήκε στον 9ο γιατι νόμιζαν οτι το μωρο είναι μικρό 2050 γραμ και τελικά βγήκε 2700! είχε κάνει λάθος ο υπέρηχος και η κοπέλα δεν πήρε δευτερη γνώμη, δεν πρόλαβε, την άγχωσαν πολύ, το μωράκι ήταν μια χαρά αλλά είχε ευαίσθητο αναπνευστικό (τα πνευμονάκια τους είναι τα τελευταία που τελειοποιούνται απ΄οτι ξέρω) και δυστυχώς έπαθε μια λοίμωξη και μπήκε στην θερμοκυτίδα για 10 μέρες, ταλαιπωρήθηκαν πολύ γιατι μένουμε επαρχία και κατέβηκαν Θεσσαλονίκη κι όλα αυτά από λάθος εκτιμιση του γιατρου :angry:

δεν σου το λεω για να σε αγχώσω, σε καμία περίπτωση, ούτοσι άλλως κάθε κατάσταση είναι διαφορετική απλά θα είναι κρίμα να μην πάρεις δευτερη γνώμη, να ξεαγχωθείς κιόλας και να απολάυσεις τον ερχομό του παιδιού σου όπως και να έρθει τελικά είτε με καισαρική είτε φυσιολογικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημιουργήθηκε και ενα νέο μαιευτήριο στο Ερρίκος Ντυνάν με μισές τιμές από τα υπόλοιπα ιδιωτικά μαιευτήρια. Λειτουργεί; Ακούσατε τίποτα; Νομίζω λέγεται Γαια. Κάτι έλεγαν στις ειδήσεις αλλά είχα τα παιδιά να σολάρουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

afta ine pou fowame.. poso itane otan tis to pirane to moraki?? giati o dikos mou epimeni pos ola dichnune oti prokite gia orimo moraki pleon ke den milame gia prooro toketo stin 37 vdomada.. ti na po

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα, πάρε τη Μαρίτσα τηλέφωνο να σου πει γιατρό στη Γλυφάδα.

Κι άλλους γιατρούς θα μπορούσαμε να σου συστήσουμε όλες οι κοπέλες εδώ, αλλά αφού μπορείς να βρεις κάποιον κοντά σου, αυτό είναι καλό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η Μαρίτσα είναι η Marianda που σου έγραψε στην προηγούμενη σελίδα.

Στείλε της προσωπικό μήνυμα. Πήγαινε εκεί που'χει γράψει και πάτα το κουμπάκι κάτω από τη φωτογραφία των παιδιών, αυτό που λέει PM.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια φίλη μου είχε ΠΗΤ μέσα στο Πάσχα. Ο γιατρός έφυγε για διακοπές μαζί και η μαία και της είπε πως αν γεννήσει εκείνες τις μέρες να πάει στον αντικαταστάτη. Βλέπετε ήθελε να πάει στον πιο γνωστό γιατρό...

Η κοπέλα από τον φόβο της μη γεννήσει καθόταν στο κρεβάτι και δεν κουνιόταν. Όταν ο γιατρός επέστρεψε ήθελε να της κλεισει ραντεβου για καισαρική την μέρα της ΠΗΤ της. Όταν εκείνη αρνήθηκε, εκείνος με τη σειρά του είπε ότι δεν την αναλαμβάνει και να βρει αλλο γιατρό. Τελικά συμφώνησαν να πάνε μια μέρα μετά την ΠΗΤ για πρόκληση η οποία οδήγησε στο τέλος σε καισαρική...

Ο μικρός γεννηθηκε 4300γρ!!!!!

Αυτό που κατάλαβα είναι ότι οι γιατροί στην Ελλάδα σε παίζουν οπως θέλουν. Στη Γερμανία το αφήνεις να έρθει μόνο του το παιδί. Μόνο αν περάσουν 2 εβδομάδες από την ΠΗΤ πας νοσοκομείο για να γεννήσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρίνα μου αφού προβληματίζεσαι όλο και περισσότερο, ζήτα και μια 2η γνώμη και κάν'το άμεσα, γιατί είναι λίγος ο καιρός μέχρι την άλλη Πέμπτη. Προφανώς εάν η 2η γνώμη ταυτίζεται με του γιατρού σου θα τον προτιμήσεις, οπότε καλό είναι να μην έχει καταλάβει πριν το βαθμό της αμφιβολίας σου. Οπότε θα έλεγα να πας σήμερα σε κάποιον. Οι περισσότεροι γιατροί εάν παρουσιάσεις την κατάσταση ως "επείγουσα" τελικά σε "χώνουν" ανάμεσα στα ραντεβού τους ακόμα και την τελευταία στιγμή.

Εχω ακούσει και εγώ να γίνονται λάθος εκτιμήσεις του βάρους με το υπέρηχο - αλλά ή πρέπει να σταματήσουμε να μετράμε το βάρος, ή αν το μετράμε πρέπει να το πιστέψουμε, έτσι δεν είναι;

Κι εμένα το ότι πήρε βάρος με προβληματίζει λίγο ως προς την σκοπιμότητα της επίσπευσης, αλλά πόση άποψη πια μπορούμε να έχουμε;

Αν θέλεις να σου γράψω κι εγώ σε πμ το όνομα του γιατρού μου. Εχει ιατρείο δίπλα στο Ιπποκράτειο (κάνει ιατρείο τις Παρασκευές) και ξεγεννά στο Λητώ αλλά είναι και στο Ντυνάν (δεν ξέρω όμως κι εγώ αν λειτούργησε ήδη το μαιευτήριο εκεί)

Πάντως στενοχωριέσαι υπερβολικά... Η αρχή του μηνύματός σου μετά το γιατρό με .... κοψοχόλιασε, νόμισα ότι βρήκε κάτι κακό... Προσπάθησε να ηρεμήσεις λίγο το μωράκι σου είναι μια χαρά!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

koritsia tora pou kitao tis eksetasis tou iaso leei kati san ekatostiaia thesi..

stin vodmada 32+5 itane 17,0 stin vdomada 35+5 itane 5,4...

diladi kati pio chamila..se ti anaferete afto? echi simasia pu epese afti i metrisi?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ach liza mou ase ime skata tora ke as bika pia ston mina mou... ligo prin icha ena frikto pono chamila stin mesi.. gia poli ligo ke meta ksafnika me afise.. den ksero ti itane alla iremisa ke ego oso na ne tora.. kseris na se ston mina sou ke na prepi na vris defteri gnomi ine poli aschimo.. giati den kseris ti na akoluthisis ke pion.... alla mesa mu kati leei pos ime ipochreomeni na to psakso ligaki giati i mikri pire ligo varos ke afto itane ke to thema mas.. tora an pire 300 g i 200g den nomizo na ine logos na vgi aron aron apo vdomada... diladi mu fenete poli apolitos se afto ke ego omos thelo to kalitero pia.. an i mikri emena sta kila tis stasimi ola afta pu leei ennoite pos tha ta kaname.. alla afou perni re liza mu giati na min bo esto stin 38 vdomada pou tote pia theorite ena moraki orimo se ola tou... ti na po 17:30 i ora tora tha pao gia emena se enan entelos agnosto giatro.... eki pia tha do ti tha gini... me misi kardia ginonte ola afta alla ti na kano.. toulachiston bika ston mina mou.. to leo ke me iremi apo apopsis oti pleon kontewume ke oti na ne pame gia genna.. ite me afton ton tropo ite me ton allon

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσε τοσο κοπελα μου.οπως σου εγω ξαναγραψει και τα δυο μου παιδια τα γεννησα την 37 εβδομαδα και μαλιστα η ζουζουνα μου ηταν μικρουλα.ε και τι εγινε και τα δυο φτου φτου μια χαρα ηταν και ειναι τωρα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinakari έγραψε:

ach liza mou ase ime skata tora ke as bika pia ston mina mou... ligo prin icha ena frikto pono chamila stin mesi.. gia poli ligo ke meta ksafnika me afise.. den ksero ti itane alla iremisa ke ego oso na ne tora.. kseris na se ston mina sou ke na prepi na vris defteri gnomi ine poli aschimo.. giati den kseris ti na akoluthisis ke pion.... alla mesa mu kati leei pos ime ipochreomeni na to psakso ligaki giati i mikri pire ligo varos ke afto itane ke to thema mas.. tora an pire 300 g i 200g den nomizo na ine logos na vgi aron aron apo vdomada... diladi mu fenete poli apolitos se afto ke ego omos thelo to kalitero pia.. an i mikri emena sta kila tis stasimi ola afta pu leei ennoite pos tha ta kaname.. alla afou perni re liza mu giati na min bo esto stin 38 vdomada pou tote pia theorite ena moraki orimo se ola tou... ti na po 17:30 i ora tora tha pao gia emena se enan entelos agnosto giatro.... eki pia tha do ti tha gini... me misi kardia ginonte ola afta alla ti na kano.. toulachiston bika ston mina mou.. to leo ke me iremi apo apopsis oti pleon kontewume ke oti na ne pame gia genna.. ite me afton ton tropo ite me ton allon

Mακαρι να σε ξεδυαλινει καπως αυτος ο γιατρος.Θυμηθηκα οτι στον δευτερο δεν αντεχα απο τον 8ο μηνα, την παρακαλαγα τη γιατρο μου να με βαλει μολις θα εμπαινα στον 9ο(ειχα ηδη κανει μια καισαρικη και ετσι επρεπε να κανω και τον δευτερο) και δεν με αφηνε γιατι μου ελεγε θα παμε οταν θα κλεισεις και την 38η εβδομαδα για τα πνευμονια του.

Βλεπεις ο καθενας λεει οτι θελει, και δεν προκειται ποτε να μαθουμε την αληθεια.

Επισης η κουμπαρα μου(αν και δεν μ αρεσει να λεω παραδειγματα-καθε περιπτωση ειναι μοναδικη) εσπασαν τα νερα της στην 33η και ηταν σε ακινησια στο ιασω για 4 μερες.Τοτε γεννησε φυσιολογικα μωρακι 1800.(μπηκε βεβαια σε θερμοκοιτιδα λογω προωροτητας).Μαλιστα μου ειπε οτι η γεννα ηταν πανευκολη λογω του οτι το μωρο ηταν μικρο :P .Βλεπεις οτι το μικρο βαρος δεν ειναι ενδειξη καισαρικης.

Φιλια και να μας ενημερωσεις.Μακαρι, πραγματικα οσες κοπελες καναμε καισαρικη να ειχαμε τον χρονο σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινα μου γεια σου.(η κορη μου γεννηθηκε την μερα της γιορτης σου).εμενα το βαρος του μωρου σου δεν μου φαινεται λιγο...συγνωμη μια γνωστη μου γεννησε διδυμα ουτε 2000 γρ. και ηταν μια χαρα...αλλλα την κακια μου θα την πω....οι γιατροι θελουν να κανουν καισαρικες...προγραμματισμενα πραγματα για να ξεμπερδευουν...στο λεω μην δεχτεις...εγω γεννησα με καισαρικη γιατι δεν βγηκε το μωρο στην ωρα του...ηταν να γεννησω στις 15 ιουλιου και επειδη δεν εσπασαν τα νευρα μου ειπε να παω την παρασκευη να μου τα σπασει και να μου βαλει ορους...γιατι δεχτηκα?ηταν σαββατοκυριακο και δεν ηθελε να τρεχει ο γιατρος για αυτο...δεν το αφησε να βγει στην ωρα του και εκανα καισαρικη γιατι δεν ειχα διαστολη...αποψη μου ειναι να μην δεχτεις...εισαι ακομα στην 36 βδομαδα...εχεις ακομα 4 βδομαδες...σε 4 βδομαδες το μωρο σου θα ειναι 3000 γ.και θα ειναι μια χαρα...μην δεχτεις την καισαρικη...αυτη ειναι η γνωμη μου..και μην ακους οτι δεν ξεμπερδευεις με την καισαρικη...γιατι ειναι εγχειρηση και εχει δυσκολη αναρρωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα περιμένουμε να μας πεις τα νεότερα από τον άλλο γιατρό, Μαρινάκι!!!!!!

Και μην αγχώνεσαι......

Όλα καλά θα πάνε.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...