Μετάβαση σε περιεχόμενο

na geniso tin ali vdomada i ochi???????


Recommended Posts

koritsia gia sas,

gia ali mia fora zitao tin woithia sas. ime stin 36 vdomada egimosinis ke simera icha kardiotokografima ke ipericho sto iaso. ola itane telia ke i kardula ke to iperichografima. aplos i beba ine sta 2200 g afti tin periodo ke genikos katalava me ton giatro mou pos den evale ke tipota apo tin perasmeni vdomada.. ola omos ipane i giatri ine fisiologika, apla prokite gia adinato moraki. o giatros mou omos mou protini tin ali vdomada na mou tin pari me kesariki ke na tin trefume ekso apo tin mitra giati mesa fenete na min theli na pari varos.. ego tora ime se dilima... echi lete dikeo? ine to varos tis ontos anisichitiko? meta mu perna ke to allo apo to mialo, mipos efoson ta vlepi ola ok ke bika sto mina mou theli na kseperdewi me mena giati erchonte i giortes? genika tou echo ebistosini alla den pavi na ine anthropos..ti lete esis re koritsia? katarchas den ksero pos na niotho... kalla pou ola dichnun na ine kalla ektos apo to varos, i na anisicho gia diafora?? please voithiste me, me tis apantisis sas.

efcharisto para para poli

e

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 121
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μαρίνα μου γεια σου και με το καλό να κρατήσεις το μωρό σου αγκαλιά! :)

Σου απαντάω στην ερώτησή σου όχι γιατί έχω προσωπική εμπειρία στο θέμα, αλλά γιατί έχω μια παρόμοια ιστορία από μια γνωστή μου, πριν από κάποια χρόνια. Εκείνης της είχαν πει ότι έχει μειωθεί το αμνιακό υγρό και θέλανε να της κάνουν καισαρική αρκετές μέρες πριν την ΠΗΤ της. Εκείνη πήγε και έκανε κι αλλού εξέταση και τελικά μια χαρά ήταν το υγρό και μια χαρά φυσιολογικά γέννησε και στην ώρα της.

Μήπως να έκανες άλλον έναν υπήρηχο κάπου αλλού; Έτσι για να'σαι σίγουρη για το τι γίνεται;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω θα σου πω να μη βιαστεις ακομα. Απο τι στιγμη που ολα καρδια υγρο κλπ κλπ ειναι φυσιολογικα. Το βαρος ειναι σχετικο Μπορει το μωρο σου να γεννυθει 3 κιλα. καθε πικσελ μετακινισης του κερσορα αλλαζει το βαρος. Και εμενα στον τελευταιο υπερυχο 2 ευδομαδες πριν την ΠΗΤ ηταν 3 με 3200..τελικα γεννηθηκε 3060. Μετα απο αυτο απλα πηγαινα μερα παρα μερα για καρδιοτοκογαφηνα να ακουσουν την καρδια του μωρου. Και μονο οταν αρχησαν να πευτουν αρκετα οι παλμοι τον εβγαλε με καισαρικη. Πα'ολο που ηξερε για την περιτυληξη απο τον τελευταιο υπερυχο ελεγε οτι καθε μερα παραπανω στην κοιλια της μαμας μονο προς οφελος του μωρου μπορει να ειναι.

Γι'αυτο σου λεω...μαλλον ο γιατρος θελει να φυγει διακοπες και βιαζετε να σε ξεγεννησει πριν την ωρα σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinakari και εμένα μια φίλη μου είχε παρόμοια εμπειρία και ο γιατρός της είχε πει ότι δεν έπαιρνε βάρος αλλά δεν της μίλησε για καισαρική.Το άφησε μέχρι την 38η εβδομάδα όπου και ο μικρός τελικά πήρε βάρος τελευταία στιγμή και γέννησε φυσιολογικά.Εγώ δεν είμαι καθόλου υπέρ και της καισαρικής οπότε δεν θα συμφωνούσα στη θέση σου θα πήγαινα και αλλού να διασταυρώσω τις απόψεις.Εδώ και εμένα ο γιατρός μου ξεκίνησε να μου λέει για καισαρική γιατί το μωράκι μου είναι ψηλά και του είπα με τίποτα καντε ότι μπορείτε αρκεί να γεννήσω φυσιολογικά και τώρα ρίχνω το περπάτημα της ζωής μου για να κατέβει το μώράκι μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

diladi koritsia lete na min kano tin kinisi pu protine o giatros? ine diskolo na min ton akulithis giati fowase to risko ke les panta pos ine giatros sou ke kseri kalitera... alla ke ego pistewo oti ta kila diaferune apo pedi se pedi

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου marinakari.

Καταρχήν μη νομίζεις ότι η μέτρηση βάρους που κάνουν με τον υπέρηχο είναι ακριβής.... Στο περίπου το βγάζουν και πολλές φορές πέφτουν πολύ έξω...

Δεύτερον, είσαι ΜΟΛΙΣ στην 36η εβδομάδα...Έχει ακόμη το μωράκι σου να πάρει βάρος...

Εγώ λέω να το αφήσετε στην ησυχία του να βγει όποτε είναι έτοιμο!!!

Έλεος πια...μα με τι ευκολία προτείνουν καισαρική χωρίς λόγο...

Αν αγχώνεσαι πήγαινε κάνε κι αλλού έναν υπέρηχο, να ελέγξετε αμνιακά και πλακούντα και αν είναι όλα καλά να περιμένεις το μωράκι να έρθει όποτε θέλει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

snowgirl se efcharisto gia tin apantisi sou,

simera kaname kardiotokografima, itane telia. kaname ipericho ola mia chara. plakuntas orimos 2 pros 3 amniako igro leei fisiologiko. tora to diawaso apo ta chartia mou. tha pao tin tetarti se enan allon ginekologo tou mitera apo mia gnosti ton vrika gia ipericho ke gia defteri gnomi. ti kano omos an diaferune i gnomes? eki ti mu les tora? epistrefo par ola afta ston diko mou ke sinechizume kanonika? o dikos mu ine sto iaso apla fowame mipos ola afta ginonte logu eorton. efoson ide pos to moro ine ok pera apo ta kilakia tou, giati na mi me ksepetaksi an echi kati sto mialo tou logou eorton? kseris ke afto skeftome

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mα βρε κορίτσι μου, θα δώσεις προτεραιότητα τις διακοπές του γιατρού;!;!;! Ο γιατρός διάλεξε αυτό το επάγγελμα ξέροντας τις ιδιαιτερότητές του!!!

Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα και σε δεύτερο και σε τρίτο γιατρό! Αν οι απόψεις τους διαφέρουν, τότε προφανώς ο γιατρός σου έβαλε σε προτεραιότητα τις διακοπές του! Κι εντάξει, και οι γιατροί άνθρωποι είναι, διακοπές θέλουν να κάνουν κλπ κλπ, αλλά όχι να φορτωθείς εσύ ένα χειρουργείο για να κάνει ο γιατρός σου τις διακοπές του!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη ξερω, θα σου πω οτι οταν το μωρο δεν παιρνει βαρος μεσα στην μητρα σημαινει οτι εχει ωριμασει ο πλακουντας και δεν θρεφει πολυ, αν ο γιατρος σου σου ειπε οτι ειναι ολα καλα δεν ειναι φυσιολογικο να μην παιρνει βαρος το μωρο θα επρεπε να σου ελεγε οτι εχει ωριμασει ο πλακουντας οποτε μαλλον παραμυθι σου πουλαει, και κατι αλλο γιατι να κανεις καισαρικη; υπαρχει καποιος αλλος λογος η απλα για να γεννησεις την αλλη εβδομαδα; γιατι υπαρχουν και οι τεχνικοι πονοι κ.α κατι δεν μου αρεσει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκιά μου η κόρη μου γεννήθηκε 2670γρ 38,5 εβδομάδων. Ε και? Μια χαρά! ;)

Σημασία τόσο δεν έχει το βάρος του εμβρύου (όταν μιλάμε για νορμάλ βάρη, από 2,5 κιλά και πάνω), αλλά κατά πόσο ώριμα είναι τα πνευμονάκια του, γι'αυτό και σε περιπτώσεις που είναι επιβεβλημένος ο πρόωρος τοκετός κάνουν κάτι ενεσούλες κορτιζόνης για να δυναμώσουν τα πνευμονάκια του εμβρύου και να μη χρειαστεί υποστήριξη μόλις γεννηθεί.

Και να γεννήσεις, το πιο πιθανόν είναι να μη χρειαστεί υποστήριξη το μπεμπάκι εφόσον θα έχεις ήδη μπει στο μήνα σου, αλλά γιατί να βιαστείς?

Αν δεν έχεις "τυφλή" εμπιστοσύνη στο γιατρό σου κι έχεις την παραμικρή υποψία ότι σε βάζει νυστέρι μόνο και μόνο για να μη σε ξεγεννάει παραμονή Πρωτοχρονιάς, πήγαινε και σε άλλο γιατρό και συζήτα το μαζί του!

Όπως και να'χει... Καλή λευτεριά!!!!!!!! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Σε αυτό που γράφει η marianda έχει δίκιο, αλλά αν κατάλαβα καλά, γήρανση πλακούντα δεν παίζει ακόμα. Έτσι δεν είναι? Ώριμος 2 προς 3 σημαίνει ότι μπορείτε να περιμένετε ακόμα ε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas efcharisto para para poli koritsares mou gia ta email sas,

o plakuntas ine poli normal 2 pros 3 vgike chtes.. ke oles i eksetasis tis bebas vgikane mia chara. kardiotokografima, iperichos.. o giatros pu itane sto michanima iperichou tou iaso mu ipe prokite gia ena fisiologiko mikro moraki.. to mikro ap oti katalava ine gia to varos. aplos o giatros mu ide pos apo tin teleftea triti eos ke chtes to varos tis emine stasimo ke theori pos ine kalitera na tin parume gia na tin taisume meta. mu pe pos polla mora otan den pernune varos mesa stin kilia, molis vgune pachenune ke afto theli tora na kanume.. ti na po re koritsia. mperdeftika para para poli. gennika ine pragmatika kallos giatros ke efcharistos anthropos. 6 chronia pu ton echo tora panta ta kalitera echo na po.. ke den tha icha kamia amfivolia gia ola osa leei aplos epidi simbeftune ke i giortes, fowame to endechome pos theli na me ksepetaksi efoson vlepi pos to moro ine ok pleon ke bika ston mina mu...lete diladi na iparchi kati allo ke na mi mu to leei??? ma afto den epitrepete ke gnorizo pos oles aftes i analitikes eksetasis ginonte stin egimosini gia na provlepune osa pio polla.. den fantazome na mu krivi kati, emena ke tou antra mou. katarchin akoma ke afto pu mu ipe chtes me stenachorise arketa

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε κοριτσάκι μου μην πάει ο νους σου στο κακό!!!

Γιατί να σου κρύβει κάτι;; Όλα καλά είναι, το δείχνουν και οι εξετάσεις.

Αν υπήρχε κάτι ανησυχητικό, δε θα περίμενε την άλλη εβδομάδα, θα σ' έβαζε επιτόπου για καισαρική!! Γι'αυτό ηρέμησε καταρχήν...

Η μπέμπα έχει πάρει θέση; Θα γεννούσες φυσιολογικά ή για κάποιο άλλο λόγο θα γεννούσες έτσι κι αλλιώς με καισαρική;

Αν όλα είναι καλά και θα μπορούσες να γεννήσεις φυσιολογικά, ποιος ο λόγος να υποβληθείς σε καισαρική; Αυτή είναι η δικιά μου απορία.

Πρόσεξε, το ότι μπορεί ο γιατρός σου να το είπε αυτό για να σε βάλει νωρίτερα και να ξεμπερδεύει, δεν έχει να κάνει με το αν είναι καλός γιατρός ή όχι. Μη βάζεις τα χειρότερα με το νου σου.

Είναι πολύ συνηθισμένο πλέον, πολλοί γιατροί το'χουν ως τακτική αυτό, να προγραμματίζουν καισαρικές. Είναι κάτι που βολεύει από πολλές απόψεις: και πιο πολλά χρήματα γι'αυτούς και μπορούν να κάνουν το πρόγραμμά τους όπως το θέλουν κλπ κλπ. Απλώς δε μας το λένε ξεκάθαρα, απλά βρίσκουν μια πρόφαση (όπως πχ με τη γνωστή μου, που της είπε ότι έχει μειωθεί το αμνιακό υγρό). Οι περισσότερες γυναίκες δε θα κάτσουν να το ψάξουν, απλά θα κανονίσουν το ραντεβού για την καισαρική. Εκείνη το'ψαξε και είναι η εξαίρεση.

Κι εγώ έτσι είμαι, θα πήγαινα να το δω και σε δεύτερο και σε τρίτο γιατρό και μετά θα αποφάσιζα για το τι θα κάνω. Και αυτό γιατί έχω ακούσει τις διάφορες ιστορίες...

Μαρίνα μου, το σημαντικό είναι ότι όπου να'ναι θα κρατήσεις το μπεμπάκι σου αγκαλιά!! Όλα θα πάνε καλά!! Με το καλό και μ' ένα πόνο!! :):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinacari εγω λεω να ακουσεις το γιατρο γιατι αυτος ξερει καλυτερα,για να σου λεει οτι πρεπει να βγει,πρεπει να βγει.δεν το λεει απο μονος του αφου υπαρχει ενδειξη οτι δεν παιρνει κιλα,δηλαδη δεν τρεφεται και αφου δεν τρεφεται δεν αναπτυσσεται.στο λεω απο προσωπικη τραυματικη εμπειρια χωρις να θελω να σε τρομαξω βεβαια.αμα εχει παρει θεση κανε προκληση τοκετου για να γλιτωσεις την καισαρικη.εσυ τον ρωτησες για ποιο λογο ειναι στασιμο στα κιλα αφου ο πλακουντας ειναι μια χαρα?φιλια και μη στεναχοριασε ολα θα πανε καλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΣΤΟΝ ΛΑΙΜΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ! ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΟ!!!!!!! ΑΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟΤΕ ΝΑΙ, ΑΛΛΑ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΚΑΛΑ, ΕΓΩ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουκλίτσα μου, εγώ δε θα σου πω τι να κάνεις.

Θα σου πω μόνο τη δική μου ιστορία.

Για 26 μέρες ήμουν με πλήρη εξάληψη τραχήλου και διαστολή 3- 5 εκατοστά.

Τις 3 τελευταίες βδομάδες, ο υπέρηχος μας έβγαζε το μωρό 2940 και τελικά γεννήθηκε 3490!!!

Γέννησα στην 38η βοδμάδα + 6 μέρες.

σπάσανε τα νερά και γέννησα.

Αν έχεις εμπιστοσύνη το γιατρό σου, κάνε ό,τι σου λέει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω πως το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πας σε κάποιον άλλο γνωστό και καλό γυναικολογο να σε δει και να σου πει τη γνώμη του...δε χάνεις και τίποτα παρα μόνο μερικά ευρώ..με το καλό σου εύχομαι ,καλή λευτεριά!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sas efcharisto ke pali oles sas, iste apisteftes koritsia,

aplos akoma den echo kseanchothi.. vasika tou echo apoliti ebistosini tou giatrou mou giati perasa ke mia peripetia ke ektos to oti me therapepse ascholithike mazi mou ke san anthropos. mesa mou den thelo na ton allakso idika tora pou kontewo ite etsi ite alios..

tora tin pempti theli na me ksana di gia na dume an pire varos i ochi.. apo ki eksartate meta to ean ine na genniso i ochi....

pistewo pos to kalitero pou echo na kano tora ine na perimeno ke tin pempti ke apo eki na doume? ti lete esis? to moro to giati den evale mia vdomada varos den kserume giati ola dichnune mia chara ke i metrisis tis mikris ine mia chara.. o giatros theori pos aplos den theli afti na pari varos ke perni aplos afta pou chriazete.. gia afto leei pos thane kalitera na tin vgalume ke na tin taizume giati etsi tha pachini sigura. genika den ida tous dio giatrous anisichitikous.. ke o allos giatros tou iaso mu pe pos prokite gia ena fisiologiko mikrokamomeno moraki.... ola ine toso anchotika telika koritsia.... na teliono na tin krato sta cheria mou giati kontewo na trelatho

tha sas po ke tin pempti ta neotera mou, pantos polles lete na akoluthiso ton giatro mou ke afto me kathisichazi giati kapos etsi niotho enteli ke ego

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ran mou se efcharisto gia tin voithia sou, alla to email sou me tromakse perisotero. thelis na mou pis ti ebiria trafmatiki iches esi? echi schesi me tin diki mou ipothesi? afta ine pou me tromazune ke den ksero pia ti ine sosto ke ti lathos

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπάρχουν κάποιες φορές που πρεπει να ακούμε τον γιατρό και όχι τι λένε οι υπόλοιποι.Δεν μπορεί να λέει ο γιατρός πρέπει να γεννήσεις τότε και μεις να λέμε α όχι θα γεννήσω όποτε θέλω!6χρόνια γυναικολόγος σου δεν είναι??σιγουρα για να τον έχεις τόσα χρόνια δεν μπορεί να είναι κανένας που θέλει να σου κάνει κακό.Επίσης άντε και πας σε άλλον γιατρό και σου λέει την χ άποψη τι θα κάνεις??θα γεννήσεις τελευταία στγμή με άλλον γιατρό???αυτό δεν είναι πιο ριψοκίνδυνο??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ageladaki thanks gia to minima sou,

ne tou echo pragmati ebistosini an boris na pis ke tifli!!! aplos psachnes rotas anchonese. kseris ola afta se kanune na fowase ke tin idia skia sou.. giati omos i mikri den leei na mu pachini efoson i eksetasis tin vgazune fisiologiki. diladi se ipsos echi pari... echo akusi omos ke gia mia periptosi gnostis pu gennise kori me 2200g ke ola ok. ke ego ime toso stin 36 vdomada.. pantos oti ke na ne pistewo pos tha ton akoluthiso ke efoson bika sto mina mou ageladaki les na echume provlima me tin mikrula mou? etsi opos mu ta pe chtes o giatros ine na genniso stis 37+2... pos to vlepis?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinakari έγραψε:

ageladaki thanks gia to minima sou,

ne tou echo pragmati ebistosini an boris na pis ke tifli!!! aplos psachnes rotas anchonese. kseris ola afta se kanune na fowase ke tin idia skia sou.. giati omos i mikri den leei na mu pachini efoson i eksetasis tin vgazune fisiologiki. diladi se ipsos echi pari... echo akusi omos ke gia mia periptosi gnostis pu gennise kori me 2200g ke ola ok. ke ego ime toso stin 36 vdomada.. pantos oti ke na ne pistewo pos tha ton akoluthiso ke efoson bika sto mina mou ageladaki les na echume provlima me tin mikrula mou? etsi opos mu ta pe chtes o giatros ine na genniso stis 37+2... pos to vlepis?

εγώ δεν είμαι γιατρός και ούτε θα μπω στη διαδικασία να σου πω η γνωστή της γνωστης της ξαδέρφης μου έπαθε εκείνο έπαθε το άλλο.θα σου πω μόνο ότι όταν μας παρακολουθεί ένας γιατρός 9ολόκληρους μήνες και το παιδάκι μας είναι καλά είναι αρκετά επίφοβο να μην τον ακούσουμε η να πάμε σε άλλο γιατρό,έτσι δεν είναι.στην τελική είσαι στον μήνα σου δεν σου είπε ξαφνικά πχστον 8ο μήνα μπες να γεννήσεις.Συμφωνώ ότι υπάρχουν γιατροί που σκοπό έχουν το κέδρος και μας ωθούν στην καισαρική όμως απλά το υποθέτουμε γιατί αν είμαστε σίγουρες ότι δεν πρέπει να γεννήσουμε όπως μας λέει θα γεννάγαμε σπίτι μας.Εγώ έχω καλό προαίσθημα για το κοριτσάκι σου και προς Θεου μην μπεις στην διαδικασία η τάδε γέννησε κοριτσάκι 3 κιλά η άλλη αγοράκι 2 κιλά κτλ..Ένα από τα ωραία του ανθρώπου είναι ότι διαφέρει από τους άλλους..και σιγά την διαφορά 2200 είναι η μπέμπα!κάνουμε λες και σου είπανε ότι 1 κιλό..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinakari έγραψε:

koritsia gia sas,

gia ali mia fora zitao tin woithia sas. ime stin 36 vdomada egimosinis ke simera icha kardiotokografima ke ipericho sto iaso. ola itane telia ke i kardula ke to iperichografima. aplos i beba ine sta 2200 g afti tin periodo ke genikos katalava me ton giatro mou pos den evale ke tipota apo tin perasmeni vdomada.. ola omos ipane i giatri ine fisiologika, apla prokite gia adinato moraki. o giatros mou omos mou protini tin ali vdomada na mou tin pari me kesariki ke na tin trefume ekso apo tin mitra giati mesa fenete na min theli na pari varos.. ego tora ime se dilima... echi lete dikeo? ine to varos tis ontos anisichitiko? meta mu perna ke to allo apo to mialo, mipos efoson ta vlepi ola ok ke bika sto mina mou theli na kseperdewi me mena giati erchonte i giortes? genika tou echo ebistosini alla den pavi na ine anthropos..ti lete esis re koritsia? katarchas den ksero pos na niotho... kalla pou ola dichnun na ine kalla ektos apo to varos, i na anisicho gia diafora?? please voithiste me, me tis apantisis sas.

Με ολο το θαρρος...Γιατι τετοια βιασυνη? Μηπως η καισαρικη ειναι η ευκολη λυση?

Γεννησα την μπεμπα μας στην 36 και κατι μερες και ηταν 3260 αλλα να μην σε αγχωνει αυτο. Καθε παιδακι απο τη στιγμη που γινεται η συλληψη του προδιαγραφεται το βαρος που θα εχει στην γεννηση του.

Και να σου πω και το αλλο η δικια μου πηρε 900 γραμ.μεσα σε 12 μερες οποτε γιατι να μην το αφησεις λιγο ακομα μεσα σου? Η μητρα ειναι το καλυτερο περιβαλλον για να βαλει βαρος.

Γνωμη μου ταπεινη...αλλα παλι ισως ο γιατρος κατι ξερει.

efcharisto para para poli

e

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν είμαι ακόμη στον 6ο και δεν έχω ακόμα καμία γνώση ή εμπειρία για το στάδιο στο οποίο βρίσκεσαι. Πιστεύω όμως ότι μόνο ένας γιατρός μπορεί να κρίνει τι πρέπει να κάνουμε, ούτε εμείς οι ίδιες, ούτε ο άντρας μας, ούτε οι φίλες μας. Εάν υποψιάζεται κανείς λάθος ή ακόμα και σκοπιμότητα, η μόνη λύση είναι η δεύτερη γνώμη από άλλο γιατρό - αλλά και πάλι αν διίστανται προφανώς θα χρειαστεί και τρίτη... και μετά αρχίζει το μπέρδεμα.... Το πέρασα με την αυχενική. Η πρώτη έβγαλε πάρα πολύ ανησυχητικό αποτέλεσμα και έκανα μετά από 3 μέρες σε άλλο γιατρό για να δω και τη δική του άποψη - αν και δεν αμφισβητούσα τις μετρήσεις.... Και όμως κάνει διαφορετική μέτρηση και μου βγάζει τέλειο αποτέλεσμα... Τι να κάνω, ποιον να πιστέψω, πάω και σε τρίτο μετά από 2 μέρες. Βγάζει σχεδόν την ίδια μέτρηση με τον δεύτερο, αλλά πολύ χειρότερες πιθανότητες ... Και οι 3 πιστοποιημένοι. Διαφορές βέβαια και στο αίμα!!!! Αυτός με το κακό αποτέλεσμα μου έλεγε ότι είναι επικίνδυνη η τροφοβλάστη γιατί έχω οπισθία κάμψη και οπίσθιο πλακούντα, οι άλλοι δύο μου λέγανε κάνενας κίνδυνος.... Περίμενα τελικα΄μέχρι την β΄ επιπέδου... Πάω σε 4ο γιατρό για αυτή και μου λεέι ότι πράγματι η αυχενική πτυχή είναι αυξημένη.... Οπότε έκανα αμνιοπαρακέντηση και ευτυχώς, θεέ μου, μόλις πήρα τα οριστικά αποτλέσματα και είναι καλά.... ΠΕριττό να σας πω πώς πέρασαν αυτοί οι 2 μήνες...

Γιατί τα λέω αυτά: γιατί στο διάστημα αυτό "ψάρευα" διάφορες φίλες - γνωστές (Δεν ήθελα να πω τι συμβαίνει) και κατάλαβα ότι πολύ συχνά υπάρχουν κα΄ποιες παγιωμένες απόλυτες απόψεις που όμως είναι περισσότερο ψυχολογικές, σίγουρα υποκειμενικές και σίγουρα χωρίς επιστημονική γνώση του δικού σου προβλήματος... Αλλοι θεωρούν την αμνιοπαρακέντηση τρομακτικά επικίνδυνη, άλλοι θα έκαναν ακόμα και στα 18 τους για να άποκλείσουν τον κίνδυνο. Βλέπω και εδώ στο φόρουμ κατά καιρούς φανατικές απόψεις περί θηλασμού, επισκληριδίου, εμβολίου, καισαρικής κλπ. Είναι άλλο το να λέει κανείς την εμπειρία του και άλλο το να συμβουλεύει. Δεν είναι όλοι οι γιατροί απατεώνες, είναι άδικο και επικίνδυνο να το γενικεύουμε έτσι. Σίγουρα όμως κάθε γιατρός έχει την τακτική του και τις απόψεις του, από το πόσο σίδηρο θα πα΄ρεις μέχρι το πώς και πότε θα γεννήσεις. Αν όμως κλονίστηκες θα πρέπει να απευθυνθείς σε άλλο γιατρό και στο τέλος να διαλέξεις ποιον θα ακολουθήσεις. στο Ιασώ, αν κατάλαβα καλά δεν πήρε θέση τελικά - σου είπε πότε πιστεύει ότι πρέπει να γεννήσεις τελικά;

Το σίγουρο είναι πάντως ότι το μωρούλι σου είναι καλά - κανείς δεν σου είπε ότι δεν είναι, οπότε μη βάζεις κακές ιδέες στο μυαλό σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...