Μετάβαση σε περιεχόμενο

επαναγαλακτισμός χωρις προηγούμενη εδραίωση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

pebi έγραψε:

ποσες ταμπλετες περνεις και των ποσο?

έπαιρνα 3 φορές από 7 από κάποια χαπάκια μπύρας βιολογικά (τα 230 χαπάκια είναι 100 γρ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η χτεσινή συλλογή 60ml :):) !!!!!

Για να δουμε τώρα χωρίς τη μαγια...

Καλά Χριστούγεννα σε όλες!!!

Να είστε πάντα δυνατές και να μπορείτε να προσφέρετε το καλύτερο στα μωρά σας!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

60!!!!!! NAIIIIII!!!!!! Αυτο ειναι!!!! ΠΑΣ ΥΠΕΡΟΧΑ! Συντομα θα εχεις γεύμα για τη μικρη!!!! Και αν τη βαζεις στο στηθος ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να μην πινει κατι. Εστω και λίγο.

Πιστεύω άξιζε τον κόπο όλη αυτή η κούραση. Την ποσότητα που μαζεύεις της την δίνεις; Πλεον μπορείς να της δίνεις μισό γεύμα την ημέρα από σένα. Αρκεί να το αποθηκεύεις σωστά.

Μπραβο και ξανά μπράβο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καθησα και διάβασα όλη σου την προσπάθεια και

δεν θέλω να σε κουράσω με λόγια....

Θέλω να σου πω ολόψυχα μπράβο σου για την τόσο

μεγάλη προσπάθεια , επιμονή και υπομονή.....

Είσαι άξια θαυμασμού και υπέροχο παράδειγμα για όλες τις μανούλες...

( και ειδικά για εμένα που ενώ γνώριζα,δεν το προσπάθησα καν!)

Τα συγχαρητήρια μου και να που το θαυματάκι των Χριστουγέννων

ήρθε για εσένα...

Σύντομα το κοριτσάκι σου θα τρώει πιο ολοκληρωμένα άπό

εσένα και είμαι σίγουρη πως με τους ρυθμούς σου που αυξήθηκαν

θα τρώει συντομα και πολύ πολύ περισσότερο!

Καλά Χριστούγεννα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χάρηκα πάρα πολύ με τα νέα σου. :)

Συγχαρητήρια και πάλι.

Είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις.

Καλά Χριστούγεννα.

Να χαίρεσαι το μωράκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΤΑΝ ΚΟΥΡΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ. ΛΕΩ ΑΥΤΗ Η ΚΟΠΕΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΧΩ ΕΥΚΟΛΟ... ΜΕ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΛΕΩ ΠΩΣ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΦΥΛΑΕΙ ΣΚΟΠΙΑ ΟΤΑΝ ΠΑΕΙ ΦΑΝΤΑΡΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΤΑΓΟΜΑΙ ΝΑ; ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΥΓΩ!! ΕΥΓΕ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ! ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΑ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κατάφερα να βγάλω 80ml και μετά από προτροπή συμβούλου θηλασμού βάζω τη μικρή πριν από κάθε γεύμα της στο στήθος...

αλλά η μικρή κλαίει και δε θέλει!!..... αχχχ

είμαι στεναχωρημένη.... :(:(

θέλει το στήθος μονο για να κάνει πιπίλα και να κοιμηθεί... :(

Η παιδίατρος με παρότρυνε να της δίνω αυτά τα 80 μλ και να μη τα πετάω... αλλά μου φαίνεται βουνό η διαδικασία...

Το βλέπετε εγωιστικό εκ μέρους μου??/ :(

8 μλ τη φορά δηλαδή 4 μλ σε κάθε μπουκαλάκι... μέχρι να το ρίξω σε ένα μπιμπερό κάτι θα μένει στα τοιχώματα και να το βάζω στο ψυγείο να περιμένω να κρυώσει... να το αναμείξω με το υπόλοιπο να πλύνω το θήλαστρο να το αποστειρώσω... και πότε θα ασχολούμε με τη μικρή??

ηδη κοιμαμαι την ημέρα 5-6 ώρες... κοντεύω να σωριαστώ... :(

Σε αυτή τη φάση που είμαι μόνο ξεπλένω το θήλαστρο...

δεν νομίζω ότι σωματικά θα άντεχα άλλο... έχετε εσείς να προτείνετε ιδέες για να γίνουν ίσως τα πράγματα ευκολότερα??

Θέλω τόσο πολύ να πιει η μικρή από το στήθος μου!!! να πετάξω τα μπιμπερό!!!! τα βλέπω και πονάει το στομάχι μου!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην τα παρατας τωρα που εχεις κανει προοδο τωρα το θελει μονο για πιπιλα αργοτερα θα το δεκτει και σαν μεσο προσληψης τροφης!!

ειχα πρεοβλημα με το αριστερο στηθος δεν το πολυθελει - βολευεται την βαζω μερικες φορες μονο την ημερα για να φαει οταν ειναι πολυ κουρασμενη και θελει να κοιμηθει και μου διατηρει την γαλουχια απο εκει για να μην ποναω και το χρησιμοποιω και για να βγαζω γαλα να της φτιαχνω ρυζαλευρο

θα τα καταφερεις και θα πεταξεις και τα μπουκαλια εδω καταφερες να επαναφερεις την γαλουχια λιγο ακομα υπομονη!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σκεψου ολο σου τον κοπο που εχεις κανει μεχρι τωρα...

εισαι σε παρα πολλη καλο δρομο..80 μλ /.τελεια ειναι...

ξερω εσυ μονο ξερεις τι τραβας κ με δυο παιδια δε ειναι οτι πιο ευκολο...

η μικρη θα το δεχτει καποια στιγμη οπως λεει κ η ελενη...

μη τα παρατας...

κουραστηκες κ σεφτεσαι αρνητικα..

εδω ειμαστε εμεις.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλή χρονιά σε όλες!!!

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας και να πραγματοποιηθούν όλες σας οι επιθυμίες!

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια στην προσπάθεια μου

:kiss:

Έφτασα τα 100 μλ ημερησίως....

Συνέβη το εξής που μου δίνει δύναμη: :):)

το πρωί θα έβαζα το θήλαστρο μετά από 3 ώρες ύπνου και έτυχε να ξυπνήσει η μικρή! αποφάσισα να τη βάλω στο στήθος και να μη της δώσω μπιμπερό και να αφήσω το θήλαστρο στην άκρη!

Η μικρή κατέβασε δυνατές γουλιές και μετά ρεύτηκε και έβγαλε γάλα...

Ως τώρα όταν την έβαζα στο στήθος δεν είχε περάσει πάνω από 1,5 ώρες από το θήλαστρο, ( στήθος, την ταιζα μπιμπερο, ρευόταν θήλαστρο 1,5 ώρες και πάλι από την αρχή για να έχω το θήλαστρο κάθε 3 ώρες max ανάμεσα στα γεύματα της) μάλλον δεν έβρισκε τίποτε και έκανε πιπίλα!

Μηπως ειναι καλό να μη βάζω θηλαστρο κατά τη διάρκεια της ημέρας και να το αφήσω το θέμα στη μικρή?

φοβάμαι να το κάνω μήπως κοπεί η προσπάθεια :unsure:

εχω δώσει στον εαυτο μου αλλες 2 εβδομάδες αν καταφέρει να πιει η μικρή...

αλλιώς δεν έχει νόημα, η μικρή κοιμάται λιγότερο και χρειάζεται χρόνο μαζί μου...

θέλει τις αγκαλιές της και τις κουβέντες της και όχι τη μαμά της να προσπαθεί με το θήλαστρο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά.

Χαίρομαι πάρα πολύ με τα νέα σου.

Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω σε αυτό που ρωτάς.

Ή Lala σίγουρα θα σου απαντήσει σύντομα.

Καλή συνέχεια στην προσπάθειά σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη χρονιά και Χρονια πολλά !!!

Υπάρχει μικρή αλλα σταθερή προοδος !!! Μπράβο σας !!!

Μπορεις να συνεχίζεις να βαζεις τη μικρη στο στηθος (πριν την αντληση) αλλα πρεπει δυστυχως να συνεχίσεις τις αντλησεις . Μετα το θηλασμο , καταλαβαινω πως θα ναι δυσκολο , να συνεχίζεις με το θήλαστρο ή οταν κοιμάται η μικρή να κανεις αντληση εσυ . Εχω την αισθηση οτι δεν θα μπορει να ικανοποιηθει σε ολα τα γεύματα και χρειαζεται λιγο ακομα χρονος με θηλαστρο συν θηλασμο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομίζω ότι έχει δημιουργηθεί φαύλος κύκλος με το θήλαστρο.

εξακολουθώ να προβληματίζομαι:

οταν δε βρίσκει γάλα ή κάνει λίγο πιπίλα ή προσπαθεί να βρει.. δαγκωνει... νευριάζει... και κοιμάται της δίνω το μπιμπερό οπότε εγώ βάζω θήλαστρο και πάλι δε βρίσκει γάλα...

αν βρει γάλα πίνει δεν της δίνω μπιμπερό ξαναζητάει γάλα σύντομα... αποφεύγω το μπιμπερό...

να το δοκίμαζα ίσως μια μέρα? η κινδυνεύει να κοπεί το γάλα??

Σκέφτομαι ότι ίσως βγάζω 100μλ με το θήλαστρο αλλά η μικρή να βρίσκει περισσότερο...

γίνεται αυτό? ίσως και τριπλάσιο? γιατί μου έκαναν εντύπωση οι γουλιές της. Μάλιστα κάποια στιγμή πήγε να πνιγεί... και και όταν ρεύτηκε (είχε να πιει μπιμπερό από το προηγούμενο βράδυ) έβγαλε γάλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πόσες φορές τη βάζεις την ημέρα στο στήθος; Αφού τη βάλεις και μετά από λίγο ζητήσει να φάει μπορείς να την ξαναβάλεις;;

Καληνυχτα!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τη βάζω στο στήθος πριν απο κάθε μπιμπερό... αλλά φαίνεται να πίνει μόνο στο πρώτο και ίσως στο δεύτερο...

Το θέμα είναι ότι τη βάζω στο στήθος πριν πεινάσει τελείως (μισή ώρα πριν το μπιμπερό...) και όταν δεν έχουν περάσει πάνω από 1,5 ώρες από το θήλαστρο...

Το πρωί έπινε απο το μπιμπερό 180μλ ενώ τώρα πίνει 120μλ... λέτε αυτό να σημαίνει ότι πίνει παραπάνω από τα 20 που βγάζω με το θήλαστρο τη φορά???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ότι πίνει κάτι, αυτό είναι σίγουρο. Το πόσο πίνει δεν έχει και μεγάλη σημασία, εφόσον δεν μπορούμε να το εξακριβώσουμε. Αν με τα 120μλ είναι ήσυχη μέχρι το επόμενο γεύμα, τότε τα πράγματα πάνε καλά.

Τα πίνει με όρεξη τα 120; Είναι πεινασμένη; Ή στο τέλος τα πίνει με το ζόρι; Αν πιεί για παράδειγμα 100μλ θα είναι γκρινιάρα μετά;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...