Μετάβαση σε περιεχόμενο

επαναγαλακτισμός χωρις προηγούμενη εδραίωση


Recommended Posts

Εγω , δεν ξερω πως θα ακουστει αλλα δεν με νοιαζει , θα λεγα να γραφτεις στο parents . Εκει θα παρεις μεγαλυτερη βοηθεια απο τις μητέρες που εκαναν επαναγαλακτισμο , θα σε βοηθήσει και η Αγλαία .

Οσο και να πιστευουμε σε σενα , εχω την αισθηση πως δεν μπορουμε να σε βοηθήσουμε αποτελεσματικά ουτε να σε εμπνευσουμε .

Για τον πονο στους αδενες ... Στην αρχη πονουσα και γω παρα πολυ και νομιζα οτι ειναι απο τη σταση που κοιμαμαι ! Ολα αυτα που περιγραφεις τα ενιωθα και μετα εβγαλα το συμπερασμα οτι απο την πολυ χρηση ποναω :blush: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

LaLa έγραψε:

Εγω , δεν ξερω πως θα ακουστει αλλα δεν με νοιαζει , θα λεγα να γραφτεις στο parents . Εκει θα παρεις μεγαλυτερη βοηθεια απο τις μητέρες που εκαναν επαναγαλακτισμο , θα σε βοηθήσει και η Αγλαία .

Οσο και να πιστευουμε σε σενα , εχω την αισθηση πως δεν μπορουμε να σε βοηθήσουμε αποτελεσματικά ουτε να σε εμπνευσουμε .

Για τον πονο στους αδενες ... Στην αρχη πονουσα και γω παρα πολυ και νομιζα οτι ειναι απο τη σταση που κοιμαμαι ! Ολα αυτα που περιγραφεις τα ενιωθα και μετα εβγαλα το συμπερασμα οτι απο την πολυ χρηση ποναω :blush: :laugh: :laugh:

από την πολύ χρήση του θηλαστρου?

Τι είδους παραπάνω βοήθεια? η τήρηση του πρωτόκολου δεν είναι αρκετή?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

Εξω απ'το χορο...Ολοι καλα χορευουμε...

Αλλα οσο κι αν εγω πιστευω οτι θα τα καταφερεις...Τι σημασια εχει?

Εσυ πρεπει να το πιστεψεις!!

Κ εχεις δικιο...Κουραζεσαι κ αυτο δεν μπορεις να το αποφυγεις...

Το αν αξιζει τον κοπο εσυ θα το κρινεις!!

Εγω που το ζω,θα πω απλα πως ΑΞΙΖΕΙ!

Αυτο το "γαργαλημα"...Μου το περιγραφεις λιγακι παραπανω?!

Μηπως σαν τσιμπηματακια???

ναι σαν τσιμπιματάκια!... τι σημαίνει?

ξέρω οτι αξίζει η προσπάθεια και γι αυτό δεν τα παρατάω απλώς χρειάζομαι

να νιώθω ότι δεν ονειρεύομαι οτι μπορεί να πετύχω, ότι το πιστεύουν και άλλοι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LesRoses έγραψε:

Anastacia έγραψε:

ναι σαν τσιμπιματάκια!... τι σημαίνει?

ξέρω οτι αξίζει η προσπάθεια και γι αυτό δεν τα παρατάω απλώς χρειάζομαι

να νιώθω ότι δεν ονειρεύομαι οτι μπορεί να πετύχω, ότι το πιστεύουν και άλλοι...[/quote:8jy6084v]

Ax ναι!!!!!!Αυτο που λεει η τρισευτυχισμενη σημαινει!!!!!!!!

Κατεβαινει γαλατακι!!!!!!!!

Αχ μακαρι να ειναι αυτο!!!

Που ειναι τα πιο εμπειρα κοριτσια να μας πουν!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

einai diaforetiko ,thelei na pei h lala, na pareis shmboules kai empiries kai tharos apo gynaikes pou exoun kanei epenagalaktismo kai diaforetiko apo kopeles pou den exoun kanei kai to keroun theoritika .

ekei mporei na sou poune kati pou na mhn to kseroume kai na se bohthisoun perissotero akoma kai psixologika ...na empneysteis apo tis empiries tous .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

35 ml δεν ειναι λιγα... απο το τιποτα?

+ οτι το μωρο μπαινει στο στηθος και κανει θηλαστικες κινησεις

θα σκεφτεσαι το πριν και θα συνεχιζεις!

πριν το ξεκινησεις δεν ειχες καθολου γαλα, τωρα εχεις!

ειμαστε απ΄εξω σιγουρα αλλα ειμαστε μαζι σου!

ειναι δυσκολο με τις αντλησεις!

ξερω αντλω ενα χρονο που εργαζομαι... ειναι πολυ κουραστικο.... αλλα αξιζει κουκλα μου!

συνεχισε!

ειμαστε ολες μαζι σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

einai diaforetiko ,thelei na pei h lala, na pareis shmboules kai empiries kai tharos apo gynaikes pou exoun kanei epenagalaktismo kai diaforetiko apo kopeles pou den exoun kanei kai to keroun theoritika .

ekei mporei na sou poune kati pou na mhn to kseroume kai na se bohthisoun perissotero akoma kai psixologika ...na empneysteis apo tis empiries tous .

Ακριβως αυτο εννοω , γιατι νιωθω οτι μερικες φορες δεν μπορουμε να σε βοηθήσουμε παρολο που το θέλουμε .

Μπορει μια συμβουλη , ενα tipp , κατι τυχαίο που θα ακουσεις να σε βοηθήσει . Θα παρεις και τη γνωμη της Αγλαιας που τη θεωρω παρα πολυ σημαντική .

Παντως και η δικη μου αισθηση ειναι πως κατι γινεται , ευχάριστο , και εχεις αυτους τους πονους ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

35μλ και τσιμπηματάκια;;;;; Αυτό είναι πολύ καλό. Εγώ που θηλάζω σχεδόν ένα χρόνο σε ρυθμούς ασταμάτητους, από το στήθος που έπαθε τη μαστίτιδα έκανα αντλήσεις 25μλ με το ζόρι! Σίγουρα η μικρή πίνει παραπάνω.

Δες ποιά στιγμη της ημέρας βγάζεις το περισσότερο γάλα και τι έχει συμβεί πιο πριν. Υπομονή!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χτες το σύνολο ήταν 45 ml

Κατι ανέβηκε...

αχχχχ μακάρι να γίνει κάποιο θαύμα μέσα στις γιορτές!!!!

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑ ΗΔΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!! ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΣ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ! ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ! ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

koritsia anarotiemai meta apo 9 mines diakopis me xapia ginete arage?mporo na ta katafero?tora pou diagnosthike allergia sto ageladino mipos tha itan to idanikotero?

Το χάπι δεν πειράζει (εχει περασει το διαστημα που χρειαζεται ) αλλα οσο περναει ο καιρος απο την ημερα γεννησης τοσο πιο δυσκολο ειναι . Θελει χρονο , μεγαλη ψυχική δυναμη , βοηθεια απο το οικογενειακο περιβαλλον ... Σκεψου τι απο ολα αυτα εχεις και ποσο το θέλεις .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

koritsia anarotiemai meta apo 9 mines diakopis me xapia ginete arage?mporo na ta katafero?tora pou diagnosthike allergia sto ageladino mipos tha itan to idanikotero?

Θα σου παρει μεγαλυτερο διαστημα και ισως δεν καταφερεις να κανει ςαποκλειστικο!

αλλα μικτη διατροφη, αλλα σιγουρα ειναι καλο να το ξεκινησεις!

θεληση να υπαρχει και βασικα υποστηριξη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΡΙΣΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ έγραψε:

ΜΑ ΗΔΗ ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ. ΔΕΝ ΕΙΧΕΣ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΕΧΕΙΣ. ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ!! ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΞΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΟΛΕΜΑΣ ΓΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ! ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ! ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ!!

το συνολο είναι 45 δηλαδή 4,5 τη φορά για να πω οτι κανω κάτι πρέπει να δω 45 τη φορά... σύντομα ...

παντως σ' ευχαριστώ πολύ για την ενθάρρυνση!!!! :)

το ότι έχω κάνει μαστογραφία στο παρελθόν λέτε να πειράζει στο θηλασμό ?? :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

45 ml νομίζω ότι τα καταφέρνεις μια χαρά. Εγώ που θηλάζω από την αρχή κανονικότατα πάνω από 60 δεν άντλησα ποτέ και αν τολμούσα να αντλήσω την ίδια μέρα ξανά έβγαζα 10 ml το πολύ. Μπράβο σου..

Γιώτα γιατί δεν ρωτάς μια σύμβουλο θηλασμού. Εδώ άντρες κατάφεραν να θηλάσουν (!!!!) γιατί να μην μπορείς και συ να κάνεις απαναγαλακτισμό! Λέω εγώ τώρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Τελικα ακολουθησες τη "συμβουλη" μου ?

Θα παρεις τριγωνέλλα ? ;)

τριγωνέλλα? μου είχες γράψει κάτι γι αυτο??

τι είναι ακριβώς???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

papaki70 έγραψε:

45 ml νομίζω ότι τα καταφέρνεις μια χαρά. Εγώ που θηλάζω από την αρχή κανονικότατα πάνω από 60 δεν άντλησα ποτέ και αν τολμούσα να αντλήσω την ίδια μέρα ξανά έβγαζα 10 ml το πολύ. Μπράβο σου..

Γιώτα γιατί δεν ρωτάς μια σύμβουλο θηλασμού. Εδώ άντρες κατάφεραν να θηλάσουν (!!!!) γιατί να μην μπορείς και συ να κάνεις απαναγαλακτισμό! Λέω εγώ τώρα.

45 συνολικά την ημέρα σας φαίνεται οκ μετά απο 4,5 εβδομάδες?

φοβάμαι οτι η σύμβουλος θηλασμού θα με παραπέμψει σε ορμόνες...και δε το θέλω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεγονός είναι ότι αυξήθηκε η ποσότητά σου. Αυτό κάτι λέει...

Μη το βάζεις κάτω. Σου εύχομαι αύριο να είναι ακόμα περισσότερη η ποσότητα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σου εύχομαι αύριο να έχεις ακόμα περισσότερο γαλατάκι!

Τα πας περίφημα....

...Ξανά θα σου πω πως σε θαυμάζω για αυτήν σου την επιμονή, μπράβο!

Θα τα καταφέρεις σύντομα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν διαβασα ολες τις σελιδες αλλα τις περισσοτερες

ενα εχω να πω

Μ Π Ρ Α Β Ο

εισαι ΑΞΙΑ θαυμασμου

σε θαυμαζω θελω να σου μοιασω

συγχαρητιρια

καταφερες να βγαλεις γαλατακι για το μωρακι σου

σου βγαζω το καπελο κοπελα μου

συνεχισε και θα τα καταφερεις

θα σε σκεφτομαι αν και δεν βοηθαει αλλα να ξερεις πως εισαι φοβερη

και παλι μπραβο

παρε ενα καρματακι και απο μενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειχα μπερδευτεί :ohmy: και έπαιρνα 9mgr μαγια την ημέρα αντί για 6! :blush::blush:

και συνέχιζα για πάνω από 2 εβδομάδες.... να λοιπόν που οφείλεται η αύξηση... :blush:

αυριο να δούμε που θα κόψω τη μαγια... τι θα γίνει :(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα κορίτσια.. έχω ξυπνήσει πριν μια ώρα να ταισω τον μπέμπη και δεν κλείνει το μάτι μου με τίποτα 😔😔 κανω ένα update για τους κολικούς μας! καταλαβαμε με τον άντρα μου ότι τελικά οταν δίνουμε το σιρόπι στον μπέμπη ειναι πιο ανήσυχος... είχαμε δυο βράδια οου δεν το δωσαμε επειδή κοιμόταν εκείνη την ωρα και κοιμήθηκε σαν πουλάκι...ουτε που ακούστηκε...συνεχισα και χθες το μεσημέρι και δεν το έδωσα πάλι και πάλι δεν εκλαψε καθόλου το μεσημέρι...το ιδιο και το βράδυ ξανά..βεβαια χθες έκλαψε κανένα τέταρτο αλλά ηρέμησε... κατάλαβα οτι χωρίς το σιρόπι ηρεμεί πιο εύκολα...και σκέφτομαι τωρα εγω... τόσο καιρό δηλαδή του έκανα κακο;😔😔😔 θα μιλήσω αύριο με την παιδίατρο να δω τι θα μου πει.. πάντως έχουμε 3 βραδιά κοιμηθήκαμε μια χαρά...η αλήθεια είναι ότι το χρειαζόμασταν..
    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...