Μετάβαση σε περιεχόμενο

επαναγαλακτισμός χωρις προηγούμενη εδραίωση


Recommended Posts

Το γάλα το βράδυ είναι 0 το πρωί μια σταγόνα, μεσημέρι- απόγευμα 2 σταγόνες και πάμε πάλι από την αρχή.

Αν πιέσω το στήθος φαίνεται να βγάζει...

Πάω να κάνω μια ωρίτσα νάνι μέχρι το επόμενο θήλαστρο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Νομίζω ότι σήμερα βγάζω 3 σταγόνες... και έβγαλα και το βράδυ κάτι!

Βάζω θήλαστρο στη διάρκεια της ημέρας κάθε 1 +1/2 ώρες κάνω καλά?

Είναι καλό να βάζω τη μικρή στο στήθος πριν ή μετά το θήλαστρο?

Αν πριν τότε δεν θα έχει περάσει αρκετή ώρα από την προηγούμενη άντληση... αν μετά τότε δε θα βρεί τίποτε... δεν ξέρω τι είναι καλύτερο

Σημερινό πρόγραμμα 1:30πμ 5πμ 8πμ 10πμ (11-11:30η μικρή στο στήθος) 11:40πμ πάω τώρα για το 1:15!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα σου έλεγα να τη βάζεις όποτε θες και νιώθεις άνετα να την έχεις στο στήθος.

Καθησε μισή ώρα η μικρή στο στήθος;;;; Εμένα δεν κάθησε ποτέ τόση ώρα!

3 ΣΤΑΓΟΝΕΣ!!!!! ΑΥΡΙΟ 4!!!! Εφτιαξε η διαθεσή σου;

Πολύ χαίρομαι που παει καλύτερα. Προσπαθω και εγώ να επαναφέρω το γάλα στο δεξί στήθος αλλά με πονάει πολύ όταν βαζω το βαμπιρ να φάει και στο τέλος όλο σπάω και της δίνω και από το άλλο που πονάει λιγότερο. Έχουμε 5 δόντια και τα νιώθω στον θηλασμό....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LesRoses έγραψε:

Σήμερα ήταν δύσκολα τα πράγματα χωρίς νερο...

Σκούπιζα το θήλαστρο με μαντιλάκια και το ξαναχρησιμοποιούσα για να μη χάσω άντληση. Σκούπιζα και το στήθος με τα κατάλληλα μαντηλάκια και έβαζα τη μικρό στο στήθος.

Η μικρή είχε συναχι και ήταν αρκετά ανήσυχη. Στο στήθος ηρεμούσε... Μήπως έψαχνε για πιπίλα?

Συνέβη το εξής καταπληκτικό:

Η μικρή φαινόταν να ψάχνει το στήθος και όταν της το έδωσα μετά απο λίγο την ώρα που πιπίλιζε (???) έριξε ένα μεγάλο χαμόγελο!!! Φανταστείτε τη χαρά μου!!

Υπάρχει περίπτωση να πίνει τίποτε?

Λάλα η κοπέλα που λες ότι τα κατάφερε είχε εδραιώσει θηλασμό; ή ήταν παρόμοια περίπτωση με μένα;[/quote

μπραβο πολλη χαρηκα

συνεχισε ετσι :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο σας!!!!

Πολύ ευχάριστα τα νέα σας.

Θα συμφωνήσω κι εγώ με την Αθηνά. Βάζε το μωρό στο στήθος όποτε θέλει ή όποτε νιώθεις εσύ την ανάγκη.

Απλά μην μειώνεις τα λεπτά που αντλείς.

Keep going.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eγω παντως νομιζω πως κατι καλο βρισκει το μωρακι σου κ θελει να ειναι στο στηθος! ;)

Πιστευω πως βρισκει πολλεεεες σταγονες παραπανω!!!! :)

Τις σταγονες τις βλεπεις στο θηλαστρο?(σορρυ αν το εχεις γραψει κ ξεχναω!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τις σταγόνες τις βλέπω στο θήλαστρο. Όταν πιέζω το στήθος, φαίνεται να στάζει...

Έχω και ένα γιο 9 ετών που είχε γεννηθεί πρόωρος και κατάφερα τότε με το θήλαστρο μόνο 2 μήνες. Εβγαζα και του έδινα κάθε τρεις ώρες. Δεν είχα καταφέρει να βγάζω πολύ...

Τώρα με τη μικρή ήλπιζα να τα καταφέρω... Το ήθελα τόσο πολύ... αλλά δεν ενημερώθηκα... Ημουν στο κρεβάτι σε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης με συσπάσεις... Νοσηλεύτηκα κάποια στιγμή στις 29 εβδομάδες γιατί φοβήθηκε ο γιατρός πρόωρο τοκετό... Το μόνο που με απασχολούσε τότε ήταν να περάσουν οι μέρες και να μπω στο μήνα μου ... Ηλπιζα να γεννήσω φυσιολογικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Μην φοβάσαι! Τίποτα δεν σας σταματάει!!

Υ.Γ.Τώρα, επίσης στο ίδιο βιβλίο (νομίζω εκεί αν δεν κάνω λάθος)κάπου λέει ότι έχει διαπιστωθεί και το σπανιότατο φαινόμενο αντρες να κατεβάσουν γάλα (σταγονίτσες βέβαια)κρατώντας στοργικά ένας βρέφος!!!

Αφού το διάβασα αυτό όλο και κοιτάω και καχύποπτα τον άντρα μου έτσι που κρατάει τρυφερά τον μικρό μερικές φορές! :ohmy: Όχι και να μας πάρουν τη θέση !!! Αυτό ποτέ!! :silly: :woohoo:

http://www.youtube.com/watch?v=7G826-2p ... re=related

http://www.youtube.com/watch?v=KURQm6zHt-8&NR=1

:blink::ohmy::ohmy::blink::blink::blink::blink::side:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγνωμη, εγω γιατι αηδιασα και ιδιαιτερα με το δευτερο βιντεο?

Σιγουρα ειναι κατι που δεν εχουμε ξαναδει και σαν πρωτη εικονα μας προκαλει ενα σοκ!

:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Εγώ πάλι τις βρήκα τρυφερές!!!!

Αλλά πάλι...αμάν πια με αυτή την ισότητα! Όλα τα οχυρά θα μας τα πάρουν; :angry::lol: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LesRoses έγραψε:

Τις σταγόνες τις βλέπω στο θήλαστρο. Όταν πιέζω το στήθος, φαίνεται να στάζει...

Άσε τι λέει το θήλαστρο! Πόσες γυναίκες που θηλάζουν μια χαρά δεν καταφέρνουν να βγάλουν μεγάλες ποσότητες ή και καθόλου! Η μικρή σου σίγουρα βρίσκει πολύ περισσότερα στο στήθος! Και όσο πιο πολύ κάθεται τόσο περισσότερο θα παράγεις σιγά σιγά! Είναι θέμα χρόνου πια ..Ηρέμησε και απόλαυσέ το! Θα γίνεται όλο και καλύτερο όταν περάσουν οι πρώτες δυσκολίες. Απόλαυσε και συ την ευχαρίστηση της μικρής !!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οπως και να εχει αυτες οι εικονες δημιουργουν εντονα συναισθηματα ειτε θετικα ειτε αρνητικα :side: εμενα απκα μου φανηκαν ιδιαιτερα περιεργες και στον αντρα μου ειχε την ιδια επιδραση με την Ελενη!!

Παντως δεν θα ηθελα να δω τον αντρα μου να θηλαζει

η δευτερη φωτο εμενα παλι μου εβγαλε γελιο γιατι φανταζομαι το κοριτσακι δεν θα το εκανε συνεχεια απλα ηθελε να δει αν και ο μπαμπας βγαζει γαλα

σαν εικονες ομως ειναι ακραιες :huh::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LesRoses έγραψε:

Τη μαγιά μπύρας και το ρόφημα με μάραθο τα παίρνω τις 3-4 τελευταίες μέρες. Λέτε να δω διαφορά σύντομα?

μαραθο????????

δε το ξερω αυτο....

ναι τη μαγια μπυρας αρτην...

καθεται η μικρη σου/?

στο στηθος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λογικά θέλει λίγες μέρες ακόμα. Έγιναν όμως 3 οι σταγόνες, οπότε κάτι γίνεται. Βάζε τη μικρή πιο συχνά στο στήθος και σου εύχομαι σύντομα να την ακούσεις να καταπίνει. Μετά από κάθε θηλασμό, βγάζε λίγο γάλα με το θήλαστρο ή με το χέρι.

Ελπίζω να είσαι πιο χαλαρή τώρα που τα πράγματα δείχνουν να φτιάχνουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι πιο χαλαρή αλλα πιο κουρασμένη. Εχω το αγχος μηπως δεν ακούσω το ξυπνητήρι και τα χαλάσω όλα!

Η μικρή σήμερα πριν της δώσω το μπιμπερό έψαχνε γάλα με το κεφάλι στο πλάι... Σημαίνει άραγε αυτό κάτι?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα μου φαίνεται πολύ θετικό το ότι το μωρό σε ψάχνει όταν πεινάει.Ξέρει ότι εκεί θα βρει αυτό που χρειάζεται και σίγουρα όταν πεινάει δεν θέλει απλώς παρηγοριά! Η μαγιά μπύρας, απ'ότι ξέρω, θέλει λίγες μέρες ακόμη για να ΄φέρει αποτελέσματα, είναι λίγο νωρίς ακόμη! Έχω την αίσθηση ότι τα πάτε όλο και καλύτερα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LesRoses έγραψε:

Ειμαι πιο χαλαρή αλλα πιο κουρασμένη. Εχω το αγχος μηπως δεν ακούσω το ξυπνητήρι και τα χαλάσω όλα!

Η μικρή σήμερα πριν της δώσω το μπιμπερό έψαχνε γάλα με το κεφάλι στο πλάι... Σημαίνει άραγε αυτό κάτι?

Καλημερα!!!

Εγω θα επιμεινω!!!

Τις σταγονες τις βλεπεις στο θηλαστρο...

Παρα πολλες γυναικες δεν καταφερνουν να βγαλουν ΟΥΤΕ σταγονα με το θηλαστρο αλλα θηλαζουν κανονικα!

Η συμπεριφορα της μπεμπουλας δειχνει πως κατι πινει!!!

Μετα κοιμαται?Ειναι ηρεμη ή θελει να την ταισεις για να ηρεμισει?(εννοω φορμουλα)

Κ μην εχεις καθολου αγχος!Ολα πανε μιαααααα χαρα!!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξέρεις τι μπορείς να κάνεις; Πριν τη βάλεις στο στήθος πίεσέ το για να βγει η πρωτη σταγόνα. Και δες αντίδραση.

Αν τη δεις και ψάχνει στήθος, βάζε την. Για εκείνη τα κάνεις όλα, μη της το στερείς!!!

Σε λίγο καιρό ο θηλασμός θα αποτελεί ξεκούραση για σένα. Τέρμα οι αποστειρώσεις, τα ξυπνητήρια, τα θήλαστρα και η κλεισούρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σημερα το πρωί έβγαλα στο θήλαστρο 2-3 ml αλλά στις επόμενες αντλήσεις πάλι σχεδόν τίποτε...

Τελικά νομίζω οτι η μικρή χρησιμοποιει το στήθος για πιπίλα. Το θέλει για να κοιμηθεί. Έχει αρχίσει να ψάχνει το χέρι της να το κάνει πιπίλα όταν νυστάζει για να κοιμηθεί... Γιατί κάνει κάποιες κινήσεις στο στήθος, κλείνει τα μάτια σταματά... μετά από λίγο αν πιέσω λίγο το στήθος ή της μιλήσω ξαναρχίζει τις κινήσεις και πάλι από την αρχή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μη παραγωγικος θηλσμος ειναι πολυ καλο για εσενα και το παιδι!

βαζε το μωρο στο στηθος!

το εχει αναγκη!

νοιωθει ασφαλεια και σιγουρια εκει!

μην το στερεις!

συνεχισε τις αντλησεις!

θα τα καταφερεις!

δεν εισαι μονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

προσπαθώ ήδη 23 ημέρες και δεν έχω καταφέρει κάτι παραπάνω από 3 σταγόνες τη φορά . Τη μαγιά την παίρνω ήδη μια εβδομάδα. Πίνω ροφημα με μαραθο.

Δε θέλω να τα παρατήσω!. Έχετε να προτείνετε κατι άλλο?

Η μικρή μεγαλώνει :cheer: και κοιμάται λιγότερο και θέλει τις αγκαλιές της και τα πράγματα όλο και δυσκολεύουν :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...