Μετάβαση σε περιεχόμενο

επαναγαλακτισμός χωρις προηγούμενη εδραίωση


Recommended Posts

  • Απαντήσεις 143
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

LesRoses έγραψε:

Οι 2 σταγόνες είναι τις τελευταίες 7 μέρες... Πότε λέτε θα δω λίγο φως?

Σ' άυτό δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω, ελπίζω όμως σύντομα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα είμαι πολύ πεσμένη. Το βράδυ δεν κατεβαίνει καθόλου γάλα. Κάθε μέρα σαν να ξεκινάω από την αρχή... και έμαθα ότι αύριο θα έχουμε στην περιοχή διακοπή νερού.... Πως να χειριστώ το θέμα θήλαστρο???.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βράδυ είσαι κουρασμένη γι'αυτό θα ναι και πιο ζόρικα τα πράγματα τότε. Στην αρχή. Πίστεψέ το όμως : θα τα καταφέρεις! Έχε αυτή τη σιγουριά γιατί είναι αλήθεια!

Έχεις πολύ θέληση μπράβο σου, είσαι αξιοθάμαυστη!!!

Lucky κι όμως ναι (δεν γνωρίζω κάποια προσωπικά βέβαια, εδώ ούτε "κανονικές" θηλάζουσες δεν ξέρω πολλές, αλλά έχω διαβάσει σχετικά με τέτοιες περιπτώσεις που δεν είναι καθόλου λίγες)! Άλλες ξεκινώντας με προσπάθεια (αντλήσεις)πριν τη γέννηση του μωρού προς υιοθέτηση και μετά και με το ίδιο το μωρό συνεχώς στο στήθος, κάποιες ξεκινώντας κατευθείαν με το μωρό...Κάποιες από αυτές καταφέρνουν ακόμη και αποκλειστικό θηλασμό!! Στο βιβλίο της Πατσούρου αναφέρει ότι" στην Αυστραλία τα επίσημα έγγραφα υιοθεσίας περιλαμβάνουν την ερώτηση:"πρόκειται να θηλάσετε το μωρό που θα υιοθετήσετε; Οι οικογένειες που απαντούν θετικά, έχουν προτεραιότητα στην υιοθεσία."

Υπάρχει και σχετικό κεφάλαιο για το θηλασμό του υιοθετημένου παιδιού.

(στο β τόμο).

LesRoses Στο ίδιο βιβλίο (θηλασμός μια υπέροχη σχέση) υπάρχουν βέβαια και πολύτιμες συμβουλές για την επαναφορά της γαλουχίας. Αν δεν το έχεις να το αγοράσεις οπωσδήποτε! Η βασικότερη προυπόθεση είναι να το επιθυμεί η μητέρα πολύ κάτι που ισχύει στην περίπτωσή σου!

Η θέληση και η πίστη όταν συνδυαστούν με το μητρικό ένστικτο (αυτό υπάρχει και για παιδιά που δε γεννήσαμε οι ίδιες) μπορούν να καταφέρουν τα πάντα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ένα κάρμα στη LesRoses για να φτιάξει η διάθεσή της!

Μην εισαι πεσμένη... Θα έρθει η μέρα που θα φτιάξουν τα πράγματα. Και θα ερθει γρηγορότερα αν χαλαρώσεις.

Είσαι σαν τον αγχωμένο μαθητή που πάει να δώσει εξετάσεις. Πόσο καλά θα συγκεντρωθεί; Καλύτερα αποτελέσματα δεν έχει εκείνος που τα κάνει σωστά αλλά είναι πιο ήρεμος;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχεις και απο μενα ενα καρμα για καλο κουραγιο και καλη συνεχεια!!!

Εχε πιστη στον ευατο σου και θα τα καταφερεις.

Οταν θα σε παιρνει απο κατω να μπαινεις να μας μιλας και μεις θα σου δινουμε σιγουρα κουραγιο!

Καλη δυναμη!!!

;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι απο μενα!!!! ;)

Μπραβο σου κοπελα μου!!!

Αλλες τις παρακαλανε να δωσουν εστω το πρωτογαλα κ εσυ παλευεις ακομα κ τωρα!!!!

Ακολουθα τις συμβουλες των κοριτσιων!

Πιστευω απο μερα σε μερα θα επιστρεψει κ η Λαλα κ θα σε βοηθησει(ισως!) ακομα πιο πολυ!!!! :)

Θα τα καταφερεις!!!

Εχε καλη διαθεση-σιγουρα θα βοηθησει!!!Μην αγχωνεσαι!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και κάτι άλλο:

Εκτός από τη θέλησή σου έχεις και άλλα δύο αβαντάζ:

το ότι το μωρό κάθεται στο στήθος πολύ!

και το ότι είναι μικρότερο από τριών μηνών!

Μην φοβάσαι! Τίποτα δεν σας σταματάει!!

Υ.Γ.Τώρα, επίσης στο ίδιο βιβλίο (νομίζω εκεί αν δεν κάνω λάθος)κάπου λέει ότι έχει διαπιστωθεί και το σπανιότατο φαινόμενο αντρες να κατεβάσουν γάλα (σταγονίτσες βέβαια)κρατώντας στοργικά ένας βρέφος!!!

Αφού το διάβασα αυτό όλο και κοιτάω και καχύποπτα τον άντρα μου έτσι που κρατάει τρυφερά τον μικρό μερικές φορές! :ohmy: Όχι και να μας πάρουν τη θέση !!! Αυτό ποτέ!! :silly: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Υ.Γ.Τώρα, επίσης στο ίδιο βιβλίο (νομίζω εκεί αν δεν κάνω λάθος)κάπου λέει ότι έχει διαπιστωθεί και το σπανιότατο φαινόμενο αντρες να κατεβάσουν γάλα (σταγονίτσες βέβαια)κρατώντας στοργικά ένας βρέφος!!!

Αφού το διάβασα αυτό όλο και κοιτάω και καχύποπτα τον άντρα μου έτσι που κρατάει τρυφερά τον μικρό μερικές φορές! :ohmy: Όχι και να μας πάρουν τη θέση !!! Αυτό ποτέ!! :silly: :woohoo:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Βρε που κρυβοσουν εσυ τοσο καιρο????Μ'αρεσει πολυ το χιουμορ σου!!! :);):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αναστασία μου σήμερα έχω κέφια γιατί μ'άφησε να κοιμηθώ τετράωρο συνεχές! Έχω δε μεταδώσει και το γιορτινό κλίμα στην ομήγυρη και τί μπάρμπεκιου κάνουμε, τί χορεύουμε αλλοπρόσαλλα, κυρίως ο μικρός που ότι μουσική και ν'ακούσει χορεύει σε έαν στυλ κάτι σαν ...χέβυ μέταλ!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάθε βράδυ (3 και 3 ώρες ύπνου...) πετάγομαι στον ύπνο μου γιατί νομίζω ότι πέρασε η ώρα και δεν άκουσα το ξυπνητήρι... μη περάσει τετράωρο... (Οταν σε ξυπνάει το μωρό είναι τελείως διαφορετικά!)

Νυστάζω......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχήν χαλάρωσε και το εννοώ. Όταν η ψυχολογία σου είναι πεσμένη και η κούραση σε καταβάλλει μειώνεται η παραγωγή. Αυτό συνέβη σε μένα που την έχω εδραιώσει κιόλα και μόλις χαλάρωσα όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό..Δεν σε κυνηγάει κανείς!!!! Σιγά σιγά. Αφού έβαλες έναν στόχο, έχε υπομονή και θα ανταμειφθείς. Ξεκουράσου όταν μπορείς και κάνε τις πολύ απαραίτητες δουλειές στο σπίτι. Το ΤΟΝΙΖΩ. Η κούραση είναι ο εχθρός και όχι το ότι δεν έχεις γάλα ακόμα. Το παιδί σου σε χρειάζεται νηφάλεια και ήρεμη. Ακόμα και στο βιβλίο της Πατσούρου λέει ότι καλύτερα μπιμπερό παρά να κάψει τις ασφάλειες η μαμά. Παρε στον σύνδεσμο θηλασμού οπωσδήποτε. Η Αγλαία μπορεί να αργήσει να σου απαντήσει. Είναι πολύ εξυπηρετικές κοπέλες. Εμένα με βοήθησαν όταν ήμουν απελπισμένη και μου δώσαν κουράγιο..

ΥΓ. Αργώ και μένα χτες έκανε 4 ωρο συνεχόμενο...Ακόμα κάνω πάρτυ..χαχα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια λέτε όντως τότε να μην είχα γάλα?

Την τρίτη μέρα μετα απο την καισαρική είχα αιματοκρίτη 19. Εκανα μετάγγιση, έπαθα αλλεργία και κατάφερα με μία μόνο φιάλη να ανέβει ο αιματοκρίτης στο 22... Ξεκίνησε το γάλα την 4 μέρα σε μένα (αφού είχαμε μπει σε διαδικασία μπιμπερό επειδή η μικρή ανέβαζε ίκτερο και της έπεφτε το ζάχαρο) άρχισα να της δίνω πριν το μπιμπερο -όσες φορές μου τη φέραν- την 5 μέρα γυρίζοντας στο σπιτι δεν είχαμε νερό και την είχα συνέχεια στο στήθος -το βράδυ πονούσε- την επόμενη μέρα συνέχισα (μια απο το ένα στήθος μια απο το άλλο ανα 3ωρο) πριν το μπιμπερό, το βράδυ δεν της έδωσα στήθος για να μην την κουρασω...(μάλλον τον εαυτό μου σκεφτόμουν...λαθος!!!!!! μου) την άλλη μέρα το στήθος μου ήταν σα ξεφούσκωτο μπαλόνι. Δοκίμασα με χειροκίνητο θηλαστρο (λάθος μου!!!!) δεν έβγαλα τίποτε νόμιζα ότι κόπηκε για πάντα... (λάθος μου!!!!)

οτι μπορεί να μπορούσα να ξανακατεβάσω το σκέφτηκα μόνη μου... το έψαξα στο web... και να 'μαι τώρα στη 18η μέρα προσπάθειας... ϊσως μπορέσω να διορθώσω έστω και λίγο το Τεράστιο λάθος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλά γιατί σας κόβουν συνέχεια το νερό;;;; Για καλό το κάνουν μάλλον. Αφού δεν θα έχετε σημερα νερό, βάζε την στο στήθος!!! Δεν κουράζεται, νιώθει ασφάλεια και σε βοηθάει παράλληλα.

Τα λάθη έγιναν και τώρα προσπαθείς να τα διορθώσεις. Αν όμως δεν τα αφήσεις πίσω σου θα είναι πάντα εκεί για να σου κάνουν τα πραγματα πιο δύσκολα.

Όσο ήμουν εξαντλημένη, άρρωστη και πεσμένη δεν μπορούσα ούτε σταγόνα να βγάλω. Και εγώ έκανα τεράστια λάθη. Και για να τα διορθώσω πόνεσα όσο ποτέ στη ζωή μου. Τα λάθη μου με έκαναν να πεισμώσω και να προσπαθήσω από την αρχή. Ο θηλασμός σε μένα εδραιώθηκε στους 3 μήνες, αν σκεφτείς ότι στις 30 μέρες αποφάσισα να πετάξω τις ψευδοθηλές που μου μείωσαν το γάλα και πέρασα 4 μαστίτιδες που μου το έκοψαν εντελώς από το ένα στήθος.

Ακόμα και τώρα που πέρασα την πέμπτη μαστίτιδα το γάλα μειώθηκε και πονάει το στήθος μου. Το παλεύω να επαναφέρω πλήρως το γεύμα από το ταλαιπωρημένο στήθος. Πέρασα και περίοδο παρέα με τη μαστίτιδα και η μικρή με ζόρισε που δεν είχα τη ροή και την ποσότητα που ήθελε! Και τι εγινε; Σιγά σιγα όλα φτιάχνουν πάλι!

Μη τα παρατάς... Συνέχισε! Ο θηλασμός είναι μια σχέση και όπως όλες οι σχέσεις, πότε έχει τα πάνω της και πότε τις δυσκολίες της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για σένα....

Ατέλειωτη μέρα με διώχνεις πιο πέρα

ζω στη σιωπή ζεις στον αέρα

Το φως μου θα κρύψω τις πόρτες θα κλείσω

τίποτα μπροστά μου τίποτα ν΄αρχίσω

Αν μ΄αγαπάς θα με θυμάσαι

κάθε στιγμή σε κάθε βλέμμα

Αν μ΄αγαπάς θα περνάς

το ίδιο δύσκολα με μένα

Αν μ΄αγαπάς θα με θυμάσαι

κάθε στιγμή σε κάθε ψέμα

Αν μ΄αγαπάς θα περνάς

το ίδιο δύσκολα με μένα

Ατέλειωτο βράδυ τρυπάς το σκοτάδι

τρυπάς τη ψυχή κι αφήνεις σημάδι

Σε ένοχη μνήμη ο χρόνος με κλείνει

παίρνει πολλά λίγα μου αφήνει

Αν μ΄αγαπάς θα με θυμάσαι

κάθε στιγμή σε κάθε βλέμμα

Αν μ΄αγαπάς θα περνάς

το ίδιο δύσκολα με μένα

Αν μ΄αγαπάς θα με θυμάσαι

κάθε στιγμή σε κάθε ψέμα

Αν μ΄αγαπάς θα περνάς

το ίδιο δύσκολα με μένα

Καλή σου μέρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ευχηθώ μεσα απο τν καρδιά μου καλο κουράγιο και καλη επιτυχία στην προσπάθεια σου :)

Σ΄αυτο το φορουμ υπάρχει η Λόλα που εκανε επιτυχως επαναγαλακτισμο . Αν νιωθεις την αναγκη να συζητάς με ατομα που τα χουν καταφέρει ίσως θα επρεπε να ψαξεις καισε αλλα φορουμ . Ξερω κοπελες που τα κατάφεραν :)

Να αφήσεις τις αρνητικές σκέψεις , τα λαθη που εγιναν και την κακη αρχη . Να κοιτας μονο στο τωρα και στο αυριο ! Παρολο που λες οτ βγαζεις ελάχιστη ποσοτητα , θελω να σου πω οτι σιγουρα κατι υπάρχει στο στηθος σου γιαυτο και το μωράκι σου καθεται . Τα μωρά αν δεν βρουν γαλατάκι το παρατάνε και δεν δειχνουν ενδιαφέρον να καθονται αρκετη ωρα ;)

Δεν διαβασα ολες τις σελιδες , άν χρειάζεσαι κατι ή αν μου εχει ξεφυγει κατι ενημερωσε με αν μπορω να βοηθήσω :)

Ειμαστε μαζί σου δεν εισαι μονη σ΄αυτη την προσπάθεια ! Θα τα καταφέρεις πιστεψε το !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σήμερα ήταν δύσκολα τα πράγματα χωρίς νερο...

Σκούπιζα το θήλαστρο με μαντιλάκια και το ξαναχρησιμοποιούσα για να μη χάσω άντληση. Σκούπιζα και το στήθος με τα κατάλληλα μαντηλάκια και έβαζα τη μικρό στο στήθος.

Η μικρή είχε συναχι και ήταν αρκετά ανήσυχη. Στο στήθος ηρεμούσε... Μήπως έψαχνε για πιπίλα?

Συνέβη το εξής καταπληκτικό:

Η μικρή φαινόταν να ψάχνει το στήθος και όταν της το έδωσα μετά απο λίγο την ώρα που πιπίλιζε (???) έριξε ένα μεγάλο χαμόγελο!!! Φανταστείτε τη χαρά μου!!

Υπάρχει περίπτωση να πίνει τίποτε?

Λάλα η κοπέλα που λες ότι τα κατάφερε είχε εδραιώσει θηλασμό; ή ήταν παρόμοια περίπτωση με μένα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάζε την πιο συχνά στο στήθος αφού της αρέσει. Σεο βοηθάει και εσένα.

Σε έκανε να νιώσεις καλύτερα;; Δεν αξίζει που το προσπαθείς;;

Οι σταγόνες σου πως πάνε;;; Αυξήθηκαν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό είναι πολύ καλό σημάδι!!!!!

Κάτι γίνεται εκεί μέσα!!!

LesRoses η Λόλα έβαλε το μωρό στο στήθος πρώτη φορά όταν ήταν 20 ημερών.

Σήμερα το μικρό της είναι 8 μηνών.

Στείλε της pm αλλά ίσως αργήσει να σου απαντήσει γιατί έχει 4 παιδιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα!! Μιας κι ο μπόμπιρας θηλάζει αυτή τη στιγμή βρήκα την ευκαιρία να σου απαντήσω.. Το βράδυ κι εγώ δίνω ξένο συμπληρωματικά από τον θηλασμό, γιατί τον βάζω μόνο από το ένα να ηρεμήσει κ λίγο η άλλη θηλή!! Εμάς ήρθε κι ο παιδίατρος την Παρασκευή το βράδυ τον είδε, τον ζύγισε, αλλά δεν πήρε όλο το βάρος που έχασε από την κλινική κ τώρα μου προσθέτει κι ένα γεύμα ξένο το μεσημέρι!!  Στην αρχή τη σύριγγα τη ρουφούσε σαν γατάκι, αλλά τώρα που το δοκιμάσαμε ξανά για να μη μπερδεύεται με τις θηλές είναι πιο δύσκολο, γιατί έχει γίνει πιο ζωηρός κι έτσι αφήσαμε το μπιμπερό!!
    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...