Μετάβαση σε περιεχόμενο

Θα στέλνατε ποτέ....


liberty81

Recommended Posts

τα παιδια σας σε reality?Aν είναι κοριτσι,σε αυτά που γίνονται μοντέλα ή σε εκείνα που ήταν πολύ μικρά και αναδείκνυαν καποιο ταλέντο τους,όπως χορός ή τραγούδι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τιποτα...

Ειμαι μια ψωναρα μαμα που δεν χρειαζομαι κανεναν να κρινει το παιδι μου αν εχει η δεν εχει ταλεντο !!!

8α μετρουσα την γνωμη καποιου κα8ηγητη (μουσικης , χορου αναλογα τι κλιση 8α ειχε) παρα 5-6 μαιντανων που βγαινουν στα καναλια κ κανουν τα παντα για τα νουμερα τηλε8εασης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξέρω..δεν μπορώ να πω με απολυτη σιγουριά ναι ή όχι..το σίγουρο είναι ότι δεν είμαι και τόσο υπερ. Ειδικά κάποια πράγματα πρέπει να έχεις ωριμάσει μέσα σου ..να ξέρεις ποια είσαι και που βαδίζεις..να ξέρεις τα πιστεύω σου και να τα υποστηρίζεις..αν μιλάς για το νεξτ τοπ μόντελ, θεωρώ ότι πρόκειται για κορίτσάκια 19 ετών, που ακόμη τώρα βγαίνουν από την εφηβεία..κακά τα ψέματα..δεν έχουν πλάσει χαρακτήρα..αν είχα σκοπό να στείλω το παιδί μου σε κάτι τέτοιο θα ημουν δίπλα του να το κρατάω στη γη ..να πατάει γερά τα πόδια του κάτω...και για να δώσω μια πιο σαφή απάντηση..δε θα το κυνηγούσα να πάει σε κάτι τέτοιο..αν μου το ζητουσε το ίδιο...θα το σκεφτόμουν αλλιώς..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τίποτα εννοείται.

Απ' την άλλη, βέβαια, αν είχε κάποιο ταλέντο, θα φρόντιζα να το καθοδηγήσω σωστά ώστε να το καλλιεργήσει και να αποφασίσει μόνο του τι θα κάνει. Ελπίζω όταν και αν κάνω παιδιά να τα μεγαλώσω σωστά ώστε να μην έχουν επιθυμία να πάνε σε τέτοιο ριαλιτοπαίχνιδο (και να μας αναγκάσουν να μεταναστεύσουμε, σε χώρα όπου δε θα μας ξέρει κανείς).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοειται πως οταν εχεις μικρο παιδακι το αφηνεις να μεγαλωσει σωστα και να ζησει την καθε ηλικια οπως ειναι ομορφα για να την χαρει...

Δεν θελω να βρεθω στην θεση αυτων των γονιων που στελνουν τα παιδια τους σε δημοσια εκθεση και προβολη προς χαρην των χρηματων γιατι το θεωρω αδικο για το παιδι.

Δεν εχει κανει επιλογες το ιδιο ουτε και ξερει τι γινεται και ειναι σα να το στελνω σαν προβατο σε σφαγη...

Οταν ομως ενηλικιωθει και εχει γνωση των επιλογων της θα ηθελα να την καμαρωσω οπως αυτη θελει. Θελει να γινει τραγουδιστρια γιατι το εχει μερακι και εχει τα προσοντα...οκ...Θελει να γινει κατι που πραγματικα την γεμιζει.....και παλι εχει καλως...Φτανει να ειναι συνειδητοποιημενη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"τιρογαριδακι" έγραψε:

Δεν ξέρω..δεν μπορώ να πω με απολυτη σιγουριά ναι ή όχι..το σίγουρο είναι ότι δεν είμαι και τόσο υπερ. αν είχα σκοπό να στείλω το παιδί μου σε κάτι τέτοιο θα ημουν δίπλα του να το κρατάω στη γη ..να πατάει γερά τα πόδια του κάτω...και για να δώσω μια πιο σαφή απάντηση..δε θα το κυνηγούσα να πάει σε κάτι τέτοιο..αν μου το ζητουσε το ίδιο...θα το σκεφτόμουν αλλιώς..

συμφωνω μαζι σου ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε λέω μεγάλες κουβέντες...! Ο Θεός να με αξιώσει να μη δω ποτε το παιδί μου σε τέτοια "ξεφτιλικια"!

Καλά για όσο είναι ανήλικο ούτε καν το συζητάω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ έγραψε:

Εννοειται πως οταν εχεις μικρο παιδακι το αφηνεις να μεγαλωσει σωστα και να ζησει την καθε ηλικια οπως ειναι ομορφα για να την χαρει...

Δεν θελω να βρεθω στην θεση αυτων των γονιων που στελνουν τα παιδια τους σε δημοσια εκθεση και προβολη προς χαρην των χρηματων γιατι το θεωρω αδικο για το παιδι.

Δεν εχει κανει επιλογες το ιδιο ουτε και ξερει τι γινεται και ειναι σα να το στελνω σαν προβατο σε σφαγη...

Οταν ομως ενηλικιωθει και εχει γνωση των επιλογων της θα ηθελα να την καμαρωσω οπως αυτη θελει. Θελει να γινει τραγουδιστρια γιατι το εχει μερακι και εχει τα προσοντα...οκ...Θελει να γινει κατι που πραγματικα την γεμιζει.....και παλι εχει καλως...Φτανει να ειναι συνειδητοποιημενη!

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Δε λέω μεγάλες κουβέντες...! Ο Θεός να με αξιώσει να μη δω ποτε το παιδί μου σε τέτοια "ξεφτιλικια"!

Καλά για όσο είναι ανήλικο ούτε καν το συζητάω!

χαχαχαχαχα σισιω πολυ γελασα χαχαχαχαχαχα....συμφωνω απολυτα :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πιστευω οτι οταν απο μικρα τους φουσκωνουν τα μυαλα,οτι εχουν ας πουμε καλη φωνη 'η ειναι πολυ ομορφα και τα βαζουν σε διαδικασιες να πανε σε ριαλιτι για τραγουδιστες,μοντελα,μετα απογοητευονται γιατι οι δικοι τους οπως ειπε και το τυρογαριδακι δεν τα βοηθησαν να πατουν γερα στη γη και δεν εννοω να τα αποθαρρυνουν απλα να μην θελουν μεσα απο το παιδι τους να βγαλουν δικα τους απωθημενα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα είναι θέμα οικογενειας.Οταν οι γονείς εχουν καβαλησει το καλαμι η οταν εεχουν καποια απωθημενα τα οποια δνε εχουν εκπληρωσει σαν ενηλικες βαζουν α τα κανουν τα παιδια τους ετσι εχουν την ικανοποιηση οτι εκεινη ζουν το ονειρο χωρις ομως να ξερουν τι τραβανε αυτα τα παιδακια τα οποια δνε ζουν το πιο απλο να ειναι παιδια και αναφερομαι βεβαια σε μικρες ηλικιες ανηλικα .Το να εχεις ενα πολυ ομορφο παιδι δεν νομιζω οτι με το να το πας στη κριστυ η σε οποαι αλλη υπαρχει οτι θα κερδισεις κατι να ομως κατσεις ο ιδιος σαν σωστος γονιος και εμπλουτισεις το παιδι σοθυ με τα σωστα κριτηρια για τη ζωη τοτε θα ειναι μεγαλωνοντας ενα κερδισμενο παιδι .Ο χωρος της τηλεορασης της μοδας ειναι ψευτικος καο βρομικος και ερχετε σε πληρη αντιθεση με την αθωοτητα των παιδιων .

Ισως βρεθει καποιος και πει γιατι ρε Βανια και η μικρη που επαιζε στη Λενη ηθοποιαρα και τι κακο της εκανε ; η Δανδουλακη και οι υπολοιποι ηθοποιοι αψογοι !τη της εκανε τι ςωρες που αυτο επρεπε να κοιαμται εκανε προβες αρα της εκλεβε χρονο απο το υπνο της της εκοβε χρονο απο το απιχνιδι της της εκοβε χρονο απο το να ειανι παιδι .

Καποτε μια φιλη μου οταν ηταν ο Σταυρος ακοαμ μικρος μου λεει ελα ρε να κανουμε καμια φωτοφραφιση το μικρο , και οταν καποια στιγμη επειδη και εγω πηγα αν τη πατησω μιλησα με καποιον υπευθυνο μου ειεπ το απιδ δνε θα μπορει αν τρωει στην ωρα του να κοιαμαται στην ωρα του και όαλ αυτα σε ενα μωρακι 6 μηνων και για ποιο λογο για αν βγαλει ενα διαφημιστικο για μια πανα η ενα γαλα ;

Τωρα οσο αφορα σε ενηλικη ζωη !Εξαρταται την εκμπομπη δηλαδη πειτε μου μεσα απο το next top model ποια εχει φυσιολογικη οικογενεια μια μερα που ειχε μπει στην εκμπομπη η ταταιανα και τους επειρνε συνσντευξη 4-5 ειπαν οτι ο πατερας τους της ειχε εγκαταλειψει ακι εκινες ζουσαν με μιαμαμα που δουλευε απο το πρωι εως το βραδυ , πως αυτα τα κοριτσια εχουν ωριμασει για να ακολουθησουν μια τετοια καριερα; Εχω τη κορη μου που ειναι 16 και εχει τελεια φωνη και θα την αφησω να παει στο x-factor και αντε καιβγαινει πρωτη τι θα γινει θα βγει απο τα 17 της στο νυχτερινο μαγαζι να τραγουδαει ; που ειναια υτα που ταιριαζουν στην ηλικα αυτη ; δεν ειμαι κατα στο αν ειανιμια κοπελα μοντελο , τραγουδιστρια αλλα να γινει συνειδητοποιημενα και σ εηλικα που ανεχουν ζησει αν εχουν κανει πραγματα και στα 18-20 δνε εχεις κανει τιποτα .

Εφθασε η κοπελα η αλλη και της λενε εισαι 24 εισια τελειβωμενη ηλικιακα για αυτη την εργασια δνενπειραζει θα βρει κατι άλλο.

Θεωρω οτι τα παιδια μας θα γινεουν καλυτερα μονο με σωστη δουλεια και μορφωση και μετα ολα τα άλλα ερχονται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ποτε. Ακομα και αυτα τα καημενα που παιζουν και τραγουδανε στα "ΖΟΥΖΟΥΝΙΑ" τα λοιπαμαο.

Αν τωρα ο γιος μου μεγαλονωντας γινει μια απιστευτη ψωναρα- εχει τασεις απο τωρα μπορω να πω- και θελει ντε και καλαη να παει, ευτο ειναι ενα αλλο θεμα. Θα ειμαι διπλα του για να τον προσγειωνω στην πραγματικοτητα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το να παρω το παιδι απο το χερι και να το παω ΕΓΩ να διαγωνηστει και να κριθει δεν θα το πηγαινα ποτε!

ΑΝ ομως ΑΝ ποτε στην ζωη του του δινοταν η ευκαιρια να κανει κατι και δεν μιλαω για καλλιστια αλλα εστω, πες, οτι εχει φωνη και του δινοταν η ευκαιρια να αξιοποιησει αυτο το ταλεντο, θα το εκανα!

ενταξει, δεν θα το εκανα και με ελαφρια την καρδια αλλα ποτε δεν θα του στεκομουν εμποδειο στην ζωη του!

Τα παιδια δεν ειναι κτιμα μας!

Τα κανουμε ξεροντας οτι θα μας φυγουν!

Ο αντρας μου ακομη χτυπαει της μανας του που στην ηλικια 15 ετων δεν τον αφησε να παει να ασχοληθει με το ποδοσφαιρο!

Τον ειχαν ζητησει απο μια μεγαλη ομαδα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΧΙ

πάνω απόλα η ψυχική κατάσταση του παιδιού μου .

αν μεγαλώσει και είναι προ την ενηλικίωση και είναι τόσο μα τόσο ψώνιο ......θα προσπαθήσω πολύ να μην πάθει εγκεφαλικό ο μπαμπάς μας :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

πέρα από την πλακα όσο είναι παιδί κατηγορηματικά όχι δεν θα το πηγαίναμε πουθενά .

όταν μεγαλώσει και έχει άποψη εύχομαι να το έχουμε μεγαλώσει έτσι που να έχει τουλάχιστον αξιοπρέπεια και να ξεχωρίζει ποτε κάτι είναι γέλιο η όχι .

εύχομαι να γίνει ένα φυσιολογικό παιδάκι με το μυαλό στο κεφάλι του .αν και δεν το κόβω και πολύ ...υδροχόος με ωροσκόπο τοξότη....τρελοκομείο το βλέπω να γίνετε και να μην μπορώ να το συμμαζέψω . :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με τ ι π ο τ α δν θα εδεινα το παιδί μου σε κάτι τέτοιο!!!!Όταν βλαιπω τα ριάλιτι τα κοροιδευω!!!δεν θα έβαζαν ποτέ το παιδί μου για να πουλήσουν καποιοι!!!!Πρώτα ο Θεός να κάνω παιδάκι και έχει κάποιο ταλέντο θα προσπαθήσω να το αξιοποιήσει αλλιώς όχι στην τηλεωραση!!!!και μόλις που βγαίνω από την εφηβεία ξέρω πολύ καλά που παταω και που βρίσκομαι!!!δν πεταω σε ένα ροζ συννεφακι,και στην ηλικία μου εύχομαι τα παιδιά μου να ναι το ίδιο!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγώ είμαι κατά

και "ίσως" όταν κάποιοι γονείς το κάνουν να προσπαθούν ή να προβάλουν τον εαυτό τους ή να προσπαθούν να ικανοποιήσουν δικά τους αποθημένα...

δεν ξέρω αν κάνω λάθος αλλά το έχω και στην άκρη του μυαλού μου!!!

εμένα μου αρέσουν περισσότερο οι εκπομπές με τις αστείες σκηνές και τα αστεία βιντεάκια. εκεί μπορεί και να το σκεφτόμουνα να στείλω ένα βιντεάκι αν εμένα με έκανε να ξεκαρδίζομαι στο γέλιο... :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι...η παιδική ηλίκια πρέπει να παραμείνει παιδική!!βλέπω τρανταχτά παραδείγματα επιτυχημένων επαγγελματικά καλλιτεχνών όπως Μπιγιονσέ, Μαικλ Τζάκσον,Μπριτνεϊ Σπιαρς κ.α. που όμως ψυχολογικα αντιμετωπίζουν(ή αντιμετώπιζαν) προβλήματα.

Και θα κλείσω με την απάντηση του Μ.Τζάκσον όταν ρωτήθηκε για τα παιδικά του χρόνια και τον πατέρα του

"Ο πατέρας μου ήταν ιδιοφυΐα στο μάνατζμεντ. Αυτό που εγώ ήθελα όμως ήταν έναν μπαμπά"

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θυμάμαι παλιά στην πόλη μας υπήρχε μια παιδική-εφηβική χορωδία. Ήταν πάρα πολύ γνωστή και ο μαέστρος έκανε τα μέλη να νομίζουν ότι ανήκουν τουλάχιστον στη χορωδία της Σκάλας του Μιλάνου. Οι γονείς έστελναν εκεί τα παιδιά τους, καθώς ήταν υγιής απασχόληση, και φυσικά, καμία σχέση με τα διάφορα ριαλιτοπαίχνιδα, που τότε δεν γνωρίζαμε καν την ύπαρξή τους, που είναι δημόσιο ξεφτίλισμα ή δημόσιο ξεπούλημα της πραμάτειας του κάθε διαγωνιζόμενου.

Όποιος πήγαινε σ' αυτήν τη χορωδία ξεχώριζε, καθώς όλοι είχαν μαι συμπεριφορά υπεροπτική και αλαζονική. Ορισμένα παιδιά από τη χορωδία αυτή είχαν πολύ καλή φωνή, ή τέλος πάντων, τα έκαναν να πιστεύουν ότι έχουν καλή φωνή. Ένα κορίτσι έβγαλε δίσκο από τα δεκαέξι της, νόμιζε ότι είναι η Μαντόνα, και η ίδια η μάνα της πήγαινε κι έλεγε "είναι ένα τέρας, δεν την αντέχω άλλο". Ωραία μάνα, αφού αυτή την είχε προωθήσει αρχικά, και μετά τα πράγματα ξέφυγαν απ' τον έλεγχό της.

Μια άλλη κοπέλα πήγαινε και τραγουδούσε σε νυχτερινό κέντρο παρασκευοσαββατοκύριακα, είχε παρατήσει τα μαθήματά της, και οι γονείς της χαίρονταν και νόμιζαν ότι έχουν τη σούπερ κόρη που τα συνδυάζει όλα, και καριέρα και σχολείο. Τώρα, τι είδους γονιός είναι αυτός που αφήνει το δεκαεξάχρονο παιδί του να τραγουδά σε νυχτερινό κέντρο, δεν μπορώ να καταλάβω. Να μην πω για τη μηδενική ηθική. Πηγαίναμε μ' αυτήν γαλλικά, και όλοι οι υπόλοιποι (που δεν ήταν και όλοι παιδάκια του κατηχητικού) μέναμε άφωνοι και αηδιάζαμε από τις προστυχιές που μας έλεγε.

Τελικά ο μαέστρος της χορωδίας κατηγορήθηκε και καταδικάστηκε για σεξουαλική κακοποίηση ανηλίκων (και ποιών ανηλίκων; Προφανώς των παιδιών της χορωδίας). Και μιλάμε για μια αξιοθαύμαστη χορωδία και για έναν ευηπόληπτο άνθρωπο.

Φανταστείτε, λοιπόν, τι γίνεται σ' αυτά τα ριάλιτι, τι πιέσεις δέχονται τα παιδιά, πόσο πληγώνεται η ψυχή τους με όλον αυτόν τον ανταγωνισμό και εν τέλει με την απόρριψη, και τι- βρώμικο- παρασκήνιο υπάρχει.

Πιστεύω πραγματικά ότι οι "καλλιτέχνες" που βγαίνουν από αυτά τα ριάλιτι δεν μπορούν να επιβιώσουν για πολύ στον κόσμο όπου μπαίνουν. Γιατί δεν είναι καλλιτέχνες, αλλά παιχνιδάκια της τηλεθέασης και του μάρκετινγκ. Αν σκεφτούμε, οι περισσότεροι από αυτούς βγάζουν ένα-δύο δίσκους, και τελικά εξαφανίζονται, ή καταλήγουν να παρουσιάζουν τηλεπαιχνίδια ή σχολιαστές σε πρωινάδικα, προσπαθώντας να επιβιώσουν, γιατί πλέον δεν μπορούν να επιστρέψουν πίσω στην παλιά τους δουλειά... Ουσιαστικά, αυτό το πράγμα τους καταστρέφει εντελώς, βρίσκονται εγκλωβισμένοι σε ένα δήθεν όνομα, και οι ίδιοι έχουν την ψευδαίσθηση του επιτυχημένου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...