Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΜΠΥΡΑ ΓΙΑ ΠΑΧΥ ΓΑΛΑ


Recommended Posts

Κοριτσια ειμαι νεα μαμα και θηλαζω τη μικρη μου.

Γεννηθηκε μεγαλο μωρο 3.510 βαρος και 53 εκατοστα και χορταινει μονο με το γαλα μου, αν και εχω εξαιρετικα μικρο στηθος!!!

Η μητερα μου, μου ειπε να πινω καθημερινα ενα κουτακι μπυρα χωρις αλκοολ, γιατι ειναι φτιαγμενη απο κριθαρι και βοηθα ετσι ωστε το γαλα να ειναι παχυ..

Στις πρωτες 25 μερες η μικρη μου με καθε γευμα της, επαιρνε και συμπληρωμα μπουκαλι, μετα απο τη μπυρα δεν χρειαστηκε αλλο το συμπληρωμα.

Δεν ξερω κατα ποσο αληθευει ομως εμενα πραγματικα με βοηθησε και φυσικα παιζει ρολο η συχνοτητα του θηλασμου δηλαδη οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα εχεις και η διατροφη που κανεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

penelope_2 έγραψε:

φυσικα παιζει ρολο η συχνοτητα του θηλασμου δηλαδη οσο πιο πολυ θηλαζεις τοσο περισσοτερο γαλα εχεις...

Αυτο ειναι το κυριοτερο!

Καλη συνεχεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PENELOPE _2 ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΓΕΝΝΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΛΛΑ ΣΕ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΓΩ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΙΣΧΥΕΙ.

ΑΡΚΕΤΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΟ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΟΛΥ.

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΑΝ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ...

ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΗ ΜΑΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλη συνεχεια σου ευχομαι και εγω!

Το μονο σιγουρο για την αυξηση της παραγωγης ειναι να βαζεις το μωρο στο στηθος οποτε πιναει!Χωρις ωρες, χωρις ρολοϊ!

Καλως ηρθες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματι βοηθα η μπυρα αλλα θα πρεπει να πινει μεγαλη ποσοτητα!

αυτο που βοηθα ειναι οι πολλες φορες στο στηθος , αρα ο θηλασμος!

εγω παντως πινω μπυρα!

στην Πραγα που δεν ειχα τηνν μικρη να θηλαζω το καταευχαριστηθηκα... δοκιμασα αρκετες ποιοτητες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το βασικότερο όπως είπες είναι η συχνότητα,το μωρο πρεπει να τρώει όποτε θέλει και όσο θέλει, όσο για την μπύρα πραγματικά βοηθάει αλλά μπορείς να πίνεις κάθε μέρα; εμενα όταν γέννησα και η μαια και η γιατρός μου μου συνέστησαν ταμπλέτες από μαγιά μπύρας, πωλείται ως συμπλήρωμα διατροφής, για να κατεβάσω γρήγορα γάλα, ο μικρός γεννήθηκε 3900 και δεν πήρε ξένο γάλα καθόλου μέχρι στιγμής (βέβαια θήλαζε με τις ώρες), τις ταμπλέτες τις έπαιρνα στην αρχή μέχρι να κατεβάσω γάλα και τις ξαναπήρα μετά από έξι μήνες γιατι έπεφταν τα μαλλιά μου πάρα πάρα πολύ και ευτυχώς είδα αποτέλεσμα, η μαγιά βοηθάει γενικά σε μαλλιά,νύχια, δέρμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:laugh: :laugh: χαχαχαχα φουσκωνουν τα μαλλια με την μαγια? :woohoo: :woohoo:

σαν τα τσουρεκια ενα πραγμα? :blink:

:silly: :silly: :woohoo:

χαχαχα!!! Πλακα εχουμε εμεις οι γυναικες!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristi έγραψε:

:laugh: :laugh: χαχαχαχα φουσκωνουν τα μαλλια με την μαγια? :woohoo: :woohoo:

σαν τα τσουρεκια ενα πραγμα? :blink:

:silly: :silly: :woohoo:

χαχαχα!!! Πλακα εχουμε εμεις οι γυναικες!!!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!!!!!!!!!!!!!!

καλοοοο!!!!!!!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ζουζου δε θυμαμαι αν σου ευχηθηκα για την εγκυμοσυνη σου?

Μακαρι ολα να σου πανε καλα και με το καλο να αγκαλιασεις το σπορακι σου που θα εχει γινει ενα τελειο μικρο ανθρωπακι!!!!!! ;););)

καλε γιατι δεν κοιμασαι τετοια ωρα εγγυος γυναικα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κρίστι έγραψε:

ζουζου δε θυμαμαι αν σου ευχηθηκα για την εγκυμοσυνη σου?

Μακαρι ολα να σου πανε καλα και με το καλο να αγκαλιασεις το σπορακι σου που θα εχει γινει ενα τελειο μικρο ανθρωπακι!!!!!! ;););)

καλε γιατι δεν κοιμασαι τετοια ωρα εγγυος γυναικα?

σ'ευχαριστω κρίστι μου!!!!! :kiss:

Αυπνιες,ωρα χαλαρωσης να πω...

τα λεω κ με φιλες!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧΚΑΙ ΜΟΝΟ Η ΛΕΞΗ ΜΠΥΡΑΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΑΝΑΚΑΤΟΣΟΥΡΑ!!!ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΜΥΡΙΣΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΕ..ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΩ!!!ΣΤΗΝ ΚΛΙΝΙΚΗ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΑΝΕ ΚΑΘΕ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΜΠΥΡΑ!!!ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΤΟΝ ΓΟΛΓΟΘΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΩ!!!!ΕΚΛΕΙΝΑ ΤΗΝ ΜΥΤΗ ΜΟΥ ΕΠΙΝΑ ΜΙΑ ΓΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΜΙΑ ΜΠΟΥΚΙΑ ΦΑΓΗΤΟΥ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ!!!ΔΡΑΜΑ ΣΑΣ ΛΕΩ!!!ΑΥΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 10 ΜΕΡΕΣ!!ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ!!!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!!ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ...ΑΝ ΚΡΙΝΩ ΟΤΙ ΜΕΧΡΙ 7 ΜΗΝΩΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΚΑΙ ΕΞΑΚΟΛΟΥΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΤΡΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΛΑ ΜΑΣ :P:P:P:P ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΡΚΕΤΑ!!!ΒΕΒΑΙΑ ΤΥΧΑΙΝΑΝ ΚΑΙ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΧΕΔΟΝ ΜΟΝΟ ΘΗΛΑΖΑΜΕ!!!

ΟΣΕΣ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΠΙΝΕΤΕ ΤΗΝ ΜΠΥΡΑ!!ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΑΖΕΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ ΝΑ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΟΠΟΤΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΗ ΩΡΑ ΘΕΛΟΥΝΕ!!!!ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΑΡΚΕΤΟ ΓΑΛΑ!!ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΣΕ ΜΕΝΑ...ΕΙΜΑΣΤΕ 14 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω πινω λιτρα μπυρας. Η Buckler ειναι μονιμος κατοικος ψυγειου. Με τα καφασια την αγωραζουμε. ΑΛΛΑ πιστεψε με δεν κανει και πολυ δουλεια. Πιο πολυ με βοηθησε η μαγια μπουρας που πηρα απο το φαρμακειο, γιατι λογω του οτο αντλω γευματα λογω δουλειας, παρατηρηασα μειωση στο γαλα που μπορω να αντλυσω. Φυσικα το μωρο εξακολουθει μια χαρα να τρωει οταν θηλαζει αλλα δεν μπορουσα να του αφινω περισσοτερα γραμμ οταν ελειπα.

Κατοπην συμβουλων πιο εμπειρων μαμαδων εδω στο μαμαυ...και τους ευχαριστω πολυ. Τωρα ανεβαινουμε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και απο 'μένα και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Όπως και σου είπαν τα κορίτσια η μαγιά βοηθάει αλλα θα πρέπει να καταναλώσεις βαρέλια διότι η περιεκτικότητα που έχει η μπύρα είναι μικρή.

Με τη μπύρα χαλαρώνεις και αυτό σίγουρα βοηθά.

Όσο για τις ταμπλέτες αν δεν τις έχεις ανάγκη καλό είναι να μην πάρεις.

Μ' αρέσει και εμένα η μπύρα και πίνω που και πού αυτή χωρίς αλκοόλ.

Πέμπει στο ταξίδι που πήγες πώς τα κατάφερες η μικρή δεν ήθελε να θηλάσει?

Οι πολλές ώρες απουσίας μου είναι κάτι που με προβληματίζει.

Καλή συνέχεια και το μυστικό για πολύ γάλα είναι να βάζεις το παιδί στο στήθος όποτε επιθυμεί! ;)

Καλή συνέχεια! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

mara τις ταμπλέτες τις πήρα απο το φαρμακείο,

κι οταν άρχισαν να πέφτουν τα μαλλιά μου ρωτησά εκτος απο σαμπουάν αν μπορώ να πάρω κανένα συμπλήρωμα κι επειδή θηλάζω μου συνέστησαν και πάλι τη μαγιά, κι ευτυχώς είδα αποτέλεσμα γιατί αλλίως δεν θα έβλεπα

μαλλί! πέφταν με τις χούφτες κι εκτος ότι γέμιζα το σπίτι έπεφταν και πάνω στο μωρό, τώρα μια χαρά τα κουρεψα κιόλας να δυναμώσουν κι έχω μαλλιά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ότι τρίχα δεν έπεσε κατα τη διάρκεια της εγκυμοσύσης έπεσαν αφού γέννησα!!! :woohoo:

Λογικό είναι! Τούφες....

Τώρα επανήλθα!

Μην αγχώνεσαι :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda έγραψε:

Καλημέρα και απο 'μένα και να σου ζήσει το μωράκι σου!

Όπως και σου είπαν τα κορίτσια η μαγιά βοηθάει αλλα θα πρέπει να καταναλώσεις βαρέλια διότι η περιεκτικότητα που έχει η μπύρα είναι μικρή.

Με τη μπύρα χαλαρώνεις και αυτό σίγουρα βοηθά.

Όσο για τις ταμπλέτες αν δεν τις έχεις ανάγκη καλό είναι να μην πάρεις.

Μ' αρέσει και εμένα η μπύρα και πίνω που και πού αυτή χωρίς αλκοόλ.

Πέμπει στο ταξίδι που πήγες πώς τα κατάφερες η μικρή δεν ήθελε να θηλάσει?

Οι πολλές ώρες απουσίας μου είναι κάτι που με προβληματίζει.

Καλή συνέχεια και το μυστικό για πολύ γάλα είναι να βάζεις το παιδί στο στήθος όποτε επιθυμεί! ;)

Καλή συνέχεια! :kiss:

πηγα 6 ημ εκπαιδευτικο μονη!

ειχα κανει μια καλη τραπεζα μητρικου στην καταψυξη και της εδινε ο μπαμπας που την κρατουσε!

εγω εκει αντλουσα 3-4 φορες την ημερα απο 30λεπτα ωστε να μην μειωθει η παραγωγη! επιστρεφοντας γιναμε αυτοκολλητες!

δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με την πραγωγη μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλα μωρα το κανουν αυτο!

καλο θα ειναι να μην το δινεις εσυ αλλα καποιος αλλος και να μην εισαι εσυ στον ιδιο χωρο!

αν δεν χρειαζεται γιατι να το κανεις/

εγω εργαζομαι εδω και ενα χρονο!

οποτε 1 χρ κανω αντλησεις!

στην αρχη δυσκολευτικε και εμενα αλλα τωρα το παιρνει μονη της και το πινει σα νερακι!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...