Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πότε το ανακοινώσατε?


Recommended Posts

Καλησπέρα,

είμαι νέο μέλος στην παρέα σας και είμαι στην 8η εβδομάδα!Πριν λίγες μέρες ακουσα την καρδιά του και θα κάνω τώρα τις εξετάσεις προγεννητικού ελέγχου.

Το καλοκαίρι είχα μια παλίνδρομη κύηση στον 5μήνα.

Φοβάμαι μήπως κάτι δεν πάει καλά και δεν το έχουμε πεί ακόμα ούτε στους γονείς μας.

Εσεις πότε το ανακοινώσατε σε γονείς και φίλους, και πότε στην δουλειά σας???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στους γονεις αμεσως το ειπαμε.

Στους υπολοιπους ειχα πει να το ανακοινωσουμε μετα το πρωτο τριμηνο αλλα ο αντρας μου δεν κρατιωταν και το ειπε σε ολους μολις ακουσαμε καρδουλα την 7η εβδομαδα! Και εγω φοβομουν διαφορα αλλα ολα πηγαν καλα ευτυχως το ιδιο ευχομαι και σε εσενα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ'ευχαριστώ πολύ Τόμα .Λεώ να το πώ στο όταν κλείσω το 3μηνο,μετά σκέφτομαι την αυχενική....μήπως να μην το πώ καθόλου???!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο το μωρακι,εγω το ειπα οταν εκανα την αυχενικη και ειδα οτι ηταν καλα τα αποτελεσματα.Στους γονεις μου απο την αρχη το ειπα γιατι αυτοι με ετρεχαν για εξετασεις ο αντρας μου δουλευε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτό το θέμα με καίει πολύ!!!!

Εγώ είμαι 14η εβδομάδα και ακόμα δεν το έχω πει στους περισσότερους!

Το ξέρουν ο άντρας μου, ο μπαμπάς μου, 1-2 κολλητοί φίλοι και όοοολες εσείς!

Με τα πεθερικά και τη μαμά μου έχω ένα θέμα(...) και δεν θέλω να τους το πω γιατί φοβάμαι οτι....δεν ξέρω τι...αλλα δεν θέλω να το ξέρουν!

Μακάρι να τους έπαιρνα κατευθείαν και να τους έλεγα "γεννήσαμε"!

Έχουμε αποφασίσει με τον άντρα μου όμως να τους το πούμε τα Χριστούγεννα που θα είμαι πια στον 5ο μήνα ε, και θα φαίνεται πια και θα έχουν περάσει και οι πολλοί κίνδυνοι...!

όλο αυτό συμβαίνει γιατί μετά απο 2 παλλίνδρομες και απο την γενικότερη αντιμετωπισή τους και τα σχολιά τους δεν με "εμπνέεουν" καθόλου!

Απο την άλλη σκέφτομαι οτι θα παρεξηγηθούν χειρότερα αλλα μάλλον χ...κα!Το μόνο που με νοιάζει είναι να είναι καλά το μωράκι μου!

Πιστεύεται οτι είμαι πολύ σκύλα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οχι φυσικά δεν εισαι παράλογη ουτε σκυλα ...οπως νιωθεις εσυ ετσι και αλλιως τωρα εσυ μετρας και το μωράκι που κουβαλάς!!και εγω κακώς το ειπα σχετικά νωρις και είχα 2 αποκολλήσεις αλλα ευτυχως ολα ειναι καλά τωρα.να σου πω την αλήθεια μετάνιωσα τοσο πολύ που το είπα στους γονείς μου που αν γυρναγα πισω δεν θα το εκανα.

Εχουν ευτυχως προσφατα χωρίσει αλλα δυστυχώς φερονται σαν 15χρονα.τον καιρο των αποκολλολησεων αντι να τα ξεχασουν ολα και να πουν το παιδι μας να ειναι καλά και το εγγόνι τους το μονο που εκαναν ηταν να με βάζουν στην μέση(το παλεψα να μην ανακατευτω) και να ανταλλάζουν -αν ειναι δυνατόν-εξώδικα !!!!!!!

εγω πια αποφασισα οτι απο την 2η αποκολληση και μετά ειμαι ο αντρας μου το μπεμπακι μου και εγώ και ολοι οσοι χαιρονται και το δειχνουν....ΜΟΝΟ ΕΣΥ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ.ΑΡΑ ΟΤΙ ΝΙΩΘΕΙΣ!!!Το ανακοινώνεις εκει που ξερεις οτι θα σε καταλάβουν :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν και δεν θα επρεπε να ρωτάω αλλα διαβασα για τις δυστυχώς 2 παλιδρομες απο τις φιλες παραπάνω.και αν δεν κάνω λάθος δυστυχως μια στον 5ο!!!

πως γινεται αυτο?

ο λόγος?

αφου δεν λένε οτι η πιθανοτητα για κατι τετοιο ειναι μηδενικη απο τον 3ο και μετα?

συγνωμη που ρωτάω αλλα με 2 αποκολλήσεις ψιλοανησυχώ και ειχα ηρεμησει γιατι ειπα ξεφυγα. :( Συγνωμη και παλι αν αναφερω κατι σε καποιες (σε ολες μας)τοσο δυσαρεστο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΕΓΩ ΤΗΝ ΕΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ,ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ 4 ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αμέσως σε όλους ,ευτυχώς όλα πήγαν καλά .

στην επόμενη θα περιμένω λιγάκι .....δεν ήξερα ότι θα μπορούσα να πάθω κάτι και το είπα .τώρα που ξέρω θα περιμένω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera koritsia eimai 3.5minwn kai akoma den to exw pei se kanena mono egw kai antras mou logo oti epidi prin ena xrono eixa palindromi kuisi fobamai na to pw skeftome na to anakoinwsw ta xristougenna alla den xerw isos argotera...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις το ειπαμε αμεσως στις οικογενειες μας και μονο..αρχισαμε να το λεμε επιφυλακτικα αφου εκανα την αυχενικη διαφανεια και μετα...

αν και σε πολλες περιπτωσεις δεν το ελεγα..αφηνα να φανει από μονο του..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια εμείς το είχαμε πει κατευθείαν στους γονείς μας και αν και τους είχαμε πει να μην το πουν σε κανέναν τα πεθερικά μου το έλεγαν σε όλους. έτσι και οι γονείς μου μόλις είδαν ότι από το σοι του άντρα μου το ξέραν όλοι το ανακοίνωσαν και αυτοί. και όταν το έχασα έτρεχαν όλοι για να πουν τα δυσάρεστα για να μη μας στεναχωρήσουν μιας και μετά από μια εβδομάδα παντρευτήκαμε.

την επόμενη φορά λέω να το πω μόνο στη μαμά μου και σε κανέναν άλλο. ούτε καν στην πεθερά μου δε θέλω να το πω. όμως μάλλον δεν θα μπορώ να το αποφύγω.

όχι ότι το θεωρώ γρουσουζιά αλλά αν τύχει πάλι κάτι και το χάσω δεν μπορώ αυτό το βλέμμα όλων που σε κοιτάνε και σε λυπούνται. δεν αντέχεται... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΗΝ 7 ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΑ ΜΟΝΟ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΦΕΝΤΙΚΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΟΥ ΤΑ ΠΡΙΖΟΥΝ ΧΙΧΙΧΙΧΙΙΧ ΚΑΙ ΟΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟΙ ΘΑ ΤΟ ΜΑΘΟΥΝ ΜΟΛΙΣ ΦΟΥΣΚΩΝΕΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κι από μένα, εμείς την πατήσαμε τη πρώτη φορά, μεσ'τον ενθουσιασμό μας το είπαμε σε όλους και μετά δεν ακούσαμε καρδούλα..όταν μιλάμε για "σφαλιάρα" μιλάμε για την μέγιστη..τέλος πάντων, αυτή τη φορά το είπαμε μετά την αυχενική διαφάνεια στο περιβάλλον αλλά στους γονείς μας αμέσως και πάλι. Εύχομαι όλα να σου πάνε καλά αυτή τη φορά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα

συμφωνώ κ εγώ. Τη πρώτη φορά με το που έκανα τεστ να φανταστείς το είπαμε στους γονείς αλλά ζητήσαμε να μην το πουν σε κανέναν (υποτίθεται). Αλλά δεν πήγαν καλά τα πράγματα.

Κ πάλι όμως τη δεύτερη φορά τους το είπαμε όταν είδαμε το σάκο κ φυσικά ζητήσαμε να μην το πουν σε κανέναν. Όταν όμως ακούσαμε καρδούλα το είπα σε κολλητές κ στενούς συγγενείς. στους πιο έξω μέτά τον 3ο ή όταν άρχισε να φαίνεται. Δεν έχει βέβαια κ πολύ σημασία. Είναι να μην σου τύχει...

Εύχομαι όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις παλι,το ειπαμε κατευθειαν σε ολους!!!μιλαμε ημουνα μονο 4 βδομαδων...και τωρα ειμαι 6 και κατι!!!χαχαχχαα

Δεν με νοιαζει καθολου αν θα ζηλεψουν η θα κουτσομπολεψουν οτιδηποτε ο οποιοσδηποτε.

Απολαμβανω τοσομ πολυ αυτο που ζω και επειδη ειμαι πολυ αυθορμητη δεν κρατιομουνα...χαχαχα

Ο αντρουλης μου ουτε καν σκεφτηκε να μην το πουμε οπουδηποτε και την 2η μερα που το μαθαμε κερασε και τους συναδελφους του ο γλυκουλης μου ,απο την χαρα του!!!

Κοριτσια μην μασατε πειτε το παντου να σπασει η γρουσουζια,θα πουν θα πουν και μετα θα σκασουν...Αναψτε και ενα κερακι στη παναγια και ολα θα πανε μελι γαλα!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς το είπαμε αρχικά στην πεθερά μου κι ήμουν μόλις 5 εβδομάδων και κάτι...Την επόμενη μέρα το είπα στον αδερφό μου,για να το μοιραστώ,και μόλις έκανα την πρώτη μου χοριακή το είπα στους γονείς και στον πεθερό μου.

Στην δουλειά το είπα σχεδόν αμέσως,νομίζω στις 7 εβδομάδες,διότι έπρεπε να σηκώσω βάρος και δεν μπορούσα...Οπότε το είπα να προστατευτώ!

Σε φίλους και γνωστούς άργησα λίγο.Το είπα 3 μηνών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια κ στις δυο εγκυμοσυνες με το που εκανα χοριακη το ανακοινωσα....παντου.Μετα απο αυτο που επαθα ομως στην δευετερη εγκυμοσυνη κ να με περνουν τηλ να μου λενε αν γεννησα κ να καθομαι να εξηγω στον καθενα ή του τυπου ποιος εφταιγε για αυτο που εγινε...οι πρωτες που θα το μαθεται θα ειστε εσεις ο αντρας μου κ η οικογενεια μου...κανεις μα κανεις αλλος..μολις κανω κ την βέπιπέδου θα (θα την κανω 15-16 εβδομαδα, θα ειναι πρωιμη αλλα θα δειξει) θα το πω σε κατι λιγους πολυ κοντινους μου....για τους αλλους χεστ@@@

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω οταν εκανα το τεστ και δειξε θετικο(ειχα κανειηδη ενα και εδειξε αρνητικο) το κρατουσε η αδερφη μου και φωναζε απο την χαρα της...την επομενη μερα ανακαλυψα οτι το τεστ ηταν ληγμενο και πηγα φαρμακειο και πηρα αλλο και εδειξε θετικο...οποταν πρωτη το μαθε η αδερφη μου και μετα ο αντρας μου και μετα απο 2-3 μερες τα πεθερικα μου και οι γονεις μου...δεν κρατιοταν και μενα ο αντρας μου...στην δουλεια το ειπα και γω αμεσως...αλλα οπως νιωθει ο καθενας...γιατι να μην το πεις?ειναι μυστικο?αφου θα φανει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ανακοίνωσα αμέσως και σε όλους!

Δεν κρατιόμουν! :woohoo: :silly: :woohoo: :silly:

Και κάτι να πήγαινε στραβά δε θα με απασχολούσε η λύπηση ή τα σχόλια. Θα'χα τον πόνο μου και πολύ που θα με ένοιαζε τι λέει ή σκέφτεται ο καθένας! :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είμαι της άποψης να περιμένουμε λιγάκι…… όταν δηλαδή….. γιατί ακόμη δεν……

Φοβάμαι πολύ τον κόσμο….. κι ακόμη περισσότερο….. άτομα του κύκλου μου…… εννοείται πως το Mammy θα ενημερωθεί καλέ……

Συμφωνώ πάντως με τα κορίτσια που περιμένουνε να "δέσει το μωρό"…… Εξάλλου…… έχω αρκετή κοιλίτσα…… και θα μπορέσω να το κρύψω καλά στην αρχή……

Βέβαια, όταν τελικά έρθει εκείνη η ώρα……. δεν ξέρω ακόμη πώς θα αντιδράσουμε…….

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις ανακοινωσαμε και τις 2 εγκυμοσυνες αμεσως...θεωρω οτι αν ειναι κατι να μην παει καλα μπορει και να συμβει και στο τελος μιας εγκυμοσυνης..δε θεωρω οτι πρεπει να φοβαμαστε να πουμε κατι τοσο ευχαριστω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ γλυκιά μου bourique1983, δεν έχεις άδικο, υπο άλλες συνθήκες κι εγω μάλλον έτσι θα έκανα...όμως εξαρτάται απο τι σου έχει τύχει στο παρελθόν και πως σε αντιμετώπισαν!

Άστα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ madrid....ΕΓΩ ΤΟ ΕΙΠΑ ΑΜΕΣΩΣ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΣΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΜΟΥ. ΑΠΛΩΣ ΕΓΩ ΜΕΝΩ ΣΕ ΕΠΑΡΧΙΑ ΚΑΙ ΖΗΤΗΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΟΛΥΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 1ο 3ΜΗΝΟ.

ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΙΛΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΘΗΚΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΤΟ ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΠΙΩ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΡΩΤΟΥΣΑΝ.

ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ Μ'ΑΡΕΣΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΖΩ ΚΑΙ ΒΟΥΚΙΝΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΛΑ.

ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΚΟΜΗ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ 2Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ 5ΟΥ.

ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΑΦΟΡΑ ΚΑΤΑ ΚΥΡΙΟ ΛΟΓΟ ΤΟ ΖΕΥΓΑΡΙ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΛΛΟ.

ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΕΖΕΣΑΙ ΝΑ ΤΟ ΠΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙΣ ΑΚΟΜΗ.....

ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΣΕ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΝΙΩΘΕΙΣ ΚΑΛΑ.ΑΛΛΩΣΤΕ ΤΩΡΑ ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...