Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ?


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΗΜΕΡΑ ΠΗΓΑ ΝΑ ΨΩΝΙΣΩ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΤΗΣ ΓΕΙΤΟΝΙΑΣ...ΕΚΕΙ ΕΧΕΙ ΤΟΥ ΒΙΟΑΓΡΟΥ ΑΠΟΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΧΥΜΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ.....ΔΕ ΒΡΗΚΑ ΜΠΑΝΑΝΕΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ...ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ Η ΚΟΠΕΛΑ...ΕΛΑ ΜΩΡΕ ΒΑΛΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΟΥΤΩΣ Η ΑΛΛΩΣ ΟΙ ΜΠΑΝΑΝΕΣ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ....ΔΕΝ ΕΔΩΣΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΜΕΤΑ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΚΟΙΤΑ ΟΠΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΑΙ ΜΑΜΟΥΝΙΑ ΟΠΟΤΕ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΕ ΜΕ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΔΕ ΞΕΡΟΥΜΕ....ΑΠΟΡΩ ΤΟΣΕΣ ΣΦΡΑΓΙΔΕΣ ΠΙΣΤΟΠΠΟΟΙΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΓΙΑΤΡΟΙ ΤΑ ΕΛΕΝΧΟΥΝ ΤΙ ΝΑΠΩ....ΚΑΤΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΤΙΣ ΒΙΟΛΟΓΙΚΕΣ ΛΑΙΚΕΣ ΛΕΕΙ ΔΕ ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΚΡΥΦΑ ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΔΕΙΑ....ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ΜΠΑΞΕΔΕΣ ΜΟΥΠΑΝ....ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΧΩΜΑ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙΣ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ Η ΚΟΠΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΖΩΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΚΤΡΟΦΗΣ?ΕΝΩ ΤΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ ΕΛΕΝΧΟΝΤΑΙ....ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΨΙΛΟΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΗΚΑ...ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΠΑΞΕ ΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΜΟΥ....ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΛΕΤΕ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βιολογικα κολοκυθακια δυσκολο τετοια εποχη μιας που ειναι εκτος εποχης ;)

οτι ειναι με σκληρη φλουδα(μπανανα,ανανας κτλ.,)λενε πως δεν ειναι αναγκη να ειναι βιολογικα μιας που τα φυτοφαρμακα δεν περνανε απο τον χοντρο φλοιο.και εγω το ειχα βρει στο ιντερνετ αυτο που σου λεω..

παντως γνωμη μου δεν θελει και τοσο αγχος...αγοραζε πιστοποιημενα και βαζε και απο τον μπαξε σου και μην αγχωνεσαι... :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω τα Βιολογικα των καταστηματων δεν τα εμπιστευομαι. Τα πραγματικα βιολογικα εχουν μεσα καμιες, σκουλικια, χτυπηματα. Δεν ειναι ολοιδια και γυαλιστερα γιαλυστερα. Προτυπω να παιρνω απο βιολογικες λαικες...η απο την θεια του αντρα μου που εχει χωραφια στον Λαγκαδα και καλιεργει μονο γι άυτους. Και το βιολογικο ειναι σχετικο. Με την μολυνση του υδροφορου οριζαοντα, τα υπογεια νερα αλλα και την επικονιαση..δυσκολα ειναι πραγματι βιολογικα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ε ΝΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΑΠΛΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΕΘΗΚΑ...ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΙΣ ΛΑΙΚΕΣ ΜΟΥ ΦΕΝΕΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΕΝ ΤΩΜΕΤΑΞΥ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΟΛΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΗ ΑΧΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΟΛΗ Η ΚΡΗΤΗ ΜΠΑΝΑΝΑΡΕΣ...ΦΟΒΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΠΟ ΙΤΑΛΙΑ ΚΑΙ ΕΚΟΥΑΔΟΡ ΣΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΠΑΝ ΘΑ ΦΕΡΟΥΝ ΙΤΑΛΙΑΣ ΤΙ ΑΛΛΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ ΣΗΜΕΡΑ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩΣΩ ΠΑΤΑΤΑ ΚΑΡΟΤΟ...ΝΑ ΒΑΛΩ ΜΠΡΟΚΟΛΛΟ?Η ΘΑΝΑΙ ΒΑΡΗ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως ειπε και η cesilia τα πραγματικα βιολογικα εχουν σκουλικακια,μαμουνακια κτλ...μια φιλη μας που μας εδινε αχλαδια απο το κηπο της ηταν τινγκα στο σκουλικι αλλα πεντανοστιμα!

Ενω οσες φορες εχω παρει βιολογικα ειναι ολα αψογα,χωρις κανενα ψεγαδι! δεν ειναι λιγακι υποπτο;... :dry: ασε που τα περισσοτερα ειναι ανοστα... :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπα σε το μπροκολο για αρχη..μπορει να κατσει βαρυ μπορει και να μη του αρεσει σαν γευση ειναι εντονη.

και κολοκυθα και γλυκοπατατες πιστευω μπορεις να βαζεις αλλα λιγο αργοτερα.

εγω παντως οταν ξεκινησα μου ειχε πει μηλο και εβαζα βιολογικο αλλα απο ν.αμερικη κτλ.

και ρωταω εγω..

ειναι καλυτερο το βιολογικο απο τοοοοοσο μακρυα

η το μη βιολογικο που εχει κοπει πιο προσφατα απο το δεντρο του ελληνα αγροτη????

ειμαι μπερδεμενη..μια παιρνω βιολογικα μια συμβατικα..αστα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παντως δεν νομιζω πως δεν βαζουνε τιποτα.δεν λεω φαρμακα αλλα π.χ. για βιολογικες καλιεργεις υπαρχει ενα φυτο που το φυτευουνε στις καλλιεργεις και τρωει και ποια παρασιτα..

δεν ξερω λεπτομερεις ειχε φτιαξει ο αντρας μου εναν καταλογο φυτοφαρμακων και ειχε και για βιολογικες καλλιεργειες...δεν ειναι βλαβερα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Veni μου η θεια του αντρα μου φυτευει μυρωδικα αναμεσα στα λαχανικα, δυοσμο, μεντες, δενρτολιβανο κλπ....να ξερεις οτι οσα ειναι μεσα στο χωμα ειναι τα πιο βεβαριμενα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ...ΔΕ ΘΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΜΠΡΟΚΟΛΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΜΕ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΑΧΕΙΣ ΧΥΜΑ Η ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΑΓΩΓΟΥΣ ΜΕ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΣΗ ΛΕΕΙ....ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΛΑΙΚΗ ΜΑΛΛΟΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΑΝΤΩΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ Ο ΚΟΥΝΙΑΔΟΣ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΟΥΣ ΕΛΕΝΧΟΥΣ ΤΩΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΛΑΙΚΩΝ ΚΑΙ ΠΡΟΙΟΝΤΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΕ ΟΤΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΤΗ ΣΦΡΑΓΙΔΑ ΒΙΟΕΛΛΑΣ ΤΡΩΤΕ ΤΟ ΑΦΟΒΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ ΑΠΟ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΛΕΥΡΕΣ....ΣΤΗ ΛΑΙΚΗ ΤΙ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΔΕΙΞΕ ΜΟΥ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟΣ ΠΑΡΑΓΩΓΟΣ?ΕΓΩ ΦΥΤΕΨΑ ΜΑΙΔΑΝΟ ΣΕΛΙΝΟ ΔΥΟΣΜΟ ΒΑΣΙΛΙΚΟ ΚΑΡΟΤΑ ΝΤΟΜΑΤΕΣ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ ΚΡΕΜΜΥΔΑΚΙΑ ΣΤΟ ΜΠΑΛΚΟΝΙ ΚΑΙ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΥΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αστους να κοροϊδεύουν. Εσύ θα τρως αυτό που φύτεψες με τα χεράκια σου και θα ξέρεις ότι δεν έχει ούτε λιπάσματα ούτε τίποτα. Και εγώ έχω μαϊντανό και άνιθο στη βεράντα και το απολαμβάνω. όταν μάλιστα έχω και λαχανικά από το χωριό που ξέρω ότι δεν ρίχνουν τίποτα, είναι το καλύτερό μου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την ίδια άποψη έχω κι εγώ. Καλύτερα από το μπαλκόνι σου ή από γνωστούς που ξέρεις ότι το έουν φυτέψει χωρίς φυτοφάρμακα. Μία φίλη μου που είναι σε οικολογική οργάνωση και τα ψάχνει πολύ μου είπε ότι γενικά όλα τα βιολογικά της Ελλάδας είναι αμφιβόλου διότι οι αγρότες και παραγωγοί εκεί που φυτεύουν τα κανονικά με τα φυτοφάρμακα έχουν και από δίπλα τα βιολογικά, οπότε το χώμα είναι το ίδιο και με μια απλή βροχή καταλαβαίνετε τι γίνεται... Οι Έλληνες ακόμη δυστυχώς δεν έχουν τα απαραίτητα εφόδια για πραγματικές βιολογικές καλλιέργειες. Μου είπε μάλιστα ότι ακόμη και οι οργανισμοί που δίνουν τις πιστοποιήσεις είναι πολύ χαλαροί και πρόσφατα είχαν κάποιες καταγγελίες για την ΒιοHellas ότι δεν έκαναν τους απαραίτητους ελέγχους. Τα καλύτερα μου είπε, είναι τα βιολογικά ξένης προέλευσης. Εγώ ψωνίζω βέβαια πάντα βιολογικά ειδικά για το μωρό αλλά τι να πω κι εγώ, δεν ξέρω, οι απόψεις διίστανται...

line_line_b_beg_40_time_1240891200_text_f4ef20ede9eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΙΝΑΚΙ ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ...ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ...ΑΛΩΣΤΕ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΓΛΙΤΩΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΑ ΤΑ ΣΥΜΒΑΤΙΚΑ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΟΥΝ ΘΑ ΦΑΝΕ ΕΞΩ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΓΩ ΑΛΛΩΣΤΕ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΦΥΤΕΨΟΥΜΕ ΜΠΑΝΑΝΙΕΣ ΕΜΕΙΣ ΑΡΑ ΟΤΙ ΜΑΣ ΔΙΝΟΥΝ <<ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ>> ΠΕΡΝΟΥΜΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια!εγω δουλευω στην μεγαλυτερη εταιρια στον χωρο των βιολογικων προιοντων και προμηθευουμε και μαγαζια αλλα και χονδρεμπορους.

εγω εχω επικοινωνια με τους προμηθευτες και προμηθευω την εταιρια με προιοντα ραφιου αλλα γνωριζω και τι γινεται με τα λαχανικα και φρουτα.

στην εταιρια δεν μπορει να μπει τιποτα αν δεν εχει πιστοποιηση.γινονται περισσοτεροι ελεγχοι απο τα συμβατικα και στις αποθηκες της εταιριας αλλα και στην αλυσιδα των μαγαζιων της εταιριας.και οι ελεκτες που ερχονται ειναι πολυ αυστηροι. ομως επειδη ο καθενας μπορει να ανοιξει ενα μαγαζι βιολογικο και επειδη ειναι μονο ενα ευκολα μπορει να κανει

τις παρανομιες του χωρις να γινει αντιληπτος γιατι οι ελεκτες θα πανε σε αλυσιδα καταστηματων ή στην εταιρια που προμηθευει χονδρικα πολλα μαγαζια.και δυστυχως ειναι στην υπευθυνοτητα του ιδιοκτητη του μαγαζιου αν θα ειναι εντιμος και δεν θα πλασαρει τα συμβατικα για βιολογικα.

για να φτασουν τα προιοντα στα ραφια ξεδιαλεγονται τα καλα απο τα χτυπημενα.οι αγοραστες ποτε δεν θα αγορασουν απο τον παραγωγο σκουλικιασμενα φρουτα, θα γινει διαλογη και στο ραφι θα φτασουν τα πιο καλα. δεν ισχυει οτι τα βιολογικα πρεπει να ειναι και σκουλικιασμενα.γιατι και στην αυλη μας φετος ειχαμε και βερυκοκα και λεμονια α κατηγοριας χωρις κανενα χημικο μονο με το νερο της βροχης ποτιζονταν τα δεντρα. στο μονο που δεν μπορεις να ελεξεις ειναι κατα ποσο ενας μαγαζατορας δεν αναμειγνυει συμβατικα με βιολογικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AX POLY ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΝΟΘΕΥΤΟΥΝ?ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

antroula έγραψε:

AX POLY ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΔΙΚΟΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΣΥΝ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ...ΔΗΛΑΔΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΜΕΝΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΙΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΝΟΘΕΥΤΟΥΝ?ΕΚΤΟΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑΡΧΕΣ

καλημερα antroula, σημερα ειδα την ερωτηση σου. βεβαια γνωμη μου ειναι ο,τι παιρνουμε να ειναι συσκευασμενα είτε λαχανικα ειτε οσπρια. τα συσκευασμενα ελεγχονται και ειδικα τα βιολογικα λογω του οτι ειναι καινουρια προϊοντα στην αγορα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι γονείς μου είναι παραγωγοί βιολογικών και πηγαίνουν στις βιολογικές λαϊκές της Αθήνας.

Από ότι μου έχουν πει ο έλεγχος είναι αυστηρός και καθημερινός.

Τώρα αν παίζονται άλλα δε γνωρίζω αλλά οι ελεγκτές πηγαίνουν κάθε φορά, ζητούν άδεια, πιστοποιητικά και παίρνουν δείγματα προς έλεγχο.

Μέχρι βαθμό ενοχλητικό θα έλεγε κάποιος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...