Μετάβαση σε περιεχόμενο

ντρεπομαι που ειμαι γυναικα ωρες,ωρες....


liberty81

Recommended Posts

ΕΧΕΙ NA ΔΕΙ ΧΑΡΑ ΣΤΑ ΣΚΕΛΙΑ ΑΠΟ.....ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΘΥΜΑΤΑΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΙΠΕ...ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΟΥ ΠΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙ ΚΑΙ ΑΝΤΡΑ ΓΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Άνετα συνδιάζεις καριέρα κι οικογένεια αρκεί να το θέλεις!! Εντάξει σίγουρα και τα 2 έχουν απαιτήσεις, αρκεί να θέσεις σωστά τις προτεραιότητες της ζωής σου! Προσωπικά δίνω στο παιδί μου και συνδιάζω και την δουλειά μου! Πάνω απ'όλα ο γιος μου και όλα τ'άλλα γίνονται απλά έρχονται 2α!! Μια χαρά τα καταφέρνω μέχρι στιγμής!!!

Εγώ ψηφίζω ότι είναι ανέραστη και μάλιστα είναι και κακογ.....ενη!!! :evil::whistle::whistle::whistle:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ θα συμφωνήσω σε όλα με τη Φρανίτα!

Κι εγώ για πολύ καιρό δεν ήθελα παιδί. Δεν το θεωρώ λανθασμένη επιλογή να μην θέλεις να κάνεις οικογένεια. Κάποιοι θέλουν και κάποιοι όχι.

Αλλά το υποτιμητικό στυλάκι το καταδικάζω, παρ'όλο που μπορώ να μπω στην ψυχολογία της. Όχι ότι τη δικαιολογώ. Απλά μπορώ να καταλάβω πώς σκέφτεται. Νομίζει ότι είναι έξυπνη και προχωρημένη που το παίζει γυναίκα καριέρας. Ότι δεν είναι καμιά γυναικούλα απ' αυτές που φοράνε ποδιά και μαγειρεύουν.

Έτσι, όμως, υποτιμά και τη μάνα της...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η καριέρα δε θα της κρατάει συντροφιά τα χειμωνιάτικα βράδια διπλα στο τζάκι όταν γίνει γιαγιάκα...εγώ ένα πράγμα ζητάω απο το Θεό...να με αφήσει να χαρώ τον άντρα μου και τα παιδιά μου μέχρι τα βαθιά γεράματα..η δουλειά και τα χρήματα πάνε κι έρχονται..η αγάπη και η συντροφιά..είναι ανεκτίμητη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κάθε άνθρωπος κάνει τις επιλογές του, ανάλογα με τις δικές του προτεραιότητες. Γενικά μιλώντας όμως, ο μονόδρομος και η απολυτότητα, δεν έφεραν ποτέ σε κανέναν την ευτυχία. Έχω γνωρίσει πολλές γυναίκες που αφοσιώθηκαν στην καριέρα τους και δεν έκαναν οικογένεια και μετά από κάποια ηλικία δεν ήξεραν με ποιό τρόπο να γεμίσουν την άδεια ζωή τους, αλλά και κάποιες άλλες που φυλακίστηκαν στην οικογενεακή εστία καταπιέζοντας τα θέλω τους και αφιερώνοντας τη ζωή τους στους άλλους και μετά το μετάνοιωσαν.

Η δική μου άποψη λοιπόν είναι να προσπαθεί κανείς να συνδυάσει και τη χαρά της δημιουργίας με την εργασία και τη χαρά της οικογένειας με το γάμο και τη μητρότητα.Αν πρέπει να βάλει δε κάποιος κάτι σε δεύτερη μοίρα, θεωρώ πως δεν είναι τα παιδιά μας αλλά η δουλειά μας, γιατί όπως είπε και το τυρογαριδάκι, η καριέρα δε θα μας κρατάει συντροφιά τα χειμωνιάτικα βράδια διπλα στο τζάκι, όταν γίνουμε γιαγιούλες.

Για όλα αυτά, οφείλουμε να είμαστε μετρημένοι στις εκφράσεις μας, διότι η ευτυχία δεν είναι μονόδρομος.Από αυτό και μόνο φαίνεται ότι η συγκεκριμένη κυρία μάλλον προσπαθεί να πείσει τον εαυτό της και τους άλλους ότι είναι ευτυχισμένη χωρίς να είναι.Αν ήταν, δε θα έλεγε τίποτα προσπαθώντας να δικαιολογήσει τις επιλογές της...Άλλωστε βρίθει η κοινωνία μας παραδειγμάτων εξαιρετικά επιτυχημένων γυναικών που δε στερήθηκαν παράλληλα ούτε το γάμο, ούτε τη μητρότητα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια γεια.. :)

Δεν έχω διαβάσει τις απόψεις, που είμαι σιγουρότατη ότι συγκλίνουν απόλυτα στο γεγονός ότι η συγκεκριμένη '''εχασε-χάνει-θα χάσει'' πολλά...!!!

Ωστόσο αντιλέγω στο εξής:γιατί τέτοια οπτική ξεπερασμένη;;;

Δηλαδή μία γυναίκα μαμά δε δύνανται να προοδεύσει στην εργασία της ή και το αντίστροφο;;;

Το ένα δεν αποκλείει απόλυτα το άλλο, απλά προτεραιότητες είναι...

Δυστυχώς ή ευτυχώς οι σημερινές γυναίκες είναι ''ρομπότ'', που έχουν να φέρουν καθημερινά εις πέρας, σύζυγο-σπίτι-εργασία και παιδιά!!!

Από την άλλη και η θεώρηση ότι κάποιες γυναίκες δεν νιώθουν την ανάγκη της μητρότητας, της οικογένειας, είναι σεβαστό...!!!

Το ορθό για εμάς, είναι ανορθόδοξο για τις υπόλοιπες...

Γνωρίζω περιπτώσεις όπου πραγματικά υπάρχει τρομερή διάσταση απόψεων, άλλα ''θέλω'', άλλες επιδιώξεις...

Η ματαιοδοξία και ο εγωϊσμός είναι κακός σύμβουλος...!!!

Πολλοί άνθρωποι όμως συνειδητά δεν επιλέγουν τη δημιουργία οικογένειας, δε αντέχουν όπως υποστηρίζουν το φορτίο, δε διαθέτουν τις αντοχές για να μεγαλώσουν ένα παιδί...! :ohmy:

Όπως και να έχει, οφείλουμε να σεβόμαστε και το διαφορετικό θεωρώ...! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ δεν αντιλέγω πως είναι προσωπική άποψη όμως η υποιτιμητική της συμπεριφόρά είνα αδικαιολόγητη...βγάζει κόμπλεξ κακά τα ψέματα...απο κει και πέρα όπως λέτε κι εσείς ο καθεις κάνει τις επιλογές του..και δεν μπορεί να κριθεί γι αυτό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Υπάρχουν λογής-λογής άνθρωποι...

Ιδεαλιστές-υλιστές-ματαιόδοξοι-φιλόδοξοι-βολέματος-κενοί πειεχομένου- στάσιμοι...

Καθημερινά αντιμετωπίζουμε κριτική-χλευασμό-κακίες περί πολλών θεμάτων...

Όμως δε θεωρώ και εύστοχη κρίση, ότι όσες γυναίκες δεν νιώσουν την μητρότητα είναι απούσες της ζωής και δεν αξίζουν...

Μαμάδες πολλές-άνθρωποι λίγοι...

Δεν μας κατοχυρώνει η μητρότητα, ούτε είναι άλλοθι απέναντι στους άλλους...

Πόσοι άνθρωποι που δεν έχουν οικογένεια και φαίνονται επιφανειακά ''κάπως'', ουσιαστικά προσφέρουν πολλά-πολλά σε άρρωστους συνανθρώπους, φροντίζουν άλλους οικονομικά...

Η οπτική της ζωής είνα πολύχρωμη...

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina έγραψε:

Όμως δε θεωρώ και εύστοχη κρίση, ότι όσες γυναίκες δεν νιώσουν την μητρότητα είναι απούσες της ζωής και δεν αξίζουν...

:

Συμφωνώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εννοείται... Η μητέρα Τερέζα δε γνώρισε τη μητρότητα και σίγουρα προσέφερε πολύ περισσότερα από άλλες που έγιναν μαμάδες και δε σκέφτηκαν ποτέ τίποτα περισσότερο από την ικανοποίηση του εγώ τους.

Η αρνητική κριτική για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά έγκειται στο ότι η κυρία αυτή πρόταξε την επιλογή της ως τη μόνη σωστή αποκαλώντας παρωχημένων απόψεων και ξεπερασμένη τη θέση που θέλει τη γυναίκα να βρίσκει ευτυχία στην οικογένεια της και προσβάλλοντας τη συνομηλήτρια της. Αυτό μας έκανε να πούμε ότι δε νοιώθει και τόσο σίγουρη για την επιλογή της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

Η αρνητική κριτική για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά έγκειται στο ότι η κυρία αυτή πρόταξε την επιλογή της ως τη μόνη σωστή αποκαλώντας παρωχημένων απόψεων και ξεπερασμένη τη θέση που θέλει τη γυναίκα να βρίσκει ευτυχία στην οικογένεια της και προσβάλλοντας τη συνομηλήτρια της. Αυτό μας έκανε να πούμε ότι δε νοιώθει και τόσο σίγουρη για την επιλογή της.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ναι, αυτό είπα κι εγώ προηγουμένως!!!!!!!!!

Καταδικαστέα οπωσδήποτε η στάση της!

Δηλαδή, όποια επιλέγει να παντρευτεί και να κάνει παιδιά (και απ' όσα μας έχει πει η Ελευθερία τελείωσε το Πολυτεχνείο, δουλεύει και κάνει μεταπτυχιακό!!!!!) είναι κατώτερη; Όχι, βέβαια, όπως και όποια επιλέγει για τους χ λόγους να κάνει καριέρα, δεν είναι κατώτερη!

Είναι επιλογές που κάνουμε.

Δηλαδή κι εμένα με εκνευρίζουν συμμαθήτριές μου που επέλεξαν (ή τις ανάγκασαν) να παντρευτούν από τα 19-20 και έχουν τώρα παιδιά στο γυμνάσιο, και οι οποίες λένε σε ανύπαντρες συμμαθήτριές μας: "καημένη μου, κάνεις διδακτορικό ε; Πω πω, τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια, κακομοίρα μου σε λυπάαααμαι!!!!! Δεν πειράζει, θα έρθει κι εσένα η ώρα σου, θα φτιάξεις κι εσύ τη ζωή σου, μην ανησυχείς..." (πραγματικό γεγονός!!!).

Αυτό είναι ο αντίποδας της γκομενίτσας που μας γράφει η Ελευθερία. Καταδικαστέα και τα δύο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

Άλλωστε βρίθει η κοινωνία μας παραδειγμάτων εξαιρετικά επιτυχημένων γυναικών που δε στερήθηκαν παράλληλα ούτε το γάμο, ούτε τη μητρότητα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VIVIANCA σε πάω... :);)

Θα έχουμε διάλογο επικοδομητικό!!!

Συμφωνώ σε όλα με όσα προανέφερε η Άννα-Μαρία...

Υπάρχει και η στάση δυστυχώς ότι έγινα μαμά και όλα τα υπόλοιπα αποκλείονται!!!

Η προσωπικότητά σου;;;΄

Το να χαίρεις εξέλιξης αργότερα θα έχει ωφέλειες και στα παιδιά σου,

σε όλη την οικογένεια...!!!

Και για να λέμε και του στραβού το δίκιο, θέλει κόπο...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Δηλαδή κι εμένα με εκνευρίζουν συμμαθήτριές μου που επέλεξαν (ή τις ανάγκασαν) να παντρευτούν από τα 19-20 και έχουν τώρα παιδιά στο γυμνάσιο, και οι οποίες λένε σε ανύπαντρες συμμαθήτριές μας: "καημένη μου, κάνεις διδακτορικό ε; Πω πω, τόσα χρόνια στα πανεπιστήμια, κακομοίρα μου σε λυπάαααμαι!!!!! Δεν πειράζει, θα έρθει κι εσένα η ώρα σου, θα φτιάξεις κι εσύ τη ζωή σου, μην ανησυχείς..." (πραγματικό γεγονός!!!).

Αυτό είναι ο αντίποδας της γκομενίτσας που μας γράφει η Ελευθερία. Καταδικαστέα και τα δύο!!!

Και τέτοιες υπάρχουν...πολλές! Εγώ (που σημειωτέον παντρεύτηκα λίγο μεγάλη), πριν λίγα χρόνια είχα ακούσει το εξής αμίμητο σε βάπτιση του μωρού κοινής γνωστής "καημένη μου,ακόμα δεν παντρεύτηκες; Πω πω, τόσα χρόνια χαμένα στις σπουδές και άλλα τόσα πεταμένα λεφτά!!!! και τελικά έμεινες γεροντοκόρη, ποιός να σου κλείσει τα μάτια..." Εννοείται πως η κυρία που τα είπε αυτά, τα είπε χωρίς να έχει προηγηθεί κάποια δική μου άστοχη κουβέντα ή να έχουμε κακές σχέσεις.

Βέβαια αν και με σύγχισε προς στιγμήν της χαμογέλασα γλυκά και της είπα 'Τουλάχιστον έκανα αυτό που ήθελα, βρήκα καλή δουλίτσα και θα πάρω καλή σύνταξη. Συνεπώς, κάποιος θα θέλει να με κληρονομήσει ε, αυτός θα μου κλείσει και τα μάτια.' :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Katrina μου, όλα θέλουν κόπο... Και ψυχολόγοι μπορεί να μην είμαστε, αλλά πάντα όλο και κάποιο 'θέλω' μας θα μείνει ανεκπλήρωτο... Κάποιο απωθημένο. Αυτό δεν είναι λόγος να βγάζουμε δηλητήριο αν δούμε κάποιον (που κατά την άποψη μας πάντα, γιατί σε βάθος ποτέ κανείς δε ξέρει τί κρύβει ο άλλος στην ψυχή του) έχει πετύχει κάτι στο οποίο εμείς αποτύχαμε!

Φιλάκια πάρα πολλά :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σας και αποεμενα και εγω σπουδασα και παντρευτηκα στα 24 μετα το πτυχιο ακριβως και δεν το μετανιωσα!!!Και δουλευω για να τα βγαλουμε περα οικονομικα,και αν ειχα μωρο και ειχα την δυνατοτητα να να μην δουλευω και να το μεγαλωσω θα την σταματουσα την δουλεια μπραβο σε οσες το κανουν...

Για τις αλλες τι να πω η καριερα ποτε δεν εκανε μια γυναικα να νιωσει ολοκληρωμενη η φυση μας ειναι να γινομαστε μανες αυτο να της πεις αν την ξανα δεις! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ εμενα μου λεγαν τι τις θες τις σπουδες?κ τωρα μου λενε αφου δεν βρηκες δουλεια στον κλαδο σου και εισαι σπίτι....τζαμπα όλα....

εγω το επελεξα δεν με νοιάζει...κ ισως κανω καμια αιτηση κ μπω στο δημοσιο....χαχαχαχα...αλλα πανω απο όλα θα μπορω να βοηθάω τα παιδιά μου στο διάβασμα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vivianka έγραψε:

[

Βέβαια αν και με σύγχισε προς στιγμήν της χαμογέλασα γλυκά και της είπα 'Τουλάχιστον έκανα αυτό που ήθελα, βρήκα καλή δουλίτσα και θα πάρω καλή σύνταξη. Συνεπώς, κάποιος θα θέλει να με κληρονομήσει ε, αυτός θα μου κλείσει και τα μάτια.' :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καληνύχτα katrina μου μ' ένα καρμάκι από μένα για την όμορφη συζήτηση και τα καλά σου λόγια.

Καληνύχτα και στα άλλα κορίτσια του φόρουμ και όπως συμφωνήσαμε

Η ουσία είναι να μην αφήνουμε τον κάθε ηλίθιο να επηρεάσει την ψυχολογία μας με τις κοτσάνες του :lol:

Φιλάκια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

liberty81 έγραψε:

Γεια σας κοριτσια.Τι κανετε?Σημερα στη δουλεια ηρθε μια γκομενα στην τριχα για να παραγγειλει ενα μηχανημα.Πανω στην κουβεντα μου λεει:"Εισαι παντρεμενη?"ναι της λεω.και τι μου λεει ρε κοριτσια..πως δεν της εδωσα καμια μπουφλα.."α εγω ειμαι της καριερας,για αλλα πραγματα.ο γαμος και αυτα ειναι ξεπερασμενα.αφου δεν σε ενδιαφερει να γινεις κατι ανωτερο καλα εκανες και παντρευτηκες"...."βρε δεν πας να δεις αν ερχομαι"ετσι της ειπα και εφυγα...δηλαδη η οικογενεια ειναι κατι κατωτερο?που παμεεεεεε ρεεεε??που παμεεεεεε

:blink::dry::unsure:B):lol:

Πολυ αναλυση θελει το θεμα νομιζω..

βρε liberty, μα τι λεγατε κ σου το ειπε αυτο??? :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λιμπερτι μου δε χρειάζεται να ντρέπεσαι για άτομα τέτοιου είδους

όταν θα φτάσει τα 40+ και θα δυσκολεύεται να κάνει παιδιά τότε να δούμε τι θα λέει...

έλεος :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΕΧΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΑΓΚΗ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΣΑΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ..ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΝΕΙ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΤΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΛΕΓΕΙ...ΤΕΛΕΙΩΣΕ...ΚΑΤΑ ΤΡΙΤΟΝ...ΤΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΠΡΑΓΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?ΚΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΔΕΝ ΛΕΩ ΑΛΛΑ ΙΔΟΥ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Η ΔΟΥΛΕΙΑ Η ΤΟ ΠΑΙΔΙ?ΣΚΕΦΕΤΕΙΤΕ ΤΟΝ ΕΥΑΤΟ ΣΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗΣ ΚΑΡΙΕΡΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΕΠΙΤΥΧΗΜΕΝΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?ΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΛΕΜΕ ΤΟΥ ΣΤΡΑΒΟΥ ΤΟ ΔΙΚΙΟ.ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΧΡΙΕΑΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ?ΓΙΑ ΠΕΙΤΕ ΜΕ ΘΑΡΡΟΣ ΤΙ ΘΑ ΘΥΣΙΑΖΕΤΕ?ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΑΣ Η ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΑΣ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...