Μετάβαση σε περιεχόμενο

θηλασμος και διαιτα διαιτολογου


Recommended Posts

20 κιλα + απο τοτε που παντρευτηκα ειναι κατι που μου χαλαει καθημερινα την ψυχολογια ,αποφασισα λοιπον να απευθυνθω σε διαιτολογο η διαιτα που μου εδωσε ειναι κατα τη γνωμη της προσαρμοσμενη θερμιδικα και σε ποιοτητα θρεπτικων συστατικων που αρμοζει σε περιοδο γαλουχιας αλλα εμενα μου εχει κολλησει τωρα οτι θα επηρεαστει η ποσοτητα του παραγομενου γαλακτος . Να σημειωσω οτι το μωρο ειναι σχεδον 8 μηνων και εχει αντικαταστησει πληρως 3 γευματα αλλα θηλαζει και πολλες φορες μεσα στην ημερα νομιζω κυριως για να ξεδιψασει και να κοιμηθει.εχει καμια σας επειρια απο τετοια διαιτα ενω θηλαζε ακομη?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

glayki έγραψε:

20 κιλα + απο τοτε που παντρευτηκα ειναι κατι που μου χαλαει καθημερινα την ψυχολογια ,αποφασισα λοιπον να απευθυνθω σε διαιτολογο η διαιτα που μου εδωσε ειναι κατα τη γνωμη της προσαρμοσμενη θερμιδικα και σε ποιοτητα θρεπτικων συστατικων που αρμοζει σε περιοδο γαλουχιας αλλα εμενα μου εχει κολλησει τωρα οτι θα επηρεαστει η ποσοτητα του παραγομενου γαλακτος . Να σημειωσω οτι το μωρο ειναι σχεδον 8 μηνων και εχει αντικαταστησει πληρως 3 γευματα αλλα θηλαζει και πολλες φορες μεσα στην ημερα νομιζω κυριως για να ξεδιψασει και να κοιμηθει.εχει καμια σας επειρια απο τετοια διαιτα ενω θηλαζε ακομη?

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΟ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΑ..ΑΛΛΑ ΗΤΑΝΕ ΕΚΕΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ 4ο ΜΗΝΑ ΠΟΥ ΟΥΤΩΣ Ή ΑΛΛΩΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ.ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΠ ΟΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ, ΑΠΛΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΚΑΘΟΤΑΝΕ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ(ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΑΠΛΟΙΚΑ...)

ΑΜΑ Η ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΙΝΑΙ ΠΛΗΡΗΣ ΜΗΝ ΦΟΒΑΣΑΙ.

ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΔΙΑΙΤΑ ΠΕΙΝΑΣ..ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΚΑΙ ΞΗΡΟΥΣ ΚΑΡΠΟΥΣ ΚΑΙ ΑΠΟΞΗΡΑΜΕΝΑ ΦΡΟΥΤΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΣΙΔΗΡΟ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΠΛΗΡΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗ.

ΑΝΤΕ ΒΡΕ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ!!!!!!!!! ΑΝΤΕ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΕΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΑΚΙ ΑΝΕΤΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΚΟΥΡΑΓΙΟ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ!!!!!!!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η υγεινή διατροφή θα σε κάνει και σένα να νιώσεις καλύτερα, αρκεί να μην νιώθεις πείνα και εξάντληση, γιατί χρειάζεσαι δυνάμεις (με το θηλασμό μόνο καταναλώνεις κατά μέσο όρο πεντακόσιες θερμίδες την ημέρα ).

Επίσης θα πρέπει να ξέρεις ότι μέχρι το χρόνο δεν αντικαθιστούμε γεύματα θηλασμού, οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού! Το γάλα σου είναι η σημαντικότερη τροφή για το μωρό σου, είναι πολύ μικρό ακόμη!

Από τη δική μου εμπειρία σου λέω πάντως ότι με την άσκηση βλέπεις θαύματα τόσο στο βάρος όσο και στην ψυχολογία! Μην "κλείνεσαι" μέσα, κάνε βόλτες, τρέξε! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να πω ….εγώ προσπαθώ …ακόμα να χάσω 10 κιλά ….

Κάνω δίαιτα αυτήν την εποχή (ασχέτως που σήμερα με έπιασαν οι μαύρες μου και τσάκισα 2 πάστες ) και ευελπιστώ κάτι να γίνει ,κάνω και κοιλιακούς όχι καθ μέρα κάθε δεύτερη μέρα γιατί τους ξεχνάω .

Το κακό εγώ πιστεύω με τον οργανισμό μου είναι ότι δεν μου εχει έρθει ακόμα η περίοδος και εχει μπλοκάρει ο μεταβολισμός μου .

Παλιότερα έκανα τα ίδια και έχανα εύκολα (είχα χάσει 15 κιλά) αλλά τώρα ούτε γραμμάριο .

Έχω τσατιστεί πολύ …..παντός το σώμα του δεν το νιώθω για όσα δείχνει η ζυγαριά ,ξανά υπήρχα σε αυτά τα κιλά και ήμουνα πολύ διαφορετική …..κάνω υπομονή και προσέχω την διατροφή μου μέχρι να μου έρθει η «θεια» από την Ρωσία .

Παντός και μένα με χαλάει πολύ αυτό το θέμα …όλο την κοιλιά μου κοιτάω και νιώθω άσχημα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καμοια διαιτολογος στην παρεα μας???????ΒΟΗΘΕΙΑ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ!!!DALIA???Θελω και εγω να χασω 14 κιλα ακομα :ohmy::side:

Τωρα τον τελευταιο μηνα εχω ξεκολλησει απο το κρεβατι και κανω βολτες το πρωι και μαγειρεμα αλλα σε γεικες γραμμες καθομαι αρκετες ωρες με την μικρη μου τωρα ειδικα γατι σε ενα μηνα εχω και ελιες και κατι ψιλα θα χασω ;):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Franita έγραψε:

Εγω γεννησα πριν 6 μηνες, ο μικρος μου ειναι 6 μηνων και 10 ημερων. Πηρα 30 κιλα στην εγκυμοσυνη!!!!! Με τη γεννα εχασα μονο 7....και βρεθηκα 78κ για υψος 1.68....ΦΡΙΚΗ....εχασα 3 κιλα ακομα και ειχα κολλησει για μηνες 75 κιλα..Δεν αναγνωριζα τον εαυτο μου και ειχα παθει καταθλιψη...ουτε ρουχα δεν αγοραζα γιατι στεναχωριομουν..Θηλαζα αποκλειστικα και το μωρο, ακονα τον θηλαζω απλα τωρα αρχισε και στερεες τροφες...Λοιπον δεν πηγα σε διαιτολογο..Αφου δεν μπορουσα να παω γυμναστηριο λογω του μικρου, αγορασα ενα διαδρομο και τρεχω καθε πρωι μιση ωρα (με το μωρο στη κουνια του διπλα, να παιζει με τα παιχνιδακια του και να με κοιταει να τρεχω...)μετα κανω κοιλιακους..Εκοψα τις ποσοτητες φαγητου, σταματησα το βραδυνο, δεν τρωω γλυκα και ψωμι καθολου, κανω δηλαδη μια σχετικη διαιτα..Μεχρι τωρα εχω χασει 20 κιλα...ειμαι 65 και κατεβαινω..με το διαδρομο εχασα 2 κιλα σε 2 εβδομαδες!! Εχασα και ποντους απο κοιλια και περιφερεια και γενικα βλεπω μεγαλη αλλαγη..Μου εχουν μεινει αλλα 10 να χασω μεχρι το καλοκαιρι και θα ειμαι στα κανονικα μου..Η διαιτα παντως δεν επηρεασε το θηλασμο. μια χαρα γαλα εχω και αναπτερωθηκα!! Αγορασα και ρουχα!!

Εγω φοβαμαι τις διαιτες δεν θελω να στερηθω τιποτα!!! :dry::blink::side: απλα προσπαθω να εχω ισοροπημενη διατροφη και μετα γυμμαστηριο εχω η χαρωπη αγροτισα!!!(εκτος απο περυσι) στο μαζεμα ελιων καθε χρονο

χανω τουλαχιστον 5 κιλα εκεινη την περιοδο και τρωω και οτι θελω!!! :silly:

αλλα σκεφτομαι να παρω ποδηλατο και παγκο γυμναστικης για συσφιξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Από την στιγμή που θα απευθυνθείς σε ειδικό δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα ίσα ίσα γνωρίζουν και ποιες είναι οι τροφές που βοηθούν στο θηλασμό, εγώ πήρα διατροφή 2 μήνες μετά που γέννησα και όλα καλά και τα κιλά έχασα και έτρωγα και καλύτερα γιατί μόνη μου έκανα χαζομαρούλες κι έτρωγα ότι να ναι ενω μετά με την διατροφη έτρωγα σωστά και δεν πεινασα. Ο θηλασμός πηγε καλά και πάει καλά μεχρι και σήμερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι για το γάλα.

Εγώ ξεκίνησα δίαιτα εδώ και 8 εβδομάδες και παράλληλα θηλάζω. Η μικρή έχει αντικαταστήσει 1 γεύμα. Δεν είδα καμιά διαφορά στο γάλα ούτε να ελλατώθηκε ούτε να μην χορταίνει η μικρή.

Όσο θήλαζε βέβαια αποκλειστικά μέχρι τους 6 μήνες φοβόμουν να κάνω δίαιτα μην μου κοπεί το γάλα αλλά όταν άρχισε στερεές τροφές το πήρα απόφαση.

Σε 8 εβδομάδες έχασα 5 κιλά και η ψυχολογία μου έχει ανέβει πάρα πολύ.

Άρχισα να μπαίνω στα παλιά μου ρούχα. Και όλα αυτά χωρίς ιδιαίτερες στερήσεις. Δεν έχω νιώσει ακόμα πείνα. Κι αν λυμπιστώ και κανένα γλυκό φυσικά το τρώω αρκεί να μην είναι σε καθημερινή βάση.

Άντε καλή αρχή :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα σου πω τι μου χε πει η δικη μου διατροφολογος (να σημειωσω οτι ειναι και διατροφολογος νεογνων κ παιδων) κατα την διαρκεια του θηλασμου δεν κανουμε διαιτα για να χασουμε κιλα,δεν μου πε οτι επηρεαζεται η παραγωγη γαλακτος αλλα οτι θα βλαψω τον οργανισμο μου,αντιθετα μου χε δωσει μια διατροφη για να με τονωνει και για να τρωει "καλα" στοιχεια και το μωρο.Αλλα μου τονισε οτι οσο καιρο θηλαζω δεν θα πρεπε να χασω (οπως κ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι σωστοι επαγγελματιες (αυτοι δλδ που εχουν σπουδες πισω τους και οχι 2 χρονια σε οποιο ΙΕΚ) κανονικα θα πρεπε να σου ζητουν και προσφατες εξετασεις ιατρικες,δεν μπορει να σου δινει διατροφη χωρις να ξερει αν εχεις αναιμια,ανεβασμενο ζαχαρο ή οτιδηποτε βρε παιδι μου...με το ματι δεν γινεται σοβαρη εκτιμηση :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

Αλλα μου τονισε οτι οσο καιρο θηλαζω δεν θα πρεπε να χασω (οπως κ κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ).

?????????? :blink::blink::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που ξέρω εγώ, χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια, είναι ότι ένας σοβαρός κίνδυνος που ενέχουν οι αυστηρές δίαιτες είναι ότι με το απότομο χάσιμο λίπους απελευθερώνονται πολλές τοξίνες στον οργανισμό που παιρνούν στο αίμα και στο γάλα της μητέρας.. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΡΓΩ έγραψε:

Αυτό που ξέρω εγώ, χωρίς να είμαι ειδικός βέβαια, είναι ότι ένας σοβαρός κίνδυνος που ενέχουν οι αυστηρές δίαιτες είναι ότι με το απότομο χάσιμο λίπους απελευθερώνονται πολλές τοξίνες στον οργανισμό που παιρνούν στο αίμα και στο γάλα της μητέρας.. :dry:

καπως ετσι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

ΑΡΓΩ έγραψε:

καπως ετσι! :)[/quote:1p78wk8e]

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν κάνει να χάσεις καθόλου βάρος.

Για αυστηρή δίαιτα μιλάει.

Από αυτά που έχω διαβάσει εγώ χωρίς βέβαια να είμαι και εγώ ειδική, απώλεια μέχρι 2 κιλά το μήνα επιτρέπεται σε θηλάζουσες μητέρες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...