Μετάβαση σε περιεχόμενο

κεντρο μανας και παιδιου


Recommended Posts

Καλημερούδια..

γνωρίζει καμμιά σας τι ακριβώς κανει αυτό το κέντρο? μερικές κοπέλες τοέχουν αναφέρει σε μερικές απαντήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνει? γιατί καποιος ασφαλισμένος στο ΙΚα να απευθυνθει εκεί???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rena79 έγραψε:

Καλημερούδια..

γνωρίζει καμμιά σας τι ακριβώς κανει αυτό το κέντρο? μερικές κοπέλες τοέχουν αναφέρει σε μερικές απαντήσεις αλλά δεν έχω καταλάβει ακριβώς τι κάνει? γιατί καποιος ασφαλισμένος στο ΙΚα να απευθυνθει εκεί???

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ....ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΠΑΩ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"Σταθμοί Προστασίας Μάνας και Παιδιού:

Για την προστασία και παροχή συμβουλών σε επίτοκες μητέρες. Παρακολούθηση εγκυμοσύνης, εμβολιασμοί παιδιών και εφήβων σύμφωνα με το Εθνικό Πρόγραμμα Εμβολιασμών και παρακολούθηση Ψυχοκινητικής εξέλιξής τους. Κατ' οίκον επισκέψεις από τις επισκέπτριες Υγείας. Λειτουργούν σε 58 μονάδες υγείας σε όλη την Ελλάδα" απο την σελιδα του ΙΚΑ,στο ιντερνετ.

Δεν ηξερα οτι υπηρχε,το μαθα απο την κουμπαρα μου που ειναι εγκυος με αποκολληση και ολες τις αδειες απο το γιατρο τις πηγαινε εκει. Μου πε οτι ηταν πολυ εξυπηρετικοι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα! και εγω εκει πηγαινω!οσα υπ/μα ικα εχουν κεντρο μητερας και παιδιου προωθουν τις εγκυους εκει για καλυτερη εξυπηρετηση,για να μην περιμενουν σε ουρες ή ραντεβου μετα απο μηνα.

επισης εκει ειναι και το τμημα που κανει τα εμβολια για τα μωρα και παιδια! εχει τμηματα συμβουλευτικα που αφορουν τα παιδια και επισης μερικα εχουν και τμηματα ανοδυνου τοκετου, συμβουλες θυλασμου και φροντιδας νεογεννητου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

RUBELA έγραψε:

rena79 έγραψε:

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ....ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΚΕΝΤΡΟ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΕΓΚΥΟΥΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΚΕΙ ΠΑΩ!![/quote:lwocqi5e]

rubela σου γράφουν κ άδεια αναρρωτική αν χρειαστεί? το ρωτάω γιατί ετοιμαζομαι για ωοληψία κ εμβρυομεταφορά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγώ όταν ήμουν έγκυος έπαιρνα τηλ στο ικα για να κλείσω γυναικολόγο και από μόνοι τους με ρωτούσαν αν είμαι έγκυος για να μου κλείσουν εκεί ραντεβού. είναι όντως εξυπηρετικοί και δεν έχει πολύ κόσμο. εγώ πήγαινα για να μου γράψουν τις εξετάσεις και τα συμπληρώματα πχ σίδηρο.

να πάτε κορίτσια είναι καλά... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Κι εμένα εκεί με έστελναν όταν έπαιρνα τηλέφωνο για ραντεβού. Βασικά πήγα 2-3 φορές μόνο και μόνο όταν χρειαζόμουν αναρρωτική και για την άδεια τοκετού στο τέλος. Είχα μαζί μου τη βεβαίωση από το διμό μου γιατρό, που έλεγε ότι χρειάζομαι άδεια τόσες μέρες για τον τάδε λόγο, του το έδινα, μου την έγραφε και τέλος, χωρίς αναμονή χωρίς τίποτα.

Μόνο μια φορά είχα πέσει σε έναν π@π@ρ@ που μου έκανε το δύσκολο για να μου τη γράψει λες και θα έβαζε τα λεφτά από την τσέπη του! Μου είχε γράψει ο γιατρός μου ότι είχα αιμοραγία, ενώ στην πραγματικότητα είχα απίστευτες συσπάσεις και δεν μπορούσα να κουνηθώ. Όταν μου ζήτησε υπέρηχο γιατί δε με πίστευε, τα πήρα και του είπα: "Δεν κατάλαβα;;; Αμφισβητείτε το γεγονός ότι έχω αιμοραγία;;; Αν δε με πιστεύτε εξέτάστε με!" Εκεί το έπαιξα κορώνα-γράμματα, αλλά δεν είπε τίποτα και μυο την έγραψε! Ο ηλ.....

Ουφ... Τέλος πάντων... Κατά τά άλλα είναι πολύ καλά κεντρα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ioannouli Μηπως πηγες στο κετρο του Ευοσμου;;;; Γιατι εκει ο γυναικολογος ειναι πολυ μ....ς. Δυο τρεις μπαμπαδες κοντεχαν να τον δειρουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όχι είμαι Αθήνα, στου Χαλανδρίου πάω. Ο οποίος είχε αργήσει κι όλας γιατί έκανε διάλλειμα να πάει να φάει την τυροπιτούλα του!!!

Φαντάζεστε πως έγινα για να μη μιλήσει! Δε θα ήθελε να τα βάλει με μια μανιασμένη εγκυμονούσα 7 μηνών με την κοιλιά στο στόμα! Ο π@π@ρ@ς!

tonia28 είναι υπηρεσία του ΙΚΑ, δεν ξέρω για τα υπόλοιπα ταμεία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομιζω οτι ειναι μονο για τους ασφαλισμενους του ικα.Εκει σου ανοιγουν μια καρτελα που γραφουν καθε φορα τις εξετασεις που κανεις οπως επισης και τους μεγαλους υπερηχους αν θες για να μην πληρωνεις.Εδω το μονο κακο ειναι ο γιατρος βρε κοριτσια!Δεν ειναι καθολου συνεργασιμος,γραφει οτι φαρμακα θελει αυτος κι αν ζτησεις καμια εξεταση παραπανω δεν στην γραφει!!Ολοι παραπονιουνται και απορω πως δεν τον εχουν διωξει ακομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μονο για ΙΚΑ ε;;; :( κριμα...ευχαριστω κοριτσια για τη πληροφορια! ;)

Παντως σε αυτη τη χωρα οταν δεησουν να προσφερουν μια ανελπιστη για μας υπηρεσια βρισκεται παντα ενας παπαρας,οπως λεει και η Ιωαννα,και τα κανει σκατα!! :angry: και το χειροτερο ειναι πως δε μπορει να τον κουνησει κανεις απο τη θεσουλα του! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς και στο κέντρο μάνας και παιδιού στη Νέα Ιωνία τα ίδια χάλια..γιατρό έχει μόνο δυο φορές την εβδομάδα και έναν παιδίατρο και για να κλείσεις ραντεβού πρέπει να καλέσεις έναν μήνα πρίν.Και ο γιατρός είναι και δύσκολος,γράφει άδειες και φάρμακα με το ζόρι,εγώ μια φορά πήγα και την άδεια δυσκολευόταν να μου τη γράψει και όσο για την εξυπηρέτηση;σκέτη ταλαιπωρία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλα αυτος του ευοσμου ειναι απαιχτος!!! Δεν θελλω να ξαναγραψω τι μου εκανε οταν ημουν εγγυος. Ξερω μονο οτι ενας συζηγος εκανε φοβερη φασαρια μια φορα, η γυναικα του ηταν με αποκολλιση στο κρεβατι και αυτος αρνιοταν να της γραψει αδεια- με χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο παρακαλω- ελεγε οτι αν δεν την εξετασει αυτος δεν τη γραφει. Και να την εξετασει στο ιατρειο του γιατι λεει εκει δεν εχει υπερυχο!!! Ο συζηγος το υτλεει οτι αυτος θα τη φερει...με μαρτυρα αστινομικο και αν παθει κατι στη διαδρομη να ετοιμασει την διαθηκη του, και αμα δεν γραψει την αδεια θα του στειλει στο ιατρειο το ΣΔΟΕ με επωνυμη καταγγελια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τελικά κορίτσια νομίζω ότι σε αυτή τη χώρα είμαστε στο έλεος του καθενός... ειδικά όσες είμαστε ασφαλισμένες στο ΙΚΑ...στην πραγματικότητα αν είσαι ασφαλισμένος στι ΙΚα ειναι σαν να μην εισαι ασφαλισμένος καθόλου γιατί τα πάντα είναι μια απίστευτη ταλαιπωρία....θα έπρεπε να ντρέπονται....ολοι τους!!!!

αντε τα πήρα τώρα... και να σκεφτήτε ότι και το γεγονός πως έρχονται στο γραφείο με 38 μισό πυρετό έχει να κάνει σε ένα βαθμό και με το ΙΚα... για να δεις ένα γιατρό πρέπει να έχεις μεσο!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εκει πηγαινα σε ολη τη εγκυμοσυνη κ μου εγραφαν τα χαπια ..

πας στο γυναικολογο σου κ σου φραφει σε ενα χαρτι τι χαπια αιρνεισ κ πας στη φροντιδα μανς κ παιδιου κ σου τα γραφει ο γυναικολογος

κ ειναι ωρεαν τα χαπια...

καθε μηνα πας μετ κ στα ξανα γραφει

κ ισχιει μονο για ασφαλισμενουσ του ικα ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να ρ τήσω κατι ακόμα :) πηγαινετε σε ενα συγκεκριμένο κεντρο?δηλαδή ειμαι λίγο περιεργη περίπτωση.τα χαρτια μου τα έχω ακομα στο πατρικό μου εκει φαινεται οτι μένω στην Καλλιθέα,το βιβλιάριο του Ικα το έβγαλα απο την Βαρη αλλά μένω Αγ.Μαρινα μετά την Βαρκιζα.Που παω???Μηπως ξέρει καμία???Αν και είδα οτι μπορώ να πάρω το 184???σωστά???ευχαριστώ :):):):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yolle έγραψε:

rubela moy να σε ρωτήσω κάτι??επειδή γράφεις οτι δεν δουλευεισ ενα χρόνο και είσαι και εγκυούλα εχεις ρωτήσεοι τελικά τι δικαιούσαι απο ικα??

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ ΓΙΑΤΙ ΔΟΥΛΕΥΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ 6 ΜΗΝΕΣ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

yolle έγραψε:

Να ρ τήσω κατι ακόμα :) πηγαινετε σε ενα συγκεκριμένο κεντρο?δηλαδή ειμαι λίγο περιεργη περίπτωση.τα χαρτια μου τα έχω ακομα στο πατρικό μου εκει φαινεται οτι μένω στην Καλλιθέα,το βιβλιάριο του Ικα το έβγαλα απο την Βαρη αλλά μένω Αγ.Μαρινα μετά την Βαρκιζα.Που παω???Μηπως ξέρει καμία???Αν και είδα οτι μπορώ να πάρω το 184???σωστά???ευχαριστώ :):):):)

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΩΣΤΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΤΟ 184 ΕΚΕΙ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Η δική μου εμπειρία δεν είναι και η καλύτερη.

Χρειαστηκα να γράψω τα απλά συμπληρώματα, σίδηρο, μαγνήσιο κλπ. Κ επειδή ήμουν με γρίπη στο σπίτι (ευτυχώς ηταν απλά ένα κρύωμα κ όχι η γνωστή γρίπη) η γιατρός μου, μου συνέστησε για να αποφύγω τα χειρότερα να μην έρθω σε επαφή με κόσμο, είχα κ από την 18η εβδομάδα αιμόρια, με άδειες από δημ.νοσοκομεία... παρόλα αυτά σε δύο κέντρα μάνας και παιδιού του ΙΚΑ, σε αυτό του Αγ.Δημητρίου και σε αυτό στις Τζιτζιφιές με τίποτα δεν έγραφαν στην μητέρα μου που είχε μαζί της το βιβλιάριο μου, τις γνωματεύσεις γιατρών δημοσίου νοσοκομείου, τις συνταγές της δικής μου γιατρου.

Οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι, δεν της έγραψαν ούτε τα συμπληρώματα, ούτε κάποιες εξετάσεις που έπρεπε να κάνω, μιας κ βρέθηκε ζάχαρο κύησης. Επρεπε να πάω εκεί να με δουν.

Αλητία άνευ προηγουμένου, δεν ξαναπάτησαμε βέβαια, λυπάμαι για την συμπεριφορά ανθρώπων που θέλουν να λέγονται γιατροί, ειδικά σε έγκυες γυναίκες. Αλλά σε αυτή τη χώρα κανείς δεν ελέγχει κανέναν.

Κ το κερασάκι, αυτό που ανέφερε κοπέλα παραπανω, είπε : να έρθεται στο ιατρείο μου να την την εξετάσω κ μετά της γράφω ότι χρειάζεται...

Τα συμπεράσματα δικά σας !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κεντρο μανας και παιδιου?????????? ουτε ζωγραφιστο δεν θελω να το ξαναδω!!!

πηγα 7 μηνων εγκυος με χαρτι απο το νοσοκομειο για να μου γραψει αδεια επειδη λιποθυμησα στην δουλεια και δεν μου την εγραφε γιατι λεει ολες το ιδιο κανουμε για να παιρνουμε αδειες και οτι ημουν μια χαρα.

του εβαλε τις φωνες ο αντρας μου και τελικα την εγραψε(γεννησα μετα απο 5 μερες)

δευτερο περιστατικο:παω με το μωρο 3 μηνων για εμβολιο(ειπα να το δοκιμασω η βλαμενη)και γινοταν ο χαμος!!! γυρω στα 20 παιδια γκουχ το ενα γκουχ το αλλο,υποδομη μηδεν καποια στιγμη ξυπνησε το μωρο χωρος να το αλλαξεις και να το ταισεις πουθενα...εεεεε τι στο καλο το λενε κεντρο μανας και παιδιου????

αφου πανε μωρακια κανεις δεν σκευτηκε να κανει εναν χωρο για αυτο το λογο? να υπαρχει μια αλλαξιερα βρε παιδια,λιγο νερο ζεστο τιποτα???????

εεε απο τοτε δεν ξαναπατησα το ποδι μου εκει μεσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...