Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κορίτσια βοήθεια, τι έπαθε το στήθος μου;


Recommended Posts

Κορίτσια το ένα μου στήθος με πονάει πολύ όταν θηλάζω. :( Είναι άσπρο από πάνω σα να ξεφλουδίζει, αλλά μαλακό. Σε ένα σημείο έχει ανοίξει λίγο και τρέχει αίμα. Το μωρό είναι 5,5 μηνων και έχω μήνες που δεν πονώ . Τι έγινε πάλι; Βάζω κρέμα της μεντέλα 2 -3 μέρες αλλά δεν περνά. Τι να κάνω; :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε πονάει πάνω στη θηλή σου ή σε πονάει γενικώς εσωτερικά το στήθος σου?

Σε κάθε περίπτωση πάρε αμέσως το γιατρό σου να του το πείς μήπως χρειαστεί να ακολουθήσεις θεραπεία (π.χ. κρέμα)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα.

Δες αυτο το θεμα

http://www.mammyland.com/index.php?opti ... &id=210238

Το πιθανοτερο ειναι (απο αυτα που περιγραφεις)πως προκειται για καντιντιαση.

Επικοινωνησε με το γιατρο σου καλυτερα για να σου προτεινει αγωγη.

Αν οντως ειναι κατι τετοιο δεν ειναι κατι σοβαρο.

Καλη συνεχεια και περαστικα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με ποιον γιατρο να επικοινωνήσω, παιδίατρο; Και το μωρό είναι σα να έχει ξεφλουδισμένα χειλάκια. Δεν βλέπω σπυράκια. Πάντως πονάει πολύ ειδικά στην αρχή του θηλασμού. Το απόγευμα έβγαλα το γάλα με θήλαστρο και του το έδωσα από αυτό το στήθος . Είναι άσπρο στο πάνω μέρος σαν ξεφλουδισμένο και σκασμένο. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Aχ βρε κορίτσια μη στέλνετε πμ σε τετοια θέματα...μπορεί να τύχει και σε κάποια άλλη και πολύ θα θέλαμε να γνωρίζυμε κι εμείς..ευχομαι να μην είναι κάτι σοβρο..πρώτη φορά το ακοω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υποψιαζομαι καντιντιαση!

αλλα δεν ειναι σαφης οι απαντησεις σου!

ο πονος ειναι σαν βελονες?

και οταν δεν θηλαζεις?

το σκασιμο το περιγραφεις επανω στην θηλη?

μεσα στο στομα του μωρου υπαρχουν ασπρα μικρα στιγματα?

η καντιντιαση ειναι μυκητας

για την ωρα απεφυγε γλυκα, ζαχαρη, ασπρο αλευρι και οπου μπορει να περιεχεται(κεικ, ψωμι, κουλουρακια) ,αυγα ακομα και τα κρυμενα!

καλ θα ειναι να τρως γιαουρτακια, πολλες φορες βοηθουν!

αν καπνιζεις ελατωσε το!

καλο θα ειναι να μιλησεις με γιατρο....

τωρα τι γιατρο?

γυναικολογο, παιδιατρο? δερματολογο?

υποθετω καποιος θα γνωριζει το θεμα χωρις να ειμαι σιγουρη για αυτο! δυστηχως οι περισοτεροι εχουν αγνοια!

συνηθως περναει με καποια αλοιφη για μυκητες!

δεν υπαρχει λογος να κοψεις τον θηλασμο... γιατι ειμαι σχεδον σιγουρη οτι α σου το προτεινουν.....

υπαρχουν καποια φαρμακευτικα σκευασματα τα οποια κανουν και για το στομα ωστε ταυτοχρονα με εσενα να κανει θεραπεια το μωρακι σου με τον πιο φυσικο τροπο... τον θηλασμο !

ειναι μυκητας που ζει στον οργανισμο μας μαζι τα αδερφακια-ξαδερφακια του και εμαφανιζεται οταν το ανοσοποιητικο μας συστημα καταρεει.... μετα απο κουραση, στεναχωρια, κακη διατροφη, μετα απο αντιβιωση

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια ευχαριστώ έχω πράγματικά καντιντίαση. Το είδε η παιδίατρος στ στόμα του μωρού. Στη σελίδα http://www.thecandidadiet.com/ είδα τι πρέπει να τρώω και τι όχι. Το έβαλα και στο Google και μου έκανε αυτόματη μετάφραση (τέλεια). Πονάω πολύ λιγότερο. Ευχαριστώ όλες και ειδικά τη lovie για την άμεση ανταπόκριση, γιατι δε θα φανταζόμουν ποτέ κάτι τέτοιο. Μιλάμε ο θηλασμός είναι επιστήμη! :laugh: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πονάω ακόμα αλλά πολύ λιγότερο και δεν υπάρχουν πολλά άσπρα. Με τόσο ξυνόγαλο και γιαουρτάκι που τρώω σε λίγο θα κάνω μπε! :P . Τελος παντων θα γίνω μια κουκλαρα αν συνεχίσω 2-3 βδομάδες χωρίς γλυκά και ζάχαρες και ψωμιά. Σας ευχαριστώ όλες. :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...