Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κρατάτε την παράδοση ή δίνετε ''άσχετο'' όνομα;


Ariel

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 167
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημερα σας :)

εμεις, οταν ερθει εκεινη η ωρα η καλη, το αγορακι μασ θα του δωσουμε το ονομα του πεθερου μου... δεν με προβληματισε καθολου αυτο το θεμα! το πιο σημαντικο για μενα ειναι να ειναι καλα το παιδακι μας κατα τα αλλα ενα ονομα ειναι... το θεωρω και γρουσουζια να τσακωθεις για το ονομα... υπαρχουν αλλα πραγματα που ειναι πιο σημαντικα! :) :) :)

απο την αλλη σκεφτειτε οτι τα παιδια -λενε- μοιαζουν σε αυτον/ην που παιρνουν το ονομα...ετσι λενε τουλαχιστον!! unsure: :unsure::unsure:

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω εχω δωσει τα ονοματα των γονιων μας. εξαλλου είναι μια ανταμοιβη για αυτους και νοιωθουν οτι το παιδι ειναι η συνέχεια τους. θα το καταλαβουμε και εμεις αυτο όταν γίνουμε γιαγιαδες. αλλουνου παπα ευαγγελιο αν το εχεις ταξει ή αν εχεις κανει πολλα παιδια και βγαζεις οποιο όνομα θες μετα . παντως ευτυχως δεν εχουν τα πεθερικα μου και οι γονεις μου κανενα παραξενο όνομα γιατι δεν ξερω πως θα το χεριζομουν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ego sto proto mou moraki evgala ton pethero mou giati mou arese poli to onoma tora sto deftero den ksero giati einai ligo paraksena ton allon.mallon tha tou doso ena asxeto.den ksero otan erthei ekeini stigmi tha do.Makari na erthei sintoma kai ola ta alla einai peritta.....

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να 'μαστε και εμείς οι παραδοσιακοί γονείς. Ο μικρός μας πήρε το όνομα του παππού του και η χαρά του στην βάπτιση κορίτσια δεν περιγράφονταν. Ευτυχώς έχει ωραίο όνομα και δεν μπορώ να σας περιγράψω πόοοοοοοοοοσο χαίρετε όταν συναντιόμαστε και παίρνει αγκαλια τον μικρό Ευστάθιο (έτσι τον φωνάζει και γελάει μέχρι τα αυτιά).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κρατήσαμε κι εμείς την παράδοση.Το πρώτο μας παιδάκι πήρε το όνομα της μητέρας μου και το δεύτερο του πατέρα μου.Περιμένουμε άλλα δύο μωράκια,ομώς δεν έχουμε αποφασίσει τι ονόματα θα τους δώσουμε και αν αυτά θα είναι των πεθερικών μου(δεν θέλουν)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΟ ΕΧΩ ΤΑΞΕΙ Κ Θ ΕΧΕΙ 2 ΟΝΟΜΑΤΑ(ΑΠΟΦΑΣΗ Τ ΣΥΖΥΓΟΥ)!ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΜΙΛΑΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ Κ ΕΙΝΑΙ ΔΙΠΛΑ Τ ΓΙΑ Ο,ΤΙ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ Τ,ΑΠΟΦΑΣΙΣΕ Ν ΤΟΝ ΤΙΜΗΣΕΙ Κ ΕΤΣΙ Τ ΟΝΟΜΑ Τ ΠΡΙΓΚΙΠΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ..................................................................

ΓΕΩΡΓΙΟΣ-ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το κοριτσακι μου το εταξα στην παναγια της τηνου και ετσι το ονομα της θα ειναι ΝΙΚΗ-ΜΑΡΙΑ.το νικη της πεθερας χωρις να το ζητησει η ιδια το ηθελε ο αντρας μου καθοτι παραδοσιακος αλλα δεν ειχα καμια αντιριση γιατι η πεθερα μου ειναι πολυ καλη .γερα να ειναι πανω απο ολα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις κοριτσια στο πρωτο κρατησαμε σχετικα την παραδοση...το βγαλαμε γιωργο απο τον πατερα μου και την μητερα μου...

τωρα το δευτερο διαλεξαμε ενα ονομα που μας αρεσε...ιασονας.. ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμεις τον πρωτο μου γιο τον βαπτισαμε Μιχαλη απο του πεθερου και τωρα τον δευτερο λεμε να τον βγαλουμε απο την πεθερα μου Διονυση.

Μου αρεσει να καραταμε παραδοσεις αλλα να ειναι και ονοματα νορμαλ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχουμε αριστες σχεσεις και με πεθερικά και με γονεις και ετσι δωσαμε με πολύ χαρά και τα 2 ονοματα απο τους παππουδες...

Μεγαλύτερη τιμη για μενα ο 2ος γιος να πάρει και το ονομα αλλά και την κλωνοποίηση...Ειναι σοκαριστικό ποσο ΙΔΙΟΣ ειναι με τον πατερα μου ...

Αφου οσοι τον βλέπουν, κοκαλωνουν !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

e nomizw pws einai ligoi oi tixeroi pou den kratane tis paradoseis an kai egw stathika tixeri ton pethero mou ton lene kwnstantino opou eipame kai to prwto...wraio onoma;)....kai to deytero ola na pane kala bebaia tha to poume alkibiadh ston mpampouli mou:)))))

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις καναμε 4 μηνες για να αποφασισουμε το ονομα. Ο ανδρας μου ειναι πατροπαραδοτος μεχρι το κοκκαλο. Ενω στην αρχη συμφωνησε μαζι μου να δωσουμε ασχετο ονομα στην κορη μας μετα μου εδωσε σαν λυση να της δωσουμε της μανας του κ το δευτερο ασχετου φυλλου να δωσουμε οτι ονμα θελω εγω. Ετσι την ονομασαμε Μαριλενα κ το δευτερο θα παρει το ονομα της μανας μου ειτε ειναι αγορι ειτε ειναι κοριτσι. Επαιξε κ εχασε... Γιατι εγω του ελεγα το πρωτο δικο μου που ειναι κοριτσι κ το δευτερο δικο του ωστε αν ειναι αγορι να παρει του πατερα του. Με νευριαζει αυτο που εχουμε στην Ελλαδα με το ονοαμ παντως. Οπως και αλλες λενε στο φορουμ, το παιδι ειναι του ζευγαριου... Μακαρι καποτε να αλλαξει αυτη η νοοτροπια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax koritsia ti ponokefalos auto to onoma!!

emena ton pethero mou k o pateras mou eixan to idio onoma antonis k lew eixan giati o pateras mou pethane persi.legame oti den tha exoume problimata me to onoma giauto to logo den exei bgei kiolas apo pouthena, ela omws pou mpike k i pethera sto proskinio k prin akoma meinw egios xwris na rwtisei kanenan arxise na leei oti an einai toritsi tha bgaloume to diko tis xristina den lew kalo einai alla to ebgale i kori tis opote tis to ksekatharisa apo tin arxi ase pou k o antras mou den thelei to onoma tis manas tou giati ton esteile apo 7 imerwn stin giagia tou na ton megalwsei giati auti douleue stin germania!!!den peire xampari omws k synexise ton xaba tis apo tin prwti stigmi pou emeina egios olo gia to onoma tis elege anti na leei na einai gero to mwro!!!telika einai koritsi emeis apofasisame na tin bgaloume Lydia mas aresei para poly!!tsakwthike mia fora o antras mou me tin mana tou giauto to logo k pali den peire xampari k me peire mia mera til k me rwtaei ela pes mou pws tha to bgalete gia na kserw na xairomai i na min xairomai na pswnizw i na min pswnizw!!!!akou!!!trelathika k egw k tis eipa min xairesi giati to onoma sou den bgainei egw to paidi mou den to poulaw!!!arxise auti ta xaza tis oti kai kala den tin agapame xa!!!mesa epese den tin agapame!!!k twra den mas milaei!!pote tis akou ekei exei k alli xristina k thelei ksana giati leei apo ton gio einai symantiko etsi kanoune ston ebro!em ela pou egw den eimai ebritisa!!xa!epaikse k exase!!

koritsia min akoute kanenan k min ypokiptete se ekbiasmous!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνησω με την Katerinaki84, να μην ακουμε κανεναν!

Εγω δεν εχω προβλημα με την πεθερα μου, ισα ισα που ειναι γαμω τα ατομα. Αλλα η μανα μου ειναι αυτη που το κραταει οταν εγω ειμαι στην δουλεια, οταν θελουμε να βγουμε, πχ. Ασε που το Αλεξανδρα μου αρεσει καλυτερα απο το Μαριλενα...

Ετσι το δευτερο κ αγορι να βγει Αλεξανδρο θα το βγαλω, γιατι με τον πατερα μου δεν εχω κ τις καλυτερες σχεσεις (χτυπαγε την μανα μου οταν ηταν παντρεμενοι)- κ το Γιαννης ειναι πολυ συνηθισμενο ονομα κ του πεθερου μου το Χρηστος δεν με πολυσυγκινει, το Αλεξανδρος ειναι απαιχτο... Παντως ο πεθερος μου δακρυσε οταν ακουστηκε το ονομα της γυναικας του στην εκκλησια, αραγε το ιδιο θα εκανε αν ακουγονταν της μανας μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειλικρινα οι γιαγιαδες κ οι παππουδες που ασχολουνται με το θεμα του ονοματος ειναι απαραδεκτοι.Σε λιγες μερες θα δω για πρωτη φορα την κορουλα μου και ουτε μια στιγμη δεν εχω σκεφτει ποιο θα ειναι το ονομα της!!Αυτο που με νοιαζει ειναι να γεννησω ενα υγιη μπεμπακι!!Τωρα τι ονομα θα εχει ειναι το τελευταιο που με απασχολει και με χαροποιει ιδιαιτερα που ο αντρας μου κ οι δικοι μου συμφωνουν απολυτως μαζι μου!!Ας πανε ολα καλα κ τη βγαζω οπως να 'ναι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαχα!

Λοιπον, πριν απο μερικά χρόνια (στο ασχετο) είχαμε αποφασίσει με τον άντρα μου ότι τα κορίτσια θα τα βγάζαμε με "ασχετα" ονόματα, ενω ενα αγόρι θέλει να πάρει το όνομα του μπαμπά του να συνεχιστεί η παράδοση.

Πριν απο μερικες εβδομάδες γέννησα ένα κοριτσάκι, το οποίο εχει πολύ μεγάλη αξία για μένα γιατι εχω μια ωοθηκη κ σάλπιγγα κ πέρυσι εβγαλα κ μια κυστη απο την ωοθήκη).

Για να μην τα πολυλογώ, δεν πρόλαβα να βγω απο το μαιευτήριο (κεσαρική εκανα-δηλ αλλο ενα χειρουργειο)) κ ειχαμε "γλεντια"...

Όχι απο τους γονείς μου που με τρεχανε στους γιατρους σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης και που αγοράσανε ΟΛΑ τα πράγματα του μωρού (από καλτσάκια μέχρι κουρτίνες - χώρια τα χρυσαφικά με το που γεννήθηκε), αλλά (ακουσον, άκουσον....) απο την πεθερά μου! Τσαντίστηκε κ μουρμούραγε στον άντρα μου οτι ισοπεδώνουμε τις παραδώσεις και τέτοια. Ξεσπάθωσα βέβαια, γιατι δεν εχουμε κρατησει γενικά παραδώσεις (ούτε πρόταση γάμου, ούτε δαχτυλίδι, ούτε δωρα απο τα πεθερικα... εκει δεν μας πειραζει) :angry:

Anyway.... και το όνομα αυτης... Φαίδρα!!! (γιαι έτσι μας αρέσει!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε λίγους μήνες κι εμείς θα βαφτίσουμε το Δη-μουτράκη μας!!!

Όπως λένε τον πεθερό μου, που του δώσαμε μεγάλη χαρά γιατί τελικά είναι μεγάλη τιμή για έναν παππού και μια γιαγιά να παίρνουν τα εγγόνια τους τα ονόματά τους, ό,τι και να λέμε.

Και του πάει το Δημήτρης τόσο πολύ γιατί και ωραίο όνομα είναι και πολύ αντρικό...Και είναι αυτός ένα αντράκι ...δεύτερο δεν υπάρχει...πολυ μόρτικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμείς θα βγάλουμε το όνομα του πεθερού μου "Στέφανος"

αλλά επειδή ο μπέμπης γεννήθηκε 21 Νοεμβρίου (της Παναγίας)

θέλησα να δώσω και 2ο όνομα, Παναγιώτης.

Όταν το είπε ο άντρας μου στη πεθερά μου,(εγώ δεν ήμουν παρούσα-πάντα τελευταία τα μαθαίνω) εκείνη δε θέλησε 2ο όνομα

και ο άντρας μου είπε πως είναι λόγω της ημέρας και δε της είπε πως το 2ο όνομα θα ναι Παναγιώτης, γιατί δε δένει λέει καλά με το Στέφανος, αλλά Μάριος που ακούγεται καλύτερα το Στέφανος-Μάριος, απ το Στέφανος-Παναγιώτης.

η πεθερά μου τότε, πήρε τη μαμά της τηλ(τη προγιαγιά του μπέμπη δηλαδή)που τη λένε Μαρία,

και της είπε πως ο Κωνσταντίνος (ο άντρας μου) θα δώσει στο μωρό το όνομά της :blink:

:huh:

:S

:side:

όταν μου τα είπε ο άντρας μου τα κατορθώματά του... μου γύρισε το μάτι.

εγώ βλέπετε ήμουν χαζή που δε μιλούσα για το 2ο όνομα, θα το έλεγα στην εκκλησία.

τώρα μου τα κάναν αχταρμά μάνα και γιος!

του πα, πως το τάμα δεν αλλάζει Παναγιώτη έταξα, Παναγιώτης θα μπει, και όπως τα έμπλεξε, να τα ξεμπλέξει....

ΑΜΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ!! ΟΤΙ ΔΕ ΤΟΥΣ ΛΕΣ, ΑΥΤΟ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εγω πιστευω οτι απο τη στιγμη που ειναι παιδι σου το ονομαζεις οπως θελεις,βεβαια ειναι και τι πεθερες-πεθερους εχετε προκειμενου να μην μαλωνετε...........αλλα τι να κανεις. :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΚ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΕΘΕΡΙΚΑ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΡΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ ΜΑ...ΑΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟ ΓΑΜΟ ΜΑΣ ΔΕΝ ΠΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ :blink::blink::blink::angry::angry::angry:

ΚΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΠΑΜΠΑΚΑ...

ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΘΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΟΥΜΕ ΜΕΛΙΝΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΓΑΠΗΜΕΝΟ ΜΟΥ ΟΝΟΜΑ! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

loukoumas έγραψε:

ΚΙ ΟΤΑΝ Ο ΠΕΘΕΡΟΣ ΣΟΥ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΤΙΜΗ?ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ?????????????ΒΟΗΘΕΙΑ

TON ΓΡΑΦΕΙΣ ΣΤΑ "ΦΡΥΔΙΑ ΣΟΥ" ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΥΓΕΝΙΚΗ.... :P:P

ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΙΣΩ ΤΟΝ ΠΑΠΑΤΡΕΧΑ.... :angry::angry:

ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΜΑΘΑΙΝΩ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΤΟΝ ΚΑΛΟ ΑΛΛΑ ΑΡΓΑ ΤΟ ΘΥΜΗΘΗΚΕ....ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΣΧΕΣΗΣ ΚΑΙ 1,5 ΧΡΟΝΟ ΓΑΜΟΥ... :angry::angry: ΝΑ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ :angry::angry::angry: ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΤΟΥ ΑΣ ΚΑΝΕΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ.... :huh::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elenitsa_2 έγραψε:

εμείς θα βγάλουμε το όνομα του πεθερού μου "Στέφανος"

αλλά επειδή ο μπέμπης γεννήθηκε 21 Νοεμβρίου (της Παναγίας)

θέλησα να δώσω και 2ο όνομα, Παναγιώτης.

Όταν το είπε ο άντρας μου στη πεθερά μου,(εγώ δεν ήμουν παρούσα-πάντα τελευταία τα μαθαίνω) εκείνη δε θέλησε 2ο όνομα

και ο άντρας μου είπε πως είναι λόγω της ημέρας και δε της είπε πως το 2ο όνομα θα ναι Παναγιώτης, γιατί δε δένει λέει καλά με το Στέφανος, αλλά Μάριος που ακούγεται καλύτερα το Στέφανος-Μάριος, απ το Στέφανος-Παναγιώτης.

η πεθερά μου τότε, πήρε τη μαμά της τηλ(τη προγιαγιά του μπέμπη δηλαδή)που τη λένε Μαρία,

και της είπε πως ο Κωνσταντίνος (ο άντρας μου) θα δώσει στο μωρό το όνομά της :blink:

:huh:

:S

:side:

όταν μου τα είπε ο άντρας μου τα κατορθώματά του... μου γύρισε το μάτι.

εγώ βλέπετε ήμουν χαζή που δε μιλούσα για το 2ο όνομα, θα το έλεγα στην εκκλησία.

τώρα μου τα κάναν αχταρμά μάνα και γιος!

του πα, πως το τάμα δεν αλλάζει Παναγιώτη έταξα, Παναγιώτης θα μπει, και όπως τα έμπλεξε, να τα ξεμπλέξει....

ΑΜΑΝ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ!! ΟΤΙ ΔΕ ΤΟΥΣ ΛΕΣ, ΑΥΤΟ ΠΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ!

ποσο πολύ συμφωνωωω...λες και είναι χαζα παιδαρελια μπροστά τους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πως μπορούν και γίνονται τόσο κακοί με τα ίδια τους τα παιδια?Τι αρρωστημένος εγωισμος ειναι αυτός?αυτοι που δημιουργούν φασαρίες στο ζευγάρι για το όνομα θέλουν γερό ξυλο :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Απαντήσεις

    • Ααα τότε λαθος θυμάμαι θέλει να κλεισεις και την 37 εβδομάδα τότε 
    • Πρόωρο ονομάζεται κάθε μωρό που γεννιέται πριν τις 37 εβδομάδες κύησης. Μεγάλο (ή όψιμο) πρόωρο είναι το 34-36 εβδομάδων, πολύ πρόωρο είναι το 28-32 εβδομάδων και εξαιρετικά πρόωρο το <28 εβδομάδων κύησης. Συνήθως τα πρόωρα μωρά έχουν και χαμηλό βάρος γέννησης, δηλαδή ζυγίζουν λιγότερο από 2,5 κιλά. Εν έτη 2023 ένα μωρό μπορεί να γεννηθεί στις αρχές του 6ου μήνα της εγκυμοσύνης (ή την 22η εβδομάδα κύησης) με εξαιρετικά χαμηλό βάρος γέννησης 500 γραμμάρια ή και λιγότερο και να επιβιώσει. 
    • Αν γεννήσεις πριν την 36 εβδομάδα θεωρείτε πρόωρο  Αν γεννησεις μετα την 36 είναι τελειομηνη έτσι κατάλαβα γιατί μετά την 36 εβδομάδα μπορούν να σου σπάσουν τα νερά οποιαδήποτε στιγμή 
    • Ναι λαθος μου από την βιασύνη μου δεν το έγραψα σωστά μπερδεύτηκα 😅 Όταν μπήκα στην 31 εβδομάδες  (8ο μήνα )  πηγαινα 1 επίσκεψη κάθε 2 βδομαδες δηλαδή μέσα σε ένα μήνα πήγαινα 2 φορές  μετα όταν μπήκα στον μήνα μου στις 36 εβδομάδες πήγαινα μια φορά την εβδομάδα 
    • Να μη χαλιέσαι καθόλου κοριτσάκι μου! ΣΠΩ και εγώ και προσπάθειες ενάμιση χρόνο! Έκανα δυο σπερματεγχυνσεις και έμεινα έγκυος και τις δυο φορές απλά εμένα δεν πήγαν καλά και είχε μια βιοχημικη και μια παλινδρομη στην 9η εβδομάδα! Τώρα περιμενω να αδιαθετησω μετά την απόξεση και να κάνω και Τρίτη σπερματεγχυνση! Καη επιτυχια σου ευχομαιιιιι🙏❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...