Μετάβαση σε περιεχόμενο

Προφητειες


liberty81

Recommended Posts

κοριτσια καλημερα!μια ερωτηση!!!αφου θα γινουν ολα αυτα με τον ενα ή τον αλλο τροπο οπως λετε,τοτε εμεις γιατι κανουμε παιδια?γιατι προσπαθουμε?για να υποφερουν κι αυτα?για να εχουμε ακομα μια εγνοια οταν θα γινουν ολα αυτα?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιατί η ζωή συνεχίζεται.

Στα πρώτα χρόνια του χριστιανισμού οι Χριστιανοί πίστευαν ότι το τέλος του κόσμου είναι πάρα πολύ κοντά, κι ότι θα γίνει σε μερικά χρόνια. Μιλάμε για τον πρώτο αιώνα μ. Χ.!!!!!! Δηλαδή, φαντάζεστε τι θα γινόταν αν όλοι σταματούσαν να κάνουν παιδιά;;;;; Μπορείτε να φανταστείτε πώς θα ήταν η ζωή μας αν απλά καθόμασταν και περιμέναμε όλες αυτές τις βιβλικές καταστροφές να συμβούν; Καταστροφή δεν είναι μόνο το τέλος του κόσμου (οπότε και δε θα έχουμε καμία έννοια μια που θα καταστραφούμε κι εμείς!). Καταστροφή είναι ο κάθε πόλεμος, ο κάθε σεισμός, η κάθε πλήμμυρα, η κάθε επιδημία. Θα σταματήσουμε να ζούμε επειδή όλα αυτά συμβαίνουν;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2012, Ή ΞΕΡΩ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΠΟΤΕ...

ΟΠΟΙΟΣ ΒΡΕΙ ΚΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΜΕ ΑΣ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ... ΕΔΩ!!!

ΘΑ ΤΡΕΞΩ ΠΡΩΤΗ ΝΑ ΠΡΟΛΑΒΩ, ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟ ΚΑΚΟ!!!

ΑΛΛΙΩΣ ΤΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ??? ΑΣ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΝΑΜΕ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΚΟ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΚΑΙ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΖΩΑ!!!

ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟ... ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ!!! ΘΑ ΝΙΩΘΕΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ...

...ΑΣΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ...ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειδα προσεκτικά το θέμα δεν έχω γνώσεις αρκετες διότι δεν έχω διαβασει και πολλά πιστέυω όμως οτι κάποια στιγμή θα γίνουν αυτά....δεν υπαρχει ομως λογος να ανησυχούμε για το αν ο θεος θα καταστρέψει τον υλικο κόσμο......Οταν ήρθε στην γη τον αμαρτωλό ήρθε να σώσει παράδειγμα η οσια μαρια η αιγυπτία η μεγαλύτερη πορνη μετανόησε γιατι βρήκε το πραγματικό νοημα της πίστης.......αρα απο την αρχη ξέρουμε οτι δεν ήρθαμε για αυτήν την ζωή ήρθαμε..Γιατι.ο θεος μας έκανε τελειους τέλειοι ανθρωποι ποιο τελειο ον απο εμας δεν υπαρχει.....αρα πρεπει να γινουμε μικροι θεοί πως με τις διδασκαλια του......ακομα αν στον χριστο καποιοι δεν τον πιστευουν το οτι ηρθε στον κοσμο και αλλαξε τον κοσμο θεωρω οτι είναι μεγαλυτερος ιστορικο της ανθρωποτητας....εκτος απο αυτο το σημαντικο ειναι να ακολουθουμε τις 10 εντολες.....Εαν ακολουθουμε τον δρομο του η συντελεια του κοσμου δεν θα μασ φοβιζει.......θελω να προσπαθησω η δικη μου ψυχη να μην βασανιζεται απο τις τυψεις και τις κακες πραξεις που ισως διαπραξω σε αυτην την ζωη.....προσπαθω να βοηθησω την ψυχη μου με γνωμονα τις 10 εντολες....να αφησω στα παιδια μου και στους ανθρωπους που με γνωρισαν οτι πραγματικα ημουν ενας καλος.....Για αυτο η συντελεια δεν με φοβιζει με φοβιζει ομως τι ψυχη θα παραδωσω και τι θα εχω κανει σε αυτην την ζωη ωστε να μπορεσω να απολαυσω την αιωνια........λιγο περιεργος ο συνηρμος μου αλλα εαν μεσα σας το σκεφτειται ισως με καταλαβετε..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βαλεντίνα, οι δέκα εντολές είναι απλά μέρος μιας διδασκαλίας. Ο Χριστός δεν τις κατήργησε, αλλά έφτασε στην υπέρβασή τους. Δηλαδή, οι δέκα εντολές λειτουργούν σε ένα δικανικό πλαίσιο: κάνε αυτά για να σε αγαπά ο Θεός και να σου πηγαίνει η ζωή σου καλά (για παράδεισο δε μιλάμε, γιατί ο Ιουδαϊσμός δεν πιστεύει στον παράδεισο). Ο χριστιανισμός υπερβαίνει αυτό το δικανικό σχήμα και σου λέει: ό,τι και να κάνεις, δε θα σωθείς από τις πράξεις σου, ούτε και θα καταδικαστείς από αυτές. Δηλαδή, το να μη φονεύσεις, π.χ. δε θα σε στείλει σούμπιτο στον παράδεισο, ούτε και αν φονεύσεις είσαι καταδικασμένος. Δεν είναι σχέση δούναι και λαβείν: έκανες καλές πράξεις, ανταμοίβεσαι εισερχόμενος στον Παράδεισο, έκανες κακές πράξεις πας στην κόλαση. Οι πράξεις δεν είναι και τόσο σημαντικές για να κοστίσουν σ'έναν άνθρωπο την αιώνια ζωή. Γι'αυτό άλλωστε υπάρχει και η μετάνοια. Πρόκειται για μια ευρύτερη στάση ζωής που δεν περιορίζεται σε απλή τήρηση κάποιων εντολών, δέκα ή δώδεκα ή εικοσιοχτώ, δεν έχει σημασία, αλλά καλύπτει ολόκληρο το φάσμα του ανθρώπινου βίου, και την παραμικρή έκφανση της ζωής του. Και εν τέλει, ο άνθρωπος δεν σώζεται με τις δικές του δυνάμεις:αυτό είναι ηθικισμός, δηλαδή σώζομαι επειδή το αξίζω. Ο άνθρωπος δεν αξίζει τη σωτηρία, κι όταν μιλάμε για σωτηρία, δε μιλάμε για λειβάδια και αγγελάκια, αλλά για την ένωση με τον Θεό, γι'αυτό που λες κι εσύ, πάρα πολύ σωστά, να γίνει ένας μικρός θεός. Ό,τι κι αν κάνει, ο άνθρωπος δεν μπορεί να γίνει άξιος αυτής της ένωσης. Ο Θεός βλέπει την αγαθή του προαίρεση και τον σώζει. Η θεία χάρη, λοιπόν, σώζει τον άνθρωπο και όχι οι καλές του πράξεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΡΑΞΕΙΣ ΜΑΣ ΘΑ ΠΑΙΞΟΥΝ ΡΟΛΟ ΕΑΝ ΕΓΩ ΣΕ ΚΑΤΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΖΩΗ ΘΕΛΩ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΟΥ ΘΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ Η ΘΕΙΑ ΧΑΡΗ?ΝΑΙ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΕΑΝ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΠΕΡΒΑΣΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΒΑΣΙΖΟΝΤΑΙ ΣΤΙΣ ΕΝΤΟΛΕΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ......ΜΕΤΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ Η ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΗ Η ΤΑΠΕΙΝΩΣΗ ΤΩΝ ΠΡΑΞΕΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ Η ΘΕΩΣΗ Η ΘΕΙΑ ΚΟΙΝΩΝΙΑ Η ΚΑΘΑΡΣΗ......ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι πράξεις παίζουν ρόλο μόνο με την έννοια ότι αποτελούν τη δική μας αποδοχή ή όχι της θείας χάριτος.

Όπως είπε ο γέροντας Παΐσιος, τον φιλότιμο άνθρωπο ο Χριστός θα τον βάλει με τα τσαρούχια στον Παράδεισο. Αυτόν που πέφτει, ξανασηκώνεται, πέφτει, ξανασηκώνεται, θα τον πάρει στην πιο καλή του ώρα, εκείνη που θα έχει μετανοήσει και θα τον σώσει.

Φυσικά και αν θέλεις το κακό ενός ή πολλών ανθρώπων δε θα σε σώσει η θεία χάρη, γιατί με αυτή σου τη στάση ζωής απορρίπτεις τη θεία χάρη. "Το μέτρο της αγάπης προς τον πλησίον φανερώνει και το μέτρο της πίστεως. Άλλωστε τα έργα του ανθρώπου καθεαυτά δεν είναι τόσο βαρυσήμαντα, ώστε να συνεπάγονται την αιώνια σωτηρία ή την αιώνια καταδίκη του. Όταν λέει η Γραφή, παρατηρεί ο όσιος Μάρκος ο Ερημίτης, ότι ο Θεός θα ανταμείψει τον καθένα σύμφωνα με τα έργα του, δεν εννοεί έργα αντάξια για τη γέενα ή τη βασιλεία του Θεού, αλλά έργα απιστίας ή πίστεως (PG 65, 933AB). Τα έργα αξιολογούνται ανάλογα με την προαίρεση και τον σκοπό του ανθρώπου. Άλλωστε ο Θεός δεν ζητά από τον άνθρωπο μόνο έργα αλλά και ευγενή προαίρεση" (Γ. Μαντζαρίδης, Χριστιανική ΗΘική ΙΙ, Πουρναράς, Θεσσαλονίκη 2004, σ. 199).

Εν τέλει, αν με κατακρίνεις μια ζωή και θέλεις το κακό μου και μετανοήσεις, τότε ναι, θα σε σώσει η θεία χάρη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΜΕ ΣΩΣΕΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ:)ΑΣΧΕΤΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΜΕ ΤΗΝ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΘΑΝΑΤΟ ΔΕΝ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

To 2000 θυμαμαι οτι ειχε γινει ολοκληρος ντορος οτι θα γινει η δευτερα παρουσια.δεν εγινε.και αλλες χρονιες πριν..υπαρχουν προφητειες που δεν επαληθευτηκαν και αλλες που περιμενουμε...τελικα που βρισκεται η αληθεια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

bell έγραψε:

Χαχα,έλεος δηλαδή :laugh:

Μιλάει για πολέμους,φυσικές καταστροφές...Πράγματα δηλαδή που ούτως ή άλλως θα γίνουν.Αλλά στο σημείο που έλεγε να ακυρώσω την κομμώτρια,τον οδοντίαντρο και να κάτσω στο κρεβάτι με πίτσες όλη μέρα... :P:P:P Ε,εντάξει!Υποτιμούν πάααρα πολύ την νοημοσύνη μας :S

Επίσης με τα σύγχρονα μέσα δεν είναι δυνατόν να μην αναγνωριστεί οτιδίποτε μπει στην τροχιά της Γης.

-- Οι δεκατρείς κρανίων κρυστάλλινα Μάγια (πραγματοποιηθεί στο δέκατο ένατο αιώνα) θα εκδώσει ένα μήνυμα στις 21 Δεκεμβρίου 2012, εάν είναι όλα μαζί.

Ναι,καλά... :P Και αν η γιαγιά μου είχε ρόδες θα ήταν πατίνι :silly:

Γενικότερα αναφέρει κάποια πράγματα που ούτως ή άλλως γίνονται και θα γίνονται μέχρι τότε(πχ.πόλεμος).Και όλα ξεκινούν πριν την 21η Δεκεμβρίου 2012...

Κορίτσια συγνώμη που επιμένω τόσο,αλλά νευριάζω πολύ με κάτι τέτοια άρθρα! :angry:[/quote:2ao3dq4r]

Πρεπει να σας πω οτι το εν λόγω άρθρο δεν το έγραψα εγώ, εεγω απλα το ανέβασα για να το σχολιάσουμε! :blush: Δημιούργησα αναστατωση!!!!!

Συγνώμη!!!!!!!!!!!!!!! :blush::blush::blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε Μπελλίτσα μου,φαίνεται οτι δεν το έγραψες εσύ και μάλλον είναι προιόν κακής μετάφρασης :silly: Καλέ ποια αναστάτωση;Χρειάζονται όλα αυτά για να μας βάζουν σε σκέψεις και να λειτουργεί η κρίση μας ;) Να ξεφύγουμε λίγο απο τις πάνες βρε αδερφέ...Χαχα :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

×
×
  • Προσθήκη...