Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΑ ΔΕΧΕΣΤΕ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 40ΗΜΕΡΟ?


Recommended Posts

Δέξου ότι είναι να δεχτείς στο νοσοκομείο και συνεννοήσου με της νοσοκόμες να σου φέρνουν το μωρό όσο γίνεται τις στιγμές που δε θα έχεις κόσμο.

Όταν πας στο σπίτι βάλε μπροστά την παιδίατρο η οποία θα έχει απαγορεύσει την επαφή με οποιονδήποτε άλλο εκτός τους γονείς μέχρι να το πει εκείνη.

Ότι και να σου λένε θα λες η παιδίατρος το είπε.

Όταν θες βοήθεια ζήτησε τη αλλά αν φοβάσαι, μπορείς να τα καταφέρεις και μόνη σου.

Πάρα πολλά είναι τα ζευγάρια που τα καταφέρνουν τελείως μόνα τους χωρίς τη βοήθεια καμιάς γιαγιάς.

Με το καλό το μωράκι σου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ΝΑΝΣΥ83 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΕΤΕ?ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΑΘΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΤΟΥΜΕ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΓΙΑ 40 ΜΕΡΕΣ.Κ ΕΧΘΕΣΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΟΤΙ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 40 ΜΕΡΕς ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 6ΜΗΝΩΝ ΟΣΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΛΙΓΟΤΕΡΕΣ ΕΠΕΦΕΣ ΚΑΙ ΛΟΓΩ ΓΡΙΠΗΣ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΑΠΛΗΣ ΓΡΙΠΗΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΙΓΟ ΠΑΡΑΛΟΓΟ ΑΥΤΟ?

ΓΙΑ 40 ΜΕΡΕΣ ΕΙΜΑΙ Κ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΗ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΜΩΝΑΣ Κ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΟΣΟ ΕΥΕΣΘΗΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ..ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΑΚΟΥΣΕΙ ΕΣΕΙΣ?

Εγώ γέννησα τον Ιούλιο και είπαμε σε συγγενείς και φίλους ότι όσοι θέλουν να ευχηθούν από κοντά για το μωρό να έρθουν στο μαιευτήριο. Βέβαια είχα μονόκλινο δωμάτιο και φυσικά όταν πλάκωνε ο κόσμος το παιδί έφευγε από το δωμάτιο. Οι παιδίατροι μας είχανε πεί από τότε να μην πολυπλησιάζουνε ούτε εμένα και όχι πολλά φιλιά κτλ λόγω μετάδοσης μικροβίων.

Τωρα που ο μικρός είναι σχεδόν 4 μηνών η παιδίατρος μας έχει εφιστήσει την προσοχη λόγω του ότι το παιδί είναι κάτω των 6 μηνών (πουσημαίνει ότι δεν έχει αναπτύξει ακόμη τα δικά σου αντισώματα αλλά εχει ακόμη τα δικά μου) να μην πηγαίνουμε το παιδί σε κλειστούς χώρους με πολύ κόσμο και να έιμαστε πολύ προσεκτικοί στο θέμα της καθαριότητας και της αποστείρωσης ακριβώς για τη νέα γρίπη. Γιατί αν χτύπα ξύλο ο γιός μου κολλήσει θα πρεπει να εισαχθεί στο νοσοκομείο για μέρες και αυτό είναι κάτι που δεν θα το αντέξω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απο που ειναι η πεθερα?κ εμενα κατιτετοιο ειχε πει αλλα το συζητησα με πολυ ευγενικο τροπο με τον αντρα μου.δεν ξερω τι μεσολαβησε αλλα η πεθερα μου τελικα θα ερθει στην γεννα αλλα θα φυγει την ιδια μερα(3 ωρες δρομο)ισωσ βεβαια γιατι τιςειπε ο αντρασ μου οτι θα μενει κ το βραδυ στο νοσοκομειο.να σου πω την αληθεια δεν εχω κανενα προβλημα με τα πεθερικα μου αλλα δεν θα ηθελα να ημουν στο νοσοκμειο και εκεινοι στο σπιτι μου..και να επρεπε μωλις γυρισω να εχω κ καθαρισματα..οσο να ναι εχω ενα θεμα με την τουαλετα κτλ.μετατα σαραντα ασ ερθουν για κανα2 μερες θα εχω μπει κ εγω στην σειρα μου κ θα μπορω να τουσ φιλοξενισω ανετα.αλλα να σουπω την αληθεια εγω τα λεω δεν τα κραταω κ αν μου ελεγε να ερθει τις πρωτες μερες θα ελεγα στην ιδια πωσ θελω αυτες τις πρωτες μερες να ειμαι με τον αντρα μου για να μπουμε σε μια σειρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΣΥ83 έγραψε:

απο που ειναι η πεθερα?κ εμενα κατιτετοιο ειχε πει αλλα το συζητησα με πολυ ευγενικο τροπο με τον αντρα μου.δεν ξερω τι μεσολαβησε αλλα η πεθερα μου τελικα θα ερθει στην γεννα αλλα θα φυγει την ιδια μερα(3 ωρες δρομο)ισωσ βεβαια γιατι τιςειπε ο αντρασ μου οτι θα μενει κ το βραδυ στο νοσοκομειο.να σου πω την αληθεια δεν εχω κανενα προβλημα με τα πεθερικα μου αλλα δεν θα ηθελα να ημουν στο νοσοκμειο και εκεινοι στο σπιτι μου..και να επρεπε μωλις γυρισω να εχω κ καθαρισματα..οσο να ναι εχω ενα θεμα με την τουαλετα κτλ.μετατα σαραντα ασ ερθουν για κανα2 μερες θα εχω μπει κ εγω στην σειρα μου κ θα μπορω να τουσ φιλοξενισω ανετα.αλλα να σουπω την αληθεια εγω τα λεω δεν τα κραταω κ αν μου ελεγε να ερθει τις πρωτες μερες θα ελεγα στην ιδια πωσ θελω αυτες τις πρωτες μερες να ειμαι με τον αντρα μου για να μπουμε σε μια σειρα.

Ειναι απο αρκετα μακρια δεν μπορει αν ρθει με το λεωφορειο και να φυγει την ιδια μερα. το κοβω να ερχεται στο σπιτι για καμια βδομαδα κια ισωσ να ρθουν για κανενα σαβ/κο και τα αδερφια του. θα παθω κριση αν συμβει αυτο ανοιξα και θεμα τι να κανω με την πεθερα μου διαβασε το εκει λεω περισσοτερα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν διάβασα όλα τα ποστς. Θα απαντήσω στην ερώτηση του θέματος...

Ναι, δεχόμουν! Σε διαφορετική περίπτωση θα είχα λαλήσει αν και έμενα στο πατρικό μου, με τους γονείς μου, τη νονά μου (τη φιλοξενούσαμε πολύ καιρό), δηλαδή με κόσμο και βοήθεια! Ήθελα πολύ τους φίλους μου δίπλα μου, έρχονταν στο σπίτι, τους έδειχνα το μωρό και καμάρωνα.. Περιέγραφα την εμπειρία μου και έλιωνα.. Σαν να την ξαναζούσα! Εντάξει, ήταν καλοκαιράκι, καθόμασταν στο μπαλκόνι και το μωρό μέσα, στην καλαθούνα, κοντά στην μπαλκονόπορτα για να τη βλέπει και ο ήλιος. Από κει το έβλεπαν όλοι (εκτός από την πεθερά μου και τις κουνιάδες μου), σαν σε βιτρίνα το Μαράκι! :P Ακόμα και ο πεθερός μου, διακριτικότατος, από μακριά το έβλεπε το μωρό.

Αν γεννούσα τέτοια εποχή, χειμώνα το ίδιο θα έκανα. Αν γεννούσα φέτος όμως τέτοια εποχή, με τον ιό της νέας γρίπης να απειλεί με παγκόσμια πανδημία, όχι, θα ήμουν πολύ σκληρή! Δε θα ερχόταν στο σπίτι κανείς.. Ούτε τις 40 πρώτες μέρες, ούτε μετά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι περισσοτεροι φιλοι και συγγενεις ηρθαν να με δουν εμενα και το μωρο, στο μαιευτηριο... εκει κανενας δεν επιασε το μωρο... ολοι το κοιτουσαν απο μακρυα... οποτε μετα στο σπιτι δεν ειχα επισκεψεις... οι παπουδες και οι γιαγιαδες με πολυ προσοχη ερχοντουσαν καθημερινα... μετα που σαραντησα πια αρχισαμε και τις βολτες...!!!

Με την γριπη που κυκλοφορει πρεπει να ειμαστε ολοι πιο προσεχτικοι σιγουρα... αλλα οχι υπερβολικοι... δεν γινεται για 6 μηνες να απομονωσεις το παιδακι...!!! Δικη μου αποψη...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα

με γριπη ή χωρις ειχα αποφασισει τουλαχιστον παιδακια να μην εροθν σπιτι για αρκετο καιρο(πανω απο 40 ημερες). τωρα το σκεφτομαι και για τους ενηλικες. θα ερθουν οι πολυ κοντινοι και εννοειται το παιδι σε αλλο δωματιο. ειναι που πεφτουμε και μεσα στον χειμωνα και δεν μπορεις να αερισεις και το σπιτι οσο θελεις. παντως για τις πρωτες μερες σκεφτομαι να μεινω σπιτι μονο εγω και ο αντρας μου με το παιδι. ουτε καν η μανα μου που μπορει. ειμαι και κυκλοθυμικη και καλυτερα να εχουμε την ησυχια μας. παντως θελει τρομερη προσοχη τετοια εποχη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω ετσι οπως ειναι τα πραγματα με την γριππη καλο θα ηταν να το αποφυγεις.Εγω στον γιο μου δεν ηθελα επισκεψεις κυριως γιατι ηθελα την ηρεμια μου,να μπουμε σε μια σειρα με το μωρο εγω και ο μπαμπας του.Μετα σκεφτομουν οτι το μωρακι μου ηταν 9 μηνες στην κοιλια μου και δεν ηθελα αμεσως να το "ταραξω" με βαβουρες κ πολλες ξενες αγκαλιες.Μονο η κολλητη μου ηθελα να ερθει ,τα αδερφια μας και οι γονεις. Και αυτοι το εβλεπαν στο κρεβατακι του το πηραν μια αγκαλιτσα και αυτο ηταν,και ηθελα και ηρεμια σπιτι. Κι αυτο χρειαζεται τον χρονο του για να κανει την μεταβαση απο κοιλια-εξω :)

Ειχα πολλες γκρινιες κ παρεξηγησεις απο το σοι του αντρα μου,αυτοι ειναι μαθημενοι να πλακωνουν ολοι μαζι,να το παιρνουν ολοι το μωρο αγκαλια-δεν τους κρινω ετσι το αντιλαμβανονται,αλλα.....δεν ασχοληθηκα με αυτους που στραβωσαν,προβλημα τους.Στην τελικη στο σπιτι του ο καθενας εχει τους ρυθμους του.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι γιατροι δεν λενε για το 40ημερο μονο λενε σχεδον μεχρι 3 μηνες να προσεχουμε παρα πολυ...μετα μεχρι 6 μηνων να ειμαστε προσεκτικοι.εγω μεχρι τωρα που ειναι 19,5 μηνων προσεχω όπως ηταν απο την ημερα που γεννηθηκε.Αμα αρρωστησει οκ, αλλα δεν δεχομε κοσμο γενικα.Πρωτα κοιτάζω την υγεια του γιου μου κ μετα τις φιλενάδες...

βλεπω κ τις αλλες που εχουν συνεχεια τα μωρα τους αρρωστα με ιωσεις κ βρογχιτιδες γιατι ολη μερα εχουν κοσμο σπίτι!!!

Εκανα παιδι γιατι ημουν συνειδητοποιημενη οχι για να λεω εχω ενα παιδι...και μου αρκει η γνωμη του παιδιατρου που μου λεει οτι ειμαι αψογη!Ειμαι απο τις μαμαδες, μου λεει που προσέχουν...αφου πάνε σε καταστηματα κ σε παιδότοπους τα παιδιά.Να παω το μωρο σε παρτυ...2 μηνων να καταλάβει τι?Όλα τα παιδια θα αρρωστήσουν αλλά δεν χρειάζεται να κυνηγάμε κ εμεις τις αρρωστιες απο πίσω.Η εικόνα απο τα τζαμπο εχει μεινει στην μνημη μου και θεωρω μεγαλη ντροπη να πηγαινεις το μωρο στα τζάμπο!

Αλλα οταν ενα μωρο 2 μηνων παει σε παρτυ παει για πασαρελα...για μενα!Αντε να καταλάβω οτι καποιος θα το παει σε περτυ καλοκαιρι κ σε ανοικτο χωρο, χειμώνα σε παιδοτοπο?Κ μετα μη λέμε οτι φταινε μονο οι πεθερες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειμαι της γνωμης να αποφυγεις τον κοσμο ωστοσο μια βολτα στον καθαρο αερα δεν ειναι κακο. Αντιθετως πιστευω οτι τους κανει καλο. Το δικο μου το μωρο το βγαλα απο την 12 μερα οταν μπορεσα να σηκωθω και γω και να περπαταω πιο ανετα. Καναμε μια ωραιοτατη βολτα και εκτοτε τον εβγαζα σχεδον καθε μερα (και ητανε και τελη ιανουαριου). Με ψιλοκοιτουσαν σαν να κατεβηκα απο τον Αρη. Σημειωτεον ηταν συμβουλη του γιατρου να βγαινει το μωρο εξω και παρεπιπτοντως ειναι σχεδον 10 μηνων και δεν μου αρρωστησε ουτε μια φορα.

Το κακο ηταν οτι ο κοσμος επειδη καταλαβε οτι δεν κραταω 40ντισμο πλακωσε στο σπιτι. Τι να ελεγα? Ξερετε δεν δεχομαι κοσμο σπιτι αλλα το μωρο το βγαζω καθε μερα? Αυτο το φοβομουν περισσοτερο αλλα ειχα το μωρο στο δωματιο και ξυπνουσε συνεχεια για θηλασμο οποτε δεν τους πολυεβλεπα. Τους κρατουσε παρεα ο αντρας μου και γω εκανα εμφανιση για 15' το πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

etsi kai egw hmouna h gest emfanih :laugh: :laugh: :laugh:

egw 28 hmerwn to trexa sto paidwn mesa sto xeimona (febrouario) kai mesa stous arostous alla den mou epathe tipota .

kai mexri tora dn exei pathei tipota ...egw arrostisa otan htan 1,5 mhnwn (phreto kataroh) autos tipota !!!mono ena mpoukoma ekane ton septebrio apo ta dontakia .

tora me ton fobo thn griphs (kai na mhn to phsteueis se kanoun kai fobase) kalo einai na eisai pio prosektikh alla na bgenete boltes ...an antexeis :laugh: egw kai mono sthn skepsh kourazomouna kai hthela na koimithw . :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...