Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΘΑ ΔΕΧΕΣΤΕ ΚΟΣΜΟ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟ 40ΗΜΕΡΟ?


Recommended Posts

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.. ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ.. !! αυτα που λενε για τις 40 μερες ειναι προκαταληψεις! εγω τωρα ειμαι στην τριτη εγκυμοσυνη και μπορω να πω οτι στις 2 προηγουμενες εγκυμοσυνες μου δεν κρατησα τις 40 μερες! και κοσμος ηρθε στο σπιτι και εγω εβγαινα εξω κανονικα! το να ερθει καποιος στο σπιτι δεν το βρισκω παραξενο,αρκει ομως βεβαια να μην ανησυχουμε το μωρο.το καλυτερο θα ηταν να το κρατησουμε μακρια απο τον κοσμο τουλαχιστον τις πρωτες μερες-ειναι και η γριπη στο προσκηνιο !!

το να ερθει καποιος στο σπιτι δεν υπαρχει λογος να ανησυχουμε! ισα-ισα θα ειναι και καλυτερα για μας-για να ξεχαστουμε λιγακι απο το αγχος της λοχειας! :cheer:

εγω στις προηγουμενες 2 εγκυμοσυνες μου ημουν πολυ χαλαρα με τον κοσμο που ερχοταν.το μωρο βεβαια το ειχαμε σε ξεχωριστο δωματιο! δεν υπηρχε λογος να το ανησυχουμε!

αυτα απο μενα...

φιλια σε ολες τις εγκυουλες και μη !!εγω σας ειπα τη γνωμη μου.. :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 61
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κι εγω δεχομουν τις πρωτες 40 μερες. Αναγκαστικα, γιατι ντρεπομουν να πω ναα μην ερθουν. Αν δεν το καταλαβαινουν απο μονοι τους... Παντως πιστευω οτι τουε πρωτους 3 μηνες ειναι καλο να τα προσεχουμε τα μωρακια μας. Ο παιδοατρος μου ειχε πει ντυστην και βγαλτη βολτα με το καροτσι, αλλα μακρυα απο κοσμο! Και πολυ ειναι και αναισθητοι. Επιαναν το μωρακι χωρις να πλυνουν τα χερια τος. Και να πω οτι δεν ειχαν παιδια και δεν ηξεραν... Και οταν τους ελεγα να πλυνουν τα χερια τους στραβωναν κι ολας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GEIA SAS KORITSIA KAI APO EMENA!!!EGV OTAN ME TO KALO GENNHSV DEN THA DEXTV KOSMO STO SPITI MOY GIA 40 MERES!!!NOMIZV OMVS OYTE KAI META THA THELV NA ERXONTAI FOBAMAI POLY ME THN GRYPH!!!!THA DEXOMAI MONO GIAGIADES KAI PAPPOYDES FYSIKA AN MPORV KAI EGV KAI EIMAI KSEKOYRASTH!!!NA SAS PV THN ALHTHEIA ME TOYS DIKOYS MOY DEN EXV PROBLHMA ALLA ME THN PETHERA MOY POY EINAI ANEGKEFALH ENTELOS KAI DEN THELV NA KRATHSEI TO MVRO MOY KAI GENIKA OSO SKEFTOMAI OTI THA KRATANE TO MVRO MOU ALLOI TRELENOMAI DEN KSERV TI EXV PATHEI!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ ΠΟΣΤ!!!

Μμμμ ένα από τα αγαπημένα μου θεματάκια!!! :laugh: Λοιπόν εγώ έλεγα ότι θα κρατήσω 40 μέρες σε μακρινούς είτε τους αρέσει , είτε όχι! Κι όποιος παρεξηγιόταν.. το κουβαδάκι του και σ'άλλη παραλία! Μα συγνώμη, πρωτομάνα θα ήμουν, έπρεπε να μάθω το μωρό μου κι αυτό εμένα! Θήλαζα και δεν είχα ωράριο! Έπρεπε να κοιμηθώ όταν κοιμόταν το μωρό κι όχι να κάθομαι επειδή ήρθαν επισκέπτες! Να φύγετε!! Να πάτε αλλού!! :laugh: Έχω τρελά κεφάκια τώρα πια, γιατί μου φαίνονταν τότε βουνό!! Κι ας καταθέσω και την δική μου πρόσφατη εμπειρία!!

Γέννησα Παρασκευή, η μάνα μου εντάξει δε λέω από τη χαρά της έβγαλε ανακοίνωση!! Ξαφνικά ήθελαν όλοι να έρθουν! Μα όλοι!! Είχα να τους δω κάτι δεκαετίες και θυμηθήκαν να έρθουν σε μένα λες κι έκανε παράσταση ο Κοπερφιλντ! :blink: Ήθελα μόνο δικούς μου φίλους κι όχι θείους και φίλους της μάνας μου! Την Κυριακή, ήρθε η μαμά μου με μια κουμπάρα μας! Εγώ βάφτισα την μικρή τότε σε ηλικία 13 χρόνων αλλά παρέα της μαμάς μου είναι! Έκατσε στο κρεβάτι της λεχώνας με τα ρούχα απ'έξω!! Της λέω με ωραίο τρόπο ότι δεν κάνει, έχω ανοιχτή πληγή από κάτω, αίμα, κ.ο.κ. - Από μπάνιο είμαι μωρέ, πως κάνεις έτσι;;; Άντε πες της ότι τα μικρόβια απ'έξω.. εκεί που έκατσε στην καφετέρια δεν τα βλέπει αλλά δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν! Τέσπα! Αφού κουνιόταν όλη την ώραστο κρεβάτι εγώ άρχισα να πονάω υπερβολικά στην κοιλιά! Της ξαναλέω με ωραίο τρόπο να σταματήσει γιατί δεν αισθανόμουν καλά.. κι είτε της το πα, είτε το πα στο ντουβάρι το ίδιο και τ'αυτό! Αφού τους έβγαλαν έξω οι μαίες για να μοιράσουν τα μωρά, άρχισε να πονάει πολύ πιο έντονα η μήτρα μου λες και μ'έσφαζαν! 1000 φορές οι πόνοι της γέννας από αυτό! Τελικά μου καρφώσανε μια παυσίπονη να ησυχάσω!

Αυτοί οι πόνοι λοιπόν με ξεναέπιασαν και σπίτι! Συνήθως βράδυ, κρατούσαν 1 ώρα, τόσο έκανε το παυσίπονο να δράσει, ήμουν άυπνη, θήλαζα, πόναγα στις θηλές, ανησυχούσα για το μωρό επειδή έβγαζε γουλιές, δεν ήξερα αν χόρτασε, έκλαιγε και πελάγωνα, είχα πάθει κατάθλιψη κι έκλαιγα συνέχεια... κι είχα την γιαγιά μου που με είπε παράξενη και έναν μ@λάκα φίλο του άντρα μου που ήθελε να έρθει Σάββατο σπίτι κι είχαμε βγει Τετάρτη από το μιευτήριο! Να φανταστείς Παρασκευή πήραμε τα μπρος πίσω μιας και με πήγαν σηκωτή στο Ιασώ ο άντρας μου κι ο αδερφός μου από τρελό πόνο στη μήτρα!! Συνήλθα στις 20 μέρες και εντελώς καλά είμαι τώρα πια που πήρα το κολάι! Έβγαινα μια βόλτα και ρωτάγαν τι έχεις; Να πάρω το μωρό; Είσαι κακιά!!!Κι όλα αυτά επειδή πήγαινα μια βόλτα να ηρεμήσω κι εγώ και το μωρό αλλά δεν γούσταρα ένα μωράκι 20 30 ημερών να το πιάνει ο οποισδήποτε που κάπνιζε, ήταν έξω γενικά!

Να έχω την μάνα μου και την πεθερά μου να μου λένε πως να τα κάνω και να επιμένουν ότι αυτές έχουν δίκιο! Να της κουτουλήσω και τις δυο! Μεταξύ μας ακόμα με πρήζουν αλλά ο μήνας έχει 9 πλέον! Τώρα πια, αναζητώ την παρέα τα Σάββατα, μιας κι ο μικράκος μου κοιμάται όλη νύχτα κι είναι πολύ ήσυχος μες στην μέρα! Τότε που προσαρμοζόταν κι αυτό κι εγώ δεν ήθελα κανέναν!

Κι είχε έρθει μια ξαδέρφη επίσκεψη(και παρόλο που έχει κι αυτή παιδί,) όταν ήμουν περίπου 25 ημερών λεχώνα και έκατσαν μέχρι τις δυόμιση! Κι ο μικρός να κοιμάται όλη την ώρα και να λέω γιατί δεν φεύγουν να πάω να κοιμηθώ τώρα που κλείνει πεντάωρο ύπνο το κωλοπαίδι;; :P Και ξέρεις τι έγινε;; Μόλις έφυγαν ξύπνησε για μαμ ο μικρός.. εγώ να κουτουλάω και να μένουμε άλλες3 ώρες ξύπνιοι με τους κολικούς έστω κι ελαφριούς ξενυχτούσαμε.. με γουλίτσες που έβγαζε.. μιλάμε για ποσότητα γάλακτος!! Να λέω βρε.. εγώ σε θηλάζω και υποφέρω, δαγκώνομαι από τον πόνο και εσύ το κάνεις εμετό; :blink: Είχα φρικάρει... Αλλά είναι όλα θέμα χρόνου! Να γίνεις κακιά αν χρειαστεί!! Δεν πειράζει! Ξύδι!! Κι ειδικά τώρα που είναι και χειμώνας κι ιώσεις σε έξαρση! Θα τους περάσει όπως τους πέρασε στους δικούς μου και όπως περνάει σε όλους!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από μένα!!Εγώ γέννησα καλοκαίρι και δεν είχα ιδιαίτερο πρόβλημα με τις επισκέψεις. Όποιοι ερχόντουσαν βλέπανε τα μωρά και μετά καθόντουσαν έξω στο μπαλκόνι. Απλά τις πολλές αγκαλιές και τα χάδια προσπαθούσα να αποφεύγω και όποιοι ήθελαν να πιάσουν τα μωρά, τους έβαζα να πλένουν τα χέρια τους με οινόπνευμα και τύλιγα τα μωρά σε πάνες έτσι ώστε να μην έρχονται σε άμεση επαφή με τα ρούχα τους!! Βέβαια δεν είχα και τις τρελές επισκέψεις και όλοι ήταν κοντινοί μας άνθρωποι (γιαγιάδες, παππούδες και αδέρφια)και έτσι δε ντρεπόμουνα αν ήτανε σπίτι και εγώ έπρεπε να τα θηλάσω, να τα αλλάξω κλπ. Τους άφηνα με τον άντρα μου και έκανα τη δουλειά μου ;)

Με το καλό να γεννήσετε όλες οι εγκυούλες τα μωράκια σας :):) και όλα τ' άλλα θα γίνουν ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΙΞΑΤΕ ΕΝΑ ΠΟΛΥ ΕΥΑΙΣΘΗΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ! ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ 6ου ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΥΤΟ. ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ!!!!! ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΠΟΤΟΜΑ ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ! ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΕΙ!

ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ, Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΑΘΗΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΣΕΙ ΛΕΕΙ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΩΡΟ. Η ΚΟΥΝΙΑΔΑ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΑΘΗΝΑ. Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΑΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ. ΟΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΝΑ ΤΙΣ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΩ.

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΚΡΟΒΙΑ, ΗΔΗ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΠΛΕΝΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΝ ΑΙΜΑ!! ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΑΣ. ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΩ ΠΟΛΥ ΣΚΥΛΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΝΥΠΟΦΟΡΗ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΞΕΡΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΕΛΕΓΞΩ. ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟΛΥΤΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΩ!!!!!

ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΜΑΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΑΚΟΥΕΙ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ Ο,ΤΙ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ! ΜΕ ΤΑ ΛΑΘΗ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΣΩΣΤΗ, ΑΛΛΑ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ. ΚΑΙ ΕΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΗΝ ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΝ, ΑΣ ΜΕ ΔΙΑΦΩΤΙΣΟΥΝ, ΑΛΛΙΩΣ ΑΣ ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ!

ΠΩΠΩΠΩ, ΠΟΛΥ ΣΚΥΛΑ ΣΟΥ ΛΕΩ ΤΩΡΑ, ΑΦΟΥ ΟΥΤΕ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΩ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΑΝΤΕΧΩ! ΦΙΛΑΚΙΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω την αληθεια και εγω το σκεφτομαι αν και αργω.Πιο πολυ σκέφτομαι την πεθερά μου που θεωρητικά με οσα ακουω ειναι τελεια.απλα εχει μεγαλωσει με αλλα προτυπα πχ δεν καταλαβαινει γιατι ο γιατρός ακόμα και τώρα στην εγκυμοσύνη δεν με αφήνει να τρώω απο όλα.Εχει την αντίληψη της παλαιάς εποχής που λεει οτι γεννάγαν στο χωράφι :dry: τώρα τι να της πω.μια μέρα ηθελα να φάω πολυ πολυ πολυ ροδι αλλα δεν μου το εδωσε γιατι λεει οτι κανει κακο στο μωρό θα του κάνει σημάδια στο σωμα :) ¨Κατα τα άλλα ειναι πολύ διακριτική εχω ακούσει και πολυ πολυ χειρότερα.Με φανταζομαι οταν θα της πω οτι δεν κάνει να πάρει αγκαλία το μωρό μεχρι να σαραντήσει :angry: ΜΗΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ????θα είναι υπερβολικό να της το ζητήσω.ώρα θα γελάσετε θα χαρώ πολύ ο γιατρός να μας δώσει οδηγιες για το μωρό οταν η πεθερά μου η ο αντρας μου θα ειναι μπροστα :) δεν θα φανω και τρελή...

αρα xenianek μην ανχωνεσαι υπαρχουν και αλλες ΣΚΥΛΕΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thaumatheo έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα! Αν και νέο μέλος δεν μπορούσα να μην λάβω μέρος στην συζήτηση μόλις ανοίξατε το ευαίσθητο θέμα μου! Έχω ένα αγοράκι 2,5χρόνων και ακόμη δεν μπορώ να ξεπεράσω το σοκ τον πρώτων ημερών που ενώ εγώ προσπαθούσα να αντεπεξέλθω στα νέα μου καθήκοντα ως νέα μαμά είχα την πεθερά μου με το σοι της να κουβαλιέται όποτε θέλει και χωρίς ένα τηλεφώνημα πριν !Μία μέρα μετά από ατελείωτες ώρες με κλάματα του μωρού όταν κατάφερα τελικά να το κοιμίσω ,αντί να πέσω να κοιμηθώ και εγώ αυτή ήταν εκεί και έβλεπε τηλεόραση. Μία μέρα ήμουν στον πάνω όροφο του σπιτιού και άλλαζα το μωρό και κατεβαίνοντας βλέπω 7 άτομα στο σαλόνι μου !Να σημειώσω ότι μέχρι εκείνη την στιγμή(της γέννας) δεν είχα κανένα πρόβλημα μαζί της! Ένα θα σας πω αυτή η συμπεριφορά πληρώθηκε ακριβά! Μετά από 5-6 φορές που συνέβησαν διάφορα κουλά άρχισα τα μούτρα ! Όλα κόπηκαν μαχαίρι, μέχρι σήμερα το μωρό δεν της το έχω αφήσει όχι ότι το κάνω για αντίποινα αλλά αν κάτι σου μπει στην ψυχή δεν ξεπερνιέται και εύκολα !Και να σημειώσω ότι τον πρώτο καιρό περνούσα τόσο δύσκολα που δεν ήθελα καλά καλά ούτε την μητέρα μου η οποία το καταλάβαινε και ήταν διακριτική. Ο παιδίατρος το λέει ξεκάθαρα κανένας εκτός από τους γονείς δεν ακουμπάει το μωρό και πάντα με χέρια πλυμένα, μωρό που θα αρρωστήσει πριν να συμπλήρωση τον 1ο μήνα νοσηλεύεται στο νοσοκομείο...και ο νοών νοητό!

Να σε ρωτησω κατι ο αντρας δεν πήρε θέση???εχω την απορία πως αντιδρούν οι αντρες.Το θέμα ειναι οτι και οι μαμάδες μς μπορεί να μας σπάνε τα νευρα αλλα νομίζω οτι το κακο ειναι οτι αυτες μπορόύμε να τις "βρισουμε"ενω τις πεθερές :blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΠΕΘΕΡΑ ΣΟΥ ΠΟΥΘΑ ΜΕΝΕΙ?Κ ΕΜΕΝΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΕΙΧΕ ΠΕΤΑΞΕΙ ΠΩΣΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΘΑ ΕΡΘΕΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ(ΜΕΝΕΙ ΕΠΑΡΧΙΑ)ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΜΕ ΠΟΛΥ ΕΥΓΕΝΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΠΩΣ ΑΝ ΤΟ ΞΑΝΑΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΤΟ ΑΡΝΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΣΑΝ ΠΡΩΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΙ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΙΔΙΑΙΤΕΡΕΣΚ ΕΓΩ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΙΣ ΖΗΣΩ ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ.Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΟΤΑΝ ΓΕΝΝΗΣΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΠΙΤΙ.ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΙΣ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΦΥΓΕΙ Κ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΣΑΡΑΝΤΑ ΄ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΣΚ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΝΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΠΑΠΑΝΩΚ ΞΕΡΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΦΡΟΝΤΙΣΕ ΕΠΟΜΕΝΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΠΡΟΣΤΑ Κ ΠΕΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ Η ΤΗΣ ΝΟΣΟΚΟΜΑΣ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ΑΥΤΑ.ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΟΜΩΣ ΟΤΙ Κ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ Κ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΙΟΥ ΤΗΣ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΠΩΣ ΣΤΙΣ ΝΟΣΟΚΟΜΕΣ ΟΤΑΝ ΘΑ ΦΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΕΙΟ ΝΑ ΑΠΑΓΟΡΕΥΟΥΝ ΝΑΠΙΑΝΟΥΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ Κ Η ΜΑΜΑ.Κ ΑΝΔΕΝ ΥΠΑΚΟΥΣΟΥΝ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΣΚΥΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμέ!

Δε δέχεται κανένα.

Έχει κάμερες παρακολούθησης πάνω από τη κούνια του μωρού.

Το θέμα είναι πως πριν δεν είχε τέτοιο σκοπό και ήταν πολύ χαλαρή.

Με το που γέννησε την έπιασε η υστερία.

Είναι και μαία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα.

Εγώ απο τις πρώτες μέρες κι'όλας δέχτηκα κόσμο στο σπίτι,αρκεί βέβαια τα παιδάκια τους να μην ήταν κρυωμένα κλπ.

Επίσης οι περισσότεροι έχουν τη γνώση ,του να μην πάνε σε μωράκι ενώ είναι συναχωμένοι,ή οτιδήποτε άλλο.

Δε συμφωνώ με το 40ήμερο,διότι δε γίνεται να γίνεις αντικοινωνικός.

Στο νοσοκομείο πως θα δεχθείς κόσμο?Το ίδιο είναι κατα κάποιο τρόπο.

Ο καθένας παίρνει τις αποφάσεις του,αλλά μην είμαστε υπερβολικοί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ 40ΗΜΕΡΟ ΕΣΤΩ Κ 20ΗΜΕΡΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΛΛΗΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΑ Κ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣΣΕ ΕΝΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ Κ ΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΙΧΑ ΚΤΟ ΑΝΧΟΣ ΑΥΤΟ.ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΘΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΝΑ ΕΙΧΩ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ Κ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΟΙ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΣ ΤΗΝ ΣΙΔΕΡΟΣΤΡΑ ΣΟ ΣΑΛΟΝΙ..ΟΠΩΣ ΕΧΘΕΣΠΟΥ ΠΗΓΑΜΕ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕΕΝΑ ΣΠΙΤΙΚ ΗΤΑΝ ΟΛΗ Η ΜΠΟΥΓΑΔΑΑΠΛΩΜΕΝΗ ΣΤΟ ΣΑΛΟΝΙ Κ ΓΕΝΙΚΩΣ ΕΝΑ ΜΠΑΧΑΛΟ.ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣΠΕΡΙΜΕΝΑΝ ΚΙΟΛΑΣ..ΧΑΧΑ

Κ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΑ ΝΕΟΓΕΝΝΗΤΑ ΑΓΚΑΛΙΑ..Κ ΦΥΣΙΚΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΟΛΟΙ.ΔΕ ΘΑ ΠΩ ΟΧΙ ΣΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΣΤΟΥΣ ΝΟΝΟΥΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Κ ΟΛΟ ΤΟ ΣΟΙ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΜΠΑΣ Κ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΜΙΑ ΛΑΧΤΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ?ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗ?ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑΠΑΘΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΛΙΣΜΕΝΗ..ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?Κ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΕΙΝΗ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΝΣΥ83 έγραψε:

ΒΡΕ ΜΠΑΣ Κ ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΜΙΑ ΛΑΧΤΑΡΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ?ΤΕΤΟΙΑ ΥΠΕΡΒΟΛΗ?ΕΓΩ ΘΑ ΕΙΧΑΠΑΘΕΙ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΚΛΙΣΜΕΝΗ..ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΠΑΘΕΙ ΕΠΙΛΟΧΕΙΑ ΚΑΤΑΘΛΙΨΗ?Κ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΚΕΙΝΗ?

Μία μικρή αποκόλληση είχε αλλά όχι κάτι το επικίνδυνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια δεν κρατησα 40ημερο...απλά μεχρι και τωρα που ειναι 19 μηνων προσέχω πολυ.

Δεν κανω γιορτες και πολλά πολλά.ερχοντε οι παππουδογιαγιάδες κ οι θειες κ καμια φιλη εφοσον δεν ειναι αρρωστοι(αμα ειναι κ δεν το ξερουν δεν το ξεραν...τι να κανουμε) και ολα καλά.Το να κρατησεις το 40ημερο και μετα να ερθει το λαικο προσκηνυμα ειναι τελειος κουλο.το κανουν πολοι και αυτο.Εγω τον εβγαλα βολτα απο την 6ημέρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ με το καλό θα γεννήσω καλοκαίρι. Δεν με επιράζει να έρθει κόσμος στο σπίτι. εντάξει όχι όλος ο κόσμος και ντουνιάς και ούτε όλοι μαζί, αλλά κάποιοι στενοί θείοι και φίλοι θα ήθελα να έρθουν. Βέβαια αν γένναγα χειμώνα και με την κατάσταση που επικρατεί με την γρίπη τότε αλλάζει το πράγμα! Τώρα το καλοκαίρι θα έχει καλό καιρό, θα έρχονται αν κοιμάται το μωρό κοιμάται, ένα καφεδάκι και για παρέα ίσως πιο πολύ. το πολύ πολύ να μην δεχτώ την πρώτη εβδομάδα που θα είμαστε στην προσαρμογή, κατά τα άλλα δεν έχω πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ!ΕΓΩ ΓΕΝΑΩ ΜΕΣ ΤΟ ΚΑΤΑΧΕΙΜΩΝΟ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ Κ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΥΣΤΗΡΟΙ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΩΝ ΕΠΙΣΚΕΨΕΩΝ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΙΟΛΑΣ ΑΝΟΙΞΑ Κ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νανσυ γεννησα 31 μαρτιου...και εκανε καλο καιρο σχετικά.Αλλά και το χειμώνα που ηταν 8 μηνων τον εβγαζα καθε μερα αν σας λεει κατι αυτο, και παθαμε 2 φορες ιωση με 37,7.Το παιδι δεν αρρωσταινει επειδη το παμε βολτες αρρωσταινει απο την πολυκοσμία και τους κλειστους χωρους.Πήγαμε το Σαββατο στα τζάμπο και σιχάθηκα τις μητερες που πήραν τα μωράκια και τα βαλανε στα τζάμπο.Εγω καθόμουν εξω κ περιμενα τον αντρα μου να μας φερει τα παιχνιδια και ειχα μεινει μαλ@@@@ με αυτο που εβλεπα.Μωράκια ουτε 1 μηνου μεσα στα τζάμπο κ η ουρα στα ταμεια τεράστια.Ειναι δυνατον μετα να μην αρρωσταίνουν.Όσα παιδάκια γνωρίζω ειναι συνέχεια αρρωστα...και μου λένε οι μαμάδες δεν τα πάμε βολτα πως κρυώνουν...?ε ναι αμα το πάς στο σουπερ μαρκετ τιγκα στον κοσμο τι θα κάνει?

Κοριτσια ειμαι μονη γιατι ο αντρας μου ειναι στρατιωτικος κ πηγαινοερχεται σας πληροφορω ότι ψωνια κανω μια φορά τον μήνα...κ τον κρατάει κ πηγαινω.Θεωρω εγκλημα να πάρεις το μωρο και να το πάς σε κλειστους χωρους.

Επίσης νανσυ πριν 1 μηνα θα γεννούσα ενα κοριτσάκι αλλά το χάσαμε κ ναι θα το έβγαζα βολτα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τετοιου ειδους βολτα ναι αλλα οπως ειπεσ κ εσυ οχι σε πολυκοσμια.εγω δεν θα το βγαλω με το καροτσι τις πρωτες μερες λογω χαμηλησ θερμοκρασιας αλλα μια ηλιολουστη μερα θα το κανω.απλα ο προβληματισμος μου ειναι η επαφη με τον κοσμο λογ γριπης.οι πολλες αγκαλιες τα φιλια κτλ.αυτα με εχουν προβληματισει.θυμαμαι στην αρχη της εγκυμοσυνης μου κρατουσα την ανιψουλα μου αγκαλια, πολυ μωρο τοτε και ηρθε κ εκατσε διπλα μου και μου πηρεκ το μωρο η θεια μου η οποια μωλις ειχε συνελθει απο μεγαλη ιωση(πυρετο-διαροια)ημουν παραλογη που τα πηρα?εγω ενταξη αλλαξα θεση τομωρο?αυτα με προβληματιζουν..(λυπαμαι για το κοριτσακι που εχασες..)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΕΣ!!!!

ΚΑΙ ΓΩ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΚΑΙ ΣΕΙΣ.

ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΙ ΔΕΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΟΣΜΟΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 40ΗΜΕΡΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΓΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΓΕΝΝΑΩ ΜΕΧΡΙ ΑΡΧΕΣ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ. ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ Η ΓΡΙΠΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΓΧΩΘΕΙ.

ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΓΙΑΤΙ ΘΕΩΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΙΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΧΟΝΤΑΙ.

ΟΜΩΣ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΜΕΝΑ Η ΝΥΦΗ ΜΟΥ ΜΕΝΕΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΘΑ ΤΗΣ ΠΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ???? ΑΝΤΕ ΣΤΑ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΑΞΗ ΑΛΛΑ ΣΕ ΑΥΤΗ ΠΩΣ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΙΣΩΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΑΠΟ ΤΗ ΝΥΦΗ ΜΟΥ. ΤΕΣΠΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΙΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΕΝΩ ΤΗΣ ΕΧΩ ΠΕΙ ΕΥΘΕΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΕΧΘΩ ΚΟΣΜΟ ΚΑΝΕΝΑ!!!!!!!!(ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΤΟ ΘΕΩΡΗΣΕ ΠΑΡΑΛΟΓΟ) ΤΗΣ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΘΕΙ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ ΚΑΙ ΝΑΡΘΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ. ΤΟΠΑ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ. ΑΝ ΕΡΘΕΙ Η ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΑΝ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΜΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΕΓΩ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΑΝΤΕΞΩ ΑΥΤΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΙΔΙΚΑ!!!!!!!ΜΕΤΑ ΑΠΟ 20-30 ΜΕΡΕΣ ΑΣ ΕΡΘΕΙ ΛΟΓΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΤΟ ΕΓΓΟΝΙ ΤΗΣ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΩ. ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΜΟΥΝ ΗΡΕΜΗ ΠΡΟΧΤΕΣ ΜΟΥ ΞΑΝΑΛΕΕΙ ΘΕΡΘΩ ΣΤΗ ΓΕΝΝΑ!!!! ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΑΘΑΙΝΩ ΚΡΙΣΗ!!!! ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟΥΣΑ ΜΟΝΟ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΚ!!! ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...