Μετάβαση σε περιεχόμενο

Όλη νύχτα θηλάζει. Πώς το κόβουμε;


Recommended Posts

Είμαστε 5,5 μηνών άντρες και κάθε 2, 3 ώρες τη νύχτα θηλάζουμε. Αν δεν τον θηλάσω χαλάει τον κόσμο. Ένώ κοιμόμασταν 4, 5 ώρες πριν ένα μήνα αρρώστησε και είχε πυρετό και πήρε και αντιβίωση. Έχασε βάρος τότε και η γιατρός μου είπε να το ταϊζω όποτε θέλει. Πήρε πίσω το βάρος μέσα σε δύο βδομάδες αλλά τώρα θέλει όλη νύχτα να θηλάζει. Εγώ τις περισσότερες φορές αποκοιμιέμαι την ώρα που θηλάζω (ξαπλωτά ) και έτσι όλη νύχτα τη βγάζουμε αγκαλιά . Τώρα τι κάνω; Τον αφήνω και κλαίει; Του δίνω χαμομήλι; Η πιπίλα κραταέι πολύ λίγο. Δώστε μου καμμιά συμβουλή πριν τρελαθώ. :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

siga kale mhn trelatheis!!!! 9 mhnes egw den trelathika :laugh: :laugh: :laugh:

den exw kati na sou pw para mono oti ta mwra allazoun shnexeia ton upno tous .

to oti koimotan mexri tora (euxaristimenh na eisai) dn paei na pei oti tha koimate panta etsi .

kouragio kai upomonh .

emena ena mhna mono koimithike kala kapou ston ekto me eudomo mhna .exoume ftasei 9 mhnwn kai ksipnaei kathe 3 wres stis kales tou kai otan den einai kala ana 1 h 2 .

den trelenese apla shnithizeis .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χι χι! :) γελάω γιατί κάτι μου θυμίζει αυτό που περιγράφεις!!πολύ απλά,δε το κόβουμε,αλλά κόβουμε εμείς τον συνεχή μας ύπνο!! :P

μόλις το πάρεις απόφαση,να δεις πόσο γρήγορα θα προσαρμοστεί ο οργανισμός σου!υπομονή κ καλή δύναμη,να θυμάσαι πως δεν είσαι η μόνη που..νυχτοπερπατάς! :laugh: :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράζεσαι το ιδιο και τωρα που θηλάζεις ξαπλωμένη ? Δεν συνεχίζεις τον υπνο σου μετα ?

Το οτι δεν παθαίνεις τιποτα αυτο ειναι το σιγουρο ! :) Στο λεω εγω που εχω να κοιμηθω 2 χρονια . Φαντασου οτι εμενα ειναι μεγαλυτερη και το πρωι ξυπναει ακμαιοτατη και θελει και δραστηριοτητες . Εγω σερνομαι και αυτη με τραβάει να κανουμε πρωινο και να βαλουμε μουσικη να χορεψουμε ... :silly:

Μπορεις να δοκιμασεις με αυτα που αναφέρεις (πιπιλες , χαμομήλι) αν και συνίσταται για τον πρωτο χρονο ο θηλασμος να ειναι ανεμποδιστος μερα και νυχτα . Εχω επισης διαβάσει πως οταν ξεκινουμε βραδινο αποθηλασμο καλό ειναι να αντικαταστουμε με ξένο γάλα .

Καλο κουράγιο :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπνος??????????????

:dry::dry::dry::dry:

τι ειναι υπνος??????? :dry::dry::dry::dry:

που πουλιετε????????? :huh::huh::huh::huh:

χαχαχαχαχα :P:P:P:P

κ μενα μια απο τα ιδια....

μεμε ολεεεεε

πιπιλα δ επιανει παντα...

να ναι καλα π ξαπλωτος θηλασμος...

αλλα εδω που τα λεμε δε ξενυχταω κιολας..

το βαζω στο μεμε κ γω συνεχιζω το υπνο μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:SLaLa έγραψε:

Κουράζεσαι το ιδιο και τωρα που θηλάζεις ξαπλωμένη ? Δεν συνεχίζεις τον υπνο σου μετα ?

Το οτι δεν παθαίνεις τιποτα αυτο ειναι το σιγουρο ! :) Στο λεω εγω που εχω να κοιμηθω 2 χρονια . Φαντασου οτι εμενα ειναι μεγαλυτερη και το πρωι ξυπναει ακμαιοτατη και θελει και δραστηριοτητες . Εγω σερνομαι και αυτη με τραβάει να κανουμε πρωινο και να βαλουμε μουσικη να χορεψουμε ... :silly:

Μπορεις να δοκιμασεις με αυτα που αναφέρεις (πιπιλες , χαμομήλι) αν και συνίσταται για τον πρωτο χρονο ο θηλασμος να ειναι ανεμποδιστος μερα και νυχτα . Εχω επισης διαβάσει πως οταν ξεκινουμε βραδινο αποθηλασμο καλό ειναι να αντικαταστουμε με ξένο γάλα .

Καλο κουράγιο :)

ΔΕ θέλω να κάνω αποθηλασμό ,άλλα αφου πήρε σε 14 μέρες 4200 και κάλυψε το χαμένο βάρος δεν μπορει να κοιμηθεί επιτέλους λίγο παραπάνω το βράδυ; :angry::blink::S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΜΑΣ ΛΕΣ ΚΑΛΕ

ΕΣΕΙΣ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΝΑ ΚΟΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ 7 ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΕ

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΚΟΒΕΤΑΙ ΕΥΚΟΛΑ

ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΑΝ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΖΕΙΣ

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ΕΓΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥΥΥΥΥΥ ΤΟΥ ΥΠΝΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΨΙΛΟΣΥΝΗΘΙΣΕΙ

ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΣΚΟΥΝΤΟΥΦΛΑΩ ΤΟ ΠΡΩΙ Η ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΨΙΛΟΧΑΛΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ

ΣΥΝΗΘΙΖΕΙ Ο ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΣ

ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΟ ΚΟΨΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΒΡΑΔΙΝΟ

ΟΥΦ ΠΟΤΕ????????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε νιωθω και σε ενημερωνω οτι υπαρχουν και χειροτερα. Το παιδακι μου ειναι ετσι απο τη μερα που γεννηθηκε χωρια ΚΑΜΙΑ παυση....κοιμομαστε αγκαλια με το στηθος εξω (τρεμε τσιτσιολινα) και τωρα πια το βρισκει μονος του και πινει (εγω ροχαλιζω του καλου καιρου). Τωρα πια δε με πειραζει καθολου, ειναι μερος της καθημερινοτητας μου. Δεν εχω καμια συμβουλη να σου πω απλα ηθελα να σου πω και γω τα δικα μου :blink::blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μία από τα ίδια και εμείς.Θηλάζουμε όλο το βράδυ.Οπως και το papaki70 και εγώ με το "βύζο" έξω.Μία το δεξί μία το αριστερό.

Από δίπλα κοιμάται ο άντρας μου.

Α, είμαστε 7 μηνών.Πλέον μου φαίνεται περίεργο που πριν παραπονιόμουνα ότι 7 ώρες ύπνου δεν μου έφταναν.Που να ήξερα!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

υπνος?

εμενα 3 μηηνων κοιμοταν απο μονη της σερι 6ωρο αφου την περιμενα να ξυπνησει.... αυτο καρτησε με διακοπες βεβαια μεχρι το χρονο που γυρισα για δουλεια απο τοτε οσα βραδια ειμα σπιτι θα ξυπνησει! οσα ειμα στην δουλεια δεν θα ξυπνησει τοσο συχνα αλλα θα αργησει να κοιμηθει(1-2 το πρωι)

μολις θηλασα! ο προηγουμενος ηταν στι 4. σημερα θα γινεται πανικος εδω και η Μαρια-Ιωαννα θα θελει τα δικα της.... ολη μερα θελει την αποκλειστικοτητα

ειστε ακομα μικροι... θηλαστε ξαπλα και προσπαθησετε να ξεκουραζεστε!

καποτε για να πω οτι κοινηθηκα ηθελα να κλεισω 12ωρο πλλες φορες τωρα με 3 συνολικα ειμαι οκ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χαχαχα. Υπνος!!! Ποντιακο ανεκδοτο!!

Και εμενα 5,5 ειναι. Κοιμοταν απο τις 11 μεχρι τις 5 το πρωη για κανενα μηνα οταν ηταν 3 . Χαρα εγω!!!!

Ναι καλα. Τωρα η τρυγυρναψ σαν το ζομπι με τον Χριστοφορο στο στηθος. Η απλα τον παιρνω μαζι, μας, αυτος αγκαλιαζει το στηθος και κοιμαται...κοιμαμαι και εγω!!!!

και φυσικα στις 5 το πρωη ξυπναει μεσα στα χαμογελα και στα ναζια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράγιο. Δεν μπορώ να σου πώ τίποτε άλλο.

Λίγο πολύ όλες που θηλάζουμε κάπως έτσι ήμαστε.

Εμένα αν τύχει και δεν ξυπνήσει καμιά μέρα (σπανίως) ξυπνάω εγώ και την περιμένω.

Όλα είναι θέμα συνήθειας. Παλιά όλες θέλαμε περισσότερο ύπνο για να λειτουργήσουμε. Τώρα και με 3 ώρες ύπνο που λέει και η pebi ντούρασελ είμαι την επόμενη μέρα. Συνηθίζει ο οργανισμός. Εγώ πήγα στην δουλειά όταν η μικρή μου ήταν 2μηνών. Στην αρχή ζορίστηκα λίγο αλλά τώρα το συνίθησα. Σκέψου ότι σηκώνομαι στις 6 για να πάω στην δουλειά και την νύχτα μπορεί να θηλάζουμε για κανένα δίωρο συνολικά και μέχρι πριν 1 μήνα ξυπνούσα και 1 φορά για να βγάλω γάλα με το θήλαστρο.

Τώρα το έχεω συνηθήσει τόσο που αν σταματήσει να ξυπνάει σίγουρα θα μου λείψει :silly:

Πιπίλα δεν παίρνει ούτε εμένα. Χαμομήλι δεν της έχω δώσει ποτέ, δεν ξέρω αν βοηθάει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν το κοβεις απλα ελπιζεις οτι το μωρο καποια στιγμη θα το κανει λιγοτερες φορες. ο δικος μου ξυπνουσε 3-4 φορες για φαγητο επι μηνες και τον τελευταιο μηνα καμια 10αρια φορες μεχρι που του σκασαν 2 δοντακια και επανηλθε στις 3-4.ο οργανισμος συνηθιζει και ο ξαπλωτος θηλασμος βοηθαει να κοιμασαι περισσοτερο .τον εχω πιασει πολλες φορες να κοιμαται με το στηθος στο στομα για 1-2 ωρες και φαινεται τρισευτιχισμενος... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το χαμολιμι δεν κανει απολυτως τιποτα. Οταν του αδινα- λογω ερεθησμενου λαιμου, παλη τα ιδια ειχαμε. Την πιπιλα τη φτυνουμε. Οσο για το νουρασελ ναι ειναι γεγονος. Στη δουλεια καμια φορα δε με πιστευουν οτι ξενυχταω. Α ρε γλεντια Στα 20 ξενιχταμε στα κλαμπ, στα 25 στα μπουζουκια, στα 30 με τα μωρα μας!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ κορίτσια μου δίνεται κουράγιο. Πάντως τα κορίτσια μου δεν ξυπνάγαν έτσι. Παρόλο που τα θήλαζα κι αυτά το εξάωρο το κάνα στο δίμηνο . Μάλλον ήμουν τυχερή από ότι καταλαβαίνω. Καλα λοιπόν να δούμε πόσο θα το πάει ο νυχτωαγκαλίτσας μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Εμένα τον πιάνει και την μέρα δυστυχώς! Υπομονή ναι πού θα πάει θα περάσουν! 🥴🥴 Σε λιγάκι ξεκινάμε βάρδια!! Χαχα Ευτυχώς πρόλαβα κι έκανα τώρα ένα ωραίο ζεστό μπανάκι και χαλάρωσα λίγο! 😊
    • Καλά είμαι 😊 Στη ρουτίνα μας. Καλά τα πάει η μικρή με την γυναίκα, έχουν βρει κι αυτές την ρουτίνα τους. Έχει προσαρμοστεί και δεν κλαίει όταν την αφήνουμε.  Είμαι στο στάδιο του αποθηλασμου. Τώρα της δίνω μόνο πρωί βράδυ και έχει ξεκινήσει και πίνει τώρα και αρκετό αγελαδινό γάλα, οπότε αυτό το μήνα σκέφτομαι να κόψω και τον πρωινό θηλασμό και τον επόμενο μήνα τον βραδινό. Για να δούμε... Θα σε συμβούλευα να κάνεις έστω και με βιντεοκλήση μία συνάντηση με σύμβουλο θηλασμού μπας και βρει τι φταίει. Είναι κρίμα τώρα να πονάς 😕
    • Κι εμείς έτσι ακριβώς...όλη μέρα κοιμόταν κάτι μισαωρα ένα τέταρτο και πάει λέγοντας και τ απόγευμα δεν άντεξε κοιμήθηκε απ' τις 6 μέχρι τις 9..μετά κοιμήθηκε κάνα τέταρτο και τώρα προσπαθώ να τον βάλω μπας και κοιμηθεί κάνα τετράωρο...εντάξει παρηγοριεμαι τουλάχιστον δεν είναι μόνο ο δικός μου
    • Τα άλματα ουσιαστικά θα καταλαβαίνεις γιατί το μωράκι φέρεται κάπως διαφορετικά..Εμείς ας πούμε περάσαμε τα 2 πρώτα και τα καταλάβαμε καλά 😂..Εμένα στηρίζει κεφαλάκι και έχουμε και οπτική επαφή αρκετή θα έλεγα...Μη σε αγχώνει αυτό,κάθε μωράκι θέλει τον χρόνο του 🙂🙂..Αχ και εμάς τα βράδια μας είναι λίγο περίεργα λόγω κολικών αλλά θα περάσουν που θα πάει..
    • Εγώ κοριτσάκι μου είχα από την 5η βδομάδα αίμα και καφέ μέχρι τον 4ο μήνα.. Αποκολλησουλες ήταν κ όλα πήγανε καλά!! Ή που το έχασες κ έγινε κάπου εκεί ανάμεσα ή που άλλαξε ο κύκλος σου αυτό το μήνα. Εγώ πχ τους 4-5 τελευταίους μήνες είχα ωορρηξία 11η μέρα βάσει τεστ κ αυτό το μήνα είχα θετικό 14η..  Καλούς διπλασιασμούς κοριτσάρα μου!!! Με το καλοοοοοοο
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...