Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μπουκωμένη μυτουλα !


Recommended Posts

Κοριτσια καλημερα!!

Δυστυχως ειμαι αγρυπνη γιατι ολο το βραδυ ειχαμε μπουκωμενη μυτη..και μυξουλες :P

Μας εχει ξανασυμβει βεβαια αλλα γενικα δεν ειχε προβλημα στον υπνο.

Η γιατρος μου εδωσε το Otrivin αλλα ουτε να της ριξω μπορω στη μυτουλα ουτε να το δει μπροστα της!!! Το εχει παρει πρεφα οτι ειναι κατι που την τυρανναει και χτυπιεται μολις το δει...Με τα χιλια ζορια της ριχνω σταγονες και απο φυσιολογικο ορο αν μπορω (αυτο το συμπαθει περισσοτερο!! :unsure: ).

Τι δινετε οταν εχει μπουκωμα? Πυρετο δεν εκανε και ευτυχως δηλαδη γιατι θα ειχε και ανορεξια και πεσμενη διαθεση...

Αυτα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι καλο ειναι να προσπαθεις να καθαρισεις την μυτουλα οσο και να χτυπιεται για να μην εχει προβλημα στα αυτακια τησ ετσι και η δικια μου και τωρα πηρα με αντιβιωση γιατι το ενα αυτι ειναι κοκκινο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αννιω μου ακριβως μα ακριβως τα ιδια κανω κι εγω και μαλιστα το περασαμε πριν 3 βδομαδες το 'μαρτυριο' του ορου και του otrivin εμενα κοιμοταν την νυχτα αλλα ξυπναγε πολλες φορες γιατι δεν μπορουσε να ανασανει απο το μπουκωμα.

θελει πολυυυ φυσιολογικο ορο να μαλακωσουν οι μυξουλες εγω του εβαζα ανα 3ωρο,στις σταγονες ομως ενω μου ειχε πει η γιατρος 1 σε καθε ρουθουνι πρωι,μεσημερι,βραδυ με την μαχη που καναμε για να του τις ριξω επεφταν περισσοτερες τον κραταγε μεχρι και ο αντρας μου μερικες φορε για τετοια μαχη μιλαμε.

επισης εγω του τις εβγαζα με τον ρινικο αποφρακτηρα(το λαστιχακι που τραβας τις μυξες)του εβαζα πρωτα ορο να μαλακωσουν και μετα τις τραβαγα(ειναι μαρτυριο για το μωρο αυτο δεν λεω αλλα τι να κανω ειχε τοοοοοσες πολλες που στο 10λεπτο ξαναμπουκωνε)

περαστικουλια στην μικρουλα σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Εμείς έχουμε πάρει master στις μπουκωμένες μύτες :P !!

Λοιπόν εγώ καθαρίζω τις μύτες τους με ορό (μία αμπούλα σε κάθε ρουθούνι κι αν δε καθαρίσει καλά βάζω και δεύτερη)πρωί-μεσημέρι-βράδυ και μετά βάζω από μία σταγόνα protargol σε κάθε ρουθούνι μόνο πρωί και βράδυ. Το protargol 2% είναι ένα φαρμακάκι για τη μύτη χωρίς κορτιζόνη και παρασκευάζεται στο φαρμακείο. To otrivin μας είπε ο γιατρός να το αποφεύγουμε γιατί περιέχει κορτιζόνη. Ρώτα το παιδίατρό σας για το protargol και αν σου δώσει κι αυτός το οκ δοκίμασέ το! Κάνει θαύματα και αποτελεί καλή και αποτελεσματική εναλλακτική λύση στα κορτιζονούχα σκευάσματα ;) !!

Περαστικά σας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιώ μου, περαστικά στο μικρούλι σου.

Η παιδίατρος μου συνέστησε μασκούλες με ατμό.

Θα βράσεις νερό και θα θα το ρίξεις στο νιπτήρα.

Θα κρατάς το μωρό πάνω από τους ατμούς (σε απόσταση 30 εκ περίπου).

Στο δικό μου βοήθησε πολύ, αλλά είναι μικρούλι ακόμη.

Ελπίζω να βοηθήσει και το παιδάκι σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς άμα μπουκώσει η μυτούλα έχουμε πρόβλημα.

Με το που δει το φυσιολογικό ορό αρχίζει η τσιρίδα...

Απλά με το ζόρι,έστω & στο ενα ρουθουνάκι της βάζω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχει βγει ενα καινουργιο πραγματακι της johnsons που το εχουν φαρμακεια, σουπερμαρκετ, mothercare

ειναι ορός σε σπρέι και εμάς μας έχει σώσει... κάνει τέλεια δουλειά και τη δικιά μου την κοροιδευει λίγο η φάση με το σπρέι και έτσι δεν μας ακούει όοοολο το τετράγωνο όταν καθαρίζουμε την μύτη μας

προσπάθησα να βγάλω και φώτο να το δείτε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλο λεω να το παρω γιατι την προυγουμενη φορα με τον ορο πανω στην μαχη τραυματιστικε η μυτη του και ματωσε

ειχα παρει εναν ορο σε σπρευ δεν θυμαμαι μαρκα αλλα ηταν χαλια γιατι επρεπε να το κουναω μετα δεν εβγαζε και ο μικρος εκνευριζοταν και απο το περιμενε

οποτε θα δοκιμασω αυτο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια η γιατρος μου απογορευσε το σπρευ ορο γιατι ειπε οτι δεν εχει την ιδια δυναμη με την αμπουλα ωστε να καθαρισει καλα η μυτουλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Koριτσια ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

Πηρα την γιατρο και μου εδωσε ενα σιροπι αποσυμφορησης Fenistil και τις δινω 2,5mg 3 φορες τη μερα...

Να ρωτησω λιγο ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ αυτο που ρουφαει τις μυξουλες απο που το πηρες?

Δεν ξερω τι θα κανω ας ελπισουμε οτι θα ησυχασει...

Παντως απο οτι καταλαβα ολα τα μπεμπε μας εχουν μυτουλες μυξουλωμενες!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω περαστικα σας!

Ειναι ο αναροφητηρας otrisalin και τον παιρνεις απο το φαρμακειο.

Σε μας κανει δουλεια!

Αλλα....απο το ρουφα ρουφα καποιες φορες φευγει το σφουγγαρακι του ανταλλακτικου και οι μυξουλες μπορει να φτασουν.......στο στομα της μαμας........ :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anna mou ama einai gemati muksoules ti na sou kanei o oros se stagones?dekara surigga kai oro tou litrou ,tin gemizeis ,kai tin patas sto routhoyni ,o oros vgainei apo tin alli kai mazi ena zoro zeledomukses,mono etsi tha usixasei to paidi,min agxonesai pantos einai i epoxi tous..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμάς πάντως δεν μας επιτρέπει τίποτα,ούτε ορούς, ούτε υπόλοιπα και πραγματικά από 1 μηνός που εμφάνισε, άφησα τη διαδικασία ως φυσική και δεν χρειάστηκε κάτι...

Επίσης λίγες μυξούλες εμφάνισε όταν έσκασε το 1ο δόντι...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

Anna mou ama einai gemati muksoules ti na sou kanei o oros se stagones?dekara surigga kai oro tou litrou ,tin gemizeis ,kai tin patas sto routhoyni ,o oros vgainei apo tin alli kai mazi ena zoro zeledomukses,mono etsi tha usixasei to paidi,min agxonesai pantos einai i epoxi tous..

ax kaleeeeeeeeeeeee akou ekei zeledomikses :silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Αννιω περαστικα σας!

Ειναι ο αναροφητηρας otrisalin και τον παιρνεις απο το φαρμακειο.

Σε μας κανει δουλεια!

Αλλα....απο το ρουφα ρουφα καποιες φορες φευγει το σφουγγαρακι του ανταλλακτικου και οι μυξουλες μπορει να φτασουν.......στο στομα της μαμας........ :P:P:P

ακριβως το ιδιο πραγμα εχουμε παθει κ μεις εχουν καταληξει πολλες φορεσ στο στομα της μαμας :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γιώτα υποστηρίζεται ότι είναι κληρονομική υπόθεση...

Εγώ και ο σύζυγός μου 6 μηνών είχαμε...

Προχθές μίας φίλης είχε δόντι 20 ημερών!

Ε, θα εμφανιστούν, πού θα πάει!

Αλλά ακόμη αλεσμένα...Φοβάμαι λίγο... :ohmy:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να χαιρεστε που δεν εχουν δοντια ακομα. Δοντια = αυπνια και μαυροι κυκλοι!!!!!

Εγω τις σταγονες για το συναχι τις βαζω οταν κοιμαται και μονο τοτε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχτες Δοξα τω Θεω ειχαμε τελεια νυχτα!! Ουτε γκρινια τιποτα! :laugh:

Ευχαριστω κοριτσακια για τις πληροφοριες!

Νατασα θα το παρω το Otrisalin απο το φαρμακειο...

Εχτες οταν πηγα να της βαλω Οtrivin κουνιοταν σαν shaker του καφε και παρ'ολιγον να εβγαζα ματι! :(

Τρομαξα!

Οσο για τα δοντια και εγω ψιλοαγχωθηκα που ακομα δεν εβγαλε αλλα μου ειπανε οτι το καθε παιδι εχει το χρονο του και οπως ειπε και η Αθηνά

δοντια= αυπνια και μαυροι κυκλοι!

Που θα παει ομως θα βγουνε...

Katrina φιλενας επανηλθες κοπελα μου???

Εγω ενα μεγαλο διαστημα δεν σερφαρα στο mammy λογω προβληματων αλλα τωρα που μπηκα χαρηκα που σε ξαναειδα ή καλυτερα σε ξαναδιαβασα!!

Φιλια σε ολες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα.

Ο γιός μου είναι 3 μηνών και επειδή πριν ένα μήνα περίπου περάσαμε μια ωτύτιδα στο αυτάκι του και μάλιστα χωρίς να εκδηλώσει ούτε πυρετό ούτε να κάνει ανορεξία ή αϋπνία, η παιδίατρος μου τόνισε ότι πρέπει απαραιτήτως να του ρίχνω φυσιολογικό ορό και να κρατάω τη μύτη του καθαρή από τις μύξες γιατί εκεί συσσωρεύονται τα μικρόβια και στα μωρά παιδιά καταλήγουν συνήθως στα αυτάκια τους γιατί είναι την περισσότερη ώρα ξάπλα και δυανύουν μικρή απόσταση μέχρι το αυτάκι σε αντίθεση με τους μεγάλους.

Έτσι λοιπόν κάθε μέρα δίνουμε μάχη για να καθαρίσουμε τη μύτη. Με κλωτσιές και με μπουνιές και επειδή έχω κάνει και καισαρική όλες οι κλωτσιές του μικρού είναι πάντα πάνω στην τομή λές και το καημένο το κάνει επίτηδες.

Αλλα δυστυχώς ...δεν υπάρχει άλλη λύση. Ρωτησα και εγώ την παιδίατρο για διάφορα άλλα σπρευ που κυκλοφορούν στο εμπόριο μήπως τουλάχιστον ψεκάζεις τη μύτη του παιδιού χωρίς να χρειαστεί να ρουφήξεις μετά με το σωληνάκι αλλά μάταια...

Εγώ προσωπικά χρησιμοποιώ clinofar αμπούλες και otrisalin ανταλλακτικά.

Υπομονή...ΠΟύ θα πάει θα μεγαλώσουν και θα τα μάθουμε να φυσάνε μόνα τους τη μυτούλα τους.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σήμερα κλείνουμε την 6η εβδομάδα 🥰🥰🧿🧿.. Όχι όχι ξυπνούσε ανά 3ωρο για φαγητό...οι κολικοί μας συνήθως κρατάνε από τις 7 μέχρι τις 11 το βράδυ!!
    • Αχ τέλεια! Εύχομαι να παραμείνει έτσι. Τα προηγούμενα βραδιά ξυπνούσε για να φαει? Η από κολικούς? Αντε ελπίζω να μειώθηκε η ένταση τους κάπως τώρα.
    • μακάρι κορίτσι μου να συνεχίσει ετσι.. τουλάχιστον να ξεκουράζεσαι! μεγαλώνουν μωρέ και ηρεμούν και αυτά..ποδο είστε εσείςς;
    • Καλημέρα κορίτσια μου 🩷🦋🩷 Πώς είστε??εμείς χθες το βράδυ κάναμε το πρώτο μας σερί 6ωρο και η αλήθεια ξεκουραστήκαμε αρκετά 😍👣..τις προηγούμενες 2 μέρες περνούσαμε πάλι δύσκολα με τους κολικούς αλλά χτες ήταν άλλο μωράκι...💙💙🧿🧿
    • Εγώ πάντως παρατήρησα το εξής. Εγώ κανονικά κάνω πολύ απότομο πικ. Τα τεστ μου βγαίνουν ολόλευκα, ξαφνικά τη 12η αρχίζει αχνό, 13η ξαφνικό μπαμ θετικό και από 13η το βράδυ γίνονται λευκα. Στον προηγούμενο κύκλο που έψαχνα θετικό ωορρηξιας ενώ είχα ήδη το εξωμήτριο κ δεν το ήξερα, άρχισα τεστ από την 8η κ μέχρι 16η που σταματησα τα έβλεπα πολύ έντονα όλα. Τοτε δεν ψιλιαστηκα τι γίνεται, απλα ειχα σκοπο να ρωτησω τ γυναικολογο πως γίνεται απο το πουθενά να εχω θετικα τοσες μερες ! Δηλαδή σ εμένα ίσχυσε αυτό που βγαίνουν θετικά τα ωορρηξιας στην εγκυμοσύνη. Αλλά αν βγάζεις θετικό ωορρηξιας, θα βγάλεις και θετικό εγκυμοσύνης. Το τεστ μπερδεύει τις ορμόνες απλά. Είναι αδύνατο να σου βγάζει έντονα σχεδόν θετικά ωορρηξιας κ η χοριακη να μη φανεί καν. Έτσι λέω εγώ...  Σου δείχνω φώτο μου με μερικά από κείνα τα τεστ, δεν τα έβαζα όλα στην εφαρμογή, μόνο λίγα.
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...