Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως θα αυξησω την παραγωγη γαλακτος???????????


Recommended Posts

Δεν τη γλυτωσα τελικά. Η μικρή έχασε γεύμα γιατί εφαγε γιαούρτι, θηλασε λίγο και εγώ σε μία ώρα ανέβασα 39 πυρετό, είχα τρέμουλο και πήγαμε στο νοσοκομείο. Και πέμπτη μαστίτιδα! Πέμπτη αντιβίωση και φυσικά αρνούμαι να την πάρω. Όπως μου είπε η Αγλαϊα, να την παρω αν εχω πυρετό για πάνω από 24 ώρες ή πάνω από 38,5. Για την ώρα ο πυρετός έπεσε. Ευχηθήτε μου να το ξεπεράσω χωρις φαρμακα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ναι! Θα το ξεπεράσεις!

Θες να θηλάσεις και τον δικό μου, όταν χάνει γεύματα η μικρή σου;

Εμένα με έχει πεθάνει τις τελευταίες μέρες. Πρέπει να βγάζει αυτό το καταραμένο τελευταίο δόντι ή δεν ξέρω τί και όχι μόνο δεν χάνει αλλά προσθέτει συνεχώς νέα γεύματα θηλασμού ανεξάρτητα από τί τρώει!!

Περαστικά και γρήγορα χωρίς φάρμακα εύχομαι! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα μου ευχομαι να την ξεπερασεις γρηγορα και αυτη!

εμεις τις τελευταιες μερες κανουμε το λιγοτερο 8-10 γευματα θηλασμου, θηλαζουμε μερα νυχτα!

αχ αυτα τα δοντια!

ποτε θα βγουν ολα?

εεεε ποτε?

μας λειπουν 6 ακομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Anastacia έγραψε:

pebi έγραψε:

Θηλαζετε κ οι 3 εε!!?? :laugh:

Kαλα κ εμεις!!!Θηλαζουμε(πολυ συνηθως!) κ το κατα-ευχαριστιομαστε!

Κοιμαται κ παραπανω κατα τη διαρκεια της νυχτας!!!

Ειχα ενα θεματακι με το στηθος μου(σαν πετρωματακι) που δεν υποχωρουσε κ πηγα στη γυναικολογο να το δει!Δεν φανηκε τπτ στον υπερηχο κ σιγα σιγα φευγει!(εχει 2 βδομαδες βεβαια!!!)

Λες να ηταν επειδη με εσφιγγε καπως η μπεμπα με τα ουλακια της???[/quote:1srwv9ct]

σε μητερα που θηλαζει ειναι δυσκολα να διαβαστει ο υπερυχος και η μαστογραφια, θα πρεπει να εχει θηλασει εκιενη την ωρα!

μπορει να ειναι καποιος φραγμενος πορος απο καποια εξωτερικη πιεση(σουτιεν, μπανελα), αλλα αφου υποχωρει να μην σε ανησυχει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Αθηνά μου πάλι μαστίτιδα?

Περαστικά.

Εύχομαι να την περάσεις εύκολα και να μην χρειαστείς φάρμακα.

Εγώ την Δευτέρα έφυγα για την δουλειά χωρίς να θηλάσει η μικρή καλά γιατί όλο το βράδυ ήταν ξύπνια με τα άτιμα τα δοντάκια μας και το πρωί που την ταϊζω κοιμόταν και δεν έπαιρνε με τίποτα το στήθος.

Δεν σκέφτηκα κι εγώ να βγάλω το γάλα με το θήλαστρο γιατί δεν το ένιωθα πρησμένο. Στην δουλειά βγάζω γάλα γύρω στις 12:00. Κατά τις 11:00 αρχίζω να νιώθω τσιμπήματα στο στήθος και μια υγρασία. Πάω στο μπάνιο και είχα γίνει μούσκεμα. Ευτυχώς που είναι χειμώνας και φορούσα σκούρα ρόυχα και δύο μπλούζες. 8 μήνες θηλάζω πρώτη φορά το έπαθα. Επιθέματα δεν χρησιμοποιούσα ούτε τον πρώτο μήνα. Τέλος πάντων γέμισα 2 μπουκαλάκια μετά και ηρέμησα.

Ιφιγένεια το θήλαστρο δεν είναι ένδειξη για το πόσο γάλα έχεις. Θηλαζω 8 μήνες και μου έχουν τύχει πολλές μέρες που με το θήλαστρο δεν έβγαζα ούτε 50ml, η μικρή όμως χορταίνει μια χαρά, δεν έχει πιει ποτέ ξένο γαλατάκι.

Βίκυ τον Ιανουάριο έχω ραντεβού για υπέρηχο μαστών λόγω επέμβασης που έκανα προ 7 ετών. Υπάρχει λόγος να το κάνω ενώ θηλάζω? Μήπως να πάρω τηλ. και να το ακυρώσω?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σας διαβάζω και παίρνω κουράγιο... :(

Αθηνά περαστικά!

Εύχομαι να μην είναι κάτι σοβαρό.

Χθες το βράδυ η μικρή ξύπναγε κάθε μια ώρα σχεδόν.

Είμαι άυπνη και πολύ κουρασμένη. Το κάνει αυτό κανα μήνα περίπου. Ίσως είναι δόντια...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Amanda και εμενα ξυπναει ολη νυχτα. Και να μη φαει θελει να πιπιλαει. Οποτε τον παιρνω μαζι μας. Εχω να κοιμηθω πανω απο σερι 3 ωρο 6 μηνες. Ψεμματα για δυο ευδομαδες τελη αυγουστου κοιμοταν απο τις 11 μεχρι 5 το πρωη...αχχχχ τι ωραιες εποχες. μετα εννωειτε οτι ξανακυλησε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα μου περαστικα κοπελα μου!

Πολυ με εκνευρισε τωρα η παλιο-μαστιτιδα...Στο καλο... :(

Βικυ λες εε?!Ειχε τουλαχιστον 1 ωρα που ειχα θηλασει τη μπεμπα...

Αλλα οπως λες...αφου υποχωρει δεν το σκεφτομαι!

Αχ τι ξενυχτια εχουμε να ριξουμε ακομηηηη!!!!

Κουραγιο σε ολες μας φιλες μου!!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΜΟΥ ΑΓΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΓΙΑ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΕΤΡΩΓΕ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΤΟ ΜΙΣΟ ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΕΙ ΚΑΛΑ.ΑΛΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ ΘΑ ΞΕΡΩ...Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΒΑΡΟΣ ΜΗ ΣΚΑΣ..ΑΧ...ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΠΟΥ ΤΑ ΜΙΚΡΑ ΣΑΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΣΕΡΙ ΟΛΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΤΣΙΚΑ ΕΓΩ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΩΡΕΣ ΑΠΛΑ ΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΟΥ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΑΝΤΑΡ ΩΡΑΡΙΟ 10 ΘΑ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΚΑΙ 11 ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΚΑΙ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9 ΘΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σας και πάλι. Είμαι πολύ χάλια και σήμερα. Το παλεύω με τον πόνο. Δεν μπορώ να σηκωσω το παιδί και γενικά ειμαι πολύ πεσμένη. Ο πυρετός είναι ΄λίγο πιο κάτω από 38 και δεν παίρνω την αντιβίωση.

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Μιλούσα με τη μητέρα μου και πάλι μου έλεγε να το κόψω. Καλά εδωσα 11 μηνες. Της το έκλεισα στα μούτρα! Εγώ εδώ παιδεύομαι και έτσι με βοηθάνε;

Ο άντρας μου από την άλλη έχει εφημερεία σήμερα και το ΣΚ και θα είμαι μόνη με δύο παιδιά.

ΑΑΑΑΑΑααααααα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα!!!! ΣΟΣ!!! Ελα να θηλάσεις το δικο μου!!! Το αρμεγμα παρουσιαζει καμψη και μεχρι να επανελθουμε στα προ περιοδου επιπεδα.... θα φαψ την μαγια τησ χρονιας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνουλα μου κουραγιο...Εισαι κ μακρια καλη μου αλλιως...

Ξερεις ποσα βρεφουλια ξερω που οι μαμαδες τους "δεν ειχαν γαλα"? :P

Θα τα θηλαζες εσυ!!!

Εγω το ξερεις πως ειμαι ασχετη απο μαστιτιδα αλλα...Θα τα καταφερεις!Εχεις κ οδηγιες,εχεις κ πειρα...Θα περασει! :):kiss:

Υγ.Μακαρι να μπορουσα να σε βοηθησω καπως!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"αθινακ" έγραψε:

Γειά σας και πάλι. Είμαι πολύ χάλια και σήμερα. Το παλεύω με τον πόνο. Δεν μπορώ να σηκωσω το παιδί και γενικά ειμαι πολύ πεσμένη. Ο πυρετός είναι ΄λίγο πιο κάτω από 38 και δεν παίρνω την αντιβίωση.

ΔΩΣΤΕ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ!!! ΒΟΗΘΕΙΑ!!!!!

Μιλούσα με τη μητέρα μου και πάλι μου έλεγε να το κόψω. Καλά εδωσα 11 μηνες. Της το έκλεισα στα μούτρα! Εγώ εδώ παιδεύομαι και έτσι με βοηθάνε;

Ο άντρας μου από την άλλη έχει εφημερεία σήμερα και το ΣΚ και θα είμαι μόνη με δύο παιδιά.

ΑΑΑΑΑΑααααααα!

a είναι στην δουλειά ...και εγώ θα σου έλεγα να βάλεις τον άντρα σου :laugh: :laugh: :laugh:

βγάλε m το χέρι η με θήλαστρο αν σε ενοχλεί .

τίποτα σε ντεπόν παίρνεις ...αυτά είναι άκακα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα, περαστηκα κοπελα μου!

Δεν ξερω τι αλλο να πω, εχεις αποδειχτει ηρωας σε αυτες τις περιπτωσεις και θα τα καταφερεις και παλι!

Υπομωνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αθηνα περαστικα!!!

Τοσο ευκολα την επαθες?? Mε ενα γευμα?

Γιατι???

Δεν εχει καμια γειτονισσα κανενα παιδακι?????;lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Keep going!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μηπως βρε αθηνα μου να αρχισεις να κανεις τυρι που να χρησιμοποιεις καπου το περισσο γαλα σου?????? :laugh:

περιστικουλια...ευχομαι συντομα να αναρρωσεις...οσο για τις μαμαδες, η πεθερα μου νομιζει οτι το κανω επιτηδες και την θηλαζω για να μην της την πηγενω στο σπιτι της να της την αφηνω εκει...

μου λεει:

"αφου το παιδι εφαγε και απο τα δυο στηθη και πειναει και αλλο δωστου συμπληρωμα βρε ελενη μην το ταλαιπωρεις ετσι....μαλλον φτιαξε συμπληρωμα να του το δωσω εγω... :angry:

απορω πως κρατιεμαι και δεν την εχω βγαλει εξω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ. Ξεκίνησε η φάση πριν 2 μέρες που η Δανάη με θήλαζε ασταμάτητα και κατέβασα πολύ γάλα. Βγάζει δόντι το καμάρι μου και την πληρώνω εγώ. Από εκει που θηλαζα κάθε 1,5-2 ώρες έκανε να πιάσει το πετρωμένο στήθος 8 ώρες. Ανέβασα πυρετό και έλιωσα. Στο νοσοκομείο αμέσως μου είπαν για φλεγμονή και τα κλασικά.

Ο άντρας μου επειδή σήμερα εχει εφημερία ήθελε να αρχίσω οπωσδήποτε την αντιβίωση γιατί θα είμαι μόνη με τα παιδία και να το αντεξω. Το παλεύω και πάει καλύτερα. Βέβαια ακόμα πονάω κάτω από το στήθος και σήμερα δεν της έδωσα φαγητό για να με ρουφήξει.

Όταν με θηλάζει συχνά μου χτυπάει το στήθος. Μάλλον εκείνη τη ώρα έχει όρεξη να φάει... γιαούρτι!

Καλά Ελένη και εμένα η μητέρα μου μου έλεγε ότι αφού έφαγε, δεν πεινάει. Για άλλο λόγο κλάιει (το ήξερε και αυτό)! Το παιδί πεινάει μετά από 3 ώρες. Άσε που έχω μάθει όλες τις κοπέλες που ξέρει και δίνουν συμπλήρωμα στο παιδί τους. Εγώ γιατί θηλάζω ακόμα; ε;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ. Ξεκίνησε η φάση πριν 2 μέρες που η Δανάη με θήλαζε ασταμάτητα και κατέβασα πολύ γάλα. Βγάζει δόντι το καμάρι μου και την πληρώνω εγώ. Από εκει που θηλαζα κάθε 1,5-2 ώρες έκανε να πιάσει το πετρωμένο στήθος 8 ώρες. Ανέβασα πυρετό και έλιωσα. Στο νοσοκομείο αμέσως μου είπαν για φλεγμονή και τα κλασικά. Παλιά καραβάνα εγώ... Μαθημένη! Μις Μαστίτιδα 2009!!!!

Ο άντρας μου επειδή σήμερα εχει εφημερία ήθελε να αρχίσω οπωσδήποτε την αντιβίωση γιατί θα είμαι μόνη με τα παιδία και να το αντεξω. Το παλεύω και πάει καλύτερα. Βέβαια ακόμα πονάω κάτω από το στήθος και σήμερα δεν της έδωσα φαγητό για να με ρουφήξει.

Όταν με θηλάζει συχνά μου χτυπάει το στήθος. Μάλλον εκείνη τη ώρα έχει όρεξη να φάει... γιαούρτι!

Καλά Ελένη και εμένα η μητέρα μου μου έλεγε ότι αφού έφαγε, δεν πεινάει. Για άλλο λόγο κλάιει (το ήξερε και αυτό)! Το παιδί πεινάει μετά από 3 ώρες. Άσε που έχω μάθει όλες τις κοπέλες που ξέρει και δίνουν συμπλήρωμα στο παιδί τους. Εγώ γιατί θηλάζω ακόμα; ε;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κουράγιο Αθηνά.

Δεν μασάς εσύ.

Ελπίζω να είναι μόνο η τελευταία.

Και φυσικά μην ακούς κανέναν. Αν ακούγαμε αυτά που μας έλεγαν μάλλον δεν θα θήλαζε καμιά μας ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια βοηθηστε με σε κατι γιατι θα τρελαθω

οκ λεμε το μωρο στο στηθος για οσο θελει εγω που το κανω αυτο δεν εχω γαλα ρουφαει ρουφαει ο καυμενος και δεν εχει και κλαιει

κι οχι τιποτα θηλαζω 5 μηνες δηλαδη ειναι ανεπιτρεπτο.εκει λοιπον που επινε απο το 1 στηθος για 10 λεπτα καθε φορα εχει κανενα μηνα που πινει και απο τα δυο και με το ζορι του φτανει...

πριν λιγο που τον θηλασα δεν χορτασε τον εβαλα να ρευτει και αρχισε και ρουφουσε το μαγουλο μου... με 'διελυσε' εβαλα τα κλαματα..μπιμπερο δεν παιρνει κλαιει

Plz βοηθηστε με

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mari@ έγραψε:

γεια σας κοριτσια βοηθηστε με σε κατι γιατι θα τρελαθω

οκ λεμε το μωρο στο στηθος για οσο θελει εγω που το κανω αυτο δεν εχω γαλα ρουφαει ρουφαει ο καυμενος και δεν εχει και κλαιει

κι οχι τιποτα θηλαζω 5 μηνες δηλαδη ειναι ανεπιτρεπτο.εκει λοιπον που επινε απο το 1 στηθος για 10 λεπτα καθε φορα εχει κανενα μηνα που πινει και απο τα δυο και με το ζορι του φτανει...

πριν λιγο που τον θηλασα δεν χορτασε τον εβαλα να ρευτει και αρχισε και ρουφουσε το μαγουλο μου... με 'διελυσε' εβαλα τα κλαματα..μπιμπερο δεν παιρνει κλαιει

Plz βοηθηστε με

Ποτε αρχισε να εχει αυτην την συμπεριφορα?Πως καταλαβες οτι δεν του φτανει?
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου το καταλαβα γιατι πινει και απο τα δυο στηθη και κλαιει

εν τω μεταξυ δεν πινει και σωστα γαλα δηλαδη δεν εχει ολη τη θηλαια αλω στο στομα του 'τραβαει' τη θηλη, κανει δηλαδη πισω το κεφαλακι του και δεν ξερω το λογο.Εχω προσπαθησει απειρες φορες να τον φερω πιο κοντα και κλαιει δεν πινει γαλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mari@ έγραψε:

δεν εχει ολη τη θηλαια αλω στο στομα του 'τραβαει' τη θηλη, κανει δηλαδη πισω το κεφαλακι του και δεν ξερω το λογο.Εχω προσπαθησει απειρες φορες να τον φερω πιο κοντα και κλαιει δεν πινει γαλα

emaς οταν το εκανε αυτο ειχε στοματιτιδα!!! προσπαθουσα να την βαλω και τραβιοταν ενω ηθελε να πιει και αλλο και πεινουσε και εκλεγε :(

προσεξε μηπως τον ενοχλει κατι π.χ η σταση του σωματος του μηπως δεν το βολευει πηγαινε το και στον γιατρο αφου καταγραψεις τι ακριβως σου κανει τον τελευταιο καιρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...