Μετάβαση σε περιεχόμενο

πως θα αυξησω την παραγωγη γαλακτος???????????


Recommended Posts

pebi έγραψε:

ΑΡΓΩ έγραψε:

συμφωνω!

εγω αργησα να το παρω αλλα ακομα και τωρα μετα απο σχεδον 20 μηνες θηλασμου το διαβαζω!

διαβαζοντας το δε νοιωθω μονη![/quote:3c72vt7f]

Ακριβώς για τον ίδιο λόγο το έχω στο κομοδίνο όταν πάω για ύπνο και συχνά το ξεφυλλίζω. Μου δίνει αυτή ακριβώς την αίσθηση της παρέας και της γλυκειάς κουβέντας από μια καλή φίλη που περνάει τις ίδιες δυσκολίες και τίς ίδιες χαρές και μπορεί να σε νιώσει, και να σε ενθαρρύνει... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 181
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

αυριο περιμενω να μου φερουν το ¨ μα τι κανεις ολη μερα¨

το, θηλασμός μια υπέροχη σχέση, το παιρνω και τα βραδια στην δουλεια, νοιωθω αυτο που λες..!

με κανει να θελω ακομα πιο πολυ να συνεχισω να θηλαζω!

απο τα ωραιοτερα βιβλια που εχω διαβασει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΑΛΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΘΟΣ.ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΜΟΥΝΑ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΣΚΕΦΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΓΚΑΡΤΗΘΗΚΑ...ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΖΡΙ ΤΡΩΙ ΞΕΝΟ..ΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣΚΑΛΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟ ΔΗΛ180 ΞΕΝΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΦΑΕΙ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝ ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΕΔΙΝ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΠΛΕΟΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΕΝΟ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΝ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΑΜΑ ΦΑΕΙ 100ΓΡ.ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ..ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ.. ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΘΗΛΣΤΡΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ 30ΓΡ.ΠΗΡΑ ΤΗΣ ΜΕΝΤΕΛΑ ΤΟ ΗΛΕΚΡΤΡΙΚΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΛΩ ΠΟΛΥ...ΑΡΑΓΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ ΦΤΑΝΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ?ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ..ΤΡΩΜΕ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΣΕ ΤΙ?ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ?ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΚ ΜΕΤΑ ΤΡΩΕΙ 60 ΟΚ ΞΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΑ ΕΚΑΤΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΕΛΑΓΩΣΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΝΗΣΤΙΚΟΣ..ΑΡΑΓΕ ΒΓΑΖΩ ΠΑΛΙ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?Θ ΠΑΩ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΒΑΡΟΣ ΠΗΡΕ..ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΣΦΑΡΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΟΝ ΖΟΡΙΣΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΚΛΑΜΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ?

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΠΩΣ Θ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΣΜΟ?ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΕΜΑ?Η ΠΡΩΤΑ ΚΡΕΜΑ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σου καθεται σε καθε γευμα 20 λεπτα?????

Εμενα εκτος απο το πρωι ολα τα γευματα της δεν κρατανε παραπανω απο 5 λεπτα 10 το πολυ και κανουμε 10 15 μικρα γευματα μεσα στην ημερα :huh::dry:

Οσο για κρεμα αυτο που μου εχει πει ο παιδιατρος ειναι το μεσημερι να αντικαθιστω ενα γευμα με κρεμα οσο θελει να φαει και μετα στηθος :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πέμπυ το "μα τί κάνεις όλη μέρα" είναι καταπληκτικό!!! Είναι από τα βιβλία που έχω λατρέψει και θέλω να το αγοράσω για να το ξαναδιαβάζω όποτε θέλω (το είχα δανειστεί). Καλό διάβασμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλος`"ιφιγεν" έγραψε:

ΓΙΑ ΝΑ ΠΩ ΤΑ ΝΕΑ ΜΟΥ ΜΗΠΩΣ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΠΑΛΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΔΕΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΘΟΣ.ΚΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΥΜΟΥΝΑ ΠΕΡΑΣΑ ΤΗ ΦΑΣΗ ΑΥΤΗ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΣΚΕΦΤΙΚΑ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΓΚΑΡΤΗΘΗΚΑ...ΤΩΡΑ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΟ ΖΟΖΡΙ ΤΡΩΙ ΞΕΝΟ..ΜΑ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣΚΑΛΥΤΕΡ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ?Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΤΡΩΓΕ ΠΟΛΥ ΞΕΝΟ ΔΗΛ180 ΞΕΝΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΑΦΟΥ ΠΡΩΤΑ ΦΑΕΙ ΣΤΗΘΟΣ ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΝ ΜΗΝΑ ΤΟΝ ΕΔΙΝ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΠΛΕΟΝ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΓΕΥΜΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΘΟΣ ΑΛΛΑ ΤΟ ΞΕΝΟ ΜΕ ΝΥΧΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΟΝΤΙΑ ΤΟΝ ΔΙΝΩ ΚΑΙ ΑΜΑ ΦΑΕΙ 100ΓΡ.ΜΕ ΠΑΡΑΚΑΛΙΑ..ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΤΡΩΕΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΚΑΝΑ 20ΛΕΠΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟ ΒΓΑΖΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΤΟΝ ΒΓΑΖΩ.. ΝΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΘΗΛΣΤΡΟ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΝΑ ΒΓΑΛΩ 30ΓΡ.ΠΗΡΑ ΤΗΣ ΜΕΝΤΕΛΑ ΤΟ ΗΛΕΚΡΤΡΙΚΟ ΤΟ ΜΟΝΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΛΩ ΠΟΛΥ...ΑΡΑΓΕ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ ΑΡΑΓΕ ΦΤΑΝΕΙ?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ?ΒΕΒΑΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΛΟΙΠΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΔΕΝ ΓΚΡΙΝΙΑΖΕΙ..ΤΡΩΜΕ 5 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ..ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΣΕ ΤΙ?ΠΟΣΟ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ?ΤΡΩΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΟΚ ΜΕΤΑ ΤΡΩΕΙ 60 ΟΚ ΞΕΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΟ ΠΟΛΥ ΝΑ ΦΤΑΣΩ ΤΑ ΕΚΑΤΟ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΕΛΑΓΩΣΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΝΕΙ ΝΗΣΤΙΚΟΣ..ΑΡΑΓΕ ΒΓΑΖΩ ΠΑΛΙ ΤΟΣΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?Θ ΠΑΩ ΜΕΘΑΥΡΙΟ ΣΤΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΘΑ ΔΩ ΤΙ ΒΑΡΟΣ ΠΗΡΕ..ΜΟΥ ΚΛΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΚΑΙ ΤΕΡΜΑ ΤΟ ΣΦΑΡΓΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΜΑ ΤΟΝ ΖΟΡΙΣΩ ΑΜΕΣΩΣ ΤΑ ΚΛΑΜΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΠΟΝΑ?

ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ ΠΩΣ Θ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΣΜΟ?ΠΡΩΤΑ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΚΡΕΜΑ?Η ΠΡΩΤΑ ΚΡΕΜΑ?ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Γιατί τον πιέζεις να φάει ξένο; Αφού αύξησες τους θηλασμούς, αυξήθηκε και το γάλα σου δεν είναι λοιπον λογικό να μειωθεί και το ξένο; Τα παιδιά όταν πεινάνε τρώνε. Είναι δυνατόν να πεινάει και να μην τρώει; Πώς να φάει ξένο αφού δεν πεινάει; Χορταίνει από το γαλατάκι σου :)

Όταν θα αρχίσετε τις στερεές τροφές (εμείς ξεκινήσαμε με φρούτα)ξεκινάμε με κουταλίτσες. Πόσο νομίζεις ότι τρώνε στην αρχή;

Μην αγχώνεσαι. Το γαλατάκι σου θα είναι η κύρια τροφή του για τον πρώτο χρόνο. Για όλο τον πρώτο χρόνο οι στερεές τροφές είναι συμπληρωματικές του θηλασμού. Προσπάθησε να του δίνεις το φαγητό σε σταθερές ώρες, χωρίς πίεση βέβαια, και να συνεχίσεις να το θηλάζεις ελεύθερα. Το μωράκι σου θα σου δείξει τί θέλει να είσαι σίγουρη. Δεν χρειάζεται κανένα άγχος!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ και πάλι αυτά τα θήλαστρα! ΄Μηχανήματα είναι και δεν κάνουν τις ίδιες κινήσεις με ένα μωρό!!! Πολλές γυναίκες δεν καταφέρνουν να βγάλουν ούτε σταγόνα και θηλάζουν κανονικά. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω Συμπασχουσα!!! Εχω δυο θηλαστρα το ενα νοσοκομειακο. Δεν εχω καταφερει να βγαλλω πανω απο 70 μλ γαλακτος και αυτο το στηθος πρεπει να πριστει για να βγει. Οταν θηλαζει ομως ο μικρος μεσα σε 5 λεπτα εχει φαει του σκασμου. Καταλαβαινεις τι τραβαω για να ετοιμασω τα γευματα του για να παω στη δουλεια. Ολη μερα αρμεγομαι. Η αληθεια ειναι οτι τωρα που ξεκινησαμε σιγα σιγα στερεες τροφρες λιγακι χαιρομαι γιατι σε κανενα διμινο θα αντικαταστησει δυο γευματα ΟΚ ενταξι νιοθω λιγο τυψεις ακκα δεν αντεψω αλλο να αρμεγομαι- το να θηλαζω παλη δε με ενοχλει καθολοθ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΡΩΜΕ ΠΡΩΤΟ ΓΕΥΜΑ ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 9 ΜΕΤΑ ΣΤΙΣ 12 ΜΕ 12,30 ΞΕΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΕΤΑ 3,30 ΜΕ 4 ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΞΑΝΑ ΣΤΙΣ 6,30 ΜΕ 7 ΚΑΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 10 ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 2,5 ΜΗΝΕΣ...ΑΥΤΟ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ?ΛΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ ΕΤΣΙ?ΔΗΛ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΞΕΝΟ ΠΧ 50-60ΓΡ.ΘΑ ΤΟΥ ΦΤΑΣΕΙ?ΜΕ ΑΓΧΩΝΕΙ...ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο θηλασμός είναι το πιο φυσικό πράγμα στον κόσμο δεν μπορεί να συγκριθεί με το να βγάζει γάλα με το θήλαστρο... αλλά ο εργαζόμενες μαμάδες σήμερα δεν μπορούμε να κάνουμε αλλιώς (πόσο σε καταλαβαίνω)

και εγώ όταν θήλαζα το χειρότερο μου ήταν το θηλάστρο όταν επέστρεψα στην δουλειά αλλά ας όψεται!!!

Το καλυτερό μου ήταν όταν μετά το χρόνο το μωράκι μου έπινε γάλα πρωι και βράδυ και τότε θηλάσαμε για άλλο ένα περίπου χρόνο χωρίς άγχος ούτε θήλαστρα, ούτε ταλαιπωρίες μόνο αγκάλιες και αγάπη!!! και τώρα 3 μηνές μετά μου λείπει όλή αυτή η "γλυκειά ταλαιπωρία"

Βέβαια έχω ξαναβρεί τον εαυτό μου και εγώ σαν άνθρωπος οπότε ....ισορροπώ (η ανισόρροπη)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τι να κανω μαμα μια- μανα ειναι μονο μια. Ειναι και το σκατοθλι ενας μαλαγανς. Παιρνει αγκαλια το στηθος και τρωει με την υσυχια του!!! Το μονο που με ανισυχει ειναι οτι εχει κανει το στιθος πιπιλα, οταν ειμαι σπιτι μπορει να πιπιλαει με τις ωρες. Θα φαει και μετα απο λιγο ξανα να ζηταει και εν τρωει- πιπιλαει.

Αλλα το θηλαστρο δεν θελλω να το βλεπω μπροστα μου, Ξερεις οταν αρχησα νομιζα δεν θα ειχα προβλημα, οτι τουλαχιστον τα βασικα γευματα θα τα εβγαζα...ειχα και μια μικρη τραπεζα..αμ δε, δεν τρωει κατεψηγμενο. 12 γευματα των 180 πεταξα. τα ειχα μαζεψει οταν κοιμοταν την νυχτα για δυο ευδομαδες και χαρηκα. Τωρα ειναι μανικη. Με το που που ειρθε περιοδος μειωθηκε η προς αντλιση ποσοτητα...παιρνω τωρα κατι χαπακια μπυρας γιατι εχουμε ακομα 2 μηνες να αντικαταστησουμε γευμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΔΕΝ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΑ..ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΕΙΩΘΗΚΕ ΚΙ ΑΛΛΟ Κ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ Κ ΤΟ ΕΚΟΨΑ ΜΕ ΧΑΠΙΑ..ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΥΞΗΣΩ-ΟΣΟ ΘΗΛΑΖΕΙΣ ΤΟΣΟ ΕΡΕΘΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣΑΔΕΝΕΣ Κ ΕΡΧΕΤΑΙ ΤΟ ΓΑΛΑ,ΛΙΓΟ ΜΑΣΑΖ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ,ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ Κ ΖΕΣΤΑ ΕΠΙΘΕΜΑΤΑ(ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Κ ΕΒΑΖΑ ΤΑ PAMPERS ΤΟΥ ΜΠΕΜΠΗ ΣΕ ΚΑΥΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΡΥΣΗ ΝΑ ΜΟΥΣΚΕΨΟΥΝ Κ ΜΕΤΑ ΤΑ ΤΥΛΙΓΑ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ..ΟΧΙ ΤΗ ΘΗΛΗ.. ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ 20ΛΕΠΤΟ)Κ PAMPERS ΓΙΑ ΤΟ ΛΟΓΟ ΟΤΙ ΔΙΑΤΕΙΡΟΥΝ ΤΗ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΝΑ ΖΕΣΤΟ ΠΑΝΙ..

ΤΩΡΑ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ,ΕΓΩ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΔΕΝ ΕΙΔΑ :P ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΛΟΓΙΚΑ ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω και εγω το βιβλιο της πατσουρου...με εχει βοηθησει πολυ οπως και εσεις....ο ικτερος εφυγε...δεν εχουμε καθολου...κοριτσια απο χθες τρωει παρα πολυ συχνα απο το στηθος..μπορει να θηλαζουμε και 18 ωρες το 24ωρο γιαυτο δεν προλαβαινω να μπαινω στο φορουμ...μηπως περναει καποια φαση????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni_sk έγραψε:

εχω και εγω το βιβλιο της πατσουρου...με εχει βοηθησει πολυ οπως και εσεις....ο ικτερος εφυγε...δεν εχουμε καθολου...κοριτσια απο χθες τρωει παρα πολυ συχνα απο το στηθος..μπορει να θηλαζουμε και 18 ωρες το 24ωρο γιαυτο δεν προλαβαινω να μπαινω στο φορουμ...μηπως περναει καποια φαση????

Πολύ πιθανό να περνάτε άλμα ανάπτυξης. Θα δεις ότι σε 3-4 μέρες θα επανέλθει στα φυσιολογικά ωράρια.

Ιφιγένεια, αφού το παιδί σε αφήνει, τότε δεν πεινάει άλλο. Όταν του αρχίσεις τις τροφές, δίνεις στην αρχή λίγο και μετά από λίγο γάλα. Κάθε μέρα αυξάνεις την ποσότητα της τροφής και μειώνεις το γάλα μέχρι να αντικατασταθεί το γεύμα. Ωραία που τα λέω. Εμείς κοντεύουμε 11 μηνών και ακόμα δεν εχουμε αντικαταστησει γευμα....

Κορίτσια εγώ την πάτησα χτες. Το πήγαινα για μαστίτιδα. Πρηστηκε το στήθος μου, πονούσα φριχτά, ήταν κοκκινο και ήμουν χάλια. Επικοινώνησα με τη μαία μου και με την Αγλαΐα και με έσωσαν. Ευτυχως ο ασταμάτητος θηλασμός το έκανε να ηρεμήσει, αλλά ο πόνος δεν εχει περάσει ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"κεσιλια" έγραψε:

Χιχι Εμενα οτνα θηλαζει η πιπιλαει μπαινω στο μαμυ. Τον εχω αγκαλια, αυτος τρωει και εγω σερφαρω!!!
:laugh: και εγω τα ιδια!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια εμενα θελει να την κοιταω και να της μιλαω αλλιως αφηνει την θηλη...θελει αποκλειστικοτητα η μπουμπου μου....και ακομα δεν εχω προσαρμοστει να κανω πολλα πραγματα συγχρονως...αλλα που θα παει θα προσαρμοστω και γω....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΜΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΙΑΚΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΙΕΣΩ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eleni_sk έγραψε:

εχω και εγω το βιβλιο της πατσουρου...με εχει βοηθησει πολυ οπως και εσεις....ο ικτερος εφυγε...δεν εχουμε καθολου...κοριτσια απο χθες τρωει παρα πολυ συχνα απο το στηθος..μπορει να θηλαζουμε και 18 ωρες το 24ωρο γιαυτο δεν προλαβαινω να μπαινω στο φορουμ...μηπως περναει καποια φαση????

χαιρομαι που πατε καλα!

δεν περναει καμια φαση!

ετσι κιανουν τα μωρα!

ειναι μικρο ακομα , θελει αγκαλιες !

μονο θα ρυθμισει τους χρονους του οταν εκεινο νοιωσει ετοιμο!

συνεχιστε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

φίλος`"ιφιγεν" έγραψε:

ΝΑ ΜΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΝΤΩΣ ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΜΕ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟ ΜΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΣΤΗΘΟΣ ΑΝ ΚΙΟΛΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΙΑΚΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΠΙΕΣΩ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ

οπως λες τα πατε καλα και μειωσατε το συμοληρωμα με ξενο!

αυτο ειναι καλο!

το οτι δεν καθεται πολυ ωρα στο στηθος δεν λεει κατι!

εχετε μεγαλωσει και ρουφατε πιο καλα και πιο γρηγορα!

το θηλαστρο δεν ειναι ενδειξη για το ποσο γαλα τρωει ενα μωρο!

η μονη ενδειξη ειναι οι βρεγμενες πανες!

σε αυτη τη φαση θα πρεπει να εχετε 5-6 το 24ωρο!

αν τις εχετε πατε καλα!

μην πιεζει το μωρο για συμπληρωμα... καλο δεν του κανεις!

δεν ειναι αναγκη ολα τα μωρα να βρισκονται στα ανωτερα ορια συμφωνα με τι καμπυλες του βιβλιαριου!

οι καμπυλες στο βιβλιαριο ειναι για παιδια που δεν θηλαζουν(μιας και ειναι περισσοτερα αυτα τα παιδια!) καπου εχω τις καπμυλες για παιδια που θηλαζουν... θα προασπαθησω να τις βρω και να τις βαλω!

τι θεωρεις ικανοποιητικο βαρος?

αρκει να μην εχει χασει!

αυτ μας νοιαζει!

απο βαρος ειστε καλα οποτε δεν θα πρεπει να χεις αγχος!

αλλωστε στην ηλικια που ειστε μειωνεται η μηνιαια προσληψη βαρος, δεν γινεται να παιρνει ενα μωρο στανταρ 1,5 κιο το μηνα,...θα γινει γιγαντακι!

συνεχιστε!

χαιρομαι πολυ για εσας!

μπραβο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"αθινακ" έγραψε:

Κορίτσια εγώ την πάτησα χτες. Το πήγαινα για μαστίτιδα. Πρηστηκε το στήθος μου, πονούσα φριχτά, ήταν κοκκινο και ήμουν χάλια. Επικοινώνησα με τη μαία μου και με την Αγλαΐα και με έσωσαν. Ευτυχως ο ασταμάτητος θηλασμός το έκανε να ηρεμήσει, αλλά ο πόνος δεν εχει περάσει ακόμα.

Αθηνα μου παλι καλα το προλαβες!Τι στο καλο βρε παιδακι μου...

Σε κυνηγαει η γκαντεμια!Μα 5η φορα????

Ιφιγενεια εισαι τοσο τυχερη που το αγορι σου εχει στρωσει πρπγραμμα...Γτ παιδευεσαι κ συνεχιζεις να σκεφτεσαι το ξενο-συμπληρωμα???Δεν το καταλαβαινω αυτο...

Βικυ τι κανεις κοπελα μου?Εχω μερες να σε πετυχω!Η μικρουλα-θηλαζουσα? :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

pebi έγραψε:

καλα ειμαστε!

θηλαζουμε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

εσεις? πως τα πατε?

Θηλαζετε κ οι 3 εε!!?? :laugh:

Kαλα κ εμεις!!!Θηλαζουμε(πολυ συνηθως!) κ το κατα-ευχαριστιομαστε!

Κοιμαται κ παραπανω κατα τη διαρκεια της νυχτας!!!

Ειχα ενα θεματακι με το στηθος μου(σαν πετρωματακι) που δεν υποχωρουσε κ πηγα στη γυναικολογο να το δει!Δεν φανηκε τπτ στον υπερηχο κ σιγα σιγα φευγει!(εχει 2 βδομαδες βεβαια!!!)

Λες να ηταν επειδη με εσφιγγε καπως η μπεμπα με τα ουλακια της???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...